vvaaLwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Gemeentebestuur Sprang-Capelle wacht op bericht van Wit-Zwart r roei- iriljant terhulst VAN MIL Fusie tussen Sprang-Capelse voetbalclubs is niet eenvoudig Bij reclassering herstel van menselijke waardigheid Appelbeignets Slagroom borstplaat f Banketbakkerij „Dë STER" OPEN OOG Stassxw Waalwiik -Tel'32648 Inzake uitbreiding sportveldencomplex Kern van Wit-Zwart is tegen Fusie-plannen HNC en Wit Zwart in nieuw stadium d Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenkl Een ring met een prachtige, grote briljant-nu bereikbaar! Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inruil Beginprijs reeds vanaf 120,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort... zo groeit uw bezit I Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. groci-briljant bwjtcute/ifir met 't MMtnsprC Grondaankopen interpretatie Duidelijkheid Meerderheid HNC vóór nieuwe club Spelersmateriaal Café - Restaurant e<oosoosoo$o oio om 0*0 o*oo*o 0*00100100*00^ V Brillenmode - Brillenspecialist „ALL-IN" SERVICE op BRILLEN GRATIS BRILVERZEKERING CONTACT- en SERVICE-ADRES VAN BOXTEL HOORAPPARATEN DONDERDAGAVOND 17 SEPTEMBER 1970 93e JAARGANG No. 75 «J nu. to De rcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15. cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra 2002 Telegram-adres: „Echo" SPRANG-CAPELLE - Naar i mleiding van enige uitlatingen van de heer L. de Haan, voorzitter van de v.v. Wit Zwart, opgenomen in de Echo editie van 10 september j.l., omtrent de uitbreiding van de voetbalterreinen van Wit Zwart 'en HNC zijn van de zijde der gemeente Sprang-Capelle de volgende inlichtingen verstrekt. B. en W. stond reeds in 1968 voor ogen de uitbreiding van het complex met een derde veld, gelegen ten zuiden van de bestaande sportvelden, de vergroting van het huidige sportveld van HNC tot hoofdveld tot de grootste KNV B-af metingen en de uitbreiding van het complex in westelijke richting tot aan de aldaar gelegen zandweg met een oefenveld (dat ook voor juniorenwedstrijden aan de vereiste ma ten voldoet), een trainingshoek en een parkeerterrein voor auto's bromfiet sen en fietsen. Daartoe moesten gronden worden aangekocht van een drietal eigenaren. Krachtens raadsbesluit van 30 augus tus 1968, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten op 27 november 1968, werd van het Waterschap Het Zui derafwateringskanaal aangekocht een perceel grond, groot 0.88.50 ha, ge legen ten zuiden van de bestaande voetbalvelden. In september 1968 werden reeds on derhandelingen aangeknoopt met de Diakonie der Ned. Herv. Gemeente te Waspik tot aankoop van 1.11.50 ha grond, gelegen ten westen van de terreinen. De onderhandelingen duur den geruime tijd, omdat de besluiten van de Diakonie onderworpen zijn aan de goedkeuring van het Provin ciaal College van Toezicht van de Ned. Herv. Kerk in Ncord Bralbant en Limburg en t.a.v. de prijs aanvan kelijk geen overeenstemming kon worden bereikt. Nadat die overeen stemming met de rentmeester van het Kantoor der Geestelijke Goederen van de Ned. Herv. Kerk was bereikt, heeft de gemeenteraad in zijn verga dering van 24 april 1970 aangekocht Grotestraat 260 Waalwijk Telefoon 34681 van genoemde Diakonie 1.11.50 ha en van de heer H. de Bont te Waspik 0.34.20 ha. Beide grondaankopen zijn goedgekeurd door Gedeputeerde Staten op 27 mei 1970. Maar de overdracht kon tot heden nog niet plaatsvinden omdat de Diakonie op dit moment nog niet de officiële goedkeuring van het Provinciaal Col lege van Toezicht heeft ontvangen. Met de pachters van genoemde gron den zijn inmiddels reeds overeenkom sten gesloten tot ontbinding van de lopende pachtovereenkomsten, zulks krachtens raadsbesluiten van 24 april 1970 en 26 juni 1970. De totale kos ten van grondaankopen, vergoedingen van bedrijfsschade aan pachters en eigenaar en overdracht belopen plm. 55.000,-. Vooruitlopende op de aankoop van de nodige gronden