waalwijkse en UnqstRAAtse courattc Demokratie in de knel A. VAN LOO, INSPEKTEUR LICHAMELIJKE OPVOEDING BASISONDERWIJS ZEGT van C17lierlo DONDERDAGAVOND 22 OKTOBER 1970 93e JAARGANG No. 85 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,5f o. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" (V an ,onze "verslaggever DRUNEN - Het nog niet zo lang geleden dat wij melding konden maken van het verschijnen van de Nota Sport 70. In flat door de Nederlandse sportwereld samengestelde werkstuk wordt een nationaal sportbeleid voor gestaan, waar voor de zgn. naderende vrijetijdsmaatschappij een belang rijk uitgangspunt vormt. Sport 70 stelt daarbij dat die vrijetijdsmaatschap pij een mentaliteitsverandering, een nieuw denken vraagt. Ze zegt dat de arbeid zijn overheersende rol in het dagelijks leven zal verliezen en dat er vele uren vrij komen. Er wordt vervolgd met de opmerking dat de school nu reeds voor de taak gesteld wordt meer aandacht te besteden aan de op voeding tot vrijetijdsgedrag: de jeugd moet als het ware leren te kiezen uit het enorme aantal vrijetijdsmogelijkheden. Tegelijk echter met het wij zen op de in de sporvnota bedoelde sport en vrije tijd hoeven we diet ver Overdekte instructie zwembaden een oplossing Deze inspekties liggen als een soort paddestoel door Midden-Brabant met de kop in het Land van Heusdert en Altena en de staart in Baarle-Nassau. Wij willen ons in verband met de overzichtelijkheid echter in hoofd zaak beperken tot een klein gedeelte uit dat \grote - naar de mening va>:i in- spekteur Van Loo eigenlijk té grote - gebied en Iwel dat van bovengenoem de gemeenten. Toen de heer Van Loo in septem ber 1963 in deze inspekties benoemd werd, heeft hij daarin eerst pools hoogte genomen in de stand van (gymnastiek)zaken. Zonder iets ten nadele van zijn collega's' te willen zeggen, had hij de indruk gekregen dat het een ietwat verwaarloosde zaak was waar niet voldoende tijd aan be steed was. En om de nogal eens aan gehangen opvatting dat 'n inspekteur een soort boeman is, weg te werken, is hij jarenlang bezig geweest met het kweken van goodwill. Deze is er nu, aldus de 42-jarige inspekteur, en hij is er tevens van overtuigd dat er een herwaardering van de lichamelijke opvoeding plaatsgevonden heeft: 'Bij leerkrachten en in het géhele bestel is toch de bewustwording gekomen dat de lichamelijke opvoeding in het enderwijspatroon opgenomen moet worden". Alhoewel deze mentaliteits verandering ook landelijk speelt, zijn verschillende aspekten ervan even eens in de Langstraat merkbaar. Tekorten Eén daarvan is het accommodatie bestand. En het is bij menigeen be kend dat doorgaans door alle betrek ken instanties geijverd wordt om de gymnastiekaccommodatie, zij het sporthal, sportzaal, gymnastiekzaal, oéfenveld of speelweide, uit te brei den. Er is op dit gelbied inderdaad 'n tekort, zeker wat betreft het aantal - overdekte oefengelegenheden. Daar bij mag immers niet uit het oog ver loren worden dat het gymnastiekon derwijs, en we spreken nu alleen nog maar over de basisscholen, een enor me ontwikkeling doormaakt. Gelei- De inspekteur van lichamelijke opvoeding voor de inspekties Waalwijk en Tilburg achter zijn Bureau inhet pand Wilhelminastraat 44 te Drunen. Na het volgen van HBS en de Academie voor Lichamelijke Opvoeding ,in Den Haag werd hij werkzaam bij het lager onderwijs, i ULO, \en)ie militaire sportschool te Hooghalen