wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Verdeelde meningen in Oost-Europa Rondom de afbeeldingen BURGEMEESTER M. VAN PROOIJEN DENKT AAN WOONFUNKTIE IN STADSGEWESTELIJK VERBAND INJEKTIE DOOR BOUW SCHOLENGEMEENSCHAP van Cïflierlc DONDERDAGAVOND 5 NOVEMBER 1970 93e JAARGANG No. 89 Ook sportcomplexen zijn „hart"-zaak gemeenschap Combi-school Woningbouw Riolering Haven Zwembaden De tcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 01167-2002 Abonnement p. week (0,33 -f 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo' Centrumplan geeft hart aan lint bebouwing gemeente Sprang-Capelle De minister van Buitenlandse Za ken van de Bondsrepubliek heeft samen met zijn ambtgenoot Gromy- ko van de Sovjet-Unie een nieuw gesprek gehad over de verder reali sering van het verdrag van Moskou, dat moet leiden tot een verbetering der betrekkingen tussen de Bonds republiek en de Sovjet-Unie. In Oost-Europa zijn de meningen over deze toenadering sterk ver deeld. Staan de Sovjets zelf positief hier tegenover, bij de sateLlietlan- den ligt dat anders, afhankelijk van de eigen belangen en inzichten van deze landen. Landen die geen smartelijke her inneringen hebben aan een Duits- Russisch partnerschap en waar geen openstaande vraagstukken met een van deze landen aanwezig zijn, staan er optimistisch tegenover. Ook Roemenië en Joegoslavië staan er positief tegenover, maar met een ander inzicht. Zij menen namelijk, dat van dit verdrag een matigende invloed zal uitgaan op de Russische expansionistische ambi ties. Beide landen zijn er zich ook van bewust, dat hun relaties met West-Duitsland op economisch ge bied nu gevaar gaan lopen, maar zij zijn bereid de concurrentie op dit gebied met de Sovjets aan te gaan. In andere landen, zoals de DDR en Polen staat men minder enthou siast tegenover deze gang van za ken. De DDR vreest nu tussen de wal en het schip te vallen en lang zamerhand voor de Sovjets niet meer interessant te zullen zijn, ze ker niet als economische partner en de Polen staan zonder meer alleen al historisch wat sceptisch tegen over een verbinding tussen Duit sers en Russen. In de meeste Oostbloklanden vreest men trouwens, dat een en ander hun economie zal aantasten. Tot nu toe was er een intensief handels verkeer binnen het oostblok. Het grote Rusland betrok veel uit de andere oosteuropese landen. Wan neer het accent de Sovjet-Unie niet zoveel meer uit de Oostbloklanden betrekken. In geheel West-Europa bestaat een grote belangstelling voor han del met de Sovjet-Unie. Exponen ten zijn wel Frankrijk en Italië. De andere Oostbloklanden vrezen, dat in dat geval de westerse landen zich wat hun handel betreft te sterk op Moskou gaan richten, waardoor de reeds bestaande handel tussen de andere Oostbloklanden en West- Europa zal afnemen. Zoals gezegd is alleen Roemenië en het niet tot het oostblok behorende Joegoslavië bereid de concurrentie van Moskou op te nemen. In zekere zin zijn de kleine oost europese landen bijzonder teleur gesteld over de reaktie van de Christen-Democrat en in de Bonds republiek. Deze oppositie wekte aanvankelijk grote verwachtingen bij de leiders der kleine oosteuro pese landen. Als oppositie had de CDU de mogelijkheid een alterna tief tegenover het plan van het ver drag met Moskou te stellen en men hoopte in Oost-Europa, dat de CDU zou komen met een positief pro gramma van al-Europese verant woordelijkheid. Hierdoor zouden ook de andere oosteuropese landen bij de gehele gang van zaken be trokken raken en eventueel mee kunnen