Gigantische spoorweg tunnel in Japan 32776 Ponyclub uit Spr.-Capelle op streekdagen in Almkerk Veel Nederlanders gingen in voorjaar op het vakantie Altena, Aalburg en Dussen Gedeputeerde Staten adviseren minister Ontwikkeling Vorig jaar 7000 bezoekers REISBUREAUS HEBBEN ZICH VERKEKEN DONDERDAGAVOND 30 JULI '70 93e JAARGANG No. 61 Verschillen Niet juist Tunnel ruim 54 km lang waarvan bijna helft onder zee Positie Zonnebrillen en verrekijkers Taken Biesbosch Van vakantieuit tocht viel niets te bespeuren Streekdagen in Land van Heusden en Altena Keuringen Paarden Loten Onverwachte achteruitgang Nederlandse export in 1970 Strop De ïcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij An toon Tielen Abonnement Hoofdredakteur: ^TAN TIELEN W<UlW1jkS6 611 UnQStR<UtS6 COUR^t 13 gg&SiS Gironummer 1069687 ïiwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Dit blad verschijnt 2 x per week Advertentieprijs: 15 cent per mm Losse nummers 20 cent Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo' In Land van Hnusden en Altena moeten drie gemeenten komen (Van een medewerker) HEUSDEN - Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant adviseren de mi nister van binnenlandse zaken het Land van Heusden en Altena in te delen in drie gemeenten. Een afschrift van het stuk aan de bewindsman - een document van tweeëntwintig pagina's - is toegezonden aan de gemeentebe sturen. Het college van G.S. zegt dat de gemeentebesturen overtuigd zijn van de noodzaak dat er een gemeentelijke herindeling moet komen. Negen van de tien gemeenten in het gebied hebben minder dan zesduizend inwoners; en vijf van de negen gemeenten zelfs minder dan drieduizend. Maar de gemeentebesturen zijn eenstemmig van oordeel dat het plan drie gemeenten te vormen onaanvaardbaar is. Wat dan ivel de meest wenselijke indeling zou zijn: daarover zijn, zo schrijven Gedeputeerde Staten aan de minister, de gemeentebesturen het niet eens. De raden van 9lmkerk, Andel Giessen en Rijswijk spraken zich uit voor de vorming van één gemeente. De raden van Werkendam, Veen, Eethen, Dussen en Wijk en Aalburg gaven de voorkeur aan vier gemeen ten. Woudrichem handhaafde zijn ook al in 1967 ingenomen standpunt dat het terugbrengen van het aantal gemeenten van tien tot zes een af doende oplossing betekent voor de bestuurlijke problemen in het Land van Heusden en Altena. Met nadruk tegen de vorming van één gemeente bleken te zijn: Wer kendam, Veen, Eethen, Dussen, Woudrichem 'en Wijk en Aalburg. Gedeputeerde Staten: „Door de ver schillende standpunten over de inde ling van het gebied is de beslissing over de te maken keuze er geenszins eenvoudiger op worden" G.S. zijn het eens met het argu ment van de gemeentebesturen van Almkerk, Andel, Giessen en Rijswijk (voor de vorming van één gemeente) dat het Land van Heusden en Altena een geografische eenheid vormt. ,,Maar", aldus het provinciaal be stuur, „dat betekent nog niet dat het gebied ook in sociaal-geografisch op zicht een eenheid zou zijn. Het komt ons voor dat er van een samenhan gend geheel nog geen of nauwelijks sprake is. Niet alleen bestaan er in het van Altena belangrijke verschil len in levensbeschouwing en in po litieke gezindheid, er is ook een dui delijke verscheidenheid in oriëntatie, die door de verdergaande ontsluiting misschien nog groter zal worden". Van de tien plaatsen in het Land van Heusden en Altena is Werken dam met ruim elfduizend inwoners de grootste. Het college van Gedepu teerde Staten meent dat het bestuurs apparaat voor het gebied, dat dan waarschijnlijk in deze plaats geves tigd zou worden, vrij ver van de be