wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Onrustig Zuid-Amerika Woord en beeld fff UNIEK WINKELCENTRUM TE KAATSHEUVEL STRAKS DOMEIN VOOR VOETGANGERS P Sta&sar van nTTierlo Grote gebouwen DDNOERDAGAVOND 19 NOVEMBERR 1970 93e JAARGANG No. 93 Werkzaamheden zuidzijde markt in volle gang Vijf fasen Lef nodig 1 I r i „Hoogtepunten" Verkeersarm De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) f 0,35 p. kwrt. (3,95 -j- 10 ct. inc.k.) 4,05 p. mnd. (1,45 -f 10 ct. inc.k.) l,5f o. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" Aanleg weg in Marktplan is aanzet tot einde onzekerheid tweede fase Overal in Zuid-Amerika is het on- ïustig en groeit de oppositie tegen dictatoriale militaire of burgelijke regeringen, die het feodale stelsel trachten in stand te houden. In Ar gentinië staat momenteel de mili taire regering vrijwel geïsoleerd in Bolivia en Uruguay, om maar en kele voorbeelden te noemen, krar.it de revolutie. In de huidige ontwik keling, die niet te stuiten is, gaat Chili voorop. Daar werd in volko men vrije verkiezingen de marxi=t Salvador Allende tot president ver kozen. Het lijkt er op, of in dit Zuidamer - kaanse land een belangrijk nieuw experiment aan de gang is, dat wan neer het slaagt wel eens de ba-.is zou kunnen gaan vormen voor een nieuw democratisch sociaal stelsel voor de landen in dit deel van de wereld. Salvador Allende, gematigd marxist en fel nationalist gaat in Chili het roer omgooien, waarbij hij een groot deel van de bevolking achter zich heeft staan, doch niet de meerderheid, hetgeen duidelijk tot uitdrukking komt in de zetelver deling in het Huis van Afgevaardig den en de Senaat. In het Huis van Afgevaardigden, bezit Allende met zijn partij voor Volkseenheid 57 ze tels, voorts zijn er 55 christendemo craten, 32 leden van de conserva tieve nationale partij en 4 radika- len. In de senaat bezit Volkseen heid 24 zetels, christendemocraten 20, de nationale partij 5 en de radi- kalen 2. Allende zal zoals hij heeft beloofd een democraat zijn en met dit parlement werken. Zijn kans krijgt hij, omdat ook een groot deel van de oppositie nieuwe wegen wil inslaan. Er staan nogal wat hervormingen op stapel, zoals de hervorming van het parlement tot één kamer. Voorts zal de rechtelijke macht worden omgesmeed tot een instrument ten bate van de meerderheid van hU Volk en niet meer zoals voorheen het geval was een instrument ir. dienst van enkele feodale heersers. Allendes weg zal ongetwijfeld niet over rozen gaan en hij zal veel vij anden maken. We behoeven hierbij maar te kijken naar enkele andere wijzigingen die hij voorstaat, zoals drastische verlaging van de fabel achtige ambtenarensalarissen en be knotting van de vele luxe reizen naar het buitenland van bepaalde autoriteiten. Meer sympathie in brede kringen endervinden de verschaffing van melk op school aan arme kinderen, gratis schoolboeken, klinieken voor jonge moeders in alle dorpen en een vrije vakantie voor uitblinken de schoolkinderen. Voorts wil men het alkoholisme bestrijden, echte landhervormingen tot stand bren gen, medische hulp kosteloos ma ken en de waarde van de munt be veiligen. Allende zal zijn eerste wer kelijke indruk ongetwijfeld maken op economisch terrein: de nationa lisme van alle banken en verzeke ringsmaatschappijen en de overna me van de reeds half Chileense Ko permaatschappij en nog wat bui tenlandse concerns. De Partij voor Volkseenheid heeft juist bekend gemaakt, dat men streeft naar socialisatie, maar