vaalwijkse en UnqstRAAtse couraiu Ruilverkavelingsgebied „Z.A.K.-Beneden Donge bevordert ontsluiting en waterbeheersing Hoe laat is het? Kijk op uw Prisma horloge 1 Stassar vmtk Buitenlandse werknemers veroorzaken grote druk op arbeidsmarkt VAN MIL I I SA^1 „SE STER" Re Pruikenmode voor Herfst en Winter 1970 Appelbeignets Slagroom- borstplaat nj Ook voordeel voor recreatieve ontwikkeling Vebateringen ruilverkavelingsgebied ,Zuiderafwateringskanaal-Beneden Donge' In maandverslag Gew. Arbeidsbureau Uitvoering is afhankelijk van grondeigenaren Ontwatering Ontsluiting PRISMA BUI* HORuooes Stationsstraa Na afsluiting Haringvliet Grotere bedrijven Café - Restaurant Kostenraming Bezwaarschriften „Zidewinde" Waalwijk RKC-jeugd ontmoet Brabants selektie- team Nog eens 1/3 deel schoenindustrie zal verdwijnen Sanering Ontslagen Vraag en aanbod DONDERDAGAVOND 10 SEPTEMBER 1970 93e JAARGANG No. 73 De tcho ,\n Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 >.kwrt. p.post ƒ4.75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tariel Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgerichi 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04irt7-2<K)*2 Telegram-adres: ..Echo'' WAALWIJK - Het ruilverkavelingsplan voor het gebied "Zuiderafwateringskanaal Beneden Donge", dat de zer dagen verschenen is, is het resultaat van drie aanvragen, welke door het waterschap "Zuiderafwaterings kanaal" (1954), de gemeente Sprang-C apelle (1964) en het waterschap "De Beneden Donge" (1961) zijn in gediend. Rechtstreekse aanleiding tot deze aanvragen vormde de slechte waterbeheersing in het gebied. Boven dien zal door de afsluiting van het Haringvliet de waterstand 'n verandering ondergaan, die aanpassing nood zakelijk maakt. De Centrale Cultuurtechnische Commisie uit Utrecht en Gedeputeerde Staten van Noord Bra bant stemden in met een ruilverkavelingsplan voor een oppervlakte van ongeveer 9400 ha, waarin ondere an dere een aantal oude ruilverkavelingen wederom zijn opgenomen. Dit plan, dat thans ter visie ligt op o.a. de se cretarieën i>an de gemeenten Loon op Zand, Sprang-Capelle, Waalwijk en Waspik, zal binnenkort bij de grondeigenaren van het gebied in stemming worden gebrachc. Het te verkavelen gebied is bodem- kundig gezien voor de helft opge bouwd uit zandgronden. Circa 1/4 deel bestaat uit klei, dat zich tenge volge van de St. Elizabethsvloed in 1421 op de veengronden heeft afge zet, terwijl de veengronden ongeveer 13% van het bodemoppervlak uitma ken. Benoorden de weg Raamsdonk-Waal- wijk is het bödemgebruik bouwland, grasland en 'boomgaard; de in het noordwesten gelegen kleigronden bin nen 't ruilverkavelingslblok zijn over wegend als grasland in gebruik, even als de gronden op de overgang tus sen zand en veen. Waterstaatkundig 'behoort het ruil- verkavelingsgöbied tot drie water schappen De Donge, Het Zuideraf wateringskanaal en de Binnenpolder van Waalwijk. Een gebrekkige peil- beheersing en het ingewikkelde af wateringssysteem zijn er de oorzaak van, dat een vlotte waterafvoer be lemmerd wordt, waardoor 30% van de gronden regelmatig en ca. 80% vrij dikwijls met wateroverlast hebben te kampen. De belangrijkste doorgaande verbin dingen, die het gebied ontsluiten wor den gevormd door rijksweg 27 (Bre- da-Gorinchem) en de nieuwe provin ciale weg (de zgn. Maasroute). De in terne ontsluiting vindt in hoofdzaak plaats door middel van een stelsel van verharde wegen, die de dorpskernen met elkaar verbinden. Voor een effi ciënte landbouwkundige ontsluiting worden de thans beschikbare wegen onvoldoende geacht. De verkavelings toestand laat veel te wensen over. Slechts 10% van de bedrijven is goed verkaveld. De overige hebben 5 of meer kavéls, die voor de helft onre gelmatig gevormd zijn. Circa 70% van alle cultuurgrond ligt op meer dan 2 km afstand van de bedrijfsge bouwen. edelBtaal herenhorlog* met datum, waterdicht 100.