wAalwrjkse en UnqstRAatse couRAnt Biljarten distrikt Waalwijk W. Hooijmaijers algemeen kampioen show De Vogelvriend OPEN OOG B. en W. vragen f 5500,- voor historie-beschrijving Vermiste 13-jarige Drunenaar na uur zoeken gevonden Goed licht? Allicht! Slachtmaand Banketbakkerij VAN MIL tW HKNUVC Amandel speculaas GEMEENTERAAD WASPIK VANDAAG BIJEEN ZEIFGEGRAVEN HOL WAS SLAAPPLAATS DRIEMAAL HIELP HIJ FRANKRIJK UIT DE MOEILIJKHEDEN C Tentoonstelling in Loon op Zand PSALM VAN U? PSALM 23 De welvaart is mijn weldoener, De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets! geen zorgen! Hij doet mij neerzitten in het Hij brengt mij in groene hij voert mij langs de weiden, stadion, Hij voert mij naar het water boulevard, der rust, hij streelt mijn maag. en sterkt mijn ziel. Het geld houdt mij op het Hij leidt mij op goede rechte pad, paden, want geld, dat stom is de eer van zijn Naam maakt recht wat krom is. indachtig. Zelfs al trekken donkere wolken Al moet ik door het donkere boven mij samen, dal, ik ben niet bang! ik vrees geen kwaad! Want mijn polis is bij mij, Nu Gij met mÜ mee gaat: mijn slaappoeder en mijn asperine, Uw staf en uw stok, die troosten mij. nu zij mij vertroosten. De hoogconjuctuur richt een Hij zet voor mij een dis aan tafel, voor de ogen der hongerige tot nijd van die mij volken, benauwden; hij is royaal met fraaie leuzen, Hij zalft met olie mijn hoofd, mijn liefdadigheid vloeit over. mijn beker staat vol. 5 Ja, vakantiegeld en kinderbijslag Zo volgen mij zullen mij volgen heil en geluk al de dagen van mijn leven; zolang ik leef. Ik zal in de tempel van de Ik keer weer naar het Huis welvaart vertoeven van de Heer tot mijn crematie. voor lengte van dagen. Jaap Zijlstra H. Schrift Gemeentelijke belastingen gaan omhoog DONDERDAGAVOND 12 NOVEMBER 1970 93e JAARGANG No. 91 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 -f 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 -f 10 ct. inc.k.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 01167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" De Gaulle een der zeer groten Maandag 9 november j.l werd gene raal De Gaulle 's avonds getroffen door een hartaanval waaraan hij na korte tijd overleed. Met hem verliest Frankrijk een "vader des vaderlands" een man die z'n gehele leven in dienst heeft gesteld van zijn land en het tot driemaal toe in netelige omstandighe den uit de moeilijkheden hielp. Frankrijk is gedompeld in diepe rouw om het verlies van een van zijn groot ste zonen. Zonder enige twijfel zal het nieuws van zijn overlijden ook velen buiten Frankrijk hebben geschokt. Zowel vriend als vijand erkenden, dat deze Charles André Joseph Marie de Gaulle behoorde tot een van de groot ste staatslieden van deze tijd, 'n man die vooral tijdens zijn laatste rege ringsperiode. zijn persoonlijk stem pel heeft gedrukt op de wereldpolitiek en dat op bijzonder spectaculaire wij ze wist te doen. Velen in Europa be schouwden hem als het "enfant ter rible", maar dan wel met bijzondere kwaliteiten. De op 22 november 1890 te Rijssel in het noorden van Frankrijk geboren Charles de Gaulle was reeds jong een vurig nationalist en deze inslag heeft gedurende zijn gehele leven een stem pel gedrukt op zijn doen en laten. Als nationalist en militair ging er niets boven het welzijn en de grootheid van zijn vaderland. Als naaste