wAAlwrjkse en lArtqstRAAtse couRAnt Post-, telefoon- en telegraafdienst worden opnieuw duurder cJlci, mpe\ ampe Wijziging belasting voor investerende agrariërs Sn Tiihurg: Waspik DONDERDAGAVOND 17 SEPTEMBER 1970 93e JAARGANG No. 75 De tcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 -j- 10 ct. inc.k.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „Echo" DE TROONREDE In onze zeer vernieuwde maatschappij verschuiven normen snel. Daar bij treden spanningen op tussen behoud en vernieuwing, die echter nimmer zullen mogen leiden tot het prijsgeven van fundamentele waar den. In die situatie is verdraagzaamheid jegens elkaar van groot be lang. Het verlangen om mee te werken aan de ontwikkeling van de maatschappij vereist bereidheid tot samenwerken en tot respekteren van de opvattingen van anderen. De regering draagt hierij een eigen verantwoordelijkheid. Zij zal dan ook voortgaan met de moeilijke opgave om de wetgeving aan te passen aan de zich wijzigende levensopvattingen, zoals het verlangen naar meer vrijheid en meer democratische beïnvloeding. Zij zal echter tevens krachtig optreden tegen groepen die de geboden vrijheid misbruiken om op onverdraagzame wijze anderen hun opvat tingen en gedragspatroon op te dringen of ernstig overlast aan te doen. De regering wil de communicatie tussen bestuur en bevolking verbete ren en de inspraak bij de beleidsvoorbereiding vergroten. Zij denkt hierbij in het bijzonder aan het rapport openbaarheid-openheid, het me morandum omtrent het maatschappelijk en cultureel welzijn en het rapport van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. De re gering zal de uitkomst van het beraad hierover in wetsvoorstellen om zetten. De toeneming van de welvaart die ons volk zich in de afgelopen jaren heeft verworen, geeft reden tot voldoening. Zij roept ook nieuwe pro blemen op. De schadelijke neveneffekten voor ons leefmilieu worden zorgwekkend. De groei van de welvaart zal in toenemende mate moe ten worden gericht op verbetering van de omgeving waarin wij leven. Velen zijn zich in dit Europese Natuurbeschermingsjaar meer bewust geworden van het belang van de bescherming en het behoud van na tuurterreinen en van de noodzaak verontreiniging van lucht, water en bodem tegen te gaan. De wetten inzake de luchtverontreiniging en de verontreiniging van oppervlaktewateren zijn hiervoor noodzakelijke in strumenten. Het verheugt de regering dat bij de bestrijding van de ver ontreiniging van lucht en water ook de internationale samenwerking meer gestalte krijgt. Voor een op de toekomst gericht onderwijsbestel acht de regering een ingrijpende herziening van het kleuter- en lager onderwijs nodig. Ook zullen maatregelen worden getroffen ter verdere verlaging van de leer. lingenschaal bij dit onderwijs. Uit de U heden aangeboden nota blijkt dat de regering zoveel mogelijk wil bevorderen dat de positie van de werkende jongeren gelijkwaardig wordt aan die van leeftijdgenoten die nog voortgezet onderwijs ontvan gen. De regering streeft ernaar spoedig de noodzakelijke herstrukturering van het wetenschappelijk onderwijs te verwezenlijken. Zij zal bijzon dere aandacht schenken aan de verdere vormgeving van het weten schapsbeleid. Het woningbouwprogramma zal voor 1971 met 2000 woningen worden verhoogd. In het belang van de woningbouw wordt de afgifte van rijks goedkeuring voor die delen van het land waar de spanning op de ar beidsmarkt in de bouw het groots is, getemporiseerd voor bouwwerken in de sektoren nijverheid, handel en verkeer. Deze tijdelijke maatregel wil de regering laten Volgen door een investeringsheffing van beperkte duur, waartoe een ontwerp van wet aan U zal worden voorgelegd. Voortgaande liberalisatie en invoering van huurharmonisatie zullen het bouwen van voldoende goede nieuwe woningen stimuleren. Voor de verbetering van de bestaande