Direkteur Gewest. Arbeidsbureau Waalwijk ziet graag dat gehuwde vrouw gaat werken Zaterdag oiiebollenaktie voor Herv. Kerk Waalwijk (C) roei er iljant JP<» Opening garage Van Roosmalen in Loon op Zand faC ampe x „Cornu Copiae" bestaat 20 jaar ampe TOETREDING BETEKENT VERLICHTING ARBEIDSKRACHTENTEKORT frits w vandeR ven 00 3.K.VERHUL5T *5 Stass 'ar mm w.s.w. Vraag 3 3 Kapitaalintensieve industrie betekent sanering Schone industrie Job erbij Overwerk Aanbod *UfDSf(»ifpi S VANAF f 195. Alles helpt Reserve 23 11 11 Bouw B. en U. 1 1 f Overigen - - - Schoen en Leder 29 55 46 Metaal 13 15 14 Handel 25 28 27 Niet varend verkeerspers. 2 4 5 Kantoorpersoneel 20 19 15 Losse arbeiders - 1 - Pers. alg. dienst 25 32 26 Overige beroepen 25 16 27 Minder geschikten/Minder validen 270 146 155 Totaal 433 328 326 B. en U. 130 113 104 Bouw W.S.W. 8 7 4 f Overigen - - - Schoen en Leder 412 339 263 Metaal 299 451 441 Handel 35 5 18 Niet varend verkeerspers. 13 15 10 Kantoorpersoneel 36 13 18 Losse arbeiders - - - Pers. alg. dienst 159 134 127 Overige beroepen 170 106 88 Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk! Een ring met een prachtige, grote briljant - nu bereikbaarl Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij innjtt. Beginprijs reeds vanaf 126,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort., zo. groeit uw bezit I Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. Uw Juwelier met 't Klokkenspel Wordt Kaatsheuvel Duinpiepersoord Van vader op zoon De opening Old-timer Tilburg Waalwijks Jachthoornkorps in superieure afdeling DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 12 NOVEMBER 1970 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Maandagavond kwam via de radio'en televisie de lande lijke aktie "Op de vrouw af" de Nederlandse huiskamers binnen. Overi gens hoeft het toch geen betoog meer dat de emancipatie van de vrouw een vrij aktueel vraagstuk is dat her en der om bezinning vraagt. Verwon derlijk is het daarom niet dat de direkteur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Waalwijk, de heer A. Maast zich maandagmiddag bij het be kendmaken van de cijfers van vraag en aanbod op de gewestelijke arbeids markt eveneens inliet met de positie van de werkende gehuwde vrouw. Niet al de hoofdthema's part-time-werk, kinderopvang, seksuele voor lichting, abortus, onderwijs en gemeenschappelijke woningvoorzieningen van bovenbedoelde aktie, stipte hij daarbij aan, maar wel verduidelijkte hij dat het Arbeidsbureau de toetreding van de vrouw tot het arbeidsproces van harte toejuicht. Als motieven voerde hij daarvoor aan de arbeidstekorten, het gezinsinko men en de gelijkwaardigheid van man en vrouw, waarvan het laatste facet bovendien internationaal erkend is, aldus een toevoeging van de GAB- direkteur. Hoewel hij ook een aantal kanttekeningen plaatste, blijft hel Gewestelijk Arbeidsbureau zijn posi tieve instelling voor de inschakeling van de (gehuwde) vrouw in het ar beidsproces beslist handhaven. De heer A. Maas stak evenwel niet onder stoelen of banken dat als de gehuwde vrouw werkt, de verbinding met het gezin op moeilijkheden kan stuiten. Bovendien staat de opkomst van crèches nog in zijn kinderschoe nen, terwijl gelijkschakeling bij wer kelijk zware arbeid zoals bijvoorbeeld op scheepswerven en in ploegendienst niet konsekwent dcor te voeren is. Wat de inkomstenspreiding betreft was de heer Maas van mening dat dit probleem ook breder kan komen te liggen en dan opgelost wordt. Nauw bij dit alles betrokken is dé op lossing voor de grote spanning op de arbeidsmarkt: een kapitaalintensieve industrie. Hierbij is