waalwijkse en UnqstRAAtse coimnt Samenwerking in regio moet achterstand in onderwijsvernieuwingen voorkomen Bij lichtwedstrijd verloor SSC van Helmond Sport1-2 cf 6. Q)uflOtlit Gemeente Loon op Zand wil toetreden tot zuidelijk bouwfonds KAATSHEUVEL s.s.c. GESLAAGDE ONDERWIJSDAG TE DEN BOSCH DONDERDAGAVOND 8 OKTOBER 1970 93e JAARGANG No. 81 Mogelijk ook inspiratie voor Langstraatse leer krachten Vernieuwingen Zinvol Sprang-Capelle briquets gaz In 16 verschillende uitvoeringen, u goldplated - silverplated - laqué de chine J. K. VERHULST Financiering Service Noodkreet Circus Toni Boltini gerechtvaardigd De tcho Van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 -f 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 -f- 10 ct. inc.k.) 4,05 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,5f o. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" (Van onze verslaggever) 's-HERTOGENBOSCH - De 28ste katholieke onderwijsdag, gisteren in Den Bosch gehouden, mag geslaagd genoemd worden. Deze door het bestuur van 't onderwijsrayon 's-Hert togenbosch georganiseerde bijeen komst voor onderwijskrachten toverde de Stadsschouwburg-Casino als het ware om in een onderwijsveste waarin stellingen geponeerd werden, een tentoonstelling leermiddelen en schoolbehoeften aan de verzamelde leer krachten toonde en een aantrekkelijke ,cabaretuitvoering voor de ontspan nende noot zorgde. Hierbij waren vele onderwijzers en onderwijzeressen uit de Langstraat aanwezig, zodat daardoor tegelijkertijd de verklaring gegeven is waarom ivoensdagmorgen nogal enkele kinderen van sommige scholen vrijaf had den. Na een eucharistieviering en de opening van de tentoonstelling en de ochtendbijeenkomst sprak de heer J. Leyten als bisschoppelijk gedelegeer de voor het katholiek onderwijs in 't Bisdom 's-Hertogenbosch over de mogelijke dreiging die kan ontstaan als ingevolge de nieuwe onderwijswet gemeentelijke (openbare) scholen eigen pedagogische diensten in het leven roepen. Daardoor kan het bijzondere on derwijs, te weten katholiek, prote stants-christelijk, tot nut van het al gemeen e.d., een achterstand oplopen. Deze kunnen echter volgens de wet ook wel wat subsidie krijgen maar 't grootste deel zullen ze zelf bij elkaar moeten "scharrelen" wat niet altijd zo maar lukt. Het pioneren van een samengaan van diverse schoolbestu ren en eenWmenwerking in de regio is daarom geen ijdele zaak. Immers mede daardoor kunnen ideeën van onderuit waarschijnlijk beter "naar boven" gebracht worden. Daarna weidde de direkteur van 'n Nijmeegse pedagogische academie (voorheen kweekschool geheten) zeer instruktief uit over het onderwerp "waarheen gaan we met het basison derwijs, mede in verband met het kleuteronderwijs?" Het mag immers als bekend verondersteld worden dat in de nabije en verdere toekomst in onderwijskundig en opvoedkundig grote wijzigingen te wachten staan. De kweekschooldirekteur ging de veranderde stellingname van de ach tergronden van het historische en het huidige denkpartoon na en stipte aan dat de nieuwe onderwijswet - hoewel het nog behoorlijk wat maanden zal duren voordat deze met al zijn ha ken en ogen doorgevoerd zal worden - wel veel mogelijkheiden heeft maar dat de realisering ervan op de onder wijsmensen zelf aankomt. En hierbij krijgt men te maken met de verschil lende ontwikkelingsstadia waarin het onderwijs momenteel verkeerd Aan de leermiddelen- en school- behoeftententoonstelling. eveneens in het Casino opgezet, deden tientallen uitgeverijen, sohoolinstallatiebedrij- ven e.d. mee, zodat de aanwezige leerkrachten zich breedvoerig deze gebieden konden oriënteren. Volgens de heer M. Joosen uit Waal