wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant Het labiele evenwicht Produktie en bedrijfsresultaten in industrie en nijverheid JAARVERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE WAALWIJK MAAKT GEWAG VAN TOENEMENDE KOSTEN EN CONCURRENTIE N. de Gouw nieuwe Totaalbeeld van de schoenindustrie is niet ongustig Echo-redakteur stijging ongewijzigd daling prod. 61% 20% 19% b.e.r. 37% 30% 33% prod. 60% 20% 20% b.e.r. 30% 30% 40% prod. 31% 15!% 54% 'b.e.r. 31% 15% 54% prod. 75% 12% 13% b.e.r. 66% 10% 24% prod. 80% 10% 10% b.e.r. 45% 33% 22% prod. 50% 50% b.e.r. 75% - 25% prod. 50% 50% b.e.r. 37% 25% 38% prod. 61% 18% 21% b.e.r. 54% 7% 39% prod. 62% 25% 13% b.e.r. 40% 40% 20% omv. w. 03% 12% 25% b.e.r. 48% 12% 40% omv. w. 50% 50% b.e.r. 33% 67;% - omv. w. 68% 32% b.e.r. 32% 23% 45% Lederindustrie Lederwarenbranche Onzekere toekomst Metaalsektor Werven DONDERDAGAVOND 10 SEPTEMBER 1970 93e JAARGANG No. 73 De tcho yah Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,53 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc-k.) ƒ4,05 oiwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" Behoudens mechanisatie en samenwerking blijft toekomst voor veel bedrijven onzeker In weerwil van de hoopvolle ge luiden die men overal in de wereld kan horen na sluiting van de wa penstilstand langs het Suezkanaal, blijkt, dat de werkelijkheid toch wel wat moeilijker is dan de theorie. Reeds kort na de sluiting van het bestand kwam Israël met klachten over schending van het bestand door Egypte, dat raketinstallaties binnen de kanaalzone zou hebben opge steld. De Israëlische bewijzen werden echter terzijde gelegd, want Was hington vond een en ander onaan genaam, omdat het de komende be sprekingen zou kunnen storen. Toch gingen de Amerikanen zelf op controle, niet zozeer om even tuele bestandsschendingen te kun nen constateren, maar voornamelijk met de hoop, dat de wetenschap van Amerikaanse controle de Egyp. tenaren van verdere bestandsschen dingen zou afhouden. Dat is echter niet gelukt. Sinds begin augustus zijn de Egyp- tenaren voortgegaan met het plaat sen van raketinstallaties langs het Suezkanaal en Israël heeft Was hington overstelpt met klachten. Als gevolg van hun controle kon den de Amerikanen ook niet an ders doen, dan de klachten van de Israëli's bevestigen en zich naast hen opstellen in hun eis, dat deze nieuwgebouwde raketinstallaties weer dienen te verdwijnen. In Israëlische regeringskringen is er lang gesproken over het pro bleem en hoe men dit zal moeten aanpakken. Mosje Dayan, minister van Defensie van Israël, is van me ning dat er een harde lijn moet worden gevolgd en het liefst zou hij de Arabieren weer grondig aan pakken, doch in de Israëlische re gering zitten ook veel personen, die een en ander wat diplomatieker willen doen. Israël heeft nu besloten voorlopig de besprekingen via Jarring met de Arabieren, niet te vervolgen. Het is geen afbreken van het overleg, doch slechts een pauze, die zolang zal duren, totdat Egypte de raketinstal laties heeft weggehaald en daarmee de bestandsschendingen ongedaan maakt. De Verenigde Staten juichen de ze gang van zaken allerminst toe, want tenslotte is er een termijn van slechts drie maanden gesteld om de partijen in het conflikt tot elkaar te brengen en de helft van deze ter mijn is inmiddels verstreken zon der dat dit nog tot enig resultaat heeft geleid. Uiteraard zullen de V.S. wederom proberen forse druk op Israël uit te oefenen, om de be sprekingen toch te hervatten, ook zonder dat Egypte de raketinstalla ties weghaalt. Israël zal hier onge twijfeld eisen tegenover stellen. De vervroegde reis van Israëls premier, mevrouw Meir, toont reeds duidelijk aan, dat men haast heeft. Zowel Israël als de V.S. willen een en ander zo snel mogelijk regelen. Aangezien het voor de V.S. vrij wel onmogelijk is, om Egypte tot 't weghalen van de raketinstallaties te dwingen, zal het er zonder meer op neerkomen, dat mevrouw Meir er bij de Verenigde Staten op aan zal dringen, dat het verstoorde evenwicht in militair opzicht zal worden hersteld. Tegenover het Egyptische voordeel van moderne raketten langs het Suezkanaal, zal Israël de levering van hypermodern materiaal eisen, zowel elektronisch als op het gebied van de nog steeds niet afgeleverde Phantom vliegtui gen, die mevrouw Meir reeds verle den jaar aan de V.S. vroeg. Zonder enige twijfel zal de Israëlische pre mier Washington laten bloeden voor de bereidheid om de besprekingen te hervatten. Bovendien zal Israël zeker nog grotere garanties voor zijn veiligheid eisen van de V.S. De mogelijkheid is namelijk groot, dat wanneer men via Jarring tot een compromis komt, Israël slechts toe zeggingen krijgt, terwijl het zelf werkelijke concessies zal moeten doen, zoals ontruiming van de be zette gebieden, e.d. Voor die Ara bische toezeggingen zal Israël dui delijke garanties willen en het zul len slechts de V.S. zijn, die deze kunnen geven. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het jaarverslag over 1969 dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor noordelijk Noord Brabant onlangs het licht deed zient is gestaafd op een "stevige leest van onderzoekingen"In de schoen industrie zijn de bekendgemaakte gegevens ontleend aan een onderzoek, verricht bij een zestigtal bedrijven. In de branche lederindustrie werden een tiental zaken nader op de keeper beschouwd, terwijl dit aantal voor de lederwarenindustrie op dertien komt.. In de metaalindustrie zijn de gegevens ontleend aan ruim dertig be drijven, waaronder 8 scheeps- en jachtwerven. In de overige branches van handel, nijverheid, industrie en dienstverlening werden de conclusies steeds gegeven naar aanleiding van de percentages van niet nader ge noemde aantallen onderzochte bedrijven. Hiertoe behoren chemische, meubel-, confectie-, voedings-, genotmid delen, schoen fournituren-, toeleverings-, bouwmaterialen- en betonindustrie. Evenzeer wordt nog gesproken over bouwnijverheid en grond-, weg- en waterbouwnijverheid. Deze archief opname geeft een verbeelding van een belangrijke industriële sektor in de Langstraat. Volgens de onderzoekingen van de Waalwijkse Kamer van Koophandel en Fabrieken is het totaalbeeld van de in het distrikt van de Kamer geves tigde schoenindustrie niet ongunstig. Bij de meeste onderzochte bedrijven is ten opzichte van 1968 een lichte (30%), een matige (21%) of 'n ster ke (10%) stijging van de produktie waargenomen. Deze produktieverho- ging liep samen met een evenredige verhoging in de afzet, welke hoofd zakelijk betrekking had op de binnen landse markt. Ondanks deze gunstige berichten moet eveneens gesteld wor den dat het bedrijfseconomisch resul taat in éénderde deel van de schoen industrie betreffende bedrijven ge daald is, terwijl het in 30% der be drijven onveranderd bleef. Dit komt voor een groot deel door de gestegen kosten in lonen en grondstoffen. Ondanks dat in 75% der bedrijven imvesteringsaktiviteiten plaats vonden door o.a. uitbreiding en/of vervan ging van het machinepark, heeft '69 voor de schoenindustrie toch niet alle moeilijkheden van de tafel geveegd. Integendeel, de dalingen in de be drijfsresultaten bij een vrij groot aan tal ondernemingen hebben hun oor zaak in een sterk toenemende con- WAALWIJK Het is mis schien niet iedereen opgeval len, maar in de editie van de Echo van het Zuiden van don derdag 13 augustus j.l. heeft reeds vermeld gestaan dat N. de Gouw uit Drunen als re- dakteur-verslaggever Peter Gons op zou volgen. Voor de duidelijkheid berich ten wij nu daarom dat dit in middels met ingang van 1 sep tember j.l. gebeurd is. Op de ze datum heeft de heer De Gouw eveneens de dagelijkse redaktionele leiding overge nomen van de heer Gons. Redakteur-verslaggever N. de Gouw is buiten kantooruren e.d. telefonisch te bereiken onder nummer 04163-2081 (Kasteeldreef 34) te Drunen. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - In het jaarverslag over 1969 van de in Waalwijk geves tigde Kamer van Koophandel en Fabrieken voor noordelijk Noord Brabant worden telkens opnieuw bij elke industrie de kostenfaktoren, concurrentie- ontivikkelingen, afzetmogelijkheden, winstmarges, produktiehoeveelheden en bedrijfseconomische resultaten verwoord. Van deze twee laatste as pek ten bevindt zich onderstaand een daaruit gedistilleerd overzichtje, waarin de percentages van resp. stijginggelijkblijven en daling van de produktie en het netto-bedrijfsresultaat van elke in nevenstaand artikel opgenomen industrie weergegeven worden. (De daarin gebezigde afkortingen prod, en b.e.r. betekenen achtereenvolgens produktie en bedrijfseconomisch re sultaat, uiteraard telkens gezien in percentages t.o.v. 1968. Daarnaast be tekent omv. w.omvang werkzaamheden). Schoenindustrie Lederindustrie Lederwarenindustrie Metaalindustrie Chemische industrie Meubelindustrie Confectie industrie Voedings- en genotmiddelenindustrie Schoenfou mi turen- en toeleveringsbedrijven Aannemingsbedrijven Bouwmaterialen- en betonindustrie Grond-, weg- en waterbouwnijverheid