waalwijkse en lanqstpaatse couRAnt Prins Bernhard vandaag 59 jaar Lagere Technische School Waalwijk leverde 181 geslaagden af Waar geeft de jeugd het geld aan uit? BEZUINIGING VAN F. 45.000.- OP BOUWKOSTEN VAN SOCIAAL CULTUREEL CENTRUM IN TOEKOMST WELLICHT OOK MEISJES OP DE TECHNISCHE SCHOOL Gemiddeld f 2000,- per persoon Andere onderdelen verwarmingsaffaire komen nog aan de orde Strijd tegen Malaria met moder ne methoden Cultureel Centrum Margr ietstraat Daklekkages Spelmateriaal Overleg-orgaan Feestelijke uitreiking van de diploma's in het Lido Groei Veranderingen Industrie Verder studeren Kleding is voor de jeugd van enorm belang WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 SAVOYE KOOL Roomschnitzels WORTELTJES MAANDAG 29 JUNI 1970 93e JAARGANG No. 52 VA n Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) f 1,55 p. kv/rt. (3,95+10 ct. incJc.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32748 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Gemeente Waalwijk wint procedure over plaatsting warmtemeters Van onze verslaggever WAALWIJK - Het kort geding dat de gemeente Waalwijk had aange spannen tegen één van de bewoners in de wijk Laageinde II, om een uit spraak te krijgen in de kwestie van de warmtemeters, kwam donderdag avond tijdens de maandelijkse raadsvergadering aan de orde. Mej. mr. van Doorn informeerde waarom de raad - die tenslotte de op dracht voor dit kort geding had verstrekt - van b. en w. niets over deze zaak had gehoord. Uit de pers heeft men het verloop van deze proef-pro- cedure moeten volgen. Over de afloop hoefde de raad niet lang in ver twijfeling te verkeren. Burgemeester J. Teijssen deelde donderdag de uit spraak van de president van de Bossche arrondissementsrechtbank mee: de gemeente is als winnaar uit de strijd gekomen. De heer J. M. Schutte, tegen wie de procedure was aangespannen werd veroordeeld. Hij moet het plaatsen van warmtemeters toestaan; dit op een dwangsom van 250.- per dag. Ook de kosten van het geding zijn voor zijn rekening. Wethouder C. P. van den Hoven, die de wijkverwarmingszaken be handeld, stelde mej. van Doorn ge rust, naar aanleiding van haar op merking, of het voor de bewoners niet schadelijk is dat slechts één onderdeel van deze affaire in pro ces is gebracht. Volgens de wethou der is dit om technisch-juridische redenen gedaan. Had men alles in één proces naar voren gebracht dan zou, voor men tot een uitspraak komt, zeker anderhalfjaar verstrij ken. Dit betekent dat over de peri ode 1970-1971 en mogelijk over de periodel971-1972 geen warmtemer ting mogelijk is. „Natuurlijk zijn we van plan om verder te gaan. De advocaat heeft daartoe ook de opdracht. In de dag- vaardiging werd immers gesteld dat rond de wij kverwarming veel me ningsverschillen spelen. Nu de ge meente in het gelijk is gesteld kun. nen de meters worden aangebracht en kan het warmteverbruik worden gemeten, "aldus wethouder van den Hoven. Mej. van Doorn was het met zijn betoog eens. Nu de bewoners van de splitsing in deze kwestie geen hin der ondervinden kon zij zich met de gevolgde procedure volledig ver enigen. De heer De Brouwer drong er bij het college op aan om de be woners goed te instrueren op welke wijze de meters werken. Volgens wethouder van den Hoven zal het hierbij aan voorlichting niet ontbre ken. Bij de meting zal aan de be- WANNEER men Malaria wil be strijden dan dient men de malaria muskiet te bestrijden, dat is een feit dat reeds lang bekend is. Sinds de uitvinding van insekten- bestrijdingsmiddelen, zoals DDT, heeft men grote successen weten te behalen, maar zoals later bleek is DDT een middel dat, in grote mate gebruikt, tenslotte ons leefmiljeu bijzonder ongunstig beinvloedt. Dat is de reden dat men af wilt van de chemische bestrijding en omziet naar nieuwe mogelijkheden. Een van die mogelijkheden, die mo menteel met veel succes hier en daar wordt toegepast, is het kweken van grote aantallen mannelijke exemplaren van de malariamuskiet, die door straling steriel