wAAlwrjkse en UnqstRAAtse coiiRAnt Schoenfabriek Anita nu geheel verplaatst naar Rijswijk (N.-Br.) 1969 stond in teken van sanering en fusie Uitgebreid programma van «Jeugd Vakantievreugd» Drunen Stas&ar Arbeidsreserve in gewest Waalwijk van G.A.B. slechts 1,4 pet Schroeven met grootste vermogen bij Lips-Drunen KAATSHEUVEL Dagproduktie van 4000 paar damesschoenen Jaarverslag van de N.V. „Noord Braband" i IN DE STREEK WERKEN RUIM 1000 BUITENLANDERS Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent DONDERDAGAVOND 9 JULI '70 93e JAARGANG No. 55 Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo" (Van onze verslaggever) RIJSWIJK - De werknemers van schoenfabriek Anita zijn maandag morgen niet meer de voor hen zo vertrouwde poort van de fabriek aan de Eerste Zeine in Waalwijk binnengestapt. Het iverkterrein voor deze 150 Langstraatse schoentechnici is verplaatst naar "het land van Maas en Waal" waar Anita in Rijswijk een nieuw fabriekscomplex heeft neerge zet. Na zes jaar geleden in Rijswijk met een stikatelier gestart te zijn, is de direktie in de loop van de jaren tot de conclusie gekomen dat, met het oog op de arbeidsmarkt, het beter was het gehele bedrijf naar dit 18 ki lometer van Waalwijk gelegen dorpje te verplaatsen. Het gehele produk- tieproces speelt zich vanaf maandag in de nieuwe vestiging af. Direkt na de bedrijfsvakantie, als ook de kantoren overkomen, worden de laatste sporen van Anita in de schoenenstad" iveggevaagd. Werknemers uit de Langstraat pendelen nu Vlaggen uit dus in Rijswijk, waar burgemeester mr. J. N. Scholten, met bijzonder veel genoegen Anita ver welkomtDe burgemeester draait er geen doekjes om dat de komst van deze "grote en schone industrie'\ zo als hij zich uitdrukt, veel betekent voor het 2000 inwoners tellende Rijs wijk. Denk maar eens aan onze sporthal, het zwembad en aan de wo ningbouw. Objecten die zonder deze "gigant" niet te verwezenlijken wa ren"Ook de bevolking juicht de komst van broodheer Anita toe; de inkomende pendel uit het gehele Land van Heusden en Altena, wordt er belangrijk door vergroot. Eerste Rijswij kse' eindprodukt Met een dagproduktie van 4000 paar damesschoenen (in veTkoopprijsklas- se van 25,- tot 32,90) behoort Anita tot de toonaangevende vader landse schoeniproducenten. Dinsdag maakte het gemeentebestuur van Rijswijk kennis met het eerst gereed gekomen eindprodukt. Mevr. Schol ten-Bruin Slot, echtgenote van Rijs- wijks burgervader, kreeg van direk- teur H. Vesters het eerste paar "Rijs- wijkse sdhoenen", te dragen in het komende najaar. Waarom is de nieuwe vestiging van Anita dn Rijswijk gekomen? Direk- teur H. Vesters heeft de vraag in het verleden al meer moeten beantwoor den. "In Waalwijk en omgeving is men uitgekeken op de schoenindus trie. Het is dus moeilijk om aan per soneel te komen. Die medewerkers vinden we wel in deze streek. Dan is het toch logisch, dat je verhuist. Bo vendien, Rijswijk ligt op amper 15 kilometer van Waalwijk. Als straks de nieuwe weg klaar is beo je er met de auto in tien minuten". Bedrijfsschool Wat oorspronkelijk als een experi ment gold, het stikatelier in 1964, is dus uitgegroeid tot een volledige, modern geoutilleerde fabriek. Anita besteedt veel aandacht aan de oplei ding en scholing van haar personeel. Er is een bedrijfsschool met praktijk en theorielokaal. "Dat was in Waal wijk niet te verwezenlijken. Er wa ren immers geen leerlingen. Hier