Waarschuwende Troonrede s. Drunense jongerensoos heropent na vernieuwingen in interieur Minister Lardinois: „Bosbezit in Nederland neemt niet af" I 4 20,- hügere rok schept romantischer schoenen TJetivLaü Miss Camping wordt gekozen Nederland 1970 te Kaatsheuvel UNGSTAMTS SOOSLEVEN VERTOONT ONTWIKKELING karnen utf. - amen CADEAUBON Democratie en gezag gaan hand in hand (2 tflULg Op Schoenexpo '70 te Utrecht Van 21 tot en 23 september met Kleuren Elk wat wils Sunset - Kwartet wijnfeesten Brabantse muzikale tiendaagse Verrekijkers sept. Zaterdag 26 in camping 't Hoekske Toelating met speciale pasjes Accommodatie Het Brabants Orkest met Porgy and Bess Beclasserings- aktie DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 17 SEPTEMBER 1970 3 Het is geen wonder en zelfs verheugend dat in de Troonrede ditmaal een kritisch woord wordt geuit, een waarschuwende vinger wordt opgeheven tegen die groepen in ons volk die de verdraagzaamheid, het rekening hou den met anderen uit hun vocabulaire en uit hun daden lijken te hebben verbannen. Dit steeds meer toenemende euvel, zelfs bij hen die de parle mentaire democratie toch wel aanhangen, vereist een ernstige waarschu wing tgen die onverdraagzaamheidt waartegen de regering daarom zegt te willen optreden. Dat dit optreden nu in de Troonrede wordt vastgelegd, is eigenlijk een bewijs dat het volk daar tot nu toe niet zo erg van overtuigd kon zijn en de regering zich in dit opzicht dus wil beteren. Ook de de mocratie vereist een handhaving van het gezag, wil de samenleving voor iedere burger goed verlopen: hierbij geldt vooral dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Ook de regering is er gelukkig van overtuigd, dat dit gepaard kan en moet gaan met verbeterde communicatie tussen be stuur en bevolking. Ten aanzien van de bescherming tegen verontreini ging van lucht, water en bodem geeft de Troonrede maar weinig concreets aan. Maar uiteraard hangt hierbij veel af van de qu pas op gang komende internationale samenwerking hiervoor. Het wordt echter hoog tijd dat er krachtig tegen vervuiling kan worden opgetreden. Ten aanzien van de woningbouw liet de regering zich niet het hoofd op hol brengen en toezeggingen doen die toch niet verwezenlijkt kunnen wor den. Het bouwprogramma zal met 2000 woningen worden verhoogd, dus 127.000 gaan bedragen. Maar in de laatste paar jaar kon de vastgestelde 125.000 al lang niet worden gehaald, zodat 't de vraag is of die 2000 meer nu wel verwezenlijkt kunnen worden. In feite is dat namelijk minder een kwestie van regeringsbeleid dan van arbeidsproduktie in de bouw, waar de prestatie per man eerder af dan toeneemt. De thans versnelde toeneming van loon- en prijsstijgingen en de ongun stige ontwikkeling van de betalings balans noodzaken de regering natuur lijk om maatregelen te treffen de hieruit voortvloeiende verdere infla tie sterk af te remmen. Zij begint bij zichzelf. Honderdevertig miljoen van de inkomsten worden voorlopig niet besteed. Om ook de burgers zich in hun bestedingen te doen beperken - voor waarde voor een wat evenwichtiger betalingsbalans - worden weer enige belastingen verhoogd. En het is weer het autoverkeer, de eeuwige melkkoe, dat via benzine-accijns en verbruiks belasting hiervoor een extra steentje moet bijdragen. Dat zal zeker weer tot veel kritiek aanleiding geven. Eveneens 't voornemen om zo nodig in te grijpen in de aanstaande nieuwe loonvorming, nu deze uit de hand dreigt te lopen. De arbeidsonrust zal voorlopig nog wel niet van de baan zijn, zij het dan wel uit zuiver politie- J'ijdens het weekeind Dineren in een sfeervol restaurant bij