„Kind op de weg" is thema Nationale Verkeersweek 1970 .Studies in textiel" in textielmuseum te Tilburg UW MENING STERREN SPREKEN WEER WAALWIJK Abonneert U op dit blad n Show' Roger Whïttaker ÜVIoody Blues Leve Jerry Lee Samantha Jones Francoise Hardy „L'heure bleue" Wêlberfc Harrison Kort nieuws 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 15 OKTOBER 1970 14 (Van onze verslaggever) WAALWIJK e.o. Deze week tot en met a.s. zondag organiseert Vei lig Verkeer Nederland (voorheen Verbond voor Veilig Verkeer gehe ten) voor de derde maal een Natio nale Verkeersweek. Deze week werd maandag j.l. door Godfried Bomans officieel geopend. Voor deze aktie, die geheel in het teken staat van het kind^ en die gevierd wordt onder het motto: „Kind op de weg", verzekerde Vei lig Verkeer Nederland zich van de medewerking van kleuterscholen, kruisverenigingen, gemeentebestu ren en de afdelingen van Veilig Verkeer Nederland. Zo worden gedurende de aktiepe- riode op 2500 kleuterscholen in ons land ouderavonden belegd, waarbij de verkeersvoorlichting centraal staat. Hetzelfde geschidet in 1000 wijkgebouwen van de gezamenlijke kruisverenigingen. Als voorlichtingsmateriaal voor de verschillende organisaties werden 25.000 affiches, 15.000 wandkranten, 460.000 folders en 1000 dia-series vervaardigd. Voorts is er een spe ciaal op de veiligheid van het kind afgestemde televisiespot vervaar- digd. Vorig jaar kwamen 351 kinderen tot en met 10 jaar bij verkeersonge vallen om het leven en werden er 5901 gewond. Het kind op de weg, is kwetsbaar in het steeds intensie- wordend verkeer. Extra aandacht voor deze zaak zal er mede toe kun nen bijdragen dat de trieste onge- vallencijfers worden teruggedron gen. Vandaar dat de Nationale Ver keersweek 1970, evenals vorig jaar, gericht zal zijn op het kind op de weg. Uitgangspunt van de aktie is de noodzakelijkheid van het toe steken van de helpende hand aan kinderen in het verkeer door vol wassenen. Dit kan gebeuren door middel van een goede verkeersop- voeding (het geven van het juiste voorbeeld) en het is een taak voor ouders en al degenen die al dan niet beroepshalve met kinderen om- gaan. Volwassenen zullen zich meer be wust moeten worden van een aan tal voor het kind van belang zijnde aspekten van het verkeer. Eén daar van is het oversteken, een hande ling waardoor veel ongelukken bij kinderen gebeuren. Daarom wordt tijdens de huidige Nationale Ver keersweek mede op dit onderwerp een accent gelegd. Tweede punt waarop de voorlich ting zich in het bijzonder richt is de plaats van het kind in de per sonenauto waarin het meerijdt. Steeds meer jongens en meisjes ver ongelukken in personenauto's - vo rig jaar werden er 48 gedood en 822 gewond (1968: 45 doden en 686 ge wonden). Velen beseffen nog steeds niet dat de plaats naast de bestuur der vooral voor kinderen levensge vaarlijk is. Kinderen horen achter in! Aandacht tijdens de Nationale Ver keersweek heeft verder het pro bleem van de speelgelegenheid voor kinderen. Een spelend kind op de weg let nagenoeg niet op het voor bij razende verkeer. Meest voor de hand liggende (wèl initiatief, in spanning en geld vragende) oplos sing: meer speelvoorzieningen tref fen. Vanaf 4 november 1970 tot 'en met 31 januari 1971 zal er in het Neder lands Textielmuseum te Tilburg een tentoonstelling gehouden worden on der de titel "Studies in Textiel". Deze expositie, die als onderwerp heeft de textiele werkvormen in de Mammoet, wordt gebracht in samen werking met de Algemene Nederland se Vereniging van Docenten in de Naaldvakken. De tentoonstelling zal worden geopend door Dr. B. Dre- ives, raad-adviseur in algemeene dienst bij het Ministerie van Onder- MUZIKALE HANDELINGEN JACHTHOORNCORPS „CORNU COPIAE" Vrijdag a.s. zal in de avonduren „Cornu Copiae" de eerste muzikale rondwandeling maken in v.m., Baardwijk en Bloemenoord, dit in verband met het 20-jarig bestaan. Deze muzikale groet luidt tevens de grote donateursaktie in welke deze weken door de leden gehou den zal worden. 