waaLwijkse en lanqstRAAtse couRant Stalins lof klinkt al luider en luider Brabant gastvrij voor toeristen ft t VAKANTIE-INDUSTRIE DRAAIT OP VOLLE TOEREN Elke streek heeft Kastelen Prettige vakantie en veel zon Liefde voor zee en sirand is gebleven Campangs in Midden Brabant zijn voigeboekt Vakantie-» bestedingen Lange vakantie Gezondheid een fiets TOON AARTS Twee periodes Beziens waardigheden Begijnhof DONDERDAGAVOND 9 JULI '70 93e JAARGANG No. 55 De tcho YAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukker^ Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. incJc.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1.55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJc.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per nam Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Nederland in vakantie-roes Op het 22ste congres van de Rus sische communistische partij in 1961 deed Chroesjtsjow een boek- ie open over de misdaden van Sta lin. Kort daarop was zonder veel ophef zijn plek aan de zijde van Lenin leeeg in het grote maosoleum aan het Rode Plein in Moskou: hij kreeg een graf ergens bij de muur van het Kremlin, waar ook een half dozijn- minder groten van de partij begraven liggen. Maar die hadden allemaal een bus te op hun groeve staan - Stalins laatste rustplaats was een dor en vlak stukje grond. Tot dezer da gen ook Stalins graf gesierd werd met het borstbeeld van de dicta tor, in steen gebeiteld als een mil de. vaderlijke figuur. Het is ook weer bijna tien jaar geleden dat Stalin na zijn dood de grote val maakte die zijn naam liet verdwij nen met zijn beelden en zijn func tie als doel van een bedevaart naar Moskou Rode Plein. In die tijd zijn voorzichtig eerst, maar geleidelijk aan steeds krachtiger geluiden gehoord over de grote verdiensten van d,e oohlogsleider en opbouwer van de economie van het land, dat het hem voorname lijk dankt dat het nu een der gro te, invloedrijke mogendheden is. Op zichzelf is dit niet onjuist. En liet was tevoren te voorzien dat de Russen niet makkelijk zomaar een groot brok van hun historie helemaal zouden wegkwasten: een historie met een vacuum verdraagt een zo nationalistisch denkend volk met. Een op zijn minst gedeelte lijk eerherstel was onvermijdelijk, zeker als na vèrloop van tijd ieder op zijn hoogst van horen zeggen nog maar wat kon weten over Sta lins wreedheden, maar de resulta ten van zijn regime - de industrie - kon zien en ook waartegen hij had moeten optornen: de ruïnes en andlere herinneringen aan de Duitse inval. Maar buiten Rusland en daarbin nen vraagt men zich af of het overigens zonder veel ophef ver lopende langzame eerherstel vain Stalin niet diepere bedoelingen heeft. Er verschijnen «weer boeken, waarin hij geloofd [wordt, maar ook van alles waar hij voor was: de kunst met zijn in gladde plaat jes gevatte verheerlijking van de tractorbestuurder en andere pio niers van de socialistische arbeid, de films en de boeken waarvan de artistieke inhoud ondergeschikt ge maakt is aan het doel, de staats structuur en de partij beginselen te prijzen. Ook economisch ziet men allerlei .stalinistische gebruiken herleven, soms compleet met hun absurdste consequenties. Het stukloon met zijn "verering van het vervullen van de door de centrale overheid opgelegde taken wordt weer als partij dogma beschouwd, hoewel andere economische denkers in middels daarover al twijfels had den uitgesproken of dit nu de al leenzaligmakende manier was om een industrie niet alleen zo veel mogelijk te laten maken, maar bo vendien ook zo goed mogelijk. Het merkwaardige is nu dat thans