wAAlwijkse en UnqstRAatse couRant Bloch Stibbe neemt fabriek Gallus in Brunssum over Deze week „Vakantievreugd voor Waalwijkse Jeugd" MACHINEFABRIEK WED. JOH. VERHULST ZONEN N.V. UIT WAALWIJK LUCHTTECHNIEK-SPECIALIST Luchttechniek ATELIER VOOR HALF-FABRIKATEN STRAATTEKENWEDSTRIJD TREKT MEESTE DEELNEMERS 1.79 In WaaBwijks bedrijf werken nu 150 personeelsleden Belangrijke werken Fafcricage-straat Jubileum-feest In Waalwijk Wellicht in toekomst nog uitbreiding Computercentrum Amro-Bank in Tilburg Amsterdam, een vergrijsde stad Goed initiatief Stichting Jeugdbelangen Film en vissen Fietstocht Tekenen Roeien en zwemmen WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT RODE KOOL SLAVINKEN WORTELTJES De Uitgever: Waalwyksche Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent 93e JAARGANG No. 64 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 1 93e JAARGANG No. 64 van het Zuióen Opgericht 1R78 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 D. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 ).kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo'1 Ijzersmid Johan Verhulst 150 jaar geleden grondlegger grote industrie (van onze verslaggever) WAALWIJK Een van Nederlands belangrijkste producenten op het gebied van verwarmingsapparatuur vindt men in Waalwijk. Het is Machinefabriek Wed. Joh. Verhulst Zonen n.v., welk bedrijf volgen de maand het 150-jarig bestaan viert. Uit de gemeentelijke archieven blijkt namelijk dat Johannes Verhulst op 20 oktober 1820 was inge schreven als ijzer-smid. De grondlegger van het bedrijf voerde als liet bedrijf van de firma Verhulst aan de Elzenweg. Het bedrijf, dat momenteel 150 personeelsleden in vaste dienst heeft, hoopt dit jaar een omzet van 8 tot 9 miljoen gulden te behalen. In de laatste tien jaar is deze omzet ieder jaar met 15 tot 25% toegeno men. Die omzet wordt voornamelijk op de Nederlandse markt bereikt, want Machinefabriek Verhulst ex porteert nog alleen naar België. Vroeger was het exportgebied gro ter. Vooral de Skandinavische lan den behoorden toen tot de afne mers. De Nederlandse markt biedt ech ter meer dan voldoende expansie mogelijkheden. Overal in het land worden werken uitgevoerd. Zo wer ken 50 personeelsleden op projek- ten over het hele land verspreid. Op grote projekten trekt men dan extra personeel ter plaatse aan. Mo menteel legt Verhulst n.v. een com plete luchtventilatie aan bij de Boe renleenbank in Waalwijk, terwijl men ook werkt aan de nieuwe PNEM-centrale in Geerrtuidenberg. Het grootste objekt dat Verhulst ooit uitvoerde, was het aanbrengen van de lucht- en verwarmingsinstal laties in het hoofdkantoor van de Nederlandse Bank in Amsterdam. Belangrijke andere werken zijn on dermeer de Kath. Universiteit van Nijmegen, de Rijksuniversiteit van Utrecht, Economische Hogeschool van Tilburg, Universiteit van Am sterdam, Streekziekenhuis van Gou da, 't Kinderziekenhuis van Utrecht, het Confektiecentrum in Amster dam, het nieuwe Provinciehuis in Den Bosch, het hoofdkantoor van de Post-, Chèque- en Griodienst te Arnhem en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid in Bilthoven. Tot het produktieprogramma in 't begin van deze eeuw behoorden het fabriceren van complete stofafzuig- installaties, drooginstallaties en transportbanden. Op kleinere schaal werden ook machines voor vervaar digd voor de schoenindustrie. Een groot deel van de werknemers vond toen hun bezigheid in het uitvoeren van reparaties voor bovengenoemde industrieën. Reeds lang voor de tweede wereld oorlog werden stalen ribbenbuizen vervaardigd en centrale verwar mingsinstallaties aangelegd. Deze laatste bezigheden hebben er toe ge leid dat na 1945 het bedrijf zich ge heel is gaan specialiseren op de fa bricage van apparaten voor de cen trale verwarming, zoals boilers en drukvaten. Later zijn enkele pro- dukten uit dit programma ge schrapt, maar daarvoor zijn in de plaats gekomen complete luchtbe- handelingskasten voor klimatiseer- installaties en plaatstalen kanalen. Het bedrijf is er trots op dat zij als een der eerste spiraalgefelste ronde kanalen in Nederland op de markt bracht. Voor de fabrikage van rechthoe kige plaatstalen kanalen is onlangs een gehele fabricagestraat in Ame rika gekocht. Deze installatie is de eerste welke in deze vorm buiten Amerika is geleverd. Met deze zgn. kanalenstraat kunnen op zeer ratio nele wijze rechte plaatstalen kana len worden gefabriceerd. Voorheen was dit geheel handwerk. Een uit gebreide tekenkamer en ontwerp- buro zorgen