wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt Gedachte van producentengroepen moet concreet uitgewerkt worden Van 8 tot staan wij kiaar 18 uur voor u Antoon Tielen De Echo van het Zuiden WAALWIJK KAATSHEUVEL Kan contract-economie uitkomst geven? Hoe denkt men dit in de toekomst te regelen ADVERTENTIES ABONNEMENTEN De Echo van het Zuiden DRUKWERK R.W.B. Per prod u kt Concurrentie Duidelijkheid DRUKKERIJ Onze kantoren zijn geopend van 's-morgens 8.00 tot 's-avonds 18.00 uur U kunt dus ook tijdens het middaguur terecht. Sprang-Capelle Automobilist rijdt na aanrijding in Waalwijk door MAANDAG 27 JULI 1970 93e JAARGANG No. 60 De rcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,33 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 j.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" Ondanks de weldadige regen van juli is het onbehagen in de landbouw groot. Wie door het noorden des lands rijdt ziet dat uitgedrukt in tal van goed en slecht geschilderde borden langs de wegen met wijze en onwijze boodschappen. Wijs is het om de niet-agrariër er op te wij zen, dat de agrarische produkten in tien jaar tijds slechts enkele pro centen duurder zijn geworden, terwijl al het andere 30 tot 45 procent duurder werd. Onwijs lijken ons de Groninger borden „E.E.G. weg ermee", omdat zonder de bescherming van de gemeenschap de agra riërs vermoedelijk volledig tot staatsruiveniers of tot de bedelstaf ver vallen zouden zijn. Wenst de melkveehouder een enkele cent voor zijn melk meer te ontvangen, dan moet dit afgedwongen worden met mid delen die in feite illegaal zijn, alhoewel ieder het er over eens is dat die cent dubbel en dwars verdiend is. Dit tekent de situatie waarin land. en tuinbouw zich bevinden. Droogteschade, overstromingsscha- de, rampzalige fruit- en eierprijzen, het ene volgt het andere op of over lapt het, maar de bereidheid tot hulp op grote schaal ontbreekt. De algemene bijstandswet is er goed voor, als iemand totaal aan de grond zit. Laten wij trachten uit de pro blematiek van het ogenblik te ko men tot een optimistische kijk op de toekomst. De zaak is actueel, want in deze weken bereidt de Europese Commis sie een nieuw memorandum aan de EEG-ministers van landbouw voor. Daarin zullen nieuwe en oude richt lijnen worden gegeven voor de landbouwpolitiek op lange termijn, een poltiek die, naar men optimis tisch aanneemt, helemaal niet door kruist zal worden door een eventu ele toetreding van de EVA-landen tot de EEG. Wat dat memorandum betreft zal de inhoud gegrond zijn op het z.g. tweede-plan-Mansholt, maar het zal ook de markt- en prijsbeheersing behandelen. Er zal dan niet zoveel verandering komen in de thans bestaande reeks van be schermde produkten, maar doordat men er weinig voor voelt de prijzen snel en regelmatig aan te passen gaat hier niet zo'n heilzame in vloed van uit als men wel denkt. Veel méér aandacht gaat men schen ken aan de grote vragen. Dat zijn deze: Hoe kan men vraag en aan bod beter met elkaar in evenwicht brengen, dus overschotten voorkó men? Hoe kan men bij deze markt economie de betrokken bedrijfsge- noten zélf inschakelen? Dit laatste ontslaat Brussel van een ongelooflijke bende bureaucratie en tegelijk van een massa kritiek. Het is dus logisch dat men die kant uit wil. Welnu, het antwoord daarop vindt de heer Mansholt (uitlatingen van de laatste tijd wijzen er op) in EEG-beroepsorganisaties per pro- dukt èn in zg. producentengroepen. Als voorbeeld wijst Mansholt op de graanteelt in de EEG. Zij heeft een overschot aan tarwe, maar de in voer van voedergranen steeg in 10 jaar tijd van 10 tot 15,5 miljoen ton. Uitbreiding van de voedergranen- teelt is dus nodig, maar het komt er niet van. De heer Mansholt denkt dat een Europese Bond van Graan- telers hier goed werk zou kunnen doen, mits daarin handel en indus trie óók vertegenwoordigd zijn. Wij dachten dat alles gewoon een kwes tie van prijsstelling was. Afgezien daarvan is het optimistisch om te denken dat zo'n adviserend, stude rend en voorlichtend orgaan iets voor de markt zou kunnen doen als het niet