wanneer wordt city sprookje realiteit? Peter Gons Tussen Een gezellig winkel centrum trekt publiek Overdekt winkelcentrum nabij Cultureel Centrum Genk en Etten-Leur CITY WAALWIJK NIEUWE OPZET CITY-PLAN 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 3 Nieuwe opzet Winkelcentrum Etten - Leur Koopavond Met vervoermiddel Gronden beschikbaar Wanneer? Grotestraat Waalwijk Vroom Dreesmann Shopping Center Genk Shopping Center - Genk 'iti Wie het college van b. en w. van Waalwijk een groots, bijzonder fraai opgezet winkelplan voorlegt, zal het niet aan medewerking ontbreken. De vroede vaderen lopen snel warm voor plannen die de "schoenenstad" een stedelijk aanzien geven. Bij het enthousiasme waarmee men te werk gaat, wordt vaak de realiteit uit het oog verloren. Buiten de plannenmakers heeft nie mand ooit in het van weinig reali teitszin getuigende city-plan ge loofd. Nu bijna 5 jaar geleden lan ceerde burgemeester J. Teijssen dit centrum-plan: in de vierhoek Gro- testraat-Stationsstraat-Julianastraat- Mr. van Coothstraat, zou een nieuw stadscentrum verschijnen. De be staande bebouwing moest verdwij nen. In de hal op de eerste etage van het gemeentehuis staat nog steeds de maquette van een plan dat inmiddels naar het rijk der fabelen is verwezen. Door de maquette te laten staan wil men blijkbaar de indruk wekken, als is het plan maar op enkele onder delen gewijzigd. De maquette is een getrouwe afspie geling van een monument, waarop Waalwijk nimmer prijs heeft gesteld. Het moet het gemeentebestuur pijn doen, om de nieuwe vorm van het centrumplan in de openbaarheid te brengen. Een duidelijke uitleg is tot nu toe immers niet gegeven. De initiatiefnemers voor een winkel centrum in Laageinde zijn de kosten van een dure maquette bespaard ge bleven. Verder dan ontwerptekenin gen is 't niet gekomen. Hoewel men van de zijde van 't gemeentebestuur nooit een ander geluid heeft laten horen, als zou Laageinde zijn win kelcentrum krijgen, staat het nu wel vast, dat dit centrum van de baan is. Meer dan enkele winkels komen er niet. Een wijk-winkelcentrum is geen haal bare kaart. Tot die conclusie had men al kunnen komen, als een on derzoek naar de winkelbehoefte in Laageinde was ingesteld, vóórdat met (te) veel enthousiasme dit plan werd gelanceerd. We kunnen ons niet aan de Indruk onttrekken, dat het gemeentebestuur te zeer vasthoudt aan een verouderd standpunt, dat winkelbouw een par ticuliere zaak is. Wel degelijk dient de overheid hier richting te geven. Het getuigt van weinig koopman schap, als men alleen om wille van de verkoop, gronden die de bestem ming winkelbouw hebben, aan ge- interesseerde middenstanders uit geeft. Winkelbestemming mag alleen dan aan een plan gegeven worden, als een onderzoek uitgewezen heeft, dat de bouw van winkels daar ook verantwoord is. Heeft het tot nu toe In Waalwijk niet ontbroken aan een gedegen onder zoek inzake winkelplanning? Dat zou wel eens de oorzaak kunnen zijn van het tot nu toe mislukken van elk onderdeel van het city-plan. Het city-plan in Waalwijk wordt ge wijzigd. Dit (te) groots opgezette plan dat het gemeentebestuur vijf jaar geleden presenteerde blijkt geen haalbare kaart te zijn. Het werd insi ders het afgelopen jaar al duidelijk dat het city-plan niet volgens de oor spronkelijke opzet uitgevoerd zou worden. De Boerenleenbank werd immers vergunning gegeven aan de Markt nieuwbouw te plegen. Een pro- jekt dat wel past in het centrum-plan maar beslist niet beantwoordt aan bepalingen die men vijf jaar geleden stelde. Het city-plan is een projekt