vvaalwijkse en lanqstRaatse counant Rijksgoedkeuring nieuwbouw boven f 100.000.- beperkt Mannenlonen voor vrouwen goedkoper dan gastarbeiders Verhoging omzetbelasting WAAROM BEROEPSGEHEIM EN VERSCHONINGSRECHT? COMMISSIE WERKGELEGENHEID SPREEKT ZICH UIT Gevolgen Verschoningsrecht voor wie? Gijzeling Nightclub Cabaret - Dancing THE BLUE NOTE Tilburg Artisten voor de maand september Laura Del Rosa Juana Del Raffez Gay and Go Girls The Caravels IWaatschappeBijk werk Donderdag vergadering Kamer van Koophandel Talenprakticum Landbouwers Aanpassingen Tarief verhoging naar 14% Financiën WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 RODE KOOL Roomschiiitzels HUTSPOT MAANDAG 21 SEPTEMBER 1970 De ïcho 93e JAARGANG No. 76 Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent yah het Zuióen Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" Vertrouwensrelaties met deskundigen moeten gerespekteerd worden Wanneer een arts constateert dat een kind door diens ouders is mis handeld, zal hij in de regel de politie niet alameren. Hij beroept zich in dat geval op zijn beroepsgeheim. Om deze reden is het beroepsge heim de laatste jaren nogal onderwerp van kritiek geweest, maar over het algemeen mogen we toch wel stellen dat het vertrouwen in Onze wet bepaalt dat iedere bur ger verplicht is getuigenis af te leg gen, indien de rechter zulks gebo den acht. Op deze algemene regel bestaan evenwel enkele uitzonde ringen. Zo kan iemand tot een verdachte of gedaagde in zodanige relatie staan, dat het onredelijk zou zijn hem of haar tot getuigenis te dwin gen. De naaste verwanten van een verdachte, die in de rechte linie, en die in de zijlinie tot in de tweede graad, hebben derhalve het recht tc weigeren getuigenis af te leggen. Men kent dit recht als het verscho ningsrecht. De vrouw behoeft niet tegen haar man te getuigen, de broer niet te gen zijn zuster. Zij mogen dit wel, maar zijn hiertoe nimmer verplicht. Er is echter nog een andere groep \an personen, die zioh kan beroe pen op het verschoningsrecht. Ook zij staan tot de verdachte of gedaag de in een bijzondere relatie, niet door familiebanden, maar uit hoof de van hun beroep. Op grond van het zogenaamde beroepsgeheim kunnen zij de rechter verzoeken te worden ontheven van hun plicht om tc getuigen. Een verzoek, dat de rechter zeker zal inwilligen. Zo is aan doktoren het verscho ningsrecht toegekend. Een huisarts is dikwijls de vertrouwensman van het gezin, aan de psychiater ver trouwen de patiënten veelal hun meest intieme geheimen toe. Wan neer de arts dergelijke geheimen zou moeten prijsgeven, zou het ver trouwen in de medische stand uiter aard ernstig worden ondergraven. Op soortgelijke gronden is ook aan advocaten en aan geestelijken het beroepsgeheim toegekend. Dat ligt voor de hand, want ook zij onder houden sterk persoonlijke relaties met de mensen. Y»Tel bepaalt de wet uitdrukkelijk, dat deze groep personen zich alléén op het beroepsgeheim kan beroe pen, wanneer zij getuigen moeten in zaken, waar hen vragen worden gesteld, waarvan de beantwoording gelijk zou staan met een schending van het in hen gestelde vertrouwen. Zo moet een arts wél getuigen, wan neer hij bijvoorbeeld een verkeers ongeval heeft gezien. Ook andere groepen van personen kunnen zich in specifieke gevallen op een be roepsgeheim beroepen. Zo mogen militairen bijvoorbeeld geen mili taire geheimen prijsgeven. Zo hoog heeft de wetgever het be roepsgeheim zelfs geschat, dat ar tikel 272 van het wetboek van straf recht stelt hij, die een geheim, dat hij uit hoofde van aijn beroep ver plicht is te bewaren, opzettelijk prijsgeeft. Dit wordt beschouwd als een misdrijf, waarop een gevange nisstraf van maximaal zes maanden