arbeidsbesparing niet alleen als pré aan te merken, maar ook indien iemand wil kiezen zal de prioriteit naar deze industrie toe gaan. Door de grote investeringen in o.a. gebouwen, machinepark, zui veringsinstallaties en personeelsvoor zieningen behoren dergelijke bedrij ven doorgaans tot de sektor schone industrie, waarnaar de voorkeur van de vrouw uitgaat. In het algemeen ge sproken vindt de Nederlandse vrouw het immers nog niet zo gewoon dat zij in de fabriék gaat werken. Men ver geet daarbij waarschijnlijk dat toch altijd nog zo'n 30% van de vrouwen vanaf 15 jaar bij de industrie, zij het dan vaak door thuiswerk of in part time dienst, betrokken is. Dat het facet van toetreding van de gehuwde vrouw tot het arbeidsproces levende is bewijst wel de zeer ver gaande studiekcstenregeling van het Rijk, die voor schriftelijke cursussen en vaak zelfs ook voor scholings- c.q. herscholingsmogelijkheden overdag flinke subsidies verstrekt. Mede daar om en in verband met een optimale vervulling van de betrokken arbeids plaats heeft het bedrijfsleven liever vrouwen in dienst die een full-time job ambiëren. Hoewel een arbeidste kort bestaat en er veel vrouwen zijn die er behoefte aan hebben om "te gaan werken", kunnen daar zoals al gezegd is, sociale problemen bij om de hoek komen kijken. Zoals bekend kunnen de meeste industrieën niet uitbreiden omdat zij in grote perso- neelsverlegenheid zitten. In de achter ons liggende maand oktober werden daarom weer 60 buitenlandse arbei ders binnen het gewest Waalwijk ge haald, waardoor het totaal aan bui tenlandse arbeidskrachten gestegen is tot boven 1200. Eigenlijk moeten daarbij ook nog een 300 Belgische grensgangers geteld worden, waar door het percentage buitenlanders in het industriële produktieproces van het gewest Waalwijk opnieuw hoger geworden is. Opvallend in de schoenindustrie noemde GAB-direkteur A. Maas de officiëel geregistreerde aanvraag in oktober naar 3000 overwerkvergun ningen. In daarvoor liggende maan den waren het doorgaans alleen maar aanvragen voor werktijdsverkorting, terwijl daarvan nu geen sprake meer is. Daarnaast memoreerde hij op nieuw een duidelijke verbetering van de schoenindustrie o.a. in de order positie. Het snelwisselende modische beeld waardoor vaak vraag is naar snelle levertijden zou een indikatie hiervoor kunnen zijn. ARTE HERTOGENBOSCH KT 19 T£L. :f7073 In oktober schreef het Gewestelijk Arbeidsbureau 270 arbeidskrachten in, terwijl door een toegevoegd aan tal van 224 het totaal op 494 kwam. De vorige maand werden 90 ontslag zaken behandeld, terwijl de arbeids reserve ten opzichte van september 1970 vrijwel gelijk bleef, zowel ab soluut als procentsgewijs van de man nelijke beroepsbevolking: ultimo ok tober 1970 326 oftewel 1,3%. Al hoewel volgens de heer Maas reeds een lichte seizoeninslag merkbaar was is de spanning aan de top van de ar beidsmarkt gelijk gebleven. Zo nam de vraag naar mannen in de sektoren bouw en metaal met geringe aantallen en in de sektor schoen en leder met grote hoeveelheid af. Daarentegen werd het aanbod ook niet groter zo dat de inschakeling van de gehuwde vrouw inderdaad verlichting kan bren gen. "Alles helpt", benadrukte de GAB-direkteur. Het reëel voor het bedrijfsleven be schikbaar aanbod van volwassenen be- dioeg in oktober 168 mannen, waar van er 70 de leeftijd van 50 jaar reeds bereikt of overschreden hadden. Van de geregistreerde arbeidsreserve is een gedeelte geplaatst op de Socia le Werkvoorziening, terwijl er ook mindergeschikten toe behoren die niet werkzaam zijn op deze SWV en an deren die als seizoenwerkloos te be schouwen zijn. Bij de