- (edelataal herenhorloges reeds vanaf 80.-) JUWELIER Het ontworpen ruilverkavelingsplan is gebaseerd op de situatie, die na af sluiting van het Haringvliet zal ont staan. Hoeivel in de ruilverkaveling in het algemeen het accent valt op de agrarische ontsluiting, vragen de be staande en geprojecteerde verkeers wegen bijzondere aandacht. De gron den, die nodig zijn voor de aanleg er van, zullen aan het Rijk (autosnelweg Tilburg-Giessen) resp. aan de provin cie (weg Oosterhout-Kaatsheuvcl) werden toegewezen. De aan te leggen plattelandswegen (ruim 35 km) zullen al naar gelang hun betekenis voor de ontsluiting in breedte variëren van 2,5 m tot 5,5 m. Het plan voor de waterbeheersing vcorziet in de bouw van een nieuw gemaal aan het Keizersveer, dat een 9-tal bestaande gemalen zal kunnen vervangen. Teneinde de lozing via dit i nieuwe gemaal te 'kunnen doen plaats- vinden, zal onder andere de bij Sta- tendam af te dammen rivier de Donge via een kanaal met het Zuiderafwate ringskanaal gekoppeld worden. In ruilverkavelingsverband zal wer den gestreefd naar verbetering van de bedrijfsgrootte zoncdig gecombineerd met verplaatsing van bedrijven. Dit zal mogelijk zijn. omdat na verwezen lijking van de plannen tot watervrij- maken tot nu toe onbewoonde gebie den voor 'bedrijfsvestiging beschik baar komen. Daarnaast bestaat voor landbouwers de mogelijkheid te solli citeren naar een centrum van ca. 200 ha, geschikt voor de vestiging van ca. Nieuwkuyk - Tel. 04168-2351 Voor uw .bruiloften en feesten Zalen van 20 - 700 personen In het winterseizoen speciale prijzen Ruime parkeergelegenheid 100 intensieve bedrijven, in de pol ders ten westen van de Capelse Vaart en Bovendekerk. Het ontworpen landschapsplan gaat ervan uit, dat de bestaande heggenbe- plantingen grotendeels in de toekom stige kavelindeling zullen worden in gepast. Een gebied ten westen van Waalwijk zal als landsc'.iaps- en na tuurreservaat gehandhaafd blijven. De verbetering van de landbouwkun dige ontsluiting zal tevens voor de ontwikkeling van het toerisme van be lang zijn. In het plan zijn ten behoeve van de recreatie ook voorzieningen voor de sportvisserij onder andere langs het Oude Maasje en de Bergse Maas opgenomen. Voorts zijn tal van picknick plaatsen en parkeerhavens op daartoe geschikte plaatsen geprojec teerd. Plannen voor recreatieve ont wikkeling van het „Loonse Hoekje" zijn nog niet in een vergevorderd stadium, aangezien in 't planologisch overleg nog geen definitief standpunt werd bereikt. WAALWIJK - Door de uitvoering van het in het zojuist versche nen rapport voor de ruilverkaveling Zuiderafwateringskanaal-Bene den Donge beschreven plan van voorzieningen zullen in het ruilver kavelingsgebied aanmerkelijke verbeteringen tot stand worden ge bracht: - De verbetering van de ontsluiting, de waterbeheersing en de verkaveling za'l de concurrentiepositie van de in dit blok ge vestigde land- en