is gesteld. Wanneer iemand weigert te ge tuigen en hij zich volgens de rech- trr ten onrechte op het verscho ningsrecht beroept, dan kan gijze ling worden toegepast. Wat houdt gijzeling in? De wet spreekt van lijfsdwang. De gegijzelde wordt opgesloten in het huis van bewaring totdat hij datgene heeft gedaan wat van hem wordt verwacht. Toch komt gijze ling niet veel voor. Immers, de ei sende partij moet alle kosten van de gijzeling betalen! Toch is het wel eens voorgeko men, dat iemand die niet wilde ge tuigen en zich volgens de rechter De regering heeft besloten tot een zekere beperking van de mo gelijkheden tot het in aanbouw ne men van gebouwen buiten de wo ningbouw. Deze beperking zal betrekking hebben op gebouwen voor nijver heid, handel en verkeer met een bouwsom van meer dan f 100.000,- in de provincies Gelderland, U- trecht, Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Een uitzonde ring hierop vormen de stimulerings- en herstruktuurringsgebieden in die provincies. De beperking houdt in dat er in de genoemde provincies en voor de voormelde bouwwerken, niet meer van uitgegaan kan worden, zoals dit de laatste tijd het geval was, dat rijksgoedkeuring voor nieuwe wer ken prompt zal kunnen worden verleend. In een brief aan de gemeenten in de vijf genoemde provincies schrijft de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Ir. W. F. Schut; dat zich in toenemende mate een schaarste aan arbeidskrachten cp de bouwmarkt doet gevoelen. Met name in het Westen van het land is het tekort aan bouwvakar beiders zeer nijpend; vooral de wo ningbouw ondervindt hiervan nade lige gevolgen. De Minister heeft nu bij beschik king de Regeling voor de goedkeu ring van bouwwerken zodanig ge wijzigd dat de bevoegdheid van de gemeenten in de provincies Gelder land en Noord-Brabant tot het ver lenen van rijksgoedkeuring voor ge bouwen voor de nijverheid en voor handel en verkeer, bijzondere ge bouwen en overheidsgebouwen met ingang van 16 september 1970 is be perkt tot werken met een bouwsom van ten hoogste f 100.000,-. de medische stand nog veel ernstiger zou worden ondergraven, wan neer dat beroepsgeheim niet bestond. Ook advocaten en predikanten kunnen zich trouwens beroepen op het verschoningsrecht en maat schappelijk werkenden, die een vertrouwensrelatie met een cliënt heb ben, kunnen ook weigeren getuigenis over hem af te leggen. ten onrechte op zijn beroepsgeheim beriep, werd gegijzeld. Zo werd kort voor de laatste wereldoorlog de Haagse journalist Hansen gegij zeld. Hij had exact verslag gepubli ceerd van een gemeenteraadsver gadering, die metgesloten deu ren was gehouden. De heer Hansen weigerde de naam te noemen van het raadslid, dat hem informaties had verstrekt. De burgemeester van Den Haag diende bij de rechtbank een klacht in tegenhet onbeken de raadslid. Hansen werd als getuige opge roepen. Hij weigerde de naam van het raadslid te noemen en beriep Zich op zijn beroepsgeheim. De iechtbank erkende dat niet. Op kos ten van de vroede vaderen van Den Haag werd Hansen gegijzeld. Hij werd de martelaar van het overi gens nog steeds niet erkende ver schoningsrecht van de journalist. Na kerstmis 1938 nog in het huis van bewaring te hebben gesleten, werd Hansen tenslotte veroordeeld tot een geldboete. De naam van het onbekende raadslid was echter niet cp zijn lippen geweest. Bij zijn thuiskomst wachtten hem manden vol bloemen en stapels gelukstele grammen. In 1952 werd andermaal een jour nalist Hommerson gegijzeld. De ironie wilde, dat zijn politieke te genstander hem in de Tweede Ka mer verdedigden tegen de socialis- VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 STRIPTEASE en met DANCE ATTRACTION met medewerking van