In wegvervoer is concentratie merkbaar WAALWIJK Er komt steeds meer onrust in Nederland Pas op voor kolendamp Bij Eeuwfeest Roode Kruis: Santenkraam en tehuis-aktie Chr/stof/e Stassar ALS HET STOOKSEiZOEN WEER BEGINT -'s-HERTOGENBOSCH.e.o. s-HERTOGENBOSCH.e.o.' 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 10 SEPTEMBER 1970 6 7 Biljarten Een begrip voor stijlvolle disgenoten. Brillenmode - Brillenspecialist „ALL-IN" SERVICE op BRILLEN GRATIS BRILVERZEKERING CONTACT- en SERVICE-ADRES VAN BOXTEL HOORAPPARATEN Schijnbare tevredenheid Ook de gaskachel kan gevaar opleveren SALON HOMBERGEN Sprang-Capelle (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De bedrijf stak expe ditie 'en transport wordt in Nederland gekenmrekt door een groot aantal be drijven, waarvan er duizenden slechts over één wagen beschikken. Hierte genover staat het vaak meer gespecia liseerde en gecombineerde geregeld vervoer dat plaatsvindt op vaste tra- jekten, vastgestelde dagen en soms zelfs volgens dienstregeling. In het wegvervoer is momenteel een tendens merkbaar naar schaalvergro ting en specialisatie. Het percentage van ongeveer 20 procent dat nu in samenwerkingsvormen verenigd is, zal in de toekomst nog belangrijk toe nemen. In het ongeregeld vervoer werkten in 1969 in de regionale sa menwerkingsverbanden ca. 720 ver voerders (62.565 ton) samen. Deze samenwerking ontwikkelt zich van wege het uiteenlopend karakter van deze groep bedrijven vrij langzaam; zijn beoogt vooral de vervoerstoppen en -dalen ibij de ledenondernemers op te vangen. Het geregeld vervoer maakt via het nog uit te breiden net van vervoers- centra, waarbij vrijwel alle 1500 bode en lijndiensten aangesloten zijn, een belangrijke ontwikkeling door. Door het afhaal- en bestelwerk in de ste den en de regio door de vervoers- centra te laten verrichten kan dit meer geconcentreerd plaatsvinden. Deze centra hebben onder meer aanzienlij ke administratieve vereenvoudigingen veroorzaakt en trekken verder extra vervoer aan voor hun leden door het vervullen van opslag- en distrübutie- funkties. Het ongeregeld vervoer, met name dat van grote zendingen, wagenladin- r J. K. VERHULST (Uw juwelier met het klokkenspel) Grotestraat 260 WAALWIJK telefoon 34681 GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar G. Bruurmijn-Greve vierde vrijdag haar 50-jarig huwe lijksfeest. Tijdens de druk bezochte receptie werd de heer (77) en me vrouw (72) Bruurmijn o.a. door de buurt een fraai cadeau aangeboden. Het nog in goede gezondheid verke rende gouden paar heeft 3 kinde ren. De heer Bruurmijn heeft lange tijd in de schoenindustrie gewerkt. BREISHOW Maandagavond vond in het Lido een show van gebreide kleding plaats. De vesten, truien, jurken en pakjes zijn gemaakt in het confec- tie-atelier van de BLIZO, de blin denzorg te Engelen. De lappen daarvoor zijn door de blinden op machines gemaakt. De mannequins toonden de collectie voor de komen de winter. Zo werden onder meer geshowd jurken, deux-pièces in al le mogelijke kleuren en motieven, jumpsuits, broekpakken, over- gooiers, enz. Ook bij de kinder- de meisjes- en de jongenskleding wer den kwaliteitsprodukten getoond. Naast de mini- en midi-modellen was de lengte van de dameskleding in het algemeen tot net op de knie. P.V. DE POSTDUIF Zondag 6 september hield deze Waalwijkse postduivenvereniging 'n wedvlucht met oude en jonge dui ven vanuit St. Ghislain. De uitslag bij de oude duiven luidt: J. Merkx 1 25 43; V. Smid 2; A. Bakkere 3 24; J. v. Beek 4; Th. Reu. ser 5 8 41; C. v. Bijnen 6 26; J. Timmermans 7; H. Knippels 9 10; J. de Jong 11 27; A. Rekkers 12 30 39 45; Avontuur 13 38; H. Schafer 14; J. Wellens 15 22; Joh. C. Verhagen sr. 16; W. Snels sr. 17; A. Leytens 18 21; M. v. d. Heuvel 19 42; A. v. Baardwijk 