wAAlwijkse en lanqstRAatse coimant „Veel Waalwijkers laten kans extra huursubsidie voorbijgaan" Gegarandeerd: geen watervrees. Stemming ruilverkaveling waarschijnlijk eind december Het Brabants kerst-concert Orkest geeft te Waalwijk Sfeervol kiezen uit speciaalzaak keus cadeau centrum] NAO OPEN OOG Iverwiels I lederwarenhuis WETHOUDER C. VAN DEN HOVEN: sfeervol kiezen uit speciaalzaak-keus DDNOERD AG AVOND 19 NOVEMBERR 1970 93e JAARGANG No. 93 Aanvraag mogelijk tot 1 december Voorwaarden Huurprijs Hulp 22 december in Ned. Herv. Kerk aan de Haven een fiets TOON AARTS Van Bergse Maas tot Belgische grens Rondrit Subsidie Recreatie Drunen Drunen De ïcho YAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) f 0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo' (Van onze verslaggever WAALWIJK - Bouwen is zo duur geworden dat velen de kostprijshuur van de nieuwste woningen niet uit hun inkomen kunnen betalen. Daarom neemt de overheid een deel van die kostprijshuur voor haar rekening. Zij doet dat door het verlenen van woningbouwsubsidies aan woningbouwver enigingen, gemeenten en particuliere exploitanten. Die woningbouwsubsi dies komen de huurders geheel ten goedey want zij werken huurverlagend. Ondanks dit huurverlagende subsidie zijn de huren van de nieuwste wo ningen in het algemeen genomen voor sommige huurders toch nog te hoog in verhouding tot hun inkomen. Om deze huurders nog wat extra steun te geven is het aanvullende huursubsidie ingevoerd, welke in de vorm van een financiële rijksbijdrage verstrekt wordt aan degenen die daarvoor in aan merking komen. En dat zijn er in Waalwijk en in de andere plaatsen in de omgeving nog al wat. Echter honderden mensen la ten de kans ongemoeid om per maand enkele tientjes belastingvrij mee te pikken als tegemoetkoming in de huurkosten. Tenminste tot deze conclusie komt het Waalwijkse gemeentebestuurslid C. van den Hoven, wethouder van on der meer Volkshuisvesting, als hij ziet dat tot op heden slechts 95 aanvragen binnen gekomen zijn. Hij verklaarde tegelijkertijd dat het merendeel van die aanvragen reeds plaatselijk afge wezen moet worden omdat niet aan een of meerdere der voorwaarden voldaan wordt. Men kan in aanmerking komen voor de rijksbijdrage als men huurder is of wordt van een gesubsidieerde woning, waarvoor na 31 maart 1960 rijkssub sidie is verleend. Of dat een zgn. wo ningwetwoning of een particuliere huurwoning is, is niet van belang. Wel telt het inkomen van de man en als de vrouw werkt het belastbaar in komen van man en vrouw gezamen lijk mee: het moet minder zijn dan dat wil zeggen, de fijnste en grootste sorteringen in dames, en tienertassen, handschoenen en parapluies, koffers en reisartikelen, shawls, panties en kniekousen, cadeau- en bureaulederwaren, actetassen, clippers en mappen, pouffes en kameelzadels, portefeuilles en portemonnees, étui's, manicures en néces saires, herenceintuurs en horloge banden, steun- en wandelstokken, opvouwbare plu's en étui- Knirps, honderden klein-lederwaren. bij aankoop vanaf 5 gulden een surprise volop parkeergelegenheid vlakbij het rustigst kiest U in de morgenuren I grotestraa 15.000,- per jaar. Tenslotte is ook van belang dat men bij een inko men tot 10.000,- meer dan één ze vende deel en bij een inkomen van '10.000, - tot 15.000,- meer dan een zesde deel van dat inkomen aan huur moet betalen. Bij een huur prijs beneden 1025,- per jaar wordt een bijdrage verstrekt. Als huurprijs geldt het bedrag, dat voor het gebruik van de woning aan de eigenaar wordt betaald. De huurprijs wordt echter voor het in aanmerking komen van het aanvullen de subsidie verminderd met 20, - per maand als in de prijs die men moet betalen ook het bedrag voor een centrale verwarmingsinstallatie opge nomen is en met 25,- peh maand als in de huurprijs ook een bedrag voor variabele stookkosten inbegre pen is. Deze en andere bepalingen worden behandeld in een folder, aan vraagformulier en uitvoerige toelich ting die men gratis kan