WAAlwijkse en lanqstpaatse couRant Afd. Noord-Brabant van de KNVB heelt eigen sportcentrum in Den Bosch 32776 roei- riljant jpc^ 00 3.K.UERHULST Deze week in Nederland aktie „Werk aan de Wereld" VAN MIL Pleeggezinnencentrale houdt aktie I Echte banketbakkers- speculaas Banketbakkerij IR. HANS HOPSTER STIMULATOR NIEUWBOUW Eere Pontiac is een gelukkig bezit 1970 is startjaar tweede ontwikkelingsdecennium VN I _n. DONDERDAGAVOND 22 OKTOBER 1970 Uitstekend geschikt voor cursussen Juwelier TAUSCH verkoopster leerling verkoopster Weinig waardering en medewerking Noodzaak Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk! Een ring met een prachtige, grote briljant-nu bereikbaar! Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inruil. Beginprijs reeds vanaf 128,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort., zo- groeit uw bezit I Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. Waspik Samenwerking NOV0B, UNESCO en UNICEF Opdracht Projekten 93e JAARGANG No. 85 De Lcho vAn het Zuióen tgever: Waalwijksche VV fc» Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 1 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,5f o. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling - Advertentieprijs: 15 cent per mm. J Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo s-HERT OGEN BOSCH - Als op zaterdag 7 pov ember a.s. de afgevaar digden van de vier regio's van de afdeling Noord-Brabant van de KNVB vertegenwoordigend zon kleine 500 verenigingen, in Den Bosch bijeenko men, dan zal dat voor het eerst in het eigen gloednieuwe sport/studiecen trum zijn. Aan de Aartshertogenlaan, in de onmiddellijke nabijheid van 't knusse bondsbureau dat daar, als een "meubeltje in het park" staat, is 'n gebouw tot stand gekomen dat de vorm van een L heeft. In de lengterich ting van de Aartshertogenlaan is een. in laagbouw uitgevoerd, lesgedeelte met aansluitend een grote conversatie/leszaal van 25 bij ,12 meter gekomen. Dwars daarop staat een twee verdiepingen hoog verblijfsgedeelte met slaapkamers voor twee en vier personen, een docentenverblijf, spreekka mer, douches, toiletten, enz. In de grote zaal bevindt zich bovendien een bar en een conversatieboek alsmede een grote, modern ingerichte keu ken, met daaronder de bergruimte en de verwarmingsinstallatie. Door een ingangspartij waarachter zich het kantoor van de heer Peter Mooren be vindt, die met het beheer en de exploitatie is belast, zijn beide panden ver bondent terwijl, behalve parkeerruimte, voor en naast het gebouw ook ruimte is voor - in de zomerdagen - een gezellig (buiten)zitje. Het nieuwe sportcentrum van de "Brabantse Bondvan 'de K.N.V.B. aan de Aartshertogenlaan te s-Hertogenbosch. Op de keeper beschouwd zijn hier ook de Langstraatse voetbalclubs mee gebaat. Reeds tijdens de opening van het Bondsbureau op 15 januari 1966 had de voorzitter van de afdeling, de heer Ir. Hans Hopster, nog eens bena drukt dat men in Brabant de volle Pontiac Simpatico v.a. f 59.50 Grotestraat 231 A Waalwijk telefoon 32625 WIJ ZOEKEN voor onze Juwelierszaak een en een TAUSCH JUWELIER Grotestraat 231a, Waalwijk Tel. 32625 aandacht wilde gaan schenken aan decentralisatie van de verschillende cursussen. Er was eerder al met de gemeente Den Bosch gesproken over de overna me van de 'bijgebouwen van "De Vliert", nadat deze door de Acade mie voor Lichamelijke Opvoeding zouden zijn verlaten, maar er bleken, achteraf, nogal bezwaren aan deze overname te zitten, zodat men er van af moest zien. Omdat men het even wel een bittere noodzaak vindt dat 't kader in een daarvoor geëigende om geving cursussen kan volgen, werd, na ampele besprekingen en overwe gingen, besloten tot de bouw van een eigen pand over te gaan. Evenals dat bij het Bondsbureau het geval was, zou ook dit gebouw, althans voor een zeer groot deel, uit de