woningvoorraad is de begroting aanzien lijk opgevoerd. De rijkssteun voor de woningbouw zal door een nieuwe wijze van verdeling meer worden toegespitst op die gebieden en die ca tegorieën van woningbehoevenden die daaraan het meest behoeften heb ben. Mede door het ingevoerde systeem van aanvullende individuele huursubsidie wordt meer rekening gehouden met de lagere inkomens groepen. De sterke expansie van onze economie manifesteert zich ook dit jaar in een belangrijke toeneming van produktie, in- en uitvoer en werkgele genheid. De verbetering van het reëel vrij besteedbaar loon is aanzien lijk. Het uitkeringsniveau van de A.O.W. en A.W.W. is extra verhoogd. De laatste maanden voltrekt zich echter de groei van de totale nationa le bestedingen in een te snel tempo, met name als gevolg van de ont wikkeling van de investeringen in bedrijven en van de particuliere con sumptie. Hierdoor loopt de spanning op de arbeidsmarkt en de kapi taalmarkt verder op en tekent zich sedert kort een gevoelige verslech tering van de handelsbalans af. De spanningen ontladen zich nu bovendien in onverwachte, aanzienlij ke extra loonuitkeringen. De versnelling in de loon- en prijsstijgingen die reeds werd gevreesd, krijgt daarmede een zeer gevaarlijke impuls. De betalingsbalans zal nog veel ongustiger worden. Delen van het be drijfsleven zullen in ernstige moeilijkheden kunnen geraken, hetgeen zijn effekt op de werkgelegenheid niet zal missen. De regering is vast besloten aan deze ongustige ontwikkeling het hoofd te bieden. Zij kondigt daartoe het volgende programma van maatrege len aan: Op de rijksbegroting 1971 zal een bedrag van 140 miljoen gulden worden geblokkeerd. Op korte termijn bereikt U een ontwerp van wet dat een voorstel bevat tot het conjunctureel hanteren van de tarieven van enige be lastingen. Op basis van die wettelijke bevoegheid wil de regering per 1 januari 1971 voor de duur van 12 maanden de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting, de benzi- ne-accijns en de bijzondere verbruiksbelasting op personenauto's verhogen met 3% van de op dat tijdstip van kracht zijnde tarieven. Mede ter versterking van het restrictieve monetaire beleid zal wor den overgegaan tot een beperking van het consumptief krediet en van het door de overheid garanderen van leningen buiten de wo- ningbouwsektor. De regering is van mening dat in artikel 10 van de wet op de loon vorming vermelde voorwaarden zijn vervuld. Zij heeft dan ook het voornemen aan dit artikel toepassing te geven. Daartoe richt zij he den een adviesaanvrage aan de Sociale-Economische Raad. De beoogde matiging van de loonontwikkeling zal door voorzetting van een krachtig prijsbeleid worden 'ondersteund. De regering acht deze ingrijpende maatregelen noodzakelijk ter verze kering van de toekomstige werkgelegenheid, van de welvaart en het welzijn in ons land. Het welslagen van dit programma hangt mede af van het te voeren be grotingsbeleid. Meer dan ooit is thans 'n begroting vereist die e eneven- wichtig en gezond beeld vertoont. Een verdere verlaging van invoer rechten en een verlenging van de tijdelijke verlaging van de suikerac cijns, en vooral de stijgende gemeentelijke uitgaven voor de sociale zorg, vereisen enkele nieuwe fiscale maatregelen. Daartoe wordt voor gesteld op 1 januari 1971 het normale tarief van de omzetbelasting te brengen op 14% en het verlaagde tarief op 4% te handhaven. Een aan tal artikelen gaat van het normale naar het verlaagde tarief over ten einde de invloed op de kosten van levensonderhoud beperkt te houden. De inkomstenbelasting op het privé-gebruik van auto's dat door de on derneming wordt bekostigd, zal worden verzwaard door een meer op de werkelijkheid afgestemde waardering. Renteverrekening zal worden ingevoerd bij bepaalde te innen en terug te betalen belastingen. Bij de gekozen opzet van de