verkrijgen bij Bureau Huisvesting van de Gemente Waalwijk, Stationsstraat 45. Wethou der Van den Hoven wijst er echter op dat men hiermee niet te lang meer moet wachten omdat de volledig in gevulde aanvraagformulieren vóór 1 december a.s. ingeleverd moeten zijn wil men voor het subsidie in aanmer king komen, dat tenminste 120, en ten hoogste 900,- per jaar be draagt. Aanvankelijk was de sluitingster mijn van inzending op 1 oktober ge steld, maar het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft een verlening met 2 maanden toegestaan. In Waalwijk zijn nu circa 120 formulieren afgehaald, waarvan Leg dit horloge gerust op de bodem van een 200 meter diepe zee. Het kan er tegen. Want de Certina DS 2 is het sterkste horloge ter wereld. 100% waterdicht, (tot 20 atm.) Dubbele schokbeveiliging. Edelstaal. Automatisch. Datum. f. 355.-- Er zijn al Certina horloges v.a. f. 99. Komt u eens naar onze interessante kollektie kijken. horloges van Zwitserse topkwaliteit. JUWELIER Stationsstr. 88, Waalwijk, tel. 04160-33037 VIERHONDERD GULDEN Ondanks de fors gestegen lonen zijn de werknemers het minst voor uitgegaan. Ook de 400, - zal hierin niet veel verbetering bren gen. Wordt er niet te veel gestreefd naar meer stoffelijke goederen, het geen het welzijn afbreuk zal doen. Het streven naar materieële welvaart leidt ertoe, dat produktiviteit en rentabiliteit leiddinggeven- de principes worden in de produktie. Ook wij - werknemers - zullen ons groeiend behoeftenpatroon kritisch moeten gaan bekijken en ver gelijken met de wens om meer welzijn. Welzijn heeft te maken met het leven; het zich vooral geestelijk vrij en gelukkig voelen. Is dit voor iedereen in onze huidige maatschap pij, waarin alles min of meer ondergeschikt wordt gemaakt aan de economie - wel mogelijk? Waarom wordt vaak zo'n strak rangen- en standenstelsel in stand gehouden, dat er een gigantisch afschuifsy steem van verantwoordelijkheid ontstaat en alles moet wijken voor het in gevlei komen bij de hogere funktionaris? Is de lopende band door zijn afgedwongen tempo niet voor vele mensen zenuwslopend? Wordt het produktie-proces niet te veel aan de economische en tech nologische eisen aangepast, waardoor het werk voor velen onaange namer wordt? Bestaat het bedrijf eigenlijk niet bij de gratie van de werknemers? Wordt er wel voldoende rekening gehouden met de onderzoekresultaten, dat ouderen zeker tot hun 60e jaar voor oplei ding toegankelijk zijn? Wordt er niet te veel uitgegaan van de mate rieële welvaart als enige doelstelling. Direktie en medewerkers zullen samen vast moeten stellen welk doel zij nastreven en welke offers daarvoor gebracht moeten worden. Wil men het medebeslissingsrecht realiseren dan zal het demokratie- probleem veel fundamenteler aan de orde moeten worden gesteld. De vakbeweging zou haar aktie meer moeten richten op grotere be wustwording van de werknemers, die in de eerste plaats belang hechten aan invloed op het personeelsbeleid, terwijl zij nog veel minder geïnteresseerd zijn in inspraak bij kwesties van bedrijfsvoe ring, die hen niet direkt aangaan. I i i B. van Hest er 95 teruggekomen zijn en nog een 25-tal onder de mensen verblijft. Bij dit laatste aantal hebben 10 mensen om nadere inlichtingen gevraagd om dat het moeilijk schijnt te zijn de for mulieren in te vullen. "Dit is waar schijnlijk wel een van de redenen dat er nog zo weinig aanvragen gedaan zijn. Een andere oorzaak misschien is dat velen niet geïnteresseerd zijn voor het aanvullende subsidie of dat het totale inkomen toch vaak hoger ligt dan vermoed wordt. Bij de invulling wil men bij Volkshuisvesting altijd meehelpen", aldus wethouder Van den Hoven. In Waalwijk zijn ruim 2000 premie woningen die voor de rijksbijdrage in aanmerking komen en dat zijn niet al leen gemeentewoningen maar ook huurwoningen van onder andere de Woningbouwstichting Baardwijk. Aan de voorwaarden voldoen de huur ders van onder meer de navolgdene woningen kunnen worden getipt als potentiële