wAaLwijkse en UnqstRAAtse coimnt De Zusters van Liefde gaan Loon op Zand verlaten De armlastige Ver. Naties II EEN PERIODE WORDT AFGESLOTEN.... EEN NIEUWE BREEKT AAN.... Jeugd van C7Tllerlo DONDERDAGAVOND 29 OKTOBER 1970 93e JAARGANG No. 87 Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 -j- 10 ct. inc.k.) 4,05 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,5/ o. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" Van een onzer medewerkers) LOON OP ZAND - Rond 1 november zal de slopers hamer gehanteerd worden om het St. Gerlachusklooster en -pension in Loon op Zand te doen verdwijnen. Een stuk historie gaat voorbij, want met dit klooster gaan ook de eerwaarde zusters van Liefde van het Moeder huis te Schijndel vertrekken, die sedert 1899 in Loon op Zand zijn. Ruim drie jaar geleden ging de "Stichting Bejaarden zorg Loon op Zand" van start en stelde alles in het werk om voor de bejaarden van Loon op Zand een goed en verantwoord tehuis te bouwen. Nu deze plannen zijn verwezenlijkt en de naam St. Gerlachusklooster gaat verdwijnen is het echter nuttig even de gedachten te la ten gaan over de afgelopen 70 jaar der zusters met al hun wel en wee in de Loonse gemeenschap. Met de komst van de zusters is het "gasthuis" onstaan en met hun heengaan is de Stichting Bejaardenzorg Loon op Zand in hun plaats gekomen voor wat betreft de organisatie voor de Ouden van Dagen, terwijl even eens een burgerlijk bestuur voor het Basisonderwijs in 1968 de onderwijsaangelegenheden ingrijpend veran derde. Een struktuurverandering van belang in het Loonse leefpatroon. Voorzorg van pastoor aanzet ontwikkelingen Als de jongens en meisjes einde 19e eeuw naar school gaan is dat naar de school die gestaan heeft op de hoek van het kerkhof bij de kerk (t.o. fam. Van Noije). Hier stond het schoolgebouw waar Jhr. Mr. A. J. M. Verheijen in 1863 op 18 april de eer ste steen metselde. Hierbij is ook een onderwijzershuis gebouwd, waarin destijds nog de familie van Opstal (de meester) heeft gewoond. De heren Van der Meeren en Van Gorp gaven hier nog de lessen. Later toen dit huis ondoelmatig werd, werd de school gebouwd in de toenmalige vlakke streek, een eindje van de oude school, in de Van Rijkevorselstraat, eerder Gasthuisstraat. Het was de school, die is gebouwd cp de plaats van het huidige Culturele Centrum Enige muren ervan vormen nu nog scheidingsmuren in de zalen van het Cultureel Centrum. Van 1863 tot 1926 zijn daar de jongens naar school gegaan, tot de komst van de Fraters, die een nieuwe school be trokken, weer verderop in de Gast huisstraat op de plaats van de huidi ge jongensschool. Toen kreeg de re ligieuze onderwijzer de direktie. De R.K. School voor Bijzonder On derwijs voor meisjes was in de oude pastorie van pastoor Klijsen. Als pastoor Klijsen wat ouder gaat worden en op zo'n leeftijd gaat den ker. aan een goede verzorging voor z'n laatste dagen, overweegt hij groot se plannen. De pastorie lag ook wal ver van de kerk verwijderd en ook dit was voor de oude herder oorzaak dat hij een nieuwe pastorie liet bouwen die dichter bij de kerk was gelegen en waarin ruimte was voor voor hem en zijn "helpsters". Pastoor Klijsen had dus graag wat rust om zich heen en wilde zoals gezegd goed verzorgd worden, vandaar dat hij toestemming vroeg aan het bisdom om de zusters van Liefde te Schijndel in zijn huis en klooster te mogen huisvesten. De zusters zouden dan het onderwijs voor de meisjes op zich kunnen ne men en hem kunnen verplegen - dus hij zorgde voor de jeugd en voor de ouderen; hij zag vooruit. Hiermede werd reeds rekening gehouden met de bouw van de pastorie. Het