volking komt af te staan. Dat zou het beleid met betrekking tot het stimu leren van enkele centra wel eens zeer kunnen bemoeilijken. De afstand van bijvoorbeeld Wijk en Aalburg tot Werkendam is meer dan twintig ki lometer. De afstand van een aantal andere kernen tot Werkendam be draagt eveneens circa twintig kilome ter. Ook in andere bestuurlijk op zicht zou naar het oordeel van G.S. de vorming van één gemeente tot moeilijkheden aanleiding kunnen ge ven. Vcoral de behartiging van de be langen van de kleine kernen in de raad van één gemeente kan tot span ningen leiden. Een aantal gemeenten in het Land van Heusden en Altena bestaat uit kleine kernen. Deze kernen hebben thans één of meer vertegenwoordi gers in de raad. Bij de vorming van één gemeente zal hiervan beslist geen sprake meer zijn. Vier van de tegen woordige gemeenten zullen in de raad dan slechts één zetel toegewe zen krijgen en drie gemeenten moe ten genoegen nemen met twee zetels, er van uitgaand dat de inwoners van elke plaats stemmen op een kandi daat in hun gemeente. Het plan van Woudrichem het aantal gemeenten terug te brengen van tien tot zes achten G.S. niet juist omdat dan nog een te groot aantal gemeenten, waarvan enkele met een te kleine bevolking, blijft bestaan. Negen van de tien gemeenteraden hebben zich overigens op het stand punt gesteld dat niet langer aan het plan van zes gemeenten moet worden vastgehouden, maar dat naar grotere bestuurlijke eenheden dient te wor den gestreefd. Dat Woudrichem - dat De Japanse Spoorwegen zijn van plan een 9000 km groot net te bou wen naar het voorbeeld van de be faamde Tokaïdolijn. Van dit projekt maakt de bouw van een tunnel deel uit, die het eiland Honda met het noordelijk daarvan gelegen eiland Hokkaïdo moet verbinden. Deze eilanden zijn van elkaar ge scheiden door de Straat van Tsu- gara, die de Stille Oceaan met de Japanse Zee verbindt. De zeestror mingen zijn er zeer sterk, terwijl de bodem uit vulkanisch gesteente bestaat. Op dit moment wordt het treinverkeer met behulp van veer diensten uitgevoerd. Oorspronkelijk wilde men een tunnel bouwen met een lengte van 36.4 km, waarvan 22 km onder de zeebodem, maar het meest recente plan voorziet in een 54.2 km lange tunnel, waarvan 23.3 km onder zeeloopt. In tegen stelling tot de geplande Kanaaltun nel, zal deze tunnel (de Seikan-tun- nel) uit één gang bestaan, die een doorsnee heeft van bijna 10 meter. Men verwacht dat het aantal rei zigers - als de tunnel eenmaal is voltooid - van 4.2 miljoen tot 25 miljoen per jaar zal stijgen en dat het goederenvervoer van 7 miljoen naar 35 miljoen ton zal groeien. De reis van Tokio naar Sapporo (een afstand van 1080 km), die op dit moment - via de veerdienst - bijna negentien en een half uur duurt, zal dankzij de tunnel worden be kort tot 5 uur en 50 minuten. De aanleg van de Seikan-tunnel, waar mee nog dit jaar wordt gestart, zal in 1977 worden voltooid. De kosten worden op 236 miljoen dollar ge raamd, 14.4 miljoen dollar per ki lometer. bij aanvaarding van de zes gemeenten zelfstandig blijft - gezien zijn karak ter een bijzonder bestuurlijke bege leiding vraagt, is een punt waarmee G.S. het geheel eens zijn. Maar Ge deputeerde Staten oordelen dat juist voor de moeilijke en veel omvatten de taken die in Woudrichem met zijn monumentale panden moeten worden uitgevoerd, een krachtig bestuur noodzakelijk is. Daarom komt het G.S. voor dat Woudrichem beter kan opgaan in een groter bestuurlijk ge heel. „Wij zijn van mening", aldus G S., „dat gemeenten met een inwo nertal als Woudrichem niet over de „instrumenten" - bestuurlijk, ambte lijk