wAAlwijkse en UnqstRAAtse couratu Boerderij «Fellenoord» wordt na restauratie funktionerend heemkundigéstudiecentrum wfe D.D.E. 2002 steunt huidige Drunense wethouders VAN MIL Zondag In Het Koefsven Waalwijkse zwemkampioenschappen 1970 Aanvullende agenda voor raad Waalwijk VOOR BIBLIOTHEEK, MAQUETTE EN TENTOONSTELLINGEN TURK0TAART: BOTERKOEK Banketbakkerij OPEN OOG ■ar Demonstratie reddend zwemen DONDERDAGAVOND 27 AUGUSTUS 1970 93e JAARGANG No. 69 Na rieten dak, deuren en ramen aan de beurt Stichtingsbestuur van ^7Tjjierlo Subsidies Tentoonstellingen Succes - Vereniging wil zelf geen wethouder Ledenvergadering f 1.25 Demonstratie Aanvang NATUURLIJK Fa. JOH. VOS en Zn. De tcho YAn het Zuióen Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32 <46--Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct inc.k.) ƒ4,05 ?.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra (Van een onzer verslaggevers) DRUNEN - "Het is de bedoeling dat het ding gaat 'werken'ledereen die iets van de omgeving wil weten, moet er terecht kunnen. Het dient dus een Brabantse aangelegenheid te worden. We vinden het daarom vreemd dat er van de zijde van het Brabants Heem nog praktisch geen belangstel ling getoond is". Aan het woord is Drs. A. van Bezooyen uit Waalwijk, secretaris-penningmeesters van de Stichting "Vrienden van de Fellenoord" Met 'het ding' bedoelt hij de 17e eeuwse boerderij "Fellenoord'\ gelegen aan de rand van de Drunense Duinen in de gemeente Drunen. De Stichting "Vrienden van de Felle noord" heeft sedert enige jaren be kendheid verkregen door de restaura tie van 'en plannen met deze in een bosrijke omgeving staande monumen tale boerderij. Het totaal vervallen dak werd in enkele maanden tijd op deskundige wijze vervangen door een fraai rieten dak, terwijl aan de res tauratie van deuren en ramen gewerkt wordt. Verdere restauratie zal plaats hebben als de financiën aanwezig zijn. Tijdens een werkkamp van het Bra bants Heem in 1967 is de Oisterwijk- se architect P. Drijvers de man ge weest die het behoud van de oude boerderij 'ingeluid' heeft. Staande voor het vervallen bouwwerk zou hij gezegd hebben: "Dit moet nu afge broken worden, 't Is zonde. Hoe zal dat te verhinderen zijn?" Partikuliere pogingen leken minder succes te krij gen, zodat in 1968 de Stichting "Vrienden van de Fellenoord" in het leven geroepen werd. P. Drijvers werd voorzitter, drs. van Bezooyen secre taris-penningmeester, N. van der Lee uit Den Bosch, pater Buys en pater Tarcisius van de abdij Mariënkroon uit Nieuwkuyk en A. van de Wiel uit Drunen bestuursleden. Via onder an dere de scholen werd een wervings- aktie op touw gezet. ■^.xcluóleve "3-terenkleding WAALWIJK De "Vrienden van de Fellenoord" be talen 2,50 per jaar als bijdrage. Soms worden ook eenmalige giften ontvangen. In het eerste jaar dat de Stichting bestond, werd aan de leden een op een ansichtkaart afgedrukte foto van de historische boerderij toe gestuurd. Deze afbeelding was ont dekt bij predikant v. d. Vlugt in Vlis- singen, een zoon van de vroegere Drunense ds. A. van de Vlugt, die 'n schilderij van de Fellenoord gemaakt had. Ook zijn er enkele afdrukken van een linoleumsnede van de boer derij verspreid. Het herstel van de Fellenoord is veel trager gegaan dan velen lief is. Elk jaar werd aan de stichtingsleden een mededelingenblaadje gezonden, waar op de vorderingen en verwachtingen aangegeven stonden. Dit jaar zullen deze mededelingen in september uit komen. De herstelkosten van het met nieuwe balken voorziene dak bedra gen ongeveer 13.000,-. Sinds het rieten dak ingelegd is, is ex weinig meer gebeurd. Momenteel gaat de restauratie van o.a. de grote staldeu ren aan de achterkant en van de ra men verder. Dit kan nog gebeuren van de 25.000 gulden, die de ge meente Drunen als subsidie van 40 pet. van de totale restauratiekosten bijgedragen heeft. De heer Van Be zooyen hoopt de in 1971 al een