gebouw kwam klaar en de oude pastorie v/erd als klooster ingericht met de moge lijkheid tot het geven van onderwijs. Hij huisde over en de pastorie werd ingewijd in 1898. Bij de verbouwing van 't oude huis - aan de Kloosterstr. - werden drie lokalen ingericht voor lager onderwijs, één voor bewaar school en één werd er bijgebouwd voor naaischool. Het koetshuis van de oude pastorie werd kapel voor de zusters. Deze meisjesschool werd ge opend op 7 juli 1899. Komst Zo kwamen de zustertjes op 30 ju ni 1899 in Loon op Zand. Het was de grote dag voor pastoor Klijsen en nog meer voor de parochie, want hij was een herder voor zijn schaapjes. Een zevental zusterskwamen van Til burg in Loon dat voor die dag mooi versierd was; geheel Loon vlagde. De kapelaan, de latere pastoor Kamp van De Moer, haalde de zusters af en bracht ze naar de pastorie waar de pastoor was omgeven door zijn fami lie. In zijn toespraak zei hij: "deze is de dag die de Heer gemaakt heeft; laat ons blijde zijn en ons verheu gen". Onder de leiding van de onder wijzer J. v. d. Meeren werd hulde ge bracht aan deze zusters en de Loonse moeders brachten alles aan wat de zusters maar nodig konden hebben, want deze zusters hadden een gelofte van armoede afgelegd. Kippen wer den aangedragen, een geit stond al in de stal voor de nodige melk, kortom het beste was niet goed genoeg. Het was feest in het dorp want er kon nu goed gezorgd worden voor de jeugd en de ouderdom. De zusters „<Ue 1" 1899 in Loon op Zand aankwamen waren: Zr. Margaretha van Oirschot, eerste overste, Zr. Gonzalez Koen- raards, Zr. Rudolphina Kessen, Zr. Paohomia Crouwers, Zr. Jacomina v. d. Broek, Zr. Antoinette Donkers en Zr. Ardina v. d. Wiel. Helaas heeft pastoor Klijsen niet lang van zijn werk mogen profiteren; hij stierf in de eerste week van 1900. Petrus Hu- bertus Klijsen, geboren te Tilburg op 15 mei 182$ was daarmee pastoor te Scholen Enfin Loon op Zand had zijn kleu ter- en meisjesschool, maar de gebou wen bleven bij het oude. Ze werden spoedig te klein en direkt begon pas toor Murée al met nieuwe plannnen en de voorbereiding. Herhaaldelijk werden de klassen door de overheid afgekeurd, totdat eindelijk de knoop moest worden doorgehakt. Het was Murée die doorzette en zo kwam rond 1920 het plan in de gemeenteraad om een nieuwe school te bouwen. Het ging door en op 17 september 1923 werd de nieuwe meisjesschool inge zegend en ingebruik genomen. Tege lijk zou de bouw van het nieuwe klooster volgen, doch dit heeft nog geduurd tot 30 juni 1924 (25-jarig feest van de zusters). De algemeen overste Zr. Theodora Slits gaf toe stemming voor de bouw van een nieuw klooster met gasthuis. Archi- tekt was de heer Donders te Tilburg. Een jaar later werd met de bouw be gonnen. De zusters moesten het de eerste tijd nog met de oude bewaar school doen aan de Kloosterstraat tot 31 augustus 1927, waar men toen Het "St. Gerlachusklooster" te Loon op Zand dat in september 1926 be trokken werd en dat nu gesloopt wordt. Loon op Zand geweest vanaf 12 fe bruari 1877. De deken van Waspik die de dienst mee opdroeg bij zijn be grafenis zei: "Rust in vrede, dierbare dode, geniet in den Hemel het loon voor het vele goede door U hier in deze parochie gesticht. Kerk, school en pastorie, die grootse monumenten, onder U gerestaureerd of gesticht, zullen voor het verre nageslacht Uw naam in dankbare herinnering doen blijven". Pastoor Guil. Frans Maria van den Panhuijzen werd op 19 januari d.a.v. als zijn opvolger ingehaald. Ook deze heeft slechts korte tijd van zijn mooie pastorie mogen genieten want op 20 juli in hetzelfde jaar overleed deze priester; hij