2*) jaar lang kwamen zij 1 keer per jaar bij de mensen aan kloppen, om de onmisbare steun die er in gro te mate toe heeft bij gedragen tct wat van 'n klein groepje Kajotters via Kajotters Drumband uitgegroeid is tot het Waal wij kse Jachthoorn- ï-.orps „Cornu Copiae", uitkomend in de federatie in de hoogste afde ling „Suporieuren" waarin zij zelfs 'n le prijs met lof behaalde en op i werel'imuziekconcours Kerkrade 1970 in de le divisie voor de 2e maal de le prijs (gouden medaille) veroverde. Het korps dat niet al leen in de verre omtrek bekend heid verwierf maar al lx in Dui s- and, 3 x België, 6x Frankrijk en de ontelbare malen in ons land is opgetreden, komt nu weer om die bijdrage. Zij hebben de plannen al kiaar voor uitbreiding van 't muzi kale repertoire, wat tevens veran dering van verschillende instrumen ten, dus grote sommen geld vergt. Die plannen zouden wij graag op korte termijn verwezenlijkt zien. Waarna de omvorming van die mu zikanten kan beginnen, de jacht- hoornsektie blijft daarbij gehand haafd. Vandaar dat ook dit jaar ie ders medewerking en financiële steun gevraagd wordt. „CORNU COPIAE NAAR BELGIE Op zondag 8 nov. as. zal 't Waal wij kse korps de grote carnavalsop tocht in Valdigem, op 'n steenworp afstand van het in Waalwijk be kende Deerlijk, muzikaal opluiste ren. Deze uitnodiging kwam via hun im- piessario en er zal worden opgetre den vanaf 3 uur tot 6.30 uur. Een verre reis en een zwaar optr den waavan de leden van „Cornu Cc- piae" zeker 'n succesvolle dag zul len moken. wijs 'en Wetenschappen. Het zal de eerste maal zijn, dat er in een museum een tentoonstelling te zien is, die een representatie wil zijn van de ontwikkeling van het hand- werfconderwijs in ons land. Niet alleen vakmensen, maar ook ve le andere geïnteresseerden zullen ken nis kunnen nemen van hetgeen in 't kader van het voortgezet onderwijs in Nederland op het gebied van de tex tiele werkvormen gepresenteerd wordt. Een keuze zal gemaakt worden uit 't ingezonden werk van ca. 400 docen ten textiele werkvormen werkzaam aan scholen voor MAVO LEAVCV LAVO, LH NO, V.B.O., HAVO VWO, pedagogische academies, op leidingsscholen voor kleuterleidsters e.a. De belangrijkste onderwerpen voor deze tentoonstelling zijn: wandkle den, poppen/dieren/maskers, ruimte lijke vormen, sieraden en weefwerk. Een belangrijk uitgangspunt van de expositie is geweest; dat men in onze tijd steeds meer het belang gaat on derkennen van de vele mogelijkheden en de daaraan verbonden kunstzin nige aspekten die deze txtiele werk vormen bieden voor het creatief be zig zijn van de moderne mens. Het is echter duidelijk dat men hier bij niet uitsluitend dient te denken aan de onderwijssector, maar ook aan het welfare-werk, jeugd- en club werk, bejaardenzorg en andere vor men van sociaal cultureel werk. De tentoonstelling beoogt derhalve ook voor deze groepen van inspirerende betekenis te zijn. De expositie zal dagelijks te zien zijn: ma. t.m. vr. van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 1700 uur; zaterdag en zondag van 1400 tot 17.00 uur; ma. av. van 19.00 tot 22.00 uur. MAATSCHAPPELIJK CENTRUM KATHOLIEK Grotestr. 