Rapport over heropen bejaardenwerk in Waalwijk 1 Nederlandse roesprestaties vielen dit seizoen tegen Vakantieweek voor de jeugd van örunen was een groot succes Er schuilen wel wat moeilijkheden rond een dergelijk huwelijk «■■■Hl Abonneert U op dit blad RESULTAAT VAN WERKGROEP 6 SVÜei medewerking van verschillende instellingen Rapport Behoeften-peiling Organisatie Ook Jan Wienese doet weinig van zich spreken Na Olympische Spelen weinig successen Oost-Duitsers Overgestapt Volksspelen worden a.s. zaterdag gehouden Trouwen met een buitenlander Reflections of the marmalade" Eerst informeren op het gemeentehuis Eisen HuweHJ ksgewoonten Wie wil een vrouw helpen om het huishouden te doen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 6 WAALWIJK - In het voorjaar van 1969 werd tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1969 in de gemeenteraadsvergaderingen van 1 en 7 mei speciaal aandacht geschonken aan de zgn. welzijnsopbouw in de gemeente Waalwijk, waarbij overheid en particulier initiatief nauw met elkaar moeten samenwerken voornamelijk op het gebied van de sport, de jeugdzorg, de cultuur, de recreatie en het maatschappelijk werk, ten einde ook een zekere coördinatie tot stand te brengen. Een belangrijk onderdeel van het maatschappelijk werk is de bejaardenzorg. Duidelijk kwam tijdens de gedachtenivisseling naar voren, dat in de gemeente grote behoefte bestond aan verdere uitbouw van het zgn. open bejaardenwerk en aan samenwerking tussen de plaatselijke instellingen en personen, werkzaam in deze sector. Met deze wens voor ogen besloten burgemeester en wethouders om met de plaatselijke instellingen en organi saties, die min of meer met de be jaarden te maken hebben een oriën terend gesprek te hebben. Dit gesprek vond plaats op 8 september 1969 ten gemeentehuize. Behalve door het vol tallig college van burgemeester en wethouders werd deze vergadering bijgewoond door vertegenwoordigers van de navolgende organisaties en in stellingen: Bejaardencentrum Samarja; bejaar dencentrum Antoniushof; werkgroep open bejaardenwerk Waalwijk-Zuid; contactcommissie Protestantse Be jaardenzorg Waalwijk; Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensio neerden, afdeling Waalwijk; Comité Ouden van Dagen; Wit Gele Kruis, afdeling Waalwijk; Groene Kruis, Waalwijk; Katholiek Maatschappe lijk Centrum Waalwijk; Hulpdienst Waalwijk; Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk Werk en Ge zinszorg in Waalwijk; Regionale Stichting Kath. Gezinszorg Lang straat en Omstreken Waalwijk; Ge meentelijke Sociale Dienst Waalwijk. Tijdens deze vergadering werd met algemene stemmen besloten 'n werk groep in te stellen, die tot taak kreeg: - de aanwezige voorzieningen voor iii hoofdzaak thuiswonende bejaarden te inventariseren; - de levensbehoeften van de bejaar den te peilen; - afhankelijk van het resultaat van de inventarisatie en peiling, de instel ling van een plaatselijk orgaan voor het bejaardenwerk te bevorderen. Bij de officiële installatie van de werkgroep door de burgemeester op 16 oktober 1969 werd tevens beslo ten uit die groep een zgn. "kern groep" te formeren, belast met de da gelijkse werkzaamheden. De werk zaamheden van de werk- c.q. kern groep hebben uiteindelijk geresul teerd in de opstelling van bovenbe doeld rapport. De in dit rapport ver werkte gegevens zijn ontleend aan de navolgende bronnen: - verschillende personen en instan ties, deskundig op het gebied van het bejaardenwerk, met name drs. Staps, wetenschappelijk medewerker