vvAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Zaterdag herdenking en huldiging jubilarissen Liedertafel „Oefening en Vermaak" 110 jaar \oCampe\ J!c ampe Over 5 jaar zal gymnastiekonderwijs in de Langstraat ander gezicht hebben Algemene Bank Nederland OPEN OOG Jubilarissen Vakleerkrachten DONDERDAGAVOND 22 OKTOBER 1970 93e JAARGANG No. 85 Waalwijkse vereni ging met gouden kroniekschrijver 15 juli 1860 Evenementen Tilburg Moeilijke jaren Waspik HET NIEUWE CENTRUM HEROPEND een fiets TOON AARTS vAn het Zui6en Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 -f 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk/'Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 01167 -2002 Telegram-adres: „Echo" WAALWIJK - De gemengde zangvereniging Liedertafel ..Oefening en Vermaak" viert dit jaar haar 110-jarig bestaan. Met deze indrukwekkende leeftijd hoort de Liedertafel tot de oudste zangverenigingen van ons land; de even oude of oudere koren zijn op de vingers pan één hand te tellen. Tijdens een feestavond op zaterdag 24 oktober a.s. in Hotel De Twee Ko lommen zal aan dit feit ruimschoots aandacht worden geschonken. Dan zal ook eenvzevental jubilarissen worden gehuldigd, waaronder de secretaris, de heer A. van Iersel, die deze funktie reeds 50 jaar vervult. Veilig opgeborgen in de brandkast bewaart deze Liedertafel wel bijzon der tegewijde kracht de notulenboe ken en de programma's van de ver eniging, die behouden zijn gebleven. De oudste dateren van 1874. Samen vormen ze een interessant overzicht van een brok Waalwijkse geschiede nis, want "Oefening en Vermaak" heeft daarin steeds een beduidende rol gespeeld. En niet alleen op cultureel gebied; de vereniging heeft haar naam altijd alle eer aangedaan en ook voor het vermaak een belangrijke plaats inge ruimd. De oude notulenboeken getui gen daarvan. Naast het "Matinée mu- sicale et vocale" staat er de carna valsviering van de Liedertafel in ver meld - toen nog een unicum voor Waalwijk Vanaf 1920 is het wel en wee vast gelegd in een en hetzelfde hand schrift: dat van A. van Iersel. Van de oprichting zelf is geen ge schrift bewaard gebleven, pas het ju bileumboek ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan in 1885 getuigt er van hoe op 15 juli 1860 enkele jon gelui bij elkaar kwamen in het café van Jan de Mosselaer aan de haven om een "Liedertafel" op te richten. Dit mannenkoor kreeg de naam: Lie dertafel "Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoyen. Reeds eind 1860 werd in het zaaltje van Café Timmermans aan de Markt het eerste concert gegeven onder di rectie van J. van Bladel. President was Mr. Sopers, kantonrechter in Waalwijk. Toen Mr. Sopers benoemd werd in Oss nam Jhr. Mr. de Roij van Zuijdewijn zijn funktie over. Men was toen "thuis" in Hotel Ver- wiel. Toen deze president in Den Bosch griffier werd ging het voor zitterschap naar Adr. Oomen. Dat was in 1879. Rond die tijd raakte men thuis op de plaats waar nu nog gereperteerd en geconcerteerd wordt: Hotel De Twee Kolommen, resp. Mu sis Sacrum. Op 1 december 1878 werd daar de nieuwe zaal in gebruik genomen met een concert. Die zaal was gelegen boven een stalling voor paarden. Aan het feestelijke openingsconcert werd meegewerkt door het Muziekcorps der Huzaren. Met dit concert legde de Liedertafel de grondslag voor een HEEFT HET blouses, rokken, shawls, vesten, jumpers, pantalons, zakdoeken, kraagjes, nylons enz. enz. DOET HET: plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, vermaken, inkorten enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, gespen enz. in naar: Heuvelstraat 14 MM M H MM M I traditie die tot vandaag voortduurt: muziekevenementen van alure in Waalwijk presenteren. De kleurrijke historie van "Oefening en Vermaak" valt moeilijk in kort bestek te be schrijven, maar ze is zo omvangrijk, dat men zich wel beperkingen moet opleggén. Rond 1880 was er een hoofdelijke stemming nodig over de vraag of dames al of niet op de con certen zouden moeten worden toege laten; twee heren stemden tegen en één onthield zich van stemming! In 1881 was de beroemde bariton Willem Deckers voor een concert in Waalwijk. Hij zou 's morgens in de