Antwoord B. en W. Waalwijk op beschouwingen raadsleden Waalwijkse gemeentebestuur bezint zich op industrie-aangelegenheid PIET KLERKX KERST-meubelexpositie bij Piet Klerkx Een nieuwe wereld gaat voor U open Stadsgewest 15 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 15 (vervolg van pag. 13) en schetsen gaf hij een overzicht van het plan Groenewoud. Over het win kelcentrum aan de Groen van Prin- stererlaan kon hij op dit moment nog weinig concrete mededelingen doen. Wel verklaarde hij dat het Europa plein, zich bevindend tegen over het belastingkantoor zal worden volge bouwd met woningen. Als ik tot slot de balans opmaak, zei burgemeester Teijssendan zie ik, sprekend vanuit de laatste nieuw jaarsrede, een aantal plannen in het stadium van uitvoering zijn gekomen. Hij noemde daarbij uitbreidingen aan een zestal scholen, de bouw van drie gymnastieklokalen en 't Sociaal Cul tureel Centrum. Ook de vestigings plaats voor de SI O-school is nu be kend. De woningbouw had een goed verloop, terwijl ook de nodige aan dacht in dit kader is besteed gewor den aan de Welzijnszorgbouw. Geen geweeklaag moet er zijn over de schoen- en lederindustrie. Deze tak van nijverheid heeft Waalwijk groot gemaakt. We moeten ons hoeden een zwart-wit beeld te schetsen; de image moet behouden blijven. Realisering van alle plannen is nu eenmaal niet mogelijk, maar burgemeester Teijssen ontkende, dat welk plan dan ook een statussymbool zou zijn. Samen moeten we begrip opbrengen voor allerlei plannen en het college van b. en w. is daarbij van mening, dat belichting van alle aspekten uitgedragen dient te worden. Sportzaken Na het uitvoerige antwoord van bur gemeester Teijssen kreeg van de wet houders de heer J. van Heeswijk als eerste het woord. Aangaande z'n por tefeuille van Sociale Zaken bracht hij het College van Bijstand ter sprake. Het heeft steeds voldaan en het zou jammer zijn als er nu een lid van het college plaats zou moeten maken voor een vrouw, zoals in een van de be schouwingen voorgesteld is. Een even tuele toevoeging is een nadere bestu dering waard, aldus de heer v. Hees- wijk. Betreffende de kontrole op de bijstandsuitkeringen noemde hij het aantrekken van een part-timer een mogelijke oplossing. De bejaardenzorg kreeg eveneens zijn aandacht. Er komt een bejaardencon sulent in dienst van de Stichting Be jaardenzorg, die o.a. als taak 't voor bereiden van een plan voor een dien stencentrum zal krijgen. "Wegens het ontbreken van financi ële middelen sta ik met de rug tegen de muur wat betreft sportvoorzienin- gen in het algemeen. Het is daarom een betreurenswaardige zaak als het vertrouwen in mij als wethouder van sportzaken opgezegd wordt. De ver deling voor jeugdsport gebeurt door de Waalwijkse Sportraad", zo betoog de wethouder Van Heeswijk. De rea lisering van een jachthaven noemde hij, evenals de aanleg van nieuwe sportzalen in geheel nieuwe wijken, financieel niet haalbaar, terwijl hij wel vertelde dat de uitbreiding van 't Olympiasportpark in voorbereiding is en het sportpark Elzenhoven uitbrei dingsmogelijkheden bezit. Woningbouw Wethouder C. van den Hoven zei in aansluiting op het reeds door de bur gemeester naar voren gebrachte dat in Waalwijk op het gebied van de wo ningbouw nogal iets gepresteerd is. Sociale woningnood heerst landelijk, zei hij en is beslist niet zo maar op te lossen. "Woningen goedkoper bou wen gaat beslist niet. Wel zal de re gering als oplossing voor minder draagkrachtigen meer subsidiemoge lijkheden moeten creëeren. En toch moeten we het houden op kwaliteitswoningen die meer "aange kleed" zijn, ook in Waalwijk", aldus de heer Van den Hoven. Over het onderhoud van woningen zei hij dat elke