wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt mm Waspikse inwoners mogen na afloop raads vergaderingen discussiëren met gemeente DONDERDAGMIDDAG OFFICIËLE OPENING DOOR VOORZITTER STADSGEWEST WAALWIJK II Stassar bouwman brillen t 1248 ct. SAVOYE KOOL Maatschappelijke vorming is ook belangrijk geworden Eerst lederfabriek Lokalen Scholencomplex Algemener „Pendelaars" grotestraat 231 waalwijk Onderschrijving van democratie Voorlichting over stadsgewest-plan in Vlijmen WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE SPINAZIE GEHAKT 1.79 BLINDE VINKEN Roomschnitzels WORTELTJES MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 93e JAARGANG No. 92 De tcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,351 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" Dépendance Techn. School Waalwijk bezit moderne praktijk- en leslokalen (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Als een school meer leerlingen aangemeld krijgt dan in de lokalen in het schoolgebouw zelf onder te brengen zijnt is zij aan ver groting toe. Wanneer deze uitbreiding van klaslokalenbestand niet in het gebouw zelf mogelijk is en er ook tegen de school aan of vlak erbij geen accommodatie bijgezet kan worden, moet de 'betrokken onderwijsinstelling uitzien naar een onderkomen elders op grotere afstand buiten het hoofd gebouw. De Technische School aan het Vredesplein te Waalwijk is zo een school die vanwege haar grote leerlingentoename in een ander gebouw onderdak heeft gevonden. Deze ook wel dépendance genoemde "neven- school" van de LTS is ondergebracht in een voormalige lederfabriek aan de Burg. van de Klokkenlaan, waar sinds het begin van het nieuwe school jaar in augustus j.l. dagelijks rond de 400 kinderen naar toe en vandaan gaan. Om alle daarbij komende moeilijkheden tot een minimum te beperken heeft de schoolleiding bevolen dat de jongens telkens bij de leswisseling tussen hoofdgebouw en dépendance binnen 5 minuten op de plaats van be stemming moeten zijn. Toch zal het wel duidelijk zijn dat een dergelijke oplossing voor ruimtegebrek geen ideale is. "Een grote noodsprong", be stempelde LTS-direkteur F. Beernink de dépendance, "waarmee echter wel te werken is". De verbouwing, inrichting en aanpassing is pas een dezer dagen klaargekomen en ter gelegenheid daarvan wordt de dépendance don derdagmiddag op officiële wijze geopend. Als voorzitter van het Stadsge west Waalwijk - de school heeft im mers een streekfunktie - is de heer J. L. P. M. Teijssen, burgemeester van Waalwijk, door het stichtingsbestuur van de Technische School uitgeno digd deze officiële opening om 4 uur donderdagmiddag a.s. te verrichten. Eerder in de middag zal de voorzit ter van het Stichtingsbestuur, de heer J. A. F. de Kort in de dépendance 'n welkomstwoord gesproken hebben ter wijl direkt na hem de heer A. J. van 't Hof, direkteur van de Pedagogi sche Academie te Tilburg, een uiteen zetting geeft over het huidige en toe komstige beeld van he beroepsonder wijs in de Scholengemeenschap. Als afsluiting van deze openingsplechtig heden worden de genodigden in de gelegenheid gesteld de dépendance te bezoeken De verbouwing van de voormalige fa'brieksruimten tot geschikte leslo kalen, voorbereid door het Waalwijk- se architektenbureau Van Hulten-ir. Schiks en uitgevoerd door aanne mingsbedrijf J. de Bont van Huiten uit Nieuwkuijk, is reeds enkele maanden klaar en mede door de in zet van ministerie, inspektie, school leiding en leerkrachten kan men met de getroffen voorzieningen voorlopig vooruit. Zo 'blijken daar de vorig jaar ingébruikgenomen