wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt J VAN MIL Loon op Zand nam dankbaar afscheid van kloosterzusters Sta&sar Han Bruurmijn speelt 350e wedstrijd in Ie elftal van RWB Slachtmaand Amandel speculaas Banketbakkerij KAATSHEUVEL i ^\o> <<^XO> Veel prijzende woorden voor verdiensten Loonse gedachte Geschenken- tips Pastoor Hoofdbestuur Zondag huldiging vóór vriendsch. wedstrijd Gildekamer Drunens zaterdag gilde wordt in gebruik genomen Talenprakticum te Waalwijk staat in grote belangstelling Elshout FANFARE EENDRACHT MAAKT MACHT DONDERDAGAVOND 5 NOVEMBER 1970 93e JAARGANG No. 89 De tcho vAn het Zuióei 15 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 -2002 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,3» p. mnd. (1,45 -j- 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo' LOON OP ZAND Afgehaald door de Kon. Erk. Harmonie Concor dia met haar drumband en majorettenkorps werden de zusters van Liefde en pastoor Simons hartelijk verwelkomd in de zaal van het Cultureel Centrum te Loon op Zand. Deze avond was belegd door het kerkbestuur der parochie. In de zaal werd door de harmonie een mars ten gehore gebracht o.l.v. Karei Jansen. Vervolgens heette de heer Eijkemans de zusters van Loon op Zand, de Overste zr. Veronique en een twintigtal zusters welke relaties hadden en nog hebben in Loon op Zand alsmede enige zusters en oud-plaatsgenoten, die hun intre ding in de Schijndelse orde deden, hartelijk welkom. Hetzelfde gold voor burgemeester Van Erp met zijn echtgenote, de Loonse raadsle den en het kerkbestuur. "In de plaatselijke pers zijn de zusters veel geprezen de laatste da gen", aldus de heer Eijkemans, "en met reden, want zij hebben ontzet tend veel voor de gehele Loonse gemeenschap betekend". Hij duid de op de vele diensten die worden verricht o.a. de zorg voor zieken, bejaarden en voor het onderwijs voor meisjes en kleuters. "Een tijdperk wordt afgesloten. Bij het begin 70 jaar terug was het pioniersarbeid in het dorp en nu is de kroon op het werk gezet." Burgemeester Van Erp zei dat de overheid zeker de eerste zusters ter wille is geweest. Hij ging in op de onderwijskwesties bij het openbaar en bijzonder on derwijs. Ook sprak hij over de plaats van de zusters op het ogenblik nu zij ge deeltelijk naar het werk van de le kenstaat terug gaan. Bij maakte de zusters van Schijndel een compliment voor hun arbeid zaam leven in Loon op Zand. Pas toor Mommers reeds deed de eerste mededeling over het werk der zus ters en hun aanpassing in de ver pleging en onderwijs aan de ge meente. De kinderen vooral de meisjes en kleuters zongen de zusters hulde toe en speelden in enige scènes het verblijf in Loon op Zand geduren de 70 jaren van de pastoor Klijsen tot en met de stichting van Huize Venloene. In revuevorm werd een historisch overzicht gebracht met aardige anecdotes. Namens de stichting bejaarden zorg Venloene sprak dokter A. de Vries over de "werken van barm hartigheid" welke de zusters hier bedreven. Hij haalde de geschiede nis aan van de zusters van Vincen- tius A Paulo. Het was aldus de heer De Vries de plicht van ieder mens de medemens te helpen. Vandaar dat nu de zg. bejaardenstichtingen en onderwijs- fcesturen in handen van leken gaan komen. De zusters hebben de kroon op het werk verdiend. Hij noemde zr. Jovita, Moeder Overste, zr. A- lexia en zr. Christiana; voor allen goede bekenden. Dr. de Vries zei nog dat de zusters hun liefdewerk uitdragen maar dat zij onder hun kloosterkleed liefde hebben voor iedereen en ook als "mens" leven. Na de muzikale hulde van de zangvereniging De Echo der Duinen onder leiding van de heer Brekel- W.M.F. hardpleet couvert, model nr. 0700 33,50 Vraagt gratis onze kleuren- folder voor cassettes. Prachtig verzilverde 3-armige kandelaar, hoog 25 cm. (in barrok-stijl) 139, JUWELIER Stationsstraat 88, Waalwijk tel. 04160 - 33037 Tijdens onze St. Nicolaas-aktie ontvang U gratis extra W.M.F.