waalwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Ook Nederl. Spoorwegen moet in Wegvervoer vertegenwoordigd Commissie worden STADSGEWESTVOORZITTER BURGEMEESTER J. TEIJSSEN VERRICHTTE OFFICIËLE OPENING DÉPENDANCE LTS het mooiste cadeau», 'n Prisma horloge! Direkteur Pedagogische Academie pleitte voor uitstel beroepskeuze <0X0> Stassar IN VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL TE WAALWIJK: Nieuwbouw straks enige oplossing P, T en ITO Slechte image j Uitbreiding !•- Vorming Middenschool Streekfunktie Nieuwe opzet Prov. Bureau bediscussieerd Bezwaren Doelstelling WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.78 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 TARTAAR RODE KOOL SLAVINKEN SAVOOI E KOOL MAANDAG 23 NVEMBER 1970 93e JAARGANG No. 94 De tcho van het Zuièen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 -f 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. *1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „Echo" Technische Schooi te Waalwijk is geen ambachtschool meer Van onze verslaggever) WAALWIJK - Burgemeester J. Teijssen heeft donderdagmiddag op offi ciële wijze de dépendance van de Technische School voor Waalwijk en om streken aan de Burg. van de Klokkenlaan te Waalwijk geopend. Hij deed dat door staande achter een aan een lessenaar gekoppeld instrumenten pa neel een knop in te drukken waardoor boven het schoolbord in het over blijflokaal van de dépendance het woord GEOPEND zichtbaar werd. In aanwezigheid van een groot aantal genodigden - waaronder de inspekteur van het technisch beroepsonderwijs ir. Van Dalen, de voorzitter en de se cretaris van de Kamer van Koophandel, de direkteur van het Gew. Ar beidsbureau, het Stichtingsbestuur en de leerkrachten van de LTS - had de heer JA. F. de Kortvoorzitter van het Stichtingsbestuur, vooraf reeds gewezen op de streekfunktie die de school vervult, zodat het schoolbestuur de heer Teijssen als voorzitter van het Sadsgewest Waalwijk uitgnodigd had de opening te verrichten. De heer De Kort memoreerde dat 70% van de leerlingen van de Tech nische School van buiten de plaats Waalwijk komt, waardoor terecht van een streekschool te spreken is. Als bijzonderheid haalde hij echter aan dat het publiek de Technische School te veel vereenzelvigt met de oude Ambachtschool, 'en te vaak ziet als de school voor jongelui die niet verder kunnen en willen studeren aan een middelbare school en hun leerplicht dan maar uitdienen aan de zgn. Am bachtschool. "Het kan niet duidelijk genoeg ge steld v/orden", aldus de Stichtings voorzitter, "dat de Technische School in het nieuwe onderwijsbestel een zeer belangrijke plaats inneemt. Het Lager Beroepsonderwijs leidt niet meer op voor een bepaald vak, het wordt steeds meer algemeen industrieel ge richt, terwijl aan algemene ontwikke ling en aan vorming eveneens steeds meer aandacht geschonken wordt". Nog voordat hij inging op de voort varendheid waarmee de nieuwe afde- linf van de school te Waalwijk gerea liseerd was, schetste hij met enkele woorden de drie grote groepen in de opleidingen. Daarbij werd de normale P-opleiding met een afsluitend exa men na 3 jaar en na 4 jaar voor elek- tro- en autotechniek als eerste ge noemd. De jongens die deze P-stroom volgen kunnen zich via leerlingenstél- sels verder bekwamen. Vervolgens kwam de T-stroom ter sprake waarin leerlingen kunnen worden opgenomen die verder willen studeren aan een MTS. De sinds 2 jaar aan de Techni sche School verbonden ITO-opleiding werd het laatst aangehaald- Hierin wordt aan de praktijk meer, aan theo rie minder en aan maatschappelijke en culturele vorming grote aandacht geschonken. "Door de invoering van het ITO", besloot de schoolbestuurvoorzitter zijn welkomstrede. Op deze vraagstelling ging de heer A. J. van 't Hof, direkteur van de Pe dagogische Academie te Tilburg, na der in. In zijn uiteenzetting over het huidige en toekomstige beeld van het beroepsonderwijs in een scholenge meenschap zei hij dat het image van het Lager Beroepsonderwijs er niet zo goed voor staat en dat dit de eerste 50 jaar beslist niet op te lossen is- concrete aspekt vorming nog niet zo erg leeft In de Technische Scholen omdat het niet te meten is en men èr niet voor klaar te stomen is. "Ik vind het jammer, maar de lan delijke examens op Technisch Scho len zijn een stap terug, waarbij weer gemeten wordt wat bijkomstig is", luidde zijn visie. Hij noemde een aan tal waarden die het maatschappelijk leven kunnen participeren: gemeen schapsgevoel, vrijheid, toekomst, 'be werken'. solidariteit, betrokkenheid, onafhankelijkheid, kritische houding en democratisch inzicht. Deze gesteld gouden herenhorloge, automatisch met datum 285,- (gouden heren horloges v a. 215,-) JUWELIER Stationsstr. 