Het jaar 2000 houdt ook nare beloften in In Kaatsheuvel bestaan plannen voer huisvrouwen-aktivitelten EM-TE supermarkt vvaalwijkse en UnqstRAAtse counant TEMPERATUUR EN WATERSPIEGEL STIJGEN Volgende week komen dertig muziekkorpsen naar Drunen Initiatiefneemsters willen stichting Zullen wij Voorronden KRO muziekfeest 1970-71 Kontakten Hcfcarttelajk verkommeren Voorbereiden Aanpassing Overbevoikürag Sunset - Kwartet wijnfeesten Strijd om 14 plaat sen in demi-finale 10 voorronden Superieuren Kenfrole Werken met kBea" is reeds gestart Hoofdthema Beoordeling Kleien WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 SAVOYE KOOL Roomschnitzels WORTELTJES MAANDAG 14 SEPTEMBER 1970 93e JAARGANG No. 74 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent vAn het Zuióen Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „Echo' De mens heeft zijn lot in eigen hand! Meer dan ooit staat hij thans voor de beslissende tweesprong. De ene weg leidt naar een hogere evolutie resp. mensheidontwikkeling, de andere naar de stamdoodKort geleden heeft de Amerikaanse president Nixon nog gewaarschuwd dat de mens bezig is zijn eigen leefmilieu zodanig te vergiftigen resp. te vervuilen, dat hij, naar gelang de aard der verontreiniging, op een gegeven ogenblik in een net al te verre toekomst of dood vriest of verdrinkt. Om een voorbeeld te noemen: door teveel kooldioxide (koolzuurgas) via fabrieksschoorste nen en uitlaatbuizen van auto's, vliegtuigen en andere motoren in de at mosfeer te spuien, zal het hierdoor ontketende broeikas-effect de polen doen smelten tengevolge waarvan grote delen van het landoppervlak onder water zullen komen te liggen. Geleerden hebben er op gewezen dat het koolzuur gehalte omstreeks het magische jaar 2000 met 25% zal zijn gestegen wat neerkomt op een verwarming van de atmosfeer resp. ver hoging van de ivereldtemperatuur met gemiddeld 7 gr. C. Dit nu zal on herroepelijk leiden tot gedeeltelijk wegsmelten van de poolkappen tenge volge waarvan het'niveau der wereldzeeën zal stijgen met ruim 3 m.! Re kening houdend met een steeds grotere behoefte aan energie en produk- ten mogen we zelfs een grotere temperatuurstijging verwachten en dus ook een grotere stijging van de zeespiegel. Aangezien het hier vooral gaat om een gevolg van de motorisering, is 't niet overbodig zich af te vragen wan neer men gedwongen moet worden tot een contingentering resp. beperking van auto's en andere motorvoertuigen m.i.v. jetvliegtuigen. De enorme ont wikkelingen van computers en ande re rekentuigen vergemakkelijkt én verbetert weliswaar ons wetenschap pelijk en technisch kunnen en kennen maar houdt ook nare beloften in. Het gemak zal de mens zodanig dienen, dat zijn persoonlijk denken verslapt met als uiteindelijk gevolg: een ver mindering van zijn denkvermogen. De automatisering zal hem tot op grote hoogte van zijn routine denkarbeid verlossen vooral als we er straks in zullen slagen "denkende" en "schep pende" robots te makenDit geldt ook voor zijn spierarbeid. Alles wordt immers nu voor hem gedaan: wassen, lopen, melken, spitten, hakken, etc. Als hij evenals in het mentale geval daartegenover niets kan stellen, zal hij onherroepelijk lichamelijk verslap pen en verkommeren. De technische revolutie sluit ook nog een ander nagenoeg onopgemerkt ge bleven gevaar in t.w. toeneming van de vrije tijd door het vrijkomen van al'erlei arbeid en door de winning van tijd! Wanneer deze niet wordt opge vuld kan de mens ontsporen, gedach tig het aloude gezegde: ledigheid is des duivels oorkussen. De mens moet geestelijk erop voorbereid worden, anders 'benut hij de vrije tijd voor anti-scciale d.w.z. tegen eigen samen leving indruisende activiteiten, met als onafwendbaar gevolg: grotere misdadigheid en maatschappelijke on rust, beide ondermijnende krachten voor mensheid en mens. Een en an der kan inderdaad tot een catastrofa le toestand leiden, waarom we nu al leren moeten zinvol ermee te leven, willen we ons straks staande houden (en aangepast) in een maatschappij, waar door ver gevoerde automatise ring en robotisering, ons spierzenuw- stelsel geen prikkels genoeg meer ont vangt. Wat ons in de komende drie decennia aan technisch raffinement, apparatu- ren