heeft de Grond- mij. in opdracht van het gemeentebe- stuur in de loop van 1969 een plan voor de uitbreiding van het sportcom plex, zoals boven omschreven, ont worpen. De totale kosten zouden on geveer 75.000,- belopen. Met het oog daarop is uitvoering in twee fa sen nodig. Eerst de aanleg van het 3e veld en de vergroting van het HNC- terrein en daarna oefenveld, oefen- strook en parkeerterrein. Op maan dag 10 november 1969 is dit plan met de leden van het dagelijks be stuur, waaronder de beide voorzitters van Wit Zwart en HNC besproken, die zich geheel daarmee konden ver enigen. Tijdens die bespreking is eveneens de grote wenselijkheid van fusie tussen de beide verenigingen, welke enkele jaren geleden op de naam van de nieuw te vormen vereniging is afge stuit, ter sprake gekomen. Het gehele sportcomplex is immers ook na uit breiding in wezen slechts goed bruik baar voor één vereniging. De dage lijkse besturen zeiden toe zich hier over opnieuw te zullen beraden. Inmiddels besloot de gemeenteraad in zijn vergadering van 23 december '69 een krediet van 35.000, - uit te trekken voor uitvoering van de eerste fase. De raad ging, gelet op de grote wenselijkheid van een fusie tussen de beide verenigingen, 'hier niet toe over, dan nadat b. en w. hadden toegezegd, dat indien tegen de tijd dat het plan in uitvoering zou kunnen worden ge nomen, geen sprake is van een fusie, b. en w. zich eerst met de raad in ver binding zullen stellen vóórdat met de uitvoering wordt begonnen. Eerst na dat herhaalde malen ter Provinciale Griffie goedkeuring was bepleit werd deze door Ged. Staten op het krediet van 35.000, - verleend. Daarna hebben b. en w. aan de Grondmij. of ferte gevraagd voor de uitvoering van de eerste fase. Deze is 3 augustus j.l. ontvangen. Inmiddels hebben b. 'en w. op 8 juli 1970 een onderhoud gehad met de voorzitters van Wit Zwart en HNC. Toen de heer De Haan vroeg of de vereniging zelf provisorisch 'n oefen veldje zou mogen aanleggen naast het huidige terrein, moesten b. en w. ant woorden, dat die grond nog steeds geen eigendom der gemeente is. (Het wachten is op de toestemming van het Prov. College van Toezicht aan de Diakonie der N. LI. Kerk te Waspik). Dat is wat anders, dan dat "dat niet werd toegestaan"zoals de heer De Haan blijkens het bedoelde krant-ar tikel zegt. Gelet op al hetgeen er al gedaan is aan grondaankopen, pacht- ontbindingen, ontwerpen van plannen, voteren krediet op de begroting, enz. is het - op zijn zwakst uitgedrukt - wel zeer teleurstellend dat er gesug gereerd is dat er van de zijde van de gemeente niets gedaan wordt. Daarbij komt nog, dat thans het ge meentebestuur wacht op bericht van luchtig bladerdeeg, gevuld met appel, gebakken in boter en daarna door kaneelsuiker gehaald, mmmheerlijk onze specialiteit GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160-32312 Wit Zwart. Tijdens de bespreking op 8 juli 1970 hebben b. en w. de beide voorzitters medegedeeld, dat - nu tot uitvoering van de eerste fase zou kunnen worden overgegaan - b. en w. eerst conform de gedane toezeg ging de raad dienen te informeren omtrent het huidige stadium -waarin de fusie-plannen verkeren. De beide voorzitters zegden op 8 juli j.l. toe ieder in eigen vereniging een opinie peiling te zullen houden en b. en w. hiervan op de hoogte te stellen. Bij brief van 7 september 1970 heb ben b. en w. de voorzitters van Wit Zwart en HNC hieraan herinnerd met verzoek de informaties zo spoe dig mogelijk te ontvangen. Het ge meentebestuur heeft tot °'P heden hierop van Wit Zwart geen antwoord ontvangen. Het gemeentebestuur heeft gemeend goed te doen deze opening van zaken te geven. Ook moet men bedenken, dat de gemeente nog vele andere noodzakelijke uitga ven heeft te doen en over beperkte middelen beschikt. Daarbij moeten noodzakelijkerwijze urgenties worden afgewogen en prioriteiten gesteld worden. (Van onze verslaggver) SPRANG-CAPELLE - Vorige week donderdag