currentie uit bet buitenland (in '69 voor 43 miljoen gulden meer import dan in '68) in de toenemende kosten doordat de schoenindustrie ondanks haar redelijke investeringsneiging nog altijd arbeidsintensief is, en in de moeilijk te bepalen mode-ontwikke lingen. Immers de snelle modewisse lingen van de laatste jaren kunnen niet alle bedrijven tijdig bijhouden, terwijl daardoor de detaillisten vaak alleen maar kleine orders af willen nemen. In de bedrijven in de lederindustrie betrof het gunstige verloop t.o.v. '68 zowel de produktie als de afzet. Dit blijkt uit de gegevens dat in 60% van de bedrijven de produktie gestegen is, terwijl deze in 20% van de onder zochte zaken gelijk bleef en "slechts" bij eveneens 20% daalde. De verho ging van de afzet werd zowel in 'het binnen- als in het buitenland gereali seerd. Door dalende winstmarges evenwel bleef het totale bedrijfs-eco- nomische resultaat achter bij dat van 1968. Dit werd wederom veroorzaakt door de stijgende kosten, welke door de felle buitenlandse concurrentie niet konden worden 'ingecalculeerd'. 40% der (onderzochte) bedrijven kreeg meer binnenlandse en 50% meer buitenlandse orders. Het pro- dukt van deze lederindustrie wordt voor 58% in het binnenland afgezet. De waarde van het hoge export-per centage (evenals in 1968 42%) is met 10 miljoen gulden toegenomen. Daar tegenover staat echter dat de in voerwaarde van de diverse soorten le der ook met maar liefst 9.400.000 toenam. De resultaten voor de lederwarenin dustrie zijn sterk verdeeld: enerzijds een stijging bij 31% der bedrijven, anderzijds een daling (bij 54%) in 't produktieniveau. Dit laatste is ten op zichte van 1968 bijna verdubbeld. Een ongunstig teken is ook de daling van de afzet in 't binnenland in 61 der bedrijven. Bij meer dan de helft van de onderzochte bedrijven stegen de loonkosten en daalden de winst marges en de nettCHbedrijfsresultaten. Dit economisch resultaat is alleen nog maar gunstig te 'beïnvloeden door de produktieverhogende en kostenverla gende werking van een vergaande mechanisatie. Daar de hiermee ge paard gaande investeringskosten hoog en niet door elke ondernemer op te brengen zijn, wordt door de Ka mer van Koophandel ook voor de le derwarenindustrie een zekere vorm van samenwerking aanbevolen. In het merendeel der schoen fournitu ren- en toeleveringsbedrijven, inclu sief de handelsondernemingen, steeg de produktie en de afzet in het bin nenland. Hoewel het bedrijfsecono misch resultaat in het algemeen gun stiger of ongewijzigd bleef en in 70% der bedrijven investeringen plaatsvon den, is de toekomst voor deze indus triële branche door de af te wachten saneringsontwikkeling in de schoen industrie nog onzeker. Door de grote verscheidenheid van eindprodukten van de metaalindustrie wordt het geven van een jaaroverzicht in deze sektor als één geheel in het jaarverslag een hachelijk avontuur ge noemd. Toch wordt vermeld dat in 75% der bedrijven de produktie en in 67% de afzet in het binnenland steeg. Meer nog dan in de overige branches het geval was, stegen ook in de metaalindustrie de kosten. In alle onderzochte bedrijven vormden de stijgende loonkosten een hoofd zakelijk matig tot sterk kostenverho gend element in de prijs van het eind- produkt. Ondanks het feit dat ook de gemiddelde grondstoffenprijs hoger werd, was het bedrijfsresultaat voor 66% gunstiger, voor 10% onveran derd en voor bijna éénvierde deel on gunstiger. Hoewel de concurrentie-gevoeligheid aldus het jaarverslag, door de vele soorten eindprodukten moeilijk als 'n geheel weer te geven is, staat toch vast dat in de sektoren airconditio ning en luchttechnische apparaten, schoenmachines en transportmateria len de buitenlandse concurrentie toe genomen is. In 77% der bedrijven werd in het afgelopen jaar geïnves teerd. De arbeidstijd werd in drie be drijven verkort en personeelsinkrim ping vond in 2 ondernemingen plaats. Tot het gebied van de Kamer behoren ongeveer 26 scheeps- en jachtwerven. Van de 8 onderzochte werven steeg de produktie in vier, daalde in twee en bleef onveranderd in eveneens twee bedrijven. Door de stijgende loon- en materiaalkosten kwam de winstmarge in nagenoeg alle bedrij ven onder drukt te staan. Een groot probleem op de werven toonde het personeelstekort. Voor vakbekwame mensen was men vaak aangewezen op aantrekking van buiten. (vervolg op pag. 5) Kamer van Koophandel en Fabrieken: "wisselend modebeeld verhindert vaak grote orders

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1