20 23; J. Bierings 28; J. Selders 29; Groeneveld 31 35 40; Fr. v. Gerven 32; M. Roomer 33; J. Korthout 34; A. Vermeer 36 37; C. Pullens 44. Uitslag jonge duiven is: M. Avontuur 1 53; Groeneveld 2 5 15; Adriaanse 3 59 65; H. Pullens 4 48; J. Wellens 6; Joh. C. Verhagen sr. 7 14 18 61; J. de Jong 8 9; J. Leijtens 10 32 35; J. v. Bladel 11; J. Verhagen jr. 12; H. Schafer 13 21 24; J. Bierings 16 43; M. Roomer 17 22 45; A. v. Huiten 19 20 51; C. v. Gelder 23; B. v. Riel 25 42; J. Ha mers 26; Duivekam 27; Fr. v. Ger ven 28 41; J. v. Schaik 29; L. v. Son 30 40; V. Smid 31 33; P. de Laat 34 50 56; J. Biekens 36; W. Snels sr. 37; J. Biekens 38; J. Selders 39; J. Didden 44; Ed Schoemans 46 49; J. Merkx 47; L. Reinders 52; A. Rek kers 54 55 57 60; C. Pullens 58; J. Timmermans 62; Leo v. Zon 63; A. Vermeer 64. Zaterdag 5 september vlogen de jonge duiven vanuit Chateroux. De meldingen waren: J. de Jong 1 10; J. Hamers 2 5; Fr. Verhoeven 3 11; J. v. Bladel 4; H. Knippels 6; H. Schafer 7; W. Snels 8; L. v. d. Heuvel 9. AFSCHEID N.K.O.V. De in Waalwijk woonachtige D. van Oss van Buren heeft maandag middag in Den Bosch afscheid geno men als penningmeester van de af deling bisdom Den Bosch van het Nederlands Katholiek Onderne mers-Verbond. Hij heeft deze funk- tie in de diocesane middenstands bond 22 jaar lang vervuld. De waar dering van de zijde van distriktsbe- stuur en landelijk bestuur bleef dan ook niet achterwege. DAMES-BASKETBALL Basketballvereniging WSC heeft al enkele weken een damesteam in training. Deze training viel echter op een on gunstig tijdstip. Daarom is deze verplaatst naar de zaterdagavond van 19.00 tot 20.00 u. in de Taxandriahal. Zijn er dames van 15 jaar en ouder die interesse hebben, kom dan eens aan bij de training óf vraag inlichtingen bij de heer van Reenen, Prof. Krabbe- straat 5, Waalwijk. - Ir. J. W. Wellen, direkteur-gene- raal van de landbouw heeft tijdens de officiële opening van de veiling Westland-Noord gezegd dat de con centratie van veilingen zich krachtig zal moeten voortzetent. Hij memo reerde da in Brabant nog 11 veilin gen bestaan met een omzet van 86 miljoen, hoewel hier de wil tot redu ceren wel aanwezig is. "In de toe komst zal men moeten komen tot een 8 a 9 veilingen in Nederland, of iets meer", zo verklaarde ir. Wellen. gen en ondeelbare ladingen, kan niet of nauwelijks via de vervoerscentra worden geleid op grond van prakti sche en economische bezwaren. De concentratie-tendens zal zich heel sterk doorzetten. De mogelijkheden van luchtvervoer via een centraal ge legen vliegveld in Noord-Brabant worden momenteel uitvoerig bestu deerd en doorgenomen. HOEFIJZERTOURNOOI Op 11, 12, en 13 september wor den weer de wedstrijden georgani seerd van het Hoefijzertournooi. Dit jaar beleven we daarvan het eerste lustrum. Eens te meer voor de ver eniging O.O.G. de plicht om dit uit zonderlijk tournooi onder de aan dacht te brengen, aan alle sport liefhebbers van de biljartsport. Het tournooi zal weer warden verspeeld in drie spelsoorten, te weten: kader, bandstoten en driebanden. De deel nemers die zullen zorgen voor fraaie en spannende partijen zijn de vol gende heren: W. Soeterboek, Kaatsheuvel A. Verboun, Ammerzode R. Beks, Eindhoven A. v. Asten, Drunen K. Dekkers, 's-Hertogenbosch G. J. Verhagen, 's-Hertogenbosch L. v. Cromvoirt, Waalwijk W. v. Cromvoirt, Waalwijk De aanvangstijden zijn op vrijdag 19.00 uur, zaterdag 14.00 uur en zondag 15.00 uur. Waarna de finale omstreeks 18.00 zal plaats vinden. Heren biljartliefhebbers een mooie gelegenheid voor het begin der com petitie '71 eens te kunnen genieten van mooie sport in café 't Hoefijzer. Adres: J. Hoevenaar, Grotestraat 31, Waalwijk. - De regering heeft een wetsont werp ingediend om de verkiesbaar heid (passief kiesrecht) te stellen op 21 jaar en het recht cm te stemmen (aktief kiesrecht) op 18 jaar. - Prins Claus opende maandag te Rotterdam een studieweek gewijd aan verkeerskunde en veiligheid, waaraan 600 personen deelnamen. - Uit het Rijksmuseum is een oude vaas gestolen ter waarde van 20 dui zend gulden. OSOOIO 0*0 OJO OSO 0*00*00*00lö0»0*00i^ Brillenspecialist - Stationsstraat 54 Waalwijk - Tel. 32648 GSÖOtOOÏÖÖÏOOSO 050040 OtOGSQXy Het zou erop kunnen lijken dat lie slechts kleinigheden zijn, maar in wezen betekenen alle ongeregeldheden een confrontatie met de werke lijkheid. Zo wordt in dit binnenlands weekoverzicht gesproken over rellen in Amsterdam en Den Haag, de onrust in metaal en havens, de vraag of ook de bouwvakkers tot hogere looneisen over zullen gaan en de stijging van de kosten van het levensonderhoud. De onrust in ons land neemt steeds meer toe, in weerwil van het feit, dat we toch allemaal in een rede lijke welstand leven. Men zou ver wachten dat in zo'n toestand de be volking van een land tevreden is, maar in ons land en trouwens in Elk jaar, wanneer het stookseizoen weer is begonnen, lezen we weer die kleine berichtjes in de courant, dat er hier en daar weer enkele mensen zijn overleden door kolendamp. Het lijkt wel alsof de men sen te nochalant zijn, want naast deze berichtjes in de couranten, wordt er toch ook steeds weer gewezen op de gevaren, die ons bij het stoken bedreigen en waar we op moeten letten om deze gevaren te keren. We mogen nooit vergeten, dat we met die heerlijke en gezellige ver warming in wezen ook een groot gevaar in huis halen. Dit gevaar schuilt heus niet alleen in het feit, dat er een brandend ding in huis staat, dat onder ongelukkige om standigheden aanleiding tot brand kan zijn. Meestal letten de gebrui kers daar wel goed op en boven dien zijn de moderne verwarmings installaties wel zo geconstrueerd, dat het gevaar van brand betrekke lijk gering is. Een yeel groter, sluipend gevaar schuilt in de ontwikkeling van kool- monoxyde, beter bekend onder de naam „kolendamp". Het is een nare sluipmoordenaaar, die ons meestal overvalt, wanneer we slapen en ons van geen kwaad bewust zijn. Het gevaarlijkst is de situatie, wanneer er gestookt wordt, terwijl het buiten niet zo koud is. Meestal gaan we stoken als er zich in het najaar een paar natte, kille dagen voordoen, maar even later kan het weer omslaan en kan het aangena mer weer worden, maar dan laten we de kachel niet uitgaan, die blijft dan (bijna vergeten) zachtjes door sudderen en dan komt het gevaar van kolendampvergiftiging om het hoekje kijken. Een en ander hangt samen met de schoorsteentrek. Is die trek goed, dan verdwijnen alle dampen van de kachel via de schoorsteen naar bui ten en is er geen probleem. Is die trek slecht, dan loopt men een goe de kans, dat die dampen niet via 't sohoorsteenkanaal wegtrekken maar in de kamer komen en dan is het mis. Ook al is onder normale om standigheden uw schoorsteentrek uitstekent, dan bestaat toch altijd dat gevaar. Want wanneer de tem peratuur buiten niet laag genoeg is om een goede natuurlijke trek te doen ontstaan, bestaat de mogelijk heid, dat er kolendamp in uw ka mer dringt. Bovendien wordt, wan neer net buiten niet erg koud is, de kachel juist dikwijls getemperd waardoor de verbinding met de schoorsteen voor een belangrijk deel wordt afgesloten. Als dan ook al de trek aanzienlijk minder is, is RUIME PERSONEELSBEZETTING EEN MINIMUM AAN WACHTTIJD Dames- en Heren-coiffure Parfumerie - Bijouterie Markt 11 Waalwijk Telefoon 32477 Geopend van 8.00 tot 19.00 u. Vrijdagavond tot 21.00 u. Zaterdags tot 18.00 u. 