Stadsgewest Waalwijk wil inwoners over de grenzen heen laten kijken Belrama N.V. houdt zaterdeg kijkdag voor afnemers Sta&sar Werkweek van Willem van Oranjecollege werd succes Zondagamateurs veel sterker dan zaterdagvoetballers: 4-1 PULLES HEESBEEN Stas&ar door uitgave periodieke kaleidoscoop Prisma-horloges Natuurlijk Nieuwe samenstel ling Gew. Raad Draagkracht Studiekeuze Duinen Bedrijfspand van 1200 m2 Gespecialiseerd Sprang-Capelle Waalwijk 11 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 22 OKTOBER 1970 11 Van onze verslaggever WAALWIJK - Een dezer dagen heeft het Stadsgewest Waalwijk een zgn.Kaleidoscoop uitgegeven, welke een spiegel van feiten, gebeurtenis sen en achtergronden van intergemeentelijke betekenis als inhoud heeft. Deze kaleidoscoop zal regelmatig op gezette tijden verschijnen {wanneer er voldoende stof voor is, evenwel niet maandelijks. Het is de bedoeling van deze periode om zoveel mogelijk mensen, belanghebbenden waaronder de gemeenteraadsleden van alle gemeenten in het stadsgewest Waalwijk, en geïnteresseerden He informeren over wat er in stadsgewestelijk verband gaande is. Er wordt door het stadsgewestbestuur ook een middel in gezien om de mensen \over de eigen grenzen heen te laten kijken. werd volgens het jaarverslag 1969- 1970 van Natuurmonumenten door gegaan met het kappen van vliegden den in het stuifzand, dat anders snel dichtgroeit. Doordat de wind op de door het kappen ontstane grotere vlakten meer kracht kan ontwikkelen, wordt de verstuiving bevorderd. Be halve het feit dat men tot een sane ring van de sterk toenemende recrea tie wenst te komen, is ook een ge deelte van het gebied afgesloten voor militaire oefeningen met zware voer tuigen, terwijl bivakkerende militai ren verplicht zijn gebruik te maken van de vaste in het terrein door mid- Er was eens een man in Caïro, die kwam op vakantie naar hiero, hij vroeg ons zijn buren voortaan brood toe te sturen, betalen ons wekelijks per ze giro. voor al uw broodschappen. Grotestraat 235, Waalwijk Raadhuisplein 10a, Drunen o del van borden aangegeven 'bivak- plaatsen. Het rapport "Statische documen tatie 1969" dat onlangs door het se cretariaat wn het stadsgewest Waal wijk uitgegeven werd, het rapport in zake de ruilverkaveling in het gebied Zuiderafwateringskanaal - Beneden Donge en de. gegevens over de ar beidsmarkt in het rayon Waalwijk, welke alle drie ook in de Kaleidos coop opgenomen zijn, hebben wij in de afgelopen maand reeds uitvoerig beschreven. Tot het stadsgewest Waalwijk behoren de gemeenten Waalwijk, Drunen, Loon op Zand, 's-Gravenmoer, Sprang-Capelle en Waspik. In het eerste nummer van de ka leidoscoop wordt onder meer aange geven hoe de samenstelling van de nieuwe gewestelijke raad is, hoeveel het stadsgewest van Provinciale Sta ten uitgekeerd krijgt, in welke mate het gemeentenbestand herzien wordt, en wat er over de Loonse 'en Drunen- se Duinen in het jaarverslag van de Vereniging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland geschre ven staat. Door de plaatstelijk gehouden ge meenteraadsverkiezingen diende de geweestelijke raad opnieuw te wor den samengesteld. De burgemeesters van de zes deelnemende gemeenten Drunen, 's-Gravenmoer, Loon op Zand, Sprang-Capelle, Waalwijk en Waspik hebben uit hoofde van hun funktie reeds zitting in de rakd. De verschillende gemeenteraden kozen uit hun nieuwe samenstelling hun af gevaardigden. Zodoende is de nieu we gewestelijke raad als volgt samen gesteld: Drunen: burgemeester mr. H. J. M. Stieger, gemeenteraadsver tegenwoordiger: H. T. de Jong en A. J. van