aat er geen vijandigheid bestaat ten aanzien van buitenlands kapitaal op zich, mits dat kapitaal geen im perialistische tendens is, om Chili te beheersen. In veel van deze her vormingen kan Allende rekenen op de steun van christendemocraten e.d. I Over een jaar, wanneer Allende zijn volk zal vragen om instemming met zijn bestuur, zal duidelijk aan de dag treden, of hij de zware taak, waarvoor hij zich heeft gesteld, heeft kunnen realiseren. Heeft hij succes, dan is de kans groot, dai •veel andere Zuidamerikaanse lan den in zijn voetsporen zullen tre den. Voor de Verenigde Staten is een zeer moeilijke periode op komst waar het gaat om de betrekkingen met de Zuidamerikaanse landen. Politiek bezien doen de VS er goed aan vooral de ontwikkelingen in Chili in het oog te houden en zich tijdig bij de nieuwe ontwikkelingen aan te passen. (Van onze KAATSHEUVEL - Op papier zijn de plannen voor de aanleg en de bouw van een geheel nieuw centrum in Kaatsheuvel al enige tijd geleden grotendeels gereed ge komen. Het eind 1968 in gebruik genomen nieuwe ge meentehuis betekende de verwezenlijking van de eerste fase in dat zgn. Marktplan, dat de kom omvat van de plaats Kaatsheuvel, de grootste kern van de gemeente Loon op Zand. Gelijk een oase in een woestijn ligt het imposante raad huis nu nog in het oude centrum van Kaatsheuvel. De architektonische vormgeving strookt als het ware met de omgeving en er wordt van diverse zijden veel moeite ge daan om de sanering van de dorpskom te bespoedigen. De buitenstaander kan op een wat verloren staand bord aan de Huygensstraat noordelijk van de markt zien wat de bedoeling is. Meer ingewijden zijn op de hoogte van verslaggever) het bestaan van een maquette die in de riante hal van het gemeentehuis permanent tentoongesteld staat, terivijl slechts een enkeling de problemen kent welke overwon nen moeten worden alvorens de verdere uitvoering van de stedebouwkundige plannen - het Marktplan is een ontwerp van stedebouwkundig adviseur is. C. G. uit Eindhoven - doorgezet wordt. Veel is er reeds gedaan zoals de aankoop van gronden en panden rondom het huidige marktplein. Deze verwerving van alle nodige erven en opstal is overigens nog steeds niet afgerond. Begrijpelijk als men weet dat dit een miljoenenzaak is. Minder geld, maar toch altijd ca. 5 ton kosten de werk zaamheden waarmee Vissers' Wegenbouw en Aanne mingsmaatschappij uit Drunen momenteel druk doende is tussen Markstraat en Huygensstraat: een gedeelte uit de tweede fase van het Marktplan. Het betreft de aanleg van gas-, water- en elektriciteitsleidingen en van de riolering onder de daarna aan te leggen verbindingsweg van Markt straat met Huygensstraat waardoor deze beide wegen in de toekomst geen doorlopende verbinding meer hebben met de dan gedeeltelijk weg gevallen Peperstraat respektievelijk Vossenbergselaan maar juist afbui gend voor het grote centrumplein in elkaar overlopen. Als deze zeven meter brede weg eind december klaar zal zijn, ligt de grond voor fase twee van het Markt plan in feite bouwrijp op de eerste ■Qxcluaieoe herenkleding WAALWIJK bouwaktiviteiten te wachten. Hoe lan ger daarmee gewacht wordt, des te meer geld kost dat omdat weg en grond dan renteloos zijn. Deze maand nog moet, aldus welingelichte bron nen, het Kaatsheuvelse bouwbedrijf Pepping beslissen of zij zuidelijk van de nieuwe weg een kantoorflat wil bouwen. De onderhandelingen hier over zijn op dit moment nog niet af gesloten maar komen gemeente en particuliere