gemeente op eigen wijze moet proberen reparaties aan te brengen. De Noordstraat-commissie werd als voorbeeld gesteld voor andere wijken om wijkraden op poten te zetten. Het college-lid stelde echter duidelijk dat deze uit de diverse wijken zelf zullen moeten ontstaan, waarbij de gemeente eventueel wel administratief mede werking wil verlenen. Woningen voor gehandicapten, alleenstaanden en be jaarden is een onderwerp dat even eens besproken werd. Aanvragen daarvoor moeten vaak uitvoerig be keken worden en toewijzing gebeurt dan ook weloverwogen. Laageinde In het plan Laageinde zullen particu liere beleggers geen hoogbouw plaat sen. Wel bestaat er grote zekerheid dat zeer binnenkort in de Waalwijkse gemeenteraad een voorstel ter tafel komt om in Laageinde een extra con tingent van 81 woningwetwoningen - flats zoals aan het Distel- en het Larixplein - te bouwen. Ook is er een plan in studie genomen om aan de noordzijde van de Burg. Moonen- laan tot aan het verlengde van de as van de Burg. van Grotenhuisstraat woningbouw oplopende in hoogte te situeren. In het nachttarief van de PNEM-elektriciteitstarieven zullen voorlopig geen wijzigingen in tijdsduur of hoogte komen, aldus wet houder Van den Hoven naar aanlei ding van vragen van mevrouw Schut in die richting. Over de fluoridering zal nog wel eens een balletje opge worpen worden, is uit de woorden van de wethouder op te maken. Staatsse cretaris Kruisinga moet immers maar eens de mogelijkheden aangeven op welke wijze de gemeente voor niet- gefluorideerd water moeten zorgen als fluoridering doorgevoerd zou wor den en er inwoners zijn die dat persé niet willen. Milieu Eind januari 1971 brengt de werk groep Jeugd- 'en Jongerenwerk een eindrapport uit over een eventuele raad voor jeugdzaken. Deze medede ling deed ivethouder M. van Eijl, al vorens hij zich uitvoerig inliet over speelterreinen en subsidiebeleid. "Het lijkt erop, aldus de heer van Eijl "dat de jeugd het meeste behoefte heeft aan grote open speelvlakten waar te lopen en te ravotten is. Van gelegitimeerde speelterreinen wordt in feite weinig gebruik gemaakt, me moreerde hij. Ook raadde hij voetgan gers en moeders met kinderen e.d. aan als deze in de Grotestraat moeten zijn zoveel mogelijk van het zuidelijk trot toir gebruik te maken omdat dat bre der is dan dat aan de andere zijde van de straat. Men moest deze maat regel nemen om ruimte te winnen voor parkeeraccommodatie. Het provinci aal bestuur van Noord Brabant zal medio januari nadere beslissingen ne men over eventuele verbeteringen na bij de zuidelijke kop van de haven te Waalwijk en de verbinding met de Langstraatweg aldaar. In het voorjaar zal de tuinaanleg en het -onderhoud opnieuw in beraad komen, terwijl dan waarschijnlijk ook op de overschakeling van vuilnisem mers of plastic vuilniszakken overge gaan zal worden. Hierover moet de gemeenteraad zich nog uitspreken. Wethouder Van Eijl ging er bij het door vele "beschouwers" aangehaalde aspekt milieu-hygiëne van uit dat zwaardere heffing op o.a. leerlooierij en bij zichzelf zou moeten beginnen om tot mindere verontreiniging te ko men. Met name noemde hij de bezit ters van honden, waarvan het lijkt als of ze allemaal loslopen, om een uit spraak van de wethouder aan te ha len. Personeelsbeleid Voordat de diverse fractie-woordvoer ders tot hun repliek over mochten gaan, verduidelijkte wethouder J. v. Seters waarom in het bijzonder jeug dige gemeente-ambtenaren wel eens tot positieverbetering over kunnen gaan door bijvoorbeeld naar andere gemeenten een betrekking te aanvaar den. Daarbij bracht hij specifieke per soneelsaangelegenheden te berde. "Uit huisvestingszaken"aldus de pas een goede drie maanden