van de gerontologische afdeling van het Ge meenschappelijk Instituut voor Toe gepaste Psychologie te Nijmegen en vooral ook drs. Smeekens, bejaarden- werk-adviseur van het Diocesaan Maatschappelijk Centrum te 's-Her- togenbosch - voor wat betreft het verzamelen van de verscheidene gegevens van kwantitatieve aard, de gemeentesecre tarie van Waalwijk en in het bijzon der de afdeling bevolking; - een 2-tal door de werkgroep in gestelde enquêtes, t.w.: a. een enquête bij 48 plaatselijke in stellingen, die in Waalwijk met het bejaardenwerk te maken hebben, met als hoofddoel het verkrijgen van een inzicht in de huidige acti viteiten t.b.v. de bejaarden; b. een enquête bij de plaatselijke huisartsen, geestelijkheid, maat schappelijk werk(st)ers, gezinsver zorgsters, wijkverpleegsters, leden van bejaardenbonden en de ge meentelijke sociale dienst, derhalve bij de contactpersonen, die uit hoofde van hun ambt, beroep of funktie met bejaarden te maken hebben. Hoofddoel was de peiling van de be hoeften van de bejaarden. Het aan deze enquête verhouden omvangrijke werk werd grotendeels verricht door mej. M. J. Kolsteren, zelf 65 De gehele administratieve begeleiding was in goede handen bij de 'heer J. L. M. van Put van het gemeentehuis van Waalwijk; aan hem is de werkgroep dan ook veel dank verschuldigd. Het rapport bevat vooreerst enkele demografische gegevens met betrek king tot het onderzoek, zoals het aan tal bejaarden, zowel in- als buiten te huizen, het aantal gehuwde, onge huwde, afzonderlijk wonende en in wonende bejaarden, een en ander per Wijk aangegeven. Resultaten inventarisatie bestaande voorzieningen 1. Groot tekort aan bejaardenwonin gen, betere situering van de wonin gen t.a.v. openbaar vervoer, winkel centra en een behoorlijk alarmerings systeem. Juist in verband met de ge wenste dienstverlening lijkt voor de toekomst 'n meer verantwoorde plan ning op dit punt gewenst. 2. Door diverse instellingen werd aan gedrongen op het creëren van dien stencentra met hulpposten in de on derscheidene wijken, te financieren met bijdragen van het Rijk ingevolge de Rijksbijdrageregeling Dienstencen tra voor Bejaarden 1967. 3. Onderling contact met en tussen de bejaarden werd bepleit, in verband met het uitwisselen van ervaringen en samenwerking op bepaalde terrei nen. 4. Naar aanleiding van de gesigna leerde behoefte aan een eigen ver pleegtehuis voor chronisch zieken wijst de werkgroep erop, dat in de landelijke en regionale planning voor Waalwijk vooralsnog geen mogelijk heid is voorzien. Wel zou Waalwijk een regionale functie kunnen vervul len in de behoefte aan een verpleeg tehuis voor demente bejaarden. 5. Ter doorbreking van het isolement van minder-mobiele en geïsoleerd wo nende bejaarden en als middel tot sig nalering van bepaalde problemen en wensen werd een frequent (zieken)- bezoek wenselijk geacht. 6. Ook werd gepleit voor het volgens bepaalde vaste normen verstrekken van warme maaltijden. 7. Ondanks de huidige dienstverle ning door de kruisverenigingen met betrekking tot wasbeurten werd toch nog aandacht gevraagd voor het was sen van oudere mensen, die, alhoewel vitaal, toch moeite hebben met het zich wassen, vooral als douche- of badruimte ontbreken. 8. In verband met onvoldoende fi nanciële armslag ontbreekt voldoen de ruimtelijke accommodatie voor so- ciëteitwerk en voorlichting t.b.v. de bejaarden. 9. Mogelijk kan in overleg met de S.O.S. hulpdienst in voorkomende gevallen gezorgd worden voor het vervoer van bejaarden naar de kerk, ontspanningsmïddagen, winkels, enz. 10. In de toekomst zullen nog meer bejaarden gezinshulp moeten krijgen. 