Fraktieleider KVP ziet werk gelegenheid jegio niet somber in Mevr. Schut (D'66) wil rondvraag in openbare gemeenteraadsvergaderingen PULLES HEESBEEN iiwvvv^ J i IN Chris toffe anjer mm •T WIFEITJE Natuurlijk Stationsstr. 68 Waalwijk 11 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 17 DECEMBER 1970 11 (vervolg van pag. 1) beschikking over de noodzakelijke voorzieningen waarvan wij noemen: het havencomplex, natte en droge in dustrieterreinen, een intellektuele ka- paciteit en de streekplannen wijzen op de nodige woon- en recreatieruimte. Als resumé en ondersteuning van wat wij over dit onderwerp naar voren brachten, mogen wij stellen dat het saneringsproces van de traditionele industrie in onze regio naar verwacht mag worden binnen afzienbare tijd tot stilstand zal komen. Een gunstige ontwikkeling in dit verband te zien als mogelijkheid tot uitbouw, voor Waalwijk mag verwacht worden door de uiterst gunstige gelegen industrie terreinen in onze regio. Wij kunnen niet genoeg benadrukken Uw krach ten te tuijden aan behoud en verdere ontwikkeling van de spoorlijn en de Langstraatweg. De promoting van Waalwijk als vestigingsplaats, heeft in het verleden onze bewondering niet gehad. Wij no digen het college uit hieromtrent een werkprogramma op te stellen. Wij willen het havenbeleid enigszins an ders beoordelen dan de industrialisa- tiepolitiek. Naar onze mening dient promoting van ons haven- annex industriecom plex dan ook haar algemeen karakter te verliezen en plaats te maken voor een doelgerichte campagne. Uit bo venstaande moge blijken dat wij Uw zienswijze om de haven niet in ge bruik te geven aan watersportliefheb bers niet kunnen delen, aldus de heer Trommelen. Het gunstige geluid dat wij hebben laten horen ten aanzien van industrie vestiging, kan op korte termijn gel den voor vestiging van bedrijven in de recreatieve dienstverlening. Door zijn unieke 'ligging heeft Waalwijk legio mogelijkheden hiervan iets te maken. Niet alleen in verband met de Loonse en Drunense Duinen, doch in sterkere mate de prachtige ligging aan het water kan hier een grote rol spelen. Wij wijzen op de uitstekend funktionerende watersportvoorzienin gen in onze omgeving. Middenstand Ten aanzien van het Midden- en Kleinbedrijf moeten wij helaas kon stateren dat noch in het verfeden, noch heden een duidelijke beleidslijn te ontdekken is. Het moet U. mijnheer de voorzitter, toch duidelijk zijn dat in deze tijd, nu zich grote verschuivingen voordoen in leef-, werk- en kooppatroon, de ge meentelijke overheid attent dient te zijn op de daarmede samenhangende vraagstukken. Wij moeten zelfs een gebrek aan belangstelling konstate ren, aangezien het statisch jaarboek der gemeente de gehele detailhandel niet ter sprake brengt. Wij benadrukken een cijfermatig onderzoek over de verhouding van de werkgelegenheid industrie/handel en ambacht; de in- 'en uitgaande pendel van de consument (kooppendel) naar de omliggende grote centra met name Tilburg en 's-Hertogenbosch; de ver koopruimte per branche; de omslag van de koopkracht van de bevolking op deze verkoopruimte met inachtne ming van de in- en uitgaande pendel en de bepaling van de branches die 'n overzetting, dan wel een onderbezet ting te zien geven. Het verheugt ons, reeds nu te kun nen mededelen dat de plaatselijke de tailhandel ten volle zal medewerken aan de totstandkoming van een dege- WiJ vertellen U graag vrijblijvend wat groeibrillant is. Juwelier TAUSCH Grotestraat 23 IA Waalwijk telefoon 32625 lijk onderzoek, ook ten aanzien van de kosten hiervan. Verontrustend teken voor de realise ring van het cityplan menen wij te moeten zien in het feit dat Vroom en Dreesmann haar voorgenomen vesti ging in Waalwijk niet doorzet. De uiteindelijk gedupeerden zijn de on dernemers en bewoners van de Grote straat, aangezien