waar hij zowel als burger- en als militair docent "lichaamsonderwijs" doceerde. Voordat hij ruim 7 jaar geleden inspek teur werd is hij nog 1 jaar leraar geweest aan het CIOS te fiittard. Nu werkt hij heel hard aan het kweken van een enorme Blijvende goodwill voor de lichamelijke opvoeding, o.a. bij de scholieren. Een binnenkort uit te brengen affiche mag daarvan een uiting zijn. i ^xcluaieve ^lerenkleding delijkaan is man gekomen tot het te rugbrengen van de achterstand die de Langstraatse gemeenten hadden in de lichamelijke opvoeding. Uitgaande van twee lesuren per week is men nu zo te zien wel gesteld. Het zal echter niet lang meer duren cf op de les roosters kunnen 3 lestijden lichamelij ke oefening worden opgenomen. In spekteur Van Loo moest bekennen dat er dan tekorten zullen ontstaan, die de helft van de huidige accommo datie omvatten. Waalwijk Als uitgangspunt stelde hij dat over alle door ons beschreven gemeenten positieve dingen te vertellen waren, waarbij het echter alleen maar gaat over de scholen voor het basisonder wijs, voorheen lagere scholen ge noemd. De gemeente Waalwijk heeft 15 bij het basisonderwijs geregistreer de scholen, zowel gevormd door openhaar als door bijzonder basison derwijs. Deze 15 basisscholen hebben 5 overdekte gymnastiekaccommoda- ties in gébruik. Daarvan telt de ge meentelijke Taxandriahal dubbel om dat daar twee gymlessen tegelijk ge geven kunnen worden. De overige zalen zijn gevestigd in de Baardwijk- sestraat, St. Crispijnstraat, Hade- wijchstraat en te Besoijen. De zaal aan de St. Crispijnstraat wordt ver bouwd, omdat deze onvoldoende ge schikt was voor gymnastiekonderwijs aan schoolkinderen. De gymzaal na bij de St. Jozefschool te Besoijen is onlangs voltooid en in gebruik geno men. Een reptitiebouw daarvan is als gymnastiekzaal gepland bij de Pas toor van Haarenschool aan De Jong- hestraat. In Waalwijk-Zuid hij de Burg. Moonenschool aan de Wijn- ruitstraat zal spoedig een begin ge maakt worden met de bouw van een nieuw gymnastieklokaal. De zaal aan de Hadewijdhstraat nabij de St. Mi- chaël-mavo is evenwel slechts gedeel telijk door 't basisonderwijs in ge bruik. Afgekeurd zijn de lokalen aan de Mr. v. Coothstraat en aan de Gro testraat 53. In Waalwijk zijn verder nog wel gymzalen voor blo, nijver heids- en voortgezet, hoger en mid delbaar onderwijs, maar daar heeft de lichamelijke opvoeding van de la gere schoolkinderen geen direkte baat bij. Gezien vanuit de twee lestijden van elk 45 minuten kan Waalwijk het met deze voor een flink deel nog te reali seren 5 overdekte gymnastiekruim- ten wel stellen. Wil men daar echter doorgaan naar 3 lesuren per week dan ziet inspekteur Van Loo daar voor een oplossing in een overdekt instruktiebad, dat naar hij hoopt daarom niet lang meer wegblijft. Op de St. Petrusschool na, die sinds vo rig jaar in Tilburg in een overdekt instruktiebad is gaan zwemmen, zijn alle scholen aangewezen op het Waalwijkse openluchtzwembad. Yer- der worden'enkele openbare plantsoe nen en speelweiden, o.a. die nabij het gemeentelijke sportpark en nabij het Hertog Jan park, door verschillende scholen als buitenoefengelegenheid voor gymnastiek gebruikt. Incidenteel benut men de sportvelden van de ge- te gaan om in de basis van een optimale lichamelijke beweging verzeild te raken. Immers er wordt maar al te vaak verwezen naar het ontstellende te kort aan gymnastieklokalen en naar