wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt J. Verhoeven 50 jaar in schoenfabriek A. en J. de dienst van Kort Waalwijk VAN MIL Fa. W. Hens Zn OPEN OOG Keltum verlovingsringen Rhum-kransjes Banketbakkerij Studie BEDRIJF VERKEERT MOMENTEEL IN CRISIS DONDERDAGAVOND 17 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 101 Beschouwd door CDU'er W. van Es Plannen Centraal Wit gouden VERLOVINGS RINGEN 00 J.K.VERHULST Aandacht Jubilaris kreeg gouden penning Reorganisatie Reputatie Geel gouden VERLOVINGS RINGEN 00 3.K.VERHULST Verdiensten TAUSCH Juwelier Toon komt terug in Tilburg Lijstenmakerij Drunen De rcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) f 0,35 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling p. mnd. <1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" Economisch is Waalwijk kwetsbaar WAALWIJK "De gemeentebegroting geeft in het algemeen geen gun- sig beeld van onze gemeentefinanciën. Er is een begrotingstekort van bijna 6 ton en er is een aanmerkelijke stijging van uitgaven in de meeste sektoren van de gemeentelijke overheidswerkzaamheden met name als gevolg van stijging van lonen en salarissen. De verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds, een verhoging van de gemeentelij ke belastingen geven niet veel verlichting. Ook baart de kapitaalvoor- jening veel zorgen. De gemeentelijke overheid zal zorgvuldig haar uitgaven moeten be heersen en haar beleid zal zich moeten richten op een matige groei van de overheidsbestedingen, waarin produktieve bestedingen voorrang moeten hebben. We zullen met de gemeenschapsgelden zuinig moeten omgaan en wij zullen moeten trachten onze bijdrage tegeven in het te rugdringen van de inflatie", zo begon mr. W. van Es zijn algememene beschouwing. Daarna hield hij een uitvoerig re feraat over industrie-ontwikkeling en werkgelegenheid. Daarin stelde hij onder andere: 'Er bestaat enige verontrusting over de ontwikkeling van de indus trie en daarmee gepaard gaande werkgelegenheid in Midden-Bra bant. In dit gebied ügrt ook Waal wijk zodat deze onrust zich ook uit strekt tot Waalwijk. De werkgelegenheid in de regio Waalwijk draag een sterk eenzijdig karakter. Teevel is zij gericht op de leder- en de schoenindustrie. Hier van is het gevolg dat ook de struk- tuur van de beroepsbevolking voor een belangrijk deel eenzijdige sig natuur vertoont. Wij moeten helaas, konstateren dat de infra-strukturele voorzieningen onvoldoende zijn, waardoor het gebied Waalwijk nog een te weinig aantrekkelijk indus trieel klimaat heeft. Wij missen ook in Waalwijk stimuleringsfacilitei ten", aldus de CDU'er. Hij was het vooralsnoog niet eens met de optimistische geluiden van burgemeester Teijssen inzake de ha ven, waarover wij j.l. maandag schreven. "Het wil mij voorkomen dat in Midden-Brabant Tilburg en Waal wijk in het kader van de industriële ontwikkeling en werkgelegenheids ontwikkeling in de toekomst een be langrijke plaats kunnen innemen. Maar Waalwijk is economisch ge zien vrij kwetsbaar omdat Waal wijk een veel te weinig gedifferen tieerd industriebeeld vertoont. Bij de acquisitie zal hiermede terdege ïekening moeten worden houden. Maar om ontwikkeling van indus trie- en werkgelegenheid te berei ken moet Waalwijk in aanmerking komen voor steunmaatregelen van overheidswege. In vergelijking met Tilburg verkeert Waalwijk in een cngustige positie. Ik ben het met B. en W. eens dat onze toekomstige industriële ontwikkeling voor een belangrijk deel in het havengebied ligt. Waalwijk heeft met eigen middelen dit gebied tot een