van Bu reau van 's-Gravenzande, dat voor eigen rekening dit plan uitvoert. De gemeente, die uiteraard wel een dik ke vinger in de pap heeft, stelt al leen de gronden beschikbaar, tegen kostprijs. Financieel resico loopt de gemeente dus niet. De verwerving van gronden in de vierhoek Stationsstraat-Julianastraat- Mr. v. Coothstraat-Grotestraat bleek een moeilijke en kostbare zaak. Ook op dit onderdeel zal het city-plan wel zijn vastgelopen. Het plan waaraan men nu werkt is veel beperkter van opzet. Men treft er geen parkeergarage, kantoorflat en dergelijke geldverslindende pro- jekten in aan. Ook behoeft de hui dige bebouwing in dit centrum prak tisch niet te verdwijnen. De gronden die nodig zijn, zijn reeds eigendom van de gemeente. Waar komt het winkelcentrum-nieu- we-opzet? Men heeft daarvoor nu 'n terrein beschikbaar dat is gelegen aan de Grotestraat, achter de Alge mene Bank Nederland. In de Grote straat moeten verdwijnen, 't gebouw waarin de Gemeentelijke Sociale Dienst is gevestigd, het voormalige winkelpand Van Mierlo en het pand De Greef, waar nu "Kinderkleding Hans van den Hoven" is gevestigd. De overige panden vormen geen be lemmering. Wel overweegt men de Petrusschool eventueel te slopen. Het terrein sluit aan op het Cultu reel Centrum dat aan de Mr. van Coothstraat wordt gebouwd, maar waarvan de hoofdingang op het bin nenterrein, achter de Grotestraat is geprojekteerd. Het winkelcentrum wordt behalve vanaf de Grotestraat ook bereikbaar vanaf de Stations straat, vanwaar een doorbraak rich ting Mr. van Coothstraat komt. Zo wel deze toegangsweg als het hele winkelcentrum, dat als het ware rond het nieuwe Cultureel Centrum wordt gebouwd, krijgt een overkapping. Op het terrein aan de Grotestraat (waar nu een parkeerterrein is en 't winkelpand Van den Hoven staat) moet een grootwinkelbedrijf komen. De overige shops zijn gedacht, in de ruimte rond het Cultureel Centrum. Langs de (overdekte) doorgang van de Stationsstraat komen voorlopig geen winkels. Wel denkt men hier vitrines. Dit "Shopping Center" is minder groot opgezet dan het oorspronkelij ke plan, waarvan de maquette nog steeds in het gemeentehuis staat. Het wordt overigens wel een aan- De (winkeicentrum)plannenmakers in Waalwijk zijn zich in diverse plaat sen in Nederland en België gaan oriënteren. Het Shopping Center in de Belgische stad Genk werd 't uit gangspunt voor de Waalwijkse plan nen. Wel hoopt men in Waalwijk goedkoper uit te zijn dan met de 24 miljoen gulden die de Belgen kwijt waren. Het doet ons wat vreemd aan, dat verschillende leden van de gemeen telijke commissie, die zich bezig houdt met de voorbereiding van het winkelcentrum, nog nooit eens een kijkje zijn gaan nemen in het over dekte winkelcentrum in Etten-Leur. Op goed 40 kilometer van Waalwijk ligt een shopping center, dat weke lijks passanten uit geheel West-Bra bant trekt. Een centrum dat beslist een veel geringere investering heeft gevergd, dan het shopping center in Genk. Wie op een middag het overdekte winkelcentrum van Etten-Leur bin nenstapt, geniet van de gezellige drukte op het binnenplein voor de 35 winkels. Jong en oud vermaakt zich hier. De jeugd speelt er, wat gepen sioneerden zitten op een bank te keuvelen, terwijl moeder, veelal ver gezeld van haar dochters via de eta lages indrukken probeert op te doen van al het fraais dat de middenstand van Etten-Leur te koop heeft. Op de middag dat wij er eens gingen In een gezellig winkelcentrum ver toeft het publiek graag. Juist in deze tijd van het jaar, zijn de belangrijk ste winkelstraten