de honderdduizenden scholieren die geen of slechts gedeeltelijk onderwijs in de lichamelijke vorming genieten. De detn genoemde aantallen van 3300 lokalen en bijna een half miljoen kinderen gelden voor geheel Nederland. Hoe zit het echter met het gym nastiekonderwijs op de lagere scholen in de Langstraat? Is de accomodatie in de gemeenten Waalwijk, Loon op Zand, Vlijmen, Drunen, Sprang-Ca- pelle en Waspik wel voldoende? We meenden er goed aan te doen deze en andere vragen voor té leggen aan de man die zeer inauw bij de materie li chamelijk opvoeding in onze regió betrokken is: A. P. Ph. tvan Loo uit Drunen, reeds 7 jaar lang inspekteur van de \Lichamelijke Opvoeding 'in het basisonderwijs in de inspekties Waalwijk en Tilburg. meente, waartegen het gemeentebe stuur in principe geen overwegende bezwaren heeft. Als zuiver school sportterrein is het daartoe ingezaaide veld bij de Michaël-mavo in gebruik. Sprang-Capelle In Sprang-Capelle zijn de 3 basis scholen aangewezen op de sporthal bij het cultureel centrum Zidewinde, waarin 2 lessen tegelijk gegeven wor den. Bovendien heeft in deze unieke accommodatie ook neg les de prot. chr. Mavo uit de Irenestraat te Spr.- Capelle en 2 basisscholen uit Kaats heuvel. Voor de Sprang-Capelse scholen is de grote reisafstand vaak een bezwaar; de reden waarom de eerste klassen met de autobus naar en van de sporthal vervoerd worden. Zij hebben daardoor in tegenstelling tot de andere klassen slechts één uur les per week. Bijzonder voor de Lang straat is ook 't eveneens bij Zidewin de gelegen opluchtzwemhad met ver warmd water, dat vaak tot in oktober geopend is. Bovendien ligt er een klein sportveldje bij de sporthal, ter wijl bijvoorbeeld voor een sportdag de grote sportvelden gebruikt mogen werden. Voorwaarde in Sprang-Ca pelle is ochter dat alle scholen wat moeten reizen. Loon op Zand De gemeente Loon op Zand heeft voor haar 9 basisscholen 3 accommo daties ter beschikking: een klein zaal tje aan de Van Beurdenstraat en een goede lokaliteit aan de Van Hees wijkstraat te Kaatsheuvel, terwijl in Loon op Zand aan de Tuinstraat een gloednieuwe zaal in gebruik genomen is. De séhool in De Meer die over 'n echt schoolsportveldje met volledige bijbehorend materialenpakket inclu sief berging beschikt, zal vermoede lijk in de gymzaal aan de Kaatsheu- velse Van Beurdenstraat gymonder- richt gaan krijgen. 2 scholen benut ten echter Zidewinde in Sprang-Ca pelle omdat deze sporthal dichterbij ligt. Daarnaast hebben twee scholen in de Berndijk nog geen overdekte lo kaliteit. Daar bestaat echter een ur gentie voor, de plannen zijn in een vergevorderd stadium en als de finan" cië'le middelen voorhanden zijn, kan een nieuwe gymzaal, aldus de heer Van Loo, binnen nu en 1 jaar gereali seerd zijn. Er is een schoolsportter- De sporthal te Waalwijk verwilt een grote rol in het gymnastiekonderwijs. Llier een archief opname toen de [laatste hand aan de accommodatie gelegd werd. rein ingezaaid en ook mogen voor tournooien e.d. de sportvelden ge bruikt worden. De daarvoor in aan merking komende leerlingen van alle basisscholen in de gemeente Loon op Zand zwemmen, evenals enkele scho len uit Udenhout, in het bad van De Efteling te Kaatsheuvel. Drunen De accommodatie te Drunen is on voldoende, zegt de in Limburg gébo ren Drunense inspekteur voor de li- camelijke opvoeding. De Mavo heeft een eigen zaal en sportveld terwijl de 6 basisscholen