worden ge maakt, maar wel bij duizenden wor den losgelaten in de broedgebieden. Hun aantal overheerst dat van de potente mannejes en de kans op on bevruchte eitjes is dan ook bijzonder groot. Hierdoor loopt in zeer korte tijd de populatie op zo'n plaats bij zonder sterk terug. Het loslaten van de grote aantallen besraalde mannetjes is niet ernstig, omdat de mannetjes niet bijten en de ziekte niet overbrengen. woners een copy worden overhan digd. Wethouder M. van Eijk deed, op verzoek van mej. van Doorn, enkele mededelingen over de funderingen voor het Sociaal cultureel Centrum. Het raadslid Van den Boogaard had in de vergadering van april een plan ingediend dat in een opmerkelijke bezuiniging uitmondde. Volgens een berekening van de heer Van den Boogaard behoefde de paalfunde- ring niet zo zwaar te zijn. Zijn be rekening bleek te kloppen want, zo deelde de heer van Eijl mee, twee deskundige bureaus waren tot de conclusie gekomen dat bepaalde grondverbeteringen achterwege kunnen blijven terwijl de heipalen niet 8 meter maar slechts 4 meter lang behoeven te zijn. Dit betekent een besparing van ruim f45.000,- Alle gekozen en door het stembu reau benoemde nieuwe raadsleden kunnen gerust zijn. Hun benoeming gaat door want een donderdagavond ingesteld onderzoek naar de geloofs brieven bracht niets ongerechtsma- tigs aan het licht. Zoals bekend zijn er op de eerste benoeming twee wij zigingen: de heer van Mosselveld (Alg. Werknemerslijst) wijkt voor de heer Buys, terwijl ook de heer Van Wijk (lijsttrekker WD) be dankt heeft. Zijn plaats wordt inge nomen door de heer Döll. De raad voteerde een krediet van f 39.600,- voor de aanleg van riole ring en bestrating van de Margriet straat, een nieuwe verbindingsweg tussen de Stationsstraat en de Mr. van Coothstraat. De aanleg van deze weg is reeds in 1951 besproken. Vol gens burgemeester Teijssen geeft de Margrietstraat meer grondslag aan het verkeerscirculatieplan. Men zal trachten percelen langs deze straat uit te geven voor de bouw van kantoren en winkels. Wellicht komt er voor de percelen, die geen eigendom zijn van de gemeente een baatbelasting. De daken van 77 woningen aan de Gen. Bothastraat, Gen. de la Rey- staat, Gen. de Wetstraat, Retief- en Tweede Zeine vertonen lekkages. Deze daken zijn uitgedroogd waar door scheurvorming is ontstaan. Omdat reparatie geen afdoende maatregel is gebleken overwoog het college een nieuwe dakbedekking aan te brengen. De kosten hiervan bedragen ruim 40 duizend gulden. De raad kon zich met dit voorstel verenigen. Zowel de heer van Se- ters als Dercksen hielden zich met deze taak bezig.. Zij informeerden naar de mogelijkheden van een centraal antennesyteem. Het voorstel om f1230,- beschik baar te stellen voor de aanschaffing van buitenspelmateriaal voor de kleuterschool 't Schalkje aan de Dr. Schaepmanlaan was voor mej. van Doorn aanleiding te informeren naar de bestrating onder klimrek- ken. Zij deed dit naar aanleiding van het ongeluk dat zich in Eindho ven bij zo'n klimrek voordeed. Vol gens weth. van Eijl staat er in Waalwijk geen enkel klimrek dat hoger is dan anderhalve meter. Het aanbrengen van rubbertegels bleek ook in andere gemeenten geen suc ces te zijn. Hij voelde het meeste voor zand of gras onder de klim- rekken. De wethouder hield zich aanbevolen voor suggesties. De voorstellen tot aan- en ver koop van gronden en opstallen gin gen vlot onder de hamer door. Het coUege verstrekte de raad nog een time-table voor het grondbedrijf. In de komende maanden komen al le complexen aan de orde. De raad ging ook akkoord met de vaststel ling van het medezeggenschapsre- Vandaag, 29 juni, wordt Prins Bern hard 59 jaar. Nog steeds maakt de prins ten behoeve van ons land vele buitenlandse reizen. Hij geeft nog steeds zijn beste krachten voor aller lei economische en maatschappelijke taken en is onmiddellijk bereid tot daden en om nieuwe plannen uit te; werken. Tevens legt z.k.h. een gren zenloze sportiviteit aan de dag en toont hij veel belangstelling