v;k verhuist naar RIJSWIJK N.Br, s JKV :r érn^ü 12 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 19 NOVEMBER 1970 12 T&t 1 *lai^ - - '£**•- J Jrt- - Met ingang van 23 november a.s. zullen wij met ons gehele bedrijf in Rijswijk N.Br. gevestigd zijn. Dat wil zeggen dat dan zowel de productie-afdelingen als de inkoop, de verkoop en administratie van Anita een Rijswijkse vestiging zijn geworden. Daarmee wordt afgesloten een periode van meer dan 40 jaar waarin Anita zich vanuit een pril begin kon ontwikkelen tot een bedrijf, dat graag zijn bijdrage wilde leveren om de naam Waalwijk als historisch centrum van de schoen- en lederindustrie mede te helpen bevorderen. Er is misschien enige weemoed nu wij deze periode uit ons bestaan definitief gaan afsluiten. Naar onze mening zijn er echter vele zakelijke overwegingen die de weemoed overheersen en ons besluit rechtvaardigen. Waalwijk stelde ons in staat te groeien tot wat we zijn en de daar opgedane ervaringen zullen bij blijven dragen in een verdere ontplooiing overeenkomstig aard en doelstellingen die Anita steeds eigen zijn geweest en die Anita-schoenen faam verschaften. AMBACHT De insiders kennen de problematiek waar mee de schoenindustrie kampt. Tot die insiders rekenen we graag alle Waal- wijkers. De schoenindustrie stamt uit een oude gerespecteerde bedrijfstak, die lang een ambachtelijk karakter had. Geleidelijk aan komen we in een periode waarin ten aanzien van modern industrieel beleid nieuwe normen zijn gaan gelden. Die_ normen hebben o.a. te maken met een goede beloning voor een goede prestatie. Deze moest dan uitmonden in eén goed product voor een markt met een sterk concurrerend karakter. We wijzen o.a. op Italië en Spanje met veel vrouwenarbeid in de industrie tegen relatief lage lonen. In 1964 begon Anita een kleine stikkerij in Rijswijk om juist het probleem van vrouwen arbeid, dat in Waalwijk onoplosbaar was, te kunnen ondervangen. Dit stikkerij met een aangepaste opleiding ontwikkelde zich zo voorspoedig dat binnen twee jaren deze ge hele afdeling vanuit Waalwijk naar Rijswijk was verhuisd. DANK Amta is de autoriteiten in zijn nieuwe vestigingsgebied erkentelijk voor de zeer grote medewerking welke zij in de verschillende fasen van de uitbouw van de nieuwe labnek heeft mogen ondervinden. Anita is ook Waalwijk dankbaar voor de vele jaren waarin het bedrijf er kon groeien. In het bijzonder danken we echter alle getrouwe medewerkers die ons vanuit Waalwijk en omgeving naar „De klaai" - om het dan toch zo maar eens te zeaaen heh ben willen volgen. Het verheugt ons dit organisatorisch zo te hebben kunnen regelen dat vrouwen en moeders niet langer op de thuiskomst van mannen of kinde ren hoeven te wachten. We zullen ook in de toeko(mst de Waalwijkse vakmensen graag blijven ontvangen. mannen ol Kinde- hebbe^w^to^I^Mr^ieverinie™wUilerTlopen.^eWee^'^'le^ We hadden Waalw'jk g°ed" Maar het g°ede is soms de viJand van het betere- Dat Daarom, bedankt Waalwijk Tot ziens in Rijswijk TOEKOMST Daarmee was een splitsing in het bedrijf ge komen die niet tot verdere consequenties be hoefde te leiden, ware het niet dat de groei van Anita dwong tot 'n spoedig besluit om uit te zien naar een geschikte plaats voor een nieuwe fabriek. Toen ging mede een rol spelen de vraag hoe in de toekomst het personeelsvraagstuk opge lost zou dienen te worden. Men kent de pro blematiek van de vakopleiding, die voor de jeugd niet meer voldoende aantrekkings kracht heeft. De desbetreffende opleidingsinstituten zijn verdwenen of zullen dat binnen afzienbare tijd doen en volgen daarmee de weg van soort gelijke instellingen uit andere oude bedrijfs takken. Nu kan men de toekomst op zich af laten ko men of men kan haar tegemoet treden. Wij zijn van mening dat het in het belang van het bedrijf is en van allen die er werken of !er in de toekomst zullen werken om zelf het initia tief in handen te houden. Daaruit vloeide slechts één conclusie voort. Overplaatsing naar een omgeving waarin de Anita-traditie zou kunnen worden voortgezet. Dat was de overplaatsing van het bedrijf naar Rijswijk waar Anita dus reeds een complete stikkerij bezat. VORMING Tot die Anita-traditie zouden we willen reke nen de bereidheid om lonen te betalen die overeenkomen met die in elke andere hoog waardige industrie; we zijn daartoe o.a. bezig met pogingen om te komen tot een eigen c.a.o. We menen dat dit één van de factoren is die vervuld "moeten worden in een bedrijf dat ook technisch vooraan wil staan en dat in een mo dern geindustrialiseerde productie volgens de nieuwste technieken blijft beseffen, dat het toch mensen zijn, die alles waar moeten maken. Ook met het oog op dat laatste heeft Anita in Rijswijk een eigen bedrijfsschool gesticht. Ze telt thans 30 leerlingen en geeft naast de vak opleiding tevens een breed stuk algemene vor ming mee, welke de jeugd in staat stelt ook maatschappelijk mee te kunnen groeien. Daarmee menen we ook een bijdrage te kun nen geven aan de streek die ons thans zo gastvrij heeft opgenomen. Waalwijk, november 1970 DIRECTIE ANITA Nieuwe jeugd voor oude traditie *—-»»» - ^aaï-vw. ®'.v I .vvife' »J»5W

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 12