getracht wordt ditzelfde principe cok toe te passen bij de weten schappelijke research - een voor een moderne industriestaat onont beerlijke zaak waarvan Moskou be seft dat de Russen er niet op hun best in zijn. Maar het is een ab surditeit: men kan wetenschappers niet een taak opleggen van tien of vijftig vindingen per jaar, waar mee producten verbeterd kunnen worden, of die tot nieuwe produc ten leiden. Research bestaat er juist vaak uit dat men in een richting gaat zoeken die misschien niets oplevert, maar misschien ook wel, dat weet men later pas. Men kan ook uit alle macht naar iets bepaalds gaan zoeken, wetend dat succes misschien snel komt, of mis schien pas heel, heel laat. Dit pro beren met weinig zekerheid en soms zelfs niet zo veel hoop is een wetenschappelijke taak, die niet te vangen is binnen een discipline met verplichte opleverdatums. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De vakantie-industrie draait op volle t oeren. De consument van het vakantiefeest zoekt het weliswaar voor een toenemend deel over de grenzen, maar het grootste deel van de genieters blijft toch in het binnenland. Ondanks alle slechte zomers die achter ons liggen, is de liefde van de Nederlander voor de zee gebleven. Het strandvermaak draait onmiddellijk op volle toeren zodra de zon doorbreekt. Onderzoekingen hebben aangetoond dat nog ongeveer een kwart van de vakantiegangers bij familie of kennissen onderdak zoekt. Het uit logeren gaan neemt steeds af en wanneer men ziet dat van de naar het buitenland trekkenden nog slechts 8% naar familie of vrienden gaat dan is het duidelijk dat er voor de recreatiebedrijven in Neder land een goede toekomst is weggelegd. Ook Midden-Brabant plukt de vruchten van het toerisme. Nu reeds zijn de campings aan de duinenrand zo goed als vol en vanaf dit weekeinde is er tot begin augustus geen plaats meer te krijgen. Ook de hotels en pensions hebben niet te klagen. De drempelvrees voor de hotels is veelal verdwenen. Ook voor wat de rekening aangaat weet men van te voren waar men aan toe is. De ver wachting is, dat het hotelbezoek toe neemt, temeer daar het prijsverschil tussen hotel en zomerhuisjes te over zien is. Nu ook de ouders steeds meer de gelegenheid vinden eens zon der de kinderen op vakemtie te gaan, profiteert het hotel daar van. Ook de iverkende gehuwde vrouw is niet meer bereid om in de vakantie het gezin volledig te verzorgen. De prognoses en de voortekenen wij zen in de richting van een flinke uit breiding van de vakantiebestedingen. De consumptielust van de bevolking zal nog toenemen wanneer het nu op groeiende geslacht de produktieve leeftijd bereikt. Een volgende stimu lerende faktor van het toerisme vin den wij in het stijgend aantal bejaar den. Aan hun inkomensverbetering wordt gewerkt, niet alleen via het op trekken van het AOW-niveau en het daaraan verbinden van een vakantie toeslag, maar vooral doordat het le ger van degenen die over een behoor lijk pensioen beschikken in de toe komst een ongekende consumptie zul len veroorzaken. Dat verbruik zal met name in de re creatie en dus in 'het hotelwezen plaatsvinden, want op hogere leeftijd is de animo om aan zelfverzorging te doen, sterk afgenomen. Aan-de kant van het hotelbedrijf verwachten wij een verdere rationalisatie van de ex ploitatie en een verdere aanpassing aan de wensen van de klant. Een met de verlenging van de vakan ties samengaand verschijnsel is dat velen al hun geld en tijd gaan con centreren op die ene grote vakantie. Zij zien nu de kans om wat verder te gaan. Aangezien een verre reis hoge kosten vraagt, zijn velen