wijk, secretaris van de Katholieke Onderwijzersbond afdeling Waal- wijk-Heusden en eveneens in Den Bosch present, ligt daar juist een van de grote voordelen van dergelijke on- derwijsdagen. "De tentoonstelling was niet al te groot en overzichtelijk zodat de daar opgedane ideeën de leerkrachten juist inspraak bij de schoolleiding kunnen geven. De on derwijsdag zoals deze blijft is in de toekomst zinvol. Trouwens dit jaar waren er meer belangstellenden dan andere jaren", aldus de heer Joosen. De afsluiting van de leerzame en RIKAVOND SUPPORTERSVERENIGING Rik-liefhebbers worden er nogmaals op attent gemaakt dat er vrijdagavond a.s. in café W. Kuis in de Raadhuis straat een rikavond göhouden wordt, welke georganiseerd is door de sup portersvereniging van SSC '55. SPREEKBEURT In de Ned. Herv. Kerk aan de Zuidhollandsedijk hoopt op donder dag 15 oktober a.s. des avonds om half acht Ds. J. T. Doornenbal uit Oene een spreekbeurt te vervullen voor de Gereformeerde Zendings- bond. LIDMATENKRING In de consistorie der Ned. Herv. Kerk aan de Zuid. Hollandsedijk wordt a.s. maandagavond om 8 uur weer lidmatenkring gehouden, waar voor naast de leden die deze kring reeds bezochten ook nieuwe leden van harte welkom zijn. Afgelopen woensdagavond heeft SSC een lichtwedstrijd gespeeld tegen de bekende le divisie club Helmond Sport. Verwacht kon wor den, dat SSC goed spel zou worden voorgeschoteld gekregen en dat bleek dan ook inderdaad het geval te zijn. Niettegenstaande Helmond Sport op vele onderdelen de ster kere ploeg bleek te zijn, hebben de SSC'ers toch buitengewoon gespeeld en zij hebben het de Helmond Sport verdediging meermalen zeer lastig gemaakt. Op technisch gebied was SSC's tegenstander veel beter maar zij moesten ervaren, dat SSC's de fensie in goede vorm stak en dat het moeilijk bleek te zijn om doelrijpe kansen te scheppen. Kwam SSC dus in enkele opzichten tekort aan het spel van de tegenstander, dit werd echter veel vergoed door een goede inzet aan SSC zijde. Het is uiteindelijk een 12 nederlaag ge worden voor SSC en de uitslag geeft toch wel een inzicht aan het goede vertoonde spel van de gast heren. Al spoedig na de aftrap wist Helmond Sport te scoren. Alhoe wel de gasten dus reeds gauw na het beginsignaal op 01 kwamen te staan, moesten zij toch ondervinden dat SSc daardoor geenszins ont goocheld was. Aan beide zijden werden prachtige aanvallen opgebouwd en na onge veer twintig minuten wist SSC de gelijkmaker te scoren door Bax. De bal werd door de Roon op keurige wijze doorgespeeld naar Van Peer en deze op zijn beurt gaf prachtig door naar de vrijstaande Bax die daarna met een schuin strak schot dc stand op gelijke hoogte bracht. Enkele minuten voor de rust wist Helmond Sport uit een vrije trap de stand op 12 te brengen. Na rust kwam SSC met een gewij zigde opstelling in het veld. Van der Schans en Lagrouw waren ver vangen door resp. Kuysten en van den Broek, terwijl Paulides naar de middenlinie was gedirigeerd. Ook na rust zagen we een zeer aantrek kelijk spel. Helmond Sport was wel de sterkere ploeg doch ook aan SSC zijde werden diverse malen keurige aanvallen opgebouwd. Tot scoren kwamen beide ploegen echter niet en met de stand die met de rust was bereikt kwam ook het einde. De leiding was bij arbiter van Herp in goede handen. interessante onderwijsdag gistermid dag bestond uit "De Knollentuin", 'n cabaretprogrammt van de talentvolle Rients Gratama met medewerking van cabaretière Mady Misset. Hun uitstekende show bevat veel vro lijkheid, welke door haar niet kwet sende maar vaak wel originele dub belzinnigheid een vaste binding met ht publiek verkreeg. Rients Gratama stal menigmaal