candle-light en zachte muziek 'n borreltje vooraf een lekker bord soep bij de smakelijke hoofdschotel een goed glas wijn hierna een toetje en een kopje koffie tot besluit. Voor 2 personen 4 25,- Bediening en B.T.W. inbegrepen. <je.ie.bbig Lekker eten zonder te koken! heerlijke crèmesoep 'n hoofdschotel om te smullen hierbij voor ieder 1 glas wijn en een lekker nagerecht Voor 2 personen aan huis bezorgd alles inbegrepen Meer personen, redigheid. prys naar even- Waalwijk Grotestraat 208 Telefoon 04160 - 32330 Verras Uw ouders, kinderen of vrienden met een voor een dinertje met z'n tweeën ke overwegingen, met het oog op de verkiezing in het a.s. voorjaar. De omzetbelasting wordt van 12 op 14% gebracht, maar het verlaag de tarief wordt niet verhoogd, blijft 4% en daaraan zullen nog enige ar tikelen worden toegevoegd, orn de stijging van de kosten van levenson derhoud beperkt te houden. De investerings- en de bouwmoge lijkheden voor het bedrijfsleven wor den beperkt, enerzijds om de beste dingen af te remmen, anderzijds om in de overspannen gebieden de wo ningbouw te bevorderen. Een goede aankondiging in deze troonrede is ze ker ook, dat het Rijk nu eindelijk zal overgaan tot het vergoeden van rente bij bepaalde te innen en terug te be talen belastingen. Ondanks de financiële moeilijkhe den houdt de regering vast aan haar voornemen de ontwikkelingshulp in het komend jaar tot 1 van het na tionaal inkomen op te voeren. Dat zal velen niet genoeg zijn, die om sociale en 'politieke redenen dit graag ver dubbeld zouden zien, maar gezien onze eigen behoeften zal het vele an deren meer dan genoeg voorkomen en Nederland loopt hiermee internatio naal dan toch voorop. De regering poogt behoedzaam door te laveren tussen hen die de de- fensiekosten (altijd) te hoog vinden en hen, die met haar van mening zijn, dat wij terwille van onze veiligheid de defensiemiddelen enigszins op peil dienen te houden. Met het cog cp de oplopende achterstand in deze en de zeker nog niet zo gunstige internatio nale situatie gezien de sterke bewape ning van de Sovjet Unie werd het aanvankelijk gedachte bedrag voor defensie van 3,5 miljard neg met 95 miljoen verhoogd. Een druppeltje om toch iets bij te dragen aan de veilig heid van onze militairen. Een zeer summiere4 vermelding slechts over de houding met Surina me en de Antillen, waaruit niet veel concreets is te halen. Maar de rege ring gaat voort te pogen deze rijks delen tot meer zelfstandigheid te brengen en bespreekt met hen de mo gelijkheid tot verandering van het sta tuut. Deze regering wordt uit en terna gedoodverfd als een behoudende, waarvan maar weinig vernieuwing uitgaat. Maar gezien het reeds vol brachte en de in de troonrede nog aangekondigde nieuwe wetsvoorstel len mag dit kabinet toch wel gezien worden als een van de hardwerkende en meest produktieve van na de oor log. Maar het wordt natuurlijk als vreselijk conservatief aangemerkt om dat te durven beweren. In de komende zittingsperiode krij gen gemeenten en provincies een iets betere financiële armslag, de loon- en inkomstenbelasting krijgt een jaar lijkse aanpassing van de tarieven aan de verhoogde inkomsten, het bedrijfs leven krijgt nadere regelingen, het echtscheidingsrecht wordt herzien en de persoonlijke levenssfeer meer be schermd. Natuurlijk zijn er verlan gens waaraan nog niet voldaan werd en wordt, maar die zullen er altijd blijven en niet vergeten mag worden dat deze regering zich wel voor een enorme hoeveelheid problemen ziet steld, mede door de tendenties die zich in ons volk ontwikkelen. BAR DANCING De Schoenexpo 1970 van maandag 21 tot en met