geneigd om hun hele recreatie-budget in de 'jaar lijkse' vakantiereis te steken. De fi nanciële gevolgen zijn meer dan eens te zwaar, maar er wordt nog meer ge wezen op de mogelijkheden om de vakanties meer dienstbaar te maken aan de bevordering van de gezond heid en het optimaal welzijn. In het orgaan van het NKV heeft de Utrechtse hoogleraar in de medische fysiologie, prof. Biersteker gezegd dat het aantal hart- en vaatziekten zou kunnen worden bestreden door de lange arbeidsperiode van ruim 11 maanden meer dan eens per jaar te onderbreken. Zou het voor velen in drukke functies ook niet zo zijn dat zij zich voor hun lange zomervakantie en daarna extra moeten afbeulen om die lange zomervakantie mogelijk te maken? Welke invloed heeft deze pe- BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 33613 riode van spanning met plotselinge ontspanning op de fysieke en psy chische toestand van de mens? Ont staan de vele verkeersongelukken in de vakantietijd omdat de vakantierit te vermoeiend is of omdat de reizi ger te vermoeid op vakantie gaat? Wij dachten dat beide oorzaken een rol speelden. Afgezien van de gezondheidsaspecten van prof. Biersteker zou er toch veel voor te zeggen zijn om van één lange naar twee of meerdere kortere vakan ties over te stappen. Wij denken aan de gevolgen voor de vakantiesprei ding 'en de invloed daarvan op de va kantiekostenWij zien naar de kant van het bedrijfsleven dat steeds meer mensen een te lange tijd achtereen uit het bedrijf moet missen. De uitvoe ring van vele iverkzaamheden op de juiste tijd komt in gevaar. Wij den ken aan de financiering van de va kantie zowel door de vakantiegangers als ook door het bedrijfsleven. Een meer gespreide betaling van de va kantie-toeslag zou ook het gespreide vakantie-houden ten goede kunnen komen. (Van onze verslaggever) WAALWIJK/TILBURG - Voor verreweg de meeste Nederlanders breekt vrijdagavond de vakantie aan. Met name in Midden Brabant gaan dan heel wat bedrijven voor twee weken dicht. De werknemers zwerven uit over heel Europa en zelfs daarbuiten. Toch blijft een groot gedeelte ook in Nederland. Als de weergoden ons niet in de steek laten is het in ons waterlandje immers goed toeven. In de Nederlandse toeristen-industrie neemt ook Brabant een belangrijke plaats in. De Streek VVV Brabants Centrum heeft deze week een zeer uitvoerig vakantienummer van de pers R 21U U TOG Dl 6(1611 laten komen. Hierin worden de belangrijkste Brabantse plaatsen bespro- ken, terwijl men er verder de rubriek '129 tips" in vindt. 1 Over deze tips willen wij het hier Lebben. Misschien zit er voor onze lezers een plezierig "dagje-uit" bij. De Brabantse plaatsen laten wij voor wat ze zijn. Als u bij een VVV-kan toor binnenloopt en het vakantienum mer koopt bent u meteen op de hoog te. Voor de "zwervers" raadt de VVV het Land van Heusden en Altena aan. Dit prachtige gebied heeft een aantal magnifieke stadjes en dorpen, die al- leen over dijkweggetjes te bereiken zijn. Let eens op hoe knap de polder bewoners 'hun huizen tegen deze dij ken hebben aangevleid. Bedenk daar bij wel, dat dit in het verleden uit pure noodzaak geschiedde. Stap uit in Heusden, Woudrichem, Giessen of Almkerk. Wie van toeren houdt mag ook de 'parel van Brabant', Ois- terwijk niet vergeten. Men vindt in deze streken alle natuurvariëteiten. Met het warme weer lokt het water. Wat te denken van de Beekse Bergen bij Tilburg, waar men kan zwemmen, roeien, waterskieën, zonnen, etc. Wa ter- en strandvermaak vindt men ook in het Eurostrand bij Valkenswaard, Bosbad Hoeven bij Breda, de Waran de in Qosteibout of Surae