Houdt sfeer in fabrieken vrouwenarbeid tegen? b m Woningbouwvereniging voorziet in een grote Donderdag officiële opening interieurverzorging .Eldorado' Baardwijk behoefte Hospitaalschip Henry Dunant moet vervangen worden Waalwijkse raadsleden willen elkaar democratisch inzicht bijbrengen Vrijdagmorgen uit Waalwijk vertrokken Cursus burgerschapskunde geste van „groep van zes" VRAAG IN VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL: 3 3 Reder Ruytenberg: met tegemoet koming niet geholpen Talenprakticum Sfeer fabrieken J. Gompen B.B.A. duurder Regelmaat Nightclub Cabaret - Dancing THE BLUE NOTE Tilburg Artisten voor die maand september Laura Del Rosa Juana Del Raffez Gay and Go Girls The Caravels Pioniers Flatbouw Plannen Vlijmen Rode Kruis en NSF slaan handen ineen Schip Ahoy Sympathiek Alle hens aan dek Appèl op groep van 12 Gevaarlijk Toekomst hoopvol DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 SEPTEMBER 1970 (Van onze Verslaggever) WAALWIJK De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in noordelijk Noord-Brabant, de heer J. Timmermans, stelde donderdagmiddag in de door de leden slecht bezochte Kamervergade ring, dat tegen de gevolgen van de afsluiting van het Haringvliet door het bestuur niet zonder resultaat aktie gevoerd is. Ten behoeve van een tiental eigenaren van werven, die er bij betrokken zijn, is door 't bestuur der Kamer uitvoerig gesproken met hoofdambtenaren van de Rijkswaterstaat en met staatkundige partijen over de door afsluiting geschade belangen van de werven. Hierbij waren de heer Leonard, makelaar en onteigeningsdeskundige te Dordrecht, optrendend namens een achttal bedrijven en de heer P. Ruytenberg, eigenaar van 'n werf in Waspik, aanwezig. Alhoewel de Kamer tevreden was over de daarbij bereikte resultaten en de heer Leonard zich onlangs nog optimistisch uitliet, merkte de heer Ruytenberg op, dat men nog steeds met het probleem zit. „Op 1 november gaat 't Haringvliet dicht. Er is echter geen aangepast bedrijf voor het huidige in de plaats geko men. Zo verdwijnen ze geruisloos. De mensen stappen in een busje en rijden naar de Botlek. We moeten de mensen in Noord-Brabant hou den. Wanneer een bedrijf één ton krijgt en als er twee ton nodig is voor verplaatsing, dan is dat bedrijf niet geholpen", aldus de reder. Men vulde hierna aan, dat er een ver schil bestaat tussen schadevergoe ding voor totaal geleden schade en tegemoetkoming in de kosten. Al leen bij totale schadevergoeding kan vaak pas opnieuw worden begon nen. Hierin is de wet echter niet veranderd en de wens van de heer Ruytenberg om totale schadeloos stelling te ontvangen, zodat het be drijf weer uitgeoefend kan worden, is door vastgestelde regels in de wet niet mogelijk. De Kamer zal zien hoe de situatie zich ontwikkelt. Tot 1 januari 1971 zullen in een lokaal in het gebouw van de Kamer van Koophandel aan de Wilhelmina- straat te Waalwijk proefperioden met een talenprakticum plaatsvin den. Met het audio-visueel onder wijscentrum AVOC uit Den Bosch is hierover kontakt opgenomen. Bij gebleken levensvatbaarheid van dit talenprakticum, dat in eerste aan zet bedoeld is voor het bedrijfsleven en zal starten in de avonduren, zal de AVOC bekijken of er eventueel een permanente ruimte gevonden kan worden. Naar aanleiding van door het Ka merlid G. C. Meijer gemaakte op merkingen over de jaarrede van de voorzitter, kwam ter sprake dat de overspannen arbeidsmarkt uitge schakeld kan worden door de ge huwde vrouw in het arbeidsproces in te zetten. Men was het er echter unaniem over eens dat er in Neder land een grote moeilijkheid bestaat om dames aan het werk te krijgen. De overheidsstruktuuronderzoeken naar de oorzaken daartoe zijn veel „te ruim" volgens de Kamerleden. Zij menen dat de sfeer in de bedrij ven voor een nader onderzoek in aanmerking dient te komen. De heer Timmermans was blij dat er derge lijke vragen als van de heer Meijer gesteld waren en beloofde dat op diverse punten nog aanvullingen zouden komen. Er werd