wél, na de vakantie starten we met 30 jon gens en meisjes. Het is nu geen pro bleem om ons stik-atelier vol te krij gen", zegt de heer Vesters. In het Rijswijkse bedrijf werken nu 220 personen. Het grootste gedeelte, 150, komt uit Waalwijk en omge ving. Met bussen worden deze werk nemers iedere dag naar hun woon plaats gebracht. Door de lunchpauze tussen de middag wat in te korten, behoeven de mensen 's-morgens niet eerder van huis en zijn ze 's avonds ook niet later thuis, als toen ze in de fabriek in Waalwijk werkten. De overgang naar Rijswijk heeft geen verloop onder het personeel te weeg gebracht. Over enkele maanden zal natuurlijk pas blijken of men het pen delen prefefeert, boven 'n werkkring in eigen woonplaats. "Och, dat moet je ruim zien", zegt burgemeester Scholten, later tijdens een gezellig onder-onsje. "Wat is 'n kwartier om bij je werk te komen. Bovendien, wie in Rijswijk wil wonen krijgt daartoe alle medewerking. We hebben vorig jaar al een extra con- Volgens het jaarverslag 1969 van de N.V. Noord Braband, Maatschappij van Verzekering op het Leven te Waalwijk, bedroeg de produktie 93.421.427 (v.j. 115.969.577). Het totale verzekerde bedrag steeg tot 826 miljoen gulden. De uitkerin gen bij overlijden waren 2.009.422 (v.j. 2.402.433) en de uitkeringen door expiraties en afkoop f5.879.581 (v.j. 5.593.104). Aan periodieke premiën werd ontvangen een bedrag van 16.410.170 (v.j. 16.502.286. De op veilige grondslagen bere kende wiskundige reserve steeg met 6.104.520 tot 120.963.532. De berekening heeft plaatsgevonden met een gemiddelde rentevoet van 3.54%, terwijl de gemiddelde rente der be leggingen 5.68% (v.j. 5.41% be droeg. De financiële resultaten wa ren gunstig; aan de vrije reserves werd 977.627 toegevoegd. Met het gestorte aandelenkapitaal ƒ1.004,000 bedragen de zichtbare extra waarbor gen 8.085.175. Fusie Het jaar 1969 heeft in het teken ge staan van reorganisatie, portefeuille sanering en fusie. "Wij menen daar door een opstelling in de markt te hebben bereikt welke in de komende jaren vruchten zal afwerpen. Door het samengaan met de N.V. Le vensverzekeringmaatschappij Aurora, welke maatschappij in 1970 haar ze tel verplaatst heeft naar Waalwijk, willen wij door een bundeling van krachten op een efficiënte wijze dat deel van de markt bewerken dat ge ëigend is voor onze organisatie met verkopers in vaste dienst. Nieuw kantoor Zowel de binnendiensten als de bui tendiensten van de Noord Braband/ Aurora-combinatie zullen in de jaren 1970 en 1971 worden geïntegreerd en uitgébreid. In verband hiermede zijn er ver gevorderde plannen om het kantorencomplex te Waalwijk uit te breiden met een grote moderne kantoorflat van 6 etages. Door deze heropstelling en uitbrei ding verwachten Noord Braband en Aurora een adequate bijdrage te kun nen leveren aan de bedrijfsresultaten van de Delta-Lloyd Verzekerings groep N.V.", zo lezen we in het jaar verslag. tingent woningen los weten te krijgen en dit zal in de komende jaren ook wel lukken. Opdringen doen we natuurlijk niets. Laat de mensen wonen waar ze zin hebben", vindt de heer Scholten. Met de Anita-direktie is hij ct overi gens van overtuigd dat het meren deel van de werknemers blijft pende len. Kunstmateriaal De 4000 paar schoenen die ieder dag in de Anita-fabriek gereed ko men zijn geheel vervaardigd va kunstmateriaal. "Toen vader in 192 met het bedrijf startte was alles aa de