-cadeaus. mans werden enige nummers gezon gen o.a. Dank Zu Gott en Matona Mia Cara. Daarna richtte de heer Jan van Noije zich tot de zaal en vooral tot de scheidende zusters. „Zij hebben", aldus spreker, "alles voor Loon op Zand betekend. Zij hadden veel zorg voor de bevolking over. U hebt de mensen geholpen van de wieg tot aan het graf en ieders waardering weten te winnen. Naastenliefde is geen kunststuk, maar het realise ren en het in de praktijk brengen is het voornaamste en dat hebben de zusters gedaan." De heer Van Noije bracht danook eerlijk en op- echt dank aan de vertrekkende zus ters. Het was weer een pastoor die het voor de zusters opnam. Dit keer pastoor Simons. Hij mocht de zus ters uitgeleide doen en herhaalde dat het vertrek van de zusters te betreuren is. "Het is een bewijs dat zij veel betekend hebben in hun be hulpzaamheid. Zij konden de men sen gelukkig en ook gezond maken en hen ophemelen in al hun ellen de die de ouden van dagen in de laatste uren meemaken. Velen van hen waren op het gasthuis zonder enige familie". De zusters werden door hen geprezen in hun religieu ze staat, die zij zo bijzonder goed aanpasten in de huidige tijd. In de avondmis dacht de pastoor in een gebed aan de zusters. Hij had voor elke zuster een pas sen cadeau in petto en de rest van de kollekte was in een couvert die hij aan de overste zou overhandi gen. Door de kinderen werden de atten ties, eenvoudige cadeaus, aan de zusters overhandigd. Na de lange rij van sprekers kon Zr. M. Veronique, generaal overste van Schijndel, alle sprekers en mede werkers hartelijk danken. Het was wel geen heel afscheid want twee zusters zullen nog blijven werken, maar de communiteit heeft als zo danig afscheid genomen. Zij zei, dat de zusters heel graag in Loon op Zand waren en dat hun klooster al hier veel betekend heeft voor de congregatie. Zij had begrip voor de overname van het werk der zus ters door leken; het was een gezon de maatregel in de ontwikkeling der tijd. Het doel dat de zusters zich nu voor ogen hebben gesteld is de deelname aan werk dat overal ge daan moet worden. Op een bijzon dere wijze dankte zij de Loonse ge meenschap en hoopte dat het ook (Loon op Zand goed zou gaan in de toekomst. De zusters die Loon op Zand gaan verlaten zijn: Zr. Leonarde, overste van Loon op Zand, Zr. Johanna Crysosthoma, Zr. Zita, Zr. Chris tiana, Zr. Alphonso, Zr. Adeltruda, Zr. Pagomia, Zr. Jacomina. De zus ters Roberta en Oda blijven res pectievelijk in Loon op Zand voor onderwijs en bejaardenzorg. Een glansrijke periode sluit zich af. Het is er een met weemoed. Geluk kig mag iedereen terugzien op een 70-jaar lange tijd van opoffering en liefde werk voor de medemens. Het gaat de zusters goed. Loon op Zand is er dankbaar voor. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Ook amateurteams in de voetbalsport worden er vaak op getraind gedurende de hele wedstrijd de aandacht op het voetbalspel te houden. Zo ook bij het Waalwijkse RWB. Komende zondag zal dit echter niet zo hard nodig zijn als anders. Immers op enkele uitzonderingen na is er in verband met het bekerwedstrijd programma geen competitiedag vast gesteld. Indien de weersomstandigheden dat toelaten wel het weekend daarna. Voor RWB zou dan een heuglijk feit herdacht kunnen worden: de 27-jarige Johan Bruurmijn gaat zijn 350ste wedstrijd in het eerste elftal van RWB spelen. Zoals gezegd zou die huldiging de spelers niet ten goede kunnen ko- voor de wedstrijd de concentratie van men, zodat de voetbalvrije zondag middag 8 november aangegrepen wordt om het historische gebeuren in een vriendschappelijke wedstrijd te gen het Boxtelse ODC te doen plaats vinden. Johan Bruurmijn, in de volksmond beter bekend als Han Bruurmijn, komt uit een familie waar de kinde ren als 'het ware met voetbalbloed ge boren word. Reeds op 5-jarige leef tijd werd Han in 1948 lid van RWB. 10 jaar later behoorde hij al tot de vaste kern van eerste elftalspelers, waar hij sindsdien 12 seizoenen lang niet meer uit geweest is. En ook dit competitiejaar - voor hem het der tiende - behoort hij nog tot de beste spelers van het eerste elftal van het 62-jarige RWB. Zondag zal hij dus zijn 350ste wedstrijd spelen in RWB 1. Daarbij zal in aanwezigheid van het voltallige bestuur vóór cte aanvang van de vriendschappelijke ontmoeting RWB- ODC om half drie aan "jubilaris" en echtgenote bloemen en een aanden ken worden geschonken. Na deze huldiging pas zal de