een "open doekjevan de zich amu serende aanwezigen. Politiek, recla me, nationale problemen, muzikale duettent kerkelijke toestanden, sexue- le ontwikkelingen, kortom het hele Knollentuin-allegaartje werd de zaal "ingegooid", waar het gretig ver- werkt werd. Bijvoorbeeld een van de vele jokes: 's Morgens lees ik eerst de Telegraaf, daarna poets ik mijn tanden met rode strepen en dan voel ik me de hele dag weer D'66"aldus cabaretier Gratama. GOUD- EN ZILVERSMEDEN - PARIJS GROTESTRAAT 260, WAALWIJK TEL. 34681 Uw Juwelier met het Klokkenspel. KAATSHEUVEL - Burgemeester en wethouders van Loon op Zand zul len in de hedenavond te houden raadsvergadering een voorstel ter ta fel brengen om te besluiten tot toe treding van de gemeente Loon op Zand tot het bouwfonds Zuid-Ne derland N.V. In hun pre-advies merken B. 'en W. op, dat de vordèring van het eigen woningbezit door een publiekrechte lijke instelling naast de particuliere initiatieven op dit gebied verant woord is omdat de bouw van de indi viduele eigen woning in de moderne tijd gepaard gaat met zeer grote moeilijkheden, die door de eigen huisbouwers in feite veelal niet zon der bijstand opgevangen kunnen wor den. Bovendien is het van het grootste belang de bouw zo efficiënt, degelijk en toch zo goedkoop mogelijk tot stand te brengen. Hoofddoel is om 't eigen woningbezit ook in deze tijd te bevorderen met uitschakeling van winstdoeleinden. Doel, werkwijze en opzet van het op te richten Bouwfonds Zuid-Ne derland N.V. zijn van dien aard, dat volgens B. en W. ook het toetreden van de gemeente Loon op Zand aan beveling verdient. Zij wijzen daarbij op enkele onderdelen van het werk van het op te richten Bouwfonds en wel de financiering. Diegenen die over voldoende eigen geld beschikken, hetzij doordat zij op een bouwfondsrekening hebben ge spaard, hetzij doordat zij deze gelden op andere wijze hebben verkregen, zullen door tussenkomst van het Bouwfonds aan een hypothecaire le ning geholpen worden met inachtne ming van de algemene situatie op de kapitaalmarkt. Maximaal wordt als lening een bedrag verstrekt gelijk aan 90 procent van de stichtingskosten van de te bouwen of aan te kopen woning. De hoogte van de lening, welke in een bepaald geval verstrekt kan wor den, hangt af van het inkomen van de kandidaat. Dit is van belang om te voorkomen, dat een bouwer of koper te hoge verplichtingen op zich neemt. Wil er sprake zijn van werkelijk verantwoord eigen-woningbezit, dan is bemoeiing met soort en kwaliteit van de te bouwen of te kopen wonin gen noodzakelijk. De door de techni sche dienst van het Bouwfonds te verrichten bouwkundige bijstand zal o.m. bestaan uit adviseren bij de keu ze van een bouwplan, het opzetten van een voorlopige kostenraming, het verzorgen van de administratieve bouwvoorbereiding, het controleren van de bouwprijs, het verrichten van betalingen aan de aannemer, het uit oefenen van toezicht op de uitvoering van de bouw, het opnemen van de ge reedgekomen woning. De technische dienst zal er naar streven de bouw zo rationeel mogelijk te doen plaatsvinden. Een ander zal zo worden opgezet, dat de kwaliteit van de woningen in groepsverband z.g. complexbouw. Daarnaast is het Bouwfonds bezig een portefeuille standaardplannen te creëren, waaruit de adspirant-bouwer een keuze kan maken. Dit zijn plannen door deskun dige architecten opgesteld, voorzien van complete sets werk- en detailte keningen en een volledig uitgewerkt standaardbestek. Het verlenen van diensten door 't Bouwfonds zal in het algemeen wor den beperkt tot ingezetenen van ge meenten, welke zijn aangesloten. Aansluiting kan geschieden door deelneming in het maatschappelijk