88, Waalwijk telefoon 04160 - 33037 Tijdens onze St. Nicolaas- actie ontvangt U gratis W.M.F.-geschenken verklaarde de heer De Kort, "werd het ruimtegebrek wel erg accuut". Hij dankte derhalve alle personen, firma's en instanties die aan de totstandko ming van de dépendance meegewerkt hebben. Toch realiseert het bestuur zich dat de nieuwe lokaliteiten slechts een voorlopige oplossing aan het ruimte gebrek geven en dat alleen een ge heel nieuwe school nu als ideaal ge steld moet worden. Het bestuur gaat aan de plannen daartoe werken en hoopt op mede werking van de daarbij bevoegda in stanties. "Gezien de toekomst, de prognose cijfers van de toename van het aantal leerlingen en de w'ens om aan onze school een afdeling fijnmetaal en aan de bestaande afdeling bouw een af deling weg- en waterbouw toe te voe gen, kan de opzet van een nieuwe school de enige juiste oplossing bren gen. Of dat nu een scholengemeen schap of een middenschool moet zijn, heeft nog de nodige vraagtekens", "Immers we werken in Nederland in een gevestigde situatie", konkludeer- de hij, "waarbij we zoals bijvoorbeeld ten opzichte van Frankrijk en Enge land ver achter lopen en waarbij in Nederland de gedachten aan de Mid denschool nog niet uitgewerkt wor den". Hij wees nog op 'het verleden waarin het bedrijfsleven in feite het schoolprogramma van de Technische Scholen bepaalde, omdat dit bedrijfs leven de grootste "afnemer" van de leerlingen was. "De zaken zijn echter omgedraaid", zei de kweekschooldi- rekteur, "en nu staat de vraag cen traal wat in het belang van de leerlin gen is". Hij verduidelijkte dat dit voor al len konsekwenties heeft. Immers de techniek is niet meer primair, maar de vorming van de leerlingen. De vak opleiding zal in het bedrijfsleven zelf moeten gebeuren.De techniek is een middel tot vorming geworden. Over het begrip vorming zijn echter zelfs vakpedagogen het niet eensDe heer Van 't Hof meende dat het minder tegenover hun componenten hoort dat bij het aspekt vorming en "moet in de school opgenomen worden", aldus de direkteur van de Pedagogische Aca demie te Tilburg. Met de rechterhand op de knop en de wijsvinger van de linkerhand "peda gogisch" omhoog verrichtte burgemeester J. Teijssen (links) de openings daad. Rechtsboven het bord is vaag het woord GEOPEND zichtbaar- Verder v.l.n.r.: schoolbestuurslid J. van Huiten, oud-secretaris J. Thijssen, bestuurslid A. Tielen, inspekteur Van Dalen, Stichtingsvoorzitter J. de Kort en secretaris van Nijnatten- De gedachte van de Middenschool leeft sterk in het lager beroepsonder wijs, dat daarin te zijner tijd zeer waarschijnlijk opgenomen zal worden. Bij de Middenschool gaan alle leer lingen na de basisschool daar 3 jaai lang naar toe om dan pas een keuze te maken in welke richting men ver der wil. Bij een scholengemeenschap moet de scheiding tussen Algemeen Vormend en Beroepsonderwijs opge heven worden- De heer Van 't Hof pleitte dan ook dat LTS'ers hun be roepskeuze ook uit mogen stellen tot dat zij enkele jaren op de Technische School doorgebracht hebben. "Het is niet goed meer om leerlingen van 12, 13 jaar de beroepskeuze te laten ma ken. Dat is niet meer verantwoord en ook voor de leraren is het moeilijk daarbij advies te geven. In feite be palen Mavo- en Havo-leerlingen na respektievelijk 4 en 5 jaar pas hun keuze. Eenzelfde recht komt LTS'ers toe. Ik hoop evenwel dat dit niet al te lang toekomstmuziek zal zijn. Bij een nieuwe school te Waalwijk moet daar niet alleen dit beroepsonderwijs maai een onderwijscombinatie komen. We moeten ons immers afvragen waar het belang van de kinderen het meest ge diend wordt" zei de direkteur aan het einde van zijn uiteenzetting waarna wegens de openingsplechtigheid geen discussie gehouden werd- Voordat burgemeester Teijssen uit Waalwijk zijn officiële daad verricht te, attendeerde hij vooral op de ITO- afdeling, welke veel betekent voor het maatschappelijk leven in stad en streek. Trouwens, zo stelde hij, bij de voortdurende onderwijsontwikkeling is ook de Technische School betrok ken, en het zal goed zijn alle geuite gedachten nog eens nader en dan in ruimere kring te bespreken. De stads gewestvoorzitter zei ook dat meteen na deze opening van de LTS diens ka rakter van streekschool bewaarheid was. Hij hoopte dat de Technische School in de ruimste zin van het woord welzijn zal brengen. Daarna opende hij de dépendance. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Commissie Wegvervoer van de Vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland heeft, op verzoek van het bestuur van de ze V.V.K-, een rapport opgesteld over de samenwerking tussen Nederlandse Spoorwegen en busondernemin gen. Daartoe heeft de Commissie Wegvervoer in maart van dit jaar een onderzoek ingesteld en is nu met een aantal uitspraken en aanbevelingen gekomen welke de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Noordelijk Noord-Brabant te Waalwijk woensdagmiddag tijdens een vergadering waarin behalve het Bestuur een twaalf tal leden aanwezig waren ter onderschrijving voorge schoteld kreeg. Na de officiële opening namen de genodigden een kijkje in de in de dé pendance ondergebrachte lokalen. Daarbij bestond grote belangstelling voor het meetlokaal, een van de modernste in Nederland. Op de foto le raar en enkele leerlingen in gesprek over principes in de elektronica. De 5 personen tellende werkgroep "Wegverkeer" was tot de konklusie gekomen dat er zeer zeker niet ge sproken mag worden van een gebrek aan samenwerking tussen het streek- vervoerbedrijf en de N.V. Nederland se Spoorwegen maar dat desondanks in een enkel geval toch een betere co ördinatie tussen stads- en streekver voer mogelijk is. Daar de oorzaken van de moeilijk heden inzake de aansluitingen van bus en terin. de inhoud van de rap porten "Spoor naar '75", Mensen Onderweg" en "Op weg van '80 naar '80" en de taak der Kamers op het betreffende gebied centraal stonden, konkludeerde de werkgroep ook dat deze drie rapporten waardevolle, el kaar aanvullende bijdragen vormen voor het tot stand komen van alge mene normen ten aanzien van te stel len eisen aan het openbare vervoer en het hierop te baseren beleid. Voor dit laatste ziet men het 'n het leven roe pen van een goed verzorgingsniveau en regionale vervoersautoriteiten als uitgangspunten. De Commissie Wegvervoer had er bij de Kamer op aangedrongen zich te realiseren wat er aan de hand is en mee te werken bij de oprichting van de regionale organen. De heer J-1 im mermans, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Waalwijk vulde daarop aan dat men regelmatig met bezinning bezig is bijvoorbeeld wat betreft de kwesties van de laad- en losplaatsen en van de gehele Lang straatspoorweg, welke zaken men in de eerstvolgende vergadering van het Provinciaal Bureau aan de orde wil stellen om eventueel daarna aan Prov. Bestuur en betrokken gemeenten voor te leggen. Aan het Prov. Bureau is inmiddels een verkeerscommissie benoemd waarin de heer Chr. J. A. Appels namens de "Waalwijkse Ka mer zitting heeft gekregen en welke donderdagmorgen voor de eerste keer bij elkaar kwam. De heer Appels bracht evenwel woensdag reeds een aantal bezwaren tegen de konklusies van de Commis sie Wegvervoer naar voren die ge- basseerd waren op zijn mening dat wél een drietal busondernemingen maar niét de Nederlandse Spoorwe gen in de Commissie Wegvervoer ver tegenwoordigd waren. Ook miste hij een studie over het taxi-wezen: "In de toekomst wordt het hele vervoers wezen een gesubsidieerde aangele genheid, maar de taxi's die toch ook een belangrijke taak kunnen in de op lossing van de problemen in het open baar vervoer zijn daar niet bij en bo vendien hebben ze nog te kampen met allerlei vergunningen- en belasting faciliteiten welke hen ontgaan." De herstrukturering van het Pro vinciaal Bureau, het overkoepelend orgaan van de Kamer van Koophan del en Fabrieken in Noord-Brabant, waarover de vergadering een concept reglement voorgelegd werd, onder vond nogal wat kritiek- In het con cept dat in de laatste vergadering van (vervolg op pag. 3) EM-TÉ supermarkt DINSDAG 500 sram panklaar, p. zak 39 ct. WOENSDAG 500 gram per stuk 63 Cti panklaar, p. zak 39 ct. DONDERDAG per stuk 45 ct. panklaar, p. zak 39 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1