wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt K.V.P., V.V.D., D'66 en C.D.U. willen plaats in college van b. en w. roei ant jpe* ijf^/érhidst Waalwijkse democratie en de diktatuur der meerderheid Vrouw door eigen auto in Waalwijk overreden Gemeenteraad gaat 4 wethouders en 8 commissies benoemen Werknemers, Kath. Unie en P.C.G. hebben de vier wethouderszetels in Waalwijk al verdeeld. Dinsdagavond openbare vergadering verrekijkers Wagen stond niet op handrem Kleine partijen komen niet eigen kandidaat en steu nen v. Seters niet Steun Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenkl Een ring met een prachtige, grote briljant-nu bereikbaar I Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inaiH Beginprijs reeds vanaf 128,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort., zo groeit uw bezit I Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. grod-briljant Uur ktuMter mei't Verklaring De toekomst Oppesitae-politiek Ook benoeming van 3 Beden stadsgewestelijke raad Zonnebrillen en Indonesië in gesprek niet Rusland over terugbetaling van schulden Sprang-Capelle DONDERDAGAVOND 27 AUGUSTUS 1970 93e JAARGANG No. 69 De tcho van het Zuióe Uitgever: Waalwijkschf Stoomdrukker^- Antoon TieJen Hoofdredakteur: JAN TIF.I ,F,N Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 0*167-2002 Abonnement p week (0,33+ 2 ct. incJc.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1.55 p kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4.75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De huidige raadsleden van de gemeente Waalwijk vin den dat het college van h. en iv. te zwaar is belast. Zij willen dan ook overgaan tot de benoeming van een vierde wethouder. Het voorstel hiertoe komt volgende week dinsdag in de eerste vergadering van de nieuwe raad aan de orde. Het ziet er naar uit dat de Algemene Werknemers Fraktie deze vierde wethouderspost voor zich opeist. Er zouden tussen Algemene Werknemers Fraktie^ Kath. Unie en Prot. Chr. Groep reeds afspraken in die richting zijn gemaakt. Als nieuwe wethouder valt hierbij de naam van de heer A. van Seters (65). De overeenkomst tussen Werknemers K.U. en P.C.G. heeft nogal wat be roering gewekt bij de raadsleden van de "kleine" groeperingen KVP (2), VVD (2), D'66 (1) en CDU (1). Zonder enig voor-overleg werden de ze zes raadsleden vorige week vrijdag tijdens een bijeenkomst in de raads zaal geconfronteerd met het besluit van de regerings-coalitie"De heer van Heeswijk (wethouder Werkne mers) deelde het besluit mee. Tijdens deze bijeenkomst werd zonder veel woorden gesteld dat de meerderheid (12 raadsleden) beslist. KVP, D'66, VVD en CDU, thans 1/3 deel van de Waalwijkse kiezers, ver tegenwoordigd, vinden dat hethesluit zoals de heer van Heeswijk dit ter ta fel bracht, niets met democratie te maken heeft. Men is van mening dat het college dan zeker geen afspiege ling van de raad is. De kleine partijen brengen als can- didaat voor de vierde wethouderspost (men wil zich wel neerleggen bij de Grotestraat 260 waai\ Telefoon 34681 herverkiezing van de huidige wethou ders) mevr. Sohut (D'66) of mr. van Es (CDU) naar voren. De candida- tuur van de heer J. van Seters zal niet gestemd worden. Men hoopt tij dens de wethoudersverkiezing op de steun van enkele leden van de "rege rende partijen". "Er moeten beslist raadsleden zijn, die meer gevoel voor democratie 'hebben dan de Werkne- merslijst, K.U. en P.C.G. doen vobr- komen", vertelde een woordvoerder van de kleine partijen. Woensdagavond hielden de zes raads leden van de KVP, VVD, D'66 en CDU een persconferentie. Duidelijk kwam in deze bijeenkomst naar ve ren, dat met de komst van een vierde wethouder, de kleine groeperingen (totaal 1/3 deel van de raad) ook 'n candidaat moeten kunnen leveren. Dat