aftrap worden verricht. Overigens heeft Han Bruurmijn zo als hij zelf verklaarde in zijn leven meer doelpunten gescoord dan wed strijden gespeeld. Veel keepers en verdedigers hebben meer dan eens 't onderspit moeten delven tegen deze talentvolle voetballer. "Ik verwacht nog heel wat jaartjes mee te draaien in RWB één. En ook daarna zal ik zolang als het kan willen blijven voet ballen. Alleen trainen is een noodza- Han Bruurmijn: "trainen is een noodzakelijk kwaad. kelijk kwaad". Han Bruurmijn beseft dus heel goed dat wil men zich met volledige conditie in kunnen zetten in de tweede klasse der amateurs, trai ningen onontbeerlijk zijn. Daarom is hij op dinsdag- en dondérdagavond steeds present als trainer Quaadvliet zijn pupillen instrueert en begeleidt. Als secretaris van de junioren- en pu- pillenafdeling en als jeugdleider van een der teams is Han Bruurmijn elke week een behoorlijk aantal uren 'in de weer'. Zijn echtgenote, mevrouw Bruurmijn-Van Schayk, beseft dat al lemaal terdege. Sinds de geboorte van haar zoon een half jaar geleden, het gezin woont in de Poelruitstraat 27, heeft zij weinig kans gehad om nog naar voetbalwedstrijden te gaan kij ken. Het feit dat de zoon reeds van af de geboorte lid van de voetbalclub Foto's: Afscheidsfeest van de zusters in Loon op Zand. Boven: tussen Pastoor Simons en Bugemeester van Erp (voorgrond mid den) zr. M. Veronique, overste van Schijndel. Onder: Kinderopvoering van "ontvangst van de eerste zuster in 1899 door pastoor Klijsen". (Van onze verslaggever) DRUNEN - Het St. Hubertus- gildein 1560 opgericht door Diede- rich van Haestrecht, de toenmalige Heer van Drunen, is een van de oud ste verenigingen van de gemeente Drunen. Na een lange periode van non-aktiviteit kwam het gilde in 1959 opnieuw tot leven. Van het vroegere gilde zijn echter alleen nog maar een tiental koningsschilden bewaard ge bleven. Daarom kan met een zekere weemoed gekonstateerd worden dat zaterdag als historischfeit het St. Hubertusgilde de officiële opening van zijn gildekamer meemaakt. Die ingebruikneming is van de on derdelen van de zgn. jaarlijkse statie dag. Deze begint om 2 uur zaterdag middag met de opening van het ver nieuwde schietterrein achter "Duin rand" te Drunen-Zuid. De veiligheid en de accommodatie daar is geheed aangepast en vernieuwd, terwijl de 4 schutsbomen de gilde-leden kunnen gerieven. Na de officiële opening van het terrein door mevrouw Van Lam meren, echtgenote van de hoofdman van het St. Hubertusgilde, wordt ge schoten om de wisseltrofee, welke ge schonken is door de Drunenaar Max van de Geit, de voormalige eigenaar van café De Sport aan de Grotestraat te Drunen, waar de vereniging na het noodgedwongen vertrek bij de Gezus ters Elshout een nieuw gildehuis ge vonden heeft. De avondgebeurtenissen beginnen met het in tenu marcheren vanaf het club huis café Hooijmans (De Sport) naar het bejaardencentrum Jacobus- hof, waar om 7 uur een gildemis op gedragen wordt en de vendelgroet voor koning, hoofdman en bejaarden plaatsvindt. Terug in het gildehuis zal de hoofdman ir. Th. van Lamme ren de officiële opening van de gilde kamer verrichten. Leden van het Dru- nense gilde zijn de gehele week bezig geweest met het in orde maken en plaatsen van de kast met het gilde- zilver. met het zolang in bruikleen ge kregen schilderstuk waar een oude gildeman op afgebeeld staat. Ook heeft het St. Hubertusgilde een door Van de Bosch geschonken marmeren is, "compenseert" die gedaohte een beetje. In RWB 1 spelen behalve Han ook nog zijn beide broers Huub (24) 'en Albert (16). Of een van deze laat sten de prestatie van hun broer zal herha len moet de toekomst uitwijzen. In het verleden hebben het wel de RWB- ers Jo Treffers en Bertus Didden ge daan, die nu nog in de lagere elftallen hun voetbalroutine 'produktief' ma ken. plaat als herinnering. De statiedag wordt besloten met een gezamenlijke koffietafel van leden en dames. Het nieuw leven ingeblazen gilde telt op het ogenblik 38 leden, hoofdzakelijk vendeliers en tamboers. Ook heeft de groeiende vereniging, waarvan de aktiviteiten toenemen, nog 14 Junioren onder zijn gelederen. Dit jaar heeft men diverse mooie re sultaten behaald