waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt Instuifavonden NVV Waalwijk- Drunen zijn geen misgreep 't WEÜKELTJE Van Mil letters VAN MIL Koppel Heeren-dr .Verhoeven won handboogdriedaagseEMM Begrotingstekort Waalwijk meer dan een half miljoen 'T iPIFEÏTJEf het mooiste cadeau... li Prisma horiogeS <@X0> Banketbakkerij OPEN OOG Pontiac is een gelukkig bezit Stassiu' c Ambtenaren Juwelier TAUSCH Grote schulden 11YYXXNNNT gesloten Voor wie? Dinsdag 8 december 00 3.K.UERHULST PRISMA Harmonie Concordia Loon op Zand showt bij Sparta V-1 Spaanse poppen en Kelim-tassen St. Nicolaas was in Baardwijk e* Geel gouden VERLOVINGS RINGEN Ü0 3.K.VERHULST DONDERDAGAVOND 3 DECEMBER 1970 - 93e JAARGANG No. 97 De echo van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 -f 10 ct. inc.k.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo" (vervolg van pag. 1) werkt. 92% van de verharde weg in Waalwijk is voorzien van openbare verlichting, wat neerkomt op 3618 lichtpunten. Interessant is het te we ten dat inclusief afschrijving, rente, onderhoud en stroomkosten de kosten per lichtpunt uitkomen op 101,50. Het vervallen van de gasmeterhuren per 1 januari a.s. zijn er credit aan dat de stijging van de gasafgifte in 1971 met 38% tot 19 miljoen m3 toch maar een geldelijke meerop brengst van het gasbedrijf van 21% betekent. In het waterbedrijf boog de 10%- tariefsverhoging per 1 januari 1970 het oorspronkelijk geraamde nadelige saldo 1970 van 40.341 om in een geraamd batig saldo van 8.059. Voor 't komende dienstjaar verwach ten b. en w. aldus hun aanbiedings nota, 'n verbruik van circa 1.100.000 m3 water en een klein winstsaldo van ruim 2,5 duizend gulden. Het jaar 1970 is op het gebied van de verwerving van geldleningen voor de gemeente Waalwijk tot nu toe teleur stellend geweest, aldus 't college van b. en w.. Door de nog steeds voortdu rende centrale financiëring van de ge meentelijke kapitaalsuitgaven na toe stemming van het ministerie door de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten konden slechts kontrakten afgesloten worden tot 2 miljoen gul den. Daardoor bereikte de vlottende schuld van de gemeente Waalwijk op 1 oktober j.l. een hoogte van 5,3 mil joen gulden. Door de financiërings- bank kan pas een aanbieding voor 'n geldlening worden gedaan, nadat de minister voor een met name genoemd objekt toestemming heeft gegeven. Deze wordt verleend aan de hand van (geselekteerde) prioriteiten aangege ven door gedeputeerde staten met door de gemeente te verstrekken ge gevens. Naar programmering zal het perso neelsbestand in 1971 van de gemeen te Waalwijk van 327 op 340 gebracht worden. Deze uitbreiding moet ge zocht worden in de zgn. verzamel naam algemene dienst waaronder vallen gemeentesecretarie inclusief brandweer, B.B., controleur belastin gen e.d. (60 ambtenaren in 1971), politie (34), openbaar kleuter- en ba sisonderwijs (resp. 3 en 7), gemeente lijke sociale dienst (15) en sociale werkplaats (12). Aan bezoldigingen inclusief de kindertoelageregeling overheidspersoneel maar exclusief kinderbijslag en sociale lasten is voor Goud, met gouden band f 575.- Grotestraat 23 IA Waalwijk telefoon 32625 1971 een bedrag geraamd van in to taal 5.395.211,-. De vermeerde ring het personeel algemene dienst met 14 ambtenaren is ontstaan door het in de ramingen opnemen van de 4 wethouders, het erbij krijgen van 'n tweede bode, een kracht in bureau huisvesting/jeugdzaken en in het bu reau stadsgewest. Het politiekorps wordt met 3 mensen uitgebreid tot haar organieke sterkte. De overige vier in de gemeentedienst aangestelde krachten zijn werkzaam in onderwijs en in de gemeentelijke sociale dienst en sociale werkplaats. Deze vermeerderingen tellen alle mee in de begrotingscijfers. Er is uiteraard nog meer dat een stempel op de inkomsten en uitgaven van Waalwijk drukt. En dan denken we opnieuw in miljoenen. Elk jaar is in Waalwijk met rentes, aflossingen van gelden en afschrijvingen veel geld ge moeid. Dit jaar leggen aflossingen met 4.770.300 voor een