met die por tefeuille behepte wethouder, "nooit van zijn leven uit te komen". WAALWIJK - Na de beantwoor ding vcm de vragen in eerste termijn door het college van b. en w. was het de beurt aan de frakties om repliek te geven. De rij der sprekers iverd ge opend door de heer J. Buys, die sprak namens de Algemene Werknemers- fraktie. Hij zei zeer verheugd te zijn over het voorstel van het college met betrekking tot de mogelijkheid om te komen tot een geluidsinstallatie, wat het voor iedereen mogelijk zal maken om de discussie beter te kunnen vol gen. De nota betreffende het subsidie beleid zag hij zeer gaarne tegemoet, maar hij vond het zeer vreemd gebon den te zijn voor wat betreft de sub sidies onder meer aan de Nederlandse Bond van Muziekgezelschappen. Voor wat betreft de belastingverho ging stelde zijn fraktie zich op het standpunt, zo stelde hij, dat er geen andere mogelijkheden aanwezig wa ren en in de afschaffing van de gas- meterhuur was voorzien. Hij kon ook begrip opbrengen ten aanzien van de discretie tot het noemen van namen van bedrijven, die een vestiging in Waalwijk overwegen. Voor het pro bleem van de bejaardenwoningen vroeg hij de nodige aandacht en dit in relatie tot de zo noodzakelijke doorstroming. De heer Buys toonde zich bovendien een voorstander van 't Centraal Antenne Systeem. Achterstelling Mej. Mr. A. van Doorn wilde data weten met betrekking tot voorstellen door het college van b. en w. gedaan. WASPIK - De gemeenteraad van Waspik heeft de begroting voor 1971 na onderzoek door haar leden A. Kools, J. de Glas en A. IJpelaar aange nomen met een tekort van ruim 75.000, - Voor ditzelfde bedrag zal een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds worden aangevraagd. Met b. en w. was de commissie van onderzoek van mening dat de geraam de uitgaven op de meest sobere wijze zijn opgenomen, terwijl de inkom sten tot de grootst mogelijke hoogte zijn opgevoerd. Jongerenpartij informeert bevolking In een algemene beschouwing noemde de heer A. Kools enkele opmerkelijke punten in de begroting: uitgaven 215.000,- meer dan in 1970; in komsten 180.000,- hoger. "Voegen we ons met deze hogere uitgaven in de rij van overheidslichamen die mede gangmaker zijn van de inflatie en ver storen we hiermee het reeds labiele financiële evenwicht zodanig dat G.S. hun goedkeuring geheel of gedeelte lijk kunnen onthouden? Kan daarmee onze aanvrage tot toekenning van een aanvullende uitkering uit het gemeen tefonds in het gedrang komen? Om dit te beoordelen, aldus de heer Kools behoeven we van de 12 hoofd stukken alleen de 5 hoofdstukken welke een aanzienlijke uitgavenver- meerdering tonen onder de loupe te nemen: Algemeen Beheer 255.000, volkshuisvesting 33.000, openbare werken 53.000, sociale zorg en maatschappelijk werk 73.000, on derwijs 14.680. Bij Volkshuisves ting, openbare werken en sociale zorg De imposante, .veelzijdige mogelijkheden die de hedendaagse interieurcultuur U schenkt om aan Uw leven méér comfort,méér luxe, méér inhoud te geven. Een prachtig evenement van meubelen en interieur technieken,ingezonden door de vooraanstaande inter nationale binnenhuiskunstenaars. WAALWIJK GROTESTRAAT 299 TEL.