geregistreerde vraag van het bedrijfsleven naar man nelijke arbeidskrachten is een zeer groot gedeelte (475 personen) de vraag naar jeugdigen tot 19 jaar. Bij gaand overzicht geeft de aantallen van vraag en aanbod per eind okto ber j.l. van het gewest Waalwijk. okt.'69 sept.'70 okt.'70 Totaal 1262 1183 1073 Zaterdag- zal de jaarlijkse oiie bollenaktie voor de Hervormde kerk aan de haven gehouden wor den. De aktie wordt geheel verzorgd door leden van de Herv. Gemeente Waalwijk (C). De opbrengst ervan is bestemd voor het onderhoud van de prachtige kruiskerk aan de ha- \en. De kerk is sterk verbonden met de geschiedenis van Waalwijk door de eeuwen heen. In de archieven is terug te vinden dat de kerk rond 1200 door monniken van de abdij van Tongerlo gebouwd moet zijn. De Elisabethsvloed op 18-19 no vember 1421, waardoor de Biesbosch ontstond, vaagde de kerk weg, en het heeft nog tot 1470 geduurd voor de inwoners van de stad Waalwijk in de gelegenheid waren hun Gods huis weer op te trekken. De kerk werd toegewijd aan Johannes Bap- tista. De zware gotische toren werd een •baken voor de reizigers in die da gen, en het Waalwijk van rond 1500 concentreerde zich rond deze kerk. Uit de archieven is gebleken dat de stad toen uit 149 huizen bestond. Maar de trots van het oude Waal wijk hield niet lang stand: onder heL krijgsgeweld van de 80-jarige oorlog viel de toren en werd een groot gedeelte van de kerk zwaar beschadigd. In 1969 werd een begin gemaakt met de herstelwerkzaam heden, en pas na acht jaar (het geld was toen ook al krap!), in 1617, was de kerk in de 'huidige vorm (zonder toren: het geld was op!) gereed. In 1648 werd het gebouw bij de Vrede van Munster, het ein de van de 80-jarige oorlog, toege wezen aan de "Gereformeerden". In de loop der eeuwen knaagde de tand des tijds zodanig aan het ge bouw, dat een restauratie hard no dig was. Van 1939 tot 1944 is men hiermee onder leiding van Monu mentenzorg bezig geweest. En zo is Waalwijk nog steeds één van de cudste èn mooste cultuurmonumen ten van de Langstraat rijk.Iets, waar we allemaal echt trots op kunnen zijn. Een reden te over om zaterdag de oiiebollenaktie ten behoeve van de zware onderhoudskosten, verbonden aan zo'n oude kerk, tot een groot sukses te maken! gro^briljató^^ kGrotestraat 260 Waalwijk Tel 04160 34681 (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Ook in Kaats heuvel gaat carnaval als de voor tekenen niet bedriegen, uit zijn kin derschoenen groeien. Zaterdagavond houdt carnavalsvereniging ,De Duin piepers' haar groot 11-11 bal in „De Steenbakker", waarbij prins, nieuwe prinses, 2 grootvorsten, 2 hofdames, adjudant en Raad van Elf voorge steld zullen worden. Bij deze avond, welke voor ieder een gratis toegankelijk is, zullen The Flying Stars medewerking ver lenen om het duinpiepersbal te doen slagen. Gezien de inzet van de or ganisatoren mag dat wel verwacht worden, temeer daar prins carna val, J. Kranen, zijn tweede residen tiejaar tegemoet gaat. Nieuw in car- 'navalvierend Kaatsheuvel is, een carnavaleske naam voor deze plaats zal vermoedelijk pas deze week tij dens een bijeenkomst van VW en ae 4 carnavalsverenigingen bekend worden, is de aanwezigheid van een prinses, voor dit carnavalssei zoen mevrouw G. Kranen-Hamers. Carnavalsvereniging „De Duinpie pers" heeft tijdens de carnavalsda gen van 1971 voor zowel jeugd als ouden van dagen enkele aardige plannen in petto. Voor de jongere carnavalvierenden wil men een drive-in show op touw zetten, terwijl de ouderen een „knal avond aangeboden zullen krijgen waarvoor de medewerking gevraagd is van onder meer De Ricardo's Tony