244a, Waalwijk, tel. 32882 Spreekuren op het bureau: dagelijks van van 9-10 uur. Spreekuur in de wijken Baardwijk Loeffstraat 54 achterom: woensdag morgen 9 - 10. Laageinde Kleuterschool Hummeloord, Mr. Sprenger v. Eijkstraat 2a: maandagavond 6.30 - 7.30. Besoijen Bernadetteschool, Burg. Verwiel- straat 2a: woensdagmiddag van 2 to 3 uur. Waalwijk-Zuid Pastoor Kuijperstraat, Alb. Thijm stiaat 25: dinsdagmiddag van 2 tot 3 uur. 14 30 uur: de Heer W. Ruiter uit Alblasserdam. Zoals U wel weet wordt er voor de jongeren die uit de arbeidersgezinnen komen en als "werkende jongeren" bijna geen begeleiding hebben, niet veel gedaan, ook niet in de Mam moetwet. Daarom gaat de vakbewe ging daar nu zelf iets aan doen om zo tot een "stoot tot beter onderwijs" te komen. Ook in onze gemeente Waalwijk wordt daar byzonder weinig aandacht aan besteed. Dit is door de vakbewe ging ook gezien en daarom heeft de Bestuurdersbond van het NVV de heer Tcnny Claassen verzocht om na te gaan of wij hier in Waalwijk niet tot een aktieve groep werkende jon geren kunnen komen, die zijn aange sloten bij het NVV of een bond van het NVV. Tonny Claassen wil als startpunt voor deze nieuwe afdeling het "stoot plan voor beter onderwijs" nemen. (Dit stootplan is een uitgave van het secretariaat van NVV jongerenkon- takt.). Dit stootplan begint met een uiteen zetting van ons huidige onderwijs-sy- steem. In dit systeem worden kinde ren uit arbeiders-gezinnen benadeeld, want deze kinderen hebben op de éérste schooldag al een achterstand en ze kunnen minder goed met taal omgaan, ze kennen minder begrippen dan kinderen uit midden of hogere standen. Tijdens de lagerer schoolpe riode wordt hier niet veel aan gedaan. De achterstand bij kinderen uit ar beidersgezinnen blijft bestaan. Cijfers tonen dan ook aan dat deze kinderen voornamelijk de kortere vervolgoplei dingen gaan volgen, zoals Mavo en lager beroepsonderwijs, terwijl de kinderen uit hogere standen meestal naar langer vervolgonderwijs gaan, bijv. naar de Havo. Deze cijfers zijn op donderdag 8 oktober j.l. nog ge publiceerd en gemotiveerd door Dr. J. C. C. Rupp, die ook bovenstaande bevestigde, zoals U misschien op de T.V. gezien heeft. Omdat achterstand op de peuterleeftijd al begint (wan neer het kind leert praten) zegt het stootplan er moet een goede peuter verzorging komen. Verplicht gestelde kleuterscholen voor 5, 6 en 7-jarigen. Daarna de ba sisschool tot 11 - 12-jarigen. Hierop zou een heel nieuw schooltype moe ten volgen: de "middenschool". Dit is vervolgonderwijs voor 11 - 12-jari gen tot 14 - 15-jarigen. Dit onder wijs zal ieder kind moeten volgen. Hiermee wordt de beroepskeuze, die nu door een heleboel kinderen al op 12-jarige leeftijd wordt gedaan, uit gesteld totdat ze 14 - 15 jaar zijn. Na de "middenschool" zou de "boven school" moeten komen. Deze "boven school bestaat uit drie delen: 1. Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs, 2. Beroepsonderwijs, 3. Algemeen en Beroepsvoorberei dend Onderwijs. Dit zou dan betekenen dat iedereen tot zijn 18e jaar leerling is. Natuur lijk, om dit te bereiken zullen er nog veel dingen veranderd moeten wor den. Echter, op kcrte termijn zullen er al voorzieningen getroffen moeten wor den voor de groep jongeren, die nu nog de dupe is van het huidige on- derwijs-systeem. Het stootplan zegt hierover dat er streekcentra moeten komen, die in eerste instantie vor mingswerk doen voor werkende jon geren. Verder wordt er in het stoot plan de nadruk gelegd op de demo cratie binnen het onderwijs. Daarbij gaat het niet zozeer om overleg, maar vooral om het scheppen van een kli maat, waar de koers niet bepaald