profiteren van een nieuwe economische ontwikkeling. De vraag blijft natuurlijk, of de Sovjet-Unie dit zou hebben gewenst. De prak tijk der socialistische ideeën in het Kremlin gaat echt niet zover, dat men ook het welzijn der satelliet- landen beoogt. De Sovjet-Unie dient de grootste macht, zowel op militair als economisch gebied, in de we reld te worden en de oosteuropese satellietlanden dienen slechts om dit doel te bereiken. Voor het ove rige heeft Moskou geen enkele be langstelling voor hen. (Van onze SPRANG-CAPELLE - Als een langgerekt rood lint ligt de bebouwing van Sprang-Capelle gesitueerd op de gemeentelijke plattegrond. Slechts op enkele plaatsen zorgen 'uitwassen' voor 'knooppunten'. Twee daarvan zijn Capelle en Sprang, beide aan de uiteinden van het "gemeentelijke lint" gelegen. Zij worden in feite door één lange weg met elkaar verbonden. De verschillende namen voor die verbinding: Kerkstraat (in Sprang), Van der Duinstraat, Raadhuisstraat en Heistraat, welke in Capelle haaks uit- verslaggever) mondt op de Nieuwevaart, maken een nadere analyse van Sprang-Capelle eigenlijk alleen maar interessanter. Alhoewel die zojuist genoemde 'eind- knopen' nogal wat nieuwbouw kennen, zal het centrum van de gemeente Sprang-Capelle de hoogste ogen gaan gooien bij het doorbreken van de lintbebouwing. Immers het gebied dat globaal genomen ligt tussen Bern- hardstraat en Julianalaan enerzijds en Zuidhollandsedijk en spoorlijn an derzijds is voorbestemd om het "hart" van de gemeente te worden. Voor dit gebied is een centrumplan in voorbereiding. De sociaal-geograaf dr. J. A. Launspach en een stede bouwkundig adviesbureau uit Arnhem iverken dat zgn. fuirtplan uit. De aan wezigheid van een groot aantal open bare voorzieningen heeft een grote rol gespeeld bij de plaatsbepaling. Deze voorzieningen immers, voor een aanzienlijk deel gevestigd aan de Raadhuisstraat en diens zijwegen, vormen al een soort centrum en leve ren een flinke bijdrage aan het de laatste jaren enorm opgevijzelde woon- en leefklimaat van de gemeen te Sprang-Capelle. Hierbij blijft het echter niet. "Een niet lang meer uit blijvend stadsgewestelijk struktuur. plan zal mede zijn invloed op de funktie van de gemeente uitoefenen. De gemeenten in de Langstraat die tot het stadsgewest Waalwijk behoren zullen daarbij moeten geven en ne men. Misschien krijgt Sprang-Capelle v/el een woonfunktie met gelegenheid voor kleine arbeidsintensieve bedrij ven", 'beredeneert de edelachtbare heer M. van Prooijen, sinds 10 jaar burgemeester van Sprang-Capelle. Dat hij en zijn gemeentebestuur reeds jarenlang hun blikken op onder meer (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - De strukturenSprang, Vrijhoeve en Ca pelle dienen van de gemeente Sprang-Capelle in feite een eenheid te maken. Het gemeentebestuur met als een van de meest stuwende krachten burgemeester M. van Prooijen (foto rechtsboven) stellen alles in het werk om het woon- en leefklimaat voor iedereen op een zo hoog mogelijk peil te brengenAlhoewel het centrum van de ge meente een nieuw "hart" zal krijgen, wat voor een groot deel mo gelijk is door een aanzienlijk aantal openbare voorzieningen, wordt ook in Capelle en Sprang (zoals elders op deze pagina te lezen is) behoorlijk "aan de weg" getimmerd. Dit zal nog naar buiten toe moeten gebeuren in het centrum door o.a. de bouw van de scholengemeenschap. De afbeelding boven aan de pagina toont de noordgevel vooraanzicht vanaf de Willem de Z wij gerstraat) van kleuterschool en basisschool. Het