groot deel beslag op de kapitaaldienst van de gemeente Waalwijk, terwijl de gewo ne dienst aan rente 5.271.000) en schrijvingen 2.267.000) ruim IV2 miljoen gulden moet "missen". Immers Waalwijk heeft zoals alle ge meenten veel gelden moeten lenen. De oudste lening die nog niet geheel af gelost is, dateert uit 1917. Om alle plannen en wensen gerea liseerd te krijgen is er sindsdien een 'enorme schuld ontstaan. Er is reeds gesproken over een vlottende schuld in 1970 door geldleningen die niet meteen gedekt konden worden can 5,3 miljoen. De totale schuld van de gemeente Waalwijk bedraagt per 1 januari 1971 echter meer dan 100 miljoen gulden, nl. 101.578.600, - Omgerekend per inwoner van Waal wijk komt dit neer op een schuld van 4268, - per bevolkingshoofd bij een inwonertal van 23.800. Per 1 januari zal Waalwijk echter tot een nog niet afgeschreven bedrag van ongeveer f 115.550.00,- geïnves teerd hebbenwaardoor er nog een restant van circa f 14 miljoen be staat dat aan de ene kant liet tekort aan vaste financieringsmiddelen ver oorzaakt en aan de andere kant door middel van reserves aangevuld wordt. Om echter terug te komen om de aangeboden primitieve begroting voor 1971 en zijn tekort van 584.530, 't het gemeentebestuur is van mening dat dit tekort geheel door een aanvul ling uit het gemeentefonds te com penseren is. De aanvraag daartoe moet dan wel vóór 1 januari bij het ministerie binnen zijn en mede daar om zal de behandeling en de vaststel ling van de begrotingen binnen enke le weken een feit moeten zijn. Omdat Waalwijk een zgn. artikel 12-gemeen_ te is, die zijn begroting in feite slui tend moet krijgen door die aanvullen de uitkering, is het ook een ministe riële eis dat de gemeentelijke belas tingen tot een bepaalde minimum hoogte opgetrokken worden. Ook dat wordt aan de gemeenteraad voorge legd. Zoals gezegd wordt het tekort alleen veroorzaakt aldus het bestuurs college door de kapitaalslasten (rente en afschrijving van het geïnvesteerde bedrag) met betrekking tot de haven. Daarvan kan gezegd worden dat de werken praktisch klaar zijn en het wachten is nu op kandidaten voor de nog beschikbare 53 ha industrieter rein. De prijzen daarvoor liggen niet hoger dan elders maar "de tijd" is ook wel wat ongunstig door concur rentie, een wat teruglopende conjunc tuur 'en moeilijkheden op de finan- cieringsmarkt. Tot slot zij nog ver meld dat die "havenlasten" elk jaar op de begroting zullen "drukken" waardoor steeds gestreefd zal moeten worden een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds te krijgen. Dus toch een verlanglijstje 't schatkamertje van Sint en Piet Stationsstraat 68, Waalwijk Tel. 04160-34818 Zaterdag 5 dec. om 17.00 uur Toen het bestuur van de bestuur- dersbond Waalwijk-Drunen van het N.V.V. destijds het iniatief nam om maandelijks een instuif avond te gaan houden, kon men alleen maar ver moeden hoe groot de behoefte hier aan was. Ondertussen is wel duidelijk geworden dat men hiermede op de goede weg is, en vele konden op de ze avonden reeds van de diensten van hun bestuur gebruik maken. Niet alleen worden hier de persoon lijke klachten van de leden behandeld, ook vele informaties werden verstrekt waar men dan zijn voordeel mee kan doen. Op de eerste plaats kunnen alle le den van een bij het N.V.V. aangeslo ten vakbond hier terecht. Of men nu werkzaam is in de schoenindustrie, de metaalnijverheid, bouwvakker, win kelbediende, of verzekeringsagent is, iedereen kan hier terecht voor de be hartiging van zijn belangen. Daarnaast worden ook wel aan onge organiseerden informaties verstrekt, waarbij men vooral de jeugdige werk nemers graag van dienst wil zijn. Daar de vakbeweging echter ook op vele andere terreinen werkzaam is, wil het bestuur ook hieraan aandacht gaan schenken. Er is op dit moment veel in beweging waar de vakbewe ging haar inbreng levert. Men hoeft maar te wijzen op de problemen van lucht- en waterverontreiniging, plan ning en ruimtelijke ordening, het on derwijs in zijn totaliteit, maar ook voor hen welke reeds in