Bass, Sjakie Schram, Twee Pinten, Togo's boerenkapel en nog een orkest. LOON OP ZAND De kleine dorpszaak van de heer Johan van Roos malen aan de Hoge Steenweg te Loon op Zand is uitgebreid en aan gevuld met de nieuwste materialen op het gebied van auto's. De heer Van Roosmalen is dealer van het uitgebreide VOLVO-assortiment voor Midden Noord-Brabant en bescJiikt over een pracht klantenkring, welke hij nu in de nieuwe garage met een staf van personeel uitste kend kan ontvangen. GESCHENKEN-TIPS Sierlijke en praktische sigarettendoos in oud-hoLlandse stijl, ver zilverde uitvoering ƒ35,75 JUWELIER Stationsstr. 88, Waalwijk telefoon 04160 - 33037_ Tijdens onze St. Nicolaas- actie ontvangt U gratis W.M.F.-geschenken In het jaar 1925 richtte de heer Joh. van Roosmalen in een kleine behuizing aan de Hogesteenweg een rijwiel- en motorenzaak op. Rond het jaar 1937 werd dit win keltje te klein en vestigde hij zich in het pand van de oude maalderij van de heer Teurlings aan de ande re zijde van de straat. De maalderij bleef echter door werken, want die was gedreven met een dieselmotor. De oude koren windmolen - op de plaats waar nu ae garage staat - is aangekocht en latei in 1941 gesloopt. Zo om en om 194q werd ook de diesel-maalderij stilgelegd en kon de heer Van Roos malen beide kleine pandjes bijeen voegen om zijn steeds uitgroeiende rijwiel - later autozaak - tot 'n ge heel te maken. Na de oorlog voerde hij merkauto's en plaatste er een pompstation bij. Zijn dealerschap was toe "Glas", doch een fusie met dit autobedrijf noodzaakte hem om te zien naar 'n ander goed merk. Hij koos VOLVO en verkreeg de verkoop voor het rayon Midden-Brabant. In i960 op 1 april trad zijn zoon Harry in de zaak en kon daar de leiding overnemen. Vader van Roos malen bleef steeds in het bedrijf, ook nu nog op 68-jarige leeftijd. Nu alles is verbouwd en uitgebreid is vrijdag een hypermoderne gara ge met een zeer ruime showroom ais resultaat getoond. De werk plaats heeft een oppervlak van 800 m2, het magazijn beslaat 200 m2 en de showroom eveneens 200 m2, ter wijl achter en opzij van de garage nog een aanzienlijk terrein voor uit breiding aanwezig is. In de garage is een ruime kantine en kantoor. De inrichting van het bedrijf is naar model van de Zweedse Volvo-gar:.- ge's gedaan. Twee scopes-testappa- raten zijn in de garage geplaatst, waarmede direkt alle wagens bij binnenkomst al getest worden op spoorconditie. Vier hef bruggen, 1 smeerplaats, wasplaats en 9 werk plekken" bevorderen het werk. Ec-n allernieuwste gasdamp-afzuig- installatie is aangebracht, kortom alles wat in een moderne garage nodig is. De ingebruikneming van de mo derne garage geschiedde vrijdag middag door de 'heer A. Meijer, di rekteur van de N.V. Niham, impor- tnce van VOLVO-personen-, com bi- en bestelwagens voor Nederland. Het was een feestelijke aanblik in de met bloemen versierde garage. De showroom bevatte de allernieuw ste typen wagens 1971 die een groot bekijks hadden. De Heer Meijer feliciteerde de heer en mevrouw van Roosmalen nc.tnens de Volvo-direktie voor het bedrijf dat hij met zijn vader heeft weten op te bouwen. In 1970 bracht hij 111 wagens aan de man. Dit mag vanuit de kleine plaats Loon op Zand als een bijzon dei goed resultaat worden ge schouwd. De leider van de receptie, de heer Van Osch mocht deze bijeenkomst openen. Namens de direktie van de Esso-Nederland sprak de heer Kie- fcoom, die deze opening als een mijl paal beschouwde voor de onderne mer en zijn familie. Namens de klanten sprak dokter De Vries uit Loon op Zand. De heer Van Osch feliciteerde na mens de staf van 15 man perso neel