plaatsten wij een artikel, door een onzer medewerkers opgesteld naar aanleiding van uitlatingen van de heer L. de Haan, voorziter van de Sprang-Capelse voetbalvereniging Wit-Zwart over een in gebreke blijvende medewerking van het gemeente bestuur van Sprang-Capelle inzake de uitbreiding van de sportveldenac commodatie voor voetballend Sprang-Capelle. Zoals in het elders op deze pagina afgedrukte commentaar van de voorzitter van het gemeentebestuur van Sprang-Capelle, burgemeester M. van Prooijen, te lezen is, laat deze blijken dat er gegronde redenen zijn om het tegendeel aan te nemen. De reaktie van de zijde van het ge meentebestuur is maandagmiddag af gekomen, ongeveer tegelijkertijd met het bericht van H.N.C.-zijde aan het gemeentelijke bestuurscollege dat de uitslag van de in de H.N.C.-gelede ren gehouden enquête bekend is. Het bestuur van deze ^etbalver- eniging deelde mede dat er op de 60 enquête-formulieren, welke naar de leden gestuurd zijn, 47 antwoorden gekomen zijn. Hieruit is gebleken dat de meerderheid van H.N.C. (41 vóór - 6 tegen) voor een werkelijke fusie met de andere plaatselijke voet balclub Wit-Zwart is. Daarbij worden echter een nieuwe naam en nieuwe statuten als voorwaarden gesteld, en is men het er niet mee eens als HNC in Wit-Zwart op zou gaan. Bij het ter perse gaan van dit arti kel had het gemeentebestuur van Sprang-Capelle nog geen bericht van Wit-Zwart ontvangen. Desgevraagd verklaarde voorzitter De Haan wel dat het bedoelde schrijven een dezef dagen de deur uit zou gaan. Het Wit- Zwart-bestuur heeft geen schriftelij ke enquête gehouden, maar heeft vol gens de voorzitter de meningen van de spelers in het algeheel gepolst. Daaruit blijkt dat een fusie tussen de beide voetbalverenigingen een moei lijke zaak zal worden omdat de me ningen daarover bij Wit Zwart onge veer gelijk verdeeld liggen. "De kern van de vereniging is er evenwel te gen", zei de heer De Haan. "De ver eniging Wit Zwart heeft niet zoveel belang bij een fusie. We hébben goed materiaal om in de 3e klas KNVB mee te draaien. Van HNC is minder spelerskwaliteit te verwachten. Daar de nieuwe gemeenteraad volgende week bij elkaar komt en over de aan leg van nieuwe speelveldaccommoda tie kan beslissen, zullen we over on ze gedachten nog bericht sturen aan het gemeentebestuur. Wit Zivart hoop echter dat het ter reinprobleem ook bij een uitblijvende fusie opgelost zal worden. We heb ben regelmatig kontakt met HNC en menen dat we samen tot een oplos sing kunnen komen', aldus de Wit Zwart-voorzitter. Nieuwkuyk - Tel. 04168-2351 Voor uw bruiloften en feesten Zalen van 20 - 700 personen In het winterseizoen speciale prijzen Ruime parkeergelegenheid DE MENS BOVEN HET SYSTEEM Lit de reakties op onze vorige artikeltjes blijkt hoe gemakkelijk woorden worden misverstaan. Wij zouden uit protest tegen een ka pitalistische maatschappij-structuur op de knieën vallen voor een marxistisch-communistisch heilsideaalNiets is minder waar Waarvoor wij pleten, is een middenweg tussen beide uiterste polen. Lr zal een evenwicht gevonden moeten worden tussen de factor ka pitaal en de factor arbeid. Liet hoeft natuurlijk geen betoog, dat juist het economisch principe onze arbeidzaamheid heeft opgevoerd en ons "industrieel" (letterlijk: ijverig, vol toewijding) heeft gemaakt. Het hoeft al evenmin betoog, dat ivij aan onze industrie onze welvaart te danken hebben, die we echt niet graag meer zouden missen. Maar wat o.is nu precies bezig houdt is, dat wij ons zozeer hebben laten meeslepen door dat principe van geld-verdienen, dat we bijna vergeten zijn, waartoe dat geld moest dienen. De vorige keren heb ben wij enkele voorbeelden genoemd, waaruit blijkt, hoe de mens ondergeschikt gemaakt wordt aan de produktie van het kapitaal. We hebben van hem een optelsom gemaakt van mogelijkheden die al dan niet gebruikt kunnen worden. Past hij niet in het systeem, dan wordt hij afgevoerd. M.a.w. de mens wordt in de