wAAlwijkse en UnqstRaatse coupant Behoudens mechanisatie en samenwerking blijft toekomst voor veel bedrijven onzeker 32776 Leerlingen in t voortgezet onderwijs kunnen studiekosten-tegemoetkoming krijgen Het aantal zelfstandigen in midden- en kleinbedrijf loopt terug Modezaak Veraa opende tweede winkel in centrum COUPON OPEN OOG JAARVERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE WAALWIJK Ze zeggen dat er in de Eindhovense Bijenkorf. Regeling is door Ministerie bekendgemaakt Primeur voor wethouder Van Seters Vertrouwen $9eube§industrie alleen voor lezers van dit blad de 2e eeuw Bijenkorf Eindhoven Confectiebedrijven Optimisme Bouwnijverheid Belastbaar inkomen is uitgangspunt Toekenning Bntern Onvoorwaardelijk Overgangsregeling Verwachtingen voor lopend jaar zijn gunstiger Fa. VOS en Zn. UhtgeforeËdS assort ment De Uitgever: WaaJwijksche Stoomdrukkerij Antoon TieJen Hoofdredakteur: JAN TIKT .EN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent DONDERDAGAVOND 10 SEPTEMBER 1970 93e JAARGANG No. 73 vAn het Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk Grotestraat 205. Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel. Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 et. inc.k.) ƒ1.55 p kwrt. (3.95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4.75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres „ECHO" (vervolg van pag. 1) De in het gebied van de Kamer min der sterk vertegenwoordigde chemi sche industrie is voor wat betreft haar binnenlandse afzet sterk aangewezen op de schoen- en lederwarenindustrie, welke in de regio gevestigd is. Om echter een steviger positie te verwer ven, hebben alle bedrijven de export- weg gevonden. Een gunstige produk- tie-ontwikkeling, de stijging in de buitenlandse afzet, een handhaving van de winstmarge in het algemeen genomeninvesteringen in 66% der bedrijven, de gunstige uitslag van het bedrijfseconomisch resultaat ('n stij ging in 45% en een gelijkblijven in 33%en de hoop op een eveneens in het binnenland meer gedifferentieer der afzet maken dat de toekomst in deze sektor met vertrouwen tegemoet gezien kan worden. Met het uitzicht op de invoering van de BTW heeft het publiek in het laat ste kwartaal van '68 overmatig meu belen gekocht. Behalve door de prijs verhogingen als gevolg van deze be lasting cp de toegevoegde waarde kwam er in 1969 ook nog een terug slag in de meu'belcnverkoop doordat het voor secundaire levensbehoeften besteedbare inkomen door de algeme ne duurte reeds sterk werd aange sproken. De meubelindustrie in de re gio heeft dit gewaar geworden door dat de binnenlandse afzet voor de helft van het overigens geringe aantal onderzochte bedrijven daalde. De buitenlandse afzet had een gunstiger verloop. Toch was het resultaat in '69 beter dan in het daaraan voorafgaan de jaar. En dat terwijl bovendien de onderlinge concurrentie verscherpt is, is het voor de meubelindustrie met haar grote loonintensiviteit bijna on mogelijk op korte termijn tot produk- ...mensen in bed blijven, zó gezellig vinden ze de anti-saaie slaapkamers van 'Wakker zijn in bed' op de 2e etage; ...auto's rijden met een snelheid van 100 km/uur over de 'Hot Wheels' demonstratiebaan, benedenverdieping; ...een erg goeie chefkok is die deze week vraagt of u zijn 'Varkensbief Malayan' komt proeven voor 7.-; ...lieve juffies zijn die op de benedenverdieping fijn met uw kinderen spelen terwijl u winkelt; 1.- per 2 uur. Franse boerenpaté - 95 ct Tegen inlevering van deze bon krijgt u op onze levensmiddelenafdeling een blik van 200 gram Franse Boerenpaté van 1.25 voor 95 cent. EZ 1 tiviteitsverhoging te komen. Volgens de Centrale ,Bcnd van Meubelfabri kanten valt aan deze situatie slechts te ontkomen door het produceren van nieuwe mcdellen alhoewel een derge lijke omschakeling gepaard zal gaan met hoge ontwikkelingskosten. ln deze sector is weer eenzelfde ont wikkeling waar te nemen als in de meeste overige sectoren, te weten een toenemende concurrentie met stijgen de loonkosten en grondstoffenprijzen hetgeen ook hier resulteert in dalen de winstmarges (gemiddeld bij circa 71 der bedrijven). Ook de