schoen van leder. Voor de oorlog toen het voor onmogelijk werd ge houden, vervingen wij al bepaalde de- ten door kunstmaterialen. Als je fa- brieksmatig wil produceren is leer onpraktisch". Direkteur Vesters wijst, er dan ook op dat de automatisering in zijn fabriek bijzonder ver is door gevoerd. De helft van de totale pro duktie verdwijnt naar Duitsland. Het overige gedeelte vindt zijn afzet op de Benelux-mar kt, terwijl men ook in de Skandinavische landen Anita- g schoenen kan tegenkomen. De produktie-afdelingen van Anita zijn nu dus ondergebracht in Rijs wijk. Na de vakantie volgen de kan toren en magazijnen. In Waalwijk komen dan twee panden leeg te staan. Het verkoopkantoor aan de Wilhe'l- minastraat is echter verkocht aan de Drunense handelsonderpeming Vine. Weijers. Voor de fabriek aan de le Zeine moet nog een koper worden ge il vonden. Evenals voorgaande jaren is er weer een vakantieweek voor de jeugd ge organiseerd, waarvan het programma er als volgt uitziet: Maandag 3 augustus: 10 uur: Vertrek vanaf het Raadhuis plein van een oriëntatierit per fiets voor meisjes en jongens vanaf 10 jaar. Meebrengen: boterhammen en een potlood of pen. 2 uur: Film in de Hoge Braken voor de kinderen t.m. 10 jaar. 4 uur: Film in de Hoge Bra ken voor de kinderen vanaf 10 jaar. Dinsdag 4 augustus: 10 uur: Tekenen op de weg voor alle kinderen in de Zonnebloemlaan. We kernen om 10 uur bij elkaar bij auto rijschool Bax, hoek Fresiastraat- Zonnébloemlaan. De kinderen bren gen zelf krijt mee. 2 uur: Dierenshow in de Voorste Vennen voor alle kin deren. Brengt je liefste huisvriend(in) mooi opgetuigd mee. Enkele mensen zullen beoordelen hoe het met de ver zorging is gesteld. Woensdag 5 augustus: 9 uur: Naar het zwembad. Vertrek vanaf het Raadhuisplein per fiets cm 9 uur. Door de plaatselijke zwemver eniging DEZV worden wedstrijden georganiseerd voor alle kinderen van 6 t.m. 14 jaar. Ook niet-zwemmers kunnen meedoen aan leuke spelletjes in het ondiep, beslist ongevaarlijk. Donderdag 6 augustus: (Van onze verslaggever) WAALWIJK - In onze gemeenschap neemt het arbeidsbureau maat schappelijk 'n aparte plaats in. Het wordt steeds duidelijker dat deze rijks instelling bij de gemeenschap behoort. Dat bewijst al de "indeling" bij het Ministerie van Sociale Zaken. Op dit ministerie werkt men aan een ar- beidsbureau-nieuwe-stijl. Direkteur A. Maas van het GAB in Waalwijk verduidelijkt: "het is onze taak de mens in het arbeidsproces sociaal te benaderen. De beroepskeuze moet dan ook zuiver op de mens zijn gericht. In dit kader behoort het GAB informatie te verstrekken in de breedst mo gelijke zin". Arbeidsbureau werkt aan „nieuwe stijl" "Bij de bevolking bestaat vaak de in druk" zo vervolgt de heer Maas, "dat bij de behandeling van ontslagzaken, het arbeidsbureau er aan meewerkt dat de werknemer op straat komt te staan. Niets is minder waar. Wij moe ten hierbij het - sociaal - recht la ten gelden. Overigens, moet men ont slagzaken niet verkeerd zienHet gaat in de meeste gevallen om een positieverbetering. Slechts 10% van de werknemers onder de 50 jaar on dervindt enige schade bij een ontslag zaak en dan is het nog vaak voor kor te duur. Bij de ouderen is dat wel an ders gesteld. Daarvan zijn de gevol gen voor 50% wat groter". Een actueel onderwerp, dat de volle belangstelling van het arbeidsbureau heeft is de vakantiearbeid voor jeug digen. De heer Maas vindt vakantie- arbeid