wAAlwtjkse en UnqstRaAtse couRant Vandaag komen de eerste bewoners in de nieuwe IBC-flats in Waalwijk Zuid Bevolking Eishout wil kloosterzusters niet kwijt Dinsdagavond komt nieuwe gemeenteraad Waalwijk voor eerste keer bijeen Wijkverwarmingsaffaire in Waalwijk moet spoedig opgelost worden VEEL BELANGSTELLING VOOR GOUDEN FEEST Sleutel in slot Drukte Vastgelegd VRIJDAG VOND OPLEVERING PLAATS Uitbreiding met 120 woningen Inrichting Televisietoestel cadeau namens de gemeenschap Dienstbaarheid Stimulans Kritiek Nightclub Cabaret - Dancing THE BLUE NOTE Tilburg Artisten voor de maand september Laura Del Rosa Juana Del Raffez Gay and Go Girls The Caravels Symbolisch COMITÉ LAAGEINDE II SCHRIJFT BRIEF AAN NIEUWE GEMEENTERAADSLEDEN: voor kouder Angst weer Uitspraken Dossiers Oplossing Meters MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 93e JAARGANG No. 70 Uitgever: Waai wij ksche Stoomdrukkerij Antoon TieJen Hoofdredakteur: JAN TIF.LEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent TO YAH 'Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8. Tel. 04167-2002 Abonnement p week (0.33+ 2ct. inci.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO" (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK - Zijn ze al geopend? Kunnen er nu mensen in gaan wo nen?" Deze vragen stelden enkele kinderen vrijdagavond bij de poort van het afgesloten terrein rondom de 3 IBC-flats aan het Distel plein in Waal wijk-Zuid. De 6 woonlagen tellende flats zijn in tamelijk korte tijd ge bouwd en werden vrijdagmiddag door de N.V. Internationale Bouw Com pagnie uit Best aan het Waalwijkse gemeentebestuur "gepresenteerd" De twee vragen van de schooljongens kunnen een weergave zijn van de woonwensen die bij veel Waalwijkse mensen leven. Alhoewel het rood-wit- blauw aan de voorzijde van de daar toe speciaal als modelwoning inge richte flatwoning bevestigd was en er na zes uur zo laat op de vrijdagmid dag misschien ongewoon veel bekijks bij de flats was, is het duidelijk dat door deze uit ongedwongen kinder monden opgetekende vragen de be volking over de flats praat. Zoals ge bruikelijk zullen daarbij o.a. de as- pekten huurprijs, uitzicht, indeling en deugdelijkheid aan de orde komen. Bij Bij de officiële ingebruikname van 't eerste blok van 36 woningen van het IBC-complex te Waalwijk werd dui delijk dat ook gemeentebestuur en aannemer daar vooraf uitvoerig aan gewerkt hebben. Om de N.V. Ned. Schoenunie Bloc'h Stibbe Hollandia te helpen ibij de huisvesting van 24 onlangs in Waal wijk gearriveerde Joegoslavische meisjes had het gemeentebestuur al 3 woonflats toegewezen. Aan een er van brachten het voltallige college van b. en w., de gemeentesecretaris, het grootste deel van de Waalwijkse gemeenteraadsleden en enkele IBC- funktionarissen een vluchtig bezoek, voordat de officiële overdracht plaats vond. Een Joegoslavisch meisje bood burgemeester J. Teijssen in gebroken Nederlands ter attentie 'n bosje bloe men aan. Terug bij de door Kombi-interieurver- zorging ingerichte modelwoning werd de burgemeester namens de IBC-di- rektie een ruiker anjers oveiihandigd waaraan een deursleutel bevestigd was. Even daarna had de heer Teijs sen de flatdeur geopend en was de toegang tot de 3 klaargekomen flat- blokken symbolisch vrijgemaakt. De oppervlakte van elke flat-eenheid bedraagt ongeveer 80 m2. Elke flat telt 4 slaapkamers waarvan er een, die met een hoofdzakelijk glazen tus senwand van de woonkamer afge scheiden is, als eetkamer in te richten is. Deze tussenwand mag na aanvra ge verwijderd worden zodat één grote kamer