werd 46 jaar. Dan volgt Pastoor Emilius Anselmus Murée hem op, die ook bijzonder was be gaan met de zusters en zette het werk van pastoor Klijsen direktelijk voort. De zusters waren voor hem alles voor de vrouwelijke jeugd en ook hij zal straks wedijveren voor de mannelijke jeugd die aan de zorgen van de Fra ters uit Tilburg zal worden toever trouwd. Dit ivas in 1926 toen de oude school werd gesloten 'en de nieuwe jongensschool werd ingewijd, de St. Emiliusschool. met een laatste H. Mis afscheid nam in de oude kapel. Daarna op 27 sep tember werd de nieuwe kapel in het nieuwe klooster ingezegend door ka pelaan Van Hoek. Op 20 september was het klooster officieel geopend en startte ook daar de nieuwe bewaar school. Nu waren er 160 kinderen die een onderdak in de nieuwe ge bouwen vonden. Gasthuis De bedoeling van pastoor Klijsen destijds was echter ook de zorg voor de ouderen van zijn parochie, dus moest er een gasthuis komen dat ook door de zusters bediend diende te worden. De eerste "Kostdame" in het Gast huis kwam op 2 oktober 1923 in de kloostergemeenschap. De lokalen van het oude klooster werden hiervoor in gericht en men nam ook maatregelen voor de nieuwbouw om pensiongas ten en ouden van dagen te verplegen. Met de nieuwbouw gingen ook de gasten van het oude gebouw over van Kloosterstraat naar Gasthuisstraat. Het oude huis werd verbouwd tot "St. Eligiushuis" voor de Fraters die zich over de jongens gingen ontfer men. Het huis werd klooster met ver pleeghuis voor de fraters van de Con gregatie. B32R ft oox oj' z.vsn De zusterschool van Loon op Zand van Pastoor Klijsen. Dit duurde van 1899 tot 1923. Het gebouw bleef klooster en gasthuis tot 1926. De foto is van oudere datum. De bewaarschool aan het klooster wordt in 1927 al te klein en ook hier worden twee nieuwe lokalen aange bouwd. De speelplaatsen van de beide scholen worden aaneen gemaakt en in 1935 worden zij betegeld. Verpleging Nog zijn de zusters niet klaar met hun expansie want ook zij worden in de maand november 1928 ingezet voor de Wijkverpleging van het Wit- Gele Kruis, welke afdeling zo pas in Loon op Zand werd opgericht onder de vooruitziende leiding van huisarts dr. H. Smals. De toen heersende cri sisjaren waren voor elkeen een onze kere tijd en juist daarom is de op komst van de donktersfonds, een voorloper van de georganiseerde zie kenfondsorganisatie, in Loon op Zand een groot goed geweest. Na de ze bange tijd volgde weer een span nende periode welke iedereen aan gaat. Het wordt de oorlogsdreiging en als dan het onweer losbreekt boven Europa en het dorp daar op ook zijn weerga van krijgt is het Zusterkloos ter dat ook weer voor iedereen open staat. Ook bij de Fraters was dat het geval. Menigeen heeft in de bange tijd van onderduiken, van beveiliging bij bombardementen en beschieting een gastvrij onthaal gehad en is dit huis voor hen een veilig heenkomen geweest. Maar hij dit alles groeiden de gasten- aantallen op het klooster. Vele man nen en vrouwen werden aan hun ta fels gezet en velen hebben er rustige dagen gekend. Voor hen die oud wa ren of gebrekkig zijn de zusters de helpende hand geweest. Dit mag in geen geval vergeten worden. Het on derwijs is reeds van vele kanten toe gelicht. Bij de opvoeding van de vrou welijke jeugd hebben de zusters met hun onderwijzeressen ontzettend veel werk verzet. Bij processies, commu nie-voorbereidingen, Gerlachusfees- ten en al wat dies meer zij is met het liefdeswerk van de zusters van on schatbare waarde geweest. Gouden feest De woorden en plannen van pas toor Klijsen, maar vooral zijn zorgen, zijn niet voor niets geweest. Bij de viering van