is, volgens hen, ook noodzake lijk om over vier jaar op politiek ter rein tot een nauwere samenwerking te kunnen komen. Op de persconferentie legde de heer J. Trommelen namens KVP, VVD, CDU en D'66 de volgende verkla ring af: "De uitslagen van de gemeenteraads verkiezingen in Waalwijk hebben een unieke verschuiving te zien gegeven, waaruit we kunnen concluderen, dat ruim eenderde van de bevolking een koersverandering wenselijk acht. Als nu ruim eenderde van de bevolking via de stembus vraagt om vernieuwing mogen dan de "oude" groeperingen doen alsof er niets aan de hand is. en de bestaande situatie niet alleen consolideren, maar zelfs nog verster ken door tegen iedere verhouding in uit hun midden een vierde wethou der te benoemen?" aldus de heer J. Trommelen. De woordvoerder van de kleine partijen vervolgt: 'Teder weldenkend mens zal antwoor den met nèèn. Men mag immers niet vergeten wat een op de drie Waal- wijkers wenst! Men stelt dat de oude fracties de absolute meerderheid heb ben en dus het democratisch recht 'n zwaarder stempel op beslissingen dan de minderheidsgroepering te drukken Wij betwisten niet, dat 50 pet plus èèn inderdaad een van de grondbe ginselen is van de praktisch uitge voerde democratie. Men vergeet hier bij vast te stellen, dat dit uitsluitend geldt voor wat 'betreft het nemen van één beslissing, of het benoemen van één persoon! os, te besluiten gehcor te geven aan zijn in de vorm van drie of vier be schikbare wethoudersplaatsen dient men uit te gaan van een evenredige verdeling over de gehele raad. Deze mening wordt gedeeld door de minis ter van binnenlandse zaken, die de 18e augustus heeft opgeroepen ter bevordering van een behoorlijke sa menwerking, tot het vormen van een zgn. afspiegelingscollege". "Wij stellen dus", zo vervolgde de heer Trommelen, "dat de groeperin gen van de KVP, VVD, CDU en D'66 besloten hebbende samen te werken voor de komende vier jaar aangezien de basis ideeën ten aanzien van de te voeren politiek in Waalwijk een grote mate van gelijkenis verto nen, het democratisch recht hebben op het bezetten van tenminste één wethouderszetel. Het is in het belang van de gemeente Waalwijk in zijn ge heel, dat er gehoor wordt gegeven aan onze eis. Immers, wij richten ons op de toekomst van deze gemeente, een toekomst die, naar wij hopen ver beteringen zal gaan brengen in socia le toestanden, etc. Wat is de loekomsttekening indien ieder van de raadsleden middels een wethouder is vertegenwoordigd in 't dagelijks bestuur van de gemeente? Men zal een opbouwende politiek kunnen voeren, doordat ieder raads lid voeling kan houden met b. en w., deze vorm van "eendracht maakt macht" zal ten goede komen aan de gehele Waalwijkse gemeenschap". 'Tn het geval men de groep van zes van de gezamenlijke kleine partijen niet laat vertegenwoordigen in het dagelijks bestuur, dan wordt deze groep (nogmaals eenderde van de kie zers) gewoon uitgerangeerd en bui ten spel gezet. De verdeling van de commissiezetels ziet er al niet veel hoopvoller uit, waardoor wij, om ons te laten horen, uitsluitend gébruik kunnen maken van de raadsvergade ringen, zonder voldoende in de gele genheid gesteld te worden achter grondinformaties etc, te bekomen. Dit zal dus een regelrechte oppositiepc- ütiek in de hand werken, omdat wij pas onze invloed kunnen doen gel den als een pre-advies door b. en w. aan de raad is voorgelegd. Dit zal leiden tot een zwakke politie ke situatie voor de gehele gemeente raad. Wij menen dus dat het in het belang van een weloverwogen beleid is, ter vermijding van een beleidscha- cs, te besluiten gehoor te geven aan de oproep van minister Beernink wér kelijke democratie te betrachten tot nut van de gemeente Waalwijk", al dus de heer Trommelen woensdag avond in zijn