bepaalde ontwik keling gebracht en heeft in dit ge bied miljoenen geinvesteerd. Maar deze investering is tot op he den nog rendabel gebleven met alle financiële gevolgen van dien. Net ais Cuijck en Oss moet Waalwijk meer steun krijgen. Maar waar zijn de definitieve plannen inzake het werkgelegen- heidsklimaat in gemeente, want met het stellen van een en ander zijn we er niet, er moeten spijkers met koppen geslagen worden en wij moeten weten in welke richting en met welke overheidsfaciliteiten kan worden gewerkt. Immers de werkgelegenheid in de leer- en schoenindustrie en ook in de landbouw gaat langzaam achter uit. In de bouwnijverheid moeten we een stilstand konstateren. Alleen de meaalindustrie kan momeneel de acheruitgang in de werkgelegen heid in genoemde sektoren nog op vangen, maar voor hoe lang? De beroepsbevolking neemt jaarlijks met 2% toe. In het Benelux gebied liggen wij uitermate gunstig, gelet op de auto snelwegen, waterverbindingen enz. en zeer centraal. Deze positie moe ten wij gaan uitbuiten. Bovendien is Waalwijk centrumgemeente in de Langstraat. We zullen systematisch de economi sche groeiperiode van Waalwijk moeten bestuderen en wij zullen voorwaarden van rendabele vesti gingen van bedrijven moeten gaan uitwerken. Uw Juwelier met 't Klokkenspel ;óroWM'«l 260 Waalwijk T«l 04160 34681, lk neem onmiddellijk aan dat het aantrekken van een industriepromo tor een okstbare zaak is maar waar om kan hetzelfde niet worden be reikt met een werkcommissie voor industrie en werkgelegenheidsont wikkeling, in welke werkzaamheden van bedoelde commissie ik ook de middenstand zou willen betrekken. Ik zou deze werkcommiisie willen Zien samengesteld uit leden van on ze raad en uw college, vertegen woordigers van de Kamer van Koophandel, gewestelijk Arbeidsbu reau, uit het bedrijfsleven en mid denstand. Deze commissie zou de problemen op het terrein van industrie- en werkgelegenheid in Waalwijk en regio moeten aanpakken. Uit het resultaat van haar studie zullen de te nemen maatregelen en een te voeren politiek moeten wor den afgeleid met beantwoording van vragen o.m. ten aanzien van uit breiding van bestaande bedrijven en het aantrekken van nieuwe bedrij ven. Ook de situatie Waarin de mid denstand in Waalwijk verkeert zal onder de loep moeten worden geno men en ik stel mij voor dat deze werkcommissie twee sektoren moet hebben t.w. een voor de industrie en een voor de middenstand. Wanneer atkiviteiten zich ont plooien tot het aantrekken van be drijven, zal m.i. de voorkeur moeten uitgaan naar kapitaalintensieve be drijven", besloot mr. Van Es het eerste deel van zijn beschouwing. Immers hij ging ook nog dieper in op de problematiek inzake de wijkverwarming Laageinde I. Hij zei onder meer dat er nog steeds geen eindafrekening bij de bewo ners is, terwijl men al bijna 5 maan den over het afgelopen stookseizoen heen is. Op sommige plaatsen is de temperatuur die de verwarming bereikt, niet hoog genoeg en het on dergronds buizennet zal binnen af zienbare tijd vernieuwing moeten ondergaan. Tenslotte zou ik nog de volgende opmerkingen willen maken. In het kader van de gemeentelijke sociale werkvoorziening zou ik bijzonder de aandacht willen vragen voor het vraagstuk van oudere arbeidskrach ten en de minder geschikten in het kader van uitbreiding van de so ciale werkvoorzieningen naar aard en niveau. In het kader van woningbouw en buisvesting vraag ik in het bijzon der aandacht voor pendelende ar beidskrachten die tevens woning zoekend zijn en voor de buitenland se arbeiders. Ook was hij