gymnastiek lokalen met complete toestellen en materialenuitrusting en beide voor zien van douches heel goed te vol doen. In het naast deze twee gymza len gelegen gedeelte van de vroegere lederfabriek zijn allereerst de grote entreehal, de kamer voor de concierge en de centrale verwarmingsruimte on dergebracht. Aan alle normen voldoend en geboek staafd als een van de modernste lo kalen van soortgelijke technische school in Nederland is 't in de dépen dance ingerichte meetlokaal ten be hoeve van het vak elektrotechniek waarin electronica onderwezen wordt en waarin proeven met elektriciteit gedaan worden. Daarnaast bevindt zich het praktijklokaal voor elektro techniek, volgens de heer Beernink eveneens hypermodern ingericht. De dépendance kent verder nog het praktijklokaal voor schoen- en leder- bewerken, een op de behoeften afge stemd tekenlokaal en een grote over blijf zaal, geschikt voor 200 leerlingen en voorzien van keukeninstallatie en ook te gebruiken als leslokaal. Diverse sanitaire voorzieningen waar onder een aparte wasgelegenheid in het praktijklokaal voor schoen- en le- deibewerken completeren deze ruim ten. Bij de dépendance heren ook een ruime rijwiel- en bromfietsstalling, 'n betegeld schoolterrein dat voor bui ten sport, waaronder de mogelijkhe den van volleybal, tennis en 'basket bal, in orde gemaakt wordt en een groot hekwerk van 5 meter hoogte dat als ballenvanger fungeert. Ook is er nog een zandbak aanwezig voor ver springen, hink-stap-sprong en hoog springen. Nu deze bij de Technische School aan het Vredesplein horende accommoda tie aan de Burg. van de Klokkenlaan zover gereed is, zal deze onderwijs tak het daarmee voorlopig moeten doen. Het huidige leerlingenaantal van 842 is door het groter worden van de ITO-afdeling steeds groeiende. Ook al mede door de verlenging van de leerplichtwet bestaat de prognose dat in 1974 circa 1000 leerlingen door de Technische School voor Waalwijk en omstreken onderge bracht moeten worden. Een uitbrei ding van het hoofdgebouw is niet meer mogelijk en in plaats van uit breiding van de dépendance is totale nieuwbouw een oplossing. Momenteel zijn dan ook besprekingen gaande over een nieuw scholencomplex, met sportvelden e.d. in totaal een projekt van een kleine 2 hectaren. Er wordt onderzocht in hoeverre er combinaties met andere studierichtingen mogelijk zijn. Direkteur Beernink ziet die nieu we scholengemeenschap nu nog als verre toekomst (hij sprak over 10 jaar) waarbij technisch beroepsonder wijs en MAVO naar elkaar toege groeid zullen zijn. Ook denkt de Technische School aan de invoering van fakultatieve lessen, waarvoor enkele leraren momenteel onder collega's en leerlingen een en quête houden. Die lessen in hobby vakken zullen een soort opvoeding in vrijetijdsbesteding zijn aangezien deze tijd in de toekomst telkenmale groter wordt. Bovendien zijn door de invoe ring van de Mammoetwet de doelstel lingen veranderd waardoor de tech nische school niet meer alleen vak mensen af moet leveren maar ook 'n algemene grondslag aan moet bren gen, waarna het vervolgonderwijs tot taak heeft meer te specialiseren. ,,Wij moeten onze jongens ook 'n volwaar dig mens in de maatschappij laten zijn. Omdat het bedrijfsleven deze verandering nog niet helemaal accep teert, gaat deze overgang geleidelijk aan. Ons onderwijs is veel meer ver algemeniseerd, terwijl het bedrijfsle ven specialisaties wenst. Deze komen in het vierde jaar, wan neer de verlate beroepskeuze juist is geschied. De diverse stromingen in 't onderwijs blijven dan toch nog behou den. De meer gerichte