en technisch - kunnen beschikken om de veelomvattende problemen naar behoren op te lossen". Gedeputeerde Staten zeggen verder dat het beslist niet zo is dat de woonfunctie van Woudrichem, zoals het gemeentebestuur van deze plaats suggereerd, moet worden gestimu leerd. De uitgroei van Woudrichem zal slechts van beperkte omvang mo gen zijn. Volgens het college van G.S. is 't niet denkbeeldig dat het thans aan de 1 orde zijnde herindelingsplan een voorfase vormt van een verder strek kende bestuurlijke indeling. De ont wikkeling en de integratie van het ge bied zouden een zodanig karakter kunnen aannemen dat het wenselijk blijkt te komen tot de vorming van één gemeente. „Aan iedere bestuurlijke indeling van het gebied zijn zowel voor- als nade len verbonden. Ook", aldus het col lege van G.S., „aan het door ons voorgestelde plan van de drie ge meenten". De bezwaren die de raden van Veen, Wijk en Aalburg en Eethen aanvoeren tegen de samenvoeging met de op het noorden georiënteerde en politiek anders gerichte gemeen ten Andel, Giessen en Rijswijk, wij zen Gedeputeerde Staten van de hand met de opmerking dat deze factoren niet van zodanige aard zijn dat het plan van de drie gemeenten daarop zou moeten stranden. G.S. zeggen in de samenvoeging van genoemde ge meenten èn in de overgang van Ba- byloniënbroek en Meeuwen naar Dussen een voordeel te zien voor de reeds op gang zijnde integratie (sa mensmelting), welke geconcretiseerd zou kunnen worden door het ontwik kelen van industrie in de kern Rijs- wijk-Giessen. G.S. zijn: ALTENA (Werkendam, Woudrichem en Almkerk), AAL BURG (Andel, Giessen, Rijswijk, Veen, Wijk én Aalburg en Eethen) en DUSSEN. Altena zal een inwonertal hebben van circa negentienduizend, Aalburg van ruim tienduizend en Dussen van een kleine zesduizend. Volgens de raden van Werkendam 'en Dussen gaat Al tena als grootste gemeente een te overheersende positie innemen. Dat zal de streeksamenwerking niet be vorderen. Voor de raad van Dussen was dit punt zelfs reden het plan van de drie gemeenten af te ivijzen. Maar tel. 33866 Gratis brilverzekering G.S. achten de inwonertallen slechts van bijkomstige aard voor een vrucht bare samenwerking. Volgens G.S. is het zeker dat de dorpen Babyloniënbroek (ruim vier honderd inwoners) en Meeuwen (cir ca zeshonderd inwoners) door de aanleg van rijksweg 62 (Waalwijk- Slecuwijk) van Eethen worden afge sneden. Voor het college een reden de dorpen bij Dussen te voegen. Het tracé van de weg ligt al vast tot aan de kruising met de provinciale route bij Uitwijk. Het kan nog wel enkele jaren duren voor deze rijksweg er is. Enkele gemeenteraden heben de aan leg van rijksweg 62 in twijfel getrok ken. Maar die twijfel is ongegrond, zeggen Gedeputeerde Staten. indeling van het gebied zijn Gede puteerde Staten van mening dat het iielc Land van LIeusden en Altena dient te vallen onder 't ambtsgebied B 'ich. Dit met het oog op de taken van de procureur-generaal en de commissaris van de Koningin ten op- z'rhte van de politie. Dc laad van meenteraden vonden het noodzakelijk enkel dertig van de ontwerpregeling zodanig te wijzen dat ook de te vor men gemeente Altena zal 'beheren tot hetrechtsgebied van Gorinchem. G.S. vinden dat er geen voldoende aanlei ding is om een wijziging van artikel dertig van de ontwerpregeling voor te stellen. Indien de minister de zienswijze volgt van zijn ambtgenoten van ruim telijke ordening en volkshuisvesting en van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, zal de grens in de Biesbosch tussen de ge meente Made en Drimmelen en de nieuwe gemeente Altena kohien te lopen