ook voor de instelling -an wijkraden. In Alkmaar is in twee achtereen volgende nachten in 6 bedrijven brand ontstaan, wat miljoenen scha de heeft berokkend. Men vreest dat hier een pyromaan aan het werk is. De Tweede Kamer heeft na een uitvoering debat de nieuwe loonwet aangenomen, na een wijziging be treffende de doorberekening van de 400,—. HOPEN TEGEN DE VERDRUKKING IN Voor christenen zijn deze weken voor Kerstmis geladen met een toe komstverwachting. En Kerstmis zelf is het feest van de hoop op een toekomst van vrede en gerechtigheid voor elke mens. In dit verband moge ik u een citaat ter overweging gevendat genomen is uit de brief van de Nederlandse Bedrijfsaalmoezeniers, die vorig jaar ver zonden werd aan het pastoraal concilie. "Het getuigt van realiteitszin om het onwerkelijkheidskarak tervan de evangelische boodschap te erkennen. Men moet het zakenmensen toegevendat met het evangelie in het zakenleven schijnbaar niets te beginnen valt. Het is inderdaad waar, dat in zekere zin het evangelie haaks staat op onze aardse werkelijk heid. De ethiek van de bergrede verdraagt zich nauwelijks met de feitelijke zakenmoraal en bedrijfscode. Alle goedbedoelde pogingen tot vermenselijking van onze wereld hebben - eerlijk beschouwd - slechts het karakter van vechten tegen de bier kaai. Tegen de overmacht vcm de machten, waar "het gevecht tegen gaat", is menselijke goodwill niet bestand. Het evangelie ontzegt ons de mogelijkheid van illusies en uto- piën, van een naïef vooruitgangsgeloof, evenals het ons de mo gelijkheid ontzegt van noodlots gedachten, van berusting en fatalisme De enige goede belichting van de misère en grandeur van het menselijk bestaan is het - milde - licht van de evangelische HOOP. Dat is voor ons het perspectief dat alles doorzichtig, transparant kan maken, de inspirdtie die de toewijding van de menselijke lotsverbetering kan radicaliseren en er volharding aan kan schenken, en deze tevens op bevrijdende wijze kan relativerenvanuit het besef, dat het Rijk Gods, dat ons is toe gezegd, weliswaar niet van onze verantwoordelijkheid dispen seert, maar toch als een gratuïtte gaven Gods de menselijke opgave Gods de menselijke opgave transcendeert Moeilijk te begrijpen? Probeert u het dan nog te lezen! P.S.: Wie wil met de Kerstdagen zijn huis openzetten voor een weduw vrouw van 60 jaar, die de beklemming van de eenzaamheid niet aan kan? Betrokken persoon is graag bereid om zonodig in de huishou ding een handje mee te helpen. Reakties graag op mijn adres. L. van Berkel, Markt 4a, Waalwijk, tel. 33716 (Van onze verslaggever WAALWIJK - Vijftig jaar werkzaam in hetzelfde bedrijf is een wel zo uniek gebeuren dat dit naar buiten grote bewondering afdwingt", zei de heer J. de Kort, direkteur van de N.V. Schoenfabriek A. en J. de Kort aan de Stationsstraat te Waalwijk dinsdagmorgen tegen werknemer Joh. H. Verhoeven, die in zijn bedrijf "de halve eeuw" volmaakte. Dat hij daarmee up 'en downs in het bedrijf meegemaakt heeft en nog meemaakt werd duidelijk door de verdere woorden van de heer De Kort, die niet verheelde dat het bedrijf zich moenteel in een crisispositie bevindt. Hier door is een straf uitgevoerde reorganisatie noodzakelijk geworden", aldus de direkteur. Deze ietwat sombere uiteenzetting mocht echter niet verhin deren dat de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor noordelijk Noord Brabant, de heer J. Timmermans, de heer Verhoeven even later voor diens vijftigjarig onafgebroken dienstverband de gouden penning van de Maatschappij ter bevordering van de