en wetenschappelijke kennis nog ten deel kan vallen varieert van een automatische kok of huis vrouw tot oen doeltreffende ingreep in het erfe lijke bestel van de mens, van elek tronische robots tot maantoerisme en dit alles zal op zijn beurt weer schom melen tussen het aloude leven en de aloude dood, doch dan in een ander ritme en met een andere amplitudo. Wie zich hieraan niet kan aanpas sen of het antwoord op de uitdaging schuldig blijft, wordt onherroepelijk door het leven zelf teruggewezen. De mens heeft zijn lot in eigen hand. De greep op zijn lot moet stevig zijn, anders wordt het noodlot. Een nieuwe dreiging volgt diezelfde mens op zijn levensweg: naast vervuiling, vergifti ging, ledigheidzich zelf begraven onder een last van gevaarlijke pro- dukten als slaappoeders, kalmerings middelen, antizwangerscliapspillen(?), LSD, opiumpreparaten en niet in de allerlaatste plaats langs natuurlijke weg onvernietigbare plastics, staat daar als een spook in de nacht; de groeiende overbevolking! Uitgaande van de huidige wereldbe volking en van het huidige geboorte overschot zal hot inwonertal onzer aarde tegen 2000 ongeveer zijn ver- twecvoudigd en gebracht op niet min der dan 7 miljard zielen. Dit komt neer op een aamvas van 200.000 zie len per dag. Elke dag komt, anders gezegd, een stad bij ter grootte van Groningen of Haarlem, van Bonn of Geneve! Waar moet dat heen? Kun nen we al die nieuwkomers wel be hoorlijk voeden en kleden? Blijkbaar gaat dit niet zo gemakkelijk. Ondanks alle inspanningen is het tot nu toe niet gelukt de helft van de mensheid van ondervoeding te redden. Steeds meer dienen de hongerenden zich aan. Het wordt eerder erger dan minder. De hulpverlening schijnt niet juist en geëigend te zijn. We schijnen niet te gen de honger op te kunnen roeien. Waarschijnlijk zijn de ingrepen nog niet radicaal en drastisch genoeg. De spanning tussen hongerden en welgevoeden zal in de wereld stijgen met alle gevolgen van dien! Eens slaat de fatale vonk over. Het even merk waardige als paradoxale is, dat hon ger als uitvloeisel van de overbevol- BAR DANCING Qmantï^ WAALWIJK September 's zaterdags lste 2 weken van oktober De zaak met goede muziek en beter publiek. Toegang boven 18 jaar. (van onze verslaggever) Drunen - Volgende week zaterdag 26 en zondag 27 september zal Drunen dé muziekplaats van de Langstraat zijn. Naar verwachting zal de bijna 12.000 Inwoners tellende gemeente die dagen meer dan 2000 muzikanten binnen zijn grenzen krijgen. De Koninklijke Harmonie Drunen heeft n.l. mede de organisatie van één van de vele voorronden van het K.R.O.- muziekfeest 1970 - 1971 toegewezen gekregen. Vijf jaar geleden, bij het 40-jarig be staan van de Katholieke Radio Om roep, werd door de K.R.O. reeds een dergelijk groots opgezet muziekfestijn voor harmonie- en fanfarekorpsen op touw gezet. Dat K.R.O.-jubileummu ziekfeest 1965 was voor deelnemers (meer dan 150 korpsen), publiek en organisatoren een onvergetelijk ge beuren. Bij velen heeft dan ook jaren lang de hoop geleefd dat er nog eens een herhaling zou volgen. Het feit dat de K.R.O. eind 1970 zijn negende lustrum viert, leek 't K.R.O.-bestuur een welkome aanleiding om voor de tweede maal een muziekfeest voor de bij de Federatie van Katholieke Mu- ziekbonden aangesloten gezelschap pen te organiseren. Tussen 5 september en 26 oktober 1970 hebben 10 voorronden plaats onder auspiciën van respektievelijk de Utrechtse, Zuidhollandse, Bredase, Bossche(2), Noordhollandse en Lim burgse^) Muziekbcnd. Van deze zes bonden met 'in totaal 600 aangesloten korpsen hebben 140 muziekgezel schappen ingeschreven. Na de demi finale in maart en begin april 1971 blijven 16 korpsen over, die op 18 april volgend jaar in Het Turfschip te Breda om de hoogste amateuristi sche (K.R.O.)