deel van het dan gedeeltelijk gerestaureer de pand in gebruik genomen kan wor den. Eerst in 1972 kan het herstel de finitief afgewerkt worden, omdat dan pas de nu al toegezegde subsidie van eveneens 25.000,- van het Rijk los komt. De Fellenoord-stichting, die helemaal los staat van de Nieuwkuykse abdij Onsenoort, wil de gerestaureerde boerderij laten funktioneren. Onder de naam Heemkundig Studiecentrum zal het gebouw onderdak gaan bieden aan waarschijnlijk een bibliotheek voor -heemkundige- studiedoeleinden, een uitstalling van oude landbouw werktuigen, een tentoonstelling van historische vondsten en een maquette van de 17e-eeuwse boerderij. De stichting heeft al enkele oude land bouwwerktuigen in haar bezit, terwijl ze met de opbouw van de bibliotheek, waarin historisch en pré-historische documentatiemateriaal zal komen, be zig is. De goedgelijkende maquette van 1 op 7 heeft de stichting gekocht van een Drunense carnavalsvereniging, die hiermee vorig jaar in de grote Dru nense carnavalsoptocht een, voor ve len toch wel meer dan plaatselijk ge beuren uitbeeldde. De boerderij staat op de lijst van de Nederlandse 'Monumentenzorg'. Het is inderdaad te verwachten dat De Fellenoord na zijn restauratie goed zal gaan funktioneren daar bijvoor beeld ook verscheidene professoren en docenten van de Rijksuniversitei ten van Utrecht lid van de stichting zijn en, zoals zij het eenvoudigweg uitdrukten, "er echt wel iets in zien" Bovendien gaat het stichtingsbestuur voortaan vaker bij elkaar komen. Het penningmeesterschap zal binnenkort overgaan naar mevr. De Rooy uit Waalwijk. (Van een onzer verslaggevers) DRUNEN - De in februari van dit jaar te Drunen opgerichte politieke vereniging "DDE 2002"die bij de op 3 juni gehouden gemeenteraads verkiezingen met 2 zetels uit de strijd naar voren kwam, heeft zich uitge sproken over de wethoudersverkiezingen van a.s. dinsdagavond. De twee DDE 2002-raadsleden zullen hun stem - DDE wil in deze nieuwe zit tingsperiode van de gemeenteraad >nog geen wethouderskandidaat leveren - uitbrengen op de huidige wethouders A. van Herpt en G. van Gorcom. Tot dit besluit is het bestuur van de politieke vereniging "Demokraten Drunen Elshout 2002" in rugge spraak met de 2 gemeenteraadsafge vaardigden A. van de Wiel en mevr. Pulles-Boons dinsdagavond gekomen. Afgezien van onvoorziene wijzigin gen in de politieke situatie in de ge meente Drunen wil het bestuur van DDE 2002 haar standpunt maandag avond 31 augustus a.s. aan de leden vergadering van de politieke vereni ging bekendmaken. Deze algemene ledenvergadering zal in gebouw 't Trefpunt aan de Aster straat te Drunen om 8 uur maandag avond beginnen. Na de notulen van de vorige vergaderingen en de mede delingen van het bestuur zal een be stuursverkiezing gehouden worden. Het huidige voorlopige bestuur had zich namelijk als taak gesteld om de vereniging Statuten en een Huishou delijk Reglement te geven. Deze zijn onlangs door de ledenvergadering aangenomen. Een gedeelte van het voorlopig bestuur heeft zich opnieuw verkiesbaar gesteld. Als hoofdthema van de komende bijeenkomst zullen de agenda en de pré-adviezen van de a.s. dinsdagavond te houden openba ren gemeenteraadsvergadering van de gemeente Drunen aan de orde komen. Ook hierover is het de bedoeling dat de leden van de vereniging hun twee raadsleden van advies kunnen zijn. Volgens een bericht in de Volks krant rookt iedere Nederlander 107 sigaren nl. 1375 miljoen in het vo rig jaar. De Tweede Kamer heeft de Del tawet aangenomen. yi Telegram-adres: „Echo" progrès en hiokka in 'n luchtig „samenspel" met geroosterde Turkse hazelnoten, waarbij slagroom voor een smakelijke afron ding zorgt! (brokken): per 250 gram GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160-32312 De handelscijfers over juli zijn ongustig. De invoer bedroeg 4015 miljoen en de uitvoer 3404 miljoen gulden. De belastingen hebben het eerste