woensdag 23 septem ber n de parterre van het Beatrixgebouw van de Jaarbeurs te Utrecht worden gehouden. Tijdens de Schoenexpo 1970 zal ook het Schoenen centrum op de 2e etage van het Beatrixgebouw geopend zijn. Schoen expo 1970 zal worden georganiseerd door de Jaarbeurs in opdracht van en in nauwe samenwerking met de Federatie van Schoenwinkel organisaties in Nederland. In de nternationale modewereld is men het niet geheel eens over de tendenzen. Dat is geen wonder in een overgangstijdperk, nu een uit gesproken mode langzamerhand plaats moet maken voor andere ten denzen. „De knie is fini" - „mini is fini" en al dergelijke kreten worden mo menteel gelanceerd. Italiaanse mo- decreateurs spreken van een „wo rn en-women-mode" en laten de vrouwelijke rondingen volledig tot hun recht komen; Parijs poogt een overgang te vinden van het nocha- lance tot de super-vrouw. Maar wat duidelijk uit een veelheid van me- nmgen en ideeën naar voren komt is het feit, dat de rok, althans in het najaar- en winterseizoen, langer is geworden. Maar bij deze overwin- ring van de langere rok moet wor den aangetekend, dat men in alle modecentra rekening houdt met een terugkeer van de mini-look in de zo mermaanden. Anders gezegd, de mi ni-rok zal zeker niet verdwijnen al verschuilt zij zich in de najaar- en wintermaanden onder de midi- of maximantel. In de mode-schoenwinkel heeft de ze verlening van de rok tot gevolg dat het geheel een wat romantischer tendens krijgt. De hoogfront-schoentjes krijgen weer vetertjes en strikjes, de hak ken worden wat hoger en hebben 'n neiging naar een iets slankerlijn. Toch blijft de moderne leest nog ta melijk breed, omdat het accent bij de langere rok niet meer op het been, maar op de voet en speciaal op de voorvoet valt. De veters, de strikjes, de sierringen etc. vallen allemaal onder deze noemer. Ook de kleuren krijgen een apar te taak, namelijk om vooral bij het dragen van maxi-kleding de aan dacht te vestigen oP een betrekke lijk klein stukje schoen dat onder de rokzoom te voorschijn komt. Voor het najaar- en winterseizoen zijn, naast de meer stemmige kleu ren ook enkele sprekende kleuren, zoals sangria en aubergine (bor deaux-rood en paars) opgenomen naast donker-groen als Cypres. Deze kleuren kunnen ook als combinatie- tinten naast lichtere, waarbij dan als nieuwste aan banaan-geel wordt gedacht. We geven toe, dat het geheel wat verwarrend werkt. Wat is het nu, mini, midi of maxi? Aan welke lengtes men in Duitsland dan nog mezzo toevoegt. De Schoenindustrie heeft reke ning gehouden met deze veelheid van modestijlen en men is in staat voor iedere roklengte de juiste mo deschoen te leveren. Dat houdt in, dat de schoenmode aan het publiek veel mogelijkheden biedt. Mogelijk heden om, naast de algemene mode- tendenzen ook het eigen inzicht een plaats te geven. De huidige mode is niet dictatoriaal, zoals dat in vroe ger jaren veelal het geval was. De kleding- zowel als de schoenmode geeft de draagster en de drager, de gelegenheid volledig zichzelf te zijn, een eigen stijl te ontwikkelen en niet gebonden te zijn aan modieuze opvattingen, die men zelf niet kan onderschrijven. De Schoenexpo is geopend op maandag 21 en dinsdag 22 septem ber van 9.00 - 21.00 uur en op woens dag 23 september van 9.00 - 17.00 u. WAALWIJK September 's zaterdags lste 2 weken van oktober De zaak met goede muziek en beter publiek. Toegang boven 18 jaar. WAALWIJK De Brabantse Muzikale Tiendaagse wordt van 18 tot en met 27 september 1970 geor ganiseerd door de Stichting Contact Brabantse Culturele Instellingen (C.B.C.I), waarbij alle schouwbur gen en concertzalen