H. Mis enkele solo's zingen maar de ze verwekten zoveel afleiding dat de pastoor zich op het altaar omdraaide en mededeelde dat de H. Mis verder als "gelezen" zou worden vcortge- gezet. Van 1910 tot 1946 was de heer Aug. van der Heijden voorzitter. Het leiderschap van deze bekende Waal- wijker heeft bij de Liedertafel een le gendarische klank gekregen. Aan het f eestmatinee bij het 50-jarig bestaan in 1910 werkte als "eigen" solist mee de heer Jos Groenèn, die later zo bekend is geworden en o.a. verbonden ivas .aan de opera in Ham burg: Toen in het voorjaar van 1911 het bestuur nog met de solisten die had den meegewerkt aan een concert zat na te kaarten werd plotseling brand alarm gegeven. Musis Sacrum was één vlammenzee. Het hele bezit van de vereniging: vaandel, medailles, muziek en de vleugel ging verloren. De heer Jac. Sars, sinds 1904 direk- teur, richtte in 1918, naast de Lie- dertafél en de reeds bestaande Man nen-operettevereniging Tavenu, een gemengd koor op. Er volgden toen ook opvoeringen van "gemengde" operettes, diverse begeleid door de "Waalwijkse Symphonie". Een zeer verdienstelijk begeleider was in vroe ger jaren ook de heer W. Timmer mans. In 1927 werd met veel succes meege werkt aan de Eerst Waalwijkse Ra dio-avond. De viering van het zilve ren direkteursjubileum van Jac. Sars werd besloten met een concert waar aan als solisten o.m. meewerkten de destijds beroemde sopraan Maartje Cliffen en de bariton Signor Sparta- co Marchi. Bij het 70-jarig bestaan bracht de Liedertafel twee wereldberoemde so listen voor het voetlicht: de sopraan Pini Fantino en de tenor Luigi Fort. Een zware slag trof de vereniging in 1931 toen Jac. Sars overleed. Hij had 27 jaar lang het koor op briljante wij ze geleid. Toen tijdens een bewogen vergade ring op 12 april 1931 de heer G. Ger ritsen tot direkteur was benoemd be sloot de voorzitter Aug. van der Heij den met de historische woorden: "De teerling is geworpen; de troepen gaan over de Rubicon". Hij bedankte maar kwam in 1933 gelukkig terug. De slechte tijdsomstandigheden gin gen ook aan de Liedertafel niet on gemerkt voorbij; het ledental liep hard terug. In 1933 werd de 'heer J. Kooien tweede direkteur. Men zong toen o.a. voor de sprekende film". Het 75-jarig bestaan werd waardig gevierd, maar niet luisterrijk. In 1938 waren er nog 29 leden. Louis Sars werd direkteur, maar hij stond voor een onmogelijke taak. Dat was in 1939. In het 80e jaarverslag schrijft A. van Iersel: "Om de Liedertafel voor een algehele ondergang te behoeden dienen nu daden worden gesteld". Toen kwam de oorlog. In de meida gen van 1940 besloot men voorlopig niet te repeteren, maar alles viel nog al mee. Men begon weer. Het leek wel of er eerst een wereldoorlog moest uitbreken voor het met de Lie dertafel weer de gcede kant op kon gaan. In juni waren er weer 60 le den; de omstandigheden verstevigden de vriendschapsbanden. In 1942 werd nog een matinee gegeven - toen was het uit! Men weigerde lid te worden van de Kulturkammer en de vereni ging werd - in schijn - ontbonden. In 1945 reeds werd weer een kermis- matinee gegeven. De heer A. van den Meijdenberg volgde Aug. van der Heijden op als voorzitter. Het leden tal steeg tot 80. Er kwam een vaste begeleider in de persoon van Frans Wilmont. Louis Sars richtte in 1947 weer een dameskoor op; toen werd het eerste cpera-concert gegeven. In 1949 waren er 110 leden. De plannen voor de Viering van het 90- jarig bestaan werden verijdeld door een paratyphus-epidemie. Het leden tal liep op tot 130. In 1953 werd voor het eerst samen met het Waal- wijks Symphonie Orkest na de Do denherdenking op 4 mei Mozarts 'Re quiem' uitgevoerd. In 1956 overleed de heer A. van den Meijdenberg, die 40 jaar lid was ge weest. waarvan 10 jaar een eminent voorzitter. Hij werd opgevolgd door de heer L. van Oudheusden. Het 100-jarig be staan werd herdacht met een grandio ze uitvoering van Handels "Messias" met eerder genoemd orkest, waarmee later nog diverse concerten zijn gege ven, o.a. van de "Krönungsmesse" van Mozart. Talrijk zijn de opera's die de laatste jaren zijn uitgevoerd. Dit jaar was het de "Parelvissers" van Bizet met als solisten