bij Dorst. Natuurlijk heeft bijna elke gemeente zijn zwembad met lig- en zonnewei den. Brabant is een oud gebied, met veel bezienswaardigheden. Etten-Leur heeft een Ned. Herv. kerk op de Markt; de toren stamt uit 1771. Het middenkoor is van een 17e eeuwse hallenkerk. Op aanvraag bij de koster te bezichtigen. Verder bezit Etten-Leur een nog in werking verkerende Bisschopsmolen uit 1744, die op zaterdagen te bezichtigen is. In Nieuw-Vossemeer staat een mo len met de naam Assumbrug. Zeer fraai gerestaureerd is het bouwwerk ingericht als molenmuseum. Inlich tingen: telefoon 01676-350. Tilburg heeft niet veel historische bouwwerken, maar die er zijn, zijn de moeite waard. Op de Markt staat de St. Dionysiuskerk, een waterstaat- kerk uit 1830, maar de toren stamt uit de 15e eeuw. De pastorie van de ze kerk is een Rijksmonument. Op de Hasselt is een vijftiende eeuws kerkje gratis te bezichtigen. Op de Heuvel staat een lindeboom die meer dan achthonderd jaar oud is tegenover de St. Jozefkerk in neo-gothiek uit 1897 Op de Heikant staat het geboorte huis met kapel van de zalig verklaar de Petrus Donders met in de tuin een gebeeldhouwde kruisweg, hetgeen men dagelijks kan bezichtigen. Bergen op Zoom is al een heel oude stad. Dat is te zien aan de Lieve Vrouwepoort, oftewel de Gevangen poort, waarvan het oudste deel nog herkenbaar stamt uit de 14e eeuw. Halsteren bezit het uit 1628 stam mende Fort de Roovere. Vroeger werd 'het beschut door een nog aan wezige hoofdgracht met een hoofd wal van zes meter hoog. Verder zijn er nog twee vorstelijke bastions over, die in goede staat verkeren. In Breda zijn vele oudheden te zien. Men kan zich informeren op 't kan toor van VVV-Breda, Willemstraat, tegenover het station en het stadhuis, telefoon 01600-22244. Het stadhuis zelf is een bezienswaardigheid, de gevel stamt uit 1766. Dan is er een Begijnhof, gesticht in 1269, waar nu nog negen begijnen wonen in huisjes uit de zestiende en zeventiende eeuw. Voorts is er de Grote Kerk aan de Markt, een van de fraaiste en best geconserveerde oude kerken in ons land, gebouwd tussen 1400 en 1550. De kerk bevat onder meer diverse praalgraven van de Heren van Nas sau. Te bezichtigen bij de stadsrond- wandeling "De Historische Kilome ter", waarover aan het VVV-kantoor informatie te krijgen is. Hilvarenbeek toont een bezienswaar digheid met zijn oude dorpsplein 't Vrijthof omgeven door 400 jaar oude linden. In de Doelenstraat vlakbij lig gen twee molens "De Doorenboom" en de "Beltkorenmolen". De kerk aan het Vrijthof ,is een driebeukige laatgotische kruiskerk met een veer tiende eeuws schip. De toren is een prachtig gerestaureerd juweel van Brabantse torenbouwkunst. Bezichti ging: van 8 tot 18 uur. Een stadje met oude vestingwallen en grachten is Woudrichem. Het be zit een oud stadhuis uit 1592 en vele oude gevels in karakteristieke straat- Vervolg op pag. 5. Vrijdagavond begint de vakantie voor werknemers in de schoen en lederindustrie en in tal van andere bedrijfstakken. Dan slui ten de meeste bedrijven in de Langstraat hun poorten, ledereen kan dan eens heerlijk uitrusten om eind juli weer met frisse moed aan zijn taak te beginnen. In Waalwijk begint zaterdag te vens de kermis. Aldegenen die hun vakantiedagen in eigen om geving doorbrengen vinden dan op en rond het Vredesplein vol op vermaak. In diverse gelegen heden in de "schoenenstad" is van alles te doen. In de speciale kermisrubriek in deze editie vindt men er alles over. Waar u ook naar toe gaat, wij wensen u een prettige vakantie toe met veel zonl

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1