voor nieuwe machines, vooral computers. Als hij naast zijn dagelijkse werk eens wat tijd overhoudt, is hij in zijn element als hij een nieuwe auto of 'n vliegtuig kan proberen. Wij hopen dat de prins het een en ander nog lang en in goede gezond heid zal kunnen blijven doen. gelement voor de personeelsorgani satie van de gemeente. De heer van Seters 'hoopte dat van deze moge lijkheden veelvuldig gebruik ge maakt zou worden. „Een prettige sfeer op alle dienst werpt vruchten af voor heel de gemeente". Daar mee was ook de wethouder het eens die nog benadrukte dat de sfeer uit- stekend is. WAALWIJK - 'Donderdagavond ontvingen in het Lido in Waalwijk 181 leerlingen van de Lagere Technische School hun diploma. De bijeen komst had mede door aanwezigheid van het schoolbestuur en van de ouders van de gediplomeerde een feestelijk karakter. De heer J. A. F. de Kort, voorzitter van het schoolbestuur van de LTS wenste alle 181 gediplomeerden van harte geluk. 43 geslaagden zullen volgend jaar verder studeren aan een MTS. Maar ook voor de anderen van wie het grootste deel zijn eerste stap zal gaan zetten in het bedrijfs leven, behoeft het behalen van een lts diploma nog niet het einde van de studie te betekenen, aldus de heer De Kort. Hij wees de leerlingen erop, bij het kiezen van een werkkring be wust te vragen naar de mogelijk heid van verdere studie. Naast de praktische, vakgerichte opleiding in de bedrijven, bestaat immers de mogelijkheid om door middel van het leerlingenstelsel ook theoreti sche vorming en scholing te ontvan gen. Het departement heeft speciale scholen opgericht voor theoretisch onderwijs. In Den Bosch en Tilburg zullen de Waalwijkse gediplomeer den in het komende jaar aan zo'n part-time-school een dag per week theoretische vorming kunnen genie ten, onder leiding van speciaal voor dit onderwijs opgeleide leerkrach ten. Dit betekent wel het einde van de aan de LTS in Waalwijk verbon den avondschool, waarvoor onlangs de laatste diploma's werden uitge reikt. Deze avondschool bestond sinds 1943, toen de opleiding werd overgenomen van de uit 1859 date rende gemeentelijke avondschool. Wel zullen er komend jaar nog ge richte avondcursussen aan de LTS gegeven worden. De Lagere Technische School aan het Vredesplein groeit nog steeds. Voor het nieuwe studiejaar waren er 327 aanmeldingen, dat is 45 meer dan vorig jaar. 205 aanmel dingen golden het lager technisch onderwijs, terwijl 122 aspirant-leer lingen zich lieten inschrijven voor het individueel technisch onderwijs, dat in augustus voor de tweede maal van start gaat. (De groep leerlingen, die al een jaar individueel technisch onderwijs volgt en aan het tweede studiejaar begint, is onderverdeeld in twee klassen timmeren en twee klassen metaalbewerken.) Voor de toelating tot het individueel tech nisch onderwijs is een psycho-tech- nische keuring verplicht. Van de 122 aangemelde leerlingen zullen er het komend studiejaar 70 geplaatst wor den, 32 leerlingen zullen het lager onderwijs gaan volgen en 20 kandi daten werden afgewezen. De heer De Kort noemde het een verheu gend feit, dat het aantal vroegtijdi ge schoolverlaters belangrijk was teruggelopen. Vorig jaar verlieten 130 leerlingen zonder een diploma de LTS, terwijl het aantal dit jaar was teruggebracht tot 70. Moest men vorig jaar reeds over gaan tot het onderbrengen van twee gymnastieklokalen in het pand van Van Wagenberg Festen aan de Burg. van der Klokkenlaan, komend schooljaar blijkt men nog verder uit het gebouw aan het Vredesplein gegroeid: in hetzelfde gebouw aan de Burg. van der Klokkenlaan zul len nog een nieuwe kantine, een lokaal voor elektrotechniek, een lokaal voor lederbewerking en een tekenzaal worden ondergebracht. Het hoofdgebouw heeft in het afge lopen jaar weer enkele moderne hulpmiddelen gekregen: een om roepinstallatie, een bandrecorder en een schooltelevisie. De heer De Kort signaleerde nog eens de grote veranderingen die op onderwijsgebied plaats vinden. Hij zei, dat er vooral door onbekend