wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Nieuw groepsbureau rijkspolitie Drunen kan spoedig in gebruik genomen worden Op 5 november raakt ook Waalwijk in de ban van de Nationale Ouderavond 1970 Struktuurrapport leder industrie is niet op tijd klaar UITBREIDING IS EINDE VAN ACCOMMODATIE-TEKORT Algemene Bank Nederland li Assistentie HOOFDENKRING WAALWIJK BEREID TOT MEDEWERKING Suggesties Politie-korps is in omvang toegenomen Noodgebouw Telefonische weer berichten voor de bouwvakken Mobilofoons Langstraat weg Ouders worden op school verwacht Vergadering Discussies Een ABN-salarisrekening verlost u van veel kopzorgen U bent welkom bij de Nog niet alle onderzoekingen zijn voltooid Deelrapporten WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.78 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 SPINAZIE Roomschnitzels WORTELTJES MAANDAG 26 OKTOBER 1970 93e JAARGANG No. 86 De tcho v^n het Zuióen Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TTELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,5* o. kwrt. p.post 4,75 tyj girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra IW- m- Telegram-adres: „Echo" (Van onze verslaggever) DRUNEN - "Je snapt niet hoe we het doorgekomen zijn. Hier het ont vangstkamertje, daar een conferentie en weer in een ander hoekje moest een verhoor afgenomen worden. Bovendien was het er vaak benauwend Adjudant JVermeuten, groepscommandant van de Rijkspolitie te warm. Het is inderdaad zeer waarschijn lijk dat over een a anderhalve maand het houten nood gebouwtje, waarin de rijkspolitie te Drunen nu gehuisvest is, verlaten kan worden en men na de officiële opening zijn intrek kan ne men in het uitgebreide en vernieuwde politiebureau aan de Prins Bernhard- straat te Drunen. De rijkspolitie groep Drunen, waar toe ook de post Heusden behoort, zag zijn werkzaamheden een zodanige omvang aannemen dat uitbreiding van accommodatie noodzakelijk was. Vorig jaar rond deze tijd moest het groepsbureau in verband met de te starten verbouwing verhuizen naar 'n naast het hoofdgebouw geplaatste bouwkeet, waarin 3 kamertjes inge richt werden. Zoals verwacht was, bleek deze noodoplossing niet doel matig te zijn en moest nogal wat ge ïmproviseerd worden. Zo werd de af deling vreemdelingenzaken onderge bracht in 'het gebouw van de Dienst Gemeentewerken te Drunen, terwijl ook de bureaus van de gemeentepoli tie te Waalwijk en de rijkspolitie te Vlijmen medewerking verleenden bij het overbruggen van de tijdelijke si tuatie. Het nieuwe groepsgebouw heeft een complete verdieping en 'r. garage bijgekregen. In de aangepaste en gedeeltelijk verbouwde beneden verdieping komen nu de plantonka- mer voor de bediening van de tele foonautomaat en mobilofoon, de vei- hoorkamer, het bureau van de rayon commandant, de afdeling vreemde lingenzaken en twee cellen. Hiermee is het politionele werk bewust gelijk vloers gehouden terwijl het admini stratieve werk in de opgebouwde eta ge zal geschieden. Daarin zijn admi- nistratievertrek, theorielokaal en de kamer van de groepscommandant in gericht. Van 1 november a.s. tot 1 april 1971 kunnen de speciale weerberich ten voor de bouwvakken weer tele fonisch worden beluisterd. In het afgelopen winterseizoen werd dit weerbericht meer dan een half miljoen keer, n.l. 506.000 maal aangevraagd; dit is gemiddeld bijna 4000 maal per dag. In het winter seizoen 1968/'69 waren die aantallen resp. 370.000 en 2.900. Bijzonderheden over de telefoni sche weerberichten zijn vermeld in een herzien vouwblad, dat gratis verkrijgbaar is bij het Minis terie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, Van Alkemade- laan 85, Den Haag (tel. 070 - 