verklaring aan de pers namens de zes raadsleden van de kleinere partijen. uw m:\iu De laatstgehoude gemeenteraads verkiezingen zijn naar Waalwijkse begrippen met enige felheid ge voerd. Vooral enkele nieuwe par tijen wierpen, zich met enthousias me in de strijd. Politieke strijd baarheid en vooral politieke tegen stellingen zijn een goed ding en waarborgen een goed functioneren van de samenleving. Zodra de te genstellingen zich verzoenen wordt tegelijkertijd het beginsel der demo cratie uitgehold. Het is een democratische regel dat in de gemeentepolitiek de samen stelling van het wethoudercorps 'n afspiegeling is van de samenstelling der raad. Dat houdt dan in dat niet alleen een meerderheidspartij of partijen amen een wethouder kun nen hebben Het begint duidelijk te worden dat Waalwijkse poltiek nauwelijks het woord democratie verdiend. De berichten die uit beginnen te lekken en die bevestigd worden door een artikel in het Brabants Dagblad van woensdag j.l. tonen aan dat Waalwijkse politiek, met name bedreven door de Katholieke Unie en de Algemene Werknemers- lijst, een regelrechte diktatuur der meerderheid is. De Katholieke Unie en de Werkne- merslijst, broederlijk verenigd, be palen de signatuur der wethouders met minachting voor iedere opposi tie. Het is een beangstigende zaak, dat twee partijen met verschillende politieke doelstellingen, hun ver schillen en strijdpunten, ter zijde schuiven om elkaar de zetels te schenken, om zo eikaars belangen te verdedigen en vooral om op de ze manier de gevestigde verhoudin gen te laten voortbestaan en zelfs te verstevigen. De verenigde oppositie, te weten KVP, VVD, D'66 en de CDU ver tegenwoordigen in de raad 1/3 deel der raadsleden. Het zou dus alles zins gerechtvaardigd zijn dat één van de drie wethouderszetels uit de ze groep zou komen. Een dergelijke aantasting van be staande belangen wordt in Waal wijk echter wel getolereerd. Nu de mogelijkheid bestaat om een vier de wethouder te kiezen zou het van zelfsprekend moeten zijn dat de op positie die wethouder levert. Zulke principes gelden niet in Waalwijk zoals blijkt uit de berich ten die mij ter dienste staan. De Katholieke Unie en de Werknemers- lij t zullen hun stem uit gaan bren gen op dhr. A. van Seters. Deze zeer onsmakelijke wijze van politiek bedrijven komt geheel op rekening van de beide grote partijen in Waalwijk. Ze kunnen, nu hun be langen identiek schijnen, in het ver volg beter met één lijst uitkomen. Machtsvorming en manipulatie lijkt mij hun belangrijkste doelstelling. Het is mij echter nog niet duidelijk dat een te goeder naam en faam bekend staande man als dhr. van Seters een wethouderszetel zou ambiëren die op een dergelijkee on democratische, bekonkelende wijze in zijn bezit kan komen. P. J. Verboom GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN 1970 Wij menen er goed aan te doen de kiezers van Waspik in verband met de on 3 juni 1970 gehouden ge meenteraadsverkiezingen van een en ander op de hoogte te brengen. Zoals bekend hebben de candidaten van de Algemeene Werknemerslijst 2 zich ingezet om in'de nieuwe zit tingsperiode op te komen voor de belangen van in het bijzonder de werknemers doch rekening te hou den met de belangen van ALLE inwoners. Steeds hebben wij samenwerking met alle groepringen voorgestaan. De uitslag van de verkiezingen is bekend. De groep Kools van 3 naar 2 zetels is verlies 1 zetel; de agra riërs van 3 naar 2 zetels is verlies 1 zetel; Middenstand niet meer in de raad vertegenwoordigd; N.K.V. van 1 zetel naar 4 zetels is winst 3 zetels; Prot Chr. groep van 2 naar l zetel is verlies 1 zetel; Jongere Partij voor het eerst deelnemend r.an de verkiezingen 2 zetels. Hieruit blijkt een groot verlies van de „regeringspartijen" van de af gelopen 4 jaren. Een groot