wAAlwijkse en UnqstRAAtse counant Bejaardenwoningen en maisonettes aan Europaplein in Waalwijk Nabije Oosten Si cLampe 5 ampe Op weg naar Europese munt EERSTE BLOK IBC-FLATS IN BLOEMENOORD WORDT IN AUGUSTUS OPGELEVERD n STRAKS IN WAALWIJK irwwifB.fi gf#* ifWHiipariffi,!» Prijsindexcijfers INTERNATIONAAL VAN BELANG DONDERDAGAVOND 16 JULI '70 93e JAARGANG No. 57 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Nixon en z'n staf van adviseurs uiten de laatste tijd opvallend veel sombere verwachtingen over wat in het nabije oosten allemaal mis kan gaan. Veel gevaarlijker dan Vietnam, aldus hun opvatting, want bij de Middelandse Zee dreigt steeds meer dat de twee supermachten Rusland en Amerika het met elkaar aan de stok krijgen. Een opvatting die nog wat meer na druk krijgt door de verklaringen van Israëls stafchef generaal Bar-Lev dat door Russen bemande SAM-3 raket ten nu bij het Suezkanaal de Sky- hawks en Thunderstreaks uit de lucht plukken. Iets wat hij ziet als een po ging van de Russen om ten behoeve van hun Egyptische vrienden de Is raëlische superioriteit in de lucht tot een goed eind te brengen. En verlost van Israëlische luchtaanvallen zou Nasser z'n herbouwde armee gereed kunnen maken voor een nieuwe aan val over het Suezkanaal om de juni- oorlog van 1967 over te doen, maar dan beter. Dit Israëlisch alarm zal ongetwijfeld zo luid worden geslagen opdat Was hington - overeenkomstig zijn be lofte - de nodige vliegtuigen levert waardoor de krachtsverhouding in 't nabije oosten gehandhaafd blijft. Bo vendien is er ook een echtere niet- diplomatieke ongerustheid: de juni- oorlog werd door de Israëli's gewon nen doordat ze kwalitatief beter wa ren, vooral in de lucht. Zo kon David de Goliath tamelijk makkelijk aan. Maar als dat verandert wordt het hachelijk - tenslotte maakt men in Cairo, Amman en Damascus er geen geheim van dat men er nog altijd naar snakt tegen Israël te vech ten. Formeel kan men de Russen niet veel verwijten. De SAM-2 en SAM-3 raketten die ze leveren en waarschijn lijk wat de laatste betreft ook beman nen zijn inderdaad zuiver defensief - alleen bruikbaar tegen binnenvliegen de toestellen. En Israël kan moeilijk beweren dat het een onvervreemdbaar recht heeft om bombardementsvluch- ten of zelfs maar verkenningsvluch ten tot diep in Egypte uit te voeren. Wat men in Jeruzalem en ook in Washington echter vreest is dat de Russische bemoeienissen met Egyp- te's strijdmaoht niet beperkt zullen blijven tot deze afweerwapens. De mogelijkheid van vechten zit er nog altijd in en wat als daarbij dan op eens Russische militairen betrokken blijken. Wat moet Amerika dan doen? Rustig de op V.N.-initiatief gescha pen staat Israël onder de voet laten lopen? Vandaar Nixons vredesvoorstel, ge volgd door een Russische versie. In die laatste is vooral belangrijk dat de Russen - zeker niet tot blijdschap van Nasser en de zijnen - net als de Amerikanen een ruil van conces sies voorstellen: Israël trekt terug uit de bezette Arabische gebieden en de Arabische landen garanderen de vei ligheid van Israël. Het Amerikaanse idee loopt hiermee tamelijk parallel met wat tussenfasen, een tijdelijk bestand en een gedemi litariseerde zone. Maar beide voor stellen komen duidelijk voort uit het wederzijds verlangen van Amerika en Rusland om niet met elkaar te botsen in dit stukje wereld. Het enige wat er nog aan ontbreekt is dat deze twee grote machten een dergelijke regeling ook garanderen, desnoods met hun troepen. Want wat het voor de Is raëli's moeilijk maakt om akkoord te gaan is dat bijvoorbeeld Nasser al 'ns eerder zijn woord gaf Israël niet aan te vallen en vervolgens de V.N.-troe pen liet opkrassen om een goed schootsveld te krijgen. I VOOR I I VOOR ajouren, stoppen, plisseren repareren, inkorten, borduren VOOR stof knopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) in Tilburg naar Heuvdstcuc M f DEN HAAG - Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie, maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengesteld, op 1964 100 steeg van 131,3 medio mei tot 131,9 medio juni. Binnen de sector voeding, waarvoor het indexcijfer opliep van 126,0 tot 127,4 werden stijgingen geregistreerd voor brood, aardappelen, groenten, vis, margarine en melk. Eieren daal den opnieuw in prijs. Voor de sector huisvesting steeg het indexcijfer van 123,9 