in de provincie Noord-Brabant zijn aangesloten. Doel van de „Muzikale Tiendaag se" is het culturele, en in eerste in stantie muzikale, leven in Noord- Brabant te stimuleren en de vele mogelijkheden op dit gebied onder brede lagen van de Brabantse bevol king bekend te maken. Aldus wordt getracht de muziek in al haar uitin gen te propangeren op zodanige wij ze, dat een zeer groot aantal inwo ners van Brabant in de gelegenheid wordt gesteld een keuze naar ieders smaak te doen en voor hen nieuwe muzikale aspekten te ontdekken. Tijdens de „Brabantse Muzikale Tiendaagse" zal in de elf deelne mende schouwburgen en concertza len een programma rouleren, dat vrijwel alle facetten van de klassie ke en hedendaagse muziek zal om vatten. Zo wordt aandacht besteed aan symphoniemuziek, opera, ope rette, musical, kamermuziek, jazz, beat, chansons en populaire muziek, waartoe vele bekende artiesten zul len optreden. In de Brabantse Muzikale Tiendaag se werken samen: De Stadsschouw burg te Eindhoven, het Philips Ont- spannings Centrum te Eindhoven, het Kunstcentrum te Helmond, de Stadsschouwburg te Tilburg, de Stadsschouwburg Casino te 's-Her- togenbosch, de stadsschouwburg te Breda, „Het Turfschip" te Breda, de Stichting Sociaal Cultureel Centrum „De Lievekamp" te Oss, „De Nobe- luer" te Etten-Leur, Theater „De Kring" te Roosendaal, en de Stich ting „Gamma" te Bergen op Zoom. tel. 33866 Gratis brilverzekering (vervolg van pag. 1) bezitters van tweedehands auto's - mits deze zijn verkregen of ter be schikking zijn gekomen drie jaren na het tijdstip van eerste ingebruik neming - op een lager percentage (thans 6%) te stellen dan het per centage dat geldt voor nieuwe auto's. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat deze bijzondere regeling uit een oogpunt van rechtvaardigheid wei nig bevredigend is en stellen voor de bepalingen hierover in de wet te schrappen. In hun motivering wijzen zij er cp dat de regeling discriminerend werkt ten nadele van degene die na drie jaren in zijn nieuw verkregen auto blijft rijden. Verder komt het de bewindslieden weinig rationeel voor bij tweedehands auto's, waar van de kosten veelal hoger zullen zijn dan van een nieuwe auto, het privégebruik op een lager bedrag te fixeren. Het bugettair gevolg is dat de voorgestelde maatregelen de schatkist een bate zullen opleveren van ongeveer 80 min. (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Een hoofd prijs van 1000 gulden, de gebruike lijke felicitaties, foto's 'en kontrak- ten'de bewondering van de aanwe zigen en de verdiende eer zullen Miss Camping Nederland 1970 volgende week zaterdag te Kaatsheuvel ten deel vallen. In camping „Het Hoeks ke" zal als afsluiting van het Neder landse zomervakantie-seizoen de fi nale van de door het Amsterdamse bureau Publicom georganiseerde wedstrijd gehouden worden. Gedurende de afgelopen zomer zijn in een groot aantal campings in Nederland voorronden voor deze Miss Camping - verkiezing geweest. De winnaressen in deze vaak grote campings uit Noord-Holland, Zee land, Drente, Zuid-Holland, Limburg en vooral Brabant komen zaterdag avond 26 september 8 uur naar 't Hoekske te Kaatsheuvel. Uit deze 15 tot 20 'schoonheden' zal dan de mooiste van 1970 gekozen worden. De heer A. van Mosselveld van camping 't Hoekske heeft vorig jaar door zijn organisatie van de verkie zing van Miss Camping Brabant de aanzet tot dit schijnbaar voortaan jaarlijks terugkerend festijn gegeven. Immers ook in 1969 werd Miss Cam ping Nederland gekozen, terwijl dit jaar de uitgroeiende gebeurtenis in handen gegeven is van een organisa tiebureau. (Van onze