Hervoi aan m' Had Nixons reis nut HOLLANDS STE bouwman brillen grotestraat 231 waalwijk De Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Door de gebeurtenissen in Jorda nië en de plotselinge dood van Egyptes president, Nasser, gebeur tenissen, die alle aandacht opeisen, i« de Europese reis van president Nixon op de achtergrond geraakt en velen vragen zich zelfs af, of deze reis wei nut had, of het geen „flop" is geworden. Zonder enige twijfel hebben de ge beurtenissen veel van het effekt van de reis verloren doen gaan, doordat overal in de wereld in de communi catiemedia door de ontwikkelingen nnnder aandacht aan de reis kon worden gegeven. Met deze reis in Europa en de suc cesvolle ontvangsten overal hoopte Nixon indruk te maken op Nasser en op Moskou. Het militair vertoon van ds zesde vloot in de Middel landse Zee moest een en ander on der de indruk komen van het feit, dat de Amerikaanse president in eigen persoon een bezoek bracht aan diverse staatshoofden in Euro pa, die eventueel een bemiddelende rol zouden kunnen spelen. Cm te beginnen waren de gebeur tenissen in Jordanië er reden van, dat de Arabische wereld meer oog had voor de ontwikkelingen daar dan voor de reis van Nixon. De man waarop een en ander de meeste in druk moest maken, overleed plot seling en viel uit het politieke schaakspel weg. Op die manier ver loor het overleg met staatshoofden als Tito en Franco zijn zin. Voor de relaties met de Verenigde Staten hadden deze besprekingen geen zin, aangezien beide staatshoofden in de zeventig zijn en reeds hun opvol ging regelen. Voor toekomstige re laties met de V.S hadden deze be zoeken geen betekenis. Is de reis van Nixon dan werkelijk zonder enig nut gebleven? Neen. In weerwil van vermindering van het effekt bij de grote massa, is een en ander zeker niet in het Kremlin onopgevallen gebleven en daar hecht men wel degelijk waar de aan elke beweging en elk initia tief van Nixon. Men heeft daar ge zien en vastgesteld, dat het de Amerikaanse president volle ernst is, wanneer hij stelt dat de Verenig de Staten alles in het werk willen stellen om in het Midden-Oosten tot een vreedzame regeling te ko men. Tevens is het Moskou duide lijk geworden, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn, in weer wil van hun bereidheid te streven naar een vredelievende oplossing, zich door de Sow jets in een hoek te laten drukken. Een vredelieven de houding van de V.S. moet men in het Kremlin niet als zwakte be schouwen. N'ixon heeft mede met zijn reis de Sowjets duidelijk willen maken, dat hij vasthoudt aan zijn aanvankelijke bereidheid om met de Russen te komen tot een vreedzaam samen leven zonder agressie. Dat de deur steeds open staat voor besprekingen maar dat hij langzamerhand de on duidelijke politiek van het Kremlin begint te wantrouwen. Daar stelt Nixon tegenover, dat de V.S. en hun geallieerden niet voornemens zijn zonder verweer de Sowjets te laten penetreren. Gedoeld wordt hierbij op het gebied van de Mid dellandse Zee, de zuidflank van de NAVO, die Washington beschouwt als van levensbelang, ook voor de verenigde Staten. Bij stukjes en beetjes in een aantal redevoeringen tijdens zijn bezoek e" via uitlatingen van regerings woordvoerders in Washington werd dit de Sowjets medegedeeld. Het is de diepere achtergrond van de reis, die de Sowjets tevens duidelijk ..eeft gemaakt, dat Europa wat zijn verdediging betreft, nog steeds één gesloten geheel vormt. En dat in weerwil van de vele pogingen die Moskou aanwendt om, via agitatie van binnen uit, de westerse verde diging te ondermijnen. Als belang rijke waarschuwing aan de Russi sche leiders, heeft de reis van Nixon wel degelijk groot nut gehad.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1