medewerker van maar schalk Pétain, moet het voor hem 'n grote slag zijn geweest, dat deze be roemde militair tijdens de tweede we reldoorlog weigerde zich tegen de Duitse vijand te verzetten. De Gaulle zelf nam in Londen de leiding op zich van de vrije Fransen en bij gebrek aan een Franse regering in balling schap was hij verplicht zich alleen te gen Amerikanen en Engelsen te ver zetten, wanneer er beslissingen dreig den te worden genomen die hij niet in het belang van Frankrijk achtte. In de periode 1940-1945 heeft De Gaulle het vrije Franse vaandel hoog gehouden, al was het met moeite. Een onvergetelijk moment was het voor de generaal toen hij op 26 augustus 1944 aan het hoofd van zijn vrije Franse troepen Parijs, de hoofd stad van zijn land als eerste binnen trok. Na de tweede wereldoorlog was hij voorlopig staatshoofd van Frankrijk, doch uit ontevredenheid over de poli tici nam hij in 1946 ontslag. Toen de oorlog in Algerije jaar na jaar voort sleepte, waren het de "colons" en 't leger die ontevreden over de gang van zaken een staatsgreep deden en ge neraal De Gaulle als premier aan het bewind brachten, op 30 mei 1958. Aan 't einde van datzelfde jaar werd hij de eerste president van de Vijfde Republiek. De Gaulle zag welke weg hij moest bewandelen en ondanks het verzet van hen die hem aan het bewind brachten, gaf hij de Franse koloniën in Afrika, alsmede Algerije de vrij heid en zelfstandigheid waarvoor zij vochten. Regelmatig kwam De Gaulle in kon- flikt met de Verenigde Staten, omdat hij de invloed van de VS in Europa wilde terugdringen en streefde naar een Europa der vaderlanden, waarin Frankrijk de toon aan zou geven. Hiertoe ging hij over tot een nauwe Frans-Duitse samenwerking, terwijl Engeland, dat volgens De Gaulle te nauwe banden met de VS had zoveel mogelijk buiten zijn Europa werd ge houden. Tenslotte heeft De Gaulle het tempo van de ontwikkelingen niet kunnen bijhouden en liep zijn aanhang in Frankrijk achteruit. Tenslotte heeft hij zich als president en aktief poli ticus moeten terugtrekken, ook al ble ven zijn geestverwanten aan de rege ring. De gedwongen rust was niets voor een aktief man als De Gaulle en nu, nabetrekkelijk korte tijd is hij op bijna 80-jarige leeftijd ontslapen. Met hem verdwijnt een man, die een zeer diepe kras in het ijs der wereld geschiedenis heeft nagelaten. GESCHENKEN-TIPS doublé dameshorloge, klassiek model 89,- (doublé dameshorloges reeds v.a. 64,-) JUWELIER Stationsstr. 88, Waalwijk telefoon 04160-33037 Tijdens onze St. Nicolaas- actie ontvangt U gratis W.M.F.-geschenken Afgelopen week werden in het district Waalwijk de biljartcompe- tiewedstrijden voortgezet. In de C 1 klasse kreeg koploper BSV een ge voelige nederlaag te incasseren te gen 't Zwaantje 1. Hier was het W. Vink die met een hoogste serie van 154 en een moy. van 56,00 de goed spelende W. v. Cromvoirt 25,20 ka- dre geen kans gaf ook de no. twee van de ranglijst O.G. kon geen overwinning- boeken tegen MV1. Vooral P. Klaassen van NV 1 was met een moy. van 12,16 en een hoog ste serie van 76 te sterk voor J. Da- men. In de C 2 klasse maakte koploper Centraal 1 geen fout en won met 72 van OOG 2, alleen J. Philli- part van OOG werd met een goed moy. van 5,76 winnaar. BSV 2 ver sloeg het sterke HMS1 met 72. W. Konings van HMS versloeg Ad v. Cromvoirt jr. met 2 car. verschil In deze