handel 'en nijverheid overhandigde. Direkteur J. de Kort duidde op ver wondering, als men zich afvraagt hoe het mogelijk is dat een man het 50 jaar lang binnen dezelfde muren kan uithouden. "Deze verwondering zal echter plaats maken voor bewonde ring als we de jubilaris van vandaag voor het voetlicht halen en hier een vitaal man zien, nog volkomen bere kend voor zijn taakmet een brede belangstelling voor het gebeuren bin nen het bedrijf, maar ook voor het maatschappelijk leven", benadrukte de heer De Kort. Zo is de heer Verhoeven reeds 15 jaar - de hele bestaansperiode - lid van de ondernemingsraad van de schoenfabriek, was jarenlang be stuurslid van de plaatselijke afdeling van de KAB, thans NKV geheten, is bestuurslid van de COOP en is even eens lid van de Waalwijkse gemeente raad voor de Algemene Werknemers- lijst. De gouden jubilaris trad in dienst van de N.V. De Kort toen dat bedrijf 4 jaar bestond. Daardoor maakte hij nog de omschakeling van handwerk naar machinale fabricage mee. Alhoe wel de onderneming geleidelijk groei de en uitgebreid werd, kon men zich in de crisisjaren alleen door keihard werken en door de inzet van allen handhaven. Ook de oorlogsjaren wa ren een moeilijke tijd. Na de oorlog, zo blijkt uit het historisch overzicht van de heer De Kort, kwam er een langdurige opleving waardoor diverse uitbreidingen gerealiseerd konden worden. "In de loop van de 60'er ja ren deed echter de invloed van de tot stand gekomen EEG zich steeds ster ker gevoelen. Vele bedrijven konden de strijd niet volhouden en stopten de produktie. Ook ons bedrijf heeft de laatste jaren 'n forse aderlating moe ten ondergaan. In het kader van een straf uitgevoerde reorganisatie zullen - en zijn reeds - enkele maatrege len genomen. Een der direktie-leden is uitgetreden, waardoor een effici ënter bedrijfsvoering mogelijk wordt; het gedeelte van de bedrijfsgebouwen dat niet economisch noodzakelijk is, zal worden afgestoten en zowel de be drijfsleiding als de leiding van de be langrijkste afdelingen is in handen gekomen van jonge bekwame men sen", verklaarde de heer De Kort. Hij zei echter met aller inzet en sa menwerking in staat te zijn ook de huidige crisis in het bedrijf te kunnen overwinnen. Daarmee sprak hij het vertrouwen uit in zijn personeel, dat in bepaalde bedrijfsafdelingen ver grijsd is. Hij vond het ook prettig te kunnen vermelden dat zowel afnemers leveranciers als collegae adhesie be tuigd hebben bij de reorganisatieplan nen. Met enige trots dankte hij dat aan de uitstekende reputatie die het bedrijf in de gehele branche heeft en welke mede te danken zou zijn aan de vele toegewijde medewerkers die het bedrijf zoveel jaren trouw bleven. Daarom bracht hij dank aan de heer J. Verhoeven, feliciteerde hem met zijn unieke, zeer zeldzame jubileum en gaf hem een geschenk onder cou vert. Uw juwelier met 't Klokkenspel Giotesfaat 260 Waalwijk Tel 04160 34681 Onder het toeziend oog van schoenfabrikant J. de Kort speldt mevrouw Verhoeven haar man de gouden penning op van de Mij. ter Bevordering van Handel en Nijverheid. De heer Timmermans, voorzitter van de Kamer van Koophandel, zei ervan overtuigd te zijn dat een bedrijf met een dergelijke reputatie als de N.V. A. en J. de Kort, de ups en downs kan opvangen en dat de toekomst toch perspektief biedt. "De schoenindus trie heeft geen beste naam de laatste tijd", aldus de heer Timmermans. "Toch hoop ik dat het goede oude handwerk dat in vroeger jaren triomf vierde, ook bij de opkomende jeugd in de aandacht mag komen", vervolgde hij. Uit hoofde van