confec- tie-fabrikant kampt met het aanpas singsprobleem aan de snelle mode wisselingen. In ruim 62% der be drijven hebben investeringen plaats gevonden. Toch is 1969 minder zon nig geweest dan 1968, aldus 't jaar verslag. Meer dan de helft van de bedrijven in de voedings- en genotmiddelenin dustrie meldde een overwegend mati ge stijging in de preduktie. De ont wikkeling in de binnenlandse order portefeuille echter bleef 'hierbij ach ter. In maar liefst 85% der bedrijven venden investeringen plaats. Van de ze bedrijven investeerden alle in de uitbreiding van het machinepark, 27 procent in de nieuwbouw en 36 pro cent in vergroting van de bedrijfsge bouwen. Uit een dergelijk investe ringspatroon blijkt dat de toekomst, ondanks vole dalende tendenties zo als toenemende concurrentie, stijgen de loonkosten en dalende binnenland se afzet, met een optimistische 'blik tegemoet kan worden gezien. Tenslotte valt er ook in de bouwnij verheid te berichten dat het kosten- vcrloop in de aannemingsbedrijven is gestegen. Bovendien waren de parti culiere opdrachten, onder andere die van bungalows, sterk teruggelopen. Hierdoor moesten veel ondernemers overschakelen naar middelgrote en/of seriebouw. De binnenlandse afzet in de bouwmaterialen- en betonindustrie waarbij eveneens de handel th bouw- materialen gerekend moet worden, •iep evenwijdig met de produktie-ont wikkeling. Een prognose over de toe komstige ontiuikksling in deze sector is volgens de Kamer van Koophandel en Fabrieken niet te maken. In de be drijven in de grond-, weg- en water bouw wordt gesproken van een een zijdige struktuur van de afzet. Naast 't openbreken vo i de Europese markt vormt de binnenlandse markt voor veel ondernemers een probleem. Een sterk uiteenlopende bedrijfsgrootte, waarvan ook in onze regio sprake is, leidt tot een toenemende onderlinge concurrentie. De kleins endernemer keu noch de prijsconcurrentie noch de schaalvergroting van uit te geven wer ken opvangen vanwege 'n tekort aan capaciteit. Mechaniseren zal voor hem ".itkomst moeten bieden. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Mr. J. H. Grosheide, staatssecretaris van het Ministerie van Onderwijs, heeft dezer dagen de normen bekend gemaakt die voor het studiejaar 197011971 zullen worden gehanteerd bij de tegemoetkoming in de studiekosten voor leerlingen van het voortgezet onderwijs (uitgezon derd het hoger beroepsonderwijs). De aanvragen hebben voornamelijk be trekking op leerlingen die nog in gezinsverband leven en voor wie kinder bijslag en kinderaftrek genoten wordt. De extra kosten waarvoor de ouders zich geplaatst zien, zijn die van de boeken en leermiddelen en eventueel de reiskosten. De tegemoetkoming voor thuiswonen de leerlingen bedraagt 200 of 100 Hieraan kan een bedrag voor reis kosten worden toegevoegd, indien de leerling naar een school gaat die meer dan 8 km buiten zijn woonplaats ligt. In dat geval wordt 15 per km ver goed tot een maximum van 450,-. Uitgangspunt voor de berekening van de tegemoetkoming is de financiële draagkracht van de ouders. Deze wordt bepaald door het belastbare in komen over 1969 en het aantal kin deren dat op 31 december 1969 ge heel of ten dele ten laste van de ouders kwam. Indien het belastbare inkomen in '69 bijvoorbeeld minder dan 8.400 be droeg, dan is de toekenning 200,- studie en maximaal 450,- reiskos ten voor het eerste en elk volgende hierop rechthebbend kind. Komt het belastbaar inkomen in een hogere klasse 8.400 tot 9-900) dan kan de eerste leerling in totaal maar 550 als tegemoetkoming krijgen. Weer 1500 hoger (tot 11.400) en de bedragen voor leerling 1, 2 en 3 zijn achtereenvolgens f 240,- (reiskosten vergoeding), f 550,- en f 650,- De hiervoor opgestelde regeling kan aangevraagd worden. Trouwens ook de direkteur van de betrokken school zal hierover wel inlichtingen kunnen versohaffen. Indien de leerling niet thuis woont, maar in een internaat of op kamers verblijft, wordt weer een andere be- rekenings tabel toegepast. Hierin is meerde meerkosten van het uitwonen. Bij een belastbaar inkomen van de ouders tot f 8.40,0,- kan elke leerling in het voortgezet onderwijs (uitgezon derd het hoger beroepsonderwijs) in aanmerking komen voor een tege moetkoming van f 1600,-. Bedraagt het inkemen f 8.400,- tot f 9.900,- dan kan de eerste leerling f 1400,- en de tweede en vclgende f 1600,- krij gen. De bedragen bij 3 kinderen in dit onderwijs en een inkomen van f9.900,- tot f 11.400,- zijn respek- tievelijk f 1200,-, f 1400,- en f 1600,-. Bij f 12.900,- tot f 14.400,- inkomen zijn de normen achtereenvolgens 600 900, 1200. 