wordt door een traditioneel gezag, doch een koers die uitgezet wordt door de gemeenschappelijke doelein den van leerling, leerkracht en schoolbestuur. Wij hopen "U" - werkende jonge ren - te kunnen begroeten bij 't NVV jongerenkontakt om zo de problemen die er heersen, gezamenlijk op te kun nen lossen, of op zijn minst hieraan te gaan werken. Daarom ook nodigen wij U uit om eens kontakt op te ne- A. M. A. Claasen, Venkelstraat 4, Waalwijk Tel. 04160-3509 In sporthal „De Jager" te Gies- sen trok he optreden van de pop groep „The Cats" gisteravond 1000 jongeren. Dit concert werd gegeven ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de fanfare „Kunst en Vdiendschap" uit Rijswijk. Hoewel de maand september nog steeds officieel te boek stond als het be gin van het platenseizoen blijkt de laatste jaren dat er in de zomermaanden nauwelijks sprake is van enige teruggang in het uitbrengen van platen. Integendeel, verschillende opvallende LP's die anders pas in de afgelopen maand zouden worden uitgebracht, kwamen tijdens de zomermaanden al op de markt. MarmaladeNice, Neil Diamond, Cuby Blizzards, Cat Stevens en Bintangs, om \er maar enkele te noemen, zorgden er voor dat er van een nieuwe seizoen nauwelijks sprake is. Toch zijn er een aantal bekende zangers en zangeressen die wij in itfeze Be Tween rubriek eens wat nader onder de Echo-loep willen nemen. Alhoewel bij menigeen de herinneringen aan het Knokke-festival ongetwij feld aan het vervagen zijn, willen we toch beginnen met Samantha Jones, dé Engelse zangeres tijdens de zangwedstrijden. Samantha, die in Enge land wordt beschouwd als een grote aanivinst voor het vrouwelijke (vocale talent, maakte in september een LP met als titel A girl colled Sam". Tijdens het laatste Knokke-festival ontving de Engelse zangeres Saman tha Jones van de internationale jury het hoogste aantal punten. Deze waardering bracht Engeland op een tweede plaats in de Belgische bad plaats waardoor Samantha na afkop een reeks aanbiedingen kon incasse ren voor radio- en televisieopnamen. "Sam", zoals ze meestal wordt ge noemd, werd op 17 november 1945 in Liverpool geboren. Aangemoedigd door trompettist Alan D'cwny begon zij op haar zestiende jaar te zingen. Via een auditie kwam zij terCht bij The Vernon Girls, een in die tijd be kende zanggroep. Een jaar later werd de groep notbonden, maar Samantha ging door met twee andere meisjes. Zij trad op in de beroemde Beatles TV-show "Around the world with the Beatles". Mede dank zij dit op treden kreeg zij een platenkontrakt aangeboden en kon zij als eerste En gelse artieste haar platen opnemen in de fameuze studio's in Nashville, Tennessee. Een ander zangfenomeen uit Enge land is niemand minder dan Roger Whittaker. De entree van Roger Whittaker is heel kalm gegaan, zonder opzienba rendheden in zijn publiciteit of excen triciteiten in zijn levenswandel. Deze geboren gentleman is een van de wei nige sh'owbiz-mannen, waar je onwil lekeurig "meneer" tegen blijft zeg gen. Dat heeft minder te maken met zijn universitaire opleiding dan met zijn buitengewoon hoffelijk karakter. Ja, zijn charmante liedjes zou je ook als "hoffelijk" kunnen omschrijven. Aldus heeft de biologiestudent, die zijn jeugd in Afrika doorbracht, van een liefhebberij een bijberoep ge maakt. Aan ideeën geen gebrek: zijn nieuwe LP is helemaal uit eigen hoofd gekomen. De albumtitel is ge noemd naar de Whittaker-s'ong, die op single al grote omzetten gemaakt heeft: "I don't believe in "if" any more". Het heeft weinig zin op papier ly risch uit te weiden over de elf andere songs op deze plaat, want