rijksbegroting kan in 1971 worden volstaan met een aanzienlijk geringer beroep op de open kapitaalmarkt dan dit jaar, hetgeen de financiering van gemeentelijke investeringen ten goede kan komen. Ofschoon landelijk gezien de inkomensontwikkeling ook in de landbouw en visserij niet onbevredigend is, zijn er bepaalde sektoren, groepen en gebieden, zoals het Noorden, die bijzondere zorg vereisen. In de begro tingsvoorstellen die U heden worden aangeboden, vindt U de beleids voornemens van de regering inzake deze en andere belangrijke onder werpen van staatszorg. Dit jaar wordt de oprichting herdacht van de Verenigde Naties. In de 25 jaar van haar bestaan is de volkerenorganisatie een onmisbare funk- tie gaan vervullen bij de handhaving van de wereldvrede, vooral door het bevorderen van de internationale samenwerking op economisch en cultureel gebied, p Het in deze kabinetsperiode gestelde doel om de Nederlandse ontwik kelingshulp in 1971 1% van het nationale inkomen te doen bedragen, wordt bereikt in de begroting die U heden wordt aangeboden. De taken en verplichtingen die in de ontwikkelingsstrategie voor de jaren zeven tig worden neergelegd, dienen nieuwe richting te geven aan de inspan ning van alle betrokken landen. De regering zal hieraan haar volle me dewerking geven, evenals aan het tot stand komen van een algemeen stelsel van handelpreferenties voor de ontwikkelingslanden. Van essentieel belang voor het bereiken van een meer stabiele interna tionale veiligheid zijn de besprekingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten over beperking van de strategische nucleaire bewape ning en het ontwapeningsoverleg te Genève. Voorzover het binnen haar vermogen ligt, draagt de regering het hare hiertoe bij, evenals tot het herstel van de vrede in de gebieden die thans door oorlogsgeweld wor den geteisterd. De regering ziet het daarnaast als een belangrijke taak, zowel binnen de Noordatlantische Verdragsorganisatie als daarbuiten, mede te wer ken aan het streven naar vermindering van de spanningen en vergro ting van de veiligheid in Europa. In dit verband wordt in het bijzonder gedacht aan een evenwichtige beperking van de milittaire middelen. De grondslag voor de veiligheid van het Koninkrijk blijft intussen handhaving van de Nederlandse deelneming aan een Atlantische strijd macht, modern uitgerust en van voldoende omvang om een mogelijke tegenstander, vooral ook met conventionele middelen, te kunnen weer staan en hem te kunnen weerhouden van het uitoefenen van politieke druk. Nederland dient zich in verband hiermede een passende defensie inspanning te blijven getroosten. De ontv/ikkelingen in de Europese Gemeenschappen sedert de Haagse Conferentie van staats- en regeringshoofden stemmen hoopvol voor de toekomst van de Europese intergratie. Van wezenlijke betekenis hier voor acht de regering het slagen van de onderhandelingen over de uit breiding van de Gemeeenschappen. Zij steunt de verdere integratie op economisch, sociaal en monetair gebied. De eenwording van West-Euro pa blijft zij zien als einddoel. De verschijnselen van groeiend protectionisme baren de regering zorg. Mede in het kader van de Europese Gemeenschap blijft zij ijveren voor een vrij internationaal handelsverkeer op de grondslag van eerlijke con- cux*rentie. De regeringen van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland zijn overeengekomen het overleg over de toekomstige verhoudingen tussen de landen van het Koninkrijk in het komende parlementaire jaar te intensiveren. Nederland zal de economische en sociale ontwikkeling van deze landen in toenemende mate steunen. Er is in de komende maanden nog een omvangrijk programma van wetgeving af te werken. Hieronder valt de. eerste lezing van de wetten tot grondwetsherziening. Van de reeds ingediende voorstellen acht de regering vooral van belang