spannende partij speelde W. Konings 4,33 en Ad. v. Cromvoirt jr. 5,61 met een hoogste serie van 33. Ook de partij A. Klerkx 7,50 en H. Faro 4,50 was een goede partij die A. Klerkx tenslotte won. Bij OG 2 was het J. de Jongh die met een moy. van 5,05 en een hoogste serie van 24 enorm op dreef was. Het afgelopen weekend heeft de drie jaar oude Vogelvereniging De Vogelvriend zijn jaarlijkse vogel show gehouden in de zaal van café Echo der Duinen. De vogels werden daarbij gekeurd door de keurmees ters Suikerbuijk, A. van Reij, H Bakker, H. Müller en J. Spee. Van de Vogelvereniging hadden 23 leden hun inzendingen met in totaal 331 dieren oP de show en men kan zeggen dat hetgeen er tentoon gesteld is van heel goed gehalte was. De uitslag van de hele tentoonstel ling was: Algemeen kamp. en kamp. Kanaries: E.K. Will. Hooijmaaijers met 89 p. Hij verwierf hiermede de wisselbeker welke de gemeente ter beschikking had gesteld plus nog 't Bcnds kruis. Kamp. Kanaries Open klasse Chr. Schellen met 88 p., (beker). Kamn. wildzang W. H. Hooijmaaijers met 89 p., (beker). Kamp. eigen kweek Bastaarden Kan. x Sijs Chr. van Compel met 89 p. (Beker voor deze klas en beker "Favoriet", d.i. voor aangewezen vogels.). Kamp. kleine parkieten E.K. voor H. v. d. Aa met 82 p. Kamp. kleine parkieten OK. J. v. d. Linden met 86 P. Kamp Gr. parkieten E.K. werd C. van Gompel met 87 p. Kamp. grote parkieten O.K. ook C. van Gompel met 89 p. Kamp. Tropen EJK. A. van Gom pel met 88 p. Naast de beker hier voor^ verdiende hij nog de beker Derby. Kamp. tropen O.K. werd P. J. Vera met 89 p. Kamp. met de vier hoogst geklasseerde vogels eigen kweek werd C. Laros met in totaal 355 p. Dit is de prijs over de hele tentoonstelling genomen, waarmee hij in het bezit kwam van de wis selbeker, geschonken door de pro motor van de vereniging dhr. P. Vera. Kamp. van de vier hoogst geklas seerde vogels Open klasse werd F. J. Vera (Wisselbeker van C.A.V. afd. Loon op Zand). Kamp. Dames leden Eigen kweek Mevr. Van Gom pel-Veldhuizen met 87 p. Kamp. Damesleden Open klasse ook Mevr. van Gompel-Veldhuizen. De Bonds- medailles voor eigen kweek werd uitgereikt aan C. Laros na loting) voor kanaries; aan J. Verboven nl. voor bastaarden kanaries; aan J. v. d. Linden nl. voor parkieten; aan P. J. Vera voor grote parkieten en aan Chr. Schellen voor tropische vo gels. Voor het publiek was de tentoon stelling vrijdagavond opengesteld, waarbij de heer Chr. van Gompel het woord deed, als voorziter. Na mens de vereniging mocht hij hier bij de algemeen kampioen van deze show huldigen, het was de jeugdige William Hooymaaijers. Tevens bracht hij dank aan allen die op enigerlei wijze de tentoonstelling hebben mede houden en de steun gebracht aan deze zo jonge vereni ging. Zaterdagmiddag ging de tentoon stelling open met een officiëel tin tje. Hier was Wethouder Huij- brechts, namens burgemeester Va~ Erp, met de Loonse raadsleden aan wezig. Hij kon een beker aanbieden namens de gemeente voor een der onderdelen van de show. Het zou een wisselbeker zijn. In zijn speech sprak hij over de mooie vrijetijds besteding van de vogelliefhebbei s Ook aanwezig waren pastoor Si mons en Frater direkteur. De show werd overigens goed bezocht. De of ficiële prijsuitreiking zal plaats heb ben in zaal Van Gompel op zaterdag 19 december a.s. In de C3 klasse stijgt de spanning ten