waaLwijkse en UnqstRaatse couRant Op 16 juli '45 werd in Los Alamos het atoomtijdperk ingeluid Behandeling bouwverordening beheerste raad Loon op Zand VERSTREKKENDE GEBEURTENIS IN DE GESCHIEDENIS DER MENSHEID Lou van Burg middelpunt in kermisprogramma Studio Iron ZIEKENHUIS-PATIëNTEN WACHT VROLIJKE DAG Agenda vergde weinig tijd Lou van Burg DoelDuitsers vóór blijven I Einstein Hirosjima en Nagasaki H-bom China Gebouwd zonder toestemming van B. en W. „Marginale mensen" Jan BSaazer woens dag voor radio met medewerkers „Iron" Voor radio Be Wama's Programma's WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 SPITSKOOL SLAVINKEN WORTELTJES De Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent MAANDAG 6 JULI '70 93e JAARGANG No. 54 van het Zuióen Opgericht 1878 Bureaus. Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inci.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1.55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inci.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO" De 16e juli 1945 werd in Los Alamos, een tot dan toe onbekende plaats in de woestijn van Nieuw-MExico, een nieuw tijdperk in de geschiede nis van de mensheid ingeluid. Omstreeks drie uur in de nacht schoot een helle bliksemstraat omhoog, die de gehele woestijn en de omlig gende bergketens in een verblindend licht zette. Een dreunende don derslag volgde, een rookpluim van meer dan tien kilometer lang krin gelde omhoog en verduisterde de hemel. Met deze ontploffing van de eerste experimentele atoombom was het atoomtijdperk ingeluid. In de herfst van 1939 strekte de Duitse agressor zijn klauwen uit naar het weerloze Polen. Enkele maanden later was geheel Europa één slagveld. Vele Europese atoom geleerden onder wie de bekende Hongaarse fysicus Szillard vlucht ten naar de Verenigde Staten. Zij v/aren allen van een diepe vrees vervuld. Zij wisten immers dat in Duitsland de mogelijkheden van de kernsplitsing reeds waren ontdekt en dat daar onder leiding van de bekwame Strassman hard werd ge werkt aan de constructie van een atoombom. Het was zeker niet denkbeeldig dat Hitier straks over een vernie tigingswapen zou beschikken, waar mee hij de gehele wereld zou kun nen verdelgen. Deze geleerden be seften dat de enige kans op zelfbe houd hierin gelegen was, dat zij op het gebied van de kernsplitsing niet bij Duitsland achterbleven. Him opinie vond in Amerika weinig weerklank. Het zelfbewuste Ameri ka vertrouwde op zijn leger en zijn techniek. Militaire leiders haalden de schouders op voor die dwaze atoomgeleerden, die nota bene twee miljard dollar vroegen om hun we tenschappelijke arbeid te kunnen voorzetten. Dat was al te zot! Toen greep de invloedrijke Al fred Einstein in. Hij zond president Roosevelt een brief, waarin hij de gevaren van passief afwachtten en schetste en het nodige meedeelde over de Duitse activiteit. Hij zond de financier Sachs naar het Witte Huis en Roosevelt bezweek onder deze aandrang. Het „Manhatten Project" werd geboren. In 1942 werd de eerste atoomzuil gebouwd en onder leiding ding van Oppenheimer werd hard gewerkt aan de constructie van de atoombom. Toch werden de gealli eerden nog steeds beheerst door de vrees dat Duitsland het eerst de atoombom zou construeren. In 1944 werd een team onder leiding van de Nederlandse fysicus Goudsmit naar Straatsburg gezonden om na te gaan hoever de Duitse atoomwe tenschap was gevorderd. Zij wisten beslag te leggen op zeer belangrijke papieren, die aantoonden dat de aanmaak van de Duitse atoombom was blijven steken ls gevolg van bombardementen en sabotage. Inmiddels hadden Europese en Amerikaanse geleerden de atoom bom gereed. Zij drongen er bij Roo sevelt op aan dat de bom niet zou worden gebruikt tegen Japan, dat