ontstaat. Naast enkele inge bouwde kasten heeft elke wooneen- heid nog een keuken, een douchecel, een toilet en een ruime hal. Alle bin- (Van een onzer verslaggevers) ELSHOUT - Gisteren was het feest in Elshoutt het kleine kerkdorp in de oostelijke Langstraat dat deel uitmaakt van de gemeente Drunen. In het middelpunt van de belangstelling stonden een aantal zusters uit het Els- houtse klooster Mar ia-stichting"De Elshoutse gemeenschap herdacht het feit dat een zevental zusters uit de Maastrichtse Congregatie Liefde zusters van de H. Carolus Borromeus 50 jaar geleden hun hulpverlening in Eishout begonnen. "We hebben de hele dag al gecon stateerd dat het feest is", zei de heer van Venrooij, voorzitter van het co mité dat de feestelijkheden organi seerde. Het is zeldzaam dat je over kloosterzusters kunt lezen die een 50- jarig jubileum herdenken. Het is een verlies als de zusters weg zouden gaan. Dan ontstaat er een leegte in Eishout in onderwijs, zie kenverpleging, verzorging van ouden van dagen, enz. We moeten daarom dank brengen voor die vele aktivitei- ten. In overleg met de zusters zelf is er een cadeau gekozen waar allen iets aan hebben", vervolgde hij. Op het toneel in het Elshoutse parochiehuis aan de Kerkstraat was intussen een prachtig televisietoestel neergezet. Het gebeurde tijdens de receptie die gistermiddag gehouden werd. Hit de kroniekschrijving haalde bur gemeester mr. H. Stieger, een passa ge aan over de komst.van de zusters in Eishout per trein, nu 50 jaar gele den. Verder zei hij dat de feestelijk heden in kerk, klooster en parochie huis in het middelpunt hebben ge staan. "De aanwezigheid van de zus ters in de gemeenschap is voor ieder een voelbaar. Zij hebben maatschap pelijk werk verricht door de gemeen schap te dienen. Ik ben allen hiervoor zeer erkentelijk voor. Ad muitos annos, nog zeer vele jaren Ik heb met groot genoegen geconstateerd: Els- hout met de zusters en de zusters met Eishout", aldus de burgemeester tot de 22 aanwezige zusters en de hon derden belangstellenden. Behalve de 12 Elshoutse kloosterzusters waren er ook zusters uitgenodigd die langer dan 10 jaar in Eishout waren en nu elders ingedeeld zijn. De hoofdleidster van de Elshoutse zustergemeenschap, zuster Salomea, benadrukte dat de zusters graag in Eishout zijn en er nog lang hopen te blijven. Zij zei, dat de fraaie inzet van de vele medewerkenden, het prachti ge cadeau en de hele feestelijke dag een stimulans voor het werk beteke nen. Zij geloofde dat er in de toe komst beslist nog wel kloosterroe pingen zullen komen. Zij bracht dank aan pastoor, burgemeester, doktoren, besturen van kruisverenigingen, kerk en schoolbestuur, feestcomité, Els houtse 'verenigingen en verder aan iedereen. Mede door het enorm mooie weer zijn alle feestelijkheden zoals de serenade door Schuts, fanfare EMM, drum band St. Jan en zangvereniging UDI, bijzonder geslaagd. De receptie werd door meer dan 400 mensen bezocht. De zusters ontvingen dan ook hon derden felicitaties, zoals o.a. van het 12-koppige feestcomité en van mevr. Van Aalten, de maakster van tiental len fraaie bloemenruikers. nenmuren zijn van geprefabriceerde betonnen platen. Per maand zal de huur van de flats met inbegrip van de stookverwarmingskosten en ge bruik van de lift 220,- gaan bedra gen. De 3 klaargekomen flats zijn elk 6 woonlagen hoog. Er zijn 2 blokken met elk 36 en een met 48 woningen, zodat er in totaal 120 flat-apparte menten te huur zijn. Hierbij bevin den zich in totaal 30 garages. De IBC hoopt dit jaar nog eens 3 reeds in aanbouw zijnde flatblokken in