wAAlwijkse en UnqstRAAtse counant Gemeenschappelijke regeling werkvoorziening is op voor komst sociale De regels van het spel i ftlfi m iff VOORSTEL VOOR INTERGEMEENTELIJKE SAMENWERKING IN ALLE GEMEENTERADEN STADSGEWEST WAALWIJK St. Nikolaas „Haarboetiek" het eerste horloge voor jongens HELICON Stassar van cITlierlo Nieuwe dienst in kring de midden- Langstraat Werkverband pruiken, halve pruiken, vlechten, aan vullingstukjes, kruinstukjes, paardenstaarten, herentoupets en herenpruiken mm f 29— Salon HELICON Ontwikkelingen Opname Normenpakket M Percentages Wit gouden VERLOVINGS' RINGEN Eigenwaarde DONDERDAGAVOND 26 NOVEMBER 1970 93 JAARGANG No. 95 De tcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 -f 10 ct. inc.k.) 4,03 p. mnd. (1,45 -f 10 ct. inc.k.) l,5f o. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 01167-2002Telegram-adres: „Echo" President Nixon van de Verenig de Staten heeft opdracht gegeven de gedurende het afgelopen week einde uitgevoerde bombardementen op Noord-Vietnam te stoppen. De plotselinge hervatting van de luchtbombardementen op Noord- Vietnam waren officieel het gevolg van het neerschieten door N'oord- Vietnam van twee onbewapende verkenningsvliegtuigjes. Onbewa pende verkenningsvluchten boven Noord-Vietnam zouden, volgens de stilzwijgende overeenkomst van no vember 1968, zijn toegestaan. De werkelijke reden voor een korte her vatting van de bombardementen i' echter in het politieke vlak gelegen en wel om te trachten Noord-Viet nam te herinneren aan „de regels van het spel", zoals een zegsman in Washington het uitdrukte. President Nixon zou volgens insi ders het besluit tot een korte her vatting van de bombardementen op Noord-Vietnam hebben genomen, om de leiders in Hanoi duidelijk te maken, dat de oorlog in Vietnam nog niet voorbij is, dat de VS zich zeker nog niet gewonnen geven en dat het hoog tijd wordt voor de Noordvietnamezen tot werkelijke onderhandelingen in Parijs te ko men. I Reeds lang wantrouwen de Ameri kanen de bedoelingen van de Noord vietnamezen bij de Parijse vredes onderhandelingen. Dat dit wantrou wen gegrond was bleek tenslotte uit een buitgemaakt Vietkong-docu- ïnent, dat kortgeleden gepubliceerd werd door de Amerikanen. Uit dit document blijkt, dat de com munisten hun op 18 september in Parijs ingediende vredesvoorstellen alleen hebben gedaan als taktische zet, met het doel hun posities op het slachtveld te verbeteren en wel zodanig, dat zij de oorlog alsnog met een militaire overwinning zouden kunnen beëndigen. Een realisering van die vredesvoorstellen lag in het geheel niet in de bedoeling. De communisten hebben dan ook hel droge jaargetijde benut om hun droge jaargetijde benut om hun mi litaire posities in Zuid-Vietnam, La os en Cambodja aanzienlijk te ver sterken. Washington was van deze gang van zaken wel op de hoogte, doch zweeg in de hoop alsnog een positief antwoord te krijgen op de door de Amerikanen op 7 oktober j.l. gedane vredesvoorstellen. Uit taktische overwegingen hebben de communisten hun militaire aktivi- teiten ingekrompen. De kans op een militaire overwinning was voor hen in de laatste tijd bijzonder klein geworden, aangezien de Amerika nen overwicht kregen. In de rust periode, die zogenaamd bedoeld was om goede wil te tonen en vredes besprekingen te voeren, heeft Ha noi alles in het werk gesteld, om zich te versterken, om gunstige uit gangsposities in te nemen voor een beslissend offensief dat de commu nistische overwinning tot een feit zal moeten maken. In het buitgemaakte documenten materiaal wordt er duidelijk op ge wezen dat het communistisch „Vre desinitiatief" niet meer was als een „handig diplomatiek offensief", niet bedoeld om de oorlog te beëndigen, maar als een van de vele middelen, cm de verdeeldheid in de Verenig de Staten en in andere delen van de wereld ten opzichte van de oor log in Vietnam te verdiepen. De luchtaanvallen van de Amerika nen in Vietnam hebben een twee ledig doel gediend en wel een mili tair doel, schade toe te brengen aan de gigantische, massale communis tische troepenconcentraties op di verse punten en ten tweede om Ha noi duidelijk te maken dat de Ame rikanen ook anders kunnen en zeker niet verslagen zijn. Door een forse op deze wijze, hoopt Nixon de lei ders in Hanoi tot bezinning te bren gen en hen tot redelijke onderhan delingen te bewegen. Of hij hierme de enig succes zal boeken, valt te betwijfelen. (Van onze verslaggever WAALWIJK - Het heeft er alle schijn van dat de Midden-Langstraat binnen anderhalve maand 'n gemeen scheppen ligt op 't gebied van de Sociale Werkvoorzie- kend is het al dat in Stadsgewestelijk verband naar be tere samenwerkingsvormen gestreefd wordt. Een van de mogelijkheden om een dergelijke samenwerkingsvorm te schapen ligt op het gebied van de Sociale Werkvoorzie ning. Aan een gemeenschappelijke regeling hiervoor wordt momenteel de laatste hand gelegd. Als deze "Dienst Sociale Werkvoorziening Midden-Langstraat" 1 januari 1971 gaat funktioneren, worden in feite twee vliegen in één klap gevangen. Dan blijkt immers dat de gemeenten Waalwijk, Loon op Zand, Drunen, Sprang- Capelle, Waspik en 's-Gravenmoer inderdaad bereid zijn De "Dienst Sociale Werkvoorzie ning Midden-Langstraatzal zich be zighouden met de voorziening in de werkgelegenheid voor moeilijk in het normale arbeidsproces plaatsbare per sonen. Te Waalwijk bevindt zich daarvoor de Sociale Werkplaats ter wijl de gemeente Loon op Zand ar beidsplaatsen creëert op de zgn. bui ten objekten. De 1 januari 1969 ingestelde Wet Sociale Werkvoorziening (W.S.W.) stelt echter regelen inzake de voorzie ning in aangepaste werkgelegenheid, die zoveel mogelijk gericht is op het behoud, het herstel of de bevordering van de arbeidsgeschiktheid van de be trokken personen hij wie - in belang rijke mate tengevolge van bij hen ge legen faktoren - gelegenheid om on der normale omstandigheden te wer ken praktisch niet aanwezig is. De in voering van deze wet heeft aan de rechtspositie van de gehandicapte werknemer een wettelijke grondslag gegeven, terwijl de gemeentebesturen de plicht opgelegd is om te bevorde ren dat allen, die volgens de bepalin gen van de W.S.W. uit haar gemeen te daarvoor in aanmerking komen, in de sociale werkvoorziening worden opgenomen. Werkverbanden zijn de Sociale Werkplaats te Waalwijk en 't openluchtobjekt te Loon op Zand. Deze twee van orgine gemeentelij ke werkvoorzieningen nemen ook werknemers op van buiten de eigen gemeente. Zo is de Gemeeentelijke Sociale Werkplaats te Waalwijk in- steeds meer over hun eigen grenzen te kijken, terwijl te gelijkertijd tegemoet wordt gekomen aan de door de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid beoogde schaalvergroting op het stuk van de sociale werkvoorzie ning. Bij de voorbesprekingen over de nieuwe regeling gaf de rijksconsulent op dit gebied te kennen liever een gemeenschappelijke regeling te zien tussen de stadsge westen Waalwijk en Tilburg. Na breedvoerige overwe gingen werd echter ingestemd met een gemeenschappe lijke regeling voor de gemeenten van het stadsgewest Waalwijk. Toch zal de waarschijnlijk over 'enige tijd door alle genoemde gemeenten geaccepteerden nieuwe Dienst ondanks haar bestuurlijke zelfstandigheid samen werking moeten zoeken met regionale werkplaatsen uit met name Tilburg en omgeving. koopt al zijn in onze omdat wij zo'n enorme grote voorraad hebben en een vakkundige service geven. SPECIALE ST. NIKOLAAS-AANBIEDING geldig tot 5 december Pruikenkoffer (skai) compleet met kop, voetstuk en klem CoïvmtlMfil DAMES- EN HERENHAARWERKEN Grotestraat 174, Waalwijk Telefoon 04160 - 32623 De stanzerij in het bedrijf van de Sociale Werkplaats aan de Prof. van 't Hof f weg (bedrijf 2). het éérste horloge voor jongens! chroom met stalen bodem wv. 37,50 verzekerd tegen verlies en diefstal Stationsstr. 88, Waalwijk dertijd gestart als dépendance van 's-Hertogenbosch en werden veelal orders van plaatselijke bedrijven uit gevoerd. Vanwege verdere versnippe ring en vanwege kostenbesparende middelen hébben de overige omlig gende kringgemeenten zelf noch een binnen- noch een buitenobjekt. Indien personen uit andere gemeenten in de regio voor een werkverband volgens de Wet Sociale Werkvoorziening in aanmerking komen, worden zij in overleg met de artsen, het Gewestelijk Arbeidsbureau, de betreffende com missies en de gemeenten een werkver band aangeboden te Waalwijk of Loon op Zand. Dit al naar gelang de capaciteiten van de betrokken perso nen. Aangezien steeds meer personen uit het stadsgewest zijn aangewezen op dergelijke objekten en daarnaast elk gemeentebestuur zojuist aange duide zgn. bevorderingsplicht heeft, werden in stadsgewestel. verband we gen gezocht om op basis van een ge meenschappelijke regeling hiervoor 'n Dienst in te stellen welke niet ver bonden is aan een bepaalde gemeente uit het stadsgewest. Nu is men zover dat elke