het orkest Elke dag geopend van 22.00 tot 04.00 uur (ook 's zondags) tische minister Donker, hoewel Hommerson zelf verbonden was aan een socialistisch dagblad. Ook het beroepsgeheim voor maat schappelijk werkenden heeft dei ning veroorzaakt. In I960 weigerde oen maatschappelijk werkster van een medisch-opvoedkundig bureau in een echtscheidingszaak te getui gen, hoewel een der partijen hier om had verzocht. Haar weigering grondde zij op de overweging, dat de vertrouwelijk heid van hetgeen haar uit de per soonlijke levenssfeer van beide echtgenoten bekend was, gewaar borgd diende te blijven. Zij beriep zich op het verschoningsrecht. Het Amsterdamse Gerechtshof er- Lende dit recht niet. Op verzoek van de eisende partij werd haar gijzeling opgelegd. Tot zover is het gelukkig niet gekomen, want zij tekende cassatie aan en de zaak werd terugverwezen. Sindsdien heb ben de maatschappelijk werkers ge- gverd voor hun beroepsgeheim. Zij konden bovendien nog aanvoeren, dat zij veelal in dienst zijn van in stellingen, waar zij werken met deskundigen, wier beroepsgeheim wél wordt erkend (doktoren, psy chologen, geestelijken enz.) Op dit moment is het beroepsgeheim van maatschappelijk werkenden dan ook geen punt meer. En dat heeft het aanzien doen stijgen. De mensen weten nu dat hun gehei men ook bij de maatschappelijk werker gewaarborgd zijn en dat is de basis voor een echte vertrou wensrelatie, zonder welke het maat schappelijk werk niet kan funktio- neren. (van onze verslaggever) WAALWIJK De commissie werkgelegenheid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk vindt dat het in principe goed koper is om aan de Nederlandse vrouwen mannenlonen uit te betalen dan buitenlandse gastarbeiders aan te trekken. De commissie voegt aan deze uitspraak echter meteen toe, dat in deze de situatie op de ar beidsmarkt bepalend is voor het gedrag van de bedrijven en dat veel bedrijven zouden overgaan tot het betalen van mannenlonen aan vrouwelijke arbeidskrachten, indien zij daardoor vrouwelijke werk nemers zouden kunnen aantrekken. De commissie werkgelegenheid maakte deze opmerkingen onlangs naar aanleiding van vragen en op merkingen die de heer G. C. Meijer over de inhoud van de jaarrede 1970 gesteld heeft. Daarin is overigens meer over de funktie van de vrouw in het arbeidsproces ter sprake ge komen. De commissie vindt dat part-time arbeid, evenals het sys teem van ploegendienst voor wer kende mannen, steeds meer toepas sing zal vinden. De daardoor ont staande problematiek inzake ope ningstijden van winkels, kantoren en bureaus adviseert men door de commissie middenstandsaangelegen heden en de commissie onderwijs te laten bestuderen, teneinde daarom trent van advies te kunnen dienen. Verder stelt de commissie werkge legenheid dat bij de verhoging van de aantrekkelijkheid van fabrieks arbeid de Kamers van Koophandel een stimulerénde, een bemiddelende en een coördinerende rol vervullen. Bepaalde projekten kunnen echter slechts gerealiseerd worden in ge zamenlijk overleg met de betreffen de vakorganisaties en de overheid. Deze uitspraken van de commissie werkgelegenheid vormen een agen dapunt van de donderdagmiddag om half 4 in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk te houden openbare ver gadering van de Kamer. In de ver gadering wordt eveneens gewag ge maakt van een talenprakticum, dat gedurende een bepaalde periode (eind 1970/begin 1971) in het ge- Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een wetsontwerp inge diend dat het voorstel bevat om met ingang van 1 januari 1971 't nor male tarief van de omzetbelasting te verhogen tot 14%, onder hand having van het verlaagde tarief op 4%. Deze maatregel dient ter ver krijging