tot 124,7. Het indexcijfer voor de sector kleding en schoeisel gaf een daling te zien van 134,2 tot 133,4. Binnen deze sector werden met name voor de dames- en de kinderkleding, prijsdalingen waar genomen. Het schoeisel daarentegen steeg in prijs. Vermeldenswaard is nog de stijging van de kapperstarie- (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Men kan niet ontkennen, dat Waalwijk een levendige stad is met een sterk stijgend inwoner tal; van 14.000 in 1952 naar 23.500 dit jaar. Dat Waalwijk er in 18 jaar bijna 10.000 inwoners bijkreeg is voor een belangrijk deel te danken aan de honderden woningen die in deze jaren zijn gereed gekomen. Dat zal ook in de toekomst wel zo gelden, want de uitbreidingsplannen Zanddonk en De Hoef, die de aandacht voor de komende tien jaar opeisen, voorzien in een woongebied voor meer dan 8000 inwoners. Momenteel zijn er bijna 450 woningen in aanbouw. Een gedeelte hiervan komt dit jaar gereed. Daaronder zijn 150 flat woningen (van een complex van 240) voornamelijk aan het Bloemenoordplein en in Groenewoud en een com plex van 40 bejaardenwoningen en 45 maisonettes aan het Europaplein Sn augustus wordt met bouw gestart De bouwaktiviteiten nabij het Euro paplein tekenen zich nu ook voor de buitenwereld af. Het bouwbedrijf van Vliet-van Duist heeft de funderingen gereed voor 85 woningen. In 5 blok ken worden hier 40 bejaardenwonin gen en 45 zgn. maisonettes gebouwd. Ieder blok omvat acht bejaardenwo ningen met daarop 9 maisonettes. Di- rekt na de bouwvakvakantie zal met de bouw worden begonnen. Er wordt volgens het Bouuwliet-systeem" met elementenbouw gewerkt. Men verwacht daf het grootste deel van dit complex nog dit jaar gereed komt. De firma van Vliet en v. Duist bouwt deze "combinatieblokken" van bejaardenwoningen en maisonettes momenteel in verschillende plaatsen. De woningen staan reeds een jaar in Tilburg, in de wijk Stokhasselt. Het systeem voldoet daar bijzonder goed. De bejaardenwoningen, op de begane grond, omvatten 'n woonkamer (4.80 'bij 3.80), slaapkamer (3.60 bij 3.20), keuken (2.40 bij 2.60), een inge bouwde berging, alsmede badkamer met toilet. Aan de voorzijde is een begane-gronds balkon, dat voor de bejaarden een direkt contact met het straatverkeer mogelijk maakt. Ook via de achterzijde zijn deze bejaar denwoningen toegankelijk. Indeling Op de bejaardenwoningen wordt een riante woning gebouwd, die via een overdekte galerij bereikbaar is. De ze woning (maisonette) is te verge lijken met een flat, doch bestaat, in tegenstelling tot de meeste flatwo ningen uit twee bouwlagen. Op de eerste bouwlaag vindt men een grote woonkamer (van 5.50 bij 4.80), een keuken (2.40 bij 3.50) en het toilet. Via 'n trap bereikt men dan de twee de verdieping waar drie slaapkamers zijn aangebracht. Twee kamers heb ben de afmetingen 2.40 bij 4.50 ter wijl de andere slaapkamer 3.40 bij 3.50 groot is. Op deze slaapverdie ping vindt men ook de badkamer, ter wijl er bovendien enkele bergkasten zijn aangebracht. Huur Zowel de bejaardenwoningen als de maisonettes zijn aangesloten op het centraal antennesysteem en voorzien van centrale verwarming. Hoewel de huurprijzen pas vastgesteld worden als de bouw voltooid is, verstrekte de gemeente ons de volgende richtprij zen: bejaardenwoning 80,- per maand; maisonette: 160, - p. mnd. Deze bedragen zijn exclusief de stookkosten. IBC-flats Een andere grote bouwonderneming die momenteel in Waahuijk aan het werk is, is de N.V. Internationale Bouwcompagnie IBC Best, Dit be drijf bouwt 240 flatwoningen, ver deeld over zes blokken. Drie flatge bouwen komen er aan het Bloemen oord plein en drie in het plan Groene woud. De woningen aan 't Bloemen- oordplein komen dit jaar nog gereed. Dit bouivterrein wordt begrensd door de Klaproosstraat, de Valeriaanstr., de Herikstraat en de Wederikstraat. Overigens komt het eerste complex niet meer voor de bouivvak-vakantie gereed, zoals men oorspronkelijk had gehoopt. Het eerste blok met 36 wo ningen, zal eind augustus betrokken kunnen worden. De IBC flatwoningen zijn systeem- bouwwoningen, die ook in Tilburg- noord worden gebouwd. Het bouw plan in Waalwijk is echter veel luxer. Er is het wisselkamersysteem toege past, wat betekent dat de flats vier slaapkamers, een grote woonkamer en keuken hébben. Verder treft men, in tegenstelling tot in Tilburg, aan