tuinbouwbedrijven aanmerkelijk versterken. De rentabiliteit van het 'land- en tuinbouwbedrijf zal stijgen. Verdergaande mechanisatie en rationalisatie zullen mogelijk worden. - De ruilverkaveling zal de tuinbouw nieuwe impulsen geven en de mogelijkheid tot nieuwe ontwikkelingen. - De in het ruilverkavelingsplan opgenomen mogelijkheden tot boerderijverplaatsing maken de samenvoeging van percelen en de verkorting van de afstand tussen bedrijfsgebouw en kavel in sterke mate mogelijk. Zonder deze verplaatsingen zou de sa menvoeging en afstandverkorting slechts op bescheiden wijze kunnen worden doorgevoerd. - Door de te verplaatsen bedrijven op een verantwoorde grootte te brengen wordt medegewerkt aan een. meer economische be- bedrijfsvoering. - Door de toepassing van ruilverkaveling kunnen de aanpassings- werken in het kader van het Deltaplan op een economische wij ze worden gecombineerd met de werken ter verbetering van de waterbeheersing. - De opzet van dit ruilverkavelingsplan is gebaseerd op de hoog watervrijmaking van het gebied. De hoogwatervrijmaking en de ruilverkaveling dienen hand in hand te gaan. - In het plan zijn voorzieningen opgenomen, die voor de recrea tie van belang zijn. Op deze wijze zal het agrarisch gebied zijn bijdrage kunnen leveren ten behoeve van de vrijetijdsbesteding. - Het ruilverkavelingsplan voorziet in het veiligstellen van enige bijzondere landschappen. Voorts is een passend landschapsver- zorgingsprogramma opgesteld. In dit landbouwgebied, dat gelegen is tussen enige zich snel ont wikkelende industrieplaatsen, zal de landbouwfunktie dominant blij ven. De inrichting van dergelijke gebieden moet op die funktie wor den afgestemd. Om de totstandkoming van deze ruilverkaveling te bevorderen moeten die maatregelen worden genomen, die zullen lei den tot een tijdige stemming over dit voor de streek zo belangrijke projekt. Door de Cultuurtechnische Dienst is een begroting van kosten voor het totaal der geprojecteerde werken op gemaakt, die op een bedrag van 50.8 miljoen sluit. Wanneer de plannen doorgang vinden, zal circa 15,5 miljoen ten laste van de eige naren komen. Door belanghebbende derden zal een bedrag van ruim 2,8 miljoen betaald moeten werden. In 't tctaal van de begrote kosten zal het Rijk bij een gunstige uitslag van de tc houden stemming een bijdrage van 64% (d.i. ruim 32,5 miljoen) toe zeggen. De beslissing ever de uitvoe ring van het plan ligt thans in handen van de betrokken eigenaren. Belanghebbenden kunnen binnen een maand na de kennisgeving dat de stukken ter inzage zijn gelegd bij Ge deputeerde Staten bezwaren tegen dit plan indienen. Dit College stelt daar na de blokgrens, het plan van wegen en waterlopen, het landschapsplan en de toewijzing van percelen aan open bare lichamen voorlopig vast, daarbij zonodig rekening houdende met de ingediende 'bezwaren. Gedurende de tijd, dat het plan ter inzage ligt, wor den één of meer informatieve bijeen komsten belegd. De eerste van deze informatieve bij eenkomsten is vastgesteld op donder dag 1 oktober 1970, 9.30 uur in ge bouw Zidewinde te Sprang-Capelle en 14.30 uur in café-restaurant Mu sis Sacrum te Dongen. Later heeft on der leiding van een lid van Gedepu teerde Staten de stemming plaats. Stemgerechtigde zijn zij. die bij het Kadaster als eigenaar bekend staan. Reeds nu hebben wij de nieuwste mode-pruikjes voor het komende Herfst- en Winterseizoen