tevens ordend kan op treden. En Brussel wenst geen Eu ropese p.b.o.'s te maken. Een grote taak ziet Brussel wegge legd voor de producentengroepen, die men op allerlei wijze wil steu nen. Wat zijn dit? Het zijn groepen agrariërs die één ding gemeen heb ben: zij produceren (wat zij daar naast ook mogen doen) alle één be langrijk produkt. Daarbij gaat het niet om kersen, radijsjes of schape kaasjes, maar om eieren, kip, rund vlees, varkens enz. In Brussel stelt men zich voor, dat een groep van producenten voor het afzetten van zulke produkten contracten afsluit met handel en industrie. Doordat de afzet gewaarborgd is en de prijs contractueel vastgelegd, is zo'n pro- ducentengroep uit de nood, meent men. Daar zit iets in. Niets is zotter dan produceren zonder dat er een afzet is. Men zal zeggen, dat Nederland dan al heel rijk is aan producentengroe pen. In de Brusselse redactie zijn de meeste coöperaties het, maar ook de vele integraties en zelfs de fabrieken (suiker, melk, conserven) die rondom zich 'n groep agrariërs verenigd hebben. Al deze organi satievormen zijn er, al zou men ze kunnen uitbreiden. Ze waren veel minder talrijk in Frankrijk en van daar dat de gedachte van de produ centengroepen toch wel duidelijk 'n Franse inslag heeft. De vraag is nu maar of Brussel eens een sluitende definitie van die ge dachte wil geven en een concreet programma dat ons vertelt hoe men ermee om wil springen. Want hoe zeer Mansholt ook zijn producenten groepen propageert, concreet is hij nooit. Gaat het om een idee die de agrariërs ter overweging wordt aan bevolen of gaat het om een goed omlijnd programma waarin de pro ducentengroepen in alle geledingen een marktordenend instrument zijn. Dat is de vraag. Velen zijn zeer huiverig voor de producentengroepen. Dat zijn niet alleen handel en industrie, die vre zen dat bepaalde contacten en con tracten aangetast zullen worden. Het zijn ook de economen, die vre zen dat de producentengroepen el kaar net zo hard zullen beconcurre ren als coöperatie en vrije handel, zodat van enige marktordening geen sprake kan zijn zonder de befaam de EEG-garanties. Dan helpen sub sidies en belastingfaciliteiten niet meer. De producentengroepen stuiten ook op weerstand, omdat de niet-agra- riërs vrezen, dat zij een middel zijn om prijsverhogingen voor voedsel door te voeren. Dat zit er nl. in, als men de afzet tot aan de deur of in de winkel weet te organiseren. We ten de producentengroepen goed sa men te werken, dan kan inderdaad een betere en meer regelmatige prijsvorming bereikt worden. Dit is stellig een agrarisch belang, maar de vraag is of de anderen dat wen sen. Tegenover de gedachte van de pro ducentengroepen leeft bij de agra riërs ten dele ook wel de mening dat men niet moet aarzelen d.m.v. contigenteringen in te grijpen als de markt overvoerd raakt. Dit kan zelfs over de hele linie doorgevoerd worden wanneer men 't landbouw beleid completeert, d.w.z. niet en kele produkten sterk beschermt en andere laat liggen. Dan immers groeit de produktie scheef en dat is wel zo ongeveer de kern van de moeilijkheden. Men ziet het bij de tarwe en de voergranen, maar ook bij de melk, de zuivel, het fruit, de eieren, de handelsgewassen en nog vele produkten en teelten meer. Het is waar dat contigenteringen administratieve rompslomp geven, al moet men niet vergeten dat men er het bedrijfsleven zélf bij kan in schakelen. Of de producentengroe pen een beter systeem zullen ople veren is nog de vraag. Misschien wordt een en ander wat duidelijker als Brussel zélf wat duidelijker uit spraken doet. Grotestraat 205 - WAALWIJK - TEL. 041 60-32621 VIERDAAGSE NIJMEGEN Vorige week hebben een drietal le den van de wandelsportvereniging „Er op uit" deelgenomen aan de 54e internationale afstandsmarsen te Nijmegen. Dit jaar werd nauw samengewerkt met de wandelsportvereniging „De Kempen" uit Hilvarenbeek. De deelnemers waren o.a. in het zelfde pension gehuisvest, terwijl ook voor alle deelnemers gezamen lijk de rustplaatsen werden vastge steld. Als verzorger voor zowel de leden van „Er op uit" als van