Waalwijk-Zuid op te kunnen leveren. Tot de direkteur van de N.V. Inter nationale Bouw Compagnie, de heer ir. N. Hcoijmaaijer, zei de Waalwijk se burgemeester dat het flatcomplex een riante indruk maakt en dat de bouw geheel aan de verwachtingen van het gemeentebestuur voldoet. Voordat namelijk toestemming gege ven werd om in Waalwijk deze flats te bouwen, 'had het Bestse IBC-con- cern enkele eisen van het gemeente bestuur aanvaard. Zo zijn de kleuren- keuze en het uitzicht vanuit het keu kenraam veel beter dan van soortge lijke flats in Tilburg. Voor deze ver anderingen heeft wethouder C. v. d. Hoven, bijgestaan door de commissie voor het gemeentelijke woningbeleid en de direktie dienst gemeentewerken Waalwijk steeds op de bres gestaan. De direkteur en de medewerkers van de IBC waren blij met de getoonde belangstelling voor het bereiken van het hoogste punt van de flats enige tijd geleden en voor de oplevering van 't eerste deel van de industriële bouw vrijdagavond. De heer Hooijmaaijer toonde zich ook gelukkig met de kri tische begeleiding van het Waalwijk se gemeentebestuur. Hij zei dat reeds diverse gemeentebesturen uit andere plaatsen (o.a. Best en Breda) de flats te Waalwijk bezocht hebben en zich daaibij verrukt toonden. Bovendien wees hij erop dat in de toekomst door het bouwen in verschillende woonvor men, waarbij de hele binnenbouw ver plaatst kan worden, toekomstige be- VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 STRIPTEASE en DANCE met ATTRACTION met medewerking van het orkest Elke dag geopend van 22.00 tot 04.00 uur (ook 's zondags) woners zelf mee kunnen praten in de indeling van de flats. Tijdens een door de IBC in hotel Ver- wiel te Waalwijk aangeboden diner werd wethouder v. d. Hoven bijzon dere dank gebracht voor het feit dat hij de hele flatbouw steeds 'gevolgd' heeft. Daar de heer Hooijmaaijer ge constateerd had dat de gemeente ech ter tekort heeft geschoten in 't aan brengen van de verlichting nabij de nieuwe flats, schonk hij het gemeen tebestuur een in een mini-straatlan taarn aangebrachte klok. Daarbij sprak hij symbolisch: "Waalwijk is bij de tijd, echter nog niet uit de duis ternis". De geprezen wethouder zei met de opgeleverde woningen content te zijn. WAALWIJK - Dinsdag 1 septem ber komt in het Waalwijkse gemeen tehuis om half acht de gemeenteraad van Waalwijk - voor het eerst in de zittingsperiode 1970-1974 in zijn nieuwe samenstelling - bijeen. De agenda luidt: 1. Beëdiging van de benoemd ver klaarde en toegelaten raadsleden. la. Voorstel tot uitbreiding van het college van burgemeester en .wethou ders met een vierde wethouder. 2. Verkiezing van wethouders. 2a. Voorstel tot opheffing van de commissie van advies en bijstand voor de vaststelling van straatnamen. 3. Benoeming van leden van de com missie van bijstand in het beheer van de gemeentelijke licht- en waterbedrij ven. Huidige samenstelling van deze commissie: C. P. v. d. Hoven (ambts halve) voorzitter en mej. Mr. A. M. van Doorn, A. G. Meijs en J. C. M. Westerburger, leden. 4. Benoeming van leden van de com missie van bijstand in het beheer van het gemeentelijk woningbedrijf. Hui dige samenstelling van deze commis sie: C. P. van den Heven (Ambtshal ve) voorzitter en P. Brouwer, J. A. Buijs, A. Dercksen en A. J. van Se- ters, leden. 5. Benoeming van leden van de com missie van advies en bijstand voor de gemeentefinanciën. Huidige samen stelling van deze commissie: J. L. P. M. Teijssen (ambtshalve) voorzitter en J. A. Buijs, A. Dercksen, G. A. Duyvelaar, K. J. van Laak en A. U. Meijs, leden. 