de beide heren Van Roosmalen mei hun familie voor het bereikte. De direktie van de Volvo liet in middels de kunstschilder de heer Hierck uit Wassenaar een schilderij van de voorgevel van deze nieuwe garage maken dat straks in het be- driji zal worden opgehangen. Na de aanmoedigende woorden van de heer Meijer bij zijn offiële opening kwam door de afgesloten papieren wand van de showroom een oldtimer rijden. Tot beslit sprak de eerste klant van Loon op Zand van het jaar 1925, de heer Jan van den Heuvel, 1hans wonende in Eindhoven. Na de officiële opening werd een groot gebruik gemaakt van een be zoek aan de bloemrijke showroom, waar het hele Volvo-assortiment ten toon is gesteld. Veel klanten en relaties bezochten deze receptie, waaronder de Loonse raadsleden, pastoor Simons en auto- collegae. HEEFT ALTIJD veel nieuws, veel moois, veel chics en veel „hips" KOM KIJKEN: pantalons, jersey pakjes en japonnen, vesten, jumpers, nylons, shawls, zakdoeken, enz. enz. 'n REUZE-COLLECTIE in Heuvelstraat 14 Heuvelstraat 14 f WAALWIJK - Zaterdagmiddag 21 november zal met een stijlvolle re ceptie het feit herdacht worden, dat 20 jaar gelegen de Ka jotter sdrumband werd opgericht, welke later de naamsverandering kreeg van het Jacht hoornkorps "Cornu Copiae". Daags tevoren wordt ook in eigen kring dit jubileum herdacht. Cornu Copiae is van plan een nieuwe weg in te slaan en wel in deze zin, dat gestreefd wordt naar een uitbreiding van het instru mentarium. Men wil zich meer gaan toeleggen op het moderne genre om de vergelijking met ander korpsen te kunnen blijven doorstaan. De opleiding voor die nieuwe ven tielinstrumenten ten aanzien van jon ge musici is zeer belangrijk; echter blijft alles afhankelijk van de finan ciële situatie. Naast het reeds genoemde ventiel instrument wil men ook in gébruik gaan nemen de zogenaamde Sousa- phoon. Dit betekent ook dat er twee maal per week gerepeteerd zal moeten gaan worden. De toeloop van leerlin gen is op het moment zeer gced te noemen. Cornu Copiae. dat onlangs in Kerk- rade op het Wereldmuziekconcours veel succes had, bevindt zich in de su perieure afdeling van de R.K. Fede ratie van Harmonie- en Fanfarege zelschappen. Tweemaal werd reeds een eerste prijs gewonnen met lof. Vele malen trad men op in het bui tenland, vooral in België en nog af- gtlopen zondag heeft men een bezoek gebracht aan Avelgem in België. Ter ondersteuning van de dona- teursaktie worden in de verschillen de stadsdelen van Waalwijk regelma tig in de avonduren marsen gemaakt, zodat iedereen in feite kan zien wat het resultaat is van de gegeven steun. Cornu Copiae telt op het ogenblik 45 leden buiten het bestuur, die ak- tief muziek maken. Sinds 1965 toen de naamsveerandering een feit werd trad op als instrukteur de heer W. C. Gerrits uit Nijmegen, die dit met veel kunst en verve doet. Niet on vermeld mag hier blijven het feit, dat het Jachthoorncorps Cornu Copiae regelmatig optredens verzorgt in sa menwerking met het Majorettenkorps en dat men dan samen ook veel succes oogst. De drumband zag dus het eerste levenslicht in november 1950 en het heeft nog geduurd tot januari 1951 alvorens men van start ging met 22 leden. In april van 1951 werd de eerste mars in Waalwijk ten gehore gebracht. In juli ging men reeds op concours en werden een tweede en derde prijs behaald. Waalwijk heeft al vele malen bij allerlei festiviteiten kennis kunnen maken met het korps en dit zeer tot genoegen van iedereen. Internationaal gezien staat het korps op een hoog peil en velen hopen, dat dit n°g lan? 20 mogen blijven.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 3