er voor dat de produk- ten van Verhulst up to date zijn. Dit laatste is vooral van belang om dat de gehele luchttechniek snel evolueert. Enkele jaren geleden werd de dochteronderneming n.v. Inatherm opgericht. Deze firma bracht 't hele air-conditionprogramma op de markt wat Verhuist n.v. niet maakt. Het verkoopterrein van Inatherm dorpssmid ook opdrachten uit voor aannemers. Later werden ook bra- bantse plattebuiskachels vervaardigd. Ook het beslaan van paarden behoorde tot de aktiviteiten. Toen rond de eeuwwisseling de schoen en lederindustrie in opkomst kwam, schakelde Verhulst om. Na de tweede wereldoorlog zegde men ook deze bedrijfstak vaarwel en legde de firma Verhulst zich uitsluitend toe op de vervaardiging van instal laties voor centrale verwarmingen. een van de zonen de zaak voort kon zetten. Rond de eeuwwisseling was de smederij van Verhulst ondergee- bracht in enkele panden aan de Sta tionsstraat, waar nu o.m. de Trio- Bar is gevestigd. In 1915 werd de zaak overgeplaatst naar een pand in de Grotestraat, op de plaats waar nu de Emmickhovensestraat loopt. Het grote fabrieksgebouw aan de Elzenweg op Industrieterrein Zand- donk werd in 1957 betrokken. Een ETI-prognose gaf aan, dat het be drijf in de toekomst 80 werknemers zou omvatten. Nu zijn er dat meer dan 150 geworden. In 1964 werd aan het bestaande complex een nieuwe hal gebouwd, zodat de produktie- afdelingen en magazijnen bijna 5000 m2 omvatten. Daarbij komt dan nog een administratief gedeelte van 400 m2. Het 150-jarig bestaan voor een dergelijke industrie een uniek jubi leum wordt op vrijdag 18 sept. officieel gevierd, 's Morgens is er dan een receptie voor het personeel, terwijl de relaties 's middags in het bedrijf worden ontvangen. Voor het bestuur van de onderneming is er 's avonds een feest-diner. Op 2 ok tober biedt de direktie het perso neel in het Lido een koffietafel en een grote feestavond aan. omvat uitsluitend Nederland, de produkten worden echter in heel de wereld ingekocht. Wed. Joh. Verhuist Zonen n.v. is een echte Waalwijkse firma. Vier generaties hebben 't bedrijf geleid. In drie geslachten was het de wed. Verhulst die de leiding had, totdat BRUNSSUM De schoenenfa briek Bloch en Stibbe uit Waal wijk begint vandaag een nevenves tiging in Brunssum. De fabriek neemt het gebouw over waarin tot vrijdag de Duitse schoenenfabriek Gallus gevestigd was. Gallus stop te er plotseling mee. Als reden voor het verdwijnen van Gallus wordt opgegeven dat de verwachte resultaten van de kleine Maandag 10 augustus a.s. zal een begin worden gemaakt met de voor bereidende werkzaamheden voor de bouw van het Administratie- en Computercentrum van de Amro- Bank te Tilburg. Op 12 augustus a.s. begint 't hei werk, waarna zo spoedig mogelijk met de bouw zal worden begonnen. De bouw van het Administratie- en Computercentrum zal geschieden in twee fasen: in eerste instantie 't Computercentrum met de ruimten voor de technische installaties, die op 1 augustus 1971 geered zullen zijn tiecentrum, dat enkele maanden daarna gereed zal komen. Per 1 september zal het Admini stratiecentrum zich reeds vestigen in het pand Spoorlaan/Heuvelring te Tilburg. Het ligt in de bedoeling per die datum met circa 25 mede werkers van start te gaan. Deze 25 medewerkers zullen als het ware de kern vormen van de circa 100 per sonen, die na het gereedkomen van de nieuwbouw, bij het Administra tie- en Computercentrum werkzaam zullen zijn. Nederlandse fabriek tegenvielen. Het achtentwintig man sterke per soneel dat de beslissing als een don derslag bij heldere hemel vernam wordt nu in zijn geheel door Bloch en Stibbe overgenomen. Het betreft twee mannelijke leidinggevende krachten en zesentwintig vrouwe- li. ke. Het aantal meisjes wordt door het Waalwyks bedrijf direct op zes tig gebracht. Volgens het hoofd van de perso neelsdienst van deze onderneming, de heer Op 't Hoog, zal het van de verdere ontwikkelingen afhangen of Bloch en Stibbe mettertijd in Brunssum zal uitbreiden. De Bruns. sumse vestiging wordt een atelier voor halffabrikaten. De montage blijft in Waalwijk geconcentreerd. Het is droevig het te moeten vast stellen, maar Amsterdam, de hoofd stad van ons land, is een stad, waar in het met de bevolking niet zo best gaat en wanneer men dat pro jecteert op de stad zelf, dan zou men zeggen, dat Amsterdam een langzaam stervende stad is. Wanneer we kijken naar werke lijk levende steden in deze moderne dynamische tijd, dan zien we, dat in die steden de bevolking toeneemt