6 Benoeming van leden van de com missie van advies en bijstand in het beheer van de dienst gemeentewerken Huidige samenstelling van deze com missie: M. H. J. van Eijl (ambtshal ve) voorzitter en M. G. van den Bo- gaart, P. Brouwer J. H. Verhoeven en J. C. M. Westerburger, leden. 7. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van de commissie voor georganiseerd overleg. Huidige vertegenwoordiging in deze commis sie: M. H. J. van Eijl (ambtshalve) voorzitter en mej. Mr. A. M. van Doorn, A. Dercksen en J. C. M. Wes terburger, leden uit de raad. Plaats- (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK - "De oorsprong van het probleem wijkverwarming moet gezocht worden in de aandrang van het Ministerie tot het bouwen van wo ningen met modern comfort tegen aantrekkelijke prijzen. De door het Mi nisterie berekende exploitatiekosten blijken in de praktijk echter niet rea liseerbaar, terwijl het geleverde verwarmingscomfort veel te wensen over laat", schrijft een dezer dagen het comité Laageinde 11 in een brief aan de leden van de gemeenteraad van Waalwijk. Het comité uit het Waalwijkse nieuw bouw plan Laageinde II wil de nieuwe gemeenteraad uitdrukkelijk wijzen op 't feit dat de al menigmaal besproken en voor velen bekende wijkverwar mingsaffaire nog steeds niet opgelost is. "Deze zaak moet recht getrokken worden. Hoe langer de oplossing uitblijft, hoe onduidelijker het wordt", vertelde de naar een rechttrekking uitziende heer J. Buckmann, secretaris van 't Laag- einde-comité. Op 26 september van het vorige jaar werden de variabele verwarmings stookkosten van 16,- verhoogd naar 34,40 per maand. Tot op heden hébben 43 van de 52 eigenaars van de particuliere koopwoningen in het plan Laageinde II deze verhoging nog niet betaald. Het comité meent dat de gemeente Waalwijk niet het recht had de bijdrage variabele kosten hoger te maken. "Die stond immers zwart op wit vast. Als de verhoging in haar recht ligt, zou er wel een dwang- séhrift of iets dergelijk gekomen zijn. We hebben tot nu toe echter geen re- akties op 't uitblijven van onze extra betalingen vernomen", aldus de heer G. Hovenier, eveneens bestuurslid van het comité. De bewoners van Laageinde II willen graag overschakelen naar individuele verwarming. Bovendien blijven de ex ploitatiekosten van de centrale wijk verwarming zoals die nu is, teleur stellend. Door het op 17 juni gehou den proces over de warmtemeters en door eventuele processen over de na vorderingen uit de seizoenen '68-'69 en '69-'70 wordt geen oplossing be reikt en blijft, aldus het comité waar in ook de heren J. Schutte (voorzit ter), F. A. Anker en P. Elings zit ting hebben, de onbevredigende situ atie bestaan. Het comité stelt nadruk kelijk dat tot op heden alleen door de gemeente Waalwijk geprocedeerd is over de plaatsing van warmtemeters. Over de gehele kwestie, inclusief de overschakeling op individuele ver warming, is echter nog geen gerech telijke uitspraak gedaan. Het wijkbe- stuur kan edhter nergens informatie verkrijgen, omdat men overal heen verwezen wordt. "Zo verschuilt de gemeente Waalwijk zich achter de procureur uit Den Bosch, mr. H. B. S. Holla. We schieten zo niets op", zuchtte de heer Buckmann. In een brief die de Bossche associatie van bouwondernemingen Cordam N.V. vorige week aan het comité stuurde, wordt verhaald dat de ge meente destijds voornemens was de betreffende particuliere woningen ook op het gemeentelijke verwar mingssysteem aan te sluiten. In de notulen van een op 27 juli 1970 ge houden onderhoud tussen het college van b. en w. van Waalwijk en afge