De Kempen was ook dit jaar weer de heer L. Fransen present. De drie leden van „Er op uit" vol brachten deze vierdaagse weer tot een goed einde, nl. mej. J. de Jong voor de vierde maal en mej.R.de Roon voor de tiende maal, beiden op de dagelijkse afstand van 40 km. Daar mej. de Roon voor de tiende maal de vierdaagse had volbracht mocht zij het zg. gouden vierdaag- sekruis in ontvangst nemen. Zij is hiermee nu reeds het derde lid van „Er op uit" die gouden kruisdraagster is geworden, de an dere twee leden die reeds het gou den kruis hadden waren mevr. van de Bijl-van de Mast en de heer P. Vos. Op de dagelijkse afstand van 50 kilometer nam dit jaar P. Vos deel en hij volbracht de vierdaagse nu reeds voor de veertiende maal. Van diverse leden van „Er op uit", ouders, familie en kennissen moch ten de deelnemers bij de intocht vrijdagmiddag b'oemen in ontvangst nemen. P.V. NOOIT GEDACHT •De postduivenvereniging Nooit Ge dacht hield jl. zaterdag een wed vlucht vanuit Aras waarbij de prij zen als volgt werden behaald: A. Treffers 1 73, M. Mesch 2 26, A. van Tiggelen 3, Alb. van Zeist 4 6 34 66 67, G. Rozenbrand 5 51 71, A. van Campen 7 15 18 43 48 65 68, A. Nieuwenhuizen 8 10 14 40 42 72, D. van der Schans 9 59, C. Broeks 11 37, M. de Jong 12 39 63, H. Dek kers 13 17 36 41 60, A. Tactor 16, W. Nieuwenhuizen 19 23 69, A. Hei blom 21 35 38 49 52, A. Leeggangers 22 55 56, M. Netten 24 37, F. Tactor 25 57, M. van der Galiën 29, D. Smits 30 74, H. de Jong 32 50, D. van Os 44 70, G. Molengraaf 45 62 64 77, A. Spierings 46, J. Spuybroek 47 48 76, C. van Tilborgh 53 61, J. van Campen 58 75. A.s. donderdagavond inmandenvoor Tergnier tussen 7 uur en 8.15 uur. Dit is een derbyvlucht voor jonge duiven, terwijl tevens een horloge dat geschonken is door de fam. Kuis vervlogen zal worden. PONYCLUB 'T HOEKSKE Donderdag j.l. maakten bestuur en leden van de ponyclub 't Hoekske hun jaarlijkse uitstapje. De tocht ging eerst naar 't Wolfs- ven te Geldrop. Vandaar werd de reis vervolgd naar Haaren, waar 'n bezoek werd gebracht aan een voor stelling van het kindercircus „El Grigio" die bijzonder in de smaak viel. De dag werd besloten met 'n diner in De Korenmolen te Drunen, hetgeen een smakelijk einde bete kende van een heerlijke en ge slaagde reis van de jeugdige rui tertjes. NEDERLAAGTOURNOOI BERKDIJK De voetbalvereniging Berkdijk gaat ter voorbereiding van de komende competitie een nederlaagtournooi organiseren. Voor a.s. zaterdag staat in het kader van dit tournooi een ontmoeting op het programma te gen Dussense Boys. De wedstrijd begint om vier uur. is een vriend, een raadgever! voor het zakenleven in Waalwijk en de hele Langstraat voor het gezin, want iedereen leest hem voor sport, die zo veelzijdig is in deze streek. Ontvang „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" als een graag geziene gast BENOEMING Mgr. Bluyssen heeft op verzoek van het bestuur en de provinciaal ter voorziening in de bestaande vacature aan M. M. Voerman m.s.f. als pas toor de pastorale zorg opgedragen van het St. Nicolaas Ziekenhuis te Waalwijk. JUBILEUM De heer A. Verschuren alhier zal op 31 juli a.s. de dag herdenken dat hij voor 50 jaar bij Timtur in dienst trad. Hij zal die dag om 4 uur in de kan tine der fabriek worden gehuldigd. NIEUW CLUBPAVILJOEN WSC IN AANBOUW Het ziet er naar uit dat nu in elk geval binnen enige maanden oen lang gekoesterde wensdroom van Bestuur, leden en supporters van WSC in vervulling zal gaan en dat op het WSC-terrein een club paviljoen zal gaan verrijzen. De firma A. J. v. Hilst uit Waalwijk is enige weken reeds met de bouw aangevangen en momenteel is de fundering reeds gelegd en zijn zelfs enige muren opgericht. Na de bouw vak kers-vacantie gaat deze aanne mer met volle kracht de afbouw ter hand nemen en getracht wordt circa half september het paviljoen in gebruik te kunnen nemen. De initiatiefnemers tot de stichting van dit clubpaviljoen hebben in nauwe samenwerking met het Be stuur de zaak finantieel volkomen rond, al heeft het dan ook zeer veel moeite en energie gekost om de fikse bedragen, die