gemeenteraad in het Stads gewest Waalwijk een nota inzake de ze gemeenschappelijke regeling socia le werkvoorziening, een ontwerp- Struktuurverordening en een organi satie-schema aangeboden is. Voorde zes gemeenten gezamenlijk zal één sociale werkvoorzieningscom missie ingesteld worden, welke als taak krijgt het bestuur van de op te richten Dienst van advies te dienen over onderwerpen, welke verband houden met de uitvoering van de Wet. Zo zal de Dienst Sociale Werk voorziening naast sociale werkplaats en openluchtobject in de toekomst, indien de omstandigheden daartoe aanwezig zijn, een hoofdarbeidersob- jekt tot ontwikkeling kunnen brengen. De betekenis van de gemeenschap pelijke regeling ten aanzien van het buitenobjekt te Loon op Zand is dat in de toekomst ook de overige ge meenten een beroep kunnen doen op de werkzaamheid van dit objekt. Hoewel de gemeenschappelijke rege ling beperkt blijft tot de 6 stadsge westgemeenten, blijft de mogelijkheid bestaan dat mensen uit andere ge meenten worden geplaatst. De Dienst zal voortdurend moeten uitpluizen welke in de Kring Midden-Langstraat woonachtige personen in de sociale werkvoorziening kunnen en willen worden opgenomen. Onder aangepas te omstandigheden verrichten zij ar beid tegen loon, waarbij tevens hun arbeidsgeschiktheid verder tot ont wikkeling gebracht of in stand gehou den wordt. Overigens is van het aantal perso nen dat maandelijks als "aanbod" op het Gewestelijk Arbeidsbureau gere gistreerd wordt een groot gedeelte de groep minder geschikten/minder vali den. Velen hiervan vinden gelukkig in de Werkverbanden voor sociale werk voorziening adequate werkgelegen heid. Dit neemt niet weg dat nog een behoorlijk percentage volgens het GAB als werkloos geboekt staat. Als de conjunctuur te zijner tijd wat terug gaat lopen, zal het kandidaten-totaal voor de sociale werkvoorziening toe nemen. "Nu hebben we voldoende werk om nog meer mensen op te van gen", zei de heer J. A. Vrenken, di- rekteur van de Sociale Werkplaats te Waalwijk. Een veelzijdige orderposi tie en een veelbelovende continuïteit daarin wekken vertrouwen voor de toe komst, waarin de eisen aan de Sociale Werkplaats te Waalwijk die geeste lijk gehandicapt zijn worden eerst op een Test- en Trainingsafdeling ge plaatst waar eenderde deel van nor male redelijke prestaties gehaald moet worden om volgens de Wet Sociale Werkvoorziening voor een werkver band in aanmerking komen. Een deskundigenteam van sociaal- pedagoog, bedrijfsarts, psycholoog en bedrijfsstaf waarborgen bij die trai ning maximale prestaties, waardoor een goede plaatsing in het bedrijf mo gelijk is en waarbij aan de doelstel ling om de gehandicapte ménsen klaar te maken voor het vrije bedrijf tege moet gekomen wordt. ■Qxc luóleve 3-lerenkledmg WAALWIJK De beide werkplaatsen zijn nage noeg vol en bij de verwachte verho ging van aanbod hangt accommoda tie-uitbreiding boven het hoofd. Door de gemeenschappelijke regeling zal meer nog dan in het verleden naar 'n zo optimaal mogelijke funktionering gestreefd worden waarbij de kandida ten de voor hen beste plaats krijgen, Vandaag de dag zijn 131 mensen in het gemeentelijk werkvoorzieningsbe- drijf in funktie waarvan uit Waalwijk 47%, Loon op Zand 23%, Sprang- Capelle 9%, Drunen 6Vè%, Waspik 6%, Raamsdonk 4%, Vlijmen 3% en Heusden lVè%. Van de in deze binnendienst werkzame mensen zijn de man (99) in overgrote meerder heid. Behalve twee hoofdarbeiders zijn er ook 30 vrouwen. Van dat totaal is 47% geestelijk, 30% lichamelijk en 8% zowel gees telijk als lichamelijk gehandicapt. Het resterende percentage (15%) bestaat uit mensen die bijvoorbeeld wegens te hoge leeftijd in het vrije bedrijf geen geschikte plaats meer konden vinden. In de buitenobjekten te Loon op Zand (tot nu toe ook een gemeente lijke aangelegenheid) werken circa 65 mensen, eveneens uit verschillende Langstraatse gemeenten afkomstig. Het puntlossen voor de lampenindustrie en het draadbomen voor telefoon centrales (foto boven). Op de foto beneden van de lederbewerking de af deling stikkerij. Op de achtergrond de vitrine met de verzameling gemaak te produkten. Beide afdelingen bevinden zich in bedrijf 1 van de Sociale Werkplaats aan de Prof. Minckelersweg. "Alle gemeenten uit het stadsge west zijn er al bij betrokken. Het is een groot goed dat dit gebeurt. Ook gemeenten van buiten het stadsgewest (vervolg op pag. 9)

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1