-muziekeer zullen strij den. De voorronden te Amersfoort en Delft zijn reeds achter de rug. Ko mende zondag wordt te Roosendaal de derde voorronde - die van de 'bond Breda - gehouden. Daarna zullen te Drunen in 't Gemeenschaps centrum ,,De Hoge Braken" zaterdag 26 september van 2 uur 's middags tot half 10 's avonds de vierde en op zondag 27 september van 'half twee 's middags tot 10 uur 's avonds de vijfde voorronde, beide van de R.K. Bond van Muziekgezelschappen in 't bisdom 's-Hertogenbosch, plaatsvin den. In deze twee voorrenden te Drunen nemen in totaal 30 korpsen deel. De heer A. Kop, voorzitter van 'Harmo nie Drunen, verwacht dat per korps circa 80 personen, begeleiding en re laties meegerekend, in Drunen zullen arriveren, 's Zaterdags strijden 14 ge zelschappen en op zondag 16 korpsen voor de in totaal 14 haïve-finale- plaatsen van de Bossche bond, welke cr voor de demi-finale op 14 maart 1971 te Oss te behalen zijn. Er wordt in de categorieën A en B opgetreden. Alle deelnemende korpsen mogen voorafgaande aan hun 20 minuten durende optreden in „schouwburg" De Hoge Braken, een half uur af stemmen in de aula van de r.k. basis- schcol aan de Von Suppéstraat 3 of in de gemeenschapsruimte van de St. Paulusschool aan de Prins Hendrik straat, beide te Drunen. De Harmonie Drunen doet i.v.m. zijn omvangrijke organisatorische taken, zoals bijvoorbeeld het leveren van 10 commissarissen, kassabedienden en 't vormen van de commissie van ont vangst zelf niet mee aan het muziek - feesttoernooi. Tot de in Drunen aan wezige korpsen behoren ook in de su perieure afdeling uitkomende mu ziekgezelschappen. Hiertoe worden de fanfare „De Vooruitgang'' uit Stiphout, de fanfare „Philharmonie" king te wijten is aan de enorme voor uitgang van de medische wetenschap, die immers inmiddels al zo vele ziek ten en gebreken heeft overweldigd. Ondanks alle'goede bedoelingen heeft deze vooruitgang een soort even- wichtsstoring gegeven tussen mens en zijn omgeving, waardoor de leefbaar heid behoorlijk in de knel is geko men o.a. door de ontwikkelingen toe passing van een ideale risicoloze ge- jcortecontrole. Gebeurt dit niet dan zullen honger en onrust niet alleen troef zijn, maar zal cok het aantal ze nuwzieken sterk stijgen. 3roeven in het laboratorium met mui- :en en ratten hebben reeds aange toond dat de dieren gehouden in over bevolkte kooien, minder goed leerden en veel vaker zenuivziekwerden dan de controle-exemplaren. Er staat or.s dus wel heel wat te wachten op onze reis naar liet /onr 2000. Maar dac.rom nog niet getreurd. Wij ken nen de consequenties, maar ook het antwoord op deze uit de hand lopen de ontwikkeling. Wie verder mens waardig wil leven zal zich geestelijk erop moeten voorbereiden. (Van onze verslaggever) KAAI'SHEUVEL - In Kaatsheuvel is een stichting in oprichting die zich als doel gaat stellen een verantwoorde vrijetijdsbesteding voor vol wassenen te verzorgen. Het is de ivens van de initiatiefneemsters om dit plan uit te laten groeien tot een algemeen vormlngs- en informatiecentrum voor iedereen. De gedachten hiertoe zijn niet uit het niets voortgekomen. In april is reeds door enkele dames een clubje voor huisvrouwen opge richt. En van het een is het ander gekomen", zegt mevrouw Willems uit de Kaatshcuvelse Elzenstraat, een van de initiatiefneemsters. Eens in de maand werd donderdags middags gestart met verschillende ak- tiviteiten voor de bij het vrouwen clubje aangesloten leden als sieraden maken, bloemschikkeneen demon stratie van een schoonheidsspecialiste over huidverzorging in het algemeen en een pruikenshow. Deze aktiviiteiten zijn door de toen aanwezige dames steeds met groot en thousiasme ontvangen. Daarom trach ten de dames Willems en De Vries om tot nu toe een bredere opzet te ko men. Hiervoor is de voorlopige naam Experimenteel Vormingscentrum aan- genomen. i Wanneer het gemeenschapshuis De Werft klaar is, zouden zij graag zien dat er op geregelde tijden verscheide ne aktiviteiten plaatsvinden zoals ver schillende soorten handvaardigheden, pottenbakken, boetseren, schilderen, wandkleden maken, sieraden maken, muziek, vrije expressie, of noem maar op, alles waar de belangstelling naar uit gaat, een en ander uiteraard on der bekwame leiding. Het hoofdthe- Het nationaal Nederlands circus Toni Boltini dat onlangs nog succes sen in de Langstraat boekte, speelt op dinsdag 22 september a.s. in Ter- heijden in de Zeggelaan (uitbrei dingsplan „De Zegge") en op maan dag 28 september te Raamsdonks- veer in het industrieterrein Boter- polder Sandoel. Philips Data Systems heeft twee nieuwe kleir computer-systemen geïntroduceerd, waarvan de ene als de