linkerdeel is het front van terras, werklokaal (oppervlakte ruim 71 m2), toiletten en speellokaal (85 m2) van de kleuterafdeling. De ingang van de kleuterschool ligt aan de andere zijde (Zuidhollandsedijk). Het ge heel is gegroepeerd rondom een patio. Vervolgens wordt de buitenzijde van een rijwielberging getoond, waarachter een grote speelplaats schuilgaat, die op zijn beurt weer grenst aan de 123 m2 grote gemeenschapsruimte. Rechts van het midden van het vooraanzicht komt het eerste klaslokaal 67,7 m2) van de basisonderwijsafdeling. Verder naar rechts achtereenvolgens werkhoek, entree, personeelskamer, hamerhoofd van de school en nog een klaslokaal, terwijl uiterst rechts de niet meer zichtbare lange muur van een rijwielberging staat, die tegelijkertijd een fikse speel plaats (724,8 m2) afschermt. De 8 klaslokalen (waarvan 4 naast el kaar aan de zuidzijde) zijn rondom toiletten, leermiddelenruimte en patio gesitueerd. De afbeelding in het midden van de pagina laat zien hoe de voorgevel van de bejaardenflat achter de Hendrikus Chabotstraat in Sprang er (op papier) uit zal komen te zien. Het moeten 3 bouwlagen worden met, zoals bekend, links de liftkoker. De foto onder aan de pagina is 'n archief opname van enkele 'n grote funktie vervullende woningen in het bejaardencentrum "Achter de Hoven'. Behalve de reeds langer gerealiseerde 26 woningen, zullen ook de 31 flatwoningen het bejaardenwoonvraagstuk in Sprang-Ca pelle laten verdwijnen. de toekomst gericht hebben, blijkt wel uit de aanwezigheid van een goed funktionerend gemeenschapsgebouw, een riante sporthal, een zwembad met verwarmd water, een drietal sportvel dencomplexen, een streekhuishoud- school, een MAVO-school en nog tal van andere voorzieningen. En wat niet gerealiseerd is, is in uitvoering of staat op het (gemeentelijke) ver langlijstje. Waarschijnlijk nog zeer vers in het geheugen zit het vrijdag avond in de gemeenteraad gevoteer de bedrag van ruim 1 V\ miljoen gul den voor de bouw van een gecombi neerde basis- en kleuterschool. Ook wat betreft onderwijsvernieuwing be staat er in Sprang-Capelle kans dat men voorop loopt in de rij van tot da den overgaande scholen. Tussen de Zuidhollandsedijk, Louise de Colig- aardig opgeschotenis: de nieuwe 10-klassige basisschool te Sprang, waarin momenteel nog 2 kleuterklas jes onder gebracht zijn, de 7 lokalen tellende nieuwe basisschool in Capel le en de in het centrum in recordtem po gerealiseerde en vorige week woensdagavond officieel geopende openbare kleuterschool mogen daar van uiterlijke symptomen zijn. Ook op het gebied van woningbouw staat Sprang-Capelle niet stil. Aan de Willem de Zwijgerstraat zijn 12 wo ningen gepland in blokjes van 2, de wat duurdere huurwoningen met ga rage en centrale verwarming. Even eens met c.v. maar zonder garage zijn de 13 aan het Trampad te projekte- trieterrein aan de Dick Flemming- straat uitbreiden in de richting van de Irenestraat. Omdat ondere andere en kele plaatselijke ondernemers in dat tussenliggende gebied hun bedrijven willen vestigen, zal er een nieuwe weg aangelegd moeten worden. Hier voor wordt de goedkeuring van Ged. Staten afgewacht. Andere aktivitei- ten waarmee men momenteel bezig is en waarmee de industrie gebaat is, zijn het slaan van de damwand en het uitbaggeren van de haven in Capelle. Ook dit is een miljoenenprojekt dat wegens de afsluiting van het Haring vliet deze week noodzakelijk werd. Een gedeelte van de haven zal ge dempt worden, terwijl de loswal ver-l beterd en verlengd en de bodem een