de een is gewoon nog beter dan de ander. Het zal van de persoonlijke smaak van de disc-jockeys afhangen, welke vandie songs het meest "geplugged" zullen worden. "Emily" misschien, of "Fin nish Whistler", of "Sugar Mij Tea", daar is nog niet van te zeggen. Op de hoes van zijn nieuwe LP schrwft Whittaker zelf: "Sommige van deze liedjes maken u misschien blij als u droef gestemd bent. andere maken u misschien droef gestemd als u blij bent." Het kleinste symfonieorkest ter wereld heeft het weer klaar gespeeld: een LP die een indrukwekkende een heid vertoont ondanks het feit dat vijf verschillende geniëen hun bijdra gen leverden. "A Question of Balan ce" van de Moody Blues is inderdaad een verrassende langspeler geworden met muzikale topprestaties van elk van de vijf leden. Justin Hayward c.s. zijn bij het schrij ven en componeren van hun nieuwste album duidelijk geïnspireerd door het fenomeen "mens" en de haar omrin gende wereld (natuur?). Die wereld wordt door datzelfde fenomeen op dit ogenblik door verschillende oorzaken en handelingen aardig naar de knop pen geholpen. De door Phil Travers geschil derde hoes van "A Question of Ba lance" geeft die vele bedreigingen in een stripachtige montage weer. Een oplossing voor de talloze problemen kunnen de Moodies vanzelfsprekend ook niet geven maar in de tien com posities klinkt niettemin duidelijk een advies door, dat mogelijkerwijs het evenwidht weer een beetje terug brengt, namelijk: de liefde. "Ques tion" van Justin Hayward voorheen enkele weken lang de verrasende hit van de Moody Blues is al doortrok ken van het thema liefde evenals de composities van Mike Pinder, Jhon Lodge. Samengevat brengt "A Uues- tion of Balance" een verrassende hoe veelheid muzikale vondsten die het album tot een "must" maken voor de talloze bewonderaars van het kleinste symfonieorkest ter wereld. Vorige maand werd er in Nash ville, Tennessee, een artiestenfeest gegeven voor Jerry Lee Lewis. Rela ties en persoonlijke buddies wilden 't feit vieren, dat hun King of Rock in augustus 1945 zijn eerste plaat had opgenomen. Een kwarteeuw rotsvaste bestendigheid dus in de branding van de popmuziek. Men kan het ook an ders uitdrukken - een van de tafel redenaars riep uit: "De oude stoon- trein van de Boogie Woogie is tot 'n supersnelle machine omgebouwd. Wat Lewis betreft: hij is zo main-stream als het maar kan. Als je zijn simpele, maar precies doeltref fende stijl goed beluistert, hoor je dat hij van de zwarte boogie-blues komt, die ergens in de Twintiger Jaren door "harde" hill-billy jongens werd opge pikt voor de slaggitaar boogies met drums. (Beroemd voorbeëld: Guitar Boogie Arthur Smith). Maar Lewis is bovendien een geweldige showman. Onder het slaken van ophitsende kre ten behandelt hij zijn piano als een grote pretkist voor handen en voeten. Het ding staat te stomen van beukend ritme en hij zingt erbij met het en thousiasme van een indiaan op het oorlogspad. Die zang is "zwart" be ïnvloed (Ray Charles vooral), terwijl het toch onmiskenbaar "country" blijft zoals Hank Williams, maar ook Williams had zijn portie zwarte blues geproefd. De promotieplaat is een collectie van bijna alle grote Lewis- hits: "Good Golly Miss Molly", "Whole Lotta Shakin", "Great Balls Of Fire", "I Got A Woman" enz., maar ook een countryballad als 'Your Cheatin' Heart" van Hank Williams. De technische kwaliteit van dit live concert is uitstekend, het bijvals-ge- schreeuw uit de zaal eveneens. De "tendresse" van Frangoises chasons wordt met iedere nieuwe plaat rijper en mooier. Welzeker, ze is volwassen geworden. De naïviteit van vroeger is weg, maar haar ver wondering over de vreugden en ver drieten van L'amour krijgt in teksten en muziek steeds betere vorm. Nieuwe pareltesjes van haar dichterlijke gedachten: "Un petit sou- riie, un petit mot", "II voyage" en "Des yeux d'enfant". Als gewoonlijk zingt Frangoise ook weer Engelse songs op haar nieuwe LP. t.w. 