1400 en 1600 guMen. Hoe hoger het inkomen, hoe minder dus de totale tegemoetkoming wordt. Om in aanmerking te kunnen ko men voor een tegemoetkoming in de studiekosten moet de leerling onvoor- In 1969 toonde de detailhandel 'n beeld. Achteruitgang viel, volgens het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waal wijk te bespeuren in de voedings- en genotmiddelenbranche, waar de volume-omzet met 2% afnam en het woordelijk zijn toegelaten. De ge- schiktlieidvnorm geldt niet voor leer plichtige leerlingen. Er is nog een groot aantal aanvra gers, dat in het verleden behandeld is volgens de normen die golden veer bet verkrijgen van een rijksstudieice- lage. Voor hen is een overgangsrege ling entworpen waarbij de verkregen rechten niet worden aangetast. Voor de aanvragers die onder de over gangsregeling vallen, geldt dat het maximaal toe te kennen bedrag voor thuiswonende leerlingen f 500,- be draagt, eventueel vermeerderd met reiskosten. Voor uitwonende leerlin gen geldt een maximaal toe te kennen bedrag van f 3.500,- Bij deze berekening worden in aan merking genomen: - het belastbaar inkomen 1969; - het fiscale aantal afhankelijke, niet aanvragende kinderen op 31 de cember 1969; - de andere aanvragende kinderen in het gezin. De tegemoetkoming zal in 2 ge lijke termijnen worden betaald. De eerste termijn half augustus en de tweede termijn in januari. (Van onze verslaggever) WAALWIJK Behalve de somstijds ongustige cijfers in de industrië le bedrijfstakken is het afgelopen jaar 1969 ook voor het midden- en kleinbedrijf in veel gevallen niet erg gunstig geweest. De Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft enige tijd geleden gegevens gepu bliceerd waaruit blijkt dat de verwachtingen voor het lopende jaar wat hoger gespannen zijn. aantal zelfstandigen terugliep. Ove rigens nam in deze sektor het inko men van de zelfstandige winkeliers, winsten e.d. met 2% toe. De ontwikkeling bij de detailhandel in duurzame en overige goederen was bevredigend: een stijging van de volume-omzet van 3%. Wat de ambachten betreft, wordt een onderscheidt gemaakt tussen bouw-, metaal-, dienstverlenende en overige ambachten. De prijsom- zet bij deze ambachten te samen LEVEN OM TE WERKEN OF WERKEN OM TE LEVEN? De vorige week spraken wij over de kritische groepen in onze samen leving, die protest aantekenen tegen de huidige maatschappijstruc tuur. Dezer dagen maken we de stakingen, mee van de havenarbei der s in Rotterdam: een illustratief voorbeeld van wat er gaande is in onze samenleving. Wat is er gebeurd? Op de T.V. werd verteld, dat er in een reeds jaren geleden verschenen rapport aandacht was geschonken aan de slechte omstandigheden, waaronder men in de havens moest werken: zware arbeid, ongeregelde diensttijden, etc. Na jaren blijkt, dat aan dit rapport weinig serieuze aandacht is ge schonken. En nu krijgt men de rekening gepresenteerd. Als nu maar tucmand denkt, dat je met geld deze nalatigheid kunt afkopen Want die tijd raakt stilaan voorbij. Men vraagt heel wat meer: men eist erkenning van zijn persoon; en men eist werk, dat menswaardig is. De mens pruimt het niet meer om als een soort gebruiksartikel te worden ingezet, ook al levert dat nog zoveel geld op. Hij wil werk, ivaarin hij ontplooiingskansen krijgt; iverk waarin hij tot zijn recht kan komen; werk, waarin hij kan léven. Hij laat zich steeds minder overdonderen door anonieme machten, die vein buitenaf zijn leven beheersen. Hij eist dat het kapitalistisch systeem zich aan hem aanpast en hij weigert zichzelf aan te passen aan het systeem. En met heel zakelijke voorbeelden kan hij onderstrepen, wat hij bedoelt. Hij hoeft maar te wijzen