verslaggever) DRUNEN - Het soosleven in de Langstraat heeft zich de laatste jaren op een enorme wijze ontwikkeld. Velen zullen zich ongetwijfeld nog de tijd kunnen herinneren dat in diverse plaatsen groepjes jongelui bij elkaar kwa men om de opzet 'en de start van voor hen 'eigen' soosruimten te bespre ken. Hier en daar bleef het slechts bij mislukte of half gelukte pogingen, maar de sociëteiten welke in hun opzet geslaagd zijn, hebben inmiddels in. de Langstraat een bekende klank gekregen. Zo ook één van hen: de zater dag na een interieur-verbouwing aan een nieuw seizoen beginnende ,,dis- cotéque Le Moulin" uit Drunen. Deze Drunense jongerensoos heeft in een viertal jaren verscheidene ver huizingen en moeilijkheden meege maakt. Drie van de aanvankelijk 5 be stuursleden hebben echter doorgezet en brachten in de afgelopen weken tijdens een zgru soosstop in het vorig aajr met medewerking van de ge meente Drunen verkregen soosge- bouw enkele vernieuwingen en verbe teringen aan. Het bestuur uit Martin van Delft, Han Lemmers en Harry Willemse, meende dat tot nu toe de verlichting op sommige plaatsen wat te donker was en hebben deze in de gehele soos- ruimte op een sterkere 'uitstraling' gebracht. De entree gelijkvloers is ge heel veranderd. Er is een nieuwe gar derobe gemaakt, terwijl de toegang zal verlopen langs twee oude kassa apparaten, die hun werking door bel en kassa-strook aanduiden. De licht installatie op de dansvloer loopt syn- chroom met het geluid van de door de disc-jockeys ten gehore gebrachte platen. In de bovenverdieping is een nieuwe bar met twee tappunten en 25 bar krukken geplaatst, terwijl er diverse ornamenten, zoals bijvoorbeeld enkele Franse osséhuiden. aangebracht zijn. Twee flinke 'propeller-waaiers' zullen de ventilatie moeten bevorderen. Bo vendien worden er elke soosavond korte films vertoond. Het bestuur is van plan om streng de hand te houden aan de leeftijdsli miet van de ledenwelke voor de jon gens op 18 en voor de meisjes op 17 jaar gesteld is. Via inschrijf kaarten en de inlevering van een pasfoto kan men lid worden na drie keer in de so ciëteit geweest te zijn en het inleggeld betaald te hebben. De komende maan den zal discothéque Le Moulin elke zondag vanaf 8 uur geopend zijn. Binnenkort hoopt m enals speciale at- traktie de bekende Gaston Huysmans naar Drunen te halen. De wel eens verkondigde mening, dat de bosoppervlakte in ons land gestadig afneemt is niet juist. Wel iswaar verdwijnen er bosgedeelten door de uitbreiding van dorpen en de aanleg en verbreding van wegen, maar daar staan nieuwe bebossin gen tegenover. Aldus constateert minister ir. Lardinois (Landbouw en Visserij) in de memorie van toe lichting van de Landbouwbegroting 1971. De oppervlakte bos, die in 1952 volgens de Nederlandse bosstatis- tiek rond 260.000 ha bedroeg, nadert thans de 280.000 ha. Naast deze bos- cppervlakte komen in ons land rond 48000 km weg- en grensbeplantin- gen voor. Behoort Nederland met zijn oppervlakte bos tot de minder bedeelden van de Europese landen, de lengte aan wegbeplantingen per vierkante kilometer is het grootst. De aanplantingen in de nieuwe pol ders en de aankopen door de Staat Middelpunt van de „Brabantse Muzikale Tiendaagse" is het Bra bants Orkest onder leiding van Hein Jordans, dat een viertal uitvoerin gen in concertvorm zal geven van de beroemde opera „Porgy and Bess" van George Gershwin met medewerking van vijf Amerikaanse regersolisten en het Philips Philhar- monisch Koor. Solisten zijn de sopraan Klesie Kelly in de rollen van Bess, Clara en Lilly, de bariton John Swift in de rol van Pargy, de mezzo-sopraan