sfeervol verlicht, attraktles in een centrum stimuleren het winkelen. De vraag rijst dan ook direkt, of In de andere elf maanden van het Jaar niet iets aan de entou rage van winkelstraten gedaan moet worden. In Waalwijk overweegt men in de toekomst de Stationsstraat, vanaf de Bemhardstraat voor alle verkeer af te sluiten, om zo het winkelcentrum tot een voetgangersdomein te ma ken. Het ziet er echter naar uit dat dit plan voorlopig niet gerealiseerd wordt. Wel krijgt de Stationsstraat één-richtingsverkeer en dat is na tuurlijk al een stap in de goede rich ting. Als de Stationsstraat verkeers-vrij wordt, heeft men meer mogelijkhe den iets aan de entourage van deze winkelstraat te doen. Er kunnen dan vitrines geplaatst worden, bloembak ken kunnen het centrum wat opvro lijken. terwijl de Markt een gezellig plein kan worden waarom riet met een terras? waar dan moge lijkheden zijn voor evenementen. "Waalwijk is met de vrijdagse koop avond veel steden voor. Uit 1 vei so c nder>oekingen blijkt, dat het pu bliek het op prijs stelt ook :n de avonduren te kunnen winkelen. Op de wekelijkse koopavond mogen de winkeliers ook veel kopers uit om- ggende gemeenten begroeten. Oncevoekingen van 't Economisch instlu ut voor het Midden- en Klein bedrijf (E.I.M.) hebben uitgewezen, dat met name in de supermar'-ts, op vijdagavond en zaterdag 56 piccent van het wekelijks aantal bezoekers komt. Volgens 'n schatting besteedt het gemiddelde gezin 80 gulden per week aan voedings- en genotmidde len. Voor een supermarkt wil de klant maximaal 10 minuten lopen (850 m. hemelsbreed), dit In tegenstelling tot cash-and-carrijbedrijven. In de stad doet 57 procent van de consument de boodschap te voet, op het plat teland Is dat 37 procent. Een kwart komt met de fiets of bromfiets en de rest met de auto. Goede parkeer ruimte is dus een eerste vereiste. Vooral tegen het einde van de week neemt het aantal autoklanten toe. Men doet vaak in één keer alle boodschappen. Vooral bij de jonge gezinnen, waar ook de man mee winkelt, is dit vaak het geval. Het E.I.M. doet over de auto nog een in teressante uitspraak: "De grote po pulariteit van de auto wijst in de rich ting van de veronderstelling dat men door het gebruik van de auto voor het doen van inkopen in de levens middelensector het bezit van dit zwaar op het gezinsbudget drukken de vervoermiddel min of meer recht vaardigt. rants en winkels. De twee "steunpi laren" zijn de grootwarenhuizen Bon Marché en Sarma (supermarkt). Het centrum is dagelijk van 9 uur 's-mor- gens tot 9 uur 's-avonds geopend. Het zal de Waalwijkse middenstan der interesseren wat de huurprijzen in Genk zijn: 1800 Bfrs. per m2, met daarbij de kosten onder andere on derhoud, wat neerkomt op 12 procent van de huurwaarde. Het Shopping Center bestrijkt in een straal van 20 tot 30 km (Hasselt buiten beschou wing gelaten) 180.000 personen, ol 41.000 gezinnen en zal volgens de verwachtingen in 1972 een "commer ciële zone" omvatten met 201.000 personen of 45.800 gezinnen. Genk zelf heeft, zoals we schreven, 60.000 inwoners. 