de Wiel; 's-Gravenmoer: burg. B. B. Beukema en A R. de Geus; Loon op Zand: burg. L. M. J. van Erp, J A. Moonen en ir. E. Stapel veld; Sprang-Capelle: burg. M. van Prooijen en H. Winkelman; Waal wijk: burg. J. L. P. M. Teijssen, A. Dercksen, C. P. van den Hoven en K J. van Laak; Waspik: burg. H. C. Welling en gemeenteraadslid A. Kools. doublé herenhorloge, datum/ waterdicht (topmodel uit Frlendship-seriej 125,- zonder datum 109,- Ook In edelstaal v.a. 115,- JUWELIER STATIONSSTRAAT U WAAIW1JK In verband met de voorbereiding van een gewestelijk struktuurplan cf van een stedebouwkundig ontwikke lingsplan krijgen rechtspersoonlijk heid bezittende stads- en streekge- westen van Provinciale Staten van Noord-Brabant een eenmalige bijdra ge uit de provinciekas. Indien het ge west m'inder dan 200.000 inwoners telt, wordt een bijdrage van maximaal 1,50 per inwoner beschikbaar ge steld. Dit betekent voor het stadsge west Waalwijk een maximale uitke ring van circa 95.500, - Wat betreft het op de helling staan van het totaalbestand van Europese gemeenten wordt onder andere ver meld dat in alle staten gestreefd wordt naar grotere bestuurlijke een heden, d'ie afgestemd zijn op de na tuurlijke bindingen en de bijzondere sociale, geografische en economi sche situatie van de betrokken gebie den. Er wordt evenwel ook aangehaald dat de vraag naar de doelmatige grootte van het gewest niet gemakke lijk te beantwoorden is: "Het ge west zou minstens zo groot moeten zijn, dat zijn financiële kracht een voldoende bezetting met capabele bestuursorganen mogelijk maakt, bij voorbeeld met een planologische en bouwkundige dienst. Vóór alles zou het van belang zijn, dat de gewesten duidelijk omschreven wetgevende en administratieve bevoegdheden, eigen financiën en een democratisch gele gitimeerde vertegenwoordiging krij gen". Er mag gesteld worden dat het stadsgewest Waalwijk hierin aardig op de goede weg is. Wat betreft de studie- en beroeps keuze van de eindexamenkandidaten van het algemeen vormend voortgezet onderwijs in het stadsgewest Waal wijk concludeert de Kaleidiscoop dat in het afgelopen studiejaar, vergele ken met voorgaande jaren, meer kan didaten besloten een universitaire studie te gaan volgen. Dat is een van de resultaten van de enquête welke in april 1970 onder de eindexaminandi der 6 Mavo-scholen en de beide Athenea-Havo's in het Stadsgewest gehouden is. Uit het daaruit verkre gen rapport kwamen een tweetal in dicaties naar voren: allereerst ligt de rem voor de lagere milieus tot het doen volgen van verder voortgezet onderwijs in eerste instantie bij de schoolkeuze na het basisonderwijs en verder zal door een schooladvies dienst vooral het basisonderwijs het "milieu" dienen te beïnvloeden. In de Loonse en Drunense Duinen (Van onze verslaggever WAALWIJK - Alhoewel Belra- rama N.V. het bedrijfspand aan de Prof. Zeemanweg in het Waalwijkse industrieterrein Zanddonk op 1 juli reeds in gebruik genomen heeft, wil direkteur Van Brussel afnemende grossiers, toeleveringsbedrijven en enige instanties komende zaterdag middag in de gelegenheid stellen de zaak te bezichtigen en een rondlei ding mee te maken. Het wordt geen officiële opening met veel bijkomende gebeurtenissen, maar toch heeft de direktie gemeend bij gelegenheid van het in zekere zin voltooien van inrichting, organisatie en omvang personeelsbestand van de N.V. Belrama deze beperkte Open Dag te moeten houden. In de voormiddag worden personeel en familieleden verwacht, terwijl za terdagmiddag speciaal de afnemers uitgenodigd zijn. Via Tilburg en Den Bosch waar in 1960 de