kapitaal van de N. V.dat is verdeeld in aandelen van 1.000, -Op de aandelen wordt jaarlijks 6 procent di vidend uitgekeerd. Als "aangesloten gemeenten" worden die gemeenten aangemerkt, welke een voorgeschre ven aantal aandeleri in de N.V. heb ben genomen n.l. tot een bedrag van f2,- per inwoner. Voor Loon op Zand betekent dit 34.000, -Op deze aandelen dient 10 procent te worden gestort of 3.400, - V.V. BERKDIJK Voor de jeugdtoto van de v.v. Berkdijk werd afgelopen week een bedrag ingezet van 376,10. De eerste prijs 75,22 in deze toto is voor J. Groenendaal, Leliestraat 30, Kaatsheuvel, die de inzet had geraden. De tweede prijs 37,61 is voor W. v. d. Velden, Huygensstraat 62a, Kaatsheuvel. Prijzen afhalen bij de heer J. in 't Groen, Berkdijksestraat 145, onder overlegging van de controlestrook. Het voetibalprogramma van Berkdijk voor a.s. zondag luidt als volgt: Merlijn 1 - Berkdijk 1, 14.30 uur; Berkdijk 2 - Baardwijk 4, 14.30 uur; RKDVC 7 - Berkdijk 3, 12.00 uur; Baardwijk 8 Berkdijk 4e 11.30 uur. DOKTERSDIENST Komend weekeinde zal de praktijk van de ddktoren R. Raaymaakers en P. Wijtenburg te Kaatsheuvel worden waargenomen door dokter A. de Vries, van Rijckevorselstraat 6, Loon op Zand, tel. 04166 - 250. Van zaterdagmiddag twaalf uur tot maandagmorgen acht uur zal de prak tijk van dokter K. van Tuijn te Kaats heuvel worden waargenomen door collega H. Winkelman, Kerkstraat 99, Sprang, tel. 04167 - 2350. Verloskundige mej. Van Vlerken Rubensstraat 8, Kaatsheuvel, tel. 04167 - 3666, heeft het komende weekeinde dienst. PASTORIEDIENST Voor geestelijke bijstand kan men zich a.s. zondag van 's middags twaalf uur tot des nachts twaalf uur vervoegen aan de pastorie van de pa rochie H. H. Martelaren van Gor- cum, Erasstraat 6, Kaatsheuvel, tel. 2517. VOLKSUNIVERSITEIT Mevrouw Dr. S. C. Regtdoorzee Greup Roldanus uit Amsterdam zal hedenavond in de recreatiezaal van huize "De Vossenberg" voor de Volksuniversiteit een lezing houden over het thema "De vrouw naast de man in vroegere eeuwen". Geen emancipatie-geschiedenis, doch een levendig overzicht van vrouwen naast mannen, van de "gewone" vrouw tot en met de vorstelijke en alle maat schappelijke schakeringen daartus sen. AGENDA GEMMENTERAAD LOON OP ZAND Naast het voorstel toetreding tot het Bouwfonds Zuid-Nederland N.V. worden in de hedenavond te houden vergadering van de raad der gemeen te Loon op Zand nog de volgende punten aan de orde gesteld. Voorstel tot het verlenen van mede werking ingevolge art. 50 der Kleu teronderwijswet aan het bestuur van de kleuterschool "De Zonnebloem" in Loon op Zand voor het plaatsen van twee rijwielhekken. Voorstel inzake het verlenen van me dewerking ingevolge art. 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 aan het be stuur van de St. Leonardusschool te Kaatsheuvel voor de aanschaf van 'n nieuwe leesmethode. B. en W. mer ken hierbij op, dat in 1967 het be drag per leerling van 62,50 ver hoogd tot 80,- per jaar. Vanaf dat jaar moeten de schoolbesturen in staat worden geacht de nodige reser ves aan te leggen. In het onderhavige geval heeft het schoolbestuur derhal ve over 1967, 1968 en 1969 kunnen reserveren voor een nieuwe leesme thode, zodat bij een zesjarige af schrijving voor de helft van de kosten de gevraagde medewerking kan wor den verleend. Voorstel tot het verklaren dat wordt voorbereid een herziening van een bestemmingsplan. Het bestemmingsplan Kaatsheu- (Van onze verslaggever) D RUN EN - Een grote circustent heeft Waalwijk en Drunen weer ver laten. Circus Toni Boltini, het natio naal Nederlandse circus, gaf maan dag en dinsdag telkens twee voorstel lingen ivaarna het gehele "emplace ment' 