de behandeling van de wet houdende wijzi ging van de bepalingen inzake gemeentelijke en provinciale belastin gen, de wet ter invoering van een jaarlijkse bijstelling van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting, voorstellen voor strukturele wijzi gingen van de inkomensbelasting, de vestigingswet detailhandel, de her ziening van het ondernemings- en het vennootschapsrecht, de wettelijke regeling van werkstaking, een wijziging van het onteigeningsrecht, de herziening van het echtscheidingsrecht en voorstellen over de bescher ming van de persoonlijke levenssfeer. De regering stelt zich voor onder meer nog te komen met voorstellen betreffende het instellen van regionale bestuurseenheden, een vernieu wing van de wet toezicht kredietwezen, een wet tot wijziging van de rechtpositie van de P.T.T., en wijziging van de huurwet en de woning wet, een wijziging van de algemene bijstandswet en van de wet op de bejaardenoorden. Ik wens U toe, leden van de Staten-Generaal, dat vruchtdragende dis cussies U voldoening schenken in het verantwoordelijke werk dat U wacht. Moge Gods zegen op U en Uw werk rusten. Hiermede verklaar ik de ze ziting van de Staten-Generaal geopend. 15 september 1970 Het voornemen bestaat volgend jaar een aantal PTT-tarieven te wijzi gen. BIJ DE POST gaan op 1 februari 1971 o.m. omhoog de tarieven voor drukwerken (tot 20 gram: b.v. van 12 naar 15 ct), pakjes, postpakket ten en periodieken. Aantekenen en spoedbestelling gaan met 25 ct omhoog. Bij grote partijen post komen netto-tarieven in de plaats van de huidige kortingsregelingen. Niet duurder worden binnen landse brieven en briefkaarten, als mede internationale brieven tot en met 20 gram. Evenmin het tarief voor dagbla den en daarmee gelijk te stellen nieuwsbladen. Verzending van braillestukken wordt gratis. BIJ DE TELEFOONDIENST zijn de volgende veranderingen voorzien: Het abonnement gaat met ingang van 1 januari omhoog met 1,- per maand. Het entreegeld blijft gelijk. Het aantal tarieven wordt 2 in plaats van 4; basistarief: per ge sprek lo cent voor onbeperkte tijds duur; tijdstarief met telling op tijd- basis per minuut 20 cent. Lange-afstandsverkeer goedko per. Verlaagd tarief (vrijetijdtarief) een uur vervroegd en voor half geld. BIJ DE TELEGRAAFDIENST geldt, eveneens met ingang van 1 januari: Optrekking van de tarieven voor binnenlandse telegrammen. Verhoging van het telexabonne- ment met 10,per maand. Aanpassing van enkele tarieven van telegrammen naar het buiten land. Het PTT "bedrijf ziet zich sinds 1969, het laatste jaar waarin tarief verho ging voor een aantal diensten plaatsvond, voor een belangrijke stijging van het loon-, prijs- en ren tepeil gesteld. Was alleen déze faktor werkzaam dan zou het bedrijfsresultaat in 1971 minstens 280 min. gld. lager uitko men dan in 1969. Door produktiviteitsverbëtering e.d. kan echter de ongunstige uitwerking daarvan voor een aanzienlijk deel worden ontgaan. Dit neemt niet weg dat nog een belangrijke lastenver zwaring resulteert. De verhoging van de posttarieven is nodig ter afremming van de stij gende verliezen bij dit bedrijfson derdeel. Zonder de verhoging zou de Post in 1971 f 100 miljien (1969: mag U niet links (of rechts) laten liggen, als U in TIL BURG op zoek bent naar iets ENIGS-EN APARTS VOLOP KEUS: jumpers, pantalons, nylons, vesten, blouses, rokken, kraagjes, shawls enz. enz. ONZE LEUS kwaliteit, service en exclusiviteit. Heuvelstraat 14 38 min.) en op wat langere ter mijn zelfs meer dan 200 miljoen per jaar verlies lijden. Als gevolg van de tariefaanpassing wordt het tekort volgend jaar teruggebracht tot ruim 50 miljoen. De verhoogde opbrengst van de te lefoonabonnementen wordt gecom penseerd door de verlaagde op brengsten van de telefoongesprek ken als gevolg van de nieuwe tarief- struktuur. In totaal betekenen de verhogingen en