omzetting van het bedrijf tot de huidige opzet plaatsvond, is N.V. Belrama dit jaar in Waalwijk begon nen, omdat in 's-Hertogenlbosch geen uitbreidingsmogelijkheden bestonden. De bed rijf soppervlakte van de han- PROVADYA? KAATSHEUVEL Zaterdag 24 oktober om 20.30 u. zal er in de benedenzaal van Prova- dya? een lezing worden gehouden door P. Effermans, secretaris van de kritische leraren uit Nijmegen, over het onderwerp maatschappijverande ring. De kritische leraren zijn voor stander van anti-autoritair onderwijs en stellen zich scherp op tegen de mammoetwet. Na de lezing is er ge legenheid tot disccussie, waarbij ook de inhoud van het onlangs versche nen "rode boekje voor middelbare scholieren" zal worden bekeken. Leraren, leerlingen en ouders zijn hierbij natuurlijk van harte welkom. Zaterdagmiddag wordt er om drie uur gevoetbald in het Kennedy-sta- dion. delsmaatschappij op het gebied van remmateriaal voor personenauto's, vrachtwagens en machinerieën be draagt het vijfvoudige van voorheen, terwijl nu 40 personen - waarvan het merendeel uit Waalwijk - werkzaam zijn. Er wordt nog een opslagruimte, bijgebouwd zodat in de Zanddonk 'n 1200 m2 groot pand komt te staan. 80°/o van de omzet wordt gevormd door de revisie van drukgroep- en koppelingsplaten van voertuigen. Het bedrijf is zeer specialistisch en ar beidsintensief ingesteld. Immers door de te verriohten werkzaamheden en 't gevarieerde artikelen-assortiment is het praktisch onmogelijk te mechani seren, hetgeen overigens enorme in vesteringen zou vergen. Dit heeft Belrama reeds gedaan door een grote voorraad van koppelingsplaten, schijf- en trommelremmen te verwer ven, waardoor op inruilbasis gewerkt kan worden. De afzet gaat verspreid door heel Nederland naar grossiers in auto-on derdelen terwijl er sinds 1 september ook een verkoopkantoor in Brussel gevestigd is. Bovendien heeft Belra ma in Den Bosch een achtergebleven remservice-filiaal. WAALWIJK - De werkweek zoals die al jaren in de vierde klassen van het Willem van Oranje College werd gehouden, is in de week van 5 okto ber als experiment in een geheel nieu we vorm gegoten. Het gebruikelijke verblijf in 'n conferentieoord ontbrak, in plaats daarvan was de gehele bene denverdieping van de school voor de werkwekersgereserveerd. In drie groepen, 'Techniek', 'Com municatie' en 'Milieu' werd het thema 'Leefbaarheid' benaderd. De groep 'Techniek' onder leiding van de heer Ir. P. Konings (natuur- en scheikunde leraar) hield zich on der meer bezig met verbrandingsmo toren en de mogelijkheden om deze zo af te stellen en te veranderen dat ze een "schonere lucht" bevorderen. Op dit programma stonden o.a. ex cursies naar de Willem U-kazerne in Tilburg en naar de DAF in Eindho ven. De groep "Communicatie" onder leiding van de heer J. H. A. Bertens (leraar Engels) béhandelde de leef baarheid aan de hand van inleidingen over het "Leger des Heils" en "Het Dorp" te Arnhem. De excursies brachten hen in "Het Dorp" en op de Hoge Veluwe. De Milieu-groep onder leiding van de heer C. H. Mostert (leraar biolo gie) hield rich bezig met het zo ac tuele probleem der milieuvervuiling. Deze leerlingen brachten een bezoek aan het biologisch station "Wevers Duin" en aan het "Meetstation voor luchtvervuiling "van Rijnmond te Söhiedam. Verder behoorden tot het programma sport, volksdansen en vrije expressie onder leiding van respektievelijk de heer R. Goedee (leraar gymnastiek) en de heer R. Herfst Qeraar teke nen). De algehele leiding was in han den van de heer Drs. A. van Bezooij- en in zijn funktie van "werkweek coördinator". Uit