11. Vooral door de huisartsen werd uit een oogpunt van preventie gepleit voor een periodiek geneeskundig on derzoek. 12. Tenslotte werd dringend gevraagd om telefooncellen bij de bejaardenwo ningen of in de onmiddellijke omge ving daarvan. Uit de geconstateerde noden bij thuis wonende bejaarden is gebleken, dat een groot aantal mensen behoefte heeft aan huishoudelijke en financi ële hulp, huisbezoek, vervoer, gees telijke verzorging en sociëteiten. Een minder aantal verlangt voorts maal tijden, medisch-hygiënische verzor ging, voetverzorging, wasbeurten, welfare, lectuurvoorzieningen en maatschappelijk werk. Uitgaande van de stellingdat deze taak door de gehele gemeenschap moet worden uitgeoefend en dus niet alleen door de overheid, komt de werkgroep op basis van bovenbedoel de peilingen tot de conclusie, dat alle hierbij betrokken en te betrekken in stellingen, instanties en personen ge relateerd moeten worden aan een op te richten coördinatie-lichaam in het plaatselijk bejaardenwerk, in de vorm van een stichting. Deze stichting moet bestaan uit personen, die kunnen wor den geacht de levensbeschouwelijke en maatschappelijke verbanden en or ganisaties te vertegenwoordigen. Ge-, let op de coördinerende, stimuleren de en activerende taak van de Stich ting is het alleszins verantwoord een full-time functionaris aan te trekken. Een en ander ware te bekostigen door middel van een door de gemeente te verlenen subsidie, in welk subsidie door het Ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk kan worden bijgedragen, zulks ingevolge de "Voorlopige rijksbijdrageregeling dienstencentra voor bejaarden De resultaten van de Nederlandse roeiploegen in internationale wed strijden vallen dit seizoen tegen. Dat is nogal onverwacht, want in de afgelopen zes a acht jaren zijn het juist onze roeiers geweest die voor veel grote successen in grote internationale wedstrijden hebben ge zorgd. Het typische daarbij is, dat de enige successen zijn behaald door twee achten, die van Nereus en Aegir, alsmede de gestuurde vier van Proteus-Eretes, twee burger roeiclubs. In de afgelopen acht jaren zijn de successen van onze roeiers zich gaan ontwikkelen van de kleinere boot typen naar de grotere. Die ontwik keling heeft zich in de afgelopen twee jaar met kracht voortgezet. De achten van Nereus en Aegir kunnen zich volledig meten met de befaamde Russische, Oost- en West- duitse ploegen. Een paar jaar gele den bleven zij daar nog enkele bootlengten bij achter. Na het behalen van. de gouden medaille op de olympische spelen in Mexico heeeft skiffeur Jan Wie nese weinig meer van zich doen spreken. Het is de vraag of hij nog tot grote successen op het hoogste niveau kan komen. Andere skiffeurs van klassen hebben wij niet. Dat is anders geweest. Daar in Mexico behaalden onze dub bele twee (Droog en Van Dis) en de gestuurde twee (Van Nes en Su- selbeek met Rijnders) zilver, ter wijl de ongestuurde twee met Luy- nenburg en Stokvis in de finale in een zeer kansrijke positie in elkaar klapte door zuurstofgebrek. Ook de vier met stuurman en de acht kwa men toen in de finale, maar reik ten niet verder dan een negende en achtste plaats. De roeiwereld wordt sinds Mexi co (1968) beheerst door de Oost- duitse ploegen. Dat geldt voor vrij wel alle nummers. Maar het is op vallend, dat de Nederlanders er juist in de van vroeger zo glorieuze num mers niet meer aan