augustus iy/i geereu zuiien en wel speciaal in die lagen, die en vervolgens het Administra- maatschappelijk aktief zijn. De be- 1 volking in die steden neemt juist toe, omdat ze veelal een zekere zuigkracht op het omliggende plat teland uitoefenen, van waar zij een gioot aantal werkrachten aantrek ken. Onze conclusie, dat Amsterdam dan een stervende stad is, volgt uit het feit, dat de bevolking van Amster dam in aantal afneemt, terwijl het percentage bejaarden zeer sterk toeneemt. De bevolking van Amster dam vergrijst. Behoörden rond de eeuwwisseling 5 van elke 100 Amsterdammers tot de bejaarden, nu zijn het er onge veer 14 van elke 100. Dat, samen met een afname van de bevolking, waarvan veel jongeren naar elders vertrekken, drukt zijn stempel op Amsterdam. Men mag wel zeggen, dat het niet zo goed gaat met onze hoofdstad! (van onze verslaggever) WAALWIJK De jeugd van Waalwijk behoeft zich deze week niet te vervelen. Het Comité „Vakantievreugd voor Waalwijks Jeugd", sa mengesteld uit de Stichting „Jeugdbelangen" in de verschillende wij ken van Waalwijk, heeft ook dit jaar weer een aantrekkelijk program ma samengesteld, zodat de schooljeugd deze laatste week van de va kantie gezellig kan doorbrengen. Juist in deze laatste week van de vakantie, als velen geen raad meer weten met de vrije tijd, komt dit initiatief van het comité goed van pas. Er is bijna iedere dag wat te doen. De jongelui kunnen fietsen, roeien, zwemmen, vissen, tekenen of naar de bioscoop. Met bijna alle aktivi teiten zijn prijzen te verdienen. Aan de fietstocht nemen 345 kin deren deel. Voor deze tocht, aan staande vrijdag, kan het comité nog altijd begeleiders en controleurs ge bruiken. Woensdag wordt er in Theater Musis Sacrum de Nederlandse film „Robinson Crusoë" gedraaid. Om 10 uur, 2 uur en 4 uur kunnen de jon gens en meisje hier terecht. Zaterdag is er een groot visfestijn waaraan jongens en meisjes tot en met 14 jaar deelnemen. Dit festijn is georganiseerd in samenwerking met de drie visverenigingen van Waalwijk: Visscherslust, De Vrolij ke Vissers en Maar Geduld Hebben. Deze verenigingen hebben ook een aantal prijzen beschikbaar gesteld. De samenkomst is om half twee bij café Klerkx, 't Snoekske, Valken - voortweg. De grote fietstocht wordt dit keer op vrijdag 14 augustus gehouden. De tocht gaat naar het land van Maas en Waal, met een bezoek aan het Slot Loevenstein, daar waar Maas en Waal samenvloeien. Dit oude kasteel, waar eens Hugo de Groot in een boekenkist ontsnapte, wordt bezichtigd. Men vertrekt des morgens om 9 uur vanaf het Raad huisplein. De minimumleeftijd is 10 jaar. Een evenement is ieder jaar weer de straattekenwedstrijd op maandag 10 augustus. De voorwedstrijden worden op diverse plaatsen gehou den. De grote finale wordt gehou den op het St. Jansplein voor Speet. Alle tekeningen worden door een deskundige jury beoordeeld. Morgen, dinsdag, zijn er roei- en zwemwedstrijden in de roeivijver bij het Lido en in het zwembad. Medewerking verleent de Waal wijkse Zwemvereniging. Op 13 au gustus wordt er voor de jeugd tot 10 jaar een Veilig Verkeersrit ge houden. De Waalwijkse politie zal voor een prettige dag zorgen, waar bij men veel kan leren over Veilig Verkeer. Men komt samen bij de Doordat een vakantiebus met Nederlandse toersten door de rai ling van een brug reed en in het ze ven meter lager gelegen kanaal schoot tussen de Spanase steden Sevilla en Cadiz, zijn 7 mensen om het leven gekomen. De Nederlan ders waren met 70 man op een toer georganiseerd door een Rotterdams reisbureau. In Rusland zijn vier grote ste den voor toeristen verboden gebied wegens het voorkomen van cholera. Het is voor het eerst sinds vele ja ren dat deze ziekte in Rusland heerst. West-Duitsland en Rusland zijn tot een accoord gekomen over een Niet-Aanvalsverdrag. Na aanneming van het Ameri kaanse vredsvoorstel is vrijdag om 9 uur een bestand van „Staakt het vuren" voor 3 maanden ingetreden tussen Egypte en Jordanië enerzijds en Israël anderzijds. speeltuin bij het zwembad. De belangstelling voor de diverse evenementen is bijzonder groot. De viswedstrijden trekken 336 deelne mers, de roei- en zwemwedstrijden 181, de fietstocht 345, de Veilig Ver keersrit 362, terwijl de meeste deel nemers, 370, aan de straattekenwed strijd deelnemen. Dankzij het initiatief van de Stich ting Jeugdbelangen, krijgt de jeugd een plezierig slot aan de vakantie. EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 39 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1