zij nu een zeer be langrijke impuls moeten missen. Het koopcentrum van Waalwijk, houdt voor een minder goede bekende op bij de Gruyter, daarna begint de afbraak. Jeugdbeleid Over een instruktiebad was de KVP fraktie kort: Het voorliggende plan achten wij on uitvoerbaar omdat de kosten van het plan Hoefsven en een geheel nieuw bad op grond die reeds in gemeente handen is, elkaar niet veel zullen ont lopen. Bovendien is warmtetechnisch de situering door de langerektheid en geringe isolatie zeer ongustig te noe men. De kapaciteit en funktie van 't openluohtbad wordt verminderd en aangetast. De ligging vinden wij on aanvaardbaar decentraal en zal grote vervoerskosten en een minimale bezet ting met zich brengen. Aan de problematiek rond het in struktiebad kunnen wij niet voorbij gaan zonder te vermelden dat naar onze mening de raadscommissie voor deze zaak niet naar behoren funktio- neert. Wij staan op het standpunt dat een aktief en vooruitstrevend beleid ge voerd dient te worden, niet uitsluitend van bovenaf, doch met daadwerkelij ke inspraak en medezeggenschap van de jeugd. De opzegging van 2 jeugd leden had de heer Trommelen ge griefd en hij vroeg een verslag van de werkmap. Met verbazing namen wij kennis, dat uitbetaling van subsidie die reeds was toegekend heeft moeten wachten door onder andere ziekte van een amlbte- rT Een begrip voor stijlvolle disgenoten. J. K. VERHULST (Uw juwelier met het klokkenspel) Grotestraat 260 WAALWIJK telefoon 34681 naar. Dit mag zich niet meer herha len. Verder laat de werkende jeugd de laatste tijd haar stem flink horen. Te recht. Uit diverse gesprekken blijkt dat er bij vooral deze mensen behoef te bestaat aan vorming. Mijnheer de voorzitter, uren zouden nog te vullen zijn wanneer de be schouwingen zich werkelijk over de algemene toestand met al haar facet ten 'en wensen zouden moeten uit strekken. Wij volstaan echter met de hier gesignaleerde punten waarvan gedachtenbepaling en uitvoering in 1971 onze aandacht vragen"aldus de heer Trommelen. Topper boutiek „'t Stalletje" heeft voor U de allernieuw- ste SIERADEN, POSTERS en REPRODUKTIES Stationsstraat 115 Waalwijk WAALWIJK - Mevrouw E. Schut-Hummelman, in de gemeenteraad ge kozen als vertegenwoordigster van de Waalwijkse afdeling D'66, beroerde gisteravond in haar algemene beschouwing de mondiaal van belang wor dende milieuhygiëne, waarvocr zij een duidelijke stellingname wezenlijk achtte. Zij meende dat niet de rijksoverheid alleen hier een taak heeft, maar dat de lagere overheden, de bedrijven en zelfs elk mens verantwoordelijk heid moet dragen. Zo betreurde mevrouw Schut het op de begroting weg gelaten subsidiebedrag (f 10, - aan de Nederlandse Vereniging Tegen Water- en Luchtverontreiniging. Gezien de tendens in deze tijd, stelde zij dan ook voor het lidmaatschap van die vereniging in 1971 te continueren en de bijdrage te verhogen. Ook noemde zij met betrekking tot de milieu hygiëne een aantal suggesties die b. en w. naar haar mening dienen te be studeren en te overwegen. Ook bevorderen van milieuhygiëne "De wenselijkheid is mijns inziens aanweizg", zo begon zij% „over te gaan op een zo groot mogelijke zui vering van het rioolwater. Hierbij moeten wij ons realiseren, dat de hier mee gepaard gaande, onvermijdelijke, hogere kosten, zowel in uitvoering als aansluiting, in dit stadium draaglijk zullen zijn. Het rivierwater wordt niet alleen ver ontreinigd door de riolering, tal van fabrieken lozen er hun afvalwater op. Leerlooierijen b.v. brengen stoffen in de rivier die op natuurlijke wijze nagenoeg niet af te breken zijn, waar door de verontreiniging van de toch reeds zo sterk vervuilde Maas de ro de streep te naderen of reeds gena derd is. Huisvuil Voor wat betreft huisvuil dient overwogen te worden of het niet wen selijk is over te gaan, bij