wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Proberen hoever men gaan kan Feiten uit stadsgewestelijke beschouwingen WW V SECRETARIAAT STADSGEWEST WAALWIJK VERZAMELDE TALRIJKE GEGEVENS OVER DEELNEMENDE GEMEENTEN mm 7?lierlo van Werkgelegenheid DONDERDAGAVOND 1 OKTOBER 1970 93 JAARGANG No. 79 fóapport is agenda punt voor vergade ring gewestel. raad Geboortecijfer Bevolking Woningnood VOORZIENINGENSTRUCTUUR VAN DE KERNEN IN HET STADSGEWEST WAALWIJK medisch sooiale voorz. Onderwijs Tehuizen De tcho vAn het Zuióen f rtmror* WoolTinilrortU/» Uitgever: Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 01167 -2002 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,5f o. kwrt. p.post 4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo" Bevolkingsverloop voor zes Langstraatse gemeenten is „Zonder uw tegenbericht, nemen wij aan dat het goed is!" Dat is een bekende zin uit onze normale maat schappelijke omgang. Het komt er op neer, dat men zijn gang gaat en er op rekent, dat er wel commen taar komt, wanneer men het er niet mee eens is. Dat is op het ogenblik in diepste wezen de grote lijn, die de Sovjet-Unie volgt in haar inter nationale politiek. Het is een sy steem, waarmee Moskou reeds zeer \eel successen heeft betaald en dat er toe heeft geleid, dat de Sovjet- invloedssfeer zich in de laatste ja ren zeer sterk heeft uitgebreid. Het is de politiek van het initiatief en zorgen, dat de tegenpartij voortdu rend in het defensief is. Maar te vens is het een politiek, die ook weet van terugtreden als dat 'beslist nodig is. Want komt het tegenbe richt, of het commentaar, dan dient men in deze politiek daar ook re kening mee te houden en zich aan te passen of zijn politiek te wijzigen. We zagen het reeds onder Chroesjt- sjow in de kwestie Cuba. De Sov jets hadden er belang bij om raket- oases op Cuba aan te leggen, omdat die een indrukwekkend pistool zou den vormen op de borst van de Ver enigde Staten. Natuurlijk was te verwachten, dat de V.S. dit niet zou den accepteren, maar dat nam niet weg, dat men het tenslotte kon pro beren. Stel, dat de V.S. het niet tot een confrontatie zouden durven la ten komen, dan betekende dat winst voor de Sovjets. Kennedy bewees, dat de V.S. des noods bereid waren er voor te vechten, enin verband met '"t tegenbericht", retireerden de Sov jets. "Wanneer de tegenpartij niet bereid is er voor te vechten, dan kunnen we het doen", redeneert het Kremlin. Voortdurend probeert men hoever men kan gaan en slechts wanneer de V.S. werkelijk op ernstige wijze gaan dreigen, dan trekt Moskou zich terug. Datzelfde konden we ook zien tiidens de burgerkrijg in Jordanië. Syrische troepen kwamen interve niëren ten gunste van de comman do's. Syrische tanks (van Russisch fabrikaat) trokken over de grens en rukten tegen Hoesseins leger op. In Washington wist men, dat dat on mogelijk was, zonder toestemming van Moskou, want bij elk Syrisch militair onderdeel vindt men Rus sische "adviseurs" en zonder de toe stemming van deze adviseurs ge beurt er niets. Deze goedgediscipli- neerde adviseurs doen niet zonder opdracht van Moskou, dus trokken de Syrische troepen in opdracht van het Kremlin Jordanië binnen, om Hoessein ten val te brengen. Voor de Sovjet-Unie is koning Hoessein van Jordanië de gematigste figuur in de Arabische wereld, de zwakke schakel, waarmee Moskou nogal ^ens wat moeilijkheden heeft en die het Russische spel in het Mid den-Oosten tegenwerkt. Daarom was de val van Hoessein Moskou welgevallig. Voor de V.S. is de ge matigde Hoessein echter een be