opbrengst van de 'totogelden' worden gefinancierd. "Wanneer men", aldus de heer Hans Hopster, „weet dat de afdeling Noord-Brabant de grootste afdeling van de KNVB is en thans, met de jeugdleden, bedrijfs- en zomeravond voetbal meegeteld, ongeveer 95.000 leden telt, ondergebracht in 500 ver enigingen, dan vragen wij ons af hoe veel mensen voor opleiding, herscho ling en begeleiding in aanmerking ko men. We komen dan tot globaal 800 a 900 scheidsrechters, 1500 man be- stuurskader, meer dan 1000 jeugdlei ders, 200 a 300 consuls en spreken dan nog niet van de opleiding van de amateurspelleiderscursussen en oplei ding D-trainers. Het opleiden en be geleiden van deze funktionarissen van onze bond werd dan ook een steeds dringender wordend vraagstuk. Van de zijde van het bondsbestuur en de commissie voor het sportcentrum Zeist kwamen eind 1967 de navol gende bezwaren: 1. Men was bevreesd voor concur rentie van Zeist. 2. Men zag een precedent als andere afdelingen ook zo'n sport-studiecen- trum zouden willen stichten. 3. Men vreesde dat de liquiditeitspo sitie van de KNVB het niet mogelijk zou kunnen maken, de afdeling Noord-Brabant, als dat nodig zou zijn, met een lening financieel te steu nen. Er kwam bovendien bij de commissie sportcentrum Zeist nog een brief van een vooraanstaand Brabantse voetbal leider, waarin ernstig werd gewaar schuwd voor deze 'sprong in het duis ter door het afdelingsbestuur'. "Gelukkig", zo vervolgde een duide lijk geïrriteerde heer Hopster, "kon den wij al deze bezwaren weerleggen. Wat de concurrentie van Zeist be treft: Van de 52 weken in het jaar kunnen wij voor ónze mensen nog niet op de 5 a 6 weekends beslag leg gen, daar alle weekends volledig be zet zijn (Iets, dat door de wedstrij den om de diverse cups nog is toege nomen.') "Of dacht men soms dat de Brabantse amateurs in de weekdagen konden komen? "Het spreekt van zelf dat wij on ze studiedagen praktisch alléén kun nen organiseren op de tijden van vrij dagavond tot zondagmorgen en dat zijn juist de tijden dat Zeist vrijwel altijd "vol" is. De mogelijkheid, dat ander afdelin gen hetzelfde zouden gaan doen als wij kan alleen aanbeveling verdienen ais men voldoende begrip kan op brengen voor de waarde van het scholen en herscholen van onze sport mensen. Wij zullen er in de toekomst beslist naar toe moeien, dat óók in andere streken van Nederland derge lijke sportcentra gevestigd worden. Wat de liquiditeitspositie van de KNVB betreft inzake het mogelijk steunen van de afdelingen door een lening? Ja, daarin heeft het bonds bestuur blijkbaar drie jaar geleden goed vooruitgezien. Onze vraag om 75.000 te mogen lenen, met terug betaling binnen de termijn van zes a zeven jaar, werd afgewezen op grond van de wankele financiële positie van de KNVB, inzake de liquiditeit. Dat neemt gelukkig niet weg", zo ging de heer Hopsten verder, "dat wij er in Brabant tóch wel zullen komen, zij 't dan onder bepaalde voorwaarden, goed te keuren door de KNVB, door de eigen verenigingen". Uiteraard kan men vragen of het strikt noodzakelijk is dat voor dat onderwijs zo'n kostbaar gebouw (on geveer 500.000 gulden) wordt opge richt waarbij zelfs gelegenheid gebo den wordt voor logies aan 40 tot 70 personen. Om dit te begrijpen moet men zich verdiepen in de situatie waarin wij vandaag verkeren. Het is immers niet uitsluitend het diploma waarvoor men onderwijs wil genieten. Men wenst, óf als bestuursleden van verenigingen, óf als scheidsrechters, óf als jeugdleiders, ja zelfs als leden van supportersverenigingen, samen te komen, om kennis te nemen van el- kaars moeilijkheden in de taken die men wenst te vervullen. "Het is niet voor niets, dat wij heel ernstig hebben nagedacht over de naam die wij aan ons centrum moeten geven, om de doodeenvoudige reden, dat wij dit centrum zien als een sport - studie, ja, een ontmoetingscentrum, dus als een plaats, waar de mensen met een gelijkgerichte belangstelling elkaar kunnen ontmoeten om weder zijdse moeiliijkheden met elkaar te kunnen uitwisselen, oplossen en er dus van te leren. Reeds enkele jaren", aldus de heer Hopster, de initiatiefnemer en stimu lator zowel van het nieuwe bondsbu reau als van dit sportcentrum welke Besoyensestraat Waalwijk groti-briljant Uw Juwelier met 't Klokkênspel Grotèstraat 260 Waalwjjk Tel 04160 34681 twee gebouwen tot in lengte van da gen zullen getuigen van en een bekro ning zullen zijn voor een aktief leven en werken voor de voatbalsport van de oud-Bondsvoorzitter," „geven wij cursussen gedurende de weekends aan ons bestuurskader, scheidsrech ters en jeugdleiders en steeds'op nieuw is ons gebleken, dat het werk, wat wij daar doen, door de grote meerderheid van de deelnemers bij zonder wordt gewaardeerd. Wij zijn ervan overtuigd, dat het nuttig ef- fekt gróter zal worden, indien wij in staat zijn, de betreffende mensen óók nog de gelegenheid te bieden te blijven logeren. Met de dagcursussen is men inmid dels gestart, zodra wij in staat zijn, zónder financiële steun van de KNVB, óók de logies-gelegenheid in orde te hebben, zal full-speed het werk worden aangepakt en naar wij hopen en verwachten, tot volle te vredenheid van al onze eigen Bra bantse mensen". De heer Hans Hopster, die binnen afzienbare tijd het voorzitterschap van de grootste afdeling van de KNVB aan een ander zal overdragen, kon zich bij zijn afscheid geen mooie re monumenten hebben gedroomd dan de twee trotse bezitten: het Bondsbu reau en het Sport-Studiecentrum. DAMESVOETBAL Le voetbalclub „Waspik" wil op zo kort mogelijke termijn komen tot oprichting van een afdeling dames voetbal. Zodra voldoende aanmel dingen binnen zijn zullen er een aantal vriendschappelijke wedstrij den worden georganiseerd met da mesteams uit de direkte omgeving. Mocht de KNVB overgaan tot het apelen Van damesvoetbal wedstrij den in competitieverband dan zal ook Waspik zich daarbij aansluiten. Geïnteresseerden vanaf 14 jaar kun nen zich bij het secretariaat var. Waspik laten inschrijven, J. Zwaans Benedenkerkstraat 66. VOLLEYBAL Zaterdag a.s. komen twee teams van Atak in competitieverband uit. Atak 2 moet spelen tegen Condor 1 en Paulus 1. De B-jeugd moet het op nemen tegen Explosie 2 en VCU. VOETBAL Zondag a.s. vermeldt het voetbal- programma voor Waspik een thuis wedstrijd tegen Riel. Ook White Boys speelt op eigen terrein en wel tegen EVV uit Rijen. - ■0nder het motto "Werk aan de Wereld" gaan NOVIB, UNICEF en UNESCO een nieuwe periode in. Deze periode heet het tweede ontwikkelingsdecennium of kortweg DD2 (second devlopment de cade). Sinds I960 voeren de drie organisaties gezamenlijk de Anti-Honger-Aktie. 10 jaar geleden is onder deze naam pan het Nederlandse volk gevraagd deel te nemen aan de wereldinspanning om de honger die nog miljoenen teistert uit de wereld <te bannen. Deze aktie stond onder leiding van de Voedsel- en Landbouworganisaties van de Verenigde Naties, FAO en droeg de naam Freedom from Hunger Campaign. In de loop van de zestiger jaren is in de Anti-Honger-Aktie hoe langer hoe meer de nadruk kernen te liggen op strukturele veranderingen in de ontwikkelingslanden, in het bijzonder op het terein van de landbouiv en voedselvoorziening in het algemeen. Hoewel de naam Anti-Honger-Ak- tie noodhulp suggereerde is het pro gramma van deze aktie nooit ge richt geweest op noodhulp en de laatste jaren steeds meer samenwer king geworden tussen ontwikkelings- en ontwikkelde landen om door pro- jekthulp strukturele veranderingen te bevorderen. De start van het tweede ontwikke lingsdecennium van de VN hebben NOVIB, UNICEF en UNESCO aangegrepen om meer dan voorheen de noodzaak van de strukturele hulp te benadrukken, hetgeen op de