wAAlwijkse en UnqstRAAtse coimnt Bouw in Vlijmen's bestemmingsplan Vijfhoeven maandag officieel gestart CCu mpe J0c ampe STICHTING SCHOOLBELANGEN GAF OPENHEID VAN ZAKEN anjer frits w vandeR ven Sta ssar MET EERSTE STEENLEGGING DOOR BURGEMEESTER DONDERDAGAVOND 10 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 99 Schoolbestuur stelt zetels beschikbaar Liefdadigheid mu ID hertogenbosgh ■^AflKT 18 *073 Geel gouden VERLOVINGS RINGEN 00 3.K.VERHULST Zondebok Vijf vacatures Ouderraad Overlegcommissie In gladde Anjer ver/o vingsringen zit plezierig veel variatie. verlovingsringen 'n gouden belofte Discussie „Chantage Plan van 84 ha. met 1700 woningen voor 5500 mensen Vrije sektor i i I I In Tilburg: Fasen Wit gouden VERLOVINGS RINGEN 00 3.K.VERHULST De tcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 -f 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling p. mnd. (1,45 -f 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo,: Brengt onderwijs-democratisering oplossing in moeilijkheden rond Drunense Paulusschool? (Van onze DRUNEN - Voor de buitemvereld lijkt het erop dat de moeilijkheden in en rondom de Paulusschool te Drunen aan intensiteit ingeboet hebben en aan een naderende oplossing toe zijn. De door de Stichting Schoolbelangen Drunen uitgeschreven vergadering welke maandagavond in de grote to neelzaal van de Hoge Braken te Drunen gehouden werd, bevestigde deze indruk onomstotelijk. Toch is het onbehagen dat bij veel ouders en leer- Waar mensen werken, ivorden fou_ ten gemaakt en komen wel eens moei lijkheden voor. Dit gezegde werd in de bijeenkomst maandagavond, waar voor ouders, ouderraad, leerkrachten en hoofd van de school door het schoolbestuur uitgenodigd waren meer dan eens als acceptabel gehan teerd. Uiteindelijk werd door de aanwe zige ouders goedgekeurd - er waren overigens veel minder ouders dan tij dens de emotionele ouderbijeenkomst op woensdagavond 18 november in de Paulusschool - wat al in het begin van de avond door de voorzitter van de Ouderraad puntsgewijs verklaard was. Aanvankelijk ging het er overi gens "professioneel" aan toe. Immeis voordat de mensen in de zaal gebruik konden maken van de "lopende" mi crofoon, was men reeds overrompeld door talrijke uiteenzettingen die via de verscheidene luidsprekers op de ouderlijke hoofden neerdaalden. Ir. Th. van Lammeren beet de spits af als voorzitter van de Stichting Schoolbelangen Drunen, het school bestuur dat ook de Paulusschool on der zijn hoede heeft. Hij zei dat het de bedoeling was de gang van zaken te bespreken in en over de Paulus school gedurende de laatste tijd. Na dat hij het uit negen personen be staand schoolbestuur voorgesteld had, benadrukte hij op voorhand dat lief hebbers uit de zaal om het voorzitters schap van de Stichting een tijdje op zich te nemen, dat meteen kenbaar mochten maken. "Het brengt echter financieel niets op, wel een heleboel zorgen. Dat zeg ik er meteen bij", was zijn toevoeging welke ongetwij feld de stille hoop voor zover die bij een enkeling mocht bestaan de grond ingeboord heeft. Ook de wens van de andere bestuursleden om binnen niet al te lange tijd hun zetel beschikbaar te stellen, werd de ouders voor de voeten gelegd. "Wij, het schoolbe stuur zijn altijd voor rede vatbaar. Ik ben echt geen dictoriaal man. Bij reakties zoals ik die echter de laatste tijd gekregen heb, is de lol om geheel in de vrije tijd dit veelomvattende werk te doen, er geheel afgegaan." Om die zelfverduidelijkende motive ring kracht bij te zetten, memoreerde de heer Van Lammeren een groot S VANAF p 195, PARTE aantal funkties, waarvoor men hem aangezocht heeft en die hij allemaal ir. zijn vrije tijd moet verrichten. In 't dagelijks leven heeft hij als een der direkteuren van Lips N.V. begrijpen derwijs al een flinke taak. De voor zitter van de circa 8 jaar bestaande Stichting Schoolbelangen Drunen gaf wel toe dat de banden met de Paulus school, waar een aantal jaren gele den met het experimentele Jenaplan- onderwijssystemen gestart werd. wat uit elkaar gegroeid waren. Uw Juwelier met 't Klokkenspel Grotestraat 260 Waal»i|k Tel 04160 34681 Het op 1 augustus benoemde