Wilma Driessen, Arjan Blanken en Henk Smit. Dit concert vond plaats in het kader van het 110-jarig bestaan, evenals het Lido-concert op 9 okto ber j.l. Bij een vereniging van een zo res- pektabele leeftijd behoren jubilea welhaast tot de orde van de dag; juist die trouwe leden vormen de ge zonde basis er van. Zaterdag gaat "Oefening en Vermaak" er zeven huldigen. Dat zijn de heren L. van de Leur en L. van Oudheusden, voorzitter, die 25 jaar lid zijn, H. van de Leur en L. Sars, sinds 1939 direkteur, 40 jaar en J. de Bont en J. van Bladel 50 jaar. Ieder van hen heeft zich in zijn partij, resp. funktie gedurende die jaren onbetwist bijzonder verdienste lijk gemaakt. l$n dan tenslotte de heer A. van Iersel, sinds 1912 lid en vanaf 1920 secretaris. Hij is de on opvallende en bescheiden spil van de Liedertafef die met een gerust hart het predicant onmisbaarmag wor den toegekend! Salaris op de bank? Een ABN-salarisrekening verlost u van veel kopzorgen U bent welkom bij de Waalwijk Grotestraat 180, telefoon (04160) 35441 Sprang-Capelle v. d. Duinstraat 67, telefoon (04167) 3023 RIJKDOM EN DWAASHEID Uit het volk zei iemand tegen Hem: Meester, zeg aan mijn f>roer, dat hij de erfenis met mij deelt. Maar Jesus antwoordde hem: Man, wie heeft mij over u tot rechter of verdeler aangesteld? En Hij sprak tot hem: Pas op en wacht u voor alle hebzucht! Want geen 'enkel bezit, al is dit nog zo overvloedig, kan uw leven veilig stellen. Hij vertelde hun de volgende gelijkenis: Het land van een rijk man had een grote oogst opgeleverd. Toen overlegde hij bij zichzelf: Wat moet ik doen? Ik heb geen ruimte om mijn oogst te bergen. Toen dacht hij: dit ga ik doen: ik breek mijn schuren af sn bouw grotere; daarin zal ik dan mijn rijkdom aan koren bergen. Dan zal ik tot mij zelf zeggen: Man, je hebt een grote rijkdom liggen, voor lange jaren; rust nu uitt eet en drink en geniet er van. Maar God sprak tot hem: Nog deze nacht komt men je leven van je opeisen; en al die voor zieningen, die je getroffen hebt, voor wie zijn die dan? Zo gaat het met iemand, die schatten vergaart voor zichzelfmaar niet rijk is bij God. Zo staat te lezen in het Boek der Boeken, de Bijbel, Lucas 12,13-21. Bedrijf apostolaat Waalwijk e.o. Markt 4a, telefoon ,33716. (vervolg van pag. 1 gesproken aan 2 lestijden per week in de meeste plaatsen te voldoen. Straks zal er echter een lesuur bijko men, waardoor tekorten ontstaan in de toch al niet overvloedige accom modatie. Mede als de nieuwe wet op het basisonderwijs aangenomen zal zijn en zwemmen een verplicht vak wordt, stel ik me er heel veel van voor dat overdekte zwembaden annex instruktiebassins van minimaal 25 x 10 meter de oplossing daarvoor zul len zijn. Dan worden ook de gemeen ten budgettair verlicht doordat de vakleerkrachten - tenminste zo staat het in het voorontwerp van de nieuwe onderwijswet - door het Rijk betaald moeten worden. Immers de lichame lijke opvoeding met inbegrepen het zwemmen staat apart als vakonder wijs in deze wet genoemd. Bovendien zal de toekost uit moe ten wijzen of het gymnastiekonder wijs als buitenvak helemaal bij de school gaat behoren en door daartoe gekwalificeerde onderwijsmensen van de pedagogische academiën gegeven zal worden of dat gespecialiseerde vakleerkrachten de lessen komen ge ven", aldus een met enige terughou- denheid geuite visie van de overigens rustig achter zijn bureau gezeten on derwijsdeskundige. "Het zwembadenbestand zal dus pa rallel moeten lopen met de 3 lesuren- opkomst. De verwachting is evenwel dat financiële moeilijkheden belang rijke strubbelingen kunnen veroorza ken." Momenteel is het vaak zo dat door accommodatietekorten of door grote afstanden de animo voor het gymna stiekonderwijs erg afzwakt. Daarom houdt de heer Van Loo zich als vuist regel voor dat de gymnastiekzaal op maximaal circa 5 minuten gaans van de hoofdgebouwen van de betrokken scholen dienen te liggen. Zoals we konden konstateren, is dit nog niet overal het geval zodat er nog heel wat moet gebeuren wil deze stelling- name beantwoord worden. Hetzelfde geldt voor de invoering Ook een archiefbeeld van de sporthal te Sprang-Capelle is hier 'op haar plaats. De