voorkeur in regionaal verband, op verbranding van vuilnis. Een van de kwalijkste zaken in on ze samenleving is de onkruidbestrij- ding door bespuiting met vergiften. Naast de agrariërs spuit ook onze ge meentelijke plantsoenendienst. Ik wil het college uitnodigen zich te laten voorlichten door een niet financieel betrokken deskundige instantie zoals R.I.Z.A. (rijks instituut zuivering af valwater), welk bespuitingsmiddelen doeltreffend zijn, zónder minder wen selijke neveneigenschappen. Speelruimte In vergelijking met andere gemeen ten heeft Waalwijk in het verleden veel groenstroken in en tussen de di verse wijken gepland. De laatste tijd neemt echter de bebouwing, vooral in Bloemen oord enorm toe, veel groen stroken worden geofferd ten gunste van de huizenbouw. Het bouwen van huizen is een heel belangrijke zaak, die alle voorrang verdient. Ik dring er op aan, dat in de diverse wijken speelruimten geschapen wordt voor de jeugd. Groenstroken zoals b.v. aan de Mr. Roëllstraat zijn ideaal voor het uit leven van de kinderen, die daartoe op straat geen mogelijkheden meer heb ben. Tevens zou ik willen pleiten voor spelmaterialen in de woonwijken. Ter beschikkingstelling van z.g. creatieve materialen zoals planken en balken, vooral in de zomervakantie, op be paalde terreinen, zal de wat- oudere jeugd veel plezier verschaffen en ze weerhouden van onmaatschappelijk gedrag, dat vaak voortkomt uit verve ling. Voor de wat kleinere kinderen, die dichter bij huis vertier moeten kunnen vinden zou ik willen pleiten voor wat kleiner speeltuig zoals kruipdoor- sluip-door kubussen. Incidenteel ko men deze speelterreintjes wel voor maar nog niet voldoende. In onze af gepasteop maat gesneden wereld van volwassenen moet voor de fanta sievolle jeugd ruimte en mogelijkhe den gecreëerd worden zichzelf door middel van creatieve werkzaamheden ie vinden," aldus mevrouw Schut. Verhouding "De verhouding Burger-Overheid is een facet van de samenleving die alle mogelijke aandacht verdient. Wij heb ben kunnen constateren, dat de inwo ners zich maar bitter weinig verbon den voelen met dat wat de gemeente voorstaat. Hoe deze zaken bij de in woner over te brengen? In 1970 is reeds een schuchter begin gemaakt door middel van persconferenties. De spreekuren van burgemeester en wet houders is een ander positief facet. Een andere mogelijkheid die van een voorlichtingsblad werd overwogen en overgenomen voor wat betreft de za- kelijke voorlichting. Ook stelde zij als suggestie de opneming van namen, adressen en uiteraard telefoonnum mers der raadsleden in het uit te bren gen voorlichtingsbulletin en onder "gemeente" in de telefoongids. burger - overheid Verder lijkt het mij, ter informatie van de burger, wenselijk een begrotings- schets en achtergrondinformatie vóór de begrotingsvergadering via een fol der aan de bevolking aan te bieden, met de uitnodiging deze, en ook an dere raadsvergaderingen, bij te wonen Voorlichting kan ook geschieden via hoorzittingen en het openbaar maken van commissies. Niet alle commissies lenen zich voor een open karakter, voor wat betreft de vefkeerscommissie zou ik echter sterk willen pleiten voor openbaarhied en inspraakmogelijk heid. Bij vele inwoners rijzen n.I. wel eens vragen en problemen rond ver keerssituatie dan sorteert zulks meest al weinig of geen effect. Dit brengt wrevel en in sommige gevallen regel rechte oppositie te weeg. Een open bare vergadering van deze verkeers- commissie zal al deze narigheden kunnen vermijden en een zo groot mo gelijke inbreng garanderen van onze weggebruikers. Voorlichting Voor wat betreft de voorlichting aan raadsleden wil ik de volgende sugges ties doen, inhoudende een wijziging van het reglement van orde. voor wat betreft het toezenden van de raads stukken", zo stelde het D'66-raadslid. "Het is vele