halfjaar 11% miljard gulden opgebracht, dit is 1450 miljoen meer dan in 1969. Het ziekteverzuim is in 1969 toe genomen met 16 procent tot 1,9 mil joen meldingen. EEN BOODSCHAP VAN LIEFDE Als we na een pauzetijd van enkele weken vakantie onze rubriek weer presenteren, dan spelen allerlei gedachten en ideeën door je hoofd, die zich concentreren op één vraagHoe kan de Verlossings boodschap van de Heer via dit kanaal zo helder 'en verstaanbaar mo gelijk over komen? Maar nog daaraan voorafgaand vraag je jezelf af, of er nog wel behoefte is aan een christelijke Boodschap. Laat ons met deze laatste kwestie maar beginnen; dan hebben we een goed startpunt voor verdere "open oogjes". Je ziet een wereld met mensen, die het overdruk hebben met zich zelf, amper zich tijd gunnen voor een ander, en zeker geen tijd heb ben voor God. De grote machten, die de méns beheersen, zijn het menselijk brein en het kapitaal. Als je leven zich afspeelt onder de zegen van deze goden dan heb je de weg naar de sterren gevonden! Wat doe je dan nog met sen Boodschap van GELOOF bij mensen, die de zaken sluitend hebben dichtgeredeneerd. Wat durf je nog te spreken over HOOPals de toekomst gepland aan de muur hangt. H aartoe heb je nog LI Eb DL nodig, als de sociale voorzieningen bij wet zijn vastgelegd. En toch ben ik overtuigd, dat wij meer dan ooit behoefte hebben aan de Boodschap van Hem, die een bres heeft geslagen in het machtsfort, waarachter wij ons hebben verschanst. Nog steeds leeft de mens niet van brood alleen. Hij weet ook heel goed. dat hij zich groter voordoet dan hij is; hij is zo kwetsbaar, dat hij met zijn eigen bestaan geen raad weet; en als de nood aan de man komt, vlucht hij als een schuw vogeltje weg, zover hij kan, totdat hij eindelijk gevangen in zichzelf als een geslagen hond neervalt. Ik zie grote kansen voor de Boodschap van Hem, die de macht van de zelf genoegzaamheid heeft gebroken en een heel nieuwe kracht bron heeft aangeboord met het wapen van de liefde. Een nieuwe macht, die niet aan de weg timmert en niet de voorpagina's van onze kranten haalt> maar die wel in de stilte knaagt en vijlt en de hele wereld op zijn kop zet. Umwertung aller Werte! In die macht geloof ik als in een Oergrond, een Fundament, een God die zelf het leven is. L. van Berkel Zondag 30 augustus is het weer zover dat in het natuurbad „Het Iloefsven" de jaarlijkse zwemexplosie zal losbarsten. Dan zullen de titelhouders hun titels in dit evenement, nog in het schemer staande van het 50-jarig jubileum, moeten verdedigen. de dames zal de huidige titelhoudster, Hélène Somers, het moei lijk krijgen tegen de sterk opkomende Ria Bekke, momenteel de snel ste op de vrijeslag en vlinderslag. De vorig jaar op de tweede plaats eindigende Els Adams, is een twee de kandidaat en zal alles geven om de fel begeerde titel nu eens einde lijk te veroveren. Tussen Albert Moeling, titelhouder bij de heren en specialist op de 100 m rugslag, Jan Scholt, snelste man op de schoolslag en Bert Spitters, record houder 100 m vrijeslag, zal een har de en bittere strijd ontbranden. Wie zich hier Waahvijks kampioen mag noemen zal nu moeilijk te zeg gen zijn. Het zal een kwestie zijn van enkele tienden van econden. Wie de wisselbeker van Erik Schomaker, nu uitkomend bij de heren, zal overnemen in de groep onder 16 jaar is nog niet te zeggen. Kandidaten: Gerry Thomassen, re cordhouder 100m vrijeslag onder 16 jaar; Ria van de Pluym, Dorry Bekke en Mario Süoss. Bij deze vier kandidaten zijn nog te noemen de jongere en talentvol le Toos Schuurmans en Laura van de Ven. Deze laatst genoemden, beiden 12 jaar oud, zullen een strijd leveren in hun groep van 12 en 13 jarigen, dat het kiiken waard zal zijn. Naast dat zij in de groep van 12-13 jarigen zullen zwemmen zul len zij tevens in de groep 14-15 ja rigen uitkomen, waarin zij het hun oudere collega's zeer moeilijk zul len maken. Van Toos en