door het Gat van den Kleinen Hil (tussen de Petrusplaat en de Ca- tharinapolder) tot aan de zuidwest- punt van de Visplaat. Het gebied ten noorden van deze voorgestelde grens is - gezien de bestaande wegverbin ding - duidelijk georiënteerd op Werkendam en dus op de toekomsti ge gemeente Altena. Gedeputeerde Staten zeggen zich te kunnen vereni gen met deze grenslijn. Resumerend komen G.S. in hun advies aan de minister tot de con clusie dat er, mede gezien de ver schillende meningen in de streek, niet voldoende aanleiding bestaat wijzi ging te brengen - enkele grenscorrec ties daargelaten - in het voorstel het Land van Heusden en Altena in te delen in drie gemeenten. Gedeputeer de Staten verzoeken daarom de mi nister een voorstel van wet te doen tot het vormen van de gemeenten Al tena, Aalburg en Dussen. Zoals bekend valt de plaats Heusden buiten het herindelingsplan. Wel is het zo dat de dorpen Heesbeen en Doeveren (gemeente Eethen) bij Heusden zullen worden gevoegd. In de afgelopen week brak de va kantie in ons land pas goed los, toen de bouwvakkers en de aanverwante bedrijfstakken met vakantie gin gen. Deskundigen hebben berekend, dat dit betekende dat ruim 1V\ miljoen mensen met vakantie gin gen, waarvan ongeveer de helft naar het buitenland vertrok, terwijl de andere helft in het land bleef. Toch is de drukte op de wegen en bij de grensposten erg meegevallen. Er was geen sprake van een alge hele uittocht, zoals we die wel an dere jaren hebben gekend. Jammer voor de thuisblijvers was geduren de de gehele maand juli het weer in ons land uiterst bedroevend. Het hopen is nu op een mooie augustus maand. ALMKLRK - Als het weer meewerkt kan het op donderdag 27vrijdag .28 en zaterdag 29 augustus druk worden in Almkerk. Dan worden in deze plaats de streekdagen gehouden voor het Land van Heusden en Altena, ivaaraan ook jongens uit Sprang-Capelle deelnemen. Een evenement dat vorig jaar ruim zevenduizend bezoekers trok; het grootste aantal van de acht keer dat men de streekdagen hield. Ook nu vinden de keuringen, de demonstraties, de wedstrijden etc.. plaats op het ruime terrein aan de Voorstraat. Het programma ziet er aantrekke lijk uit. Ook voor de jongeren, die voldoende gelegenheid krijgen ei kaars krachten te meten op verschil lend gebied. Zij zijn het die donder dag 27 augustus, 's avonds om kwart over zeven het eerst in de ring ver schijnen nadat even daarvoor drs. Van Genabeek, de burgemeester van Dussen, de streekdagen heeft ge opend. Atlethiekwedstrijden, met o.a. hard lopen voor dames en heren op de honderd en vijfduizend meter en touwtrekken, vullen ruim twee uur van het openingsprogramma. Daar na is er van ongeveer halftien tot halfelf voor de jongeren een compe titie in het musiceren. Zij die dat het best doen kunnen als trofee de streek- dagwisselbeker mee naar huis nemen. Op de vrijdagochtend worden de keuringen gehouden van varkens en rundvee. Daarvoor blijkt nu reeds veel belangstelling te bestaan. Zeker een tweehonderddertig dieren zullen in Almkerk te zien zijn. Het Land van Heusden en Altena begint als fokgebied meer en meer bekendheid te krijgen. Wat de melkproduktie be treft ligt het gebied zelfs al boven het landelijk gemiddelde. De zaterdag begint met het keuren van paarden en pony's (er komen er een kleine tweehonderd) en een aan tal wedstrijden van jongeren in het beoordelen van vee, in het ploegen, trekkerrijden etc. Het middagprogramma vermeldt de streekdagoptocht, wedstrijden van jongeren in het ballengooien, bloem schikken enz. en demonstraties van ponyrijverenigingen uit Genderen, Almkeik, Nieuwendijk, Werkendam en Sprang-Capelle. 