kandidaten: flat Troelstra- park, Noord-Brabantflat op de hoek Stationsstraat/Burg. v. d. Klokken- laan, nieuwe flats aan het Distelplein woningen Madelief straat, Dr. Donker Curtiusstraat, Ir. Lelystraat, Van Ber kenrodelaan en in Bloemenoord. SPRANG-CAPELLE Het ruilverkavelingsplan Het Zuiderafwateringska naal Beneden Donge komt waarschijnlijk op dinsdag 29 december in stemming. De stemming zal worden gehouden in de sporthal Zidewinde te Sprang-Capelle. De staten van Brabant moeten het dan in hun vergadering van morgen 20 november, wel eens worden over de verdeling van de kosten tussen de pro vincie en de gemeenten. Ander gaan er zeker nog een paar maanden over heen voor de ruim vierduizend stemgerechtigde eigenaren hun stem kunnen uitbrengen. grotestraat 264 waalwijk WAALWIJK - Op dindsdag 22 december a.s. zal er in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Haven te Waalwijk een concert gegeven wor den door Het Brabants Orkest. De dirigent Hein Jordans die zich al her haaldelijk in zeer lovende woorden heeft uitgelaten over de accoustische kwaliteiten en de sfeer van deze prachtige kerk, heeft met beide han den de gelegenheid aangegrepen om van dit concert een unieke gebeurte nis te maken. Hij meent dat een concert in de pe riode rond Kerstmis in een omgeving zoals die in de kerk te Waalwijk aan wezig is, een zeer bijzonder concert moet worden, waarvan de betekenis ver uitgaat boven de jaarlijkse con certen die in deze kerk worden gege ven. Om de sfeer nog te verhogen zal Het Brabants Orkest die avond op treden bij kaarslicht en wordt er een programma speciaal voor deze avond ingestudeerd. Van de zes uit te voeren werken gaan er die avond niet minder dan vier in première bij Het Brabants Oricest. Ook voor de meest verwende concertbezoekers zullen er dus die avond werken ten gehore worden ge bracht die zij nog niet kennen. Het programma luidt: 1 Sonate uit "Sacrae Symphonia van Giovanni Gabrieli voor koperblazers (eerste uitvoering). 2 Alte Tanzweisen nach Themen um 1600 voor blaasorkest van Carlo Fe- rina (eerste uitvoering). 3 Concerta grosso opus 3 No. 2 d- moll Pieter Hellendaal (eerste uitvoe ring). 4 Vioolconcert No. 1 a-moll J. S. Bach, «olist Anton Koene. 5 Sinfonia concertante voor fluit, ho bo, viool en cello J. C. Bach. Jan van Rooy fluit; Anne de Vries hobo; An ton Koene viool; Gyözö Harsanyi cel lo (eerste uitvoering). 6 ^Deutsche Tanze KV 60 W. A. Mozart. BLIJF FIT EN JONG Koop bU Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 33613 Wordt het ruilverkavelingsplan aangenomen, dan kan na de wenszit- tingen en de toedelingen een begin worden gemaakt met de verbetering van de waterbeheersing, het leggen van wegen, duikers en bruggen in het rond tienduizend hectaren grote ver- kavelingsblokdat zich uitstrekt van de Bergse Maas tot bijna aan de Bel gisch grens. t Men begint het eerst met de verka- velingswerken in het noorden. In vier jaar zal het wegenplan en de verbe tering van het waterregime zijn vol tooid. De gehele verkaveling neemt ongeveer tien jaar in beslag. Vorige week vrijdag hebben de bei de voorzitters van de voorlopige ruil verkavelingscommissie, de heren K. de Geus en B. Maijers, in gezelschap onder andere van ir. B. Franke van de cultuurtechnische dienst en de rijkslandbouwconsulent ir. J. Haenen een trip gemaakt door een deel van 't verkavelingsgebid. Hoe noodzakelijk verkavelingsgebied. Hoe noodzakelijk lijk tijdens deze tocht. De kavels heb ben een gemiddelde grootte van slechts 1,6 hectaren, een breedte van vijfenveertig meter en een lengte van tweehonderdvijftig meter. Niet min der dan vijftig procent van alle ka vels heeft een onregelmatige vorm. Ook de versnippering van de perce len (ontstaan door vererving) is bij zonder groot. De gemiddelde bedrijfs- oppervlakte bedraagt 13,2 hectaren. Wellicht een tachtig a negentig be drijven komen in aanmerking voor vestiging in een van de buitenpolders. Volgens ir. B. Franke zullen circa veertig landbouwers hun bedrijf 