instellingen met ziJn be legger spoedig tot overeenstemming dan kan in het begin van het komen de jaar reeds met de bouw van het grote kantoorgebouw met architekto- nisch in dezelfde voorgevel gevat de nieuwe Boerenleenbank gestart wor den. Mochten de plannen voor deze kantoorflat daarentegen op een dood spoor lopen, dan zal er, zo werd in het gemeentehuis te Kaatsheuvel ver klaard, een 3Jbou^lagen tellende flat komen, waarvan twee verdiepingen bewoond kunnen worden. Tussen dat nieuwe gebouw en het gebouw waarin de gemeentelijke dienst Openbare Werken onderge bracht is, komt de Boerenleenbank te staan. Aan de andere zijde van Open bare Werken aan de Huygensstr. zal de PTT een gloednieuw postkantoor vestigen, terwijl de aanleg en gewij zigde situering van een aantal per- keerstroken voor het gebouw van de zojuist genoemde gemeentelijke dienst waaraan voorlopig geen veranderin gen aangebracht zullen worden de vervolmaking van de tweede fase in het Marktplan zal betekenen. Pas dan wil men overgaan tot het openstellen van de weg welke op dit moment aangelegd wordt. Dat zal dan tevens een nieuwe opstapplaats voor buspassagiers inhouden, omdat aan beide zijden van de straks het dichst bij het gemeentehuis liggende "rond weg" insteekhavens voor de bussen voor openbaar vervoer aangelegd worden. De huidige parkeerhavens voor de bussen op de markt verdwij nen dan. Dat behelst echter weer een andere fase in de sanering. Het Kaatsheuvelse Marktplan be staat immers uit vijf fasen, welke in 1969 door de gemeenteraad vastge steld en dit jaar door Gedeputeerde Staten goedgekeurd zijn. Naar aan leiding van een onderzoek ingesteld door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf naar de win- De weg welke de verbinding gaat vormen tussen Markstraat en Huy gensstraat en de enige verkeersader is die langs het toekomstige marktplein zal lopen, wordt aangelegd boven riolering 'en water-, gas- en elektriciteitsleidingen. Op de achtergrond rechts een gedeelte van het gemeentehuis te Kaatsheuvel (foto rechtsboven). Op de maquette (foto midden pagina) is die weg aangeduid door de donkere baan vanaf het midden van de voorgrond der foto linksaf- buigend tussen kantoorflat-Boerenleenbank-Openbare Werken-PTT- kantoor en raadhuisplein-gemeentehuis door naar de Huygensstraat, links op de foto. Duidelijk centraal ligt het nieuwe gemeentehuis met noordelijk daarvan de winkelgalerij als derde fase van 't Markt plan. Links en rechts respectievelijk de 4e en 5e fase van de komvernieu- wing. De tekening onderste helft pagina) is een eenvoudige vooraanzicht- weergave van de op stapel staande tweede fase, die aan de momen teel aan te leggen weg gerealiseerd dient te worden. Van links naar rechts: flat (behoort tot 5e fase), voetpad, rijbaan (Markstraat), voetpad, flat (kantoorflat Pepping of woon flat), inrit, bank (Boe renleenbank), gemeentewerken (Dienst Openbare Werken), muur, PTT (postkantoor), voetpad, rijbaan (Huygensstraat), voetpad, flat en showroom (torenflat uit vierde fase). Het nieuwe gemeentehuis van Loon op ZandKaatsheuvelDe Moer ligt nog wat eenzaam in het hart van het Marktplan (foto beneden). was het de tweede fase van 't Markt plan - de lange winkelgalerij aan de noordzijde van het centrumplein naar voren geschoven. Ook hiervoor ligt de grond klaar en is het eenvoudig gezegd alleen maar een kwestie van antwoord geven door de beleggings maatschappijen, wanneer gestart wordt met de circa 1600 m2 winkel ruimte met daarboven