zoals op de gildedag in Nieuwkuijk (3 keer eerste prijs) en tijdens de vrije gildedag te Olffen (4 eerste prijzen met zilveren schilden). Het Drunense gilde wil de kleder dracht aanpassen aan die van vroe ger. Alleen de verwerving van de stof in de orginele kleuren groen en geel. is reeds een dure aangelegenheid. Op de statiedag zal een en ander onge twijfeld nader uit de doeken gedaan worden. Traditie-getrouw slachten wij ons marsepein varken, vetgemest met Italiaanse amandelen. mèt bon voor zo'n origineel speculaas-miniatuur! Dit weekend 1,95 GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160 - 32312 PASTORI EDI ENST Voor geestelijke bijstand kan men zich a.s. zondag van 's middags twaalf uur vervoegen aan de pastorie van de parochie St. Jan, Hoofdstraat 34, Kaatsheuvel, tel. 04167-2515. CARNAVALSBAL "D'EFTELINGE DOKE" Het bestuur van de carnavalsvere niging "d'Eftelings Doke" organi seert dit jaar haar eerste gekostu meerde elfde van de elfde bal op 14 november in café "De Efteling". Aan dit feest werken mee het duo "Lange Nelis", bekend van radio en T.V. Om zes uur wordt samen gekomen in hoel Smit. vanwaar om zeven uur met muziek wordt vertrokken naar café Pruijssers. Tijdens deze avond wordt een prijs beschikbaar gesteld voor de best geslaagde kostumering en de bes te carnavalsschlager. Het bal is al leen toegankelijk voor de leden. WAALWIJK - De instelling van 'n talenprakticum voor Waalwijk en om streken in het gebouw van de Kamer van Koophandel te Waalwijk blijkt geen slag in de lucht geweest te zijn. Tijdens de eerste introduktiedag dins dag bestond er grote belangstelling voor nadere tekst en uitleg, terwijl menigeen besloot om na een genomen proefles zich in te laten schrijven voor een der talen Engels, Frans, Duits, Italiaans, Spaans en Neder lands. De tweede gelegenheid om met het talenpraktcum vrijblijvend kennis te maken is vandaag gehouden en ook nu was de belangstelling groot. Ove rigens blijft opgave te allen tijde mo gelijk. De 'heer Vervoordeldonk, leraar En gels en mej. Strang, die de betiteling manager toekomt, konden dinsdag de aanvragen van regelmatig binnenko mende mensen nauwelijks verwerken. Vandaag was ook direkteur M. v. d. Ven van het Audio-Visueel Onder wijscentrum AVOC uit Den Bosch aanwezig om de mogelijkheden van 't prakticum uit de doeken te doen.. In de middaguren zijn in het algemeen meer huisvrouw geweest die meestal ook inschreven om hun kennis uit te breiden of om iets te doen te hébben. In de avonduren kwamen ook veel mensen uit het bedrijfs- en zakenle ven. De voorkeur ging uit naar de moderne talen, waarvan Engels iets de overhand had. Door de grote opgaaf zullen de ge plande lesmogelijkheden tussen half 3 en half 5 's middags en half 6 en half 9 's avonds op dinsdag en don derdag met een uur uitgeberid moeten worden. In het bovenzaaltje in het ge bouw van de Kamer van Koophandel aan de Wilhelminastraat te Waalwijk zijn 10 cabines geplaatst, van elkaar gescheiden door geluiddempend ma teriaal. In elke cabine bevindt zich 'n kleine bandrecorder en een koptele foon, waarmee de honderden voorra dige bandjes te bestuderen zijn. De leraar kan door middel van een in strumentenpaneel op een lessenaar voor de cabines zien wie van de cur sisten kon takt over de lesstof op wil nemen. Hoewel volgende week dins- aag met de eerste individuele lessen gestart gaat worden, zullen binnen kort ook talendiscussies in groeps verband plaatsvinden. Het hoeft geen nadere aanduiding meer dat deze ma nier van talen leren overal in den lan de enorme opgang maakt. SC ELSHOUT Zaterdag gaan pupillen A op be zoek in Heusden. Junioren spelen thuis tegen SSC RIKCONCOURS Zaterdagavond organiseert SC Els hout een rikavond in café Pulles ten bate van hun kas. Aanvang is 20.0o uur. Zeer aantrekkelijke prij- zij. Fanfare Eendracht maakt macht gaat zondag op concours in Rosma len. EMM is onlangs gepromoveerd naar de eerste afdeling en wil in deze afdeling nu laten horen wat ze kunnen. Het gekozen werk is Symphonie C van Gossec en het verplichte num mer is Contrastensuite van Gerard Boudijn. Om 14.40 uur is hun aan vangstijd.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 13