top. Koploper BSV 3 won met het kleinst mogelijk verschil 45 van OV 1. KNA 1 kwam gelijk met BSV 3 door een fraaie zege van 0-9 bij KOTe2 vooral P. v. Kessel was met een moy. van 3.00 de uitblin ker op deze avond. In de C 4A verloor koploper HMS 2 in eigen huis met 27 van OV 2. HBS 2 die met 72 won van van OV 4 is hierdoor weer in de running gekomen. Bij het Vosje 3 waren het Heeren 1,06, A. Kiviets 0,90 en voor al J. Peynenburg 1,94, die zorgde vooj een 27 overwinning op Cen traal 3. In de C4B tenslotte maakte koplo per OOG 3 geen fout en won met 72. KNA 2 bleef in de bovenste ïegionen door met 36 te winnen bij KOTe 3. Centraal 3 won in deze klasse met 09 van 't Vosje 3 voor al van Assen won met een goed moy. van 3,11. Uitslagen: Cl NV 1—OG 1 5—4 BSV 1—'t Zwaantje 1 2—7 C 2 OG 2KOT wl 7—2 OOG 1—KOT e 1 5—4 BSV 2—HMS 1 7—2 BVO 1—HBS 1 7—2 Centraal 1'OOG 2 72 C 3 KOT w 2—OG 3 KOT e 2—KNA1 OV 1—SV 3 't Zwaantje 2BVO 2 't Vosje 1NV 2 C4A Centraal 2't Vosje 3 HBS 2—OV 4 HMS 2—OV 2 Keesje 1OG 4 KNA 3—KOT e 4 C 4B 's Vosje 2Centraal 3 OV 3HBS 3 OOG 3—HMS 3 KOT w 3Centraal 4 KOT e 3—KNA 2 2—7 0—9 4—5 7—2 7—2 2n 7—2 2—7 5—4 f.n.b. 0—9 7—2 7—2 6—3 3—6 WASPIK - De raad van de ge meente Waspik zal vanavond om half 8 in openbare vergadering bijeenko men. Met betrekking tot het vaststel len van het bedrag per leerling als bedoeld in art. 101 van de wet op het basisonderwijs stellen B en W een vergoeding voor van 130,- per leer ling. Dit is 15% hoger dan vorig jaar. Voor het laten drukken van het boekje "De geschiedenis van Was pik" van de hand van de heer Rehm, streekarchivaris, vraagt het college van B. en W. aan de raad een krediet van 5500,- waarmee de onkosten voor de eerste oplage van 500 exem plaren zijn gedekt. Het boekje zal 12,50 gaan kosten. Meer dan 100 kopers hebben zich al gemeld. Op verzoek van de schoolbesturen van de Chr. lagere school en de school De Hooght zal de raad de no dige medewerking worden gevraagd voor de aanschaf van een T.V.-toestel met bijbehorend lesmateriaal. Om het gemeentelijke subsidiebeleid naar be horen te kunnen voeren bracht een commissie al hoe advies uit aan de grond waarvan plaatselijke instellin gen, culturele organisaties en jeugd- (Van onze verslaggever) DRUNEN - De ouders van de 13- jarige Cornelis van der Wiel uit de Molensteeg te Drunen hebben maandagavond enkele angstige uren beleefd. Pas tegen 11 uur 's-avonds werd hun zoon na intensieve speur- akties van rijkspolitie, buurtbewo ners en rijksspeurhond uit Waal wijk toevalligerwijze gevonden op enige kilometers afstand van het ouderlijke woonhuis. De jongen was 's-middags tegen drie uur uit balorigheid na een ru zietje met zijn broertjes, van huis weggelopen en keerde daar bij het avondeten niet terug. Na informatie bij buren en in de omgeving bleek dat hij ook daar niet was, waarna grote ongerustheid ontstond, mede cmdat de dertienjarige aan toeval len lijdt. Na de aangemelde vermis sing bij de rijkspolitie te Drunen rond kwart voor negen maandag avond, schakelde de groepscomman dant direkt alle beschikbare man- schappenmateriaal in en riep de hulp in van de rijksspeurhond uit Waalwijk. De politiehond trok aan vankelijk via Molensteeg en Hei dijk in de richting van het gemeen telijke vuilnisterrein. Toen deze sporen echter dood liepen ging men zoeken in de bosschages en velden nabij dijk en