264201, toestel 491). Het vouwblad bevat tevens een kaartje met de indeling van de vier rayons en de hierbij be horende telefoonnummers, alsmede een aantal wijzigingen, o.a. voor 't meten van de temperatuur op de bouwplaats. Uitvoerige inlichtingen voor het doorwerken zijn opgenomen in de V.B.R. '70 (Verletbestrijdingsrege- ling 1970). Dit boekje is gratis ver krijgbaar bij de Stichting Verletbe- strijding Bouwnijverheid (S.V.B.), Postbus 299, Rotterdam. Drunen, maakt er geen geheimen van dat hij en zijn manschappen al bijna een jaar lang onder soms onmogelijke omstandigheden moeten werken. "Nu is het echter nog even behelpen en dan kunnen we alles weer onder één dak brengen." De uitbreiding van het garagebe stand is nodig gebleken omdat ook 't voertuigenpark toenam. De rijkspoli tie Drunen bezit momenteel een ge combineerde surveillanceauto, eer. kleinere surveillance-auto en 3 zgn. Ulms, motoren met het uiterlijk van een bromfiets. De post Heusden heeft de beschikking over twee van deze Ulms. Alle voertuigen zijn uit gerust met mobilofoon, hetgeen uiter aard zijn voordelen voor de bereik baarheid van de surveillerende en buiten het bureau vertoevende agen ten heeft. "Dat de fiets geheel verdwenen is, heeft echter ook nadelen", aldus de groepscommandant. "Met name het kontakt met de bevolking gaat daar door gemakkelijker verloren." "En Drunen is veel groter gewor den vergeleken met enkele jaren gele den. Mede doordat het veel fabrieks werkgelegenheid heeft, is ook de cri minele inslag groter geworden. Bo vendien zijn de werkzaamheden enorm toegenomen door de grotere omvang en intensiteit van het verkeer. Vooral de Langstraatweg brengt voor ons werk mee doordat er nogal eens ongelukken gebeuren en evenzeer door de snelheidskontroles bij de werkzaamheden van de viaduktbou- wers. Daar zijn dan zeker 4 man mee bezig," verduidelijkte de politie-ad- judant. Het nieuwe gebouw is dan ook doelmatig ingericht om de aktivitei- ten op te vangen van de 12 mensen die het politie-rayon Drunen telt. Daarnaast heeft de post Heusden nog eens 3 agenten zodat de groep Dru nen in totaal 15 politie-funktionaris- sen omvat. Dit aantal is de laatste ja ren dus aanzienlijk toegenomen. Toen het politiebureau te Drunen 10 jaar geleden gebouwd werd, was het be stemd voor de 3 a 4 agenten van de post Drunen. In de tussenliggende tijd is de toenmalige groep Heusden echter opgegeven en verplaatst naar het meer centraal gelegen en grotere Drunen. Daardoor werd het oorspron kelijke postbureau te klein en toen groepscommandant Vermeulen 3 jaar geleden in Drunen kwam zijn er met een plannen weggestuurd voor uit breiding. De afwikkeling daarvan was binnen een jaar geschied en weer een jaar later toog men aan het bouwen. Nu is het zover dat al over de officië le opening eind november-begin de cember gesproken gaat worden. Rond die tijd wordt er misschien ook meer bekend over het momenteel in bewerking zijnde rapport over de verkeerssituatie in Drunen. De rijks politie heeft een geheel nieuwe ver- keersstruktuur voor de gemeente Drunen opgesteld met stop-, wacht- verboden en eenrichtingswegen. Daarnaast is wachtmeester Van Oijen praktisch de gehele dag bezig met de "verwerking" van de afdeling vreem delingen waaronder alle buitenlandse gastarbeiders gerekend worden. Bo vendien moet de 53-jarige in Hulst geboren groepscommandant, die ver wacht dat Drunen zijn laatste stand plaats zal zijn, vaak jonge agenten afstaan, die dan elders in den lande ingezet worden, zoals afgelopen week bij het bezoek van president Tito aan ons land, voor assistentie in Amster dam en voor fouillage-diensten op Schiphol. Daarbij moet het dagelijks werk zoals o.a. de