'ver plaatsen'. De veehouderijbedrijven krijgen een grootte van ongeveer dertig ha (ge schikt voor vijftig a zestig melkkoei en) en de akkerbouwbedrijven een omvang van veertig ha. Degenen die in een van de polders een boerderij bouwen, ontvangen een flink bedrag aan subsidie. In de polder ten westen van de Ca- pelse Vaart komt, zoals bekend, een tuinbouwcentrum. Voor de tuinders die hun kassen willen verplaatsen is te elfder ure nog een regeling tot stand gekomen waarbij een belangrij ke schadeloosstelling wordt gegeven. Bij de verkaveling zal ook alle aandacht worden besteed aan de ver zorging van het heggenlandschap. Be langrijk voor de recreatie zijn het Loonse Hoekje en het Oude Maasje. Langs het Oude Maasje komt een aantal parkeer- en picknikplaatsen. Langs het riviertje De Donge zullen fietspaden worden aangelegd en bij 's-Gravenmoer zullen deze worden verbeterd. De kosten van deze recreatieve voorzieningen komen niet ten laste van de grondeigenaren. Zeventig pro cent is voor rekening van de centrale overheid 'en dertig procent voor de gemeenten. Voor de ruilverkaveling Het Zuider afwateringskanaal - Beneden Donge worden de kosten geraamd op bijna eenenvijftig miljoen gulden. Van dit bedrag betalen de grondeigenaren een kleine zestien miljoen. "^^LUSTRUM VERKOOP SPECULAAS Zaterdag 21 november 1970, zal wederom een huis aan huis-verkoop aktie gehouden worden, door jeugd en leden van de Gereformeerde Kerk. Van de gemeente werd wederom een vergunning verkregen, waar de daar toe ingestelde commissie erg blij mee is. Het aantal leden van deze kerk- groep, voelt zich zeer goed thuis in Drunen, doch kerkt in Waalwijk. De plannen bestaan om de jeugd en kerk- aktiviteiten op te voeren, doch de kosten zijn vrij hoog. De aktie begint om 10 uur. BURGERLIJKE STAND OVER DE MAAND OKTOBER Geboorten: Johanna dv C Brok-van Ravenstijn; Coenraad zv J Swinkels- van Gemert; Constance dv A van Gogh-Danklof; Johannes zv A van den Hoven-van Drunen; Péronne dv H Lambrechts-Elias; Alexander zv van der Linden-Hombleu; Johannes zv van Bijnen-Hesselberth; Gertruda dv A van Ooijen-van Haren; Josepha dv J de Laat-van Veluw; Frank zv W Labrechts-van den Oord; Christina dv N van Zon-van Oosterhout; A- driana dv H de Wit-Smits; Beborah dv J van Spijk-de Groot; Adrianus zv A de Folter-Sebregts; Cornelis zv C. Knippels-van Son; Patrick zv A de Gouw-Polo. Overlijden: Maria Pulles, oud 65 jaar, won. te Drunen, geh. met H J van Bladel; Leonardus Verdijk, oud 78 jaar, won. te Drunen. Huwelijken: L L Beaard won. te Dru nen en J F van Loon won. te Drunen; C H L van de Wiel won. te Vlijmen en A A C de Munnik won. te Dru nen; J A J M van Huiten en M J M Klomp, beiden won. te Drunen; J M J Klomp en A P PM Sleutjes beiden won. te Drunen; A J C C Bergmans en M J G Elshout beiden won. te Drunen; P G Ros won. te Amsterdam en A Hagen won. te Drunen; H C M van Hoorn en A C H M de Vrieze beiden won. te Drunen; J M Klijsen won. te Waalwijk en G J de Gouw won. te Drunen; J v an der Lee won. te Vlijmen en J C Falkenburg won. te Drunen; C P Rosen'brand won. te 's-Gravenmoer en A A van Dijk, won. te Drunen. OPENING DRUKKERIJ Dinsdagmiddag opende burgemees ter Stieger van de gemeente Drunen door het indrukken van een knop op een drukpers, waardoor deze in wer king werd gesteld, de nieuwe drukke rij van H. Couwenberg aan de Grote straat 257 te Drunen. Na 5 jaar in 't voormalige pand aan het Plataan plein met ruimte gewoekerd te heb ben, nam de drukkerij, kantoorboek handel, -machinehandel en -installa ties deze week het grotere en moder nere pand nabij de Remise in gebruik. Als bijzonderheden bracht Drunens burgemeester naar voren het groeien van zowel Drunen als Couwenbergs bedrijf, het drukken en uitgeven een wekelijks verschijnend informatie- en advertentiéblad in Drunen. het druk ken van de eerste gekleurde kaart van Drunen en de plannen voor het uitge ven van een gids over de gemeente Drunen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9