nog steeds niet wilde capituleren (de Duitsers waren reeds versla gen). Maar de plotselinge dood van de president maakte dit overleg vruchteloos. In de zomer van 1945 vielen, onder het bewind van Har ry Truman, de historische beslissin gen die leidden tot de bombarde menten op Hirosjima en Nagasaki. De 26e juli 1945 gaven de gealli eerden de verklaring uit, waarin zij de onmiddellijke overgave van Ja pan eisten. Zou Japan niet aan dit verzoek beantwoorden, dan zou, al dus de verklaring, een wapen van buitengewone vernietigingskracht worden gebruikt om de overgave af te dwingen. Het woord atoom bom werd niet genoemd. Japan ging niet op deze eis in. Derhalve werd generaal Spaatz, chef van de Amerikaanse luchtmacht, gemach tigd de bom boven Japan te laten afwerpen. Op 6 augustus barstte de eerste atoombom boven Hirosjima, drie dagen later de tweede bom bo- \en Nagasaki. De kernfysici, die aan de vervaar diging van de atoombom hadden meegewerkt, reageerden met ge mengde gevoelens. Voldaanheid over de beëindiging van de oorlog vermengde zich met schuldgevoel. Hun wetenschappelijke arbeid had niet alleen bijgedragen tot de vre de, maar ook tot de vernieling van tienduizenden levens. Het lied van de vrede werd overstemd door de dodenzang over de slachtoffers van Hirosjima en Nagasaki. De befaamde fysicus Emil Sgré was zelfs bang dat hij zou worden gelyncht en dook onder. Zijn colle ga Szilard hield overal redevoerin gen waarin hij pleitte voor algehe le ontwapeningAlfred Einstein putte zich uit in verontschuldigin gen. Hij zou slechts als tussenper soon gefungeerd hebben, wat hij nooit zou hebben gedaan als hij had geweten waartoe dit zou hebben geleid, enz. enz. Indrukwekkende vredesboodschappen moesten de wereld ervan overtuigen dat de grote Einstein onschuldig was aan de verschrikkingen van Hirosjima en Nagasaki. Na 1945 hebben de atoomgeleer den nog verschrikkelijker wapens uitgevonden. Werd de atoombom geconstrueerd om de Duitsers vóór te blijven, de waterstofbom werd vervaardigd -om de bewapenings wedloop met de Sowjet-Unie bij te houden. De Hongaarse fysicus Edward Teller was een van de geleerden die de plannen tot het vervaardigen van de waterstofbom doordreven. Hij kreeg daarbij de steun van Amerikaanse commissje vjodn atoomenergie. Wel kwamen er van vele zijden protesten, maar deze waren spoedig geluwd toen de Ko reaanse oorlog uitbrak en een der de wereldoorlog alleen te voorko men scheen door Rusland met ver nietigende wapens te dreigen. Op 1 november 1952 werd op een stol van de Marshall-eilanden de eerste waterstofbom tot ontploffing gebracht. Op 8 augustus 1953 maak te Moskou bekend ook over de nieuwste kernwapens te beschik ken. Spoedig vonden de atoomge leerden een derde bom uit, een com binatie van het splijtingsproces in de A- en H-bom, die de andere bom men in kracht verre overtrof. Daar na volgden granaten met atoom kop en raketten met kernladingen. Zowel de Sowjet-Unie als de Ver enigde Staten beschikken thans over een kernmacht, waarmee zij zowel elkaar als de gehele wereld kunnen vernietigen. Bij deze kern- mogendheden zal zich in de naaste toekomst zeker rood-China voegen, dat vooralsnog een aanzienlijke achterstand op de Russen en Ame rikanen heeft, maar deze achter stand naar men verwacht binnen 15 jaar volledig zal inlopen. Niet al leen wat betreft zijn voorraad aan kernwapens, maar ook wat betreft de ontwikkeling van offensieve ra ketten. Is ondanks alle spanningen tus sen beide landen de grote confron tatie tussen de Sowjet-Unie en Ver enigde Staten gelukkig uitgebleven, in de toekomst zal de Chinese Volksrepubliek als kerngrootmacht ongetwijfeld nieuwe gevoelens van onzekerheid oproepen. De kleinere mogendheden zullen dan al