verlagingen een gemiddelde prijsstijging voor alle PTT-diensten gezamenlijk van 2,8 t.o.v. 1969, of wel van 1,4% per jaar. De minister en de staatssecretaris van financiën hebben in het onlangs bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediende wetsontwerp tot wijziging van de inkomsten- en loonbelasting, een bijzondere maat regel voorgesteld ter tegemoetko ming aan de positie van zelfstan digen, die genoodzaakt zijn een deel van hun belastbaar inkomen op nieuw in hun onderneming te inves teren. Het ligt voor de hand, dat de mi nister van landbouw en visserij, ir P. J. Lardinois, krachtig heeft inge stemd met invoering van deze zelf standigenaftrek, omdat zoals uit de Memorie van Toelichting blijkt, met name boer en tuinder onder de eco nomische, maatschappelijke en tech nische (mechanisatie) ontwikkelin gen relatief belangrijk moeten in vesteren om „bij" te blijven en ook om niet achter te raken bij 'beroeps- genoten in overige E.E.G.-lidstaten. De op winst drukkende fiscale las ten worden met de maatregel enigs zins verlicht. Het voorstel houdt in, dat als de investeringen meer dan f2000,- bedragen, de winst wordt verminderd met 10% van het bedrag van de investeringen in het jaar, waarin deze plaats hebben. Deze af trek komt boven de bestaande - zij het momenteel geschorste - inves teringsaftrek. De maatregel is afge stemd op de techniek van de inves teringsaftrek. Dit brengt mede, dat investeringen op o.a. gronden, woonhuizen, personenauto's en ver pakkingsmiddelen zijn uitgesloten. De aftrek is dus wel van toepassing op aanschaf van landbouwwerktui gen, aanschaf of verbetering van bedrijfsgebouwen, drainage en ove rige verbeteringen waarop men pleegt af te schrijven. Omdat het hier een strukturele, economische gerichte maatregel betreft, kan de ze zelfstandigenaftrek niet zoals de gewone investeringsaftrek en ver vroegde afschrijving om conjunctu rele redenen worden beperkt of ge schorst. De maatregel is beperkt tot natuurlijke personen waaronder be grepen de vennootschap onder fir manaam en de maatschap en geldt dus niet voor de-Naamloze Vennoot schap en de coöperatie. Wie veel investeert, profiteert relatief het meest van de maatregel, die dus spe ciaal voor de „blijvers" in land- en tuinbouw van belang is en met wel ke ook een wens van het Land bouwschap wordt vervuld. SAMENHANG COMMISSIE VAN SOEST Zoals bekend, wordt de proble matiek van de belastingheffing van zelfstandigen in vergelijking met die van loontrekkenden door de Advies commissie Van Soest bestudeerd. Aangezien deze commissie zich daarbij tot het zuiver fiscale aspect van dit vraagstuk beperkt, valt de voorgestelde zelfstandigenaftrek in belangrijke mate buiten het studie terrein van de commissie. Niettemin zal de in de eerste plaats op econo mische grond genomen maatregel invloed uitoefenen op oplossingen voor het fiscale probleem en anders om. Het Kabinet heeft de zelfstan digenaftrek echter dermate urgent geacht, dat besloten is het rapport van de Commissie Van Soest niet af te wachten en de regeling van de zelfstandigenaftrek reeds voor te stellen. Minister prof. dr II. J. Witteveen en staatssecccretaris dr. F. II. M. Grapperhaus spraken in hun Memo rie van Toelichting op het wetsont werp de verwachting uit, dat het rapport van de Commissie Van Soest in de komende maanden kan wor den tegemoetgezien. MEDISCHE DIENST Zaterdag 19 en zondag 20 septem ber zal dokter R. F. Wijffels de dok- tersdienst in Waspik waarnemen, tel. 250. WIJKVERPLEGING De wijkverpleging van het wit gele kruis zal zaterdag 19 en zondag 20 september aanstaande worden waargenomen door zuster van Elten uit Hank, tel. 390. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Waspik, zondag 20 september, 9.30 uur: ds. Schrij ver, 14.30 uur: ds. G. Wursten uit Sprang-Capelle.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5