raadsleden, zo niet allen, onmogelijk zich, in de 5 dagen waar in zij de beschikking hebben over de raadsstukken, voldoende te oriënteren Als met kerstmis het staken voor bij is en desondanks iedereen vrij is, is kerstmis pas goed en ontbijt U zoals het moet, als er kerstbrood van Pulles Heesbeen bij is. voor aktueel kerstbrood. Waalwijk: Grotestraat 235 Drunen: Raadhuisplein 10 A omtrent alle facetten van de aan de orde gestelde punten. Het is in principe dus mogelijk, dat de raadsleden bij stemming niet op de hoogte zijn van achtergronden die hen indien wel berekend, tot een andere mening zouden kunnen brengen. On doordachte raadsbesluiten kunnen hiervan het gevolg zijn. Een dergelij ke omschakeling in de procedure zal een reorganisatie ten gemeentehuize noodzakelijk maken. Het belang van een goed gefundeerde beslissing moet echter een zwaarder gewicht in de schaal leggen, dan een organisatori sche omschakeling. Reeds vaker is dit punt, zij het niet in de openbare ver gadering aan de orde geweest. Er werd dan immer gesteld, dat een der gelijke omschakeling de slagvaardig heid van het gemeentebestuur zou schaden, doordat bepaalde zaken lan ger dan gewenst op behandeling in de raad zouden moeten wachten. Dit snijdt géén hout!! In de eerste plaats gaat kwaliteit boven kwanti teit. Daarnaast zouden werkelijk spoedeisende zaken als aanvullen de agendastukken nagezonden kun nen worden% echter nooit later dan 5 dagen, resp. 2 dagen voor ingekomen stukken"zo zei mevr. Schut. "Het is tevens wenselijk de ter inzage te leg gen stukken reeds een week, en geen twee dagen vóór de raadsvergadering beschikbaar te stellen. Raadsstukken Als ik mij wel herinner is er verleden jaar reeds gesproken over planning op langere termijn. Ik denkt hier aan 5 jaar. Het is niet gebleken, dat u bij de begroting dit keer bent uitgegaan van deze jaren - planning. Ik wil er toch sterk op aan dringen, dat u in de toekomst bij de jaarlijkse begroting een middenlange termijn - planning hanteert! In de huidige situatie is het, krach tens het reglement van orde, voor raadsleden onmogelijk buiten de raadsagenda om, vragen te stellen en acute problemen van algemeen belang tijdens de raadsvergadering aan te snijden. De enige uitwijkmogelijkhe den zijn: Het indienen van schrifte lijke vragen en de problematiek tij dens de besloten nabespreking te ber de te brengen. De eerste mogelijkheid, de schriftelijke vraag, kan stagnerend werken door verlies in tijd, hetgeen de slagvaardigheid van het bestuur, ter zake van acute problemen, kan be lemmeren. De laatste mogelijkheid past niet meer. Een wijziging in het reglement van orde zou de mogelijkheid moeten scheppen ook tijdens de raadsverga deringen, in de rondvraag, bepaalde zaken aan de orde te stellen. Hierbij zou ik nadrukkelijk willen opmerken, dat deze zaken uitsluitend in het al gemeen belang dienen te zijn, aldus omschreven in het reglement van or de, ten einde onnutte zaken en discus sies te vermijden. In de raadsvergade ringen worden tal van kredieten ge voteerd, die ter goedkeuring aan de Kroon en/of Gedeputeerde Staten worden overlegd. Hiervan wilde zij per kwartaal een overzicht. Openheid Met bevreemding heb ik in de plaat selijke pers kennis genomen van de door de wethouder van sportzaken ge geven "voorlichting" aan de Waal wijkse zwemvereniging. In dit geval heeft de wethouder de aan hem reeds lang bekende gegevens van raadslid De Groot en mevrouw Verschuur het vermelden niet waard geacht, terwijl deze gegevens een hoge graad van be langrijkheid bezitten. Hierdoor wer- verlovingsringen I P p h gouden belofte STASSAR JUWELIER Stationsstraat 88, Waalwijk Telefoon 04160 -33037 den konklusies getrokken, die welis waar voor rekening komen van de re- daktie van 't clubblad, maar die niet temin zijn ingegeven door uitlatingen