hoofd van de Paulusschool, de heer G. Weijs, die ook zitting had in het op hel podium van de toneelzaal ge plaatste forum, begon zijn uiteenzet ting over de problemen met de door hem gedane konstatering dat zich in het begin van het huidige schooljaar reeds een splitsing in het personeel openbaarde, die reeds langer bestaan moet hebben. Hij zei dat een gedeelte van het onderwijzend personeel niet zonder meer bereid bleek het verle den, waarin de moeilijkheden hun oorsprong zouden hebben, te begra ven, omdat dit naar hun mening on mogelijk en oneerlijk zou zijn ten na dele van de school. Het grote knelpunt bleek de onder wijzeres mevrouw J. Jeurissen-van den Hout te zijn, waartegenover zich de groep van vijf, bestaande uit de heer en mevrouw Denessen, de onder wijzeressen mej. Van Loon en Van Gasteren en de heer Van Asten opge steld had. Dezen beschuldigden me vrouw Jeurissen ervan, overigens zonder overlegging van bewijzen, al dus de heer Weys zeer onbekwaam te hebben gehandeld, nodeloos ziekte verzuim te hebben gepleegd, oneerlijk te zijn geweest, en de kinderen on rechtvaardig te hebben behandeld door onschuldigen te straffen en schuldige kinderen uit vrees voor moeilijkheden met de ouders onge moeid te laten. Bovendien wilden geen invalsters meer in haar moeilijke klas staan. Door al deze faktoren eis te de groep Denessen het heengaan, de isolering of de op non-aktief-stel- ling van mevrouw Jeurissen. Het nieuwe hoofd kon echter uit het verleden geen enkel motief aan voeren om de Tilburgse onderwijzeres te wantrouwen. Wel konstateerde hij op zekere dag dat een en ander in haar klas vrij wanordelijk in zijn werk ging. Na een gesprek en een waar schuwing van zijn kant werd de situa tie beter en achtte hij de zaak als af gedaan. Dit mede omdat de groep van vijf aanvankelijk akkoord scheen te gaan met het feit, dat mevrouw Jeu rissen in hun bijzijn verklaard had dat dit haar laatste schooljaar aan de Paulusschool zou zijn. De heer Weijs meende dat de stroeve manier waarop gehandeld is het probleem heeft doen uitgroeien tot de plotselinge ontslag name, waarmee overigens al geruime tijd van te voren gedreigd was. De heer Denessen deed dat zoals bekend op 1 november door zonder meer van school weg te blijven. Het school- verslaggever) krachten leeft, nog steeds niet weggenomen. De vier leerkrachten die met inachtneming van de opzegtermijn begin januari hun gebraagd ontslag zul len krijgen, zoeken tijdens de schoolpauzes nog steeds een klaslokaal op waar zij niets te maken willen hebben met de overige 9 leerkrachten. Het ziet er naar uit dat alleen de tijd, de nu in meerdere opzichten begeerde kerstvakantie, de gewenste oplossing kan brengen. bestuur moest als noodmaatregel een getrouwde vrouw te hulp roepen met een kind van 2 jaar. Inmiddels is de ze vervangen en het schoolbestuur verwacht dat men na de kerstvakantie ook de vier andere opengevallen plaatsen vervangende onderwijskrach ten heeft. Na de uiteenzetting van de heer Weijs mocht de voorzitter van de Ouderraad, de heer F. Bult, namens de ouders zijn visie naar voren bren gen. Hij wees er eerst op dat de Ouderraad praktisch niet op de hoog te ivas van de ontwikkelingen in de controverse tussen de leerkrachten van de Paulusschool van vóór 9 no vember, waarbij zoals reeds gezegd is, de sfeer aanvankelijk verbeterd scheen. Toen de Ouderraad op 9 no vember in een vergadering met het hoofd van de school hoorde dat de groep Denesscn met ontslag gedreigd hadnam men dit niet serieus. De za terdag na de ontslagname konklu- deerde het Oudercomité na een ge sprek met de 5 leerkrachten dat het gebeurde door de vasthoudendheid van hen al niet meer te herroepen was. De heer Bult haalde hun eis aan dat zij niet meer terug kwamen, tenzij het hele bestuur aftrad, de ouderraad aftrad, en het hoofd der school en nog enkele collega's ontslagen wer den. Hierdoor ging het vertrouwen van de twee onderwijzersgroepen in elkaar volkomen verloren. Het enige verstandige wat er dan nog overbleef, aldus de heer Bult, was het oog te richten op de toekomst en met het schoolbestuur besprekingen te gaan voeren over de eisen en wensen