woningbouw. Daaraan vastgebouwd is de verwezen lijking van een winkelgalerij aan de westelijke kant van het centrum (aan de achterzijde van het gemeentehuis) waarin winkels met de mogelijkheid van ambachtelijk werk en een 5 bouw lagen hoge torenflat waarin woningen en eventueel een showroom de vierde fase. Tussen deze torenflat op onge veer de plaats waar nu de Berndijkse- straat op de Huygensstr. uitkomt en de spitse torens van de St. Jan pa- nog op de markt uitkomen zullen 'om buigen': de Gasthuisstraat in de rich ting Hoofdstraat en de Vossenbergse- laan in de richting Raadhuisstraat. Vóór het gemeentehuis komt een groot tegelplatean. waarop de fon tein geplaatst wordt waarvoor de bur gerij als geschenk bij de opening van het gemeentehuis ongeveer 15.000 bij elkaar bracht. Rondom en op "voetgangersheiligdom" en parkeer plaatsen zullen groenvoorzieningen gepland worden. Hoewel we ongetwijfeld in de tach tiger jaren aangekomen zijn voordat alles "rond" is, hoeft men aldus een woordvoerder ter gemeentesecretarie, niet zo somber gestemd te zijn ten aanzien van de realisering. Hij was i L JT l r-L— H- - 1 LJL__ 1 i keivoorzieningen enkele jaren geleden is de gehele komsanering bekeken. Bij de bouw van het nieuwe raadhuis was al een ontwerpplan gereed dat de ver schillende fasen uiteenzette. Zuidelijk van de reeds gerealiseerde eerste fase (gemeentehuis) is men eind oktober gestart met de tweede, waarover zeer binnenkort nader uitsluitsel volgt en waarvoor de grond inmiddels reeds aan gegadigden verkocht is. Als derde fase is nu - aanvankelijk rochiekerk aan de Hoofdstraat in is als onderdeel van de vijfde fase een vier-lagen hoge flat gepland. Deze laatste fase aan de oostzijde van de huidige markt bestaat uit woning bouw in verschillende bouwlagen. Pas dan heeft Kaatsheuvel een nieuw centrum gekregen zoals dat uit de maquette op te maken is. In die tien tot vijftien jaren voordat het Markt plan uitgevoerd is, kan men evenwel nog tot andere gedachten komen en de oostzijde (gedeelten van Markt straat en Peperstraat) alleen maar sa neren. Wel weet men zeker dat het terrein dat door al deze gebouwen omsloten gaat worden met uitzonde ring van de weg die voor kantoorflat, Boerenleenbank, Openbare Werken en PTT-kantoor langs loopt voetgan gersgebied wordt. Hierop immers is het hele plan af gestemd en in dit kader passen ook de grote geplande parkeerplaatsen: aan de noordzijde achter de winkelga lerij voor 125 auto's in het noord oosten aan Peperstraat voor 45 en in het zuidwesten aan Huygensstraat voor 80 wagens. Voor het gemotori seerd verkeer in het nieuwe centrum dus taboe. De bestaande wegen die nu van mening dat ter vervanging van het oude centrum voor een plaats van circa 12.000 inwoners een geheel nieuw en gedrufd plan nodig was. "We moeten gewoon lef hebben en proberen", zei hij waarbij aangete kend werd dat het ministerie ook in de sanering bijdraagt. Welstandstoe zicht heeft haar goedkeuringen in fei te al gedaan. Ook zij vermeld dat in het Marktplan een verkeersdeskundig Bureau in spraak heeft, dat er reeds een hon derdtal woningen weggekocht zijn in noordelijke, zuidelijke en gedeeltelij ke westelijke zijde en dat de grond prijs voor de nieuwbouw afhankelijk zal zijn van de duurte van de aanko pen. Tenslotte willen wij nog wijzen op het kort bij het centrum te bouwen "3-luik" toneelzaal, bibliotheek en sporthal. Stationsstraat 88 Waalwijk Telefoon 04160-33037

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1