's Maandags de gehele dag gesloten. Tijdens de vakantie normaal geopend. er helemaal geen afzuiging meer en is de kans zeer groot dat de gassen in de kamer komen. Heeft men, omdat het niet koud is, ergens in de kamer een raam open 9taan, dan verdwijnen veel schadelijke gassen nog naar buiten. Maar houdt men alles lekker pot dicht, dan gaat het mis. Sluit uw kamer daarom ook niet hermetisch af, maar laat altijd ergens een klein raampje open. Dat -is als het ware uw veiligheidsklep! Velen denken, dat men slechts door kolendamp bedreigd kan wor den, wanneer men een kolenkachel stookt. Dat is niet juist, want ook een gaskachel op aardgas, kan ko lendamp veroorzaken in weerwil van het feit, dat er zich in aardgas geen koolmonoxyde bevindt. Deze kolendamp kan namelijk ontstaan bij een onvolledige verbranding en daar schuilt het gevaar. De nisbus van een schoorsteen die bedoeld was om er een kolenkachel op aan te sluiten is meestal 110 millimeter in doorsnee. De aansluiting van veel - Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus zal op zaterdag 19 september de grote Nationale Paardententoon- stelling van de Koninklijke Vereni ging 'Het Nederlandsche Trekpaard' te 's-Hertogenbosch bezoeken. Ver der zal op deze tentoonstelling een groot aantal autoriteiten uit binnen- en buitenland van hun belangstelling blijk geven, waaronder de Commissa ris der Koningin in de provincie Noord Brabant, de Minister van Vis serij en Landbouw en de Ambassa deur van Duitsland. Voorts staat nu al vast dat een 12-tal landen verte genwoordigd zullen zijn, n.l. België, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Oos tenrijk, Duitsland, Italië, Zweden, Engeland, Amerika. Chili en Zuid- Afrika. gasconvertoren is echter 100 milli meter met als gevolg, dat zo'n buis in de nisbus zwemt. Als gevolg van de ruimte kan er dan valse trek ontstaan, met als gevolg onvolledi ge verbranding en kolendamp! Let er dus op, dat de convector pre cies op de nisbus (schoorsteen) aan sluit. Het is van levensbelang RODE-KRUIS NIEUWS Dinsdag 1 september hield de Wel fare van de afdeling Waalwijk in 't Groene-Kruis gebouw te Sprang- Capelle de tradionele zomerdag. De ze wordt elk jaar gehouden voor die dames en heren, welke door een medische beperking aan huis gebon den zijn en creatief werk verrich ten iten bate van het Roode-kruis. Bij afwezigheid van de leidster, me vrouw Overweel, werd de opening verricht door een bestuurslid, me vrouw M. de Beer. Zij heette alle gasten hartelijk welkom en in het bijzonder mevr. v. Prooyen, en wenste hen een genoegelijke dag toe. Op het programma van die dag stond, naast diverse traktatie, de vertoning van 'n film over Sprang- Capelle zoals het twintig jaar terug was. Dhr. Driessen heeft hierbij zijn belangeloze medewerking ver leend, waarvoor hij beloond werd met een fraaie vaas, gemaakt door een van de gasten. Daarna heeft mevr. v. Rijsbergen voor de gasten leuke bekende liedjes gezongen, hetgeen zo goed beviel dat er spon taan werd meegedaan. Om vier uur heeft een van de Wel fare-werksters mevr. v. Rijsbergen bedankt voor haar gezang en gi taarspel en ook haar iets aangebo den van hetgeen door de gasten gemaakt was. De gasten werden te vens bedankt voor hun aanwezig heid en vooral voor het zonnige hu meur en de goede sfeer die zij met elkaar hadden weten te scheppen. De collega Welf are-werksters wer den ook hartelijk bedankt voor het vele werk wat zij verzet hadden en vooral voor de fijne teamgeest. Be dankt werden ook de beide Groene- kruis zusters voor de medewerking en de inwoning van één dag. De jubileumaktie van de afdeling Den Bosch en omstreken ten bate van een nieuwe 'behuizing voor het Roode Kruis komt rondom het aanstaande weekeinde op een hoogtepunt. Het grote jeugdfeest Santenkraam in de Brabanthallen begint op vrijdag 11 september om 16.30 uur en duurt tot 21.00 uur. Op zaterdag en zondag is