vertrou wen van de kiezers in lijst 2!! De kiezers hebben hun inspraak gehad en zich uitgesproken vóór een koerswijziging, gebaseerd op sa menwerking, opdat straks 11 raads leden gezamenlijk zouden optrek ken om de belangen van de inwo- rers en van de gemeente samen te dienen. Naar aanleiding van de verkiezings uitslag meenden wij recht te heb ben op een wethouderszetel. ..Het College van Burgemeester en Wethouders dient een afspiegelings college van de raad te zijn waarbij de getalsverhouding zoveel moge lijk de maatstaf dient te zijn" aldus een uitspraak van de Minister van Binnenlandse Zaken d.d. 16 augus tus 1970. Het is echter gebleken dat er in Waspik politici zijn die een andere mening zijn toegedaan Zonder enig overleg met onze fractie heeft men een keuze bepaald! Hiertegen ma ken wij ernstig bezwaar! Dat onze fraktie geen wethouders zetel wordt toebedeeld, waarmee de wens van onze kiezers wordt ge negeerd wordt ernstig betreurd, doch dat zelfs geen overleg heeft nlaats gehad zien wij als dictatuur. Het is in de komende vier jaren te verwachten dat onze raadsleden zoals dat ook de afgelopen zittings periode is gebeurd, buiten spel ge zet worden. Wat democratie en in spraak betreft is dus in Wapik de klok terug gezet. De 4 raadsleden van lijst 2. WAALWIJKSE REDDINGS BRIGADE Via deze weg, zou ik gaarne alle Zwemmende Redders wil be danken voor al het werk wat ze ge daan hebben bij het beveiligen van de 2 km kanaaltocht bij de Beekse Bergen en de 3 km kanaaltocht in Oosterhout. En hier kan men weer ZIEN hoe belangrijk Zwemmende Redders zijn, daar er bij die wed strijden toch nog aan verschillende ERVAREN zwemmers HULP GE BODEN i. En daarom zou ik de Waalwijkse bevolking eens wakker willen schudden om ze te zeggen hoe 'belangrijk het Zwemmend Redden is, en ook hier in Waalwijk. En daarom alle personen zowel jong maar ook VOLWASSENEN ga ook Zwemmend Redden leren, en laat (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK Volgende week dinsdagavond half acht komt de raad van de gemeente Waalwijk wederom, maar dan in zijn nieuwe samen stelling, bijeen in het gemeentehuis te Waalwijk. De punten van be handeling in deze in het teken van de wethoudersverkiezingen en van de benoeming van commissies staande vergadering zijn: 1. Beëdiging van de benoemd ver klaarde en toegelaten raadsleden, la. Voorstel tot uitbreiding van liet college van burgemeester en wet houders met een vierde wethouder. Een voorstel hiertoe is door J. A. Buijs, mej mr. A. van Doorn en de heer A. Dercksen gedaan n.a.v. de naar hun mening zeer vergrote taak van het college van b. en w. 2. Verkiezing van de wethouders. 2a. Voorstel tot opheffing van de commissie van advies en bijstand voor de vaststelling van de straat namen. 3 Benoeming van leden van de com missie van bijstand in het beheer van de gemeentelijke licht- en wa terbedrijven (momenteel 4 leden). 4 Benoeming van leden van de commissie van bijstand in het be heer van het gemeentelijk woning bedrijf (5 personen). 5. Benoeming van leden van de commissie van advies en bijstand voor de gemeentefinanciën (huidige samentelling 6 personen). 6. Benoeming van leden van de commissie van advies en bijstand in het beheer van de dienst gemeente werken (momenteel 5 personen). 7. Benoeming van leden en plaats vervangende leden van de commis sie voor georganiseerd overleg (mo menteel totaal 8 plaatsen). 8. Benoeming van leden van de commissie van advies en bijstand voor de vaststelling van straatna men (huidige samenstelling 5 men sen}. 9. Benoeming van leden van de commissie voor de bouw van een overdekt instruktiebad (4 perso nen). 10. Benoeming van leden van de commissie ter begeleiding van de bouw van een sociaal-cultureel cen trum (4 personen). 