's Avonds trekken een aantal drum bands uit het Land van Heusden en Altena door het feestelijk verlichte Almkerk. Ers is een drumbandcon cours, dat onderbroken wordt door het optreden van de vocalisten Ger ry en Ferry uit Haarlem, en een tap toe die waarschijnlijk zal worden verzorgd door het muziekkorps uit Uitwijk. Het streekdagcomité wil dit jaar ook een verloting houden. Er zullen tweeduizend loten zijn van een gul den. De eerste prijs is tweehonderd vijftig gulden, de tweede prijs hon- honderd gulden en de vierde tot en met de negende prijs vijftig gulden. Deze bedragen worden uitgekeerd in waardebonnen, die men dient te be steden bij de houders van de stands op het tentoonstellingsterrein. Bo vendien is het de bedoeling dat een de dorpen in het gebied. Bij deze fol dertjes zullen er een aantal zijn die een waarde hebben van vijfentwintig, vijftien en tien gulden. De folder geeft gratis toegang tot het terrein aan de Voorstraat. Ofschoon de organisatoren van de streekdagen beschikken over een re servefonds van 4000 gulden, achten zij het met het oog op de gro tere kosten die moeten worden ge maakt, noodzakelijk de entreeprijzen iets te verhogen. i De Nederlandse handelsbalans heeft zich in het eerste halfjaar van 1970 niet zo best ontwikkeld. Aan het einde van juni 1970 had deze balans al een tekort van f 3 miljard, dat is bijna f 1 miljard meer dan vorig jaar in dezelfde periode. Het gevolg is, dat ook onze betalingsbalans er nu zeer slecht voorstaat, want de handelsbalans vormt daar een van de belangrijkste bestanddelen van. De oorzaak van deze ontwikkeling moet worden gezocht in het feit, dat onze export ver is achtergebleven bij de import. Wij voeren teveel in en voeren te weinig uit. In deze situatie zal ook in juli nog weinig verandering zijn gekomen. De Engelse havenstaking zal er eer der toe hebben bijgedragen, dat de cijfers van onze export nog verder zijn gedaald. Zoals de laatste jaren duidelijk te zien hebben gegeven, neemt de vliegvakantie een steeds grotere plaats in. Elk jaar weer steeg het aantal liefhebbers voor een derge lijke vakantie en dat heeft er toe geleid, dat de meeste reisbureaus voor 1970 een aanzienlijk groter aantal plaatsen voor vliegreizen re serveerden dan verleden jaar. Nu zou alles nog normaal zijn verlopen, ware het niet, dat er zich dit jaar een merkwaardige verschui ving heeft voorgedaan, die doet denken aan een automatische va kantiespreiding. Zo bleek een groot deel van de va kantiegangers vroeger op reis te gaan, dan waarop de reisbureaus hadden gerekend. Met Pasen gingen reeds velen en daarna volgde nog een lentepiek, als gevolg van het bijzonder fraaie weer. De mensen kunnen maar een maal hun vakantiegeld uitgeven en zo gebeurde het, dat de zomertrips aanzienlijk Jager bezet czijn, dan men had verwacht. Dat betekent voor veel reisbureaus een grote strop, want voor de gereserveerde plaatsen, of gecharterde vliegtuigen moeten zij een vergoeding betalen aan de vliegmaatschappijen en dat bij zoveel afbestelde stoelen is voor veel kleine reisbureaus een ramp. Toch zijn er in totaal gerekend meer mensen met vliegvakantie ge gaan dan verleden jaar, maar de trek is meer gespreid. Tijdens de Fasen- en lentepiek konden de reisbureaus het aantal liefhebbers nauwelijks verwerken en nu in de zomer zitten ze met open plaatsen. Voor velen is het een les, maar dat neemt niet weg, dat het hierdoor moeilijker wordt om plannen te maken voor de zomer 1971, want de vraag blijft of dit verschijnsel zich dan weer zal herhalen?

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5