Débria Brown in de rollen van Se rena, Maria en een sinaasappelver koopster, de tenor William du Pré in de rollen van Sportin' Life, Min go en Peter en de bariton William Shores in de rollen van Jim, Jack en Crown. Alle vijf zangeressen en zangers hebben een internationale carrière opgebouwd op het gebied van opera's en concerten. „Porgy and Bess", dat zich geheel afspeelt in Catfish Row, een alleen door negers bewoond havenkwar tier, houdt het midden tussen een rr,usical en een volksopera. Het is een der weinige Amerikaanse wer ken, die zich een vaste plaats in het operarepertoire hebben verworven. De eerste opvoering had plaats in Boston op 30 september 1935. Na de oorlog werd de opera in verscheide ne Europese theaters in vertaling en met een blanke bezetting uitge voerd. Het grote succes begon toen een negergezelschap met „Porgy and Bess" op tournee door Europa ging en er ook in Nederland een wa re run op de plaatsen begon. Ook tijdens de „Brabantse Muzikale Tiendaagse" zal de opera ongetwij feld bijzonder veel belangstelling trekken. Naast „Porgy and Bess" verzorgt het Brabants Orkest nog een drietal concerten met respec tievelijk het Eindhovens Bevrij- dingsherdenkingskoor, de pianist Daniël Woyenberg en de violist Her man Krebbers. „Porgy and Bess" komt in Tilburg in de Stadsschouwburg op maandag 21 september en volgende week dinsdag 22 september in het Casino te Den Bosch. hebben een verschuiving teweeg ge bracht in de eigendomsverhoudin gen van het Nederlandse bos. Het staatsbosbezit b.v. is sedert 1938 van 14,8% van de oppervlakte toegeno men tot 24,4%, particulier bosbezit daalde van 64,6% tot 54%; gemeen telijk bosbezit bleef ongeveer sta biel (15%). Werd het vorige jaar f 1 miljoen méér uitgetrokken voor de aankoop van bossen, die van nationale bete kenis zijn, de Landbouwbegroting 1971 raamt een aankoopsbedrag van f 10 miljoen, wat ongeveer 50% meer is dan in 1970 beschikbaar werd gesteld. Voor dat belangrijke bedrag kunnen ongeveer 1500 ha bos worden aangekocht. In de bijdrageregeling voor de particuliere herbebossing stelt de bewindsman een bijdrage van 50% in de normale kosten in uitzicht, waarvoor het begrotingskrediet met een half miljoen gulden is verhoogd en op f 1,75 miljoen is gebracht. Het Nationaal Bureau voor Re classering voert van 14 september tot en met 27 september zijn jaar lijkse aktie. In de meeste Nederland se gemeenten zal in die periode een huis-aan-huis of straatkollekte wor den gehouden. Weliswaar subsidieert do overheid het reclasseringswerk voor een groot deel, maar bijzonder projek- ten worden nog steeds uit de op brengst van de kollekte gefinan cierd. Tot deze projekten behoort onder meer het uitbrengen van een film met als onderwerp de reclassering, het uitgeven van voorlichtingsmate riaal en het financieel steun verle nen aan groeperingen in de Neder landse bevolking, die de reclasse- ringsgedachte in woord en daad wil len uitdragen. Wij noemen als voor beeld van het laatste de medewer king aan jongeren-congressen waar de reclassering als thema aan de or de komt. Een zeker niet minder belangrijk doel van de aktie is het begrip kwe ken voor de relatie veroordeelde - samenleving. Steeds meer wint het inzicht veld dat er een wisselwer king tussen beiden bestaat en dat het niet langer aangaat alleen de veroordeelde „schuldig" te verkla ren. Zoals elke week ihet geval schijnt te zijn, zijn in het afgelopen week end opnieuw 2 klandestiene zenders door PTT opgespoord. In samen werking met de politie is in beide gevallen proces-verbaal opgemaakt.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 3