langrijke pion in de Arabische we reld en dus moest hij ten koste van wat ook worden gespaard. De V.S. protesteerden od zeer dreigende toon tegen de Syrische interventie en lieten duidelijk doorschemeren, dat de V.S. zich eventueel aan de zijde van Hoessein zou scharen, ter wijl Israël klaar stond om eveneens fn Jordanië binnen te vallen. Op dat moment hing in wezen de wereld vrede aan een zijden draad, maar de Sovjets, trouw aan hun politiek die al zoveel succes heeft opgele verd, waren dadelijk bereid om on der deze ernstige druk, de Syrische troepen terug te trekken. Bang voor een V.S. inmenging, veroordeelde de Sovjets de "Syrische interventie" (die op hun eigen last werd uitge voerd) en wees trouwens elke vorm van interventie van de hand. Hier mede werd tevens een eventuele Amerikaanse inmenging veroor deeld, hetgeen uiteraard te ver wachten was. Een handig stukje di- t tot 1975 te voorspellen (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Komende zondag 4 jaar geleden werd de gewestelijke raad van het stadsgewest Waalwijk een feit. Immers op 4 oktober 1966 werd deze gewestelijke raad afgekondigd in de staatscourant. Voordien was er al enige tijd een stadsgewestcommissie geweest. Door die afkondiging werd het "Stadsgewest Waal wijk een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, met als bestuur de gewestelijke raad, bestaande uit vertegen woordigers van de gemeentebesturen van Drunen, 's-Gravenmoer, Loon op Zand, Sprang-Capelle, Waalwijk en Waspik, een dagelijks bestuur gekozen uit die afgevaardigden en een voorzitter in de persoon van de heer J. Teijssen, burgemeester van Waalwijk. Het is genoegzaam bekend dat het stadsgewestbestuur zich als een der voornaamste taken het opstellen van een intergemeentelijk struktuurplan voor het stadsgewest Waalwijk voor gehouden heeft. Er zijn inmiddels heet wat maanden verstreken sinds het eerste deel van dat plan verschenen is. We kunnen echter gevoeglijk aannemen dat aan de twee resterende delen, waarvan nota 3 met mogelijke beleidsconclusies de meeste aandacht op zich zal vestigen, momenteel zeer hard gewerkt wordt. We hebben dan ook vernomen dat een en ander nog dit jaar openbaar zal worden. Terwijl echter het intergemeentelijk struktuurplan aan zijn uitwerking en voltooiing toe is, zijn een dezer dagen van de hand van het secretariaat van het stadsgewest Waalwijk een groot aantal cijfers over het jaar 1969 bekend geworden. Het stadsgewest heeft met medewerking van de gemeentesecretarieën van de van het stadsgewest deel uitmakende gemeenten een statistische documentatie 1969 samengesteld. In deze met ontzettend veel cijfers voorziene doQumentatie wordt over 't stadsgewest als geheel en over de ver schillende gemeenten afzonderlijk uit geweid over bijvoorbeeld oppervlakte en bodemgebruik, bevolking, volks huisvesting, bedrijven 'en beroepen, onderwijs, ontwikkeling en gezond heidszorg, veiligheid en verkeer. Aan de hand van de statistische cij fers hierover in 't achter ons liggende joen. Voor het gebied van het stads gewest is hooguit voor de komende 5 jaren een nauwkeurige voorspelling te wagen. Het stadsgewest neemt jaarlijks met 1500 tot 1600 inwoners toe. In 1975 zal 'het gewest circa 71 duizend inwoners tel'len. Naast de te verwachten normale ontwikkeling van Waalwijk zal de gemeente Drunen dan zijn uitgegroeid tot een gemeente van meer dan 15.000 zielen. De be volking van ons land nam de afgelo pen 5 jaar met 4,8% toe, die van het stadsgewest met 7,3%. Het aantal huwelijken per 1000 inwoners neemt In de