het arbeids proces zijn opgenomen. Zelfs de po litiek is iets waarbij de vakbeweging niet onberoerd kan blijven. De woorden medezeggenschap e.d. hoeven geen loze woorden te blijven, maar dan zullen de leden op de eer ste plaats, in al deze materies moeten worden bijgeschoold. Het is daarom dat voortaan op de instuifavonden ook een korte inleiding zal worden gegeven over een aktueel probleem, waama er gelegenheid tot discussie plaats vindt. Op deze manier hoopt het bestuur te bereiken dat de leden in vele gevallen een beter inzicht in al deze dingen gaan krijgen. Op de eerst volgende instuifavond, dinsdag 8 december, in de zaal van café J. Passier, zal om 8 uur een kor te inleiding worden verzorgd over de loonpolitiek, en wat daarmee samen hangt. Tot half tien bestaat dan gele genheid over dit onderwerp te discus- ciëren, waarna om half tien, met de volgende ronde van de rikavond wordt begonnen. Iedereen kan hier aan nog gerust meedoen, want de hoogst geklasseerde heeft nog maar weinig punten, zodat de kansen op de eerste prijs nog volkomen open zijn. Het bestuur hoopt dat zij op deze manier nog meer zal kunnen bijdragen aan het doel, de leden voor hun con tributie ook werkelijk het meeste te bieden. q fy Prisma gouden dameshorloge met gouden geslepen milanaise band 475 - baX.a.tas,!) h0rl°9es met gouden Uw Juwofitr f ■.•-nspel Grolestmal 260 Wn HC'HCei veriekerd tegen veilles en diefstal LOON OP ZAND De Harmonie Concordia uit Loon op Zand heeft een vererende uitnodiging ontvan gen van niemand minder dan de trainer van voetbalclub "Sparta". Volgende week woensdag 9 decem ber a.s. zal in het Feijenoord-stadion te Rotterdam de internationale Wed strijd gespeeld worden: Sparta - Bayern Miinchen. De Heer Kessler zag deze wedstrijd graag omlijst door de harmonie Concordia uit Loon op Zand. Daar dit korps o.l.v. haar 2e dirigent Ka- rel Jansen en tambourmaitre Jo v. d. Ven zich op showgebied willen presenteren in Rotterdam is dit 'n mooie gelegenheid zich dan te la ten zien en horen. Korps, drumband en majorettes zullen zich een half uur vóór de aanvang en tijdens de pauze presenteren voor een 55.000- koppig publiek. Deze harmonie legt zich eveneens toe op de moderne show, naast het concert zal traditie getrouw van het beste gehalte is, gezien haar presentaties als lands kampioen in de R.K. Federatie. VV V Stationsstraat 88 Telefoon 04160-33037 Waalwijk KAATSHEUVELSE BILJARTER GEWESTELIJK KAMPIOEN M. Hooymeyers, lid van de biljart vereniging De Dreef is het afgelopen weekeinde in Hulst (Zeeland( kam pioen geworden in de 5e klasse libre van het gewest Brabant-Zeeland. Vrijdagavond moest hij om 7 uur aantreden tegen de Tilburgenaar A. v. Gestel. In een goed gespeelde par tij van 1,69 gem. wist de Kaatsheu- velnaar met 2 caramboles verschil te winnen en kreeg hierdoor zijn zelf vertrouwen, zodat hij na de 6e ronde met 300 caramboles, 14 pnt., 200 beurten, een gem. van 1,50 en 12 matchpunten 4 punten voorsprong op zijn naast concurrenten en zich kampioen mocht noemen van het Ge west Brabant-Zeeland. Zondagmid dag ontving B. Hooymeyers uit han den van de Gewestelijke voorzitter Dhr. Fr. Smit uit Tilburg de Bonds- medaille. Hem werd ook veel succes toegewenst voor de Nationale titel strijd op 22, 23 en 24 januari. Grotestraat 155, Waalwijk Zaterdagmorgen bezocht de Sint de Baardwijkse scholen, waar alle kinderen een traktatie ontvingen. Zondagmiddag maakte de Sint met groot gevolg een officiële rondrit door een groot deel van Baardwijk. Daarbij werd hij vergezeld door de drumband en majorettes van 'Kunst Kracht', het jachthoornkorps 'Cornu Copiae" (dat helaas niet de hele tocht meemaakte), de pony club, een ensemble van de harmo nie 'St. Jan' en vele tientallen schoolkinderen met vlaggen. Vooral de bewoners van het nieu we gedeelte in Baardwijk-Zuid, waar de stoet dit jaar voor het eerst kwam, waren zeer voldaan over dit bezoek. Tijdens deze rondgang wer den door leden van het comité, üaarbij geholpen door enkele Pie ten, de langdurige zieken en de kinderen, die