de diverse speeches, die gehou den werden aan het slotdiner in "De Steenbakker" in Kaatsheuvel op vrij dagmiddag, bleek wel hoe de mening van de "werkwekers" was over dit experiment. Zelfs enkele tweedejaars die in de opzet van Werk week-iop- school" niet veel heil zagen, trokken hun vooroordeel geheel in. Dank is verschuldigd aan de organi satoren, groepsleiders en verdere me dewerkers, die samen met de enthou siaste deelnemers het gëheel tot een succes hebben doen worden. tel. 33866 Gratis brilverzekering le woorden van waardering voor de fa. De Hoop. Spreker wenste de heer van Andel eveneens veel sucoes toe en hoopte dat de goede verstandhou ding die er steeds is geweest ook in de toekomst bestendigd zal blijven. De heer van Andel dankte tot slot de burgemeester voor zijn waarderende woorden en de medewerking onder vonden van het gemeentebestuur. Hierna richtte de heer van Andel zich tot zijn broer, die deze zaak gaat lei den. Spreker hoopte dat beiden veel succes in zaken zullen hebben. Daar na was er gelegenheid tot het bezich tigen van het winkelpand en werd de belangstellenden een verversing en 'n rokertje aangeboden. KAMPIOENSCHAP 5e KLAS De biljartvereniging H.M.S. in zaal de Ruyter, alhier, heeft de orga nisatie toebedeeld gekregen van het kampioenschap 5e kl. van het dis trict De Langstraat. De wedstrijden zu'.'en a.s. donderdag- en vrijdag avond en zaterdag verspeeld worden. Men kan ervan verzekerd zijn, dat wederom vele biljartliefhebbers zich zullen opmaken om de wedstrijden b<j t? wonen. Dat de organisatie een goed verloop zal hebben, daar zal het ktieve bestuur van H.M.S. wel vDor zorgdragen. DAMESVOETBAL Er is in de omgeving van Sprang- Capelle geen plaats of stad meer. waar geen damesvoetbal is. Ook in Sprang-Capelle wil men het dames voetbal gaan stimuleren. De voetbal vereniging SSC zal dit in Sprang-Ca pelle ter harte gaan nemen. Uit een cpninie onderzoek is wel gebleken, dal hiervoor een behoorlijke belang- ste'ling bestaat. Er is reeds een com missie gevormd om het dames-voet bal van de grond te krijgen. Dames die aktief het voetbalspel willen be oefenen kunnen zich melden bij Me vrouw Pruyssers, Kerkstraat; Mevr. Sulsters, Emmastraat 44 en Mevr. Pruyssers, Wendelnesseweg 3. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Antonia Everidna dv N. Treffers en J. A. van Tiiborglh; Ma ria Adriana Geertruida dv J. A. B. Poldervaart en E. M. Spuijibroek; Wilhelmina Maria dv C. J. van Rijs wijk en M. A. Braspenning. Huwelijken: M. van Loon en C. Rij ken. Overlijden: Frederika Teerink, wv Laurense, oud 75 jaar. Vertrokken: G. Versluis naar Ter- neuzen; C. Rijken ev van Loon naar 's Gravenmoer. OPENING BAKKERSWINKEL PAND L. VAN ANDEL Afgelopen dinsdagavond vond de officiële opening plaats van het nieu we winkelbakkers bedrijfs van de heer L. van Andel. Dit pand is gele gen in Capelle Zuid en het is een winkel in bakkerswaren die naar de eisen des tijds is ingericht. Te circa half acht waren naast het College van Burgemeester en wethouders van Sprang-Capelle, vele familieleden, bekenden en vrienden te zamen ge komen in dit nieuwe pand. Allereerst werd het woord gevoerd door burge meester van Prooijen. Het gemeentebestuur stelt de onder nemingsgeest van jongen mensen zeer op prijs. De burgemeester feliciteerde de fa. De Hoop danook met deze vestiging. Gelet op datgene wat hier ten toon gespreid zullen vele mensen zeker aantrekken om bij de heer van Andel te gaan kopen. Spreker wenste de heer van Andel veel succes toe waarna hij dit winkelpand voor ge opend verklaarde. Namens de