te pas komen. Dat is gebleken bij internationale wedstrijden op de Bosbaan bij Am sterdam, op de Henley-regatta bij I onden en op het meer van Luzern bij de Rotsee-Regatta. Het zijn de Oostduitsers, op enige afstand gevolgd door de Russen en Westduitsers, die de eer opeisen. Daarbij pikken de Denen, Zwitsers en Roemenen ook nog wat graan tjes mee. Maar behalve de acht van Aegir in Henley won nog geen en kele Nederlandse ploeg een belang rijk nummer. Bovendien was de concurrentie in Henley dit jaar niet bijzonder sterk. Een tweede opmerkelijk verschijn sel is, dat de studentenroeivereni gingen, die in het verleden behalve in de skif en dubbel twee altijd voor successen zorgden, meer en meer terrein moeten prijsgeven aan de b urgerroeiverenigingen. Onze bekende roeiers uit de klei nere boottypen, die daarmee de Ne derlandse eer hoog hielden, zijn bo vendien overgestapt naar vieren of achten. Daarvan vormen zij nu de kern. Dat is een vrij gebruikelijke gang van zaken. Vooral in de ach ten komt het in de resultaten ook tot uitdrukking. Maar het is juist verontrustend, dat zij niet voldoen de opvolgers hebben, want over en kele jaren wreekt zich dat, als zij met roeien zijn gestopt, ook in de grotere boottypen. Bjj de wereldkampioenschappen be gin september in St. Catherines bij Montreal in Canada zullen we niet veel klaarspelen. Dat staat vast. De enige mogelijke kansen op ereme taal hebben we in de vier met stuurman, waarvan de ploegen van Proteus-Eretes en Nereus de beste kans op uitzending hebben, in de acht waarvoor Nereus en Aegir in aanmerking komen en heel mis schien schittert Jan Wienese nog een keer. DRUNEN - Ook dit jaar werd in Drunen tijdens de laatste week van de vakantie voor de kinderen van 6 t.m. 14 jaar weer een aantal leuke evene menten georganiseerd. Het comité heeft er voor gezorgd dat honderden kinderen kunnen terugzien op een bij zondere leuke vakantieweek. Ook het weer speelde hierbij een bijzondere rol, dat echter zaterdag verstek liet gaan, zodat de volksspelen tot a.s. zaterdag moesten worden uitgesteld. Gisterenmiddag had de prijsuitreiking plaats in de Voorste Vennen. De prij zen bestonden dit jaar uit waarde bonnen. In plaats van voorzitter, de heer de Groot die afwezig was, sprak de heer Benschop de kinderen toe. Het bestuur van de jeugdcentrale dankte allen die aan deze week hun spontane medewerking hebben ver leend. Tijdens de prijsuitreiking wer den, zoals 'iedere dag, de kinderen getrakteerd. De prijzen werden als volgt behaald: Oriëntatierit: 48 deelnemers: le prijs groep 2: Lizette Merkx, Het ty Merkx, Ineke Merkx. 2e prijs groep 10: Monique Meerkerk, Helma v. d. Wiel; Thea Schapendonk; 3e prijs groep 9Rolf Merkx, Ger Knu- vers. Voor de film waren deze dag 190 liefhebbers. Straattekenen: 145 deelnemers: Leeftijd 6-7 jaar: 1. Marian Merkx. Marietje Vrede; 2. Bartje Bosman, Paul de Jong; 3..Tineke Hooyberg, Johnny v. d. Wiel. Leeftijd 8-10 jaar: 1. H. Fitters, Y. van Drunen; 2. Annet Schijvenaars, Marie Knuvers; 3. Willy de Vaan, Mirjam Buskermolen. Leeftijd 11-13 jaar: 1. Mathieu Kalt- hof; 2. Joost Vermeer; 3. H. Merkx Voor de dierenshow waren 's middags punten gegeven en meteen beloond, daarvoor waren 38 deelnemers. Zwemmen: 25 deelnemers: Leeftijd 6-8 jaar: 1. Jenise de Wijs; 2. Gert Schijvenaars. Leeftijd 9-13 jaar: 1. Trudy Raay- makers; 2. Bertie de Vaan; 3. Beppie Jansen. Niet-zwemmers: 115 deelnemers: Leeftijd 6-8 jaar: 1. Gonny Knippels, 2. Janny Werther, 3. Peter Ottema, 4. Bertie Fitters, 5. Mirjam Stolzen- berg. Leeftijd 9-13 jaar: 1. Wim Elberse, 2. Willy de Vaan, 3. Hans Wassink. Etalagewedstrijd: 105 deelnemers: Leeftijd 6-9 jaar: 1. Gert Schijve naars, 2. Janny Werther. 