Laura zullen we in de toekomst zeker nog meer gaan ho ren, en voor het volgend jaar zijn ze zeer zeker kandidaat bij de da mes. Bij de jongens, 12 en 13 jaar, zal Wilfried de Mul een zware dobber krijgen met het verdedigen van zijn titel. Op de 50m schoolslag mag hij 7i ch dan nog wel de snelste noe men, op de vrijeslag en rugslag zijn dit respectievelijk geworden Peter Schalken en René de Bruyn, terwijl zij elkaar op de drie afstanden te samen weinig zullen toegeven. In de leeftijdsgroep t.m. '11 jaar is de strijd geheel open. Mogelijke kandidaten bij de meisjes: Truus Timmermans, José Heesters, M.- Louise van Outheusden, Margo van Veldhoven. Bij de jongens: Jack Mutsaers, Arie Louter, Frans van de Wiel, Jan Houweling. Tijdens de pauze zullen de pupil len van de Heer E. van Boven- Kaarsmaker een grootse demonstra tie reddend zwemmen ten beste ge geven. Het zal een waar spectakel worden, in hoe het wel en in hoe het niet moet. Dat de Waalwijkse Reddingsbriga de er wezen mag blijkt wel uit het drukke programma dat zij dit jaar af te werken heeft. Op de kilometerwedstrijden te Beekse Bergen werden zondag 16 augustus nog 13 personen uit het water gehaald. De demonstraties van a.s. zondag zal dan ook zoals van ouds weer vol sensatie zitten wat het aanschouwen zeker waard zal zijn. De wedstrijden zullen om half één aanvangen in het „Hoefsven". Wij hopen op een grote publieke belangstelling, die van harte wel kom zal zijn. Zij zullen ongetwijfeld een plezierige middag beleven. Na de wedstrijden wordt er nog 'n vriendschappelijke polowedstrijd gespeeld met de Vennen uit Don gen. Alle leden van de Waalwijkse Zwefmvereniging zijn automatisch ingeschreven en worden om kwart over twaalf op het zwembad ver wacht. VOOR TUINGEREEDSCHAPPEN en HENGELSPORTARTIKELEN, even naar: SPRANG-CAPELLE Hoofdstraat 37 tel. 04168 - 326 (b.g.g. 474) (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK Zoals bekend komt vanavond de gemeenteraad van Waalwijk om half 8 in een openbare vergadering bijeen. Bij de aan vankelijke agenda van 14 punten is een toevoeging gekomen. Als agendapunt 15 komt nu een mededeling omtrent het voortbe- saan van de Woningadviescommis sie. Verder als punt 16 een voorstel tot aankoop van het pand Stations straat 12 van M.W.E.J. van Hooff en als afsluiting van de vergadering zal het voorstel tot gedeeltelijke in trekking van het raadsbesluit van 29 mei 1969 tot verkoop van bouw terreinen, gelegen ten zuiden van de Frieslandstraat, aan de firma H. A. Kapteijns te Gemonde behandeld worden. Onder de naam „Woningadviescom missie" bestaat er bij wijze van proef sinds eind februari 1970 een toen door de gemeenteraad van Waalwijk ingestelde vaste commis sie van advies en bijstand inzake toewijzing van gemeentewoningen. De taak van de commissie, die tot 1 september - het begin van de zit tingsperiode van de nieuwe gemeen teraad - funktioneert, bestaat in het uitbrengen van advies aan het col lege van b. en w. van Waalwijk over de toewijzing van woningen, die eigendom van de gemeente zijn. De toewijzing geschiedde uiteraard door het college zelf. Burgemeester en wethouders zien de taak van deze commissie in de toekomst te weinig perspektieven bieden en stellen de raad voor de Woningadviescommis- sie m.i.v. 1 september te laten „ver dwijnen". Wel willen b. en w. zelf een com missie instellen die bij de toe wij r zing van gemeentewoningen zal ad viseren. Hierin willen zij de nu in de woningadviescommissie zitting hebbende leden benoemen. Ook de ze commissie zal een voorlopig ka- raker hebben, zij het dan voor de duur van 1 jaar. Na langdurige onderhandelingen kan de gemeene Waalwijk van de heer M. van Hooff, Vijverlaan 10-12 uit Waalwijk 2 percelen grond, met daarop het pand Stationsstraat 12, kopen. Deze stukken grond zijn no dig voor de verwezenlijking van het hoofdwinkelcentrum.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 13