wAalwvjkse en UnqstRAAtse couRAnt Vanaf de oudste tijden gebruikt de mens vet voor alle doeleinden VAKANTIE 1970 RONDVLUCHT MET N.L.M. WAS EEN GROOT SUKSES WAALWIJK KAATSHEUVEL PAS OP VOOR TEVEEL, MAAR ZONDER VET WAS DE MENSHEID UITGESTORVEN m van ^ïfllerlo Waspik Studie over het vety vanaf de steentijd Voedsel err-..r A.- - Korte berichten DONDERDAGAVOND 16 JULI '70 93e JAARGANG No. 57 De tcho vad het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inch.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" 150 Echo-abonnees zagen de Langstraat vanuit de lucht (Van onze verslaggever) WAALWIJK - 150 abonnees van Den Echo van het Zuiden hebben af gelopen zaterdag een rondvlucht bo ven Waalwijk en de Langstraat ge maakt. Het initiatief van dit nieuws blad en reisbureau De Magneet uit Tilburg ivas enorm aangeslagen. De belangstelling voor deze vliegtocht ivas zo groot dat nog ongeveer 25 abonnees teleurgesteld moesten wor den. Ook de weergoden waren de lucht reizigers zaterdag goed gestemd. Het was uitstekend weer toen zaterdag morgen om half negen de vier Mag neet-bussen riohting Rotterdam re den. De eerste twee bussen reden rechtstreeks naar de luchthaven Zes tienhoven, even buiten Rotterdam, waar de Fokker Friendship van de NLM gereed stond. Tweemaal ver trok het toestel richting Waalwijk om de deelnemers te laten genieten van een pracht panorama. Na de rond vlucht werd met een Spido-boot nog een vijf kwartier durende rondvaart door de Rotterdamse havens gemaakt waarna de deelnemers in het centrum van Rotterdam nog konden genieten van de manifestatie C'70. De bussen 3 en 4 hadden als eerste aankomstpunt de Willemshaven in Rotterdam waar zaterdagmorgen de rondvaart met een Spidoboot werd gemaakt. Daarna maakten de bussen een rondrit door Rotterdam, waarna men in het centrum gelegenheid had Het was zaterdagmorgen een hele drukte op het Raadhuisplein, toen daar de vier Magneet-bussen vertrokken voor de Echo-vlieg- en boottocht. even te verpozen. De deelnemers van de vluchten 3 en 4 maakten 's mid dags hun luchtreis boven de Lang straat. Alle deelnemers - die hun waarde ring uitspraken voor de Echo-initia tief - hadden bijzonder genoten van de tocht met de Friendship. De pilo ten, die met het toestel zo laag mo gelijk probeerden te vliegen, cirkel den verschillende malen over De Ef- teling, de stad Waalwijk, Drunen en de duinen. Via de Biesbosch vloog men weer naar de luchthaven Zes tienhoven. Ook in Waalwijk en om geving bleven deze rondvluchten za terdag niet onopgemerkt. Mede door dat er laag gevlogen werd, werd 'het publiek op straat meemalen aan de ze Eöho-luchtreis herinnerd. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: kinderbril, zwarte porte monnee, pakje pudding, blauwe rits- portemonnee, lederen jack met bont kraag, zonnebril, zwarte rok, gasmas ker met fpudraal, witte portemonnee, br. zwart wit gevlekt hondje, zwarte bouvier, bikini, sleutel, hondenriem. Verloren: gouden armbandje, zwarte knipbeurs, Lassie-hond, portemonnee zwart met 25,-, zwemkaart, hondje, bruine beurs, bankbiljet 100, zwar te knipbeurs, identificatie penning, bruine portemonnee 200,-, double dameshorloge, div. sleuteletuis, gou den munt met Willem II, bouwdoos, zilveren ketting, fietssleutel, jongens horloge, dameshorloge, zwarte por temonnee, zwarte oberportemonnee, autopapieren Ford Escort, gouden dameshorloge, weekendtas. INSTUIF KWJ In vrband met het slechte weer - waardoor veel jongeren genoodzaakt zijn thuis te blijven heeft het be stuur van de KWJ in Kaatsheuvel be sloten de instuif in het vroegere ge meentehuis de gehele week te hou den. Men kan hier iedere dag van 8- 23.00 uur terecht. PAARDENSPORT Op de New Forestkeuting in Den Bosch behaalde de heer P. Verschu ren een 2de premie bij de eenjarige merrie's en de heer P. de Bont een 3de premie in de ring van mrerieveu- len, vergezeld van moeder. - In Nunspeet werd een autobusje door een posttrein geramd. Hierbij verloren 5 personen het leven. - Een Noors vakantieschip kreeg brand in de machinekamer. Het had 448 passagiers en 271 manschappen aan boord, die allen in de reddings boten overstapten. De Franse boot Ancerville heeft allen kunnen redden. Tegenwoordig wordt er veel gewaarschuwd tegen een overmatig ge bruik van vet, want dit zou o.a. bijdragen tot mogelijke ziekten aan hart en bloedvaten. In onze welvaartstijd wordt inderdaad door velen overmatig veel vet gebruikt en enige beperking kan beslist geen kwaad. Toch is datzelfde vet in welke vorm dan ook van het aller grootste belang voor de mensheid. Zonder vet zou de mens niet kun nen leven. Hij gebruikt het voor voedsel en nog voor duizenden tech nische doeleinden. Uiteraard moeten we vet zien in een veelheid van vormen, want tus sen wat wij vet en wat wij olie noe men, bestaat slechts een