zowel in kunstvezel als echt haar uit binnen- en buitenland en alle kleuren (ook grijs-tinten) in onze Haarboetiek voor U voorradig. Komt U geheel vrijblijvend eens kijken. Dames- en Herenhaarwerken Grotestraat 174 telefoon 04160 -32623 Wanneer de ruilverkaveling is aan- gcnomcn% benoemen Gedeputeerde Staten een zgn. Plaatselijke Commis sie uit de streek. Deze commissie heeft de verantwoordelijkheid voor de uitvoering en werkt bovenbedoeld plan uit, waarna het door Gedepu teerde Staten definitief wordt vast gesteld. Vrijdagavond 11 september a.s. speelt de Hoofdklasse-jeugd van KKC voor de tweede maal een licht- wedstrijd tegen het Brabants selek- tieteam voor A-junioren. De vorige ontmoeting, die enkele maanden geleden plaatsvond, ein digde in een 13 nederlaag voor de RKC-junioren. De mogelijkheid op oen beter resultaat is zeker aanwe zig; het RKC-team heeft zich onder bekwame leiding van Rini van de Leur intensief op de competitie voorbereid en de eerste wedstrijd bij RBC in Roosendaal werd in winst omgezet. Iedereen, die deze wedstrijd wil aanschouwen, is van harte welkom op het RKC-terrein. De aanvang is 19.00 uur. Rest nog te vermelden, dat in het selektie-team ook 2 RKC- spelers zijn opgesteld, te weten A. v. Dijk en Fr. v. d. Pennen (Van onze verslaggever) WAALWIJK „De buitenlandse arbeidskrachten zijn in de maand augustus een bijzonder accent op de arbeidsmarkt geweest. Er waren meer dan 100 aanvragen, waarvan er al meteen 50 teruggenomen wer den omdat door de betrokken bedrijven de huisvesting voor deze men sen nog niet kon worden gerealiseerd. Er resteert dan een aanvraag van 58 buitenlandse werknemers, te weten 23 mannelijke Yoegoslaven, 11 Yoegoslavische meisjes, een 15-tal Turken en een aantal Marokkanen. De aanvragen zijn hoofdzakelijk afkomstig van de schoen- en lederbe- drijven en verder verspreid van een drietal overige bedrijfstakken. De Belgische grensgangers buiten beschouwing gelaten, blijft de druk op de markt van buitenlandse arbeidskrachten bijzonder groot.'" Met deze woorden accentueerde de heer A. Maas, direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Waal wijk dinsdagmiddag de situatie op de arbeidsmarkt. Hij deed dat te midden van de door burgemeester Stieger van Drunen voorgezeten Commissie van Advies van het Ge westelijk Arbeidsbureau Waalwijk, waarin eveneens dinsdagmiddag twee nieuwe leden geïnstalleerd werden. Het zijn mej. Stokwielder, vertegenwoordigster van werkne merszijde en de heer Van Berken- sleyn, vertegenwoordiger van werk geverszijde. GAB-direltteur A. Maas zei verder dat bijzonderheden op de arbeids markt zich heden ten dage vooral afspelen in de schoenindustrie. De sanering in deze schoennijverheid zet immers voort en op grond van verrichte onderzoekingen zijn be paalde wetenschappelijke voorspel lingen gedaan waardoor op den duur en de heer Maas noemde het tijdsbestek 10 jaar, nog wel eens éénderde deel van de werkgelegen heid in de schoenindustrie op zal kunnen gaan aan sanering. „En daar de schoen 30% van de totale werk gelegenheid is, kan dus 10% van de ze totale werkgelegenheid aange tast worden", memoreerde hij. Daar entegen bedraagt de uitbreiding in de metaalsektor ongeveer 10 tot 15%, zodat een soort balanssituatie zal ontstaan. De h,eer Maas bena drukte echter dat momenteel het werkelijk tekort nijpend is en men r.Qg lang niet is waar men zijn moet. luchtig