die door de ouders tijdens de Ouderavond in de Paulusschool aangehangen wer den. Een daarvan was de motie van wantrouwen ten opzichte van de voor zitter van het schoolbestuur, omdat er grote beleidsfouten gemaakt zouden zijn. De Ouderraad-voorzitter zei dat de besprekingen met het schoolbestuur in een prettige sfeer gevoerd zijn en dat het bestuur bereid was tegemoet te komen aan de wensen van de ouders. Er zijn een aantal afspraken gemaakt, welke men voor het einde van dit schooljaar gerealiseerd wil hebben. Daartoe behoort het oprich ten van ouderraden aan alle basis- en kleuterscholen, welke onder de Stich- Er zijn platte en bolle, extra smal le en super brede, zware en lich te, matglanzende en gepolijste. Springlevende ideeën van jonge ontwerpers die de gladde pracht van goud als versiering toepassen. Stationsstr. 88, Waalwijk ting Schoolbelangen vallen. Ook zul len per school door de ouders perso nen gekozen moeten worden, die in een nieuw bestuur zitting zullen heb ben, terwijl daarnaast deskundigen op het gebied van onderwijs, finan ciën en scholenbouw daarvoor gezocht moeten worden. Tot dat dit nieuwe bestuur in funk_ tie treedt, zo zei de heer Bult, is voor de Paulusschool uit afgevaardigden van schoolbestuur, ouderraad, leer krachten en het hoofd van de school een commissie samengesteld die het onderwijs aan de school moet bevor deren. Hiervoor noemde hij enkele noodzakelijk te nemen maatregelen zoals het opnemen van kontakten met de Stichting Jenaplan, met de Natio nale Ouderavondwerkgroep, met het Katholiek Pedagogisch Centrum, en het versterken van kontakten met scholen waar leerlingen na het verla ten van de Paulusschool heen gaan, om te onderzoeken, hoe de resultaten daar zijn. Met dit programma stemden de aanwezigen tenslotte eensgezind in. Toch had zich daaraan voorafgaande nog een heen en weer gaande discus sie én somtijds een vraag- en ant woordspel ontsponnen waarin -ver schillende ouders en schoolbestuurs leden het woord voerden. Zo ant- woorde de heer Kop op de vraag waarom de heer Vossen, het vorige schoolhoofd, zijn ontslag aange vraagd had, met de mededeling dat deze dat zelf gewild 'heeft. Op de vraag waarom de heer Weijs als hoofd wel aan de veel grotere Paulus school en een jaar eerder niet aan de kleine school-in-oprichting "De Weg wijzer" benoemd werd. stelde het schoolbestuur dat men het volste ver trouwen in de heer Weijs heeft. De penningmeester van het schoolbe stuur, de heer Creemers, had het be leid van het bestuur meerdere malen goed genoemd, terwijl de heer Van Lammeren benadrukt had dat bijna alle bestuursleden een omvangrijke dagtaak hebben en niet altijd even veel tijd beschikbaar hebben om het bijbaantje als schoolbestuurslid op elk gewenst tijdstip te vervullen. Dat was een kolfje naar de hand van de heer Denessen die de uiteindelijke voor stellen om tot een oplossing te komen het predikaat "veel te laat" meegaf. 99 Ook de heer H. Vossen, thans hoofd van de Antoniusschool te Waalwijk verklaarde na vragen onzer zijds dat de Stichting Schoolbelangen Drunen in feite te weinig tijd had en voor het begeleiden van 8 scholen meer bekwaam had moeten zijn. Om dat het bestuur eigenlijk niet zou we ten wat er op een school omgaat, kwam het op een zeker moment tot controversen tussen het voormalige hoofd van de Paulusschool en het schoolbestuur. De heer Vossen achtte overleg toen niet meer mogelijk en diende zijn ontslag in. De bewering van de groep van 5 dat hij "een zinkend schip" verlaten zou hebben en dat het peil van de re sultaten van Paulusschoolkinderen bijzonder laag is, noemde hij onjuist. "Dat het peil omlaag gegaan zou zijn, valt nergens uit op te maken. De cij fers van de leerlingen die naar hel voortgezet onderwijs gegaan, zijn ge lijk aan die in de regio. Daar is niets ten voor. of ten nadele over te zeg gen", aldus de heer Vossen. Mevrouw Jeurissen desgevraagd zei via haar man, die meester in de Burgemeester Schweitzer tijdens de eerste steenlegging (Van onze verslaggever) VLIJMEN - Elke gemeente die zichzelf respekteert, zorgt ervoor bouwgrond beschikbaar te hebben en poogt zelfs (adspirant-) woningzoe