geconclu deerd dat bepaalde door de Kamer ingestelde commissies adviserend kunnen optreden en meningen kun nen weergeven. De K. v. K. en F. heeft een werk- Het Ministerie van Ekonomische Za ken heeft de BBA toestemming ge geven, om met ingang van 1 oktober a.s. de bestaande 13-rittenkaarten voor volwassenen en de 22-ritten- kaarten voor jeugdige reizigers tot en met 19 jaar om te zetten in 12, resp. 20-rittenkaarten. De totaalprijs van deze interlokale rittenkaarten zal daarbij niet worden gewijzigd. De in omloop zijnde 13- en 22-rittenkaarten blijven geldig tot 31 oktober a.s. groep geformeerd om te pogen de spoorlijn GeertruidenbergLage Zwaluwe door de N.S. in exploitatie te laten houden, zodat de laad- en losplaatsen aldaar behouden blijven. In het waterschap West-Brabant hebben in totaal 30 personen zitting, waarvan 6 personen het dagelijks bestuur uitmaken. De Kamer heeft de heer J. Gompen, direkteur van de Koninklijke Chroomlederfabrie ken te Waalwijk, bereid gevonden om hierin zitting te nemen. In het algemeen bestuur heeft de Kamer van Koophandel nog dhr. Schalk wijk uit Geertruidenberg en drs. Th. de haan, sekretaris van de Kamer, mogen aanwijzen. Het voorstel over maatregelen in zake bestuurswisselingen, werd door de vergadering aangenomen. Voor taan zullen bestuursleden van de Waalwijkse Kamer van Koophandel en Fabrieken niet ouder dan 70 jaar mogen zijn. Op de le januari na deze verjaardag treden zij af als be stuurslid. Vervolgens werd gesteld dat iemand bestuurslid kan worden als hij niet ouder is dan 65 jaar. In bepaalde gevallen kan het raadzaam zijn dat een bestuurslid blijft zitten, bv. om een nieuwe voorzitter in te werken. Deze besluiten houden in, dat de heren Van den Assum en Meijs per 1 januari a.s. aftreden als bestuurslid en dat voorzitter J. Tim mermans tot 1 januari daaropvol gend mandaat heeft gekregen. Bovendien wil men meer regel maat in de vergaderingen krijgen: er zullen per jaar voortaan 5 ver gaderingen gehouden worden. Deze vallen gelijktijdig met de jaarrede van de voorzitter in januari, vervol gens in maart, in mei, medio sep tember en de vijfde medio novem ber. Zodoende kon al meteen woens dag 18 november a.s. als nieuwe ver. gaderdatum worden vastgesteld. VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 STRIPTEASE en met DANCE ATTRACTION met medewerking van het orkest Elke dag geopend van 22.00 tot 04.00 uur (ook 's zondags) vervolg van pag. 1) groei van de woningbouwvereniging 'heeft de impuls gegeven om te komen tot het vinden van een ruime behui zing, die alls bureau zou kunnen fun geren. Men is daar in geslaagd door een van de huizen als zodanig in te richten. Dit bureau voldoet aan alle eisen en is dan ook uitstekend geou tilleerd. Bovendien heeft men gezien de groei een full-time onderhouds- functionaris moeten gaan aantrekken wat eigenlijk financieel geen haalba re kaart is, maar waarbij de noodza kelijkheid ten aanzien van een derge lijke man toch de doorslag heeft ge geven. De woningbouwvereniging heeft aan beiden veel te danken. Het zijn nu de pioniers die weggaan, die de 'basis hebben gelegd voor de groei van de woningbouwvereniging „Baard wijk. De voorziening in de vakatures van beide personen is verre van een voudig gevallen. Het is dan toch ge lukt en met ingang van 1 oktober zal als voorzitter optreden de heer A. O. C. Donkers, die thans vice-voorzitter is van de vereniging. De functie van secretaris-penningmeester zal worden gescheiden. Het secretariaat zal wor den gaan vervuld door de heer A. F. Bosschée. Als penningmeester werd benoemd de heer A. Horsten, lid van het bestuur. Als aanvulling op de ont stane vakature werd de heer C. P. J. M. Stams bereid gevonden zitting te. nemen in het bestuur. Zelf zeggen beide scheidende be stuursleden, dat het hun een plicht is dank te betuigen aan diegenen, die hun bij de uitoefening van hun taak terzijde hebben gestaan, waarbij zij vooral denken aan hun medebestuur ders. Zij zijn er zich van bewust nooit te hebben