kampeerboerderij Lambooij. Deze pogingen hadden geen succes totdat de jongen zelf uil een bosje te voorschijn kwam. Enige tijd geleden had hij daar al een hol gegraven, waar hij maan dagmiddag na zijn vertrek thuis in kroop en in slaap viel. Doordat een van de politiemannen of buurtbe woners boven het ho] gelopen heeft, is de jongen wakker geworden en kwam ongedeerd „bovengronds", uiteraard tot grote opluchting van zijn ouders. werk, jeugdsport, en jeugdrecreatie in 1971 uitkeringen zullen krijgen. Met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten te 's-Gravenhage zal men een overeenkomst aangaan waarbij 't krediet in rekening-courant voor het volgend jaar wordt vastgesteld op 250.000, - Een aanvrage om een aanvullende uitkering uit het ge meentefonds die ook in '71 niet zal uitblijven omdat ook in dat jaar de begroting niet sluitend zal zijn zal er voor de zoveelste maal oorzaak van zijn dat de plaatselijke belastingen moeten worden verhoogd, evenredig aan de algemene prijsstijgingen. Straatbelasting, gebouwde eigendom men 23% (oud 22%), ongëbouwde eigendommen 11V2|% (oud 11%), rioolheffing 107,- per aansluiting met zuivering (oud 100,-) en 53,50 gulden zonder zuivering (oud 50,-), reinigingsrechten 28,25 per em mer bij 2 maal per week ophalen (oud 26,50) en opcenten personele be lasting gemiddeld 230 (oud 220). Verder zullen de legesverordening en de hondenbelasting enigszins worden verhoogd. Bij de plaatselijke boeren leenbank zal de raad een bankrek. openen. De gemeentebegroting voor volgend jaar zal ter nader onderzoek in handen van een commissie worden gesteld. Ter realisering van 12 wo ningwetwoningen door de bouwver eniging Volksbelang zal de raad twee percelen in eigendom overdragen, een aan de Bruhezestraat en een in Was- pik-Boven. In het kader van de sa nering Waspik-Boven kan de raad 'n drietal perceeltjes aankopen van W. en J. C. van Loon en J. v. d. Broek. Traditie-getrouw slachten wij ons marsepein varken, vetgemest met Italiaanse amandelen. mèt bon voor zo'n origineel speculaas-miniatuur! Dit weekend 1,95 GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160-32312 Hoera, eindelijk serieuze plannen voor een overdekt zwembad in Waalwijk. Maar waarom lieve raads leden nu op zo'n akelige plaats. Is Mevr. Schut de enige in de raad die weet dat het Hoefsven in een donkere uithoek ligt. Zomers is het er heerlijk, maar in de wintermaan den is het nu niet direkt de ideale plek om je kinderen daar heen te sturen. En juist in de wintermaanden is een overdekt zwembad aantrekkelijk. Waarom bijvoorbeeld niet in de buurt van 't Hoefsven het cultu- leel centrum gebouwd. Dat is toch in hoofdzaak voor volwassenen. Kan nog heel romantisch zijn ook als je b.v. na een mooie avond, sa men wandelend door een donker laantje, nog even over het genotene kunt napraten. Dan zou het over dekte zwembad in de Mr. v. Cooth- straat kunnen komen. Dat is in de bebouwde kom en heel wat veiliger bereikbaar voor onze kinderen. Gelukkig kunnen alle ouders, door het formulier dat hun kinderen via de school hebben ge kregen in te vullen, hun stemmen laten horen. Wellicht kunnen we er dan met z'n allen voor zorgen dat het overdekte zwembad, dat er natuurlijk moet komen, op een beter bereikbare plaats voor onze kinderen komt. A. LIPS-DE KONING

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9