vAAlwijkse en UnqstRaatse coup^nt Tweespalt in de Arabische wereld li 1 Wijziging regeling autokosten fictie in de inkomstenbelasting STICHTING HANDHAAFT 1 NOVEMBER ALS STREEFDATUM I van Cl7llerlo Gereedkomen is nieuwe stap in sanering dorpskern 19 vrijstaande bejaardenwoningen Afwerking L-vorm Vleugels Nieuwe direkfrice Streefdatum Openbaar projekt Toekomst 13%-regeling voor privé-gebruik auto- onderneming Tweedehands auto's DONDERDAGAVOND 17 SEPTEMBER 1970 De tcho 93e JAARGANG No. 75 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent vAn het Zuióen Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8. Tel. 04167 -1 2002 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo" Bejaardencentrum «De Venloene» Loon op Zand nadert voltooiing en ingebruikname ■■■■■■■■■■■BI De vliegtuigkapingen door het Volksfront voor de bevrijding van Palestina en de gevolgen daarvan zijn voor de Arabische zaak zeker geen winst. De extremistische da den van de commando's van het Volksfront hebben veel van de goodwill te niet gedaan. Toen de vliegtuigen en de passa giers-gijzelaars zich op het vliegveld van de revolutie in N'oord-Jordanië bevonden, zullen velen zich hebben afgevraagd, waarom een gematigd man als koning Hoessein van Jor danië niet tegen deze piraterij, die hij later zelf veroordeelde, optrad. Het probleem schuilt in het feit, dat koning Hoessein in eigen land geen baas is. Zijn macht is maar zeer beperkt, doordat de comman do's als het ware een staat in de staat vormen, waartegen de Jor daanse regering niet bij machte is op te treden. Het is vooral het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, dat in Jordanië zeer sterk is. Deze verzets beweging voert voortdurend aktie tegen Israël en brengt daarmee Jor danië, dat instemde methet plan- Rogers, in een moeilijke positie. De geregelde Jordaanse troepen hebben reeds enige malen getracht op te treden tegen de commando's, maar bij dit optreden moet wel enige voorzichtigheid in acht worden ge nomen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat er zch Iraakse troepen in het land bevinden, die zich op last van bun regering in Bagdad achter de commando's hebben geschaard. De ze troepen, die indertijd door Irak raar Jordanië werden gezonden om dit land te steunen in de strijd te gen Israël, hebben nooit werkelijk deelgenomen aan de oorlog. De strijd zelf lieten zij over aan de commando's en incidenteel aan de Jordaanse troepen langs de grens. In wezen vormden zij voor de ko ning een groep ongewenste gasten in zijn land, gasten die hij echter niet kon weigeren, omdat Irak ze zond voor de goede zaak van de ge hele Arabische wereld. Het zijn deze goed uitgeruste troe pen, die de Jordaanse regering het meest vreest. De positie van koning Hoessein in zijn land is reeds la biel. Als gematigd man heeft hij een deel van zijn volk en leger achter zich staan, maar een ander deel heeft grote sympathie voor de ver zetsstrijders. Wil de koning zijn land niet in een heilloze burgeroorlog storten, dan moet hij de comman do's wel ontzien. Daar komt nog iets bij. Zou hij de commando's serieus aanpakken, dan krijgen zij niet alleen belangrijke steun uit de Jordaanse bevolking, doch bovendien zullen zich de in 't land verblijvende Irakese' eenhe den aan hun zijde scharen. Het staat dan wel vast, dat de geregelde Jor daanse troepen niet bij machte zul len zijn om de overhand te behou den. In dat geval zou Hoessein ge noodzaakt zijn, om een beroep