kenden meerdere woonvormen voor te zetten. Zo heeft de gemeente Vlijmen een en ander in petto in zijn bestem mingsplan Vijf hoeven. Maandag te gen het einde van de voormiddag en kele uren voordat een vriendelijk de- cember-zonnetje plaats moest maken voor winters regenweer, metselde burgemeester mr. L. M. N. Schweit zer van Vlijmen wat onwennig maar wel met vaardige hand een flinke ge denksteen in een in aanbouw zijnde woning aan de Mommersteeg, de ver bindingsweg tussen de centra van de plaatsen en Haarsteeg. De eerste steenlegging betekent het officiële begin van de bouwaktivitei- ten in het plan Vijfhoeven. De plech tigheid werd door een groot aantal aanwezigen waaronder gemeentebe- mag U niet links (of rechts) laten liggen, als U in TIL- I BURG op zoek bent naar Z iets ENIGS-EN APARTS I VOLOP KEUS: J jumpers, pantalons, nylons, I vesten, blouses, rokken, kraagjes, shawls enz. enz. ONZE LEUS: I J kwaliteit, service en I I exclusiviteit. I V Heuvelstraat 14 rechten is. dat er tussen haar en de heer Denessen begin september moei lijkheden ontstonden over huishoude lijke aangelegenheden. Die mondden uit in de morele chantage, zoals het genoemd wordt, dat zij de laan uit moest daar haar collega Denessen an ders ontslag zou nemen en een doek je over haar open zou doen bij ouders, schoolbestuur en eventueel de politie. Al met al moet het onderwijs aan de circa 450 kinderen op de Dru nense Paulusschool gewoon door gaan. Vraagtekens over schijnbaar volledig opgeloste moeilijkheden blij ven er echter nog bestaan, mede doordat men af moet wachten in hoe verre het programma van de in de nood geboren overlegcommissie, waarvan wij eerder de samenstelling noemden, succes zal hebben. stuur, raadsleden, direktie en staf- funktionarissen van de Dienst Ge meentewerken, en vertegenwoordigers van het "voorbereidingsteam" van 't stadsgewest Den Bosch bijgewoond. De burgemeester verduidelijkte de aanwezigen dat het gemeentebestuur van Vlijmen blij is een nieuw contin gent woningen in aanbouw te kunnen brengen. De woning-in-aanbouw waarin de eerste steen gelegd werd, is er een in de vrije sektor. De toekomstige bewo. ners van dit huis. het gezin Maas, werden eveneens in de complimenteu ze woorden van de burgemeester be trokken. Aan de hand van onbwerp-struk- tuurtekeningen duidde mr. Schweitzer later in hotel Prinsen op de aanslui ting die het plan Vijfhoeven zal krij gen met het noorden van het Vlijmen- se "Hartplan". Het bestemmingsplan Vijfhoeven-1 zal in gedeelten gereali seerd worden. Daarna zal Vijfhoeven II, een plan waarvoor stedebouwkun- dige ir. Margry uit Breda momenteel een ontwerp maakt, aan de beurt zijn. De opdracht daartoe om dit gébied tussen Mommersteeg en .Priemsteeg te "bestemmen", is onlangs gegeven. Bij deze twee facetten zal het echter niet blijven. Mede omdat de kom van Vlijmen waar de laatste jaren weinig bouwaktiviteiten plaatsvonden danig versterkt moet worden en omdat Vlij men in het stadsgewest Den Bosch tot centraal stedelijk gebied gerekend wordt, is een terrein met een opper vlakte van 84 hectare behept met de verzamelnaam Vijfhoeven bestemd voor woningbouw. Liefst voor 1700 woningen en 5500 inwoners zal dit veelomvattende projekt werk-funktio- neel moeten zijn. Het eerste gedeelte van Vijfhoeven-I, beneden de Vijfhoevenlaan, is dus maandagmorgen officieel in uitvoe ring genomen. Hier zijn ook reeds 32 woningwetwoningen in aanbouw. In totaal zullen er ongeveer 225 wonin gen in diverse sektoren gebouwd worden. In het noordelijker deel van Vijfhoeven I dat "boven" de Vijf hoevenlaan gelegen is, en dat nog bouwrijp gemaakt moet worden, zijn 120 woningen waaronder bungalows geprojekteerd. In het reeds eerder genoemde Vijf hoeven II zal plaats gemaakt woiden voor circa 700 woningen, in Vijfhoe ven III - dat noordelijker nog korter bij Haarsteeg ligt - 450, terwijl in het oostelijk van -I gelegen Vijfhoeven IV nog eens 200 woonvormen te cre ëren zijn. Dat hiermede jaren en jaren gemoeid zullen zijn hoeft geen nade re uitleg. Uw Juwelier met 't Klokkenspel Grotcsl'aat 260 Waalwijk Tal 04160 34681

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5