van dekking voor 1971. Zoals bekend, zou zonder de voorge stelde wijzigingen het normale tarief van de omzetbelasting met in gang van 1 januari 1971 zijn verhoogd van 12 naar 13% en het ver laagde tarief van 4 naar 4,3%. Met het oog op de bijzondere re geling voor landbouwers zal het no. dig zijn de belasting in deze sektor te verlagen door een aantal presta ties die ten behoeve van landbou wers worden verricht van het nor male naar het 4%-tarief over te brengen. Hierdoor wordt voorko men dat het evenwicht dat bij de huidige tariefsverhonding in de landbouwregeling bestaat, ten na dele van de landbouwers wordt ver stoord. De invloed van de voorgestelde maatregelen op de werking van de zogenaamde kleine-ondernemersre- De regering heeft gemeend dat er onder de huidige economische om standigheden aanleiding is de in de wet vastgelegde verhoging van het verlaagde percentage van 4 naar 4,3, die in het bijzonder de eerste le vensbehoeften betreft, ongedaan te maken. Met deze maatregel wil de regering de kosten van levensonder houd beperkt houden, hetgeen voor de groepen met lage inkomens van groot belang is. Ten einde toch de nodige dekking te verkrijgen, zal 't normale tarief moeten worden ver hoogd tot 14%. bouw van de Kamer gehuisvest zal zijn, voornamelijk door en ten be hoeve van het bedrijfsleven te ge bruiken. De door de afsluiting van het Ha ringvliet voor het bedrijfsleven in het gebied van de Kamer ontstane problematiek, is niet zonder succes met de regering besproken. Met na me bij de winsberekening kunnen bepaalde belastingfaciliteiten wor den verkregen. In de vergadering zullen nadere mededelingen worden gedaan over de laad- en losplaatsen van de Langstraatspoorlijn en over de waterschappen „De Alm" x „W. Brabant". Bovendien zullen de ba lans per 31 december j.l., de reke ning van de baten en lasten over 1969, de begroting voor hét dienst jaar 1971 en de verordening van de kosten voor inschrijving in het Han delsregister behandeld worden. De Algemene verladers- en ei genvervoerders organisatie EVO is 18 september een grote voorlich- tingsaktie begonnen over de voor het vrachtvervoer zo broodnodige laad- en losplaatsen in de steden. Behalve het aanbrengen van affi ches heeft zij daartoe ook brochures naar vele instanties gestuurd. geling is niet van dien aard dat een aanpassing van de vaste bedragen van die regeling geboden is. In dit verband wordt er op gewezen dat het pakket van de aan het verlaag de tarief onderworpen goederen in de kleine-ondernemerssfeer 'n over heersende plaats inneemt. Om de belastingdruk op tabaks fabrikaten gelijk te laten blijven, wordt met betrekking tot deze ar tikelen de verhoging van de omzet belasting geneutraliseerd door een aanpassing van de tabaksaccijns. Het budgettaire gevolg van de wij ziging van de omzetbelasting kan als volgt worden becijferd: (in miljoenen guldens) Verhoging van het tarief van 13% naar 14% f 485 Verlaging van het tarief van 4,3% naar 4% f 60 Aanpassing van de tabaks accijns 425 15 410 De meeropbrengst van de voorge. stelde maatregel bedraagt dus op jaarbasis ƒ410 min.; op kasbasis is toe te rekenen aan 1971 ƒ340 min. en aan 1972 ƒ70 min. De verhoging van het tarief tot 14% heeft mede invloed op de tij delijke heffing van omzetbelasting op investeringen. Het resultaat van de voorgestelde maatregel is, dat deze heffing (thans 8,4%) in 1971 komt op 5,6%. De opbrengst wordt daardoor in 1971 verhoogd met 50 miljoen en in 1972 met 10 miljoen gulden. De voorgestelde maatregel leidt tot een verhoging van de prijsindex voor de gezinsconsumptie van 0,37 procent. EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 49 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1