te doen op president Nassar van Egyp te om hem te helpen de macht in handen te houden. Nasser zou hier zeer waarschijn lijk wel oren naar hebben, want de ze ontwikkeling zou hem de kans bieden, om legaal in Jordanië in te grijpen en koning Hoessein zou nóg meer afhankelijk van Egypte wor den, dan hij nu reeds is. Bovendien zou het voor president Nasser een mooie gelegenheid zijn, om weer enigszins gestalte te geven aan zijn oude droom van een Arabische een heid onder zijn leiding. Voor hem blijft dan alleen nog het probleem, hoe tot een compromis te komen met de verzetsorganisaties. Daar voor zou hij ook een oplossing kun nen vinden, want de overkoepelen de organisatie van verzetsbewegin gen heeft het Volksfront reeds uit zijn gelederen gestoten, na de ex cessen van de afgelopen weken. Met Yasser Arafat zou Nasser wel tot n akkoord kunnen komen. Koning Hoessein verkeert mo menteel in een bijzonder moeilijke positie en het is duidelijk, waarom hij vrijwel niet in staat is om de la- natici van het Volksfront een ha toe te roepen. (Van onze verslaggever) LOON OP ZAND - Zaterdag zal het precies drie jaar geleden zijn dat in Loon op Zand de "Stichting Be jaardenzorg Loon op Zand" in het leven geroepen werd. Bij die oprichting stelde de stichting zich als doel om in het kerkdorp Loon op Zand een verzorgingstehuis voor bejaarden en een aantal aangepaste bejaarden woningen te bouwen. Welnu, in de 3 jaren welke er sinds die 19e september 1967 verstreken zijn, is er in Loon op Zand heel wat uit de grond gestampt". De plannen zijn inmiddels voor het grootste deel gerealiseerd en binnenkort, naar verwachting tegen de datum 1 november, zal de ingebruikname van het nieuwe bejaar dencentrum "De Venloene" een feit worden. Hierdoor zal een nieuwe mijlpaal in de herstrukturering van de kern van het dorp Loon op Zand bereikt zijn. Dit houdt echter tevens het begin van een verdergaande fase in de plaats- selijke bouwaktiviteiten in. Inmmers het 44 jaar oude Gerlaohus- klooster aan de Van Rijckevorsel- straat zal onder slopershanden 'ver dwijnen' en plaats moeten maken voor een riante parkeergelegenheid. Tege lijkertijd betekent dit het vertrek van de nog in het Gerlachustehuis werk zame zusters. De sinds het einde van de negentiende eeuw in Loon op Zand opererende Zusters van Liefde uit Schijndel gaan niet mee over naar het nieuwe bejaardencentrum en zul len vóór het begin van de slopers- werkzaamheden, waarschijnlijk nog dit jaar, Loon op Zand verlaten heb ben. In het voorjaar van 1969 begon Bouwbedrijf Pepping uit Kaatsheuvel met de eerste werkzaamheden voor 't nieuwe complex. Enkele maanden ge leden kwamen de eerste 14 vrijstaan de bejaardenwoningen gereed. De 3 drie-persoons- en 11 twee-persoons huisjes bevinden zich, hoofdzakelijk in blokken van drie, langs de Doelen ■fexcluoieue cJ-terenhledirxa 0 WAALWIJK en de Strieckenlaan. Het stichtings bestuur heeft na verkregen toestem ming echter nog eens 5 van deze aan gepaste bejaardenwoningen bij laten bouwen, welke evenals het imposante hoofdgebouw binnenkort gereed zul len komen. De twee-persoonshuisjes hebben 'n oppervlakte van ca. 70 m2 en kennen een entree, keuken, woon kamer, slaapkamer, douche, wastafel, toilet, bergplaats met centrale verwar ming-unit en een terrasje. De drie-persoonswoningen zijn wat alle vertrekken betreft wat ruimer en bezitten bovendien een tweede slaap kamer. De bewoners zijn uitermate tevreden over hun behuizinz en vin den