snelste en de andere als de goed koopste (3.000 dollar) in zijn prijs klasse gekenmerkt wordt. uit Leende, de Boxtelse Harmonie en I de Gildenibondsharmonie uit Boxtel en de harmonie .Gaudete in Domino' uit Cuyk gerekend. Globaal genomen zijn de korpsen afkomstig uit mid den- en oost-Brabant. Elke deelnemende vereniging voert een vrije mars en een vrij werk uit. De moeilijkheidsgraad van het vrije iverk moet in overeenstemming zijn met de afdeling waarin het korps of ficieel is geklasseerd. Elk korps dat in de demi-finale is geplaatstvoert een nieuive vrije mars en een nieuw vrij werk uit. De beoordeling door de 3 hoofdige jury vindt plaats naar de zeven rubrieken: zuiverheid, klank gehalte, samenspel en ritmiek, tech niek en articulatie, nuancering - dy namiek en frasering, opvatting en tempo, presèr.tatie en concentratie. De voorzitter van de jury zal telkens, zij het zonder stemrecht, de heer Ma- rinus van 't Woud uit Hilversum zijn. De uitslagen van de voorronden te Drunen worden op zaterdag om onge veer kwart voor 10 's avonds en zon dagavonds om goed 10 uur bekend gemaakt. De werken, die tijdens de finale door de korpsen worden ge speeld, zullen door de K.R.O. op de band worden vastgelegd en op de ra dio worden uitgezonden. ma van de stichting zal zijn het 'be vorderen van zelf-aktiviteiten en eigen initiatief en het zelf komen met voorstellen. "Kortom", zeggen de pi oniersters, "het moet steeds mogelijk zijn De Werft binnen te lopen, om dat er altijd wel iets te doen is". Het duurt echter neg wel enige tijd voordat dit Kaatsheuvelse nieuwe ge meenschapshuis gerealiseerd zal zijn, zodat men nu begonnen is met één meer gerichte vorm van aktiviteit, n.l. het werken met klei. Afgelopen don derdagmiddag waren hiervoor in De Dam, het voormalige gemeentehuis aan de Hoofdstraat, reeds een tiental dames bij elkaar gekomen cm onder leiding van H. Claesen, beeldend kunstenaar uit Tilburg, uit klei een vaas te creëren. De 'heer Glaesen zal de vrouwen leren omgaan met de mo gelijkheden van klei en met het ma ken van eenvoudige voorwerpen. De volgende middagen van deze "cursus" zijn op 8 oktober, 5 en 26 november. Mevrouw Willems is van mening dat veel meer huisvrouwen er eens uit moeten gaan: "Het is heel gezellig onder elkaar, je steekt er nog wat van op en je bent echt bezig met het even vergeten van het dagelijkse huiswerk. Bovendien is er op deze donderdag middagen eveneens in De Dam een kindercrèche, waar de deelnemende huisvrouwen eventuele kinderen ou der de hoede kunnen plaatsen van daartoe geselekteerde huishoud schoolleerlingen. De kosten die aan deze middagen verbonden zijn, bedra gen 2,50 en verder iets voor even tuele gebruikte materialen". De initiatiefneemsters 'hopen dat de ze aktiviteiten uitgebreid zullen wor den met te zijner tijd nog een middag, een avond of een ochtend. Tevens menen zij dat dergelijke weikzaamhe- den ook zeer geschikt zijn voor ande re dan de genoemde huisvrouwen. Hiervoor komen in aanmerking ouden van dagen of jongelui die graag wat tijd er voer over hebben. Bij voldoen de 'belangstelling is het misschien o: mogelijk de beer Claesen te interes seren voor nog een middag of avond. Dat dit Kaatsheuvels Experimenteel Vormingscentrum de zaken niet op een klein pitje wil houden en alle huisvrouwen e.d. de kans geeft en aanmoedigt tot deze aktiviteiten, be wijst de opzet. Begonnen vanuit het vrouwenclubje, is er o.a. een gesprek met de burgemeester geweest over de nieuwe plannen. Daar\iaast zijn de or ganisatrices in Rijswijk in het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk geweest en hebben een adviseuse ter beschikking gekre gen. Bovendien werd daar gewezrn op het bestaan van het „Duvelhok" een werkcentrum voor beeldende ex pressie in Tilburg, waardoor kunste naar Claesen als een leider aange zocht kon worden. Bovendien heeft de gemeente Loon op Zand een start subsidie van f 500, - verleend. t,Als het plan uitgewerkt kan worden en de animo onder de plaatsgenoten blijft stijgen, kunnen later ook mensen uit Loon op Zand en De Moer erbij be trokken worden", besloot mevr. Wil lems. DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 49 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1