11. Benoeming van 3 leden van de gewestelijke raad van het stadsge west Waalwijk. teL 33866 Gratis brilverzekering WAALWIJK Woensdagavond heeft er bij een van de weilanden even voorbij de bebouwde kom aan het Westeinde te Waalwijk een tra gisch ongeval plaatsgehad waarbij Mej. C. de Rooy uit Sprang-Capelle, De Indonesische minister van bui tenlandse zaken Adam Malik, is in Moskou aangekomen voor een nieu we serie besprekingen over de te rugbetaling van de schuld van on geveer 3 miljoen gulden, waarvoor Indonesië bij de Russen debet staat. De laatste tijd heeft Moskou Indo nesië onder druk gezet. Men wenst een nelle terugbetaling van deze grote chuld en dat is iets wat Indo nesië zich niet kan veroorloven, om dat anders het ontwikkelingspro gramma van het land in gevaar zou komen. Om deze reden hebben wes terse schuldeisers Indonesië ook respijt gegeven en behoeft het land zijn schuld aan de westerse staten pas in de loop van de komende 30 jaar te voldoen. De Sowjets voelen hier weinig voor en het is nu Maliks taak te trachten de rode leiders te bewegen, om ook een soepele hou ding aan te nemen en Indonesië wat tijd te laten om aan zijn verplich tingen te voldoen, zonder daarmee 's lands ontwikkeling in gevaar te brengen. Of Moskou hiertoe bereid zal zijn valt te betwijfelen, want remmen van de ontwikkeling in Indonesië, betekent het in discrediet brengen van deze anti-communistische rege ring van Soeharto. de Waalwijkse Reddings Brigade een naam in Waalwijk worden, die ze door ons allemaal tesamen moe ten krijgen. Zwemmend Redden is vooral geschikt voor onderwij zers (essen), brandweer en politie ambtenaren. E.H.B.O. en vele an deren. Inlichtingen omtrent het le ren van Zwemmend Redden kunt u krijgen aan onderstaand adres, en cok a-s. zondag 20 augustus op het Zwembad 't Hoefsven als daar de W R.B. een demonstratie geeft ter wille van de Waalwijkse Zwem- kampioenschappen. Instructeur W.R.B. Dhr. E. C. M van Boven-Kaarsmaker Poolsestraat 8 Waalwijk 7 jaar oud om het leven is geko men Op de normale tijd is zij gisteren middag met een Ford Taunus cara van gaan melken. Zij reed de wa gen met achterzijde naar het wei land op een wat schuin aflopend ge deelte. Toen zij de melkbussen uit geladen had en de achterklep wilde sluiten kwam de wagen, die niet op de handrem stond in beweging. Het vermoeden bestaat, dat zij daarbij de achteruit rijdende wagen heeft willen tegenhouden; daarbij achteruit gelopen is en in aanraking gekomen is met een paal waaraan het afsluithek naar het weiland be vestigd was. De paal is afgebroken en hierbij is zij gestruikeld terwijl de wagen door zijn vaart bleef doorrijden. Als gevolg daarvan raakte zij 'beklemmend tussen de achterzijde van de wagen en de grond, waarbij nog dit kwam dat de wagen wat naar links overhelde doordat de wielen omlaag zakten als gevolg van een naast de toegang ge legen sloot. De vermoedelijke doods oorzaak is dan ook beknelling. Twee jongelui vonden het lichaam van de vrouw en sloegen direct alarm. De politie was snel ter plaat se, evenals Dr. de Blois, die echter alleen de dood kon constateren. Na een onderzoek door de politie is de vrouw overgebracht naar het St. N icolaasziekenhuis. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk te Sprang 9.30 Ds. G. Wursten en 2.30 Ds. J. Schrijver van Waspik; Ger Kerk Sprang 9.30 en 4:30 Ds. J. Spoelstra; Ned. Herv. Kerk te Capelle 9.30 en 2.30 Ds. B. J. Zaal; Ger Kerk te Capelle 9.30 en 3.00 Ds. A. Vreugdenhil; Ger. Ge meente Julianalaan 9.30 en 6.00 lees- dienst; Ned. Herv. Kerk Zuidholl.- dijk 9.30 en 6.30 Ds. W. van Hen- nekeler. BEJAARDENMIDDAG Op maandag 31 augustus zal in het cultureel centrum Zidewinde weder om een bejaardenmiddag worden ge houden, aanvang 2 uur n.m.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9