naöhtkontrole in samenwerking met de gemeentelijke boswachter in het bos- en duingebied van de gemeente Drunen doorgaan. De opmerking dat Elshout een mooi rustig dorpje is dat niet veel werk met zich meebrengt, kan daarvoor al leen maar ten goede komen. (Van onze verslaggever) WAALWIJK i- De Verenigde Naties hebben 1970 uitgeroepen tot In ternationaal Jaar van het Onderwijs. Daarin willen de V.N. iedereen voor het onderwijs op de been brengen. De Centrale Bureaus voor het Openbaar, Katholiek Protestants-Christelijk, Neutraal Bijzonder On derwijs en de Nationale Kontaktcommissie voor Gezinsbelangen vragen daarom alle scholen in Nederland op donderdagavond 5 november a.s. - over Vz week - hun deuren te openen voor de eerste Nationale Ouder avond, waarop ouders, onderwijzend personeel, schoolleiding en belang stellenden kunnen praten over het onderwijs. Over rapporten, sport, zittenblij ven, huiswerk en sociale vorming op school, kortom over alles, waarvan men meent dat een school het behoort tedoen of niet te doen. Alle ouder- en onderwijsorganisa ties wordt gevraagd dit initiatief te steunen en mee te helpen om het vooral in zijn opvolging te begeleiden. De zgn. hoofdenkring te Waal wijk is hierover in een vergadering bijeen geweest en alle 16 hoofden van de SIO-, BLO en Basisscholen te Waalwijk hebben besloten op die 5e november iets te doen in de opzet van de Nationele Ouderavond. Voor zitter van die hoofdenclub is Broeder Otmar. hoofd van de St. Petrus- school te Waalwijk-centrum. „Zoveel hoofden, zoveel zinnen", zei hij, „en al wil uiteindelijk toch wel iedereen, meedoen, het blijkt onuitvoerbaar iets gecoördineerds op touw te zetten". Hierdoor komt het eroP neer dat el ke school afzonderlijk de ouders van haar leerlingen informeert over wat er gedaan wordt. Dat kan per school verschillend zijn omdat men afhanke lijk is van ruimte, animo personeel, uitwerking suggesties en voorberei dingskansen voor de Nationale Ouderavond. Voor zover bekend hebben in Waal wijk alleen de St. Petrusschool (reeds 6 jaar), en de Pastoor van Haaren- school een oudercomité en de Open bare Hugo de Grootschool een ouder commissie. Deze Ouderavond 1970 is voor alle ouders echter een uitstekende kans en gelegenheid om meer betrokken te ra ken bij de school en het onderwijs als zodanig. "Het is de bedoeling dat bij voorbeeld over veranderingen en aan passingen in het onderwijs gediscus sieerd wordt, maar dat men nu niet over de prestaties en de vorderingen van Pietje zus of Marietje zo gaat praten", aldus het hoofd van de St. Petrussohool. De hoofdbedoeling is om de stoot te geven tot het overwinnen van de dik wijls bestaande kloof tussen school en ouders. Dit krijgt nu een nationale aanpak. Uit een groot aantal moge lijk discussieonderwerpen welke aan de ouders en de school voorgelegd kunnen worden, hebben wij er een aantal uitgenomen. Het zijn vaak stellingen die waar kunnen zijn of niet en waarmee men het wel of niet eens kan zijn: Beroepsvoorlichting moet voor jon gens en meisjes hetzelfde zijn. De ouders hebben zich niet met het huiswerk te bemoeien. Zij moeten er alleen voor zorgen dat het gemaakt wordt. De schooltijd moet voor ten minste de helft/een derde besteed worden aan echte creatieve vakken en sport. De school heeft zich niet met de op voeding te bemoeien. Dat is een taak van de ouders. De school moet op leiden voor het examen. De ouders moeten aan de school ge regeld een verslagje over hun kinde ren uitbrengen. De school heeft niet het rec^t ^aar Het bijna voltooide groepsbureau wn de rijkspolitie 'te Drunen. Bovenop de reeds bestaande maar nu ook verbouwde lokaliteit is een hele verdieping bijgekomen, terwijl