bladerdeeg, gevuld met appel, gebakken in boter en daarna door kaneelsuiker gehaald, mmmheerlijk onze specialiteit -f.rf 11ft /Jk J ff/"V i i i V» I i k >1 V» 9 V GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160 -32312 Ingaande op "*e berichten van de laatste tijd over bedrijfssluitingen, werktijds ver korting en ontslagza ken zei de heer Maas dat men over de ontslagen niet te negatief hoeft te zijn: „Het zijn niet de grootste drama's daar er ruime werkgelegen heid is. Toch blijft elk ontslag een grote, en in het persoonlijke leven zelf een aanzienlijke moeilijkheid, dje echt wel onder ogen gezien wordt. Ondanks het overleg dat ge woonlijk plaatsvindt, is het een nare zaak en is verdergaande democrati sering in ontslagzaken toe te jui chen Concreet genomen vindt het gros van de ontslagenen snel elders werk. Bovendien is er vaak al zo'n 30% van de ontslagen werknemers in het gebied van het Waalwij kse Gewestelijke Arbeidsbureau waar voor weinig gedaan hoeft te wor den. Allereerst vevloeit een percentage van 10%, bestaande uit Belgische arbeidskrachten, gemakkelijk. Ver van buiten het gewest van het GAB, terwijl 10% de moeilijkheden aan heeft zien komen en 'tijdig elders een werkkring aangenomen heeft. Daarnaast is er nog ongeveer één- tiende gedeelte, gevormd door zie ken, ouderen en andere arbeidson geschikten, die af moeten vloeien, en waarvoor vaak wel moeilijkhe den rijzen. - In Amsterdam we^d een 53-jarige kamerverhuurster door drie mannen overvallen en van 17.000 beroofd. - De Telegraaf heeft te melden dat de regering 't plan heeft cm de loon- inkemsten en vermogensbelasting met 3 procent te verhogen, de benzinebc- lasting met 3 cent en de overheids investeringen met 150 miljoen en de particuliere investeringen met 100 miljoen te bekrimpen. - Misschien komt het nog wel eens zover, dat onze zeventiger jaren de geschiedenis ingaan als de Tweede Pruikentijd. Al dragen*we geen kuit broeken en keurslijfjes, de pruik hoort er nu net zo bij als een paar eeuwen geleden. Hoewel je er in onze tijd niet helemaal hetzelfde uitziet als toen. Andere modellen. En andere, meer natuurlijke kleuren. Andere ma nier van verzorgen ook. Wij behoeven onze pruiken niet te poederen. Wij kunnen onze pruiken zonder moeite wassen. En ze gewoon laten opdro gen. Zij blijven altijd in model. Dat kan in onze tijd, nu er pruiken wor den gemaakt van kunstvezels. Het gewest Waalwijk kende de vorige maand een mannelijk ar beidsreserve van 354, waarvan 269 werklozen. Evenals in juli 1970 was dit percentage 1,5%. Het absolute aantal nam met 8 af, doordat het aanbod in augustus in de schoen- en lederindustrie met 5 en bij de groep mindergeschikten-mindervaliden met 11 afnam, terwijl er een lichte stijging te zien was bij de aanbod voor o-a. handels- en kantoorperso neel. De totale vraag in augustus naar mannelijk personeel bleef gelijk t.o.v juli (1279). Er waren wel wat schommelingen zoals bijvoorbeeld in de sektoren schoen en leder: 18; bouw: 3; metaal: 16 en kantoorpersoneel: 6. Tegenover de totale vraag naar vol wassenen van 655 personen, bedroeg het reële aanbod daarvan in augus tus 175. Doordat bovendien de vraag naar jeudigen tot 19 jaar (640) bijna de helft van de geregi streerde vraag naar arbeidsrkachtcn (1295) uitmaakt, heeft de heer Maas geconcludeerd dat de spanning op „de markt" blijft bestaan.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9