verschil in consistentie. Van vetten in alle soor ten weten we alles. Merkwaardig genoeg weten we veel minder van de geschiedenis van deze, voor de mensheid zo uitzonderlijke belang rijke, grondstof. Enige jaren gele den verscheen er een studie in Duitsland over de geschiedenis van het vet van de steentijd tot op he den. Reeds zo'n dertigduizend jaar geleden maakte de mens gebruik van dierlijk vet voor de verlichting van zijn holen. In holen in Spanje en Frankrijk heeft men meer dan 30 stenen lampen gevonden uit die tijd. Het zijn eenvoudig vlakke schaaltjes, met een kleine inkeping voor de pit. De pit werd waarschijn lijk gemaakt van in elkaar gedraaid droog mos en dan over de inkeping tot in de schal gelegd, waar het uit einde in het vet wordt geduwd. Het staat ook vast dat de mensen in die tijd ook vet als voedsel ge bruikten en dat ze de kunst reeds verstonden om het vet uit 't vlees van de buitdieren te smelten. Dit zelfde vet stond ook in dienst van de kunst en techniek van de steen tijd, want bij het licht van genoem de stenen lampen, vervaardigden in de donkere holen de oude kunste naars hun muurschilderingen en werkten in die zeer oude tijden de eerste mijnwerkers om in de mij nen vuurstenen te houwen. li *jjjf34UN Enige duizenden jaren later, maar nog altijd zesduizend jaar voor on ze jaartelling, voeren de voorva ders van de huidige Eskimo's in kleine, smalle bootjes van uitgehol de boomstammen ter walvisvangst, om op die wijze in hun behoefte aan vet en olie te voorzien. In diezelfde tijd zwierven in mid den-Europa jagers door de wouden en zij wisten reeds hoe zij vet kon den halen uit het merg van de die- renbeenderen, die zij buitmaakten. De opbrengsten waren blijkbaar ruim voldoende, hetgeen mag wor den afgeleid uit het feit, dat men het zich kon veroorloven, vet te verbranden en het bij bezweringen, offerranden enwat al niet meer te gebruiken. In de vroege bronstijd komt voor het eerst boter in de geschiedenis voor. Het waren de nomaden van Afrika en Azië, rondtrekkend met hun kudden, die door toeval op de techniek kwamen van het karnen. Men had en heeft nu nog wel de ge woonte vloeistoffen tijdens het trek ken te vervoeren in gelooide geiten magen. Het gebeurde uiteraard dik wijls, dat na een lange rit door de woestijn, door het schudden zich 'n dikke laag vet op de melk had af gezet. Die laag kon er worden afge schept en dat was dan de eerste bo ter. Bij veel oude volkeren van later datum, zoals Babyloniërs, Assyri- ërs e.d., was het de sesamolie, die onder meer ook werd gebruikt voor cosmetische en medische doelein den. Door de Phoeniciërs werd de olijfolie in het middelpunt van de belangstelling geplaatst van de lan den rond de Middellandse Zee. En in de loop der daarop volgende eeuwen, heeft de mens steeds snel ler meer soorten vetten en oliën ontdekt, die hij zich op handige wij ze ten nutte wist te maken en ze ker in onze moderne tijd, zou han del en wandel der mensheid on denkbaar zijn, zonder die simpele grondstof vet. JULI 1970, Vakantiemaand. Jong en oud laat zich in deze dagen lek ker verwennen. Deze foto werd genomen in een vakantieoord aan de Costa Brava. In dit vakantieoord kan men nu lekker datgene doen, wat men thuis niet zo gauw aandurft. Om maar eens te noemen b.v. paardrijden of waterskiën en 's avonds dansen in jeugdig gezelschap. Dat is vakantie 1970. - Moskou en Cairo handhaven hun eisen dat Israël zich zal terugtrekken uit alle bezette gebieden. Tot zolang zal Rusland Egypte op elk gebied, ook militair, alle hulp blijven verle nen. - Werkspoor in Utrecht zal eind 1971 verdwijnen en zullen daar 890 ontslagen vallen. Men hoopt door ge woon verloop en overplaatsing naar andere bedrijven dit tot 250 te beper ken. - In Engeland is een nationale ha venstaking geproclameerd. De rege ring heeft de noodtoestand afgekon digd, zodat militairen kunnen worden ingezet. - In Cadzand zijn twee Belgische jongetjes verdronken. Hun ouders zijn in Engeland op vakantie en men heeft ze tot nu toe niet kunnen vin den. - De landelijke huisartsen-vereni ging meent dat de tarieven zouden moeten bedragen 11 gulden voor con sult en 16,50 gulden voor een visite minimum. ■^xcluóieve herenkleding WAALWIJK - Uit Cairo komt het bericht dat Egypte akkoord zou gaan met het staken van het vuren en vredesbespre kingen met Israël, zulks na onder houd van Nasser in Moskou. A_.- - Een Russisch vliegtuig, geladen me hulpgoederen voor Peru en met 22 man aan boord, wordt vermist. De zee wordt tevergeefs door schepen en vliegtuigen afgezocht. - In Zevenbergse hoek is een auto uit Den Haag, op een overweg, waar van de bomen niet gesloten waren, verpletterd door een sneltrein. Eer heer uit Den Haag, zijn 20-jarif dochter'en 13-jarige zoon werden dood.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 11