een gezonde zaak. Men maakt dan immers al kennis met het ar beidsproces. Toch moet hij een waar schuwend geluid laten horen, want 'hier en daar wordt de zaak wat over trokken. De heer Maas denkt hierbij aan te zware arbeid of over een te lange periode. Ook de veiligheid en het nachtwerk geven wel eens aan leiding tot ongerustheid. Terug naar de arbeidsmarkt in het gewest Waalwijk. De industrie in dit gébied kan nog veel werknemers ge bruiken. Zo zijn in de maand juni aanvragen ingediend in totaal 110 voor buitenlandse werknemers. Ver deeld is dit 62 Turken, 2 Marokka nen, 22 Joegoslaven en 22 Joegosla vische meisjes. Het is voor de eerste keer dat er Joegoslaven naar De Langstraat komen. Deze vakmensen worden voornamelijk ingezet bij me taalbedrijven. Buitenlanders Het totaal aantal buitenlandse werk nemers zal met de komst van deze 110 werknemers de 1000 overschrij den. Daarbij moeten dan nog zo'n 400 Belgen worden gerekend. Voor deze grensgangers geldt geen specia le arbeidsvergunning. In de streek wordt 5% van het aantal arbeids plaatsen door buitenlanders bezet. In België is dat 10%, terwijl het per centage in Duitsland nog hoger ligt. Aanbod De maand juni kon bij het GAB bij zonder gunstig worden afgesloten. Het aanbod nam met 68 personen af, ten opzichte van mei. De daling werd vooral veroorzaakt in de metaal-sec tor. In de groep sohoen en leder bleef dit aanbod met 69 gelijk. Ook het aantal minder-geschikten/mlnder-va- liden nam met 22 af. Momenteel staan in deze categorie 136 mensen ingeschreven tegen 304 vorig jaar juni. Daling De vraag bleef nagenoeg gelijk. Een kleine stijging in de groep metaal te genover 'n lichte daling in de schoen en ledersector. Als men van de ar beidsreserve de minder geschikten en minder validen alsmede de jeugdigen (20) aftrekt, blijft er een reëel voor het bedrijfsleven beschikbaar aanbod van 180. Hiervan is 50% ouder dan 50 jaar. De vraag na aftrek van jeug digen (335) is 655). In procenten uitgedrukt is de arbeidsreserve in het Gewest Waalwijk 1,4% tegen 1,7% vorige maand. Voor Nederland is dat cijfer 1,1% (1,3%) en voor de pro vincie Noord Brabant 1,4% (1,7%). DRUNEN - Bij de N.V. Lips in Drunen zijn de eerste twee verstelbare schroeven met het grootste vermogen ter wereld van de testbank gekomen. In totaal moeten in opdracht van Rheinstahl Nordseewerke acht van deze vierbladige giganten worden ge maakt. Zij zijn bestemd voor vier dub- belschroefs, door gasturbines aange dreven, containerschepen, die in Em- den worden gebouwd. Dinsdag werden de "meesterwerken" voor het eerst aan de buitenwereld getoond. Het meest interessante as pect was wel, dat de nieuw ontwor pen sdh roeven, waarvan ir. J. de Wind de geestelijke vader genoemd kan worden, in combinatie met gas turbines worden gébruikt. Overwe gingen, die hierbij een rol hébben ge speeld zijn onder meer een simpeler opzet van de volautomatische machi nekamer, een betere bestuurbaarheid en een kortere remweg. De schroeven voor het eerste en twee de schip hebben een vermogen van 29.700 pk, zijn gced voor 135 om wentelingen per minuut en kunnen een snelheid van 25 knopen ontwik kelen. De schroeven voor het derde en vierde schip krijgen een nog gro ter vermogen: 34.700 pk. De hydrau lische koppeling, die in de 35 meter lange schroefas is gemonteerd, is te vergelijken met de automatische kop peling van een DAF. Dit betekent dus een ongekend aantal versnellin gen. Dit systeem kan niet gébruikt worden bij "vaste" schroeven. Het totale gewicht van schroef en as be draagt ruim 140 ton. Eind december hoopt men de eerste proefvaart met schepen met deze nieuwe schroeven te maken. 