het gouden feest van de zusters in Loon op Zand op 25 en 26 juni 1949 is dit alles onderstreept. Toen heeft een comité onder leiding van dr. Smals zich verdienstelijk ge maakt de zusters echt in de bloeme tjes te zetten, uit dankbaarheid voor wat zij al die jaren gedaan hebben. De jeugd huldigdehen door de op voering van spelen en declamaties. Ook de Ouden van Dagen hebben hen dankbaar gefeliciteerd. Namens de bevolking werd de zusters een be drag overhandigd met de bedoeling er een mooie kruisweg voor aan te schaffen in de vernieuwde kapel van het klooster. Dit hebben zij inderdaad gedaan en iedereen moest deze sta ties gaan zien; ze waren er trots op. Op dit feest waren vele zusters aanwezig die in Loon op Zand ge weest waren. Het waren de alge meen overste van Schijndel Zr. Cecile en haar assistente Zr. Theresia, Zr. Gonzalez (oprichtster van het Loonse klooster), Zr. Veronica, Zr. Arnolda, Zr. Egida, Zr. Jozef en vele ande ren. Voor het klooster hadden de be woners een grote ereboog opgericht en de hele straat was versierd. Na mens de bewoners van het gasthuis werd toen een glas-in-lood-raam aan geboden voor de kapel. Een optocht werd gehouden. Pastoor Schoenma kers, die de zusters een warm hart toedroeg, hield de feestpredikatie en zei: "De zusters zijn onmisbaar voor elke parochie, wij hebben grote waar dering voor het werk van de zusters". Onder het Lof in de kerk werd een speciale kinderhulde gehouden. Kort om een grandioos feest ter ere van de zusters in het dorp. De oversten in Loon in 't le klooster waren: 30 juni 1899 zr. Margaretha van Oirschot; 11 september 1911 zr. Dionisia Verhagen; 7 mei 1916 zr. Theresia Veltman; 21 juni 1918 zr. Joseph Konijn; 13 april 1923 zr. Alo- yse Haarhuis; 12 mei 1924 zr. Mi chael van Eupen, die mee naar het nieuwe huis ging. De oversten van het nieuwe klooster zijn geweest: 1 mei 1930 zr. Marie Arnolda Wouters; 11 maart 1936 zr. Veronica Ceelen; 4 september 1942 zr. Marie Egidia Vermeulen; 4 janu ari 1947 zr. Geertruda Schellekens; 9 december 1952 zr. Everarda Cop- pens; 8 januari 1959 zr. Celestine Donkers; 19 januari 1965 zr. Marie Leonade Sas. De zuster Wouters, Ceelen, Schelle kens, Donkers en Sas zijn nu nog in leven. De Zonnebloem Als de kleuterschool weer te klein gaat worden staat een nieuwbouw op het programma, welke voor 1962, ge pland is. Dan ziet het er naar uit dat de zusters zullen gaan vertrekken en doen ze alle moeite 'n nieuwe kleu terschool te stichten, 't Zal 't werk worden van architekt Hub Prins en de school zal de naam "Zonnebloem" dragen. Zij komt bij de tuin van het complex in het nieuwe deel van de plaats. Het eerste kwartaal van 1965 kwam de rijksgoedkeuring af. Zater dag 20 augustus werd de nieuwe kleuterschool door Pastoor J. Simons ingezegend en het Bestuur van Schijndel droeg de leiding over aan een nieuw plaatselijk lekenbestuur. De voorbereiding van deze school is het werk geweest van zr. M. M. Cop- pens die in een brief van 8 mei 1955 het begin hiermede maakte. Zr. Mag- dalena was met dit nieuw gebouw in de wolken. Als de kloosterlingen minder roe pingen krijgen is ook de moeilijkheid met het onderwijs niet uitgesloten. Ook bij de zusters en fraters in Loon €*cluóieoe herenkleding op Zand was dat het geval. Een rege ling voor het onderwijs is op komst. Zo gaat het bestuur van de meisjes- en jongensschool op 1 januari 1968 over in handen van een plaatselijk le kenbestuur. De inleiding van de jongens- en meisjesschool gaat samen onder een bestuur en de scholen worden ge mengd. Hierdoor is het mogelijk de zusters andere funkties te geven. Dit is danook geschied en zo zijn