bakkersvereniging sprak de voorzitter, de heer J. Kerst, enke- WAALWIJK - Dinsdagavond hebben twee elftallen bestaande uit de vertegenwoordigers van het zaterdag- en zondagvoetbal van het distrikt Zuid I van de KNVB een selektiewedstrijd tegert elkaar gespeeld op Ihet RKC-terrein te Waalwijk. De wedstrijd werd door niet zoveel toeschou wers bijgewoond, omdat de weergoden het dinsdagavond lieten afweten. Het is over het algemeen een aantrekkelijke wedstrijd geworden, waarbij het zondagelftal toch wel domineerde en zeker gedurende de tweede helf t. De linies van het zondagelftal sloten beter 'en men wist elkaar gemakkelij ker te vinden dan bij het zaterdagelftal. In de erste minuten van de wed strijd wist het zondagelftal door mid del van Rooymans van Bladella na 'n fout in de achterhoede bij de zater dagamateurs al te scoren. Sneller spelen van de zijde van het zaterdagelftal maakte dat Van de Meeberg (Alliance), die in de goal stond bij het zondagelftal, enkele ke ren zijn talenten moest tonen bij schoten van de goed spelende Y. van Straten (Woudrichem) en Groten broers van NEO. Er ontstond dan ook een druk op het doel i wat nog eens werd onderstreept met een schot van Francke (De Meeuwen). Zo rond de twintigste minuut maakte van Hoof (Helmond) het doelman Schreuder (Roda Boys) danig lastig. Tien minuten voor rust scoorde Francke voor het zaterdagelftal de „MOEDERS VOOR MOEDERS" van Organon Oss. Het contactadres voor Waalwijk: Mevr. M. ten Haaff- van Helvoirt, le Zeine 22, tel. 34026 Voor Sprang-Capelle en Kaatsheu vel treedt vanaf 2 janauari 1970 als acquisitrice op: Mevrouw Zuster A. M. C. J. Klij- sen-van Oers, Gasthuisstraat 84, Kaatsheuvel. KINDERCRÈCHE WAALWIJK Antoniusstraat 74, tel. 33593 Geopend: maandag tot en met vrij dag van 8.3012.00 uur. GEMEENTELIJKE SOCIALE DIENST Waalwijk, Grotestraat 196, dagelijks geopend van 8.30 - 12.30 uur. MAATSCHAPPELIJK CENTRUM KATHOLIEK Grotestr. 244a, Waalwijk, tel. 32882 Spreekuren op het bureau: dagelijks van van 9-10 uur. Spreekuur in de wijken Baardwijk Loeffstraat 54 achterom: woensdag morgen 9-10. Laageinde Kleuterschool Hummeloord, Mr. Sprenger v. Eijkstraat 2a: maandagavond 6.30 - 7.30. Besoijen Bernadetteschool, Burg. Verwiel- straat 2a: woensdagmiddag van 2 to 3 uur. Waalwijk-Zuid Pastoor Kuijperstraat, Alb. Thijm straat 25: dinsdagmiddag van 2 tot 3 uur. verdiende gelijkmaker. Het lukte Van de Avoird (TSC) even later niet met een schuiver na het passeren van een back doelman Schreuder te verschalken. Een fout van Klavers (Good Luck) werd door Van Hoof doeltreffend afgestraft en dat betekende 2-1 voor de zondag amateurs. Bij de zondagamateurs liet zich voor de rust Van Oers (Sc. Gas tel) nog vervangen door Van de Wiel (RKC). Na de rust werd de stand door Rooymans opgevoerd tot 4-1 en zakte het peil niet alleen van de wedstrijd, maar ook van de zaterdag amateurs. waar de aangebrachte ver anderingen niet het gewenste effekt sorteerden. Het zondagelftal legde aan het zaterdagelftal geheel zijn wil op en slechts goed ingrijpen van doel man Schreuder behoedde het zater dagelftal voor een grotere nederlaag, waarbij verder ook wel aangetekend mag worden, dat solo-akties van de zijde van de zondag-voorwaartsen wel eens te ver doorgevoerd werden. Echt opvallende spelers waren er niet bij, terwijl verder toch wel ge steld mag worden, dat Bool (RKC) en Soeterboek (DESK) - in wat min dere mate - toch wel voldaan hebben en goed in het geheel van het zondag- amateurelftal pasten. Stationsstraat 88 Telefoon 04160-33037 Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 11