9 uur: Etalagewedstrijd voor alle kin deren. Vertrek vanaf het Plataanplein Breng een kladblokje mee met pot lood of pen, want er zijn "moeilijke" opdrachten te vervullen. Een wed strijd met leuke verrassingen. Dit spel kan een deel van de middag door gaan. Deze dag is ook verleden jaar bijzonder in de smaak gevallen. Speurtocht met diverse attrakties. Voor meisjes en jongens vanaf 10 jaar. Daar deze speurtocht door an deren geleid wordt, kunnen we vol gende week pas nadere gegevens ver strekken. Vermoedelijke aanvang 2 uur. Vrijdag 7 augustus: 9 uur: Midgetgolf op de banen langs Duin weg. Dit is een nieuw onderdeel voor meisjes en jongens van 12 t.m. 14 jaar. Samenkomst bij de baan aan de Duinweg. Zaterdag 8 augustus: 9 uur: Volksspelen. Plaats: grasveld langs de Oranjestraat. Dag met sport en spel ter afsluiting van de vakantie week. Deze spélen zijn voor alle kin deren van 6 t.m. 14 jaar. Ze staan onder leiding van de Rowans, 'n aik- tieve jongerengroep, bij wie de orga nisatie van deze dag in goede han den is. De leider van de Rowans, de heer Ad de Vrieze zal naast de Ro wans nog een aantal medewerkers met traditionele ervaring om zich heen verzamelen, zodat deze sluitings dag zeker een succes zal worden. Zondag 9 augustus: 2 uur: Prijsuitreiking in de Voorste Vennen, waar in verband met de ruimte de prijswinnaars voorrang 'hébben en verder iedereen welkom is. U ziet dat kosten noch moeite ge spaard zijn om het een onvergetelijke week van vermaak en ontspanning te doen worden voor uw kinderen. Wij wensen u van harte met de deelne mende kinderen veel plezier en mooi weer toe. Drunen DOKTERSDI EN ST Vanaf zaterdagmorgen 11 uur tot en met maandagmorgen 8 uur, uitslui tend voor spoedgevallen: Dr. Hart man, Eendekooi 8, tel. 2195. AGENDA DE HOGE BRAKEN Zendag 12 juli: 4 uur: Elvis, Beat en Blues; 8 uur: De vernietiging van Franken stein. VISCONCOURS DE PARELVISSERS J.l. zaterdag 4 juli organiseerde de visclub De Parelvissers haar onder ling visconcours, waaraan ongeveer 80 vissers deelnamen. De vangst was uitstekend. De uitslag van dit con cours was ails volgt: 1 en koning Th. de Vaan 97 pnt.; 2. J. Damen 95 pnt.; 3. L. Brok 90 pnt.; 4. A. van Oers 90 pnt.; 5. P. Brok 89 pnt.; 6. J. Brok 86 pnt.; 7. P. van Huiten 86 pnt.; 8. B. Ca- les 82 pnt.; 9. A. van Wezel 70 pnt.; 10. L. Kalthof 68 pnt. JEUGDTOTO BERKDIJK Voor de jeugdtoto van de v.v. Berk dijk werd in de afgelopen week een bedrag van 318,50 ingelegd. Voor de eerste prijs komen in aanmerking mevr. de Beer-Dewaele, Erasstraat 74, Kaatsheuvel; mevr. Kroot-Smits, Wielstraat 2, mevr. Haar-Sins, Eras- straatlOa, en A. Soeterbroek, Mgr. Völkerstraat 45. Zij ontvangen elk 15,93. De tweede prijs 31,85, ontvangt C. Zwaans, Hilsestraat 32, Kaatsheuvel, die 318,39 had gera den. Prijzen afhalen, onder overleg ging van controlestrook, bij de heer J. in 't Groen, Berndijksestraat 145, Kaatsheuvel. De van het Zuióen 14 karaats gouden dasspeld met cultivé parel gratis beveiliger bij elke dasspeld f 25,50 14 karaats gouden dasspeld met briljant in witgoud gevat f 87,25 JUWELIER STATIONSSTRAAT S8 WAALWIJK >f! -*ir

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 15