het ook met één oud, maar toch nog funktioneel gymnas tieklokaal aan de Stationsstraat en 'n speelweide aan de Oranjestraat moe ten doen. Iti die zaal ontvangen bo vendien de meisjes van de sohool voor nijverheidsonderwijs uit Drunen hun lichamelijke oefening. De basisscho len zijn dus voor het overgrote deel aangewezen op de buitenaccommoda tie. In het vooruitzicht staat echter de sporthal die als de planningen uitko men in het nieuwe schooljaar met twee klassen tegelijkertijd te gébrui ken zal zijn. Daardoor worden 4 scholen "gehuisvest". De afstand zal dan echter weer een handicap bete kenen. In het kerkdorp Elshout is het parochiehuis voor het geven van les sen in de lichamelijke oefening af gekeurd, zodat men daar alleen een officieel sportterreintje naast de kerk heeft. Bovendien zal de tot 12 klas sen uit te groeien basisschool in het Drunense uitbreidingsplan Venne- Oost voorlopig van gymnastiekonder wijs verstoken blijven als er op korte termijn geen urgentieverklaring voor te krijgen is. Het sportparlc te Dru nen mag wel gebruikt worden maar ligt voor alle scholen te ver weg. De betegelde speelplaatsen bij de scholen zelf zijn nu nog de gewoonlijk ge bruikte gymnastiekterreinen. Waspik 'Het ene gemeentelijke gymnastiek lokaal aan de Wilhelminastraat te Waspik zit helmaal vol door het leer- lingenibestand van de 4 basisscholen. Alleen de eerste klassen van de nieu we op circa 1300 meter afstand gele gen De Hoogtschool aan de Carmelie- tenstraat blijven op hun eigen speel plaats. Voor buitenaccommodatie heeft men de beschikking over een schoolsportterrein nabij de gymzaal, terwijl de schoolsportdagen e.d. op de sportvelden gehouden mogen worden. Zwemmen moeten de kinderen in het zwembad te Sprang-Capelle. Vlijmen Voor de gymzaal in de Vliedberg te Vlijmen is de eerste spade van het grondwerk goed en wel een feit. Nu echter zijn de 700 kinderen van ba sisschool 't Palet en die van de Voe- tiusschool nog steeds aangewezen op buitenoefengelegenheden, zoals bij voorbeeld het sportpark van de ge meente Vlijmen, het trapveldje bij de Openbare Lagere School, de oefen- hoek van voetbalvereniging Nieuw- kuijk en een veldje nabij de centrum scholen te Vlijmen. Overigens zijn de ze laatstgenoemde basisscholen met twee lestijden per week in hun gym zaal te Vlijmen gesteld, terwijl ook het parochiehuis te Nieuwkuyk als gymlokaal funktioneert. Haarsteeg heeft alleen buitenlesmogelijkheden. Voor de 7 Vlijmense basisscholen zijn er dus in totaal slechts 2 overdekte accommodaties. Nieuwe wet Geen enkele van de zes cp de kee per beschouwde gemeenten heeft een overdekt zwembad. "En hieruit juist zal het nieuwe gezicht moeten be staan, dat de Langstraat zal krijgen in het tijdsbestek tussen nu en een jaar of vijf verder. Nu is in het algemeen (vervolg op pag. \5) De tcho vad het Zuióen Gymnastiekonderwijs in de Langstraat krijgt binnen nu en 5 jaar heel ander gezicht» De gebeurtenissen in Canada tonen duidelijk aan, welke gevaren een demo- kratisch land bedreigen. Hoe het moge lijk is, dat door het misbruiken van rechten en vrijheden in zo'n demokra- tisch land kleine groepen extremisten een afschuwelijke terreur kunnen uit oefenen, waardoor de demokratie in ernstig gevaar komt. Tegenover de terreur van de FLQ (Bevrijdingsfront voor Quebec) moest de Canadese regering afkondiging van de uitzonderingstoestand stellen, om in staat te zijn de nodige