3. Mirjam Stoltenberg, 4. Marian van Esdonk, 5. Eveline Nederpelt. Leeftijd 10-14 jaar: 1. Louwes Pul les, 2. Thea Schapendonk, 3. Rob Voogd. Speurtocht: 47 deelnemers: Door de eeuwen heen zijn Nederlandse meisjes of vrouwen in het huwelijk getreden met buitenlanders, want de liefde kijkt nu eenmaal niet naar nationaliteiten en dat is overal zo. Elk jaar weer huwt een bepaald aantal Nederlandse dames met vreemdelingen. Daarbij is het echter van groot belang, dat de Neder landse vrouwen weten, dat dit trouwen met een buitenlander bepaalde kunsekwenties inhoudt. Zo'n huwelijk is oP verschillende gronden niet zo eenvoudig als het huwelijk met een Nederlander. Eerst is er de kwestie van de nationaliteit, die de vrouw krijgt en de erkenning van het huwelijk door het land, waarvan de man de na tionaliteit bezit. Invloeden van Rolling Stones, Beatles, Beach Boys, „white Blues", zeker, die zijn allemaal in de Mar malade beland. Ze worden uitste llend verwerkt en in eigen stijl ge goten door dit jonge Engelse kwin tet, dat sinds hun verschijning op de popscene, eind 1969, meteen in de topklasse zat. In die tijd zaten ze wat repertoire betreft nog wel in de heel populaire hoek, maar zo dra The Marmalade geld kon steken in eigen produkties (zoals dat in Engeland gebruikelijk is) verander de dat drastisch. „Reflections Of My Life" uit ja nuari 1970, geschreven door lead- gitariist Junior Campbell en lead zanger Dean Ford, was gewoon een stuk poëzie en werd zo meeslepend gezongen en gespeeld, dat de be sprekers in de popbladen niet uit gejubeld raakten. (Een paar regels uit deze song: „The world is a bad place, a bad place; A terrible place to live. Oh, but I don't want to die.") Goddank: het werd een topper en The Marmalade kon, gesteund door een enorme weerklank van publiek en collega's, op LP-produktie over gaan. Die is er dan nu en The Mar malade mocht even op de Neder landse TV komen om ook de out- crowd op hun bestaan te attende ren. Bat was aardig van de Neder landse TV, maar het was wel dui delijk dat The Marmalade pas goed tot z'n recht komt in de plaatsstu dio. Het zit allemaal tè subtiel en geraffineerd in elkaar, om op een toneel een nummertje te kunnen weggeven. Heel goed gezien van de platenmaatschappij (Decca, pro- duktie van Junior Campbell) is, dat alle tektsen van de tien nummers op de hoes zijn afgedrukt, want nog maals: die teksten zijn even mooi als de zang (drie stemmen) en de uitmuntende instrumentatie. Afgezien van het eigen assortiment heeft arrangeur Campbell sommige climaxen laten „vollopen" met strij kers en hier en daar opwindend koper. Een luisterplaat dus en een tje om volkomen „music-stoned" van af te raken! dat kennelijk on uitputtelijke rijk van de betere pop, mag zeker nieuwe hoop op de Mar- malode vestigen. De jongens kun nen het en verdienen wereldroem. Als „Reflections" nog overtroffen wordt, dan is dat knap, maar het hoeft niet eens. (Decca SKL 5047 stereo). Groep 8: 1. Hanneke en Jetje Jan sen, A. Steenbuis en Fr. Raaymakers, groep 10: 2. Gerda en P. Mareêhal, groep 3: 3. Inge en Rob Voog, Ma rian en Frank de Vrieze. Midgetgolf: 24 deelnemers: 1. Eddy van Weert, 2. Trudi Raay makers. 