vakopleidingen gebeuren in de parttime-opleidingen en -scholen, terwijl ook steeds meer leerlingen de doorstroming naar de Middelbare Technische School ma ken. Naast de 40 klassen die de Waalwijkse technische onderwijsin stelling nu heeft% kent zij ook 4 groe pen geformeerd uit die 40 klassen in verband met de keuze van het exa menpakket", becijferde de heer Beer nink. De delokaliserende dépendance en de veranderingen in het technisch be roepsonderwijs hebben interne ver schuivingen en aanpassingen veroor zaakt waarin iedereen zoveel mogelijk mee moet spelen. Niet in de laatste plaats zijn de honderden dagelijks heen en weer pendelende leerlingen degenen die een optimale funktione- ring van de dépendance dienen te rea liseren. Ten gerieve van deze „pende laars" heeft het Waalwijkse gemeen tebestuur door de noodbestrating van een gedeelte van de toekomstige Mar grietstraat tegenover de uitmonding van de Irenestraat op de Stations- Een archiefopname van de voormalige lederfabriek aan de Burg. van de Klokkenlaan, nu door kleine veranderingen uiterlijkmaar door grote aan passingen innerlijk, omgetoverdtot dépendance van de Technische School. Bijvoorbeeld het een aantal maanden geleden nog niet betegelde schoolterrein gaat tegenwoordig fungeren als sportaccommodatie. straat de weg tussen de beide school- gedeelten enorm verkort. Dat zgn. Klinkerpad is echter niet helemaal verhard, zodat de jongens nog een ge deelte over verhard zand moeten. Er ger is evenwel dat de leerlingen twee maal de drukke Stationstraat en Wil- helminastraat over moeten steken. Di rekteur F. Beernink hoopt dat daar in de toekomst beveiligde oversteek plaatsen komen, terwijl hij ook de me dewerking van de Waalwijkse politie wil verkrijgen bij het instellen van LTS-ers als verkeersbrigadiers, o.a. bij de uitgang van de school aan de Wilhelminastraat „Ernstige ongeluk ken zitten er dik in en soms moeten we ons hart vasthouden". Enkele gastlessenverkeersopvoeding door medewerkers van Veilig Verkeer Nederland zouden al een stap in de goede richting zijn'. Een blik onzer zijds op de twee enorme wandborden in de direkteurskamer met de ontel bare kaartjes en blokjes voor het les rooster leerde dat er inderdaad hier en daar nog wat minieme „openin gen" waren. Stationsstraat 88 Telefoon 04160-33037 Waalwijk tel. 33866 Gratis brilverzekering In het hoofdgebouw van de Technische School voor Waalwijk en omstreken aan het Vredesplein te Waalwijk hebben door instelling van de dépendance verschillende lokalen een interne funktieverschuiving gekregen. WASPIK - Een initiatief van de Jongeren partij heeft er toe geleid dat in Waspik de bevolking na elke raadsvergadering de gelegenheid krijgt met het college van B en W en met de raadsleden van gedachten te wisselen over allerlei zaken. Donderdagavond ontstond zo al een geanimeerd ge sprek over onderwerpen die even tevoren door de raad waren behandeld. Aan het begin van de vergadering verschilden de raadsleden en het colle ge van B en W even van mening of men zich in de discussie na afloop moest beperken tot de behandelde agenda maar men besloot toch geduren de een proeftijd alle onderwerpen ter discussie te laten stellen, uiteraard ook vragen vanaf de publieke tribune te accepteren maar ook open te staan voor impulsen en informatie. Ook bij het formeren van de com missie die de begroting voor 1971 moet gaan onderzoeken wil men in breng van de bevolking. Dit werk, al dus de heer Kools moest zuiver be- leidsvoorbereidend zijn. Dat is derhalve het moment waar op we inspraak moeten geven aan de