Santenkraam geopend van 11.00 tot 21.00 uur. Honderden jongelui zullen op 12 en 13 september in een bliksemaktie dui zenden loten gaan verkopen. C/> o> veel andere landen ziet men het te gendeel. Nu kan zeker niet gezegd worden, dat er hier sprake is van een onte vredenheid onder de gehele, of een groot deel van de bevolking. Het gaat in wezen om kleine groepen. Dat zagen wij bij de rellen in Am sterdam en dat zagen we eveneens bij het bezoek van de Indonesische president, Soeharto, aan ons land. Het waren de Zuidmolukkers en 'n aantal extreem linkse groepen, die, klein in aantal, zorgden voor een moeilijke toestand, waarbij Den Haag wel een belegerde vesting leek. De Tweede Kamer discussieerde twee dagen over de handhaving van de openbare orde, maar een en an der blijkt toch een moeilijk pro bleem te zijn en te blijven. De stakingen op de scheepswer ven, die later oversloegen naar de havenbedrijven en die aanvankelijk veroorzaakt werden door een onre delijk -verschil in beloning tussen vaste krachten en personeel via koppelbazen aangetrokken, resul teerde in een gesprek tussen bon den en werkgevers, waarbij de vak bonden de eis stelden dat men kwam tot een loonsverhoging van 25,- per week en een uitkering in eens van 400,-. De bonden zijn van mening, dat de Nederlandse economie best een stootje kan heb ben. Zij beperken zich in de eis van 400,- ineens niet alleen tot de me taalnijverheid en havenwerkers, maar zij wensen deze uitkering ook voor diverse andere bedrijfsgroe pen, waarin in totaal meer dan een miljoen mensen werken. De overheid maakt zich over deze nieuwe loongolf ernstige zorgen. De werkgevers zijn bereid tot con cessies, doch slechts in die sectoren waar de lonen sccheefgetrokken zijn als gevolg van het optreden van koppelbazen. Ook in de bouw, waar momen teel loononderhandelingen zijn ge start, zal de kwestie van de 400,- ineens een rol gaan spelen. Wat hiervan de gevolgen zullen kunnen zijn is nog niet te overzien. De bouw, waarin ongeveer 300.000 mensen hun brood verdienen, is Nederlands grootste bedrijfstak. In de havens heerst ernstige on rust, omdat daar een aktiegroep ak tief is, die inplaats van 25,- per week loonsverhoging niet minder dan 75,- per week verlangt. Zo lang aan deze wens niet is voldaan, trachten zij de stakingen in de ha vens voort te zetten. Er zijn echter veel havenarbei ders, die zich hier niet bij wensen aan te sluiten en die het werk wil len hervatten. De politie heeft werkwilligen reeds bescherming toegezegd. Wanneer men niet spoedig tot el kaar kan komen, zal de arbeidson rust in ons land in de komende we ken zeker toenemen. Het prijsindexcijfer van de ge zinsconsumptie, zoals dit maande lijks d(H)r het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1964 100, is gestegen van 132,3 op midden juli, tot 133,5 mid den augustus 1970. Dat betekent dat de kosten van levensonderhoud al weer hoger zijn geworden. Verge leken bij augustus 1969 was er spra. ke van een stijging van 5,4 punten in een jaar. Een duidelijk bewijs, dat we de inflatie nog steeds niet kunnen keren. Schiphol verwacht op zaterdag 3 en zondag 4 oktober duizenden ver zamelaars van luchtpostzegels en vliegbrieven. In het Stationsgebouw van Schiphol wordt in de grote zaal, genaamd de Wijde Wereld, een ten toonstelling georganiseerd van lucht postzegels en historische 'brieven. Le den van de Nederlandse Vereniging van Aero-Philatelisten "De Vliegen de Hollander" tonen er collecties van de interessante pionierstijd der lucht vaart, van beroemde oceaanvliegers, van KLM-recordvluchten (Pelikaan, Uiver), van de moderne ruimtevaart (officiële raket-post) en curieuze an sichtkaarten uit de begintijd van de luchtschepen en zeppelins.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 6