er voortaan ook twee garages te gebruiken zijn. Uiterst rechts is nog juist een gedeelte van de als noodbureau ingerichte houten bouwkeet zichtbaar. Salaris op de bank? WaalwijkGrotestraat 180, telefoon (04160) 35441 Sprang-Capellev. d. Duinstraat 67, telefoon (04167) 3023 (Van onze verslaggever) TILBURG - Het rapport dat naar aanleiding van het struktuuron- derzoek in de lederindustrie opgesteld zou moeten worden, is nog niet klaar. Dit deelde de heer J. Verster uit Gilze donderdagmiddag mee tijdens de bestuursbijeenkomst van het Bedrijfschap voor de lederin dustrie te Tilburg. Wel belichtte hij tijdens zijn overzicht van de stand van zaken in het Struktuuronderzoek, waarin hij een belangrijk aan deel heeft, de verschillende deelonderzoeken, waarbij evenwel te ken nen gegeven werd dat de resultaten in een vertraagd tempo tevoor schijn komen. Het is daarom zeer waarschijnlijk dat het struktuurrap port pas het licht zal zien als de eerste maanden van 1971 goed en wel ingezet zijn, terwijl als streefdatum 1 januari van het nieuwe jaar ge steld was. De heer Verster die de supervi sie over de binnengekomen stuk ken van het struktuuronderzoek heeft, begon zijn relaas symbolisch: „Het is niet goed een broedende kip (het struktuurrapport, red.) te sto ren. Toch is het naar mijn mening niet verkeerd om eens een keertje te voelen hoe warm de eieren (deelonderzoeken, red.) zijn." Hij noemde de werkgroep die de optimale omvang van looierijen be studeert, de meest aktieve. Deze werkgroep heeft tot doel de meest efficiënte grootte van de bedrijven in deze branche te zoeken, zowel qua investeringen, personeel als in- leer- of werkplan zonder de ouders te maken. De beslissing over bevordering/zit tenblijven berust uitsluitend bij de school. De school laat zich door ouders en leerlingen de les lezen zonder boos te worden. Waarom staat "feestvieren" niet op het leerplan? Een rapport met alleen cijfers is uit de tijd. Een school waar de leerlingen niet leren discussiëren is geen school. Op een goede school behoren de leer lingen te leren nadenken over hun toekomstige verantwoordelijkheid voor de maatschappij. Juist de vakleraar werkt samen met zijn collega's. stallaties e.d Hiervoor zijn leer looierijen van verschillende groot ten, elk met hun onderafdelingen waarbij bijvoorbeeld de finishing, onder de loupe genomen. De leden van de werkgroep zijn momenteel bezig van de onderzoekresultaten van de afdelingen een geïntegreerd geheel te maken. De medewerking van de onderzochte bedrijven werd heel groot genoemd, en op de ge plande tijd over ongeveer een maand worden de cijfers en kon- klusies bekend. Voor het aspekt Marktanalyse zijn medewerkers door het hele land ge stuurd, van wie de resultaten eind deze maand bij elkaar gezet en ge analyseerd zullen worden, waarna de bespreking van dit marktonder zoek in de werkgroep plaatsvindt. Het onderzoek van de rentabiliteit in verband met bedrijfsomvang en bedrijfsgroei geschiedt onder strik te geheimhouding. De eindgetallen evenwel komen ongeveer half no vember af, aldus de heer Verster. Minder spoedig verwachtte hij het deelrapport van het Bedrijfsecono misch Onderzoek van de heer Riet- sema klaar te zien, hoewel dat ech ter niet volgens de afspraken was. Verder wordt er gewerkt aan een overzicht oftewel bijzonder uitvoe rige produktiestatistieke van EEG- landen en aan een onderzoek in de administratie in de leerindustrie zo als die er op dit moment bijstaat. (vervolg op pag. 3) EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. «alt 49 ct. WOENSDAG 500 gram diepvries - 450 gr. 69 ct. DONDERDAG per stuk 49 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1