kunnen bereiken wat 'be reikt is zonder de medewerking van het Gemeentebestuur van Waalwijk. De scheidende voorzitter is wegens zijn verdiensten benoemd tot ere voorzitter van de woningbouwvereni ging „Baardwijk". Op het admini stratieve vlak is ook een verandering ingetreden en wel in die zin dat er 'n parttime medewerker is aangetrok ken. Overigens zij vermeld, dat a.s. woensdag tijdens een officiële bijeen komst nog geschenken zullen worden aangeboden. Aan de Grotestraat nabij de Markt heeft Waalwijk er weer een fraai pand bijgekregen. Vanaf a.s. vrijdag zal namelijk „Eldorado" geopend zijn, een zaak die gericht is op in terieurverzorging, niet alleen voor ouderen, maar ook voor tieners. Do heer H. Klerx heeft op dit mo ment nog een meubelzaak in Baard wijk. Hij heeft dit pand echter ge kocht, omdat hij door allerlei om standigheden het pand in de Baard- wij ksestraat diende te verlaten. Dit bracht automatisch met zich mee dat hij zich diende te bezinnen welk assortiment hij in het nieuwe pand diende te brengen. Dit nieuwe pand heeft wel een grote oppervlakte, maar is toch te klein om er meubel toonzalen van te maken. Vandaar de specialisatie in de richting van interieurverzorging. De oppervlakte van de begane grond en de bovenverdieping is alles bij elkaar zo'n 500 ms. De tienerafde ling is boven en kent een geweldig assortiment met allerlei specialitei ten. De tiener kan boven alles vin den op het gebied van bureautjes, bedden, keukentafels en stoelen en wat dies meer zij. Bovendien heeft de heer Kierx er een zeer gezelli ge sfeer weten te scheppen, die nog verhoogd wordt door de verschillen de fraaie schilderingen op de wan den. Wanneer men de ruimte onder be kijkt, dan valt ook weer direct de grootte op. Voor iedereen is er be neden keus op het gebied van de interieurverzorging. Specialiteiten zijn hier: tapijten, bedden, dekens, spreien, overgordijnen en vitrage. Bovendien, zo benadrukt de heer Klerx, blijven we aan de cliënten advies geven omtrent meubelen. A1. les is bovendien overzichtelijk ge rangschikt op de vaste wandrekken, terwijl ook verrijdbare rekken de cliënt een goed beeld geven van het gehele assortiment. De zaak is gehouden in lichte kleu ren en is aangepast aan de moderne eisen des tijds. De inkijk van buiten is zeer ruim en vandaar uit heeft men al zo'n beetje een totaalindruk. Donderdagmiddag om 4 uur zal bur gemeester J. Teijssen de officiële opening verrichten, terwijl vrijdag morgen de zaak voor het publiek zal worden geopend. Een speciale attractie vormt vrijdagmiddag het bezoek van Pipo de Clown, die ook een bezoek zal brengen aan de kin deren in het ziekenhuis. Waalwijk heeft er met „Eldorado" weer een fraai winkelpand in het centrum bij gekregen en gaat in feite meer en meer fungeren als trekpleister voor de gehele omgeving. Het cen trum van Waalwijk is als winkel centrum zeker een bezoek waard. We zijn uitgegroeid van een kleine woningbouwvereniging naar een gro te, die nu zo'n 400 woningen onder bëheer heeft, zo vertelde de heer Cas- pers. Enkele jaren geleden werden we ineens geconfronteerd met de realise ring van 'n drietal complexen nieuw bouw, waarvarn één complex flat- bouw. Met flatbouw wordt toch wel in een behoefte voorzien, terwijl boven dien de contigentering hiertoe mede aanleiding heeft gegeven. Tegen de achtergrond van de grote vraag wordt flatbouw nu veel sneller geaccepteerd. Of de woningbouwvereniging in de toekomst nog meer flatbouw zal gaan realiseren, zal afhangen van de reeds genoemde contigentering. Met betrekking tot de laagbouw heeft de woningbouwvereniging toch wel in een grote behoefte voorzien, terwijl ook de toewijzing nooit op grote problemen is gestuit. Vroeger was er geen sprake van differentiatie: men kon goedkoop of duur wonen. Met de komst van de woningen met Z-kamers in Waalwijk-Zuid is daar verandering in gekomen en deze voorzien dan ook in een bestaande behoefte. Op dit ogenblik zijn nog 'n paar projekten onderhanden in Waal wijk-zuid en wel tegenover