'in een mum van tijd in en op de wagens geladen was, klaar voor de steeds maar verdergaande kruis tocht. De vier Langstraatse voorstel lingen begin deze week hebben geen volle tenten gelokt. Toch was het ver toonde attraktief en capabel om het publiek een genoeglijke avond te be zorgen. Daarbij hoort de zinsnede: hoe groter het aantal toeschouwers, hoe hoger de circussfeer, in gedach ten genomen te worden. be meeste van de honderden be zoekers in Waalwijk en Drunen zijn ongetwijfeld niet teleurgesteld huis waarts gekeerd, nog terugdenkend aan de meest in het oog springende programma-onderdelen. Met name het optreden van de 8 springers van de Marokkaanse Has- sani-Troupe aan het einde van de voorstelling blijft door het hoge tem po waarin de acrobatische toeren en buitelingen gemaakt werden, vrij aar dig "hangen". Daarvoor mocht de Mexicaan Reynoso Cardona aan een slingerend touw in het luchtruim tot aan het tentzeil van de immense cir custent fascinerend .genoemd worden. Datzelfde mag men zeggen van het exotisch getinte topless-nummertje van twee donkerhuidige danseressen en hun vuurdansen. Imposant waren de 3 Indische olifanten. Vrolijke no ten schepten de clownsnummers van o.a. de B. Rivels, en de Kloudsy's 't vrijheidsnummer van 11 kleine edele Lippizahner hondjes en de hoges- chooldressur van Antoinette Boltini. Nog veel meer trapezewerk komt in de uitvoering voor. In zijn totaliteit bezien geen alledaags voorkomende ontspanningsavond. Hoewel er nog veel raechte circuselementen ontbre ken en het circus niet tot de meest proffesionele behoort, is een nood kreet tot behoud echt wel gerecht vaardigd. ESA—SSC A.s. zaterdag gaat SSC naar Arn hem om aldaar een competitie duel te spélen tegen w ESA. Deze ploeg is voor SSC wederom een geheel onbekende tegenstander, doch men v\ eet er dit wel van, dat ESA een sterke tegenstander gaat worden. Tot heden doet deze ploeg het niet onverdienstelijk. Bekend is, dat SSC tegen onbekende tegenstanders meermalen goed spel laat zien en we zullen hopen, dat zulks ook za terdag a.s. het geval zal zijn. In de Helmond Sport is overduidelijk be wezen, dat men goed voetbal kan spelen. Voor zaterdag a.s. zien we dan ook een bijzonder aantrekke lijke in het verschiet en met de SSC supporters hopen we, dat de geel zwarten aan het langste eind zul len trekken. De wedstrijd vangt aan om 2.3C" uur. Het vertrek is bepaald op 11 uur vanaf het clublokaal oo het sportpark. Het verdere programma luidt: SSc 2The Gunners 2.30 uur SPS— SSC 3; SSC 4—Rust Roest 3 vel-Zuid (Pannehoef) zal binnen af zienbare tijd zijn gerealiseerd. De bouwterreinen, welke thans nog niet worden bebouwd, zijn grotendeels voor bebouwing verkocht of gereser veerd. Het is derhalve noodzakelijk dat een nieuw bestemmingsplan wordt voorbereid teneinde de woning- bouwcontingenten, welke in de eerst komende jaren beschikbaar zullen ko men, te kunnen bouwen. Voorts dient voor particulieren en bouwonderne mers, die belangstelling hébben voor het bouwen van woningen, eveneens bouwterrein beschikbaar te zijn. Thans is in voorbereiding een nieuw bestemmingsplan voor de ge bieden gelegen tussen de Akkerstraat- Marktstraat-Hilsestraat en tussen de Heikant-Gasthuisstraat-Marktstraat. Volgens B. en W. ligt het in hun voornemen in aansluiting op het plan "Kaatsheuvel-Zuid (Pannehoef)" het gebied, gelegen tussen Akkerstraat, Marktstraat en Hilstraat, in de naas te toekomst eerst te doen bebouwen. Tenslotte is er nog een voorstel tot 't verdagen van een beslissing op een beroepschrift van F. J. Vugts te Kaatsheuvel tegen het weigeren van een bouwvergunning.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9