galerijzijde grote ramen aan. Op het Bloemenoordplein komen twee blok- Mog enig verschil van inzicht Reeds enige tijd geleden werd er door de Europese ministerraad overeen stemming bereikt over de invoering van een Europese munt-eenheid 'en wel om te beginnen in EEG-verband. Men hoopt dit deel in 1980 te be reiken. Maar voordat het zover is, zullen er nog veel problemen moeten worden overwonnen. Monetaire za ken en economische zaken zijn sterk met elkaar verweven. Nu wordt er ken van 36 woningen met in totaal 18 garages in de onderbouw en een blok van 48 woningen met 12 gara ges. Ook in Groenewoud komen twee blokken van 36 en een blok van 48 woningen. Elk woonblok bestaat uit zes bouw lagen met galerijen aan de voorzijde van de woningen en een balkon aan de achterzijde. Deze blokken zijn zo danig gesitueerd, dat voor elke wo ning een riant uitzicht aanwezig is, op een terrein, dat gevormd wordt door een grote groene ruimte met waterpartijen. In elke woonblok is ook een grote 8-persoonslift aange bracht met daarnaast een trappenhal. Comfortabel De woningen zijn zeer comfortabel en bevatten o.m. 4 slaapkamers, een woonkamer, een ruime keuken, een hal, alsmede een douche-cel. De hui zen zijn voorzien van centrale verwar ming, volgens het wijkverwarmings- systeem, waarvan het ketelhuis, be stemd voor de drie blokken, is ge bouwd in de zuid-westhoek van het bouwterrein. De bergingen bevinden zich in de onderbouw van de flat. Deze foto's tonen de zgn. Bouwvlietwoningen, zoals ze in Tilburg staan. De onderste laag omvat de acht be jaardenwoningen, daarboven de negen maisonettes. Telegram-adres: „Echo" binnen de EEG al veel gedaan, om in economisch opzicht tot meer een heid te komen en dat werkt uiteraard de mogelijke verwezenlijking van een uniforme munteenheid in de hand. Toch bestaat er enig verschil van in zicht tussen de partners over de rea lisatie van dit plan. Er zijn er, zoals Nederland, die menen, dat men eerst tot economische eenheid moet komen om dan vervolgens 'n monetaire een heid te scheppen, en anderen, waar onder België en Frankrijk, die menen dat men met de monetaire kant moet aanvangen, waarna de economische zaken vanzelf op orde zullen komen. Het scheppen van zo'n Europese munteenheid is ook internationaal van groot belang. Tot nu toe is de Amerikaanse dollar de grote reserve- valuta van de wereld. De rol van het Engelse pond wordt steeds minder en het zou een voordeel betékenen, wan neer een sterke Europese munteen heid naast de dollar ook de funktie van sleutelvaluta zou kunnen vervul len. Bovendien zou een Europese munteenheid uiteraard ook het mone taire verkeer in Europa vergemakke lijken. Verder zijn alle woningen aangeslo ten op het centrale antennesysteem en voorzien van een vuilnisstortappa- ratuur. Afmetingen De woonkamer is 3.80 bij 5.20, met daarachter een slaapkamer van 3.80 bij 3.44. Van deze twee ruimten is eventueel één vertrek te maken. De overige slaapkamers zijn 1.90 bij 3.60, 2.70 bij 3.60 en 2.50 bij 3.60. j De keuken is 3.62 bij 2.40. In de woningen zijn 8 verplaatsbare kasten j aangebracht. Deze etagewoningen i zijn de grootste flats die Waalwijk i kent. De meeste woningen hebben naast de 1 woonkamer nog 3 slaapkamers, ter wijl men hier 4 kamers ter beschik king heeft en één van deze ruimten is als hobbykamer, studeerkamer of speelkamer. In de woningen is ook een ruime (speel)hal gesitueerd. De eerste woningen komen vol gens bouwschema in de tweede helft van augustus gereed. Er moes ten nog bepaalde voorzieningen wor den getroffen, waardoor het niet mo gelijk was dit flatgebouw nog vóór de bouwvakvakantie op te leveren. Iedere maand komt er vervolgens een flatgebouw gereed. Begin volgend jaar volgen dan de woningen in Groenewoud. Met het Rottinghuus- dat IBC toepast, kunnen per werk bare dag twee woningen worden ge bouwd. ff 220.- Volgens een rente-opzet zal de huur van deze flatwoningen ca. 220, - per maand bedragen. Dat is dan in clusief alle vaste kosten en de overige voorzieningen zoals stookkosten. De definitieve huur zal eerst door de mi nister worden vastgesteld, wanneer de werkelijke stichtingskosten bekend zijn. Het ligt in de bedoeling om in augustus, als de eerste 36 woningen gereed komen, een modelwoning in te richten. De tcho vAn het Zuióen I

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1