basisscholen uit de gemeente Sprang-Capelle'en 2 uit Kaatsheu vel maken er gebruik van. De 'opening pjerd terecht een plechtige gebeur tenis. van vakleerkrachten, welke vaak door budgettaire omstandigheden nog niet aangesteld zijn. Nu zijn er doorgaans wel indicaties om daartoe over te gaan: - om het hoofd van de school van een deel van zijn toch al zware begeleidingstaak te ontlasten; - op school staan wel eens onder wijzers die geen bevoegheid be zitten voor het geven van gymles sen; - sommige leerkrachten hebben wel de bevoegdheid maar missen de bekwaamheid vaak maar niet al tijd door de hoge leeftijd; - tenslotte bestaat een duidelijke in dicatie door het tekortschieten op technisch niveau van het onder wijzend personeel. Voor de besproken gemeenten met in totaal 44 basisscholen kwam inspek- teur Van Loo tot 9 onbevoegde en 11 onbekwame leerkrachten op een to taal van 300 onderwijzende personen. Hij verwacht evenwel dat als alle scholen in Waalwijk accommodatie onderdak hebben, het algemeene vak onderwijs doorgevoerd zal worden. En toch blijft het een feit dat school besturen bij benoemingen van leer krachten doorgaan voorkeur geven aan kandidaten die de wettelijk voor het geven van gymnastiekonderwijs vereiste aantekening-j bezitten. De meeste scholen hebben immers wel een tegel- of oefenplateau, waar op men toch met inachtneming van alle veiligheidsmaatregelen en met de beschikking van leermiddelen werk zaam kan zijn. "Er is daarom altijd wel een hoek je te vinden", vult de verteller aan. "Er is trouwens geen enkele school die niet goed tot zeer goed geoutil leerd is, zij het in het gymnastieklo kaal, zij het als buitenoefenpakket ter waarde van enkele duizenden guldens in de school zelf. Is dat niet het ge val dan kan dat de eigen schuld zijn omdat men het misschien niet eens aangevraagd heeft". En om een optimale funktionering van de lichamelijke opvoeding moge lijk te maken, moeten alle ontwikke lingskansen aangegrepen worden. F 386,60 IN JEUGDTOTO De inzet van de derde toto-wee/: georganiseerd door het jongeren- JLot»'' Waspik, bedroeg 1386,60. De ee»-« te prijs ging naar dhr. M. Gijs- tj.-o'-lits, Havendijk 25, Waspik. Hij vuiri- in f386,61 en ontving daar voor £57,99. De 2e prijs was voor mevr. D Verschuren, Vrouwkens- vaa'isestraat 15, Waspik. Zij raadde i SCó.55 en kreeg f 38,66. De derde prijs ging buiten Waspik. De heer C. d» Wit in Hank voorspelde f386,50 waardoor de dei de prijs van f 19,33 naar Buitendijk 71 in Hank gniÉ WINST VOOR ATAK In Gennep heeft het Waspikse Atak een goede partij gespeeld. Flamin- go'a oieef met lege handen achter. Slec hts één set kon de thuisclub op hasr naam brengen. De meeste sen s''i bracht de laatste set waarin Atak een achterstand van 1412 wis* om te buigen in een 1614 cve» winning Atak 3 verloor van Tern a do en van Niegovec, resp. met 1—2 cn 02.. De A-jeugd was kans- V...S <egen Favorito, 02 en ver- 'oor van Niegevec met 21. Rond de heropening van Het Nieu we Centrum in Waspik-Boven heer ste een gezellige feestelijke drukte. Met de aanbouw van een moderne zaal aan dit café, annex cafetaria- bedrijf aan de Carmelietenstraat gaven de heer en mevr. Van Etten een welkome uitbreiding aan Je zaalaccommodatie in Waspik. Bij deze gelegenheid werd het gehele horecabedrijf vernieuwd en aan de eisen des tijds aangepast. Een ven tilatiesysteem in de nok, boven het rlafondverwerkt, een feërieke zgn. tienstandenverlichting, een aantrek kelijke bar en 'n sfeervolle stoffe ring en lambrisering in gelukkig gekozen tinten en kleuren aan wan den en plafond. Een marmeren vloer niet daarin een appart dans- vloertje voldoet goed in dit geheel. Middels een vouwwand is de zaal van het café af te scheiden. Bij de officiële opening waar ook burge meester Welling tegenwoordig was sprak de heer A. v. d Broek namens het gemeentebestuur en enkele in het Nieuwe Centrum gevestigde ver enigingen. Deputaties van vereni gingen en organisaties, zakenrelaties vrienden en collega's uit de plaats en familieleden droegen een zee van bloemen en geschenken aan. BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 33613

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5