heid nog veel kritiek geleverd wordt en dat er mede daardoor nog veel onbegrip heerst. De moderne LTS leidt minder op tot een bepaald vak en is meer algemeen technisch ge richt. Algemene ontwikkeling ien vorming nemen een grote plaats in, terwijl de beroepskeuze zo laat mo gelijk gedaan wordt. Naast het onderricht in technische vakken is er beroepskeuzevoorlich ting en worden er excursies gehou den, terwijl de leerlingen ook cul turele vorming genieten. De heer De Kort achtte het geenszins uitge sloten, dat in. de toekomst ook meis jes de LTS zullen gaan bezoeken. Ook zij hebben tegenwoordig im mers te maken met allerlei electri- sche apparaten. Jongens zouden dan ook naar de huidige huishoud school kunnen gaan voor het vol gen van bepaalde richtingen in de dienstensector. De heer De Kort gaf alvorens de diploma's uit te reiken alle geslaag den nog een aansporing voor de toe komst: „De basis is gelegd. Het hangt nu van jullie eigen energie en werklust af of je in de maat schappij zult slagen". Namens de Kamer van Koophan del Waalwijk en namens de indus triële club Waalwijk voor handel, nijverheid en industrie feliciteerde de heer Br.aspenning de geslaagden. Hij zei, dat het eindpunt nog niet bereikt was, maar dat de mogelijk heden in Waalwijk zeer gunstig lig gen. De arbeidsmarkt is in Waalwijk gespannen. Volgens de laatste cij fers van het Gewestelijk Arbeids bureau is nog geen 2% van de be roepsbevolking werkeloos. Er zijn nog honderden mensen meer nodig. Er zijn nog technische mensen no dig, mensen die van aanpakken we ten Zij kunnen het zeer gunstige en mooie leefklimaat en de werkgele genheid met elkaar behouden. „Mensen die werken en zich inspan nen voor de toekomst, bouwen mee aan de toekomst en zijn het waard dat ze in een welvaart leven", aldus de heer Braspenning. Na de uitreiking van de diploma's hield ook directeur Beernink nog een toespraak. Hij zei verheugd te zijn dat de LTS in de afgelopen vier jaar eer» belangrijke bijdrage had geleverd aan de vorming van de jongelui. Hij wees de ouders er op dat men de jongens heeft laten profiteren van het beste dat een j school maar enigzins kan bieden. Sprekend tot de geslaagden zei deS heer Beernink dat verdere studiej van groot belang is. Het LTS-dipIo- ma is immers slechts de grondslag. De heer Beernink wenste met name de jongelui die aan de MTS gaan studeren veel succes toe. Dat er dit jaar zoveel geslaagden zijn was vol gens de directeur op de eerste plaats te danken aan het lerarencorps. HANDEL en industrie hebben allang ontdekt; de moderne jeugd vormt momenteel een bijzonder be langrijke klantenkring op velerlei gebied. Onderzoekingen hebben uitgewe zen, dat er door de jongelui tussen 14 en 19 jaar gemiddeld genomen behoorlijke bedragen worden uit gegeven per jaar. Gemiddeld per persoon geven ze voor niet minder dan ongeveer f 2000,- uit! Het is interessant te weten aan welke dingen dit geld hoofdzake lijk wordt besteed. De cijfers, die worden genoemd, zijn uiteraard al lemaal gemiddelden en betekenen niet, dat iedere tiener in deze groep zijn of haar geld zo besteed. Van de genoemde f2000,- per jaar die worden besteed, verdwijnt on geveer de helft (f 1000,-) naar de kledingindustrie, de kleding blijkt vooral voor deze groep van bijzon der belang te zijn en ze hebben er naar verhouding zeer veel geld voor over Voorts wordt er gemiddeld f400,- per persoon besteed voor gemotori seerd vervoer in de vorm van een hommer, scooter, auto of wat ook. Dan is er natuurlijk, vooral voor de meisjes onder hen, de cosmetica. Daaraan wordt gemiddeld f 150,- per jaar uitgegeven, dan besteden ze nog gemiddeld per persoon f 180,- c an diverse soorten drank en slechts f 68,- per persoon aan muziek. Voor al dat laatste is een bedrag dat bij zonder tegenvalt. Want vrijwel elke tiener heeft een pick-up met platen. Het resterende geld verdwijnt aan allerlei andere zaken. EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 49 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1