veiligheidsmaat regelen te nemen. Dit betekent echter anderzijds, dat het in Canada voorlo pig gedaan is met rechten en vrijheden en de demokratie geweld wordt aange daan. Dat is echter helaas een bittere noodzakelijkheid geworden door het optreden van de extremisten. Het gehele probleem vindt zijn oor zaak in het feit, dat de provinoie Que bec, oorspronkelijk een Franse kolonie was, terwijl de rest van Canada Engels v/as. De Franssprekende bewoners van Quebec hebben altijd het gevoel gehad, dat zij als minderheid in Canada enigs zins in de verdrukking zaten en gedis crimineerd worden. Dat had tot gevolg, dat er in Quebec een politieke stroming ontstond, die af scheiding van de rest van Canada voor stond. Deze seperatistische beweging heeft zich steeds gehouden aan legale aktiviteiten. Nu is er plotseling verandering geko men in deze strijdmethode. De kleine groep FLQ ontpopt zich nu als een puur terroristische organisatie van linkse in slag, die zich niet ontziet om over te gaan tot de hardste maatregelen om zijn zin door te drijven. In de afgelopen maanden waren reeds een aantal medewerkers van de-, ze organisatie gearresteerd. Om deze medestanders uit de gevangenis vrij te krijgen, ontvoerde de FLQ enige tijd ge leden de Britse diplomaat James Cross. Men hoopte, in navolging van de me thode die ook enige malen in Zuid- Amerika werd toegepast, de Canadese regering zover te krijgen, dat zij aan de eisen van de ontvoerders zou vol doen. De FLQ eiste de vrijlating van 23 medestanders uit de gevangenis, als mede een bedrag van ongeveer 2 miljoen in goud. Personen en goud moesten op transport worden gesteld naar Cuba en daarna zou Cross vrijge laten worden. De Canadese regering was echter niet van plan op deze chantage in te gaan en daarop ontvoerde de FLQ de Cana dese minister van Arbeid, Pierre La- porte als tweede gijzelaar. Om zich afdoende te kunnen bevei ligen tegen deze terreur kondigde de Canadese regering de uitzonderings toestand af en kwamen leger en politie in staat van alarm. Dat het de terroris ten mens is, blijkt uit het feit, dat zij na het verstrijken van hun ultimatum, mi nister Laporte vermoordden. Zijn lijk werd de volgende dag gevonden en uiteraard begreep men, dat nu de Britse diplomaat Cross ook in ernstig levens gevaar was. Met wat voor misdadigers men te maken heeft blijkt wel uit het feit, dat er ook een 27-jarige jonge vrouw werd ontvoerd. In haar buik sneden de ont voerders de letters FLQ en zij dwongen haar hun eisen wederom bij de overheid over te brengen. Tevens zijn plannen van de extremisten ontdekt om gelijk tijdig in één aktie gebouwen op te bla zen, mensen te vermoorden en anderen te ontvoeren. Deze golf van terreur is sterk bevreem dend. Insiders menen echter dat deze golf het gevolg is van het feit, dat zon- WAALWIJK der werk zijnde huurlingen en oud OAS- ers zich in de organisatie FLQ hebben genesteld en op hun beproefde misda dige wijze trachten, via terreur en chan tage hun doel te bereiken. Ook het feit, dat er niet minder dan 2 miljoen aan goud werd geëist doet denken aan de mogelijkheid, dat deze lieden proberen meteen een voordelige slag te slaan. Het is duidelijk, dat de Canadese re gering niet kan captilueren voor een dergelijke terreur, want het zijn of niet zijn van de demokratie staat op het spel. Geef men toe, dan is men verlo ren!

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1