3. Lowie Pulles en Bertie de Vaan. Dit onderdeel was dit jaar voor het eerst in het programma opgeno men. Voor de Volksspelen voor a.s. zater dag gaven zich reeds 181 kinderen op. Hiervoor kan men zich alsnog opgeven. De prijzen zullen zaterdag meteen op bet veld bekend gemaakt en uitgereikt worden. Er zijn namelijk in het algemeen twee mogelijkheden bij zo'n huwe lijk: de vrouw krijgt door haar hu welijk automatisch de nationaliteit van haar man, of ze krijgt deze niet. Sinds 1 maart 1964 is er een nieuwe wet in werking getreden, die be paalt, dat de vrouw, diie met een buitenlander trouwt en door dit hu welijk automatisch de nationaliteit van haar man krijgt, niet meer zo als vroeger de Nederlandse nationa liteit verliest, maar deze behoudt. Zij heeft in dat geval dan twee na- tiotnajiteiten, namelijk de Neder landse en die van haar man. Krijgt de vrouw volgens de wetten van het land van haar man, niet auto matisch de vreemde nationaliteit, dan behoudt zij uiteraard normaal de Nederlandse nationaliteit. Is het zo, dat de vrouw niet auto matisch de nationaliteit van haar man krijgt, maar deze zelf aan vraagt, hetgeen in bepaalde gevallen ook mogelijk is, dan verliest zij door dit vrijwillig aanvragen van de vreemde nationaliteit haar Ne derlandse nationaliteit. De wetgever is van mening, dat de vrouw door het vrijwillig aanvragen van een vreemde nationaliteit blijkbaar geen prijs meer stelt op haar Ne derlandse nationaliteit. Het zijn dus punten waarmee een Nederlandse vrouw, die gaat huwen met een vreemdeling ernstig reke ning moet houden. Niet alleen met deze nationaliteits kwestie moet de Nederlandse vrouw rekening houden. Zij moet ook we ten, welke eisen het vreemde land stelt, opdat haar huwelijk wettig is. Griekenland eist bijvoorbeeld, dat het huwelijk in de Grieks-Ort hodoxe kerk wordt gesloten, anders erkent Griekenland het huwelijk niet. Spanje eist bijvoorbeeld dat het huwelijk in de Rooms-Katholie- ke Kerk wordt gesloten, wanneer één van de partners Rooms-Katho- l'.ek is. Is geen van beide RK, dan behoeft niet aan deze voorwaarde te worden voldaan. De meeste Span. jaarden zijn echter RK, dus zal in de meeste gevallen de kerkelijke huwelijksinzegening noodzakelijk zijn, om het huwelijk volgens de Spaanse wet erkend te zien. Bij huwelijk met een man van het Mohammedaanse geloof is het voor de Nederlandse vrouw van bijzon der belang, om vooraf eens enige informatie bij de Burgelij ke Stand van haar woonplaats in te winnen over de in het land van haar toe komstige man heersende huwelijks gewoonten en de positie van de vrouw daar. Zij dient ook te weten, dat het mogelijk is om Voor het huwelijk een betere positie te be dingen door een overeenkomst te laten opmaken voor een notaris. In deze overeenkomst kan de vrouw bepaalde voorwaarden aanvoeren, zoals haar recht tot een eventuele scheiding, de belofte van haar man om zich te beperken tot het huwen van slechts één vrouw, de positie van de vrouw in het gezin, het recht op huishoudgeld e.d. In som mige Mohammedaanse landen heer sen namelijk toestanden waarvan de Nederlandse vrouw geen idee heeft. Slechts vrouwen, die vooraf volle dig op de hoogte zijn met de positie, die zij als echtgenote van een vreemdeling in zijn land zullen gaan innemen, kunnen een verant woord huwelijk sluiten. Daarom is informeren naar deze omstandighe den bij de Burgelijke Stand van uw woonplaats bijzonder belang rijk, alvorens u overhaast in een huwelijk te storten. met een 4 weken oude baby Werktijden kunnen geregeld worden. SNACKBAR YANCO Stationsstraat 28, Waalwijk, Tel. 34421

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 6