flink stuk verdiept wordt. Een regel-l matig gebruik van het vaarwater kan het omliggende industrieterrein al leen maar profijt 'bezorgen. Burgemeester M. van Prooijen heeft ook wensen, waarvan een riolering met zuiveringsinstallatie ongetwijfeld voor fr*t\ nystraat en Willem de Zwijgerstraat zal immers een soort scholengemeen schap gebouwd worden. Een geldle ning van 300.000, - voor de reali sering van het kleuterschoolgedeelte (3 werklokalen en 1 speellokaal) is inmiddels door Gedeputeerde Staten goedgekeurd en de hoop is dan ook gerechtvaardigd dat binnen niet al te lange tijd met de bouw begonnen kan worden. De gelden voor de gemeen schapsruimte en de acht rondom een patio gebouwde klassen van de basis school wil burgemeester Van Prooijen in de eerste kwartalen van 1971 rond zien te krijgen. Deze nieuw te bouwen Prot. Chr. School voor kleuter- en basisonderwijs is een ontwerp van ar- chitektenbureau J. 'C. J. Loonen uit Dongen en dient ter vervanging van de huidige kleuterschool en de Prin ses Wilhelminaschool aan de Zuid hollandsedijk in Kaatsheuvel. Trouwens wat onderwijsvoorzienin gen betreft is de burgemeester van mening dat daarin de laatste jaren ren woningen in de wat goedkopere huurklasse. Naast deze 25 in het bouwplan 1970 opgenomen huizen wordt er te Sprang particuliere bouw gepleegd. Tien woningen zijn in uit voering, terwijl de betrokken firma mogelijkheden heeft dat aantal met nog eens 20 uit te 'breiden. Zoals be kend, heeft de Stichting Protestants Bejaardencentrum voor Sprang-Ca pelle en omgeving de bouw van een bejaardenflat met 31 woningen in op dracht gegeven. Aan deze 3 bouwla gen tellende flat wordt hard gewerkt en momenteel is men bezig met het plafond van de tweede annex vloer van de derde verdieping. Als de 27 twee-persoons- en 4 een-persoonswo ningen van de flat medio volgend jaar in gebruik genomen kunnen worden, ondergaat het bejaardencentrum Ach ter de Hoven daarmee een grote uit breiding. En het is nog niet zo heel lang geleden dat het laatste pand van de 25 bejaardenhuizen in dit tussen Burgemeester Meijer-, Hendrikus Chabot- en Oudestraat gelegen be jaardencentrum betrokken werd. Bo vendien heeft de Stichting Woning bouw Sprang-Capelle nog plannen voor de bouw van bejaardenwoningen elders in de gemeente. Het woningbeeld in Sprang-Capelle toont dus geen ongunstige perspektie- ven. Maar om ook de werkgelegen heid gunstig te beïnvloeden tracht het gemeentebestuur industrieën aan te trekken. Daarvoor wil men het indus- een van de kapitaalintensiefste is. Dolgraag zou hij in de hele gemeente riolering willen hebben, maar dat vergt zeker 4 a 5 miljoen aan inves teringen. "Voor een dergelijk objekt ontvangen we bovendien weinig steun en het wordt evenmin als werkgele- genheidsverschaffing aangegrepen, omdat het rayon Waalwijk zo'n laag werkloosheidscijfer heeft. Hier zijn we al vaker op afgestuit", aldus de burgemeester. Voorlopig zal Sprang- Capelle het moeten stellen met de ca. 12 kilometer riolering die verspreid in de nieuwe straten ligt maar die nog loost op open water. Getuige het record aantal bezoekers dit seizoen is 't water van openlucht zwembad Zidewinde van hoog gehal te. Het bad is reeds 5 jaar in gebruik en omdat zeer velen er hebben leren zwemmen, heeft het naast het recrea tieve element ook hieromtrent grote waarde voor de gemeenschap. "Toch moet eigenlijk elke gemeente een overdekt instruktiebad hebben", zegt (vervolg op pag. 5) xcluoieve clferenkleding WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1