de nieuwe Antoniuskerk. Binnen afzienbare tijd zal echter worden begonnen met de bouw van 68 woningen aan de noord kant van de Groen van Prinstererlaan terwijl men ook te zijner tijd hoopt woningen te realiseren in „Zand- donk", het gebied ten westen van de Antoniusstraat. In de toekomst zal naar alle waarschijnlijkheid de wo ningbouwvereniging Baardwijk" op gaan in een groter geheel, maar naar aanleiding van deze complexe materie is nog steeds overleg gaande, dat nog wel geruime tijd zal duren. Nu nog bruist de woningbouwvereniging „Baardwijk" van energie. AUTO-CROSS Aan de Tollenstraat op de Vlied berg werd zondamiddag een Auto cross gehouden waar zeer grote be langstelling voor was. Wehouue v Broeren gaf het startschot. Het was voor 't publiek een zeer mooi con cours dat goed gevolgd kon worden \anaf de dijk. Er namen 50 cou reurs aan deel en bij de verschillen de attrakties leefde het publiek goed mee. Van de auto die het mooist over de kop ging was wel zeer moei lijk uit te maken. Ook de stuntrij ders gaven een prachtige demon stratie welke er bij het publiek goed in ging. De volledige uitslag luidt- 6-cilinder klasse: 1 Z. van Beurden; 2 J. Beekmans; 3 P. v. Raatz.4 J. Biom. 4-cilinder klasse: 1 C. Keetels; 2 A. Verdoorn; 3 T. v. d. Lee; 4 B. Ver dijk. WAALWIJK - Donderdagmiddag meerde in de Waalwijkse haven de J. Henry Dunant aan, het hospitaalschip van 't Nederlandsche Roode Kruis. Donderdagavond gaf jeugddrumband "Ons Genoegen" uit Waalwijk een muzikale demonstratie in de Zwaaikom van de Waalwijkse haven terwijl enkele leerlingen van de huishouschool hun kennis van de bloemschikkunst op het hospitaalschip in praktijk brachten. Vrijdagmorgen vertrok de boot weer met aan boord de 72 Zeeuwse langdurig-zieke en invalide mensen en de complete staf van verzorgend personeel. Drieëndertig weken per jaar vaart de „J. Henry Dunant" met steeds 72 patiënten aan boord, kriskras door Nederland. Voor al die 72 men sen, meestal door een chronische ziekte aan bed of rolstoel gekluis terd, is het een onvergetelijke tocht. In 1959 kwam het schip, dankzij het Nationaal Rampenfonds en de me dewerking van het bedrijfsleven, in de vaart. De „J. Henry Dunant" bezorgt jaarlijks niet minder dan 2300 pa tiënten, die vaak al jaren aan hun bed zijn gekluisterd, een onvergete lijke vakantie. De artsen vinden echter dat het schip niet meer vol doet aan de medische eisen die te genwoordig dienen te worden ge steld. Daarom moet begin 1972 een Henry Dunant II in de vaart wor den gebracht. Op 14 oktober zal heel Nederland in de ban komen van de bliksem- aktie „Schip Ahoy", waarmee vijf miljoen gulden moet worden inge zameld voor een nieuw hospitaal schip voor het Nederlandsche Roode Kruis. Wie die avond de televisie aanzet, zal op een zeer bijzondere wijze worden opgewekt om daar voor geld te geven, voor zover hij of zij tenminste niet eerder al thuis met een kollektebus is benaderd. De NOS zal op 14 oktober van 20.00 u. tot middernacht uit 't nieuwe Ahoy- complex in Rotterdam een sport- varieté-programma uitzenden, waar mee topsporters en topartiesten het publiek zullen vragen een bijdrage te leveren. De bekende auteur Anthony van Kampen zegt over het bij elkaar brengen van de 5 miljoen in een ar tikel in de Blauwe Wimpel: „Wel nu, dat geld zal er komen, omdat wij ons geen Nederlander kunnen voorstellen die „nee" zal zeggen als hem voor dit doel een bijdrage ge vraagd wordt. Een doel, zo sociaal, zo menselijk, zo door en door sym pathiek, dat ieder woord van aan beveling uiteraard overbodig is. Wanneer één schip zich in de volle, volstrekt universele sympathie van de natie mag verheugen, dan is dat wel de J. Henry Dunant, het hospi taalschip van het Nederlandsche Roode Kruis". De aktie begint binnenkort al met een aantal plaatselijke evenemen ten, zoals een grote optocht in 't Harde, een wedloop bij Pieterburen, een oproep van een predikant uit Urk via de Visserijband aan de Noordzeevissers en een kollekte on der de opvarenden van de ongeveer 