zijn lidmaatschap van de maatschappij ter bevordering van de handel en nijverheid en als voorzitter van de Kamer van Koop handel feliciteerde hij daarna de fa milie Verhoeven en overhandigde de jubilaris de gouden penning. De gouden werknemer" zelf, die op 13 jaar na, zijn hele 63-jarige leven in de schoenindustrie gewerkt heeft en talloos veel schoenen door zijn handen heeft laten gaan toonde zich enigszins onder de indruk van de cri sis in het bedrijf en zei dat de schoen industrie niet kapot kan gaan als al le werknemers volledig hun schouders eronder zetten. Hij zelf hoopte dat nog enkele jaren te doen. Toen hij 40 jaar in de schoenindustrie werkte, werd hem de bronzen medaille in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Dinsdagavond vond de huldiging door het personeel plaats. De heer A. van de Griendt bood de jubilaris daartoe een geschenk aanterwijl ook de On dernemingsraad bij monde van de heer M. van Beek felicitaties en een cadeau overbracht. 18 karaat Grotestraat 231 A, Waalwijk telefoon 32625 'n pittige róómvulling, doordrongen van rhum en omsloten door pure chocolade, bestoven met fijne poedersuiker Kent u ze nog GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160-32312 Van zondag 3 tot en met vrijdag 8 januari zal Toon Hermans een se rie van 6 voorstellingen van zijn One Man Show geven in de Tilburg- se Stadsschouwburg. In zijn nieuwste show heeft Toon het zich niet gemakkelijk gemaakt. Overtollige „hadsjikkiedee's", jolijt v/aar de Nederlander prijs op stelt, heeft hij geweerd. Zijn entourage is nieuw. Een zwarte achtergrond met een blauw ballonnetje en daarvoor twee vleugels, waarop Rinus van Galen en Cor Cools hem begeleiden. Het ritme wordt verzorgd door To ny Nüsser. Als vanouds zijn zijn vakmanschap, zijn perfekte uitbeelding van de gekste typetjes, de liedjes met een lach en een traan en zijn schijnbare ongekompliceerdheid. Hij is en blijft de hogepriester van de humor, die zyn avond afsluit met een epiloog: „De hemel geeft; wie vangt, die heeft". WIJ VERZORGEN AL UW INLIJSTWERK GROTESTRAAT tfiS WAALWIJK 1VV Telefoon 04160 - 32370 BURGERLIJKE STAND Geboorten: Eleonora dv M de Hart- v. Kuik; Wilhelmina dv G de Wit- Franken; Martina dv N Vugts-v. Balen; Marianne dv T Merkuur- Koenen; Virginie dv J Kop-Wille men; Ziya zv C Aydin-Yilmaz; Wil lem zy W. Kottier-Scheffer; Silva- na dv J Smulders-de Swart; Suaip zv C Ugar-Demirbas; Woutherus zv C Verduijn-Mimpen; Jimmy zv G Aarts-Beeloo; Wilhelmina dv C v Rooij-Mommersteeg; Christina dv W Hulten-v Zon; Theodora dv C Kol- mans-v d Bosch; Marcus zv W v Ooijen-Boelen; Joanna dv J v d Heijden-Joosten. Overlijden: Cornelis van Delft, oud 81 j. te Drunen, echtgen. van Maria van Rooij. Huwelijken: A N J Fitters te Vlij men en H J v d Wiel te Drunen; S de Haan en M E Vos beiden te Dru nen; B H M J v Son en F J T M Klerks beiden te Drunen; M v Wijk te 's-Gravenhage en M A Verkaart te Drunen; NAM Korthout te Waalwijk en T A G v Bokhoven te Drunen; H M M v Helvoirt te Waalwijk en T W Knippels te Dru nen; J P Lepoutre te Geffen en E W C v Emmerik te Drunen; E M Jansen en F S v Leeuwen beiden te Drunen; R W A Geerts te Heusden en M J J C Bergmans te Drunen; G J M v Agtmaal te Vlijmen en J H M Pulles te Drunen; R Guittet te Oss en P M Groot te Drunen; T A v Lieshout te Voerendaal en M T W P Elshout te Drunen; GOMT v Hoek te Vught en H J Netten te Tilburg; W H Salters te Berkel en Rodenrijs en J P Vermeulen te Drunen; M T Brok en C P H v d Leest beiden te Drunen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9