'Times passing by", "Why evemtry", "Song of Winter", "Magic Horse", "Strange Shows" en "Soon is slip ping away". Soms is de voordracht wat vlak, maar altijd is er die bijzon der muzikale stem - je moet wel van plaatijzer zijn, om er niet door che- charmeerd te worden. De nieuwe Hardy-LP is geheel in Frankrijk op genomen, maar wordt via Duitsland 'hierheen geïmporteerd. Dat had de volgende eigenaardigheid: de hoes (met twee prachtige kleurenfoto's van de zangeres) ziet er helmaal "Duits" uit, door typografische toepassing van de z.g. Gothisohe letter. Het is even wennen, maar toch wel sierlijk. Hij is terug op de plaat: Wilbcrt Harrison, de "one-man band". Tien jaar geleden had Harrison een grete Rhythm Blues-hit, "Kansas City", een jumper die niet onderdeed voor de beste Fats Domino of Chuck Ber- ry-nummers. Jarenlang is de Harri- sonversie van Kansas City een disc- jockey favoriet geweest, maar wat cr met Harrison zélf aan de hand was bleef één groot stilzwijgen. Pas vorig jaar, bij het verschijnen van de single "Let's Work Together" op het Sue- label, kwam er wat informatie ever Harrison los, verstrekt door Langdon Winner, medewerker van het voor treffelijke blad "Rolling Stone", blues-en-hoogie wendingen." De single "Let's Work Together" werd in 1969 in New York opge nomen; er werd wel "overdub"-tech- niek toegepast, maar het karakter van de one-maan band bleef toch hele maal bewaard. Nu blijkt, dat deze single als promotion gold voor een heel nieuw Harrison-album, dat in augustus onder de titel "Let's Work Together" ook in Nederland uit kwam. Aan de one-man band is al leen een bassist toegevoegd, Thunder Thumb geheten. Er is één Ike Ti- na-achtig duetnummer: "Pepin' and Hidin' met de bluesvocaliste Tina Britt. Dat Harrison ook veel waarde ring voor de reggae-stijl heeft, be wijst het West-Indies getinte "Tropi cal Shakedown". Voor de rest het ge degen R B-repertoire: "Louise- Louie", "Kansas City" (natuurlijk!) Fats Domino's "Blue Monday", "Stagger Me" en de blues-waltz "What Am I Living For". - Dat sport en muziek toch iets met elkaar te maken hebben werd in sep tember weer eens bewezen door vcet- bal-ster Pele die enige tijd geleden 'n single heeft uitgebracht waarop hij is te horen met een muzikale landgeno te: Elis Regina. - Ongeveer een jara geleden zorg de de Amerikaanse roek-groep Blue Cheer voor een geweldige sensatie door het nummer 'Summprtime Blues binnen zeer korte tijd op de hitlijsten te krijgen. "Summertime Blues" werd gevolgd door een aantal singles en een LP die eohter het succes van "SB" nauwelijks konden evenaren. Dit keer is het echter weer raak: uit het tweede album van Blue Cheer werd de single "Fooi" gehaald die door de insider zonder meer getipt wordt voor de top! - Jimmy Cliff die enkele maanden geleden plotseling volop in de belang stelling kwam te staan met zijn onvol prezen hit "Wonderful world, beeau- tiful people" heeft nu een nieuwe single opgenomen op het Island-label. De plaat werd door niemand minder dan Cat Stevens geproduceert die met zijn "Lady d'Arbanville" steeds hoog in de top-40 stond. Cat schreef oök de A-kant van de single: Wild World', de B-kant bevat een werkje van Jimmy Cliff zelf: "Be Aware

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 14