vaardigden uit Laageinde II staat ech ter dat de burgemeester duidelijk ge steld 'heeft dat Cordam zelf verzocht heeft om de woningen op de wijkver warming aan te mogen sluiten. Deze tegenstrijdigheid is niet naar de zin van de Laageinders. Toch heerst vervangend voorzitter J. L. P. M. Teijssen en P. Brouwer, J. A. v. Loon en vacature, plaatsvervangende leden uit de raad. 8. Benoeming van de leden van de commissie van advies en bijstand voor de vaststelling van straatnamen. Hui dige samenstelling van de commissie: M. H. J. van Eijl (ambtshalve) voor zitter en P. Brouwer, L. P. Louwerse, J. H. Verhoeven en J. C. M Wester burger, leden 9. Benoeming van leden van de com missie voor de bouw van een over dekt instructiebad. Huidige samen stelling van deze commissie: J. J. M. van Héeswijk (ambtshalve) voorzitter en G. A. Duyvelaar, K. J. van Laak en L. P. Louwerse, leden. 10. Benceming van leden van de commissie ter begeleiding van de bouw van een sociaal cultureel cen trum. Huidige samenstelling van de ze commissie: J. L. P. M. Teijssen (ambtshalve) voorzitter en G. A. Duy velaar, mej. Mr. A. M. van Doom en A. G. Meijs, leden. 11. Benoeming van drie leden van de gewestelijke raad van het stadsgewest Waalwijk. Op grond van het bepaal de in de gemeenschappelijke regeling stadsgewest Waalwijk hébben naast de burgemeester, drie leden van de gemeenteraad van Waalwijk zitting in de gewestelijke raad van het stadsge west Waalwijk. Thans maken deel uit van de gewestelijke raad van het stadsgewest: G. A. Duyvelaar, C. P. van den Hoven en A. G. Meijs. er bij deze Waalwijkse mensen grote onzekerheid over wat komen gaat. 'De gemeente kan de warmte regule ren. Dat 'bleek al in augustus toen het tijdelijk erg koud was. Alle bewoners hebben al een straalkachel in huis. De gemeente faalt hierin ook weer ge deeltelijk als dienstverlenend bedrijf. We willen liever de garantie dat een X-bedrag betaald moet worden, waar dan niet boven gegaan kan worden. Dan is er tenminste duidelijkheid. We weten helemaal niet wat er boven ons hoofd hangt. Daaibij komt nog dat een eventuele bijbetaling steeds hoger kan worden. Misschien is die nu al ongeveer 500 gulden", concludeer den de comité-woordvoerders, die uit voerige dossiers over de verwarmings procedure aangelegd hebben. In hun brief aan de gemeenteraadsle den stellen de Laageinders tenslotte dat er huns inziens slechts één oplos sing is. Deze kan er komen als een onpartijdig advies van een deskundi ge commissie bestaande uit een ver- warmingsdeskundige, een bedrijfseco noom en 'n jurist, uitgebracht wordt. De Waalwijkers blijven streven naar duidelijkheid in het beleid van de ge meente en hopen op een spoedige uit spraak over de 'hangende affaire. Intussen zijn in de afgelopen week bij de bewoners in het plan Laageinde II warmteverdelingsmeters aan de verwarmingsradiatoren bevestigd. Er zit 'n vloeistof in die afhankelijk van de gevraagde warmte gaat verdam pen. Halverwege het stookseizoen zal een controle worden géhouden om te zien of de vloeistof nog niet helemaal verdampt is en men dus "droog stookt". Toch is het comité ook met deze meters niet uit de brand. "Bo vendien is bet geen echte meter om dat je niet kunt zien hoeveel je pre cies verstookt. Je moet maar afwach ten wat er op het einde uit de com puter rolt. En dat is helemaal niet te controleren", meenden de comité woordvoerders. UW MENING Bezorgde werknemer, Uw ingezonden mening kan ge plaatst worden indien de naam van de inzender aan de REDAKTIE be kend is. REDAKTIE

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5