van de wethouder. Het interview werd door de wethouder verleend in een periode waarin de zwembad-affaire terugverwezen was naar de commissie In deze situatie had de wethouder de ze voorlichting beter niet en zeker niet in déze vorm kunnen geven, het getuigt van een onderwaardering van het werk van deze commissie! Het kan zelfs de schijn wekken dat de funktie van wethouder is mis bruikt voor het spelen van een poli tiek spel. Uiteraard zal de wethouder het verweer kunnen voeren, dat hij de redaktie van het artikel niet heeft ge voerd en dat er gebruik is gemaakt van een amateur-redakteur. De re- daktionele onervarenheid is geen ex cuus, juist hierdoor had de wethou der het artikel eerst moeten lezen, al vorens zijn fiat te geven aan publika- tie. Als dit niet gebeurd is, is dit een vorm van nalatigheid, is dit wel ge beurd, dan is de hele situatie bedroe vend. Zwembad De zwembad-affaire heeft mij niet al leen op deze negatieve wijze bezigge houden. In de instruktiebadloze peri ode zou gébruik gemaakt kunnen wor den van andere mogelijkheden ten einde onze jeugd toch de zwemkunst bij te brengen. Geïnspireerd door de bemoeienis van 'n schoolhoofd bracht zij de idee naar voren om 'n busdienst in te schakelen. In de omliggende plaatsen Den Bosch Tilburg en straks ook Dongen zijn in- struktiebaden, die hoewel tijdens de schooluren volgepland. buiten "de schooluren en in de vakantietijden nog mogelijkheden bieden. Het moet in principe mogelijk zijn op bepaalde uren in de week een instruktiebad af te huren en de kinderen per bus te vervoeren vanuit een centraal punt, of bij grote belangstelling, vanuit stads wijken. Eventueel kan dan gébruik worden gemaakt van de diensten van ons eigen zwemonderwijzend perso neel. Uiteraard is het niet de bedoe ling dat deelnemers per keer betalen, maar dat men een cursus kan kopen. Het gezamenlijke vervoer is veel voordeliger en de ouders komen niet in tijdnood. Mijns inziens zou het col lege van b. en w. zich van de moge lijkheden in deze op de hoogte moe ten stellen, uiteraard eerst bij de be treffende baden en dan b.v. via de sdholen van 't animo onder de ouders. De organisatie van deze pendelkon- struktie zal naar mijn mening bij de gemeente in de beste handen zijn". Besnoeid Hierna volgden nog enkele die niet alleen op Waalwijk betrekking 'had den. Zo zei mevr. Schut: "Enige maanden geleden is door mij de sug gestie gedaan te informeren bij de PNEM omtrent uitbreiding nachtta rieven elektra. Gaarna zou ik willen vernemen of in deze reeds beslissin gen zijn genomen en zo niet in welk stadium de 'besprekingen zich bevin Kristallen KANDELAARS met KAARS 1.95 Verzilverde KANDELAARS met KAARS 5.95 Grootse koliek tie KANDELAARS en KAARSEN telefoon 04160 - 34818 den. Een ander punt betreft de jong ste ontwikkelingen rondom de z.g. burgerzinleningen. Minister Beernink heeft het besluit genomen om in het kader van de centrale financiering geen ontheffing meer te verlenen voor burgerzinlenginen. Hierdoor, zo lijkt me, wordt de financiële speelruimte zeker wat betreft de financiering van gemeenschaps-voorzieningen ernstig besnoeid. Gaarne zou ik van u verne men welke gevolgen deze aangekon digde maatregel voor de gemeente Waalwijk zal hebben. Ik kan mij voorstellen dat deze ern stig te noemen zijn. Zou het niet aan bevelenswaardig zijn tezamen met an dere gemeenten, wellicht in stadsge westelijk verband bij de minister op intrekking van dit voornemen aan te dringen. Ik zou willen besluiten met de wens uit te spreken, dat de samen werking tussen alle gemeenteraadsle den en de wisselwerking met b. en w. goed zal zijn, want alleen op deze wij ze kunnen wij ons ten volle dienstbaar maken aan de gemeente Waalwijk", aldus de beschouwing van de D'66- fraktie.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 11