op de oudere werknemers, voor wie vaak geen plaats meer overblijft; hij kan wijzen op de grote, groep, die de hoge spanning niet meer aan kan en uit de band springt. Daaruit alleen al springt de ondeugdelijkheid van het systeem glashelder naar voren. Maar zelfs afgezien van deze excessen groeit met de dag - zij het nog versluierd - het psychisch verzet, ook al hult het zich dan nog in termen van geld en materieel goed: wie luisteren wil kan het dagelijks horen. Wij zullen het kritisch verzet heel ernstig moeten bestuderen; en we zullen eerlijk op zoek moeten gaan naar reële alternatieven: alter natieven, waarin het menselijk geluk norm nummer één wordt. L. van Berkel Gesteund door een meer dan kwart eeuw ervaring, geven wij U vrijblij. vend inlichtingen over o.m. Gazonmaaiers onkruid-, insecten- en ziekten- bestrijding in groente- en bloe mentuin en gazons Meststoffen, zaden, turfmolm en compost SPRANG-CAPELLE Hoofdstraat 37 tel. 04168 - 326 (b.g.g. 474) (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Dinsdagmiddag is door de officiële opening vo i de mode zaak J. Veraa Zn. het hartje van Waalwijk wederom verrijkt met een vernieuwde en modern geoutilleerde winkel. Gistermorgen gingen de deu ren van de nieuwe zaak aan de Stationsstraat 2-4 en van het heringerichte pand aan de Stationsstraat 13-15 voor het publiek open. Door de uitstedigheid van burge meester Teijssen van Waalwijk en de verhindering van de loco-burge meester Van Heeswijk mocht de nieu we wethouder J. van Seters namens het college van b. en w. van Waalwijk zijn eerste officiële daad "en publiek" verrichten. Wethouder Van Seters, die zijn pensioengerechtigde leeftijd bij dergelijke gebeurtenissen overdag als voordeel opnam, vJenste de onder nemers Veraa veel succes in de nieu we opzet. "Hier heb je moed en durf voor no dig. De vader is ermee begonnen, de zoon heeft het overgenomen. Dit is steeg met 7% maar de reële omzet (qua volume) nam niet toe. Het in komen bij de zelfstandigen, winsten e.d. daalde zelfs. Wat de bouwam bachten betreft kwam er een einde aan de sterke groei van de laatste jaren. Het produktievolume is zelfs absoluut gedaald. Bij de metaalam bachten daalde de groei van het produktievolume en werkten de prijsstijgingen in het nadeel van 't inkomen. Toch lopen de resultaten voor de verschillende branches on derling nogal uiteen. Zo werden in het voorgaande jaar bijvoorbeeld de gunstige resultaten vooral ver oorzaakt door de sterke groei in de automobielbranche. Ook voor de dienstverlenende ambachten wordt voor 1970 een ongeveer gelijke ont wikkeling verwacht als de omzet stijging van 3% en de toename van inkomens en winsten van zelfstan digen met 5% in 1969. een riante zaak geworden, waarvoor je. om het bedrijf goed te laten ver lopen, bij de positieven moet zijn. Fn bij het werk van vader en moeder Ve raa en van de zoon is dat inderdaad het geval", aldus sprak wethouder v. Seters tot een optimistische en blijde^ familie Veraa, die vele felicitaties in ontvangst mocht nemen. In het van Cunen overgenomen nieu we pand is op de begane grond (par terre) een geheel gespecialiseerde he- renconfectie-mode ondergebracht. Bo vendien bevindt zich hier een apar.'c shop voor werkkleding zoals ovcc'r-, slagersjassen e.d. In de eerste etage, welke behalve door een brede tnap ook met een lift te bereiken is, treft men een uitgebreid assortiment vrije- tijdskleding aan, voor zowel tieners vanaf 14-15 jaar als voor oudere rer- sonen. Ook is hier een boetiekachtig hoekje ingericht. Voor de koopbjstige jongens en meisjes en dames cn he ren zijn gelijkvloers 5 en op de eerste verdieping 7 paskamers gemaakt. In het andere heropende pand heef' de N.V. Veraa, waarvan (zoon) C. Veraa direkteur is, zich gespeciali seerd in kleuter-, jongens- en meisjes- confectie en -modes voor ongeveer 2 tot 16-jarige. In beide panden is bet interieur grondig vernieuwd, is op nieuw geschilderd, is vloerbedekking aangebracht en is volgens de eige naar een warmere sfeer gecreërd. De modezaak Veraa heeft 'n personeels bestand van 12 vaste krachten.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5