eer ste plaats tot uitdrukking komt in de keuze van het motto, waaronder de aktie in de volgende jaren zal worden gevoerd: "Werk aan de wereld". Het is een konstatering en tevens een op dracht. In de week waarin de 25ste verjaardag van de VN wordt gevierd (19-25 oktober) wordt de aktie "Werk aan de wereld" gehouden. Op allen, die zich verantwoordelijk weten voor de hele wereld en dus in het bij zonder voor degenen die nog ver ver wijderd zijn van een redelijke wel vaart, wordt een beroep gedaan om aan deze aktie 'Werk aan de Wereld' deel te nemen. Novib, Unicef en Unesco roepen de Nederlandse bevolking op om deze week het hoogstnoodzakelijke 'werk aan de wereld' serieus aan te pakken. Bovendien zijn er nu reeds als doel een aantal konkrete projekten te be werken, aldus de Novib. Er worïlen genoemd: scholen voor Peru, het FAO-wederopbouwplan voor jonge boeren in Peru, het Kinderhulpplan in India, landbouwverbetering in Ceylon, vierjarenplan voor de volks gezondheid in Indonesië, plattelands vrouwen-onderwijs in Boven Volta, landbouwonderwijs aan Indianen in Ecuador, volwassenonderwijs in Tan zania en de onderwijzersopleiding Botswana. Het zijn zaken die nu ge beuren kunnen in het eerste jaar van DD2. Alle drie de organisaties staan erachter en vragen de aktie "Werk aan de wereld" deze week via open- Bij onze speculaasverpakking zijn bonnen ingesloten. Wanneer U tien van deze bonnen inlevert, ontvangt U een speculaas-miniatuur cadeau Deze prentjes zijn gevormd in oude speculaasplanken, welke vroeger door de banketbakker zelf werden gesneden. Het miniatuur herinnert aan het vakmanschap, dat ook nu borg staat voor de kwaliteit van onze speculaas. GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160-32312 bare inzamelingen te steunen. In Waalwijk zijn maandagmorgen 40 jongens en meisjes van het Wil lem van Oranjecollege begonnen met het ophalen van de vorige week rondgebrachte envelopjes, waarin de bevolking zijn financiële bijdrage aan de aktie kan doen. Op het laatste mo ment hebben deze leerlingen nog hun medewerking toegezegd. Zaterdag hopen ze daarmee klaar te zijn. Overigens wordt er in praktisch alle 1100 Nederlandse gemeenten aan dacht aan de aktie geschonken. Zaterdag wordt in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties te New York het Tweede Ontwikke lingsdecennium afgekondigd, terwijl eveneens zaterdag in Utrecht t.g.v. 't 25-jarig bestaan van de V.N. een grote nationale manifestatie plaats vindt. Dit gebeurt in de Merwedehal van 10.00 tot 17.30 uur, en konin gin Juliana zal deze "Wereld in Stei gers" - manifestatie openen. WAALWIJK - De Stichting "Cen trale Pleeggezinnen Noord-Brabant en Limburgwaarvan het hoofdkan toor gevestigd is aan de Buitenhaven te 's-Hertogenbosch, is op 10 okto ber j.l. gestart met een wervingsaktie voor pleeggezinnen in Breda en om geving. Nadat eerder dit jaar een dergelijke aktie te Eindhoven een waardevol re sultaat opleverde, is de stand van za ken in de huidige onderhavige aktie die tot en met 31 oktober duurt, niet groots te noemen. Na 1 week aktie waren er 26 aan meldingen, waaronder 1 uit Dongen en Raamsdonksveer en 11 uit Breda, binnen van gezinnen die voor een pleegkind in aanmerking wensen te komen. Het gaat om hulp aan gezon de jongens en meisjes van 8 tot 18 jaar, voor wie een geschikt gezin het perspektief zou kunnen openen op 'n goede voorbereiding tot onze samen leving. De Kinderbescherming be taalt een redelijke vergoeding van kosten. De wervingsaktie voor 100 pleeggezinnen draagt als motto 'Staat uw deur al open'. Zij die overwegen een van die 100 kinderen in huis te nemen kunnen zich voor nadere in lichtingen telefonisch melden op 04100-33647 of schriftelijk kenbaar te maken via 'n brief aan Antivoord- nummer 166 Den Bosch.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9