7000 schepen, die woensdag 30 sep tember in de sluizen zullen worden geschut. Tussen 3 en 12 oktober zal op honderden sportvelden, in zwemba den, sporthallen en sportzalen geld worden opgehaald, want de aktie is voor een groot deel geadopteerd door de Nederlandse sportwereld. Op 14 oktober vindt tussen 19.00 en 20.00 uur overal in het land een huis-aan-huis-kollekte plaats en vele banken zullen die avond open zijn. Ook zal men tijdens de mara thon-tv-uitzending bijdragen kun nen toezeggen via de enkele hon derden telefoons, die er in 't Ahoy- complex te Rotterdam voor dit doel zullen worden opgesteld. En natuurlijk kunt U ook nu al geld storten voor Aktie Schip Ahoy, want het devies moet thans zijn: alle hens aan dek voor Schip Ahoy. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Na afloop van de gemeenteraadsvergadering donderdag avond kreeg mevrouw E. Schut-Hummelman van raadsvoorzitter burge meester J. Teijssen desgevraagd gelegenheid om in het openbaar ,,het op haar hart liggende" te vertellen. Zij wilde zich namens de KVP, VVD, CDU en D '66 richten tot de vergadering, en 'wel speciaal tot de „groep van twaalf" bestaande uit de 12 gemeenteraadsleden van de 3 frakties Algemene Werknemers, Katholieke Unie en Protestants Christelijke Groe pering. Na haar woorden, die appelleerden op de toepassing van de de mocratie, bood zij de 3 frakties van de groep van 12" elk een set van 25 lessen burgerschapskunde aan. Hierdoor hoopte zij namens de 6 raadsleden van de vier kleine frak ties D'66, CDU, VVD en KVP dat bij de raadsleden van de „groep van 12" na kennisname van de aange boden cursus een beter begrip zal ontstaan voor de door eerstgenoem- den ingenomen en nog in te nemen standpunten. Mevr. Schut vertelde immers dat de ervaringen van de afgelopen maand aangetoond heb ben, dat er met betrekking tot de democratie in een afgebakend ter rein als de gemeente, maar al te ge makkelijk een verlegging van de zwaartepunten op kan treden. Een en ander had volgens haar tot ge volg, dat er binnen de gemeenschap een geheel eigen democratisch den ken gaat ontstaan. „In deze tijd van een snel evolu erende samenleving, moeten de men sen en zeer zeker ook de gemeente raadsleden zich voortdurend aan passen en de beide ogen wijd open hebben voor het zich voor onze ogen ontrollende landschap van de toe komst. Wij moeten steeds meer on ze blik naar buiten richten, over de gemeentegrenzen heen, om met dat wat zich in den lande afspeelt, ons voordeel te doen. Door zich vast te klampen aan wat men historisch gegroeid pleegt te noemen, ontgaat ons immers veel van datgene wat voor onze gemeen te van levensbelang zou kunnen zijn. Het vaak gebezigde woord er varing staat dan voor een deel sy noniem voor „verstarring" en dat is een gevaarlijke situatie in de hui dige samenleving". Ondanks deze ietwat veroordelen de woorden, zei mevr. Schut aan gaande samenwerking tussen de di verse groeperingen in de Raad, toch vertrouwen in de toekomst te heb ben. Tot verhoging van het daartoe onontbeerlijke wederzijdse begrip, kwam de woordvoerdster van de groep van zes daarna met de geste om de 25 delen van de cursus, zoals die door de Stichting Burgerschaps kunde te Leiden wordt verzorgd, aan de drie regeringsfrakties aan te bieden. Daarbij merkte ze op, dat die uitgaven de mogelijkheid schep pen om kennis te nemen van de ideeën en gedachten van vooraan staande wetenschapsmensen en po litici en dat een en ander tot stand gebracht werd onder supervisie en met subsidie van het Rijk. De groep van zes had vooraf ge- informeerd wie deze cursus al had en noemde de naam van de heer J. van Dinther van de Werknemers- fraktie. Dit vulde mevr. Schut aan, naar aanleiding van de reaktie van mej. A. van Doorn van de Katho lieke Unie, dat zij de aangeboden cursus reeds bezat. Het 19e Waal wijkse raadslid, de heer P. Brouwer van de eigen lijst Brouwer, werd niet in de aanbieding van de relatie geschenken betrokken.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 3