bevolking. Achteraf is het immers slechts informatief. Hij stelde danook voor deze commissievergadering openbaar te maken om zo ook van de inwoners kennis en denkbeelden te vergaren. Nog verder ging de 'heer Kools in zijn voorstel om ook niet raadsleden in de commissie van on derzoek op te nemen. Omdat staande de vergadering de draagwijdte niet te overzien zou zijn stelde burgemeester Welling voor deze kwestie eerst in B en W te bespreken. Bij de behandeling van aankoop van gronden en opstallen in 'het kader van het saneringsplan Waspik-Boven ging het van dik hout zaagt men planken tussen de 'heren Van den Broek en IJpelaar. Volgens wethouder V. d. Broek zou de heer IJpelaar tijdens 'n voorlichtingsavond van het NKV over de sanering van deze wijk verwijten hebben gericht aan de burgemeester en zou hebben gezegd dat deze woordbreuk pleegde na gesteld te hebben dat iedere betrokene een tweede taxateur kan aanwijzen in de onderhandelingen. Burgemeester Welling haakte hierop in met termen als: "zulke uitspraken gooi ik verre van mij; het is treurig en ik ben er niet van gediend dat men in het openbaar de positie van de voorzitter van de raad gaat ondermij nen. Ik blijf nog zeggen dat ieder een eigen taxateur kan benoemen maar als de mensen zelf zeggen de cijfers zijn reëel, wat valt er dan nog te taxe ren? Mogen we dan geen overeen komst sluiten?" Met klem wees hier op de heer IJpelaar de atak van de heer V. d. Broek af. "Het is beslist niet de bedoeling van het NKV de gemeente tegen te werken. Integen deel! Het verwijt is totaal ongegrond. Ik heb niets ten nadele van de voor zitter gezegd, alleen de mensen op de weg gewezen om hun rechten te waar borgen. De heer V. d. Broek moet mij beslist verkeerd hebben begrepen. Ik wil het onder ede verklaren!" Burge meester Welling kapte de zaak af door te stellen: "Ik wil de zaak niet verder op de spits drijven maar als Uw inleider van de NKV-avond zegt niet ter zake kundig te zijn dan is 't op z'n minst gevaarlijk er over mee te praten. Ter verdediging van de heer IJpelaar voerde de heer J. van Don gen aan: Er is met de beste bedoe ling gezegd wat de mensen het best kunnen doen ."Verschrikkelijk, ver schrikkelijk" zo reageerde wethouder V. d. Broek, waarmee het fel welles- nietes débat werd afgesloten. Vanavond om 8 uur zal in Café Den Braai, de Akker 2 te Vlijmen 'n bijeenkomst worden gehouden over het Ontwikkelingsplan voor het Stadsgewest 's-Hertogenbosch. Dit plan geeft in grote lijnen de toe komstontwikkeling van het Stadsge west aan b.v. inzake de woongebie den, recreatieruimten, werkgelegen heid enz. Het Gemeentebestuur van Vlijmen nodigt graag alle belangstel lenden uit om deze bijeenkomst, waar op het plan nader door leden van het dagelijks bestuur zal worden toege licht, bij te wonen. PRINS CARNAVAL OFFICIEEL ERKEND TE KAATSHEUVEL De Kaatsheuvelnaar J. Kranen zal tijdens de carnavalsdagen van 1971 officieel als prins Carnaval vun Kaatsheuvel geïnstalleerd worden. Donderdagavond is daartoe geza menlijk door de 4 carnavalsvereni gingen in Kaatsheuvel overeen stemming bereikt en is tevens de Stichting Carnaval geboren. De carnavalsvereniging "De Duin- piepers" werd erkend als de groot ste vereniging die de prins en ge volg mag "leveren". Over de naam van de plaats tijdens de dagen van zotheid en feestvreugde hoopt men het dindsdagavond eens te worden. EM-TÉ supermarkt DINSDAG 500 gram DIEPVRIES 450 gram 59 ct. WOENSDAG 500 gram per stuk 69 ct. panklaar, p. zak 39 ct. DONDERDAG per stuk 49 ct. panklaar, p. zak 39 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1