de mogelijkheid om gebeel onaf hankelijk van het hoofdgebouw te kunnen leven een fijne hoofdzaak. Ditzelfde geldt uiteraard ook vcor de nog gereedkomende huisjes. Bij gele genheid en gebleken noodzaak kun nen de bewoners wel terugvallen op de centrale voorzieningen van het be jaardenhoofdgebouw, die hierin in ruime mate opgenomen zullen wor den. Inmiddels is ook de hoofdbouw bijna gereedgekomen. Direkteur K. Pep ping van het Kaatsheuvelse bouwbe drijf Pepping N.V. verklaarde dat men ondanks een groot personeelste kort wil voorkomen dat de oplevering niet tijdig tot stand zou kunnen ko men en dat desnoods meer personeel ingeschakeld zal worden. Intussen is ook een begin gemaakt met de schil derswerkzaamheden (Stappershoef, Tilburg), elektrische voorzieningen (Van Boxtel, Tilburg), verwarmings- en loodgieterswerk (Nobra, Eindho ven) en stoffage en inrichting (Luy- ben en V en D, Den Bosch). Het woongedeelte van het bejaarden centrum is L-vormig. Parallel aan de Van Rijckevorselstraat is een twee bouwlagen hoog gebouw verrezen. Op de zuidelijke punt ervan bevindt zich als lage uitbouw een recreatiezaal, welke ook van buitenaf bereikbaar is. Het andere deel van de L-vorm bestaat uit een loodrecht op de Van Rijckevorselstraat staand drie verdie pingen hoog gebouw. Dit heeft diver se funkties. Op de plaats waar de bei de gebouwen in elkaar overlopen, zijn entree, trappenhuis, de op een hy draulisch systeem werkende lift en de toegangen tot de aan noordzijde uit gebouwde kapel en mortuarium. Ook bevinden zich daar de entrees tot keu ken, eetzaal, linnenkamers, provisie kamers, patio, rijwielberging en ver- blijfruimten voor het personeel. Op een deel van de lage uitbouw voor kapel e.d. komen zes kamers met di verse voorzieningen voor intern per soneel. Keuken met eetzaal zijn on- gekelderd. In deze kelder zijn ook 'n tweede provisiekamer, het ketelhuis voor de c.v.-installatie en een vuil- was-afdeling ondergebracht. De grote, twee bouwlagen hoge vleu gel bevat de meeste kamers. Gelijk vloers zijn er 17 een- en twee-per- s-conskamers. De kamers liggen zo wel aan de voor- als aan de achter zijde van het gebouw. Midden in de 47 meter lange gang is een ruimte waarin de bewoners kunnen biljarten of handwerken. Op de bovenverdie ping van deze vleugel zijn 21 kamers gemaakt met eveneens een centrale veitblijfsruimte. Elk van de kamers aan de voorzijde heeft een balkon. In de korte en drie verdiepingen ho ge vleugel zijn alle kamers voor de 'bejaarden op het zuiden georiënteerd. Aan de achterzijde liggen de dienst ruimten. Op de benedenverdieping is een flat voor de directrice van het be jaardentehuis gecreërd. Deze bevat een zitkamer, slaapkamer met balkon entree, hal, garderobe, kitchenette, berging en toilet- en badgelegenheid. Verder bevinden zich verdeeld over de drie bouwlagen twaalf een- en drie twee-persoonskamers. De laatste krij gen ieder een aparate zit- en slaap kamer en een eigen douche. Entree, kitchenette, wastafel, toilet e.d. krij gen alle kamers. Op elke etage is ook een dagverblijf voor de zusters en een badkamer voor algemeen gebruik ge bouwd. Op de hoogste etage zijn ook twee ruime twee-persoons ziekenkamers gekomen. Tussen beide kamers in 'ligt een grote badkamer met toilet. Aan de overzijde van de gang aldaar be vinden zich spoelruimte, dienkeuken en separeerkamer. Naast deze zieken afdeling, welke men zoveel mogelijk afgescheiden -wil houden van de rest van het gebouw, zijn