hun in vloed moeten aanwenden om de betrekkingen tussen de drie mach ten zo zorgvuldig mogelijk te rege len, wil onze planeet niet in een ca tastrofale oorlog ten onder gaan. De Studio IRON van het Waalwijkse Ziekenhuis. (Van onze verslaggever) WAALWIJK Zaterdag begint in Waalwijk de kermis, welhaast tra ditioneel, raakt dan ook het St. Nicolaasziekenhuis voor één dag in kermissfecr. Natuurlijk zonder de geur van oliebollen of vrolijke ker- misklanken, maar de patiënten die niet de kermisdagen verpleegd wor den, zullen toch hun graantje meepikken van dit vrolijke feest. Stu dio Iron, de interne radio-omroep van het St. Nicolaasziekenhuis, heeft zondag 12 juli een speciaal kermisprogramma, met als hoogte punt de komst van de in Nederland en Duitsland zeer bekende quiz master-conferencier Lou van Burg. KAATSHEUVEL De gemeenteraad van Loon op Zand, die donder dagavond te Kaatsheuvel bijeen kwam, heeft zich in een vrij snel tempo door de agenda heengewerkt. In precies één uur had men de zaken bekeken en kon de raadzaal verwisseld worden voor de naast gelegen kermis, die deze dag was gestart. De raad, althans enkele leden, had wel enige moeite met het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het beroepschrift van de heer J. B. Maijers te Kaatsheuvel tegen het weigeren van een bouwvergunning, wegens strijd met het geldende bestemmingsplan De heer Maijers heeft reeds, zon der in het bezit te zijn van een daarvoor vereiste vergunning van B. en W. en in strijd met het gel dende bestemmingsplan, een be drijfsruimte, bestemd als opslag- en sorteerplaats voor oud papier, op zijn perceel opgericht. Omdat hij daardoor heeft gehandeld in strijd met de wet, is hem gelast deze ille gale toestand te beëindigen. Het bouwsel mag dus niet gehandhaafd worden. Het perceel is gelegen in 't gebied, dat op grond van het gel dende bestemmingsplan in hoofd zaak is bestemd als „Landelijk ge bied I". Ingevolge de voorschriften, deel uitmakende van dit plan, mag daar uitsluitend ten behoeve van 'n agrarisch bedrijf worden gebouwd. Daarna heeft betrokkene de aan vrage voor het bouwen van een nieuwe opslagplaats ingezonden. Daar het bouwplan, zoals gezegd, in strijd is met het geldende bestem mingsplan en de daarbij behorende voorschriften, werd hem op grond van de Woningwet de bouwvergun ning geweigerd. Voorts is het, vol gens B. en W., uit stedebouwkundig en planologisch oogpunt onverant woord dat daar een dergelijk bedrijf wordt gevestigd. De heer J. Huijbregts vroeg zich af, waar adressant zich met zijn be drijf dan wel kan vestigen. Hij was van mening dat in de gemeente de mogelijkheid moet bestaan om een soortgelijk bedrijf uit te oefenen. Daarvoor moet dan desnoods een bepaald gebied worden aangewezen. Hij vond, dat in het betreffende ge val dit bedrijf wel kon blijven be staan, omdat het achter een groene haag verscholen lag. Hij zou betrok kene de gelegenheid willen geven onder bepaalde voorwaarden zijn bedrijf uit te oefenen. Er was in 't verleden wel eens meer een ruime re interpretatie toegepast. De heer J. Beerens hoopte dat bij een eventuele herziening van be stemmingsplannen de mogelijkheid geschapen zou worden voor soort gelijke bedrijven om zich te vesti gen, waardoor verdere moeilijkhe den konden worden voorkomen. De heer J. Soete^boek had bezwa ren tegen afwijzing. Hij was er voor, mits de loods wordt aangepast aan de landelijke omgeving, om alsnog een vergunning te verlenen. Burgemeester L. van Erp stelde eens en vooral voorop, dat 'n over treding van de voorschriften door B. en W. niet getolereerd mag wor den. Verwijzen naar andere geval- De heer M. van der Lee, de grote man van Studio Iron, heeft het draaiboek voor zondag weer gereed. Samen met alle