niet op de Baardwijk- se scholen zitten, bezocht en met een geschenk verrast. Zondagavond draaide in het ge meenschapshuis het bekende Rad van Avontuur, waarvoor een onge kend grote belangstelling bestond en dat een bruto-bedrag van ruim 1.800,opleverde. Maandagavond bezocht de Sint met 5 Pieten de bejaarden van St. Cle- menshof, die een lange gezellige avond beleefden en met diverse ge schenken werden verrast. Eén van de verrassingen was de mededeling door de voorzitter van het comité, de heer A. Pullens, dat in het voor jaar voor de bewoners van St. Cle- menshof een uitstapje zal worden georganiseerd. Al deze aktiviteiten waren weer ge organiseerd door het dit jaar 40 jaar bestaande "St. Nicolaas-comité Baardwijk" en mogelijk gemaakt door de gulle financiële bijdragen van de Baardwijkse bevolking, waardoor het ook mogelijk was, dat het comité i.v.m. het jubileum voor de zieken en bejaarden iets extra's kon doen. De uitslag van de loterij vindt U elders in dit blad. als in onze choc.-afdeling de letters worden gemaakt! De róóm-choc. letters b.v., met de rijk gesorteerde noten of de hazelnootletters, zó vól, er kunnen er niet méér in Inderdaad alleen de béste choc., al of niet gecombineerd met een keur van noten, vormen de bijzonder fijne GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160-32312 DE BARMHARTIGE SAMARITAAN ANNO 1970 De eerste automobilist zag het wrak in de berm en dacht: als ik stop, mis ik mijn afspraak. De tweede automobilist zag het wrak in de berm en dacht: als ik stop, moet ik misschien getuigen; en dat is zo'n gedoe. De derde automobilist zag het wrak in de berm 'en dacht: stel je voor, dat er iemand in zit - doodeng - en reed door De vierde automobilist zag het wrak in de berm en dacht: ik zou me geen raad weten met een dode of zwaargewonde. De vijfde automobilist zag het wrak in de berm en stopte, belust op een sensationeel verhaal, dat hij straks thuis zou kunnen vertellen. De zesde automobilist zag het wrak in de berm en stopte. Hij wrikte een verwrongen portier open en trok voorzichtig een zwaargewonde naar buiten. Hij miste een afspraak. Hij maakte zijn handen vuil. Hij moet nog eens komen om te getuigen. Wat 'n gedoe zeg! Of was deze de barmhartige Samaritaan anno '70. Uit: Jonge Kerk"februari 1970 WAALWIJK - Voor de drie ronde tellende koppehvedstrijd van de hand boogschutterij EMM uit Waalwijk werd de laatste wedstrijd verschoten op de binnenbanen van 't Vosje. Al in het begin bleken enkele koppels, die in de beide andere wedstrijen niet geheel aan de te verwachten resulta ten hadden voldaan, nu tot besluit 'n woordje mee te willen spreken. Voor al het koppel B. Pullens-Leytens dat de eerste ronde met een puntenover- winning afsloot. C. van Herpt en J. de Bont wist zich danig te roeren en eindigde op de 2e plaats. In de tweede ronde liet het leidende koppel W. Heeren-dr. Ver hoeven zien dat zij de touwtjes stevig in handen hadden. Met een kleine puntenoverwining bleef hun positie onaangetast. Het koppel van de ver enigingskoning C. van Herpt bleef echter aandringen, wist zelfs de derde ronde op zijn naam te brengen, maar meer dan 'n kleine puntenvoorsprong lieten de leiders het niet komen. De laatste ronde gaven de uiteindelijke overwinnaars W. Heeren-dr. Verhoe ven een staaltje van hun kunnen. Met een ruime voorsprong gingen zij door de finish en stelde daarmee hun over winning in deze driedaagse vast. Ook A. van Munster en W. Klijn eindig den verdienstelijk in deze ronde op de tweede plaats. De handboogschutterij EMM mocht terugzien op een geslaagde wedstrijd waarin met een grote sportieve inzet werd gestreden. De einduitslag was: 1. W. Heeren-dr. Verhoeven; op 1 ronde: 2. C. van Herpt-J. de Bont; 3. P. Orban-J. Siegers; op 2 ronden: 4. A. van Munster-W. Klijn; 5. H. de Jong-mevr. van Herpt; 6. B. Pul lens-A. Leytens; 7. P. Kuipers-J. Thomassen; 8. S. van Helvoirt-P. v. Bavel. 'Üw Juwelier met 't Klokkenspel GjoiesUaal 26Q Waalwijk Tel 04160 34681

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9