voor de stich ting van een presentabel clubge bouw nodig zijn, bijeen te brengen. Allerlei acties, zoals een loterij en een uitgeschreven obligatielening hebben een zeer succesvol verloop gekregen zodat het Bestuur enige weken geleden aan de laagste in schrijver, de firma A. J. v. Hilst te Waalwijk de bouw definitief kon opdragen. WAALWIJK De politie van Waalwijk heeft een rustig weekein de achter de rug. Alleen vrijdag avond omstreeks 11.20 uur kwam men in aktie toen op de Klooster- weg een fietser, M. uit Kaatsheu vel, werd aangereden door 'n auto mobilist die na het gebeuren door reed. De fietser die licht gewond raakte, kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in. Eventuele getuigen wor den verzocht zich in verbinding te stellen met het politiebureau. Twee gevallen van diefstal werden gemeld. Uit een geparkeerd staande auto uit aan het Mr. Troelstrapark werd een accu ontvreemd. Een be zoekster van het Lido miste zater dagavond enkele spulletjes uit haar tas. Aan de Meerdijk werd 'n auto aangetroffen die in Tilburg gestolen bleek te zijn. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: kinderbril, div. porte- monnaies, sleutels, bouvier, kinder schoenen, tennisracket, poesje, kampkaart, regenbroek. Verloren: weekendtas, zonnebril, visakte, dameshorloge, zwemkaart, div. portemonnaies, boodschappen tas, kinderjasje, damesvest, kinder- vest, zegelring, gouden dameshor loge, ketting, bedeltje, kinderjack, gouden tientje. Nog enkele weken en de competi tie neemt weer een aanvang. Diverse oefenwedstrijden staan op het programma. Zo zien we zondag a.s. een plaatselijke wedstrijd voor het nederlaagtournooi nl. RWB Baardwijk. Wij hopen dat het een prettige en nuttige wedstrijd zal worden. Ter voorbereiding hiervan moet er ook getraind worden. Daarom wordt iedereen op de trainingsavond dins dag a.s. verwacht. Aanvang 7.15 u. JEUGDKAMP RWB Nadat de RWB-jeugdcommissie bericht had ontvangen, dat men dit jaar in Zeist niet terecht kon mocht men dertig jongens toch niet te leurstellen en werden andere con tacten gezocht. Door medewerking van de heer Hooymayer kreeg men het adres van de Blokhut Weller- looi in Limburg. Dat iedereen me dewerking gaf, bleek wel uit het feit dat er met kermiszondag om 4 uur 12 auto's klaar stonden van ouders en vrienden die de jongens met de leiders gratis naar het kamp brachten en die ook mededeelden dat men weer zou worden opge haald. En toen ging het richting Wellerlooi met drie kooksters, vier leiders en dertig jongens. Ondanks het minder goede weer kan men op een prachtige en ge slaagde week terugzien. In Amsterdam is een directeur van een reisbureau gearresteerd die verdacht wordt 100.000 gulden te hebben verduisterd van mensen die voor een reis naar Indonesië had den geboekt en hun reisgeld niet aan de luchtvaart maatschappij had den betaald en nu dus van Schiphol naar huis moesten terugkeren. In Nepal en omgeving zijn bij overstromingen 650 mensen omge komen. In Den Haag zijn bij een juwe lier sieraden gestolen ter totale waarde van 100.000. Een der da ders is bij zijn vlucht door 'n agent in burger gegrepen. In San Francisco heeft eert 34- jarige man 2 vrouwen van 28 en 24 jaar en 2 meisjes van 19 en 14 jaar op straat doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Bij Kollum in Friesland is een auto met 4 personen te water gere den. Een man wist zich te redden; 3 vrouwen verdronken. De wereldtentoonstelling in Osa ka (Japan) is tot dusverre door 38 miljoen mensen bezocht. Men schat op een batig saldo van 20 miljoen gulden te kunnen rekenen. Dr. W. Drees en Mr. W. Drees jr. hebben hun ontslag genomen als lid van de P.v.d.A. Het Leeuwenpark op de Beekse Bergen bij Tilburg wordt uitgebreid met een apenpark van 6 hectaren met honderd bavianen. De Arabische Staten zijn ver deeld over het Amerikaanse vredes voorstel. Israël heeft nog niet ge antwoord. Afgelopen weekeinde zijn zeker vijftien mensen bij verkeersonge lukken om het leven gekomen en verschillende personen zijn ver dronken.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5