nog twee 2-per- soons logeerkamers en een grote ver- jaardagsvisitekamer in deze etage on dergebracht. In de grote hal gelijk vloers komt behalve een ruimte voor de administratie, ook een bestuurs kamer. De voorzitter van de Stichting Be jaardenzorg Loon op Zand, dokter A. de Vries uit de v. Rijckevorselstraat, steekt het niet onder stoelen of ban ken dat de bouw voorspoedig verlo pen is. Hij is van mening dat de door tastendheid en het inzicht van de tot voor kort in het Stichtingsbestuur op genomen heer Hendriks mede dat ho ge tempo in de realisering van de bouwplannen ontwikkeld hebben. Door zijn verhuizing moest hij de stichting en de bouwcommissie ech- ler verlaten. In de afgelopen zomer is ook de ex- ploitatievooihereiding begonnen. Als eerste aanzet daartoe werd een direc tie benoemd. Het stichtingsbestuur meent in zuster J. van der Neerden, die al vanaf 1961 tot 1968 als wijk verpleegster in Loon op Zand werk zaam is geweest, een goede directrice voor 't nieuwe bejaardenhuis te heb ben. Sinds 1968 heeft zij zich elders ruim en intensief met bejaardentehui zen bezig gehouden. Vanuit haar standplaats Sevenum, waar zij als hulp van de directrice werkte, bezocht zij vele huizen en volgde cursussen. Sinds 1 augustus j.l. is zij reeds als directrice werkzaam en heeft haar in breng bij inrichtingen e.d. nog kun nen doen gelden. Uit het aangetrok ken en nog aan te trekken personeel zal zij te zijner tijd een personeelsstaf formeren. E engroot deel van dit per soneel komt al voor 1 november a.s., de geplande openingsdatum in dienst. Immers tegen 1 november zal, vol gens de heer De Vries, het nieuwe te huis betrokken worden, huizen de oude bewoners over en komen er nieu we bewoners bij. Immers het nieu we bejaardencentrum vervult ook nog een streekfunktie", aldus de huisarts. "De capaciteit is ruim voldoende voor Leon op Zand. We hebben 64 interne verzorgingsbedden. Daarnaast zijn er nog eens 19 woningen. Toch zijn alle kamers al door een opnamecommissie toegewezen. 15% van de toekomstige inwoners komt van buiten Loon op Zand. In de toekomst willen we even tueel aansluiten bij een centrale ge meentelijke toewijzingscommissie, als die eens in het leven geroepen zal worden. Zo heeft bijvoorbeeld de keu ken een over-capaciteit: zij kan meer dan honderd maaltijden uitgeven. Ook hier zijn in de toekomst moge lijkheden voor". Hoewel de een-per- soonskamerprijs ongeveer 700,- zal gaan bedragen, kan de heer De Vries momenteel neg niet precies zeggen hoe hoog de definitieve bedprijs zal worden. -••or-..*::-..:-, sm FOTO BOVEN: Van deze aangepaste bejaardenwoningen zijn er reeds 14 gedurende enkele maanden in gebruik. Binnenkort zullen nog 5 van deze gerieflijke huisjes gereedkomen. FOTO MIDDEN: De bouw van de lange 2 lagen hoge vleugel is prak tisch klaar. Het is nu zaak om het interieur, de afwerking en de aankle ding buiten" te verzorgen. Op de achtergrond rechts is een gedeelte van de eetzaal zichtbaar. FOI O BENEDENDe hoogste vleugel van het nieuwe bejaardentehuis, waarin veel dienstruimten en een (nood-)trappenhal voorkomen. De lagere uitbouw links bevat het mortuarium en de kapelwaarboven de perso- neelskamers zich bevinden. Wel vertelde hij nog dat de ingang voorlopig aan de Doelen komt. Im mers de hoofdingang van De Ven loene ligt pal achter het huidige Ger- lachusgebouw, dat straks gesloopt zal worden. "Wij hopen dat al vóór de kerst- en nieuwjaarsdagen hiervan 't grootste gedeelte gerealiseerd