32 procent van de inwoners is jonger dan 20 jaar, 58 procent in de leeftijd van 20-65 jaar en 10 procent is boven de 65 jaar. Het Genkse Shopping Center is vol ledig overdekt, wordt tijdens de win termaanden lekker verwarmd en kan 's-zomers gekoeld worden. De 24 miljoen gulden zullen voor Waalwijk wel te veel zijn. Wellicht ligt de op lossing tussen Genk en Etten. Geen overdreven luxe, wel overkapt en veel parkeerruimte. trekkelijk koopcentrum door de over kapping en de ruime parkeerterrei nen, direkt bij het winkelcentrum. Als het aan de gemeente ligt, kan 't plan direkt in uitvoering worden ge nomen. Alle gronden zijn eigendom van de gemeente en direkt beschik baar. Ook de doorbraak vanaf de Stationsstraat kan gerealiseerd wor den. Een andere factor die een be langrijke rol in dit plan speelt, is het Sociaal Cultureel Centrum, dat als eerste aanzet van het winkelcentrum gezien kan worden. De vraag, wanneer het projekt van de grond komt, durft niemand te be antwoorden. Het Bureau van 's-Gra venzande zal een aantal bedrijven moeten weten te interesseren voor 't Waalwijkse centrumplan. Alleen wan neer men de zekerheid heeft, dat de winkelruimten uitgegeven kunnen worden, zal het projekt in uitvoering worden genomen. Een belangrijke eis daarbij is de komst van 'n groot winkelbedrijf. Weet men geen grootwinkelbedrijf te interesseren, dan is de kans groot de Bureau van 's-Gravenzande het plan in de ijskast stopt. In dat ge val zal de gemeente zelf met een op lossing moeten komen, omdat de Grotestraat in ieder geval een "op knapbeurt" verdient. Er zijn al jaren speculaties gaande rond een eventuele vestiging van het grootwinkelbedrijf Vroom en Drees mann in Waalwijk. Een definitieve toezegging van de zijde van de di- rektie van V&D is nimmer gedaan, wel blijft men geïnteresseerd. Na de overname van de Grand Bazar door V&D, zijn de geruchten sterker ge worden, als zou het investering schema het voorlopig niet toelaten dat V&D in Waalwijk een vestiging begint. Als men er vanuit gaat, dat een over dekt winkelcentrum in Waalwijk al leen haalbaar is, wanneer men een grootwinkelbedrijf weet te interesse ren kan de vertragingspolitiek van V&D (welk bedrijf immers steeds met name wordt genoemd) weieens fu nest zijn voor het plan. Overigens, ook Albert Heijn heeft een nieuwe weg ingeslagen. In Vlissingen gaat binnenkort het eerste AH-warenhuis open kijken, hadden de zaken beslist geen gebrek aan belangstelling. "Och, meneer, wat wil je, we zijn er eens uit. Ik vind het gezellig, je kunt hier ongestoord winkelen, de kinderen vermaken zich uitstekend", waren de reacties van passanten. Opvallend was dat degenen die wij naar de reden van hun bezoek vroe gen, in het winkelcentrum vertoef den voor de gezelligheid. Het cen trum is geheel overkapt. De winkels zijn rond pleinen gegroepeerd. De overkapping blijkt een grote trek pleister te zijn. 's-Zomers niet te warm, 's-winters niet te koud en bij slecht weer, ongestoord winkelen. Het winkelcentrum in Etten kan als een schoolvoorbeeld dienen voor Waalwijk. In 1965 kwam dit centrum gereed. Het heeft ruim twee jaar ge duurd voordat alle 35 winkels bezet waren. Volgend jaar komt er nog 4000 m2 winkeloppervlakte bij. Deze winkeleenheden zijn nu reeds uitge geven, wel een bewijs dat de on dernemers, na de aanloop-periode, goede zaken hebben gedaan. Behalve de overkapping, blijkt ook de grote parkeerruimte een trekker te zijn. Momenteel kunnen 480 auto's geparkeerd worden, in mei worden er dat 1000. Het centrum heeft geen "publieklokker". Er is 'n Hema, er komt een grote supermarkt en ver der vindt men er een groot aantal speciaalzaken. Het Shopping Center Genk is van buiten bezien, een grote bunker, 'n betonblok, die verbergt wat men bin nen ziet. In deze "bunker" zijn langs vier straten 50 winkels gebouwd. Op en rond dit (overdekte) winkelcen trum is parkeerruimte voor 1200 wa gens. Het Shopping Center is in lei- te een klein dorp, compleet met fon teinen, terrasjes, koffiebars, restau-

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 3