beschouwingen wordt verder gesproken over de veroudering van de bevolking in het stadsgewest, wel ke uit de leeftijdsverdeling blijkt. Het percentage van de leeftijdscategorie 0-19 jaar is echter nog aanzienlijk hoger (40,2) dan dat van het gehele land (35,9). Het blijkt, dat over de gehele lijn genomen het gewest de landelijke tendens van een dalend ge boortecijfer volgt. Het aantal geboor ten per 1000 inwoners' in 1960 be droeg voor het stadsgewest in 1960 Stadsgewest Waalwijk zal in 1975 circa 71.000 inwoners tellen. Over 5 jaar is Drunen uitgegroeid tot over de 15.000 zielen Aftekening van veroudering van de bevolking. Stadsgewest kent eveneens een dalend geboortecijfer. Eind 1969 al meer dan 1000 vreemdelingen in de streek. Nog steeds duizenden woningzoekenden. Toenemende vraag naar arbeidskrachten. Vergrote belangstelling voor algemeen vormend voortgezet onderwijs. Niet alle patiënten uit stadsgewest in streekziekenhuis Waalwijk. Meeste bejaarden in tehuizen Loon op Zand komen van elders. jaar heeft het stadsgewestsecretariaat ook een aantal beschouwingen in haar documentatie opgenomen. Veel mensen willen telkens graag we ten hoeveel inwoners een bepaalde plaats of streek over een aantal jaar zal 'hebben. Omdat bij de 'bevolkings groei echter zo veel faktoren mee spelen, zal dat altijd moeilijk blijven. Het secretariaat van het stadsgewest Waalwijk stelt dat 't praktisch niet mogelijk is om nauwkeurige progno ses te maken van de groei van 't zie lental in 'n gewest Het aantal onvoor spelbare omstandigheden is daarvoor te groot, stelt zij. "Deskundigen op het gebied van het bevolkingsverloop voorspelden voor ons land in 1965 voor het jaar 2000 een bevolkings aantal van 20 miljoen. In 1970 kw^m de voorspelling uit op circa 1,7 mil- toe. Zowel landelijk als (stadsgewes telijk bedraagt dit 9,2. In 1965 was dit aantal 8,5 per 1000 inwoners, hetgeen betekent dat thans op jonge re leeftijd wordt gehuwd". nog 25,3, in 1969 22,1. Dit laatste cijfer is echter nog aanzienlijk hoger dan het landelijk gegeven van 18,6%. Het aantal vreemdelingen in het ge west is sedert 1963 toen er 271 In het stadsgewest Waalwijk zijn zes gemeenten vertegenwoordigd. Hier de afbeeldingen van de verschillende gemeente-wapens. Op de bovenste rij Sprang-Capelle (l.) en Waalwijk (r.). In het midden Waspik (l.) 'en Dru nen (r.). De onderste twee gemeente-wapens zijn van 's-Gravenmoer en Loon op Zand, eveneens gezien van links naar rechts. vreemdelingen waren, bijna vervier voudigd (1051) en maakt thans 1,6% van de totale bevolking van het stads gewest uit. Deze vreemdelingen zijn hoofdzakelijk gevestigd (voor 90%) te Drunen en Waalwijk. De migratie binnen het gewest is het levendigst tussen de gemeenten Waalwijk en Loon op Zand en tussen de gemeen ten Drunen en Waalwijk. Opmerke lijk wordt het vertrek uit de gemeente Loon op Zand naar de gemeente Til burg genoemd. Het vestigingsover schot uit het westen des lands be droeg 205 personen. In verhouding tot andere delen van het land is dit cijfer min of meer opmerkelijk. In de gemeente Drunen vestigden zich een groot aantal Limburgers (234, tegen 21 personen die uit Drunen naar Lim burg vertrokken). In de leeftijdscate gorie 30 - 35 jarigen overleden in 1969 25 mannen en 7 vrouwen. Dat is een verontrustend beeld, wat niet veel verschilt van het landelijk gege ven. Sedert 1947 zijn in 'het stadsgewest 4142 woningen gebouwd, waarvan luóieve clterenkledinq WAALWIJK plomatiek en politiek spel om zich uit de moeilijkheden te redden. De Russen hebben de huidige uit