boot genomen door zijn eigen methode! En dat geldt beslist niet alleen werk nemer; de werkgever is minstens een even zo groot slachtoffer. Denkt u maar eens aan de managersziekte: al die ondernemers, die mee moeten in de concurrentiestrijd en die het moeilijk hebben met hun personeel, dat al even economisch denkt als zijzelf: met zo wei nig mogelijk inzet zoveel mogelijk geld verdienen. Voor veh werk gevers hoefthet allemaal niet meer; ze hebben er hun buik van vol; het plezier is er helemaal af. En daarmee is dan de cirkel rond en zit het systeem potdicht. Wat wij bepleiten is een maatschappij-ordening, waarin primair de mens zich welbevindt, tot zijn recht komt en vrede heeft met zich zelf: een maatschappij waarin de mens weer vrij is om te léven met een economische structuur, die zich aanpast aan de mens en niet omgekeerd. Natuurlijk kan op dit moment nog iemand een uitgeba lanceerde oplossing aanbieden; daarvoor is de problematiek te veel omvattend. Maar we zullen wel allen probeersels in de goede rich ting van harte moeten steunen. En wie zijn oor te luisteren legt, kan al wat horen. L. van Berkel Brillenspecialist - Stationsstraat 54 De reclassering kraakt in haar voegen. Wat overigens niet in ons maat schappelijk bestel? Het zou een treurige zaak zijn wanneer de reclasseer- ders zich niet zouden bezinnen op het "waarom", het "waartoe" en het "hoe" van hun werk. Honderd, vijftig, vijfentwintig, tien en zelfs vijf jaar geleden was een en ander in wezen nog een klare zaak Er waren mensen die zich schuldig maakten aan strafbare feiten, wer den betrapt vervolgd, door de rech ter werden veroordeeld en er waren andere mensen die als beleidsbepa lende bestuursleden van een reclas- seringsinstelling met in hun dienst de uitvoerende reclasseringsambte- naren (naarmate de inzichten ver anderen steeds beter opgeleid!) het beeld van de reclassering bepaal den. Het beleid van de bestuurders be rustte en berust voor een deel nog op een principiële levensbeschou wing die zich weerspiegelt in het uitvoerend werk. Daarbij kwam nog dat begrippen als goed, kwaad, recht, onrecht, schuld en onschuld redelijk vast omlijnd waren. Het was een vanzelfsprekende zaak dat de maatstaven die hiervoor werden aangelegd afkomstig waren van de genen die meenden goed, rechtvaar dig en onschuldig door het leven te gaan, omdat zij nimmer met do strafrechter in aanraking waren ge weest. Die onwankelbare vanzelfspre kendheid is nu in discussie. Statistieken tonen aan dat de jeugd delinquentie (leeftijdsgroep 18 tot 25 jaar) stijgt. De vraag rijst in re- classeringskring: worden die jon geren inderdaad steeds „crimineler" in hun gedrag of is er misschien ook iets mis met de samenleving die voigens een verouderd gedragspa troon reageert op die „criminaliteit" en normen aanlegt die niet meer aangelegd kunnen worden omdat zij niet meer van toepassing kunnen zijn oP een generatie die geen ont zag heeft voor bijv. gezag dat stoelt op macht en geweld, voor bezit dat mede bij de gratie van gediscrimi neerde gastarbeiders wordt verwor ven of voor politici die onder het mom van hulp en bijstand te ver lenen, economische en machtsbe langen nastreven? Wat moet een reclasseringsambte- naar met een demonstrant, een hui- /enkraker, een Maagdenhuisbezet ter, een druggebruiker? Hem ver tellen dat het fout of slecht is wat hij heeft gedaan en tot antwoord krijgen: „Wg heb ik met uw nor men te maken, ik heb mijn eigen opvattingen over een en ander"? Reclasseren kan heden ten dage niet meer zijn een ander mens sociaal \oelend, moraliserend tegemoet tre den en proberen hem te brengen tot aanpassing aan de gangbare nor men die op hun beurt niet zijn aan gepast aan wat er in vele geesten woelt. Reclasseren kan zin hebben wan neer het zwaartepunt komt te liggen op herstel van de menselijke waar heid die niet langer is gebonden aan maatschappelijke kentekenen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 13