zal zijn. Eohter pas na de rekonstruktie van de Van Rijckevorselstraat zal De Ven loene een ooglijk aanzien krijgen", aldus de voorzitter van de bejaarden zorg-stichting. Bovendien is het de bedoeling dat de grote binnenplaats die gevormd wordt door de 19 be jaardenhuisjes en 't centrale gebouw, het karakter van een openbaar park krijgt. Daartoe zullen er parkaanplan- t in gen, een geasfalteerd voetpaden- plan, graspartijen, vrijstaande be'bo- ming m middenin een soort vijver bassin met sproeier komen. Inderdaad issprake van een groot pro jekt, dat de leefbaarheid van Loon op Zand alleen maar ten goede kan ko men. Het nieuive bejaardencentrum ligt bovendien in de dorpskern, waar door diens voorgestane sanering weer een stapje dichter bij de realisering gekomen is. Hierbij dient aangete kend te worden dat er voor de bijna drie miljoen gulden, welke bij het Venloene-projekt gemoeid zijn, ook wel iets goeds uit de bus moest ko men. Er zit dan ook toekomst in hel grote gebied, ingesloten door Van Rijckevorselstraat, Doelen, Striecken laan en Gerlachusstraat. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een nota van wijziging ingediend op het wetsontwerp Wijziging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting. Met deze nota wordt beoogd de autokostenfictierege- ling op een tweetal punten nader te wijzigen. In de eerste plaats wordt voorge steld de zogenaamde autokostenfic tie te brengen op 15%. Zoals bekend houdt de autokostenfictie in dat bij het bepalen van winst uit onderne ming de kosten de zijn verbonden aan het houden van een personen auto tot een bepaald bedrag be schouwd worden als privé-uitgaven en dus niet als kosten gemaakt ten behoeve van de onderneming. Dit bedrag wordt (thans nog) ge steld op ten minste 10% van de ca talogusprijs van de auto (met inbe grip van de omzetbelasting). Een overeenkomstige regeling geldt voor degene die een personenauto van JL Architectenbureau Hub. Prins uit "De VenloeneHier is duidelijk Kaatsheuvel maakte de ontwerp-tekeningen van het nieuwe bejaardencentrum de lange twee verdiepingen hoge vleugel met uiterst rechts de uitgebouwde recreatiezaal te herkennen. zijn werkgever ter beschikking heeft: zijn voordeel uit hoofde van privé-gebruik wordt eveneens ge steld op tenminste 10% van de cata logusprijs. De minister en de staats secretaris zijn van oordeel dat het percentage van 10 dat sedert de in voering in 1951 onveranderd heeft gegolden, thans niet meer 'beant woordt aan de oorspronkelijke doel stelling van de regering, t.w. het fixeren van de waarde van het pri vé-gebruik van personenauto's n 'n zodanig percentage van de catalo gusprijs, dat die waarde in over eenstemming is met de aan dat pri vé-gebruik toe te rekenen werkelij ke kosten. De kosten van het hou den van een auto zijn immers se dert 1951 niet onaanzienlijk toege nomen als gevolg van de prijsstij ging van benzine, onderhoud, repa ratie, enz., alsmede het regelmatig verhogen van de motorrijtuigenbe lasting. De aanschaffingsprijs van auto's is lang niet in die zelfde ma te gestegen en heeft in sommge ge vallen zelfs een tendens tot daling te zien gegeven. Met een verhoging van de autokostenfictie van 10% tot 15% komt de oorspronkelijke doel stelling van de regeling beter tot haar recht. De minister en de staatssecretaris hebben zich bezonnen op de rede lijkheid om de autokostenfictie voor (vervolg op pag. 3)

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1