medewerkers van de studio zorgt hij er voor dat de patiënten, voor zover hun gezond heidstoestand dit natuurlijk toe laat, van 's middags half twee tot 's a- vonds half elf bezig worden gehou den. Het programma kent 's mid dags een hoogtepunt als Lou van Burg zijn rondgang over alle zie kenkamers maakt. In de avonduren komt misschien nog het komisch duo De Wama's. Vorige week donderdag heeft Studio Iron op bescheiden wijze het 2-jarig bestaan gevierd. In deze pe riode heeft de omroep met een bij na dagelijks programma getracht 't verblijf van de patiënten in dit streekziekenhuis wat op te vrolij ken. In totaal zijn 16.000 verzoek platen gedraaid. Bovendien komt men enkele keren per jaar, zoals nu met de kermis, een gehele dag in de „ether". Jan Blaazer die van de aktivitei- ten in Waalwijk hoorde wil in zijn radio-programma „Hallo Volk" aan dacht schenken aan Studio Iron. Dat gebeurt aanstaande woensdag 8 juli. Blazer heeft dan een tele foongesprek van 5 minuten met de leiding van Studio Iron. Dit gesprek wordt rechtstreeks uitgezonden in het programma „Hallo Volk", a.s. woensdag van 12 tot 1 uur via de VARA op Hilversum I. Dit gesprek is ook door de ziekenhuis patiënten len, had volgens hem geen enkele zin. Het gaat over de bestemming van de grond. Om te gaan praten waar een dergelijk bedrijf dan wel mogelijk was, vond hij een verkeerd uitgangspunt. Overigens vond dhr Van Erp de vestiging van het soort bedrijf dat de aanvrager uitoefent, voor zijn gemeente niet opportuun. „Er zijn al te veel van dit soort za- vervolg op pag. 3) te volgen. Studio Iron heeft woens dag namelijk een extra uitzending ingelast. Het hoogtepunt in dit „zieken- huis-kermisprogramma" valt zon dag. 's Middags begroet men dan quizmaster Lou van Burg, bekend van zijn televisieprogramma's „Een kwartje per seconde" en„De Lou van Burg Show". Nadat Lou van Burg samen met de medewerkers van Studio Iron in het ziekenhuis restaurant de lunch heeft gebruikt opent hij om half twee het kermis programma. Daarna maakt hij een rondgang langs alle kamers. Als de tijd het toelaat (om kwart over vier vertrekt Van Burg naar het Sche- veningse Kuhrhaus) verzorgt hij misschien nog een quiz. Met of zonder Lou van Burg, die quiz komt er in ieder geval, want net als vorig jaar, toen Johan Kaart het ziekenhuis bezocht, heeft Studio Iron weer een kienspel, waarvoor de direktie van het ziekenhuis be leid willig de prijzen beschikbaar heeft gesteld. In de uitzending wor den verder verzoekplaatjes ge draaid, terwijl de patiënten ook op namen te horen krijgen, die men zaterdags op de kermis heeft ge maakt. De kans bestaat verder dat de patiënten 's avonds kunnen ge nieten van een optreden van de Wama's. Dit komisch duo - dat evenals Lou van Burg belangeloos komt - kan daar pas in de loop van deze week uitsluitsel over geven. Voorwaarde is natuurlijk dat hun theater-agenda de komst naar Waal wijk toelaat. De programma's van Studio Iron ondervinden grote waardering bij de patiënten. De samenstellers stre ven er ook naar om de programma's actueel te houden. Vanaf september wordt in het zondagmiddagpro gramma weer ruimschoots aandacht besteed aan de sport. De rust- en eindstanden van alle voetbalwed strijden van clubs uit Waalwijk, Drunen, Kaatsheuvel, Waspik en Sprang-Capelle worden dan bekend gemaakt. De komende jaren worden de programma's nog perfekter want de studio van de ziekenhuis-om roep wordt van enige nieuwe in stallaties voorzien. De grote wens daarbij, is ook een verbinding met de bejaardencentra in Waalwijk, zodat ook de bewoners van deze huizen kunnen genieten van de Studio Iron-programma's. EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 39 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1