velen in de bejaardenzorg terecht gekomen of in funkties welke lien ambiëren. Een en ander is mogelijk de oorzaak dat de bejaardentehuizen ook een ge heel ander aanzien gaan krijgen en ook hier een burgelijke leiding krij gen. Zo ook is in Loon op Zand de voltoooiing van Huize Venloen" 'n feit geworden, de Basisonderwijsre- geling is toegepast en de zusters gaan vertrekken. Een episode sluit zich af; soms met weemoe, ook deze! De tcho vAn het Zuióen Veel wanbetalers hebben de meeste praatjes. Secretaris-Generaal Oe Thant heeft een oproep gedaan, om, bij het vijfen twintigjarig bestaan van de Verenigde Naties, de kredietwaardigheid van deze internationale organisatie te redden! De financiële toestand is slechter dan ooit en verergert voortdurend. De akti- viteiten van de V.N. worden gedeeltelijk gefinancierd uit de gewone begroting en voorts uit vrijwillige bijdragen, maar in beide gevallen worden ze geremd door geldgebrek. Daarnaast heeft de organisatie nog een schuld van 168 mil joen dollar, een overblijfsel uit de tijd, toen de Sovjet-Unie en Frankrijk wei gerden hun aandeel te betalen voor vredesoperaties in de Kongo en het Midden-Oosten. Het werk van de V.N. kwam er in 1964 bijna door stil te staan, omdat de Verenigde Staten, in verband met het wanbetalen, het stemrecht aan de Sovjet-Unie wilde ontnemen. De cri sis is opgelost, maar de schulden zijn gebleven. Van meer dan ruim honderd leden, die de V.N. telt, wordt meer dan 50% van de begroting betaald door slechts drie landen, te weten: de Verenigde Staten betalen alleen al ruim 31%, de Sowjet-Unie bijna 15% en Engeland ruim 6%. Niet minder dan 62 landen be talen de minimumbijdrage van onge veer 56.000 dollar per jaar. Voor een land uiteraard een zeer bescheiden be drag. Oe Thant klaagde ook over het feit, dat de landen van de zogenaamde Der de Wereld steeds kans zien verstrek kende resoluties te laten aannemen, doch zij leveren geen enkele bijdrage tot de fondsen, die noodzakelijk zijn om deze resoluties uit te voeren. Het ergste is wel, dat vredebewarende- en ontwik- kelingsaktiviteiten afhankelijk zijn van vrijwillige bijdragen. Het is bedroevend dat er gebedeld moet worden om vre desoperaties voort te zetten. De vredes operaties, zoals bijvoorbeeld die op Cy prus, verkeren financieel in een kritieke situatie. Alle ontwikkelingsprogramma's worden eigenlijk van dag tot dag gefi nancierd. De westelijke landen betalen hieraan, doch in wezen te weinig om een en ander op werkelijke forse schaal te doen. De zogenaamde "socialisti sche landen" dragen er in het geheel niets aan bij, aangezien zij menen dat het Westen verplicht de ontwikkeling van de arme landen te steunen als mo rele vergelding" voor hun imperialisti sche exploitatie. Zij doen op hun beurt wel aan ontwikkelingshulp door de ont wikkelingslanden van grote hoeveelhe den wapentuig te voorzien. Een feit is, dat van de 225 miljoen dollar welke het Ontwikkelingsfonds der VN werd toege zegd het grootste deel wordt betaald door de westelijke landen en daarvan wordt niet minder dan 40% door de V.S., betaald. Veel landen maken zich ernstige zor gen over de voortdurende stijging van de begroting van de Verenigde Naties. Engeland meent, dat men moet ver wachten dat het budget binnen vier of vijf jaar verdubbeld zal zijn. Oe Thant heeft er op gewezen, dat de begroting van de V.N. minder is gestegen dan die van elke lidstaat. De stijging van 14% dit jaar, vloeit voort uit de inflatie over de gehele wereld en de toename van de aktiviteiten. Stas&ar Stationsstraat 88 Telefoon 04160-33037 Waalwijk WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1