(04160) 33355 Ook gevestigd te Amsterdam, Maastricht, Gorinchem en Apeldoorn. Geopend: Tweede Kerstdagen Maandag 28 december van 10.00 tot 17.00 uur. staan tegenover de méér-uitgaven ho gere inkomensten van resp. 37.000, 28.000 en 40.000. Planning In zijn gepopulariseerde doorlichting van de begroting stelde de heer Kools verder: de funktie van de gemeenten groeit gestaag, maar zij zullen steeds minder kunnen zorgen voor investe ringen die nodig zijn om de leefbaar heid te bevorderen. Begrijpelijk daar om dat u zich niet waagt aan een in vesteringsprogram op langere termijn maar 't is te betreuren dat juist daar door de begroting als planning tekort schiet. Planning op langere termijn achtte de heer Kools ook noodzake lijk om de behoefte aan geldmiddelen te kunnen vaststellen en aansluitend daarop de hoogte van de tarieven der plaatselijke belastingen te kunnen be palen, speciaal die op onroerend goed bedoeld als financiële injektie om de gemeente uit de rode cijfers te hël- pen. Een injektie die opgébracht moet worden door de eigen burgerij die on geveer het dubbele moet gaan betalen aan gemeentelijke belastingen. Zonder daarover in paniek te geraken vraag ik me toch af, aldus de heer Kools, of de minister een structureel tekort bij de in zijn richtlijnen ge noemde onvoldoende bestuurskracht, als maatstaf neemt bij de beoordeling of 'n gemeente aan opheffing of her indeling toe is. Hoe ongegrond ook, het is niet denkbeeldig, want de prak tijk bij de gemeentelijke herindeling toont tot nu toe een gebrek aan mo tivering of krijgt een motivering in 't ridicule. De minister ondergraaft hiermee de gewestvorming, ivaarvan hij zegt deze voor te staan en waarvoor hij 'n wets ontwerp gereed heeft. Een onbegrij pelijke tegenstrijdigheid waarmee wordt vooruit gelopen op de be stuursorganisatie waaraan de gewes ten leiding moeten geven. Waarom zou men bij voorbaat gemeenten op grond van inwonertal 'en ruimtelijke ontwikkeling elimineren, indien de gewestraden primair de ruimtelijke ontwikkeling aan zich trekken door de aangesloten gemeenten vast te leg gen op bestemmingsplannen, afge stemd op het gewestelijk struktuur- plan? Mede door a'a overname van belang rijke taken van.'de gemeenten door het gewest wordt een flexibele bestuurs organisatie mogelijk. Dit is geen uit holling van de taak der gemeenten omdat de gemeente een dubbele taak overhoudt: de behartiging van de be langen der eigen gemeenschap, en haar groter of kleiner aandeel in het bestuur van het gewest. Als vertegenwoordiger van de raad in het stadsgewest Waalwijk ging de heer Kools heel uitvoerig in op alle facetten van dit orgaan. Om de drei gende impasse in de woningbouw te voorkomen zullen alle krachten moe ten worden ingezet, zei de heer Kools terwijl hij tevens een reeks factoren noemde welke de bouw in Waspik en elders belemmerden. Voorts pleitte hij voor een nog meer betrekken van de burgers bij bestuur en besluitvorming door b.v. het uitgeven van een ge meenteblad, het houden van hearings en voorlichtingsbijeenkomsten. "Een volledige informatie is de moei te en de kosten zeker waard", zei hij. Niet ter zake Een poging van de heer J. van Don gen om, zoals hij het stelde, geheel voor eigen verantwoording, nog eens in te gaan op de notulen van de ver gadering van 1 sept. 1.1. toegespitst op de uitlatingen van de heer Kools rond de wethoudersverkiezingen, leed schipbreuk op de hamer van de voor zitter, die deze kwestie hier niet ter zake achtte. Daarop ging de heer J. van Dongen namens de NKV-fraktie in op enkele algemene punten na eerst gesteld te hebben: Het behoeft geen betoog dat de methode waarop 't da gelijks bestuur is samengesteld onze afkeuring blijft houden. De heer van Dongen noemde het prettig dat al enkele wensen van zijn groepering zijn verwezenlijkt, t.w. het plaatsen van de openbare telefooncel maar nu graag ook een in Waspik- Boven; m.b.t. het onderwijs is 't ver heugend dat het bedrag per leerling is opgetrokken; het uitbreiden van de aardgasleiding in de Vrouwkensvaart- sestraat. We hopen dat ook het zui delijk deel spoedig zal worden aan gesloten. Grote bezorgdheid leeft er bij ons, aldus spreker t.a.v. de ach terstand die er is m.b.t. het