schakeling van Hoessein niet be langrijk genoeg geacht om daar voor een confrontatie met de V.S. te riskeren. Zij zullen gedacht heb ben, dat er ook wel andere moge lijkheden zijn om, zonder dat dit ernstige internationale verwikke ling tot gevolg heeft, Koning Hoes sein uit te schakelen. De arm van Moskou rij kt zeer ver! PIK BENSDEN ELSHOUT SriK BOVEN. SPRANG-CAFELIE WAALWIJK DRUNEN RAVENMOKR KAATSHEUVEL \Kinkelapparaat KIAS.SE I KLASSE II h KLASSE III omltucö' -* gewestelijke betekenis "♦reglonulo betekenis —♦locale betekenis onderwijsvoorzieningen ---■♦ sportvoorz leningen De diverse gemeenten in het stadsgewest Waalwijk geaccentueerd weer ge geven. Aaangeduid wordt de voorzie- ningenstruktuur van de plaatsen in het stadsgewest. Elke plaats heeft drie in grootte variërende cirkels. De bui tenste "ring" daarvan geeft aan in welke klasse die kern gewestelijke betekenis heeft. Alleen Waalwijk komt daar wat onderwijsvoorzieningen betreft voor in aanmerking. Regionale betekenis (middelste ring) hebben naast Waalwijk (voornamelijk klasse 1) ook Drunen (behalve op medisch-sociaal gebied) en Kaatsheuvel (behalve inz. cultuur en medische sociale voorzieningen). Van locale (plaatselijke) betekenis is elke kern, hoewel hierin even eens grote variaties zitten. 1099 woningwetwoningen. Ondanks het feit, dat in het stadsgewest Waal wijk bijna 16.000 woningen staan is de behoefte zeer groot. Het aantal in geschreven woningzoekenden in de van het stadsgewest deel uitmakende gemeenten bedroeg einde 1969 ruim 2320. Volledigheidshalve moet hier aan toegevoegd worden dat hieronder dubbele inschrijvingen begrepen zijn en dat voorts 'n aantal woningzoeken den zich niet in laat schrijven, daar het zijn kans op een woningtoewijzing niet aanwezig acht. De cijfers inzake de werkgelegenheid duiden op een struktureel probleem. Enerzijds is er een constante arbeids reserve van meer dan 2%, gedurende de afgelopen 3 jaren, anderzijds is er een toenemende vraag naar arbeids krachten. Een vraag, welke voor be paalde branches ook na het aantrek ken van buitenlandse arbeidskrachten aanwezig blijft. De dienstensector is ten opzichte van het landelijk beeld niet sterk ontwikkeld. Opgemerkt dient te wordendat het onderscheid tussen de secundaire en tertiaire sec toren niet nauwkeurig aan te geven is. De dienstenfunktie welke een pro- duktiebedrijf zelf behartigt, is niet tot uitdrukking gekomen. Beroepsar beid in de primaire sector (landbouw, tuinbouw) wordt door 8,6% van de bevolking verricht (landelijk 7,6%). In vergelijking met 1960 (toen circa 10%) betekent dit slechts een gerin ge teruggang. De belangstelling voor het algemeen vormend voortgezet onderwijs neemt toe. Dit blijkt o.a. uit vergelijkbare cijfers van de ULO/MAVO tussen de jaren 1965 en 1969. Desondanks blij ven enkele Mavo-scholen beneden de te verwachten normen van school grootte. Voor een Mavo-4 zal naar verwachting een schoolgrootte van 259 leerlingen (minimaal) worden vastgesteld. Het gemiddeld aantal kleuters per leidster loopt in de gemeenten van het stadsgewest Waalwijk uiteen van 40 tot 33. De deelname aan het kleuter onderwijs is in de grootste kernen 't hoogst. Zowel door beperkte kern grootte als levensbeschouwelijke rich ting worden niet alle lagere scholen (nu basisscholen geheten) bezet door tenminste 6 leerkrachten. Twaalf- klassige lagere scholen zijn er te Dru nen en Loon op Zand. De patiënten uit het stadsgewest, in totaal 6182 oftewel 9,7% per 100 (vervolg op pag. 9) •i i

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1