nieuwe bestemmingsplan. Gezien de procedure die nog gevolgd moet worden moeten wij er rekening mee houden dat er in de gemeente binnen afzienbare tijd niet meer ge bouwd kan worden, door gebrek aan bouwplaatsen. Ten aanzien van het saneringsplan staan wij op het stand punt dat onroerende goederen spoedig worden aangekocht, dat de prijs wordt bepaald door onpartijdige deskundi gen, terwijl de bijkomende kosten ten laste van het saneringsplan dienen te komen. Ten aanzien van de toepassing van de algemene bijstandswet ver trouwen wij dat het college met gulle hand waar nodig zal toedelen, uiter aard aan de hand van de normen en dat onze ingezetenen niet minder zul len ontvangen als in andere gemeen - Ten aanzien van de wijkverwarming stelde zij, dat de bewoners zo spoedig mogelijk dienen te weten waar ze aan toe zijn. Ook over de problematiek ten aanzien van de buitenlandse gast arbeiders wilde zij nader door het college geïnformeerd worden. De heer A. Dercksen sprak zijn waarde ring uit voor de door het Gemeente bestuur gerealiseerde plannen in het jaar 1970 en hij stelde dat verder ge bouwd dienen te worden aan het ima ge van de Gemeente Waalwijk. De heer De Groot vroeg het college er bij G.S. nogmaals eens op aan te dringen dat Waalwijk niet ten achter gesteld wordt bij anderen. Hij vroeg burgemeester en wethou ders nog eens kontakt op te nemen met importeurs van Japanse automer ken, maar burgemeester Teijssen ant woordde hem al meteen, dat mogelijk heden hiertoe niet aanwezig waren, omdat Economische Zaken het hier voor het zeggen heeft. Hij drong er bij het gemeentebestuur nog eens op aan de uitbreiding van de verschillen de commissies onder ogen te zien. Een haalbare kaart vond hij toch een re gionale vuilverbranding. Haven De heer Trommelen stelde in zijn re pliek, dat de raad de image van de Waalwijkse industrie niet moet af zwakken. De schoen- en lederindus trie zal er blijven. Het liefst zag hij, dat er zich in Waalwijk geen arbeids intensieve bedrijven zouden komen vestigen, maar kapitaalintensieve be drijven, als tegenhanger voor de tra ditionele tak van nijverheid in Waal wijk. Hij drong verder aan op reali sering van een jachthaven, evenals andere collega's raadsleden en meen de dat dit een verlichting zou kunnen betekenen van de exploitatietekorten met betrekking tot de haven. ten. Tenslotte nodigen wij het colle ge van b. en w. uit te bezien in hoe verre het wenselijk of mogelijk is b.v. éénmaal per maand 's avonds spreek uur te houden. Burgemeester De heer J. de Glas stelde dat men van de jongerenpartij nu nog geen uitge breide beschouwing moest verwach ten. Als straks onze financiële com missie is ingespeeld hopen we op de volgende begroting een nieuw licht te werpen en enkele frisse gedachten te kunnen aandragen. In zijn antwoord op de beschouwing van de heer Kools zei burgemeester Welling o.a.: "Ik vraag me af of de gemeentelijke be lastingen toereikend zullen zijn voor de labiele financiële positie. We zul len nogmaals nagaan of we ons aan een planning durven wagen. Voor 'n burgerzinlening hebben we al eens stappen ondernomen, maar de plaat selijke banken springen, gelukkig, bij de particuliere woningbouw al zoveel bij dat er weinig ruimte overblijft. Over de particuliere bouw mogen we bijzonder tevreden zijn. Dat het struk- tureel tekort op de begroting aanlei ding of tot opheffing van onze zelf standigheid zou kUnnen betekenen, daar ben ik niet bezorgd voor. We hopen te bereiken dat we mettertijd onze eigen boontjes kunnen doppen. De kwestie van de begrenzing van de stadsgewesten en de samenwerking met Tilburg speelt ook in het dage lijks bestuur van 't stadsgewest. Har telijk dank voor uw uitvoerige enume- ratie van wat in het stadsgewest is ge beurd", aldus de heer Welling. In zijn beantwoording van de heer J van Dongen stelde de voorzitter o.m. gasvoorziening in het zuidelijk deel van de Vrouwkensvaartsestraat is niet mogelijk. Er zijn Sleohts 2 gegadigden waardoor dit een onrendabele inves tering zou zijn. Uw opmerking de de stedebouwkun- dige 6 jaar zonder resultaat heeft ge werkt kunnen wij in het geheel niet delen. Het is niet zijn schuld dat dit tijdrovend werk blijkt. Hij heeft bo vendien veel werkzaamheden verricht, die tastbaar zijn. Uw opmerking be treffende de onpartijdige deskundige bij de prijsbepalingen van de verke pen in het saneringsplan is mij niet duidelijk. Een beëdigd taxateur is on partijdig .Alle betrokkenen kunnen zoals u weet een eigen taxateur aan stellen maar als de betrokkenen tevre den zijn met wat wij hun bieden dan is er toch goed gewerkt? Natuurlijk hopen wij een onteigeningsprocedure te voorkomen. Met uitkeringen via de bijstand geven we ieder waar hij recht op heeft, vaak zelfs meer. Voor een spreekuur in de avonduren voelde de heer Welling niet veel men kon altijd een afspraak maken voor een gesprek buiten de spreekuren. Raadsstukken De heer Brouwer zou particulier ini tiatief zeer toejuichen als het ging om de tot standkoming van een overdekt zwembad. Van de zijde van mevrouw Schut is in een van de komende raads vergaderingen een initiatiefvoorstel te verwachten met betrekking tot verlen ging van de termijn van het toege stuurd krijgen van de raadsstukken. Mevr. Schut pleitte bovendien voor 'n onderzoek om de vervuiling van het water na te gaan door de industrie. Ook het probleem van de buitenland se gastarbeiders stipte zij nog aan en niet in het minst in relatie tot de re cente brand in een van de pensions. We moeten de realiteit onder de ogen zien aldus Mr. W. van Es en voor wat dat betreft wilde hij komen tot een meerzijdige industrie en zeker als het gaat om nieuwe vestigingen. Ook hij stelde het probleem van de huisvesting van de buitenlandse arbeidskrachten aan de orde. Enkele leden van de ver schillende funkties traden hierna nog met enkele vragen naar voren. Marathon In laatste termijn werden door het college van b. en w. de gestelde vra gen beantwoord, waarbij burgemees ter Teijssen zich principieel niet wen ste uit te laten over een datum, waar op V&D zouden beginnen met reali sering van hun plannen in Waalwijk. Vele zaken kwamen hierna nog aan de orde, waarna gestemd werd over de begroting 1971. Alle voorstellen van de zijde van b. en w. werden door de gemeenteraad zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Rond kwart over twee in de nacht viel dan het doek over de begrotingsdebatten in de Waalwijkse gemeenteraad, die in to taal met de algemene beschouwingen woensdagavond meegerekend, zo'n 10 uur in beslag hebben genomen. Loon op Zand VOLLEYBALTOURNOOI SET UP Het eerste sporttournooi in de nieuwe Sportzaal De Nieuwe Doe len te Loon op Zand is achter de rug. In verband met de feestelijke opening zaterdag heeft de volley balvereniging Set Ur> haar beste beentje voor gezet. Het is een ge slaagd tournooi geweest, dat zeker navolging zal vinden. De einduitslag bij de dames is: 1 Smash '70; 2 Aabe; 3 SET Up 2 en 4 Set Up 1. Bij de afdeling Heren: 1 De Ser vant; 2 Set Up 1; 3 Set Up